Conferentie behoudende gereformeerden breidt uit Kerk Samenleving Scheuring in Oud-Katholieke Kerken voorkomen Startsein restauratie St. Agatha §r-r-| Christelijke boekenbeurs: vrijzinnigheid rukt langzaam op MAANDAG 13SEPTEMBER1993 HET WEER BUITENLAND KORT Orthodoxe Kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft hel afgelopen weekeinde, direct na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Baltische staten, de hoop op betere betrekkingen met het Vati- caan uitgesproken. Maar de orthodoxen blijven argwa nend tegenover 'ziel- tjeswinnerij' waaraan de rooms-kathöiieken zich in hun ogen schuldig maken in de voormalige Sovjet- Unie. Het patriarchaat in Moskou spreekt zijn waar dering uit voor de 'respect volle uitspraken' van de paus over de Orthodoxe Kerken tijdens zijn eerste bezoek op voormalig Sov jet-grondgebied. waaraan vrijdag een einde kwam. De prijzende woorden van de paus over de Russische or thodoxie en haar leider pa triarch Aleksej II wekken de hoop op een betere verhou ding. aldus een verklaring. Ontmoeting paus Een ontmoeting tussen paus Johannes Paulus II en de servisch-orthodoxe pa triarch Pavle is op korte ter mijn 'onwaarschijnlijk'. Kardinaal Godfried Dan- neels van Mechelen-Brus- sel, voorzitter van Pax Christi Internationaal die vorige week met Pavle in Belgrado sprak, zei dit op een persconferentie in Praag tijdens de vergade ring van de Europese bis schoppen. Hij had geen uit nodiging van de paus bij zich, maar wel aan Pavle overgebracht dat de paus zo'n ontmoeting graag zou willen. Pavle zei daartoe ten allen tijde bereid te zijn. Maar hij heeft de toestem ming nodig van de Heilige Synode van zijn kerk en van het Oecumenisch Patriar chaat in Constantinopel. Minderheden Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen vrijdag, op de laatste dag van zijn be zoek aan de Baltische sta ten, de Esten opgeroepen de rechten van minderhe den te respecteren. „Res pect voor de taal en cultuur van verschillende sociale groeperingen is een wezen lijke voorwaarde voor een ordelijke, vreedzame coëxistentie." De paus roer de hiermee een gevoelige kwestie aan tijdens een bij eenkomst met intellectue len en kunstenaars in het presidentiële paleis in de hoofdstad Tallinn. Op een totaal van 1,5 miljoen inwo ners herbergt Estland ruim 600.000 Russen. Vooral de taalkwestie houdt beide groepen gescheiden. TV-prediker De Amerikaanse tv-predi- ker Pat Robertson wordt er van verdacht dat hij giften voor zijn tv-zender CBN (Christian Broadcasting Network) heeft aangewend voor het opzetten van een handel in cosmetica. Ro bertson wijst de beschuldi ging van de hand. Een plaatselijke krant, de Virgi nian Pilot, onthulde dat Ro bertson 2,8 miljoen dollar (ruim vijf miljoen gulden) aan giften heeft geïnves teerd in KaloVita. Roberts on en CBN bezitten elk de helft van de aandelen van deze drie jaar oude firma. Robertson verdedigt zich door te zeggen dat KaloVita binnen afzienbare tijd winstgevend zal zijn. CBN krijgt dan het geld terug. De Internationale Conferentie van Gereformeerde Ker ken (ICRC) verheugt zich in een groeiend aantal lidker ken. Tijdens de derde bijeenkomst van de conferentie die in Zwolle is gehouden, zijn vier nieuwe leden tot het in ternationaal verband toegetreden: drie Amerikaanse ker ken en eentndiase. der zal uitbreiden. Vanuit Ne derland zijn alleen de Gerefor- De conferentie telt nu vijftien meerde Kerken Vrijgemaakt lid. leden en twintig waarnemers. De Christelijk Gereformeerde De verwachting is dat bij de vol- Kerken zijn waarnemer gende bijeenkomst in 1997 in De miskenning van het abso- Seoul het ledenaantal zich ver- lute gezag van de Bijbel in an- ZWOLLE ANP dere kerkelijke verbanden is volgens de Nederlandse afge vaardigde ds. H. van Veen één van de oorzaken van de uitbrei ding van de conferentie. De bijbelvaste opstelling van de Gereformeerde Oecumeni sche Raad (GOR) was voor ver schillende kerken aanleiding om over te stappen naar de ICRC. 'Bemoediging' en het er varen van 'gemeenschap' waren begrippen waarmee veel afge vaardigden de afgelopen bijeen komst typeerden. Van Veen meent echter dat de conferentie daarmee nog niet zijn doel heeft bereikt. „Het gaat erom dat we die gemeenschap nu uitdra gen". aldus de voorganger. Van Veen is blij dat de conferentie heeft besloten om in de komen de drie jaar vier regionale bij eenkomsten te organiseren. De ze bijeenkomsten moeten lei den tot een directe samenwer king tussen de lidkerken op het gebied van evangelisatie en zending. hun betekenis in de oecumene als ze deze en andere vraagstukken niet gezamenlijk kunnen oplossen, betoogde hij. Wel werd uitgesproken dat de wijding van de vrouwelijke diaken in sommige Oud-Katholieke Kerken zal worden geres pecteerd. Met de toelating van de vrouw tot het ambt zou het volgens de Duitse, Zwit serse en Nederlandse kerken net zo moeten gaan. Maar zover is het helaas nog niet, ver zucht Verhey. De internationale unie van Oud-Katholieke Kerken heeft afgelopen week tijdens haar vergadering in de Amerikaanse stad Scran- ton een dreigende scheuring overleefd. Net als in vorige jaren was het verschil van me ning tussen behoudende en progressieve kerken de toelating van de vrouw tot het priesterambt. Anders dan in het verleden dreigden dit keer de behoudende kerken, met name die uit Polen, Tsjechië en de Verenigde Staten, de unie te verlaten. Ook opperden sommige bisschoppen dat de Oud-Katholieke Ker ken, die in Europa en de Verenigde Staten ongeveer 500.000 leden hebben, in een los ser verband zouden moeten samenwerken. Met name de Nederlandse aartsbisschop A.J. Glazemaker, voorzitter van de unie, ver zette zich hier hevig tegen, meldt E. Verhey, secretaris van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland. De oud-katholieken verliezen iissE'Monumentendag' betekende afgelo- St. Agathakerk. Met een feestelijke bijeen- pen zaterdag voor de St. Agathaparochie in komst werd de eerste fase van de grote op- Lisse ook het begin van de restauratie van de knapbeurt in gang gezet. Het herstel van de 'Kathedraal van de Bollenstreek' gaat in to taal zo'n vijf miljoen gulden kosten. FOTO DICK HOCEWONING BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoogwold c a. en Oost- wold c.a.: N Raatgever te Aalsmeer. Aangenomen: naar Streekgemeente Frieslands-End (part-time): P. Per dok, kandidaat te Utrecht Bedankt: voor Den Ham.- H.C. Mar- chand te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Koudum: mevr. drs. L. Roersma, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen; Beroepbaarstelling: Mevr. drs. L. Roersma, kandidaat te Kampen; GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Beekbergen C.A. van Dieren te Stolwijk; te Meliskerke: J.J. BARNEVELD ANP De christelijke boekenbeurs in Barne- veld, die zaterdag door ruim 6000 men sen werd bezocht, is voor bibliofiel Mar tin Ros 'elk jaar weer een verrukking'. Van de vele beurzen die hij bezoekt is die in het Veluwse kippendorp 'altijd de leukste'. Zijn eigen uitgeverij is niet te vinden tussen de zeventig stands, maar de Ar beiderspers is dan ook niet gespeciali seerd in het christelijke boek. Alle uitge-, verijen die op dit terrein wel een naam hebben hoog te houden, staan steevast op de beurs, die dit jaar voor de zestien de keer werd gehouden. Ros geniet zichtbaar van 'al die kleine christelijke uitgeverijtjes' die ondanks al le wereldse winden 'gewoon hun eigen koers blijven varen en een geweldige Schriftuurlijke traditie hooghouden'. Vooral reformatorische uitgeverijen als Groen uit Leiden, Den Hertog en Buijten Schipperheijn heeft hij hoog staan. Bij de stand van Ten Have daarentegen is hij gauw uitgekeken: „Die vrijzinnigheid ken ik onderhand wel." Die 'vrijzinnigheid' is de laatste jaren echter wel opgerukt in Barneveld. Van ouds waren het naast de christelijke kin derboeken en streekromans vooral de werken van vertrouwde godgeleerden en kerkvaders die de schappen vulden, te genwoordig zijn er ook tal van 'omstre den' theologen te vinden. Naast de mo dernere theologie is tevens de evangeli sche lectuur in opmars. Dat het terrein van de christelijke boe kenmarkt steeds breder wordt, bewijzen de kraampjes met kruisjes, beeldjes, Je- zus-petjes, bijbellepeltjes en mokken met vrome spreuken. Ook cd's met or gel- en gospelmuziek en video's met Je- zusfilms zijn hier te koop. Deze 'bij-arti kelen en aanverwante frutseltjes' zijn vooral belangrijk voor de gespecialiseer de evangelische boekhandels, die door gaans niet van boeken alleen kunnen be staan. ,,'t Is wel erg christelijk allemaal", ver zucht een hervormde predikant die voor de eerste en tevens laatste keer de Bar- neveldse boekenbeurs bezoekt. Hij staat versteld van het gigantische aanbod in deze christelijke supermarkt. „God te koop", zegt hij hoofdschuddend. „Ik denk niet dat Jezus zich hier erg prettig zou voelen." Paus ziet uit naar bezoek aan Jeruzalem CASTELGANDOLFQ-ROME RTR/AFP/CIC Paus Johannes Paulus II ziet uit naar een bezoek aan Jeruzalem. Met het historische vredesak koord tussen Israël en de PLO, dat ook door het Vaticaan wordt toegejuicht, is een verwezenlij king van deze droom opeens een stuk dichterbij gekomen. De paus prees gisteren, zon der namen te noemen, de op stellers van het vredesakkoord. Er is veel moed nodig geweest om 'wantrouwen, angst en gro te moeilijkheden' te overwin nen, zei hij tijdens zijn wekelijk se angelusgebed. Er is torisch vredessignaal' en een 'concrete en constructie ve stap' op weg naar vrede ge zet. De gedachten van de paus gingen vervolgens al snel in de richting van Jeruzalem, voegde hij eraan toe. „De stad van de Heer en kruispunt van vrede en broederschap in het Heilige Lahd." Een bezoek aan Jeruza lem zit er echter niet in zolang het Vaticaan en Israël geen nor male betrekJdngen onderhou den. Willebrands kan Wittenbergers geen toezegging doen VATICAANSTAD CIC Kardinaal dr. J. Willebrands, oud-voorzitter van de Pauselijke raad voor de christelijke een heid, heeft 45 Wittenbergers niet kunnen beloven dat de Rooms-Katholieke Kerk de ban vloek tegen Luther zal opheffen. In de voetsporen van Luther, die in 1510 te voet naar Rome ging, waren de Wittenbergers vorige maand naar Rome ver trokken om voor de opheffing te pleiten van de banvloek die in 1520 tegen de Duitse Reforma tor werd uitgesproken. Aanlei ding voor de 1715 kilometer lange loop was het 700-jarig be staan van de Lutherstad. In Ro me werden de inwoners ook door het stadsbestuur en door de Duitse ambassadeur bij de Heilige Stoel ontvangen. ROB GROENLAND Wisselvallig weertype In het achter ons liggende week einde was vooral het meevallende weertype opvallend Voor de zater dag was m eerste instantie een randstormg aangekondigd, die in de loop van de middag van zuid west naar noordoost over het land zou moeten trekken. In de och tenduren arriveerde deze storing boven het noordwesten van Frank rijk, doch op zijn verdere weg ver anderde hij van koers en zo kon het gebeuren dat heel west- en noord- Nederland gevrijwaard bleef van dit storingsgebied. Afgezien van een lokale middagbui bleef het droog en bij flinke zonnige perio den en een afzwakkende wind was het speciaal in de luwte heerlijk genieten. Na een rustige, vrijwel windstille nacht met minima van 8 graden, brak een formidabele zondag aan met veel zon en enkel wat cu- mulusbewolking. In de loop van de middag verscheen er aan de zuid westelijke horizon een deken van schapenwolken op een hoogte van 4-6 kilometer. Wie goed keek, kon daarin talrijke vliegtuigstrepen ont dekken van opstijgende en/of lan dende vliegtuigen boven een wijde omgeving van onze nationale lucht haven. De schaapjeswolken waren tevens de voorste wolkenschermen van Ex-Floyd, een restant van een tropische wervelstorm. Dit systeem formeerde zich gistermiddag met een kerndruk van 972 mb ten wes ten van de Franse kanaalkust met overvloedige regens en een boven zee tot storm aanwakkerende wind. De afgelopen nacht kwam het bo ven de Golf van Biscaye zelfs tot een zeer zware storm: windkracht 11 Bft. Ex-Floyd trekt, verder op vullend, tussen vanavond en mor genavond over onze omgeving naar het oosten en zorgt voor een zeer wisselvallig weertype waarin stevi ge buien, mogelijk met onweer, en opklaringen elkaar afwisselen. Achter dit dynamische systeem blijft de westelijke hoogtestroming heer en meester. Op de computer- kaarten voor de tweede helft van deze week dienen zich alweer nieu we storingen aan, die aan de zuid zijde van een moederlaag in de stroming worden getrokken. De temperatuur blijft de hele verdere week overdag ruim onder de 20 graden en dat betekent opnieuyv een te koud weertype. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewol king en nu en dan regen of buien. Vooral vandaag veel wind, met name in de och tend aan de Engelse zuid kust. Middagtemperatuur België en Luxemburg: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur ongeveer 19 gra- Noord- en Midden-Frank- Veranderlijk bewolkt en vooral in de westelijke helft buien, mogelijk met Bretagne- -en Normandië eerst nog kans op storm. Middagtemperatuur van 16 grgaen aan de Kanaalkust tot plaatselijk 20 graden ten oosten van Parijs. Portugal en Madeira: Portugal; In het noorden veranderlijk be wolkt en vooral aan de Costa Verde en kele buien. Morgen tot de avond op de meeste plaatsen droog. Ten zuiden van Lissabon op beide dagen vrijwel overal droog en flinke zonnige perioden Maxi mumtemperatuur van 18 graden bij Por to tot 24 graden aan de Algarve. Madei ra. Afwisselend zon en bewolking. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje; In het noorden wolkenvelden en vooral vandaag langs de Golf van Biskaje en in de westelijke Pyreneeën enkele buien. Morgen neemt de buiigheid tijde lijk wat af. In het midden en zuiden droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur aan de Golf van Biskaie 15 tot 20 graden, landinwaarts 20 tot 25, aan de Costa's van 24 graden aan de Costa Brava tot 30 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden- Perioden met zon, aan de noordelijke stranden nu en dan wolkenvelden Droog. Middagtem peratuur aan de stranden ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en flinke zonnige perio den, vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur langs de kust maandag 25 graden, mor gen vooral in het noorden wat koeler. Tunesië Droog en zonnig, morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtempera- tuu r aan de stranden oplopend tot ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele, soms zware regen- en onweersbuien. Morgen wat meer zon en langs de Cöte d'Azur afnemende buienkans. Aan de Atlanti sche kust vandaag mogelijk storm. Maximumtemperatuur ongeveer 20 gra den, aan de Cóte d'Azur enkele graden hoger. Mallorca enlbiza: Perioden met zon. ook nu en dan bewol king en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van daag ongeveer 28 graden, morgen enke le graden lager. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het zuiden en midden overwegend zonnig, in het noorden in de loop van de dag toenemende bewolking, gevolgd door enkele regen- en onweers buien, soms met veel neerslag. Morgen nidden en zuiden de bewolking en buienkans toe. Middag stuk koeler. Corsica en Sardinië: Zonni ge perioden, ook nu en dan bewolking Neerslagkans Minimumtemp Middagtemp. 0INS0AG 14 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder 19.55 Maan op 04.53 Maan onder 18.42 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.12 14 42 Laag w r 10.56 23 07 Weerrapporten 12 september 20 ui Rotterdam Twente Vhssmgen »10 18 13 09 Kiagenfurt half bew. wl 24 12 0.6

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8