Strijd in Kroatië laait weer op Amerikaanse soldaten onder vuur in Somalia Buitenland 'EG aan rand afgrond door GATT-problemen' Sloop flats eist leven Noorse premier Brundtland vertrouwt op verkiezingswinst MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 5 Algernon N«Jer1arxJs Persbureau AP Associated Press sche P*esse Agentur CPO Gemeenschappe+|ke Persdienst The Independent IPS* Walvissen spreken met dialect londen» De walvissen uit de Noorse wateren spreken dezelfde 'taal' als die uit de Westatlantische Oceaan, maar met een ander regionaal accent. Tot deze conclusie komen wetenschappers en deskundigen van de VS-marine. In drie maanden tijd, en met een techniek die oorspronkelijk gebruikt is om Sovjet-onderzee- ers op te sporen, zijn ongeveer 35.000 'gesprekken' vai} walvis sen geregistreerd. Discovery zet bijzondere satelliet uit Het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft, na twee maanden met vertragingen en een communicatiestoring op het laatste moment, vannacht een unieke satelliet in de ruimte uitgezet. Het gaat om een experimentele communicatie satelliet van de ruimtevaartorganisatie NASA. De satelliet moet nieuwe telecommun jcatie-apparatuur en -diensten testen. AIDS hoofdoorzaak dood in cel VS Washington AIDS was in 1991 verantwoordelijk voor bijna 30 procent van de sterfgevallen in Amerikaanse gevangenissen. In sommige staten, zoals New York en New Jersey, was dat percen tage zelfs 66 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Amerikaanse ministerie van justitie die gisteren bekend zijn geworden. Aanhanger Aristide vermoord in Haiti port-au—prince* Ten minste twee gewapende mannen hebben zaterdag in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince een voor aanstaande aanhanger van de verdreven president Jean-Ber- trand Aristide vermoord. Een dag eerder had de man, die de ver kiezingscampagne van Aristide financieel had gesteund, tegen journalisten gezegd dat hij werd bedreigd. Een rooms-katholieke priester stelde de politie verantwoordelijk voor de aanval waarbij nog een dode en een gewonde vielen. '350 VN-waarnemers in Liberia' new york Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties wil 350 militaire waarnemers naar Liberia sturen. De nieuwe VN-macht Unomil zou moeten toezien op het vredes proces in het Westafrikaanse land. Bij de burgeroorlog die in 1989 begon, zijn 150.000 mensen om het leven gekomen. brussel peter de vries correspondent De Europese Gemeenschap wordt bedreigd door een 'nieu we vreselijke crisis' als de twaalf lidstaten niet snel op één lijn komen over het wereldhandels- overleg GATT en de verlaging van landbouwsubsidies. Die alarmkreet slaakte de Neder landse minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) dit weekeinde in Alden-Biesen, waar de EG- ministers van buitenlandse za ken bijeen kwamen. Volgens Kooijmans heeft Frankrijk de EG 'aan de rand van de afgrond' gebracht met zijn dreigend veto tegen het akkoord met de VS over vermindering van de land- Acht doden bij aanslagen India NEW DELHI »DPA-Rtr In India zijn het afgelopen weekeinde bij - bomaanslagen zeker tien doden gevallen. Za terdag kwamen in het centrum van New Delhi acht mensen om bij een aanslag op het hoofd kwartier van de jongerenorgani satie van de regerende Congres partij. gisteren vielen in Secun- derabad in het zuiden van het land twee doden, toen bij het station een bom ontplofte. De aanslag in New Delhi werd uitgevoerd met een bomauto. De Indiase autoriteiten vermoe den dat de daders het gemunt hadden op de voorzitter van de jongerenorganisatie, Maninder Singh Bi'tta. Hij raakte slechts lichtgewond. Drie militante Sik hs-groeperingen die strijden voor onafhankelijkheid van de noordelijke deelstaat Punjab, hebben zich inmiddels verant woordelijk gesteld voor de aan slag. Gisteren ontplofte bij het sta tion van Secunderabad in de zuidelijke deelstaat Andhra Pra desh een zware bom. Hier vie len twee doden en twee gewon den, zo meldde het Indiase persbureau UNI. Wie verant woordelijk is voor deze aanslag is niet bekend, maar in de deel staat is de laatste tijd de maois- tische 'Volksoorlogbeweging' actief. Deze organisatie heeft de afgelopen weken verscheidene aanslagen gepleegd, onder meer op stations. Protest tegen ETA In San Sebastian in Baskenland is zaterdag de grootste protest demonstratie ooit gehouden te gen de Baskische afscheidings beweging ETA. Naar schatting 80.000 mensen gingen de straat op om te betogen tegen het ge weld van de ETA. De deelnemers aan de stille mars eisten de vrijlating van de zakenman Julio Iglesias Zamo- ra, die op 5 juli door ETA werd ontvoerd. Veel betogers droe gen blauwe letters A mee (voor Askatu, vrijheid in het Bas- kisch), die inmiddels zijn uitge groeid tot een anti-ETA-sym- bool. bouwexport. Grootste struikel blok bij de aanpak van het GATT-overleg vormt het onver murwbare Franse verzet tegen afspraken die vorig jaar al wer den gemaakt tussen Brussel en de VS. Frankrijk vindt de voor genomen beperking van de landbouwexport en verlaging van de subsidies aan de boeren met 36 procent in zes jaar veel te ver gaan en eist nieuwe on derhandelingen. Maar daar wil len de VS en een aantal EG-lan- den, waaronder Groot-Brittan- nië en Nederland, niet van we ten. Beslissend maar nog on duidelijk is of de Duitsers Parijs te hulp zullen schieten. Uitgemergelde moslimvluchtelingen uit het Kroatische gevangenenkamp Dretelj, wachten op hun lunch bij een school in het Bosnische Jablanica waar zij zijn onderge bracht. De mannen zijn tijdens hun gevangenschap zo'n twintig kilo afgevallen. De eerste moslimgevangen die anderhalve week geleden uit de Kroatische kampen werden vrijgelaten, berichtten over afschuwelijke mishandelingen door hun bewakers. foto reuter yannis behrakis De oorlog tussen Kroaten en de Serviërs in de Kroatische regio Krajina is het afgelopen weekeinde opnieuw opge laaid. De Serviërs in Krajina hebben gisteren gedreigd met de inzet van nieuwe wapens op militaire doelen als massieve vergelding voor de verovering door Kroaten van enkele door Serviërs bewoonde dorpen. man gaf zijn troepen gisteren tijdens een vergadering van de defensieraad in Zagreb op dracht binnen 24 uur eenzijdig een staakt-het-vuren in acht te nemen om besprekingen over een vredesbestand mogelijk te maken met de Servische mili- ZAGREB-BRUSSEL Rtr-AFP-GPD Als de Kroaten zich niet terug trekken, zetten de Serviërs 'ge vechtswapens en -systemen in die tot nu toe niet zijn gebruikt in de oorlog tusen Kroatië en Krajina', zo verklaarde een Ser vische legerleider. De Kroatische president Tudj- ties. Tudjrr i had de Servische se paratisten. die een aanzienlijk deel van Kroatië bezet houden, zaterdag uitgenodigd de autori teit van de regering in Zagreb te erkennen. Hij verzekerde hen dat ze dan alle Kroatische bur gerrechten zouden genieten. Maar hij dreigde ook dat ,,in ge val van weigering de Servische troepen zullen worden versla gen." De gevechten in Kroatië laai den donderdag op nadat het Kroatische leger volgens Zagreb een 'beperkt' offensief uitvoerde tegen drie dorpen die in handen waren van Servische separatis ten. De Kroatische Serviërs rea geerden daar vrijdag op met een bombardement op Karlo- vac, 45 kilometer ten zuidwes ten van Zagreb. Vijftien raketten kwamen neer in een kamp voor Kroatische vluchtelingen in een buitenwijk van Karlovac. Het is voor het eerst in twee jaar dat rond Zagreb weer gevochten wordt. Wanneer een vredesregeling wordt getroffen over een etni sche driedeling van Bosnië-Her- cegovina zullen de Verenigde Staten 25.000 mensen leveren voor een strijdmacht die in Bos nië de uitvoering daarvan moet gaan bewaken. Aangenomen wordt dat zo'n 40.000 a 55.000 manschappen nodig zijn om toe te zien op de invoering van een vredesregeling tussen Ser viërs, Kroaten en moslims. Amerika heeft altijd gewei gerd soldaten als VN-blauwhel- men naar Bosnië te sturen zo lang daar gevochten wordt. On duidelijk is nog of het vredesle- ger dat na een akkoord wordt gestuurd, onder VN- of NAVO- commando zal komen. Amerika wil het laatste. Ook de EG-lan- den zullen troepen leveren voor een vredesleger. 'Cfc*; Glasgow Omwonenden kijken toe hoe twee negentien verdiepingen hoge flatgebouwen in het Gorbals district in Glasgow ineenstorten. De explosie die daaraan vooraf ging, was de zwaarste in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. Zelfs zo zwaar, dat een 61-jarige toeschouwster door rondslingerende brok stukken gedood werd en drie andere gewond raakten. Onderzocht wordt nog of de berekening van de hoeveelheid explosieven die nodig was om de voor bewoning afgekeurde gebouwen te vellen wel juist is geweest. foto epa chris bacon rome-muqdisho VN-soldaten zijn vanmorgen in de Somalische hoofdstad Muq- disho onder vuur genomen. Somalische medewerkers van westerse persbureaus zeiden de lichamen van zeker drie ge dode Amerikanen te hebben gezien. Amerikaanse helikop ters voerden beschietingen uit op het gebied waar de gevech ten, die zeker zo hevig leken als die van donderdag, plaats hadden. Een woordvoerder van krijgs heer Mohammed Farrah Aideed zei dat aan Somalische zijde een groot aantal slachtoffers was gevallen. Een cijfer wilde hij niet noemen. Donderdag wer den volgens Aideed zeker 125 Somaliërs, onder wie veel vrou wen en kinderen, gedood bij een aanval met Amerikaanse helikopters, die werd uitgevoerd nadat een Pakistaanse VN-sol- daat door aanhangers van Ai deed was gedood. De ministers van defensie van Italië en de VS. Fabio Fabbri en Les Aspin, hebben gisteren een poging gedaan de onenigheid tussen beide landen over de VN-operatie in Somalia bij te leggen. Beide bewindslieden ontmoetten elkaar in Rome. na dat nieuwe Italiaanse kritiek over het gebruik van geweld vo rige week leidde tot spanningen met Washington. Italië heeft 2.400 soldaten in Somalia, maar trekt hen wegens het diepe verschil van inzicht over hoe de vredesoperatie moet worden behandeld uit de hoofdstad Muqdisho terug. Ro me vindt dat de VN-missie is ontaard in een militaire opera tie om de Somalische krijgsheer Mohammed Farah Aideed ge vangen te nemen. De jongste ruzie barstte uit na het bloedige gevecht eind vori ge week tussen VN-troepen een aanhangers van Aideed. „Vrou wen en kinderen dood schieten is geheel in strijd met een hu manitaire missie", zei Fabbri vrijdag. Eén geplande vervanging van Italiaanse troepen door Pakis taanse VN-eenheden in bepaal de delen van de hoofdstad is opgeschort nadat plaatselijke leiders zeiden dat zij geen „sol daten uit de Derde Wereld" zouden accepteren. De Italia nen zullen tot half september blijven. Wie het daarna van hen zal overnemen is onduidelijk. De nationale alliantie (SNA) van Aideed riep zaterdag op tot een staakt-het-vuren. Tevens drong ze aan op hervatting van het overleg tussen de organisa tie en de VN-vredesmacht in Somalia. Aideed heeft de Ameri kaanse oud-president limmy Carter heeft gevraagd te bemid delen in het conflict tussen hem en de Verenigde Naties. Kazachstan wil kernwapenbezit snel afzweren De Kazachstaanse president Noersultan, zal zijn parlement vragen om voor het einde van dit jaar aansluiting van Kazach stan bij het Non-Proliferatiever drag goed te keuren. De banden met de VS kunnen vervolgens worden versterkt. Noersultan zei dit gisteren tegen de Ameri kaanse afgezant Strobe Talbott. Na het uiteenvallen van de Sovjetunie in 1991 erfden vier republieken het kernarsenaal van de \Toegere supermacht: Rusland, Kazachstan. Oekraïne en Wit-Rusland. De VS willen dat alleen Rusland kernwapens behoudt. Het parlement van Kazach stan heeft het Start-1 verdrag geratificeerd, dat de stapsgewij ze ontmanteling regelt van de 104 Kazakse SS-20 raketten, die per stuk 10 kernkoppen dragen. Kazachstan is echter bezorgd over de dreiging op langere ter mijn van zijn twee nucleaire bu ren. China en Rusland. Vandaar dat het aarzelde met de onder tekening van het Non l'rolik ra tieverdrag. dat een verbod in houdt op het bezit, de ontwik keling en verplaatsing van nu cleaire wapens. Cholera noopt Kazachstan tot sluiten vliegveld MOSKOU Rtr De autoriteiten in Alma Ata. de hoofdstad van de voormalige Sovjetrepubliek Kazachstan. hebben de luchthaven gesloten voor vluchien uit Azië in ver band met het uitbreken van cholera. Dit heeft een medewer ker van de president bekendge maakt. Ook werden alle mark ten en vele voedingswinkcls ge sloten. Volgens de medewerker zijn alle 100 passagiers die in Ka zachstan aankwamen op een vlucht vanuit Pakistan naar een ziekenhuis overgebracht waar zij werden onderzocht op symptomen van de ziekte. Tot nu toe is niemand aan de gevol gen van cholera overleden. Wel hadden 30 van de passagiers de ziekte en waren 295 anderen aan boord van het toestel met hen in contact geweest. Passagiers op vluchten vanuit andere Aziatische landen, waar onder voormalige Sovjetrepu blieken, zijn ook op cholera gö- controleerd. Volgens een plaat selijke journalist hebben de au toriteiten alle markten gesloten nadat 13 mensen die inkopen hadden gedaan in een van de tien fruit- en groentemarkten, de ziekte opliepen. Parlementariërs geschokt door geweld Kenya Zeven Nederlandse parlemen tariërs. die een bezoek brengen aan Kenya, hebben in Nairobi gewaarschuwd tegen het ge weld tussen bevolkingsgroepen in de Kenyase Rift Valley pro vincie. De leider van de delega tie. Jaap de Hoop Schcffer (CDA), noemde de gevechten gisteren 'verwoestend en trau matisch'. Hij zag in het geweld 'een soort sluimerende etnische zuivering' en de Kenyase rege ring lijkt volgens hem niet in staat deze te stoppen. De dele gatie wil dat het mensenrech tencomité van de Verenigde Naties een onderzoek instelt als het geweld aanhoudt. ACHTERGROND DEN HAAG FRANS RIJKAART ANP Het had iets van een huzarenstukje toen begin deze maand bekend werd dat Noorwegen minister Johan Jörgen Holst (buitenlandse zaken) en zijn medewerkers in het bijzonder een sleutelrol had gespeeld bij de geheime contacten tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie van Yasser Arafat. Wat in een groot aantal ronden van Midden- Oostenoverleg onder regie van de Verenigde Staten in de verste verte niet mogelijk was gebleken, scheen de Noren te lukken. De totstandkoming van een principe-akkoord tot wederzijdse erkenning van Israël en de PLO zorgde ervoor dat de camera's enige dagen op Oslo gericht waren. En Brundtland, die eerder internationaal flink aan de weg timmerde met een nogal wat publiciteit opleverend milieurapport voor de grote Rio-conferentie van 1992, is gehaaid genoeg om haar voordeel te doen met dergelijke aandacht van de wereldpers, internationale ervaring vormt één van haar pluspunten in vergelijking met haar belangrijkste rivale. Kaci Kullmann-Five van de Conservatieve partij. Met betrekking tot de vraag of Noorwegen lid moet worden van de Europese Gemeenschap onderscheiden de twee dames zich nauwelijks van elkaar. Beider partijen zijn, met hier en daar wat nuances, vóór aansluiting bij de EG. Maar deze kwestie hebben ze in de campagne vooral niet aangeroerd, omdat de bevolking in duidelijke meerderheid tegen is. De iets meer dan vier miljoen Noren zijn bang soevereiniteit te verliezen aan het veraf gelegen Brussel met zijn anonieme bureaucratie. En ze zijn juist zo zuinig op hun onafhankelijkheid, die ze pas in 1905 verkregen van Zweden. Met het oog op de ene Eurdpese markt van circa 300 miljoen consumenten zijn grote delen van het bedrijfsleven mèt de twee grootste partijen voor aansluiting bij de gemeenschappelijke markt van nu nog 12 landen. Maar de tegenstand is nog sterker. Een opzienbarende rol in de internationale diplomatie en redelijk goede cijfers op het terrein van de economie. Dit zijn de troeven die de Noorse premier Gro Harlem Brundt land vandaag bij de parlementsverkiezingen in handen heeft. Haar Arbeiderspartij, die sinds 1990 als enige ministers levert aan een minderheidskabinet is de laatste weken in de opiniepeilingen flink gestegen. In 1972 legde de Arbeiderspartij die ook toen aan de macht was in Oslo het resultaat van toetredingsonderhandelingen in een referendum voor aan het volk. Met 51,5 tegen 48,5 procent spraken de Noren zich uit tegen aansluiting bij wat toen nog de Europese Economische Gemeenschap was. Noorwegen is wel lid van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), die sinds enige tijd nauw met de Europese Gemeenschap samenwerkt in de Europese Economische Ruimte. Alles wijst erop dat het volgende referendum, in 1994 of 1995, eenzelfde uitslag te zien zal geven. Deze week bleek uit een opiniepeiling van het bureau Gallup dat ruim 52 procent van de ondervraagden légen, en maar 27,3 procent vóór aansluiting bij de EG is. Desondanks onderhandelen sinds april dit jaar delegaties van de regering in Oslo en van de Europese Commissie in Brussel over de voorwaarden waarop Noorwegen net als Zweden. Finland en Oostenrijk tot de gemeenschappelijke Europese markt kan toetreden. In de afgelopen weken is de partij van Brundtland duidelijk uit een populariteitsdal gekropen. Ze staat al weer boven het niveau van 34.3 procent, waarop ze m 1989 eindigde. Deze slechtste uitslag sinds 1930 leidde er toen toe dat de Arbeiderspartij buiten de regering bleef. Maar de centrum-rechtse regering onder de Conservatieve premier Ian P. Syse hield het niet langer dan een jaar vol. In het najaar van 1990 spatte de coalitie van Conservatieven. Christelijke Volkspartij en Centrumpartij uit elkaar toen onenigheid aan het licht kwam ova hel.-dossier. Omdat de Noorse grondwet tussentijdse verkiezingen verbiedt, zat er niets anders op dan dat de Arbeiderspartij die met 63 leden verreweg de grootste fractie vormt in het eenkamerparlement met 165 afgevaardigden een minderheidskabinet vormde onder leiding van Brundtland. De 54-jarige Gro, zoals iedereen in Noorwegen de minister-president haast amicaal noemt, lijkt vandaag dus goed uit de bus te komen. De premier trad vorig jaar af als partijleider, maar ze is met enthousiasme beschikbaar voor een nieuwe termijn van vier jaar als regeringsleider ("Ik ben nog niet oud en ik ben niet versleten"). Ze lijkt de klap van de zelfmoord van een zoon volledig te boven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5