9 Besluit over HSL-tracé uitgesteld Over ruige tochten langs vreemde havens Regio 3-DAAGSE SUPERKOOPJES BAMIPAKKET PvdA denkt dat Oegstgeest acht ton kan overhouden Pizzeria kan vrienden nog blijven ontvangen Werklozen van harte welkom bij de politie Over de kop 'Leuk dat ze die wagens bewaard hebben' MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 HEERLIJKE RIBKARBONADES HEEL KIMONOMODELVAN ZACHTE BADSTOF VOOAOAMKSHSSSBa.... OVENVERSE MINI- PUNTEN 8 STUKS KAKELVERSE EIEREN MIDOEl GROOT 20 STUKS KHORR MIX VOOR BOEREN- OMELEnE goed voor 2 portie s HEREN, MATEN: S.M Ac99 KILO ELDERS 4438 RIJK GEVULO 500 GRAM ELDERS ZM De Partij van de Arbeid in Oegstgeest denkt acht ton van de gemeentelijke begroting vrij te kunnen maken door anders te boekhouden. Dat geld willen de sociaal-democraten gebrui ken voor nieuwe initiatieven, waarvoor overigens nog geen ideeën zijn. De gemeentebegroting telt nu 45 verschillende fondsen, waar op jaarlijks automatisch 8.7 procent rente wordt bijgeschre ven. De PvdA vindt dat die bij schrijving te vanzelfsprekend gebeurt en wil dat vanaf vol gend jaar veranderen. De fondsen moeten kritisch onder de loep worden genomen om te kijken of ze niet kunnen worden opgeheven of samenge voegd. De grootte van een fonds moet bovendien in verband staan met de uitgaven die eruit worden gedaan en hoeft dus niet automatisch te groeien, al- 'dus de PvdA. Zo bestaat er een 'fonds uitbreiding gemeente', hoewel Oegstgeest zo goed als vol is. Wat de PvdA betreft moet de raad bij de begrotingsbehan deling in oktober al beslissen over de nieuwe indeling van de fondsen. Passage Wassenaar deels opgebroken wassenaar De passage tussen de lang straat en Kloosterland in het Wassenaarse dorpscentrum wordt vanaf vandaag gedeelte lijk opgebroken voor de aanleg van een nieuwe riolering. De riolering is bestemd voor de vier winkels die worden gebouwd op het huidige particuliere par keerterrein. In een van de win kels breidt supermarkt C1000 uit. Welke winkels zich in de an dere panden vestigen, is nog niet bekend. De aanleg van de riolering neemt ongeveer drie weken in beslag. Daarna begint de bouw van de winkelpanden Fietspad maakt plaats voor eiken wassenaar Fietsers in Wassenaar moeten het binnenkort steüefi Bonder het rijwielpad aan de Vleijs- manlaan Met fietspad moet weg, zodat de grote eiken langs de weg onbelemmerd kunnen groeien. Nu lopen er aan de westzijde van de laan geschei den van de rijweg een voetpad eri een fietspad. De gemeente Wassenaar verwac ht geen pro blemen als het fietspad weg is Het pad zou weinig worden ge bruikt. Politie spelbreker bij inbraak op camping warmond De politic heeft in de nacht van zaterdag op zondag ver hinderd dat de kantine van camping Oosterwaard in Warmond werd leeggehaald. Ageqten gingen een kijkje nemen op het kampeerter rein na een melding dat er inbrekers actief waren. Op het parkeerterrein van Oos terwaard trof de politie een auto aan, waarin een man zat. Omdat deze automobi list mets verdachts deed, lu ien de agenten hem verder met rust nadat ze voor de zekerheid nog wel /i|n kente ken hadden genoteerd. F.ven daarna vonden ze in de strui ken een aantal tv-toestellcn. kennelijk door de inbrekers klaar ge/et VOOT transport De automobilist bleek ver volgens gevlogen. Hoewel nog steeds met duidelijk is of hij iets met de inbraak heeft te maken, is de politie naar hem op zoek. Nieuw onderzoek lijn Rotterdam-Anvwerpen Het kabinet heeft een besluit over het tracé voor de flit strein uitgesteld. Het ministerie van verkeer en water staat is samen met de Belgische overheid opnieuw be gonnen met een onderzoek naar alle varianten voor het tracé Rotterdam-Antwerpen. Dqor dit onderzoek kan het ka binet naar verwachting pas hal verwege november een princi pe-besluit nemen over de aan- ieg van de Hoge Snelheids Lijn (HSL). Volgens een woordvoer ster van het ministerie is de ver wachting dat over vijf. zes we ken een principe-akkoord met België kan worden gesloten. „Vlak daarna besluit het kabinet over de nieuwe HSL-nota." Belgen Het was in eerste instantie de bedoeling om eind deze maand de studies naar tracé-varianten af te ronden. Maar volgens mi nister Maij-Weggen (Verkeer) moeten nu alle mogelijkheden nog eens worden vergeleken voor er afspraken gemaakt kun nen worden met de Belgen. Het opnieuw vergelijken van de va rianten geldt overigens alleen voor het traject Rotterdam-Ant werpen, alle mogelijke routes voor hel traject Rotterdam-Am sterdam staan al op een rijtje. Burgemeester Nijpels van Breda verklaarde afgelopen weekeinde over sterke aanwij zingen te beschikken dat Rijks waterstaat alsnog wil proberen het HSL-tracé langs de A16 bij Hazeldonk langs Breda naar het Hollands Diep te laten lopen. Daar zou dan een brug ge bouwd moeten worden Het spoor zou ter hoogte van Breda en Prinsenbeek half verdiept in een open lunnelbak komen te liggen. Nijpels zegt dat hij dit in Den Haag heeft gehoord. Miljard minder Naar verluidt kost de nieuwe variant een miljard gulden min der dan de eerder tussen België en Nederland overeengekomen route. Daarbij kwam de flit strein via het Antwerpse haven gebied bij Nispen Nederland binnen en zou door een tunnel onder het Hollands Diep door gaan. De door Nijpels genoem de route werd binnen het mi nisterie altijd beschouwd als 'niet de meest gelukkige' uit het oogpunt van milieu-effecten." oegstgeest/runsburg Twee Rijnsburgers zijn in de nacht van zater dag op zondag gewond geraakt bij een ongeval in de bocht van de Rijnzichtweg/Rijnsburgerweg. Volgens de politie raakte de bestuur der van de wagen, een 26-jarige man, de macht over het stuur kwijt, vermoedelijk omdat hij onder invloed van drank te hard reed. De wa gen sloeg over de kop en ramdp een lantaarnpaal. De bestuurder is met een gebroken rib overgebracht naar het AZL. Zijn passagier, een 22-jarige Rijnsburger, moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd. Deze man is met een zwaar gekneusde heup in het zieken huis opgenomen. foto hielco kuipers De gemeente Leiderdorp moet eens bekijken of het Italiaans restaurant Zara aan de Achtho- venerweg 39 een veFgunning kan krijgen. Het argument dat een restaurant strijdig is met het bestemmingsplan klopt weliswaar, maar is ongeloof waardig omdat de gemeente een afhaalcentrum wel wil toe staan. En dat is immers ook strijdig met de bestemming. De commissie beroep en be zwaar van Leiderdorp komt nog niet toe aan een echte uitspraak over het conflict tussen de pizzabakker en de gemeente. De exploitant beweert dat hij helemaal geen restaurant runt. Zijn klanten zouden vrienden zijn. De gemeente meent dat het restaurant onmiddellijk moet worden opgedoekt. De commissie neemt Zara's verhaal over zijn etende vrien den niet helemaal serieus. „Er is gewoon sprake van een restau rant, ongeacht de kennelijke grootte van zijn vriendenkring en Zara heeft dit tijdens de zit ting eigenlijk ook wel toegege- geven." Toch komt de commissie tot de conclusie dat een combina tie woonhuis/restaurant in dit pand niet eens zo gek is. Het onderkomen aan de Achthove- nerweg is er groot genoeg voor en het hoeft van de buitenkant niet te worden veranderd om het bedrijf te kunnen uitoefe nen. Daarom raadt de commissie het college aan te onderzoeken of een restaurant op deze plek mogelijk is. In afwachting van die uitspraak heeft ze dé kwes tie qangehouden. In de tussen tijd draait de pizzeria gewoon door. Voor vrienden en andere belangstellenden. Oude tijden herleven tijdens Schippertjesdagen in Warmond leiden herman joustra De leiding van het politie korps Holland-Midden is ge matigd positief over het plan van de WD om 30.000 extra mensen in te schakelen bij de bestrijding van de crimi naliteit. Volgens de liberalen zouden onder anderen werk lozen in dat Verband nuttig werk kunnen doen. In het concept verkiezingsprogram ma worden onder meer de functies van hulpagent en toezichthouder genoemd. „Het idee is op zich goed, al kan de uitwerking nog be ter", aldus een woordvoerder van de politie. De woordvoerder heeft wel kritiek op de stelling van de liberalen dat 'de zichtbaar heid van de agenten een eer ste vereiste is'. „Dat is wef belangrijk, maar niet een eer ste vereiste. Meer politie agenten betekenen niet au tomatisch meer effect. Het gaat ook om een goede voor bereiding van de agenten, om hun contacten met de bevolking. Je kunt niet zeg gen: trek dertigduizend men sen een blauw pak aan en er zal minder criminaliteit zijn. Zo werkt dat niet." De korpsleiding meent dat de extra mankracht een be langrijke ondersteuning zou kunnen betekenen van de toezichthoudende taken van de politie. „Maar het zou dan met name moeten gaan om een uitbreiding van het echte aantal politieagenten." Dat betekent niet dat de korpsleiding geen enkele rol ziet weggelegd voor werklo zen. „Integendeel, ze zijn van harte welkom. Die doelgroep is voor de politie heel belang rijk. Werkloosheid is één fac tor van potentiële criminali teit. Let wel, potentiële crimi naliteit. Overigens zijn ook andere groeperingen welkom bij de politie. We denken daarbij bijvoorbeeld aan et nische minderheden. Vanuit het oogpunt van de integrale kwaliteitszorg, zoals wij dat noemen. Wij zoeken naar een zo breed mogelijk maat schappelijk draagvlak. Maar voor alles geldt, dat een goe de scholing onontbeerlijk is. Nogmaals, wij leggen de na druk op echte politieagenten bij het terugdringen van de criminaliteit." Ruim 50 old-timer brandweerwagens waren afgelopen weekeinde in recreatiegebied Vlietland bij Voorschoten te zien. 'Rijdend Historisch Erfgoed' worden ze door de eigenaars genoemd. foto hielco kuipers Antieke brandweerwagens trekken veel bekijks in Voorschoten voorschoten gerrv broxterman Rijdende monumenten zouden ze met gemak kunnen worden genoemd. Voorschotenaar Hen ri Kessels, voorzitter van de Ma- gris-Deutz Club, vindt echter 'Rijdend Historisch Erfgoed' een betere benaming voor de old-ti mer brandweerwagens. Giste ren en eergisteren waren dik vijftig leden van de club met hun antieke brandweerwagens te zien op het parkeerterrein van Vlietland. De helft van deze old-timers, die allemaal het bouwjaar 1952 hebben, is inmiddels omge bouwd tot kampeerwagen. De wagens zijn destijds door het Duitse bedrijf Magris-Deutz ge bouwd in opdracht van de Be scherming Burgerbevolking. Ze zijn echter nooit ingezet. „Toen de BB in 1984 werd opgeheven hadden de meeste wagens nog geen 5000 kilometer op de tel ler," vertelt Kessels. „In 1985 heeft de dienst Domeinen de wagens voor een zacht prijsje van de hand gedaan en de helft van de 483 vehikels is in parti culieren handen terecht geko men. In datzelfde jaar is de Ma- gris-Deuts Club opgericht." Enkele honderden bezoekers kwamen het afgelopen week einde naar Vlietland om deze historische wagens te bekijken, of kwamen toevallig langs, fiet send of wandelend. Twee wat oudere dames lopen nieuwsgie rig met hun Fiets aan de hand het terrein op. Ze komen uit Zoeterwoude. „Grappig he', die brandweer wagens. Itc kan me de BB nog heel goed herinneren, mijn man zat er ook bij. Hij leeft niet meer, maar hij zou het hier erg leuk hebben gevonden. Die wa gen was altijd zijn troetelkind. Hij zorgde altijd dat alles in or de was. Toch leuk dat ze die wa gens bewaard hebben." Een echtpaar uit Leiden is speciaal voor deze old-timers op de fiets gestapt. „Mijn vader zat vroeger ook bij de BB en moest zo af en toe met zo'n wa gen oefenen", vertelt de man. „Ik vond het daarom wel leuk om even te gaan kijken. Ik zou eigenlijk zelf ook best zo'n wa gen willen hebben. Ik sleutel graag aan oude auto's en het is eens wat anders dan een kam peerwagen." In drie kwartier de wereld rond zou het credo van het Amster damse Havenkoor kunnen zijn. Zaterdag zong het koor tijdens de Warmondse schippertjes da gen over de Oost, de West, Amerika, Amsterdam en Para maribo. Maar vooral over drank, passagieren en natuurlijk over de mooie vrouwen in iede re haven. De oude zeemansliederen scheppen een sfeer van roman tiek om het ongetwijfeld harde zeemansbestaan. „Wie zich van mooie vrouwen, van drank en spelen verre kunnen houden, wie wakker wil kallesen (zwer ven) die moge nog mee", klonk een oud VOC-lied. 'Stap in de wereld die marine heet', maar dan een paar eeuwen eerder. De zeemansliedjes van de Hollandse schepen, uit Frank rijk, Schotland en Ierland heeft de dirigent Ton de Brouwer op gedoken uit oude archieven. In de witte broeken en donker blauwe schippersvesten lijken de meeste koorleden zo van een schip gestapt om even in War mond te gaan zingen. Een mul tomap met het logo van een computerbedrijf verraadt echter dat de leden in het dagelijks le ven weinig met de zee uitstaan de hebben. Echte zeelui of niet, in drie kwartier schiep het koor luid keels een sfeer van melancholie en ruige tochten doo^ vreemde havens. Dat de matrozen in vroeger dagen niet fris waren, bleek al snel. „Ze stinken naar uien", typeerde het koor. En: „We wassen onze kleren en soms ook wel ons lijf." De zeelui konden desondanks Tijdens de Warmondse Schippertjesdagen lagen tegenover de gemeentehaven historische motorschepen. De jachten uit het begin van deze eeuw trokken veel belangstelling. foto hielco kuipers een potje breken bij hun liefjes in de havens. „Het was een vruchtbaar jaar, dat alle vrou wen kraamden en hij de vader waar", galmden de 25 mannen van het Amsterdamse Haven koor, begeleid door accordeon en viool. Ook de veertig Amster damse maagden die aan het eind van het lied allemaal hoog zwanger waren, gaven een beeld van de populariteit van Jan, Piet, Joris en Corneel. Bolle Dries kon er volgens hen ook wat van. „Als hij passa gierde in d'een of d'andere stad, was zijn eerste boodschap dat hij vfat te vrijen had. Overal had hij een wijfje, in de west en in de oost. Heel wat zwartjes en bruintjes spraken hem met va der aan." De leden van het koor brach ten de liederen intussen ook voorzichtig in praktijk. Bij elke zinsnede over een mooie vrouw of maagd werd een Warmondse diep in de ogen gekeken. De teksten mochten dat licht ge kuist zijn. ieder slachtoffer in het publiek kon niet anders dan blozend de ogen afwenden. Zoals dat ook ooit in havens moet zijn gebeurd. Toch verlangden de zeelui uiteindelijk weer terug naar huis en naar moeder de vrouw. „Er is geen beter leven dan bij de echte vrouw, gegroet zijn alle hoeren van 't eiland Curasao."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9