Strafpunt na zware verkeersovertreding Journalisten kunnen hun borst nat maken Binnenland 9 LgygflSCChtc' tatoeage ANWB vindt idee Maij en Hirsch Ballin onaanvaardbaar Miljoenenbranden aangestoken Maij even naar de oertijd Albert Heijn wil tot tien uur open Drie doden bij botsing Cursus Cafébedrijf v/a 35,- p/m 'tVCM Onderzoek naar dood twee arrestanten in Rotterdam MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 GPD GcmeenscHappe<'|kefVrvj*ns Een op zes truckers op de bon driebergen Bij een landelijke vrachtwagencontrole is zaterdag bijna één op de zes chauffeurs op de bon gegaan. De meesten zaten te lang achter het stuur. Elf van de 289 gecontroleerde chauffeurs kregen rijverboden opgelegd voor minimaal acht uur. Andere overtredingen waren rijden zonder vergunning, te hard rijden en rechts inhalen. Dodelijke steekpartij in Amsterdam Amsterdam Ruzie om wie er aan de beurt was in een snackbar aan de Amsterdamse Molensteeg heeft zaterdag geleid tot een dodelijke steekpartij. Het slachtoffer kreeg daarover onenigheid met zes mannen, waarna hij een mes trok en een van hen in het gezicht stak. De man ging er vervolgens vandoor, achtervolgd door de groep van zes. Op de Zeedijk werd de messentrekker in gehaald en kwam het wederom tot een treffen. Daarbij bracht een van de zes, een 25-jarige Amsterdammer, de man een dode lijke messteek toe. Alle zes de mannen zijn aangehouden. Bouwbond blijft bij prijscompensatie den haag De Bouw- en Houtbond FNV wil graag afspraken ma ken met de werkgevers voor de hele lange termijn over de werk gelegenheid. Het afschaffen van de automatische prijscompen satie is daarbij echter onbespreekbaar, zo heeft bondsvoorzitter Visser gezegd in antwoord op uitlatingen van de werkgevers in de branche. De werkgevers, het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, lieten vorige week weten wel afspraken te willen maken voor bij voorbeeld tien jaar. De bouw is een van de laatste sectoren waarin de inflatie automatisch wordt vergoed „en mijn achter ban wil dat ook graag zo houden", aldus Visser. Aluminiumdeeltjes in partij Frisolac Leeuwarden Friesland Frico Domo heeft gisteren besloten in Nederland en een aantal andere landen een partij baby- en kin dervoeding uit de markt te nemen omdat er aluminiumdeeltjes in kunnen zitten die zijn vrijgekomen bij onderhoudswerkzaam heden. Hoewel volgei >s voedingsdeskundigen eventueel inge slikte aluminiumdeeltjes hooguit voor irritatie van maag- en darmkanaal kunnen zorgen, neemt Frico Domo toch de hele partij Frisolac terug. De verdachte blikken hebben in Nederland aan de onderkant de codes DU9-MKA, DOA-MKA, DOB-MKA of DOE-MKA. Verder zal Frico Domo blikken moeten terughalen uit Hong Kong, China, Malaysia en Griekenland. '0? -#* 4 f Veilig Verkeer Nederland is meer dan tevreden, de ANWB vindt het „volstrekt onaanvaardbaar" en de beroepsgoe- derenvervoerorganisatie Transport en Logistiek Neder land vindt het „geen goed idee": het puntenrijbewijs. Nijmegen De tijden van het ankertje of het hartje op de boverarm zijn al lang voorbij, zo bleek gisteren weer eens op Tattoo Sunday, de jaar lijkse toogdag van getatoeëerd Nederland. Op het treffen in het Nij meegse Kolpinghuis toonde de 43-jarige Gerrit Verstegen uit Vlaardin- gen een wel zeer bijzondere tatoeage. De op zijn achterhoofd 'geteken de' Chinees heeft namelijk een echte baard: het laatste plukje haar op Gerrits hoofd is gereserveerd als extraatje voor de bejaarde Aziaat. foto anphans steinmeier den haag gpd De ministers Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en Hirsch Ballin van justitie hebben in na volging van Frankrijk en Duits land het ontwerp klaar voor een puntenrijbewijs. Vrijdag zal de ministerraad er een eerste be spreking over hbbben. Wanneer vervolgens de Raad van State en de Tweede Kamer ermee in stemmen, kan de Nederlandse chauffeur vanaf 1995 of 1996 strafpunten krijgen bij ernstige verkeersovertredingen. Bij tien strafpunten vervalt het rijbewijs voor zes maanden, voor elke vijf punten meer komen er steeds drie maanden bij. Drie keer gepakt worden met veel te hoge snelheid (dertig tot vijftig kilometer te hard), bete kent dan automatisch een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Doorrijden na een ongeluk met slachtoffers kost twintig strafpunten en betekent een jaar niet rijden. Rijden on der invloed van alcohol kost - afhankelijk van het promillage - drie tot vijftien punten. Zonder verdere overtredingen vervallen na drie jaar de eerder opgelo pen strafpunten. „ledereen die zich aan de re gels houdt, heeft niets van dit systeem te vrezen", zei minister Maij zaterdag. Volgens haar heeft een vergelijkbaar systeem in Frankrijk in een jaar tijd tot tien procent minder ver keersongelukken geleid. In Ne derland vallen per jaar 1.400 do delijke slachtoffers in het ver keer en raken 50.000 mensen gewond. Van hen komen er 20.000 in het ziekenhuis terecht. Veilig Verkeer Nederland is blij met het plan. „Mensen wor den zich meer bewust van hun verantwoordelijkheid als ze achter het stuur zitten." Verder kan een opvoedende werking ook uitgaan van de mogelijk heid die regelmatige overtreders wordt geboden om verkeerscur- sussen te volgen in ruil voor strafvermindering. Directeur Hallmans van Transport en Logistiek Neder land vindt dat chauffeurs wor den benadeeld, omdat zij veel meer kilometers maken en daarbij meer overtredingen ma ken dan andere bestuurders. Bovendien vindt Hallmans dat niet de beroepschauffeur zou den moeten worden aangepakt, maar de onderneming waar voor hij werkt. „De chauffeur wordt bij verlies van het rijbe wijs werkloos. Terwijl het de on derneming is die hem of haar onder druk zet om snel ergens te zijn." ANWB-woordvoerder Schou ten vindt dat er daarentegen geen verschil is wanneer een automobilist of een vrachtwa genchauffeur door rood licht rijdt. „Door rood rijden doe je niet voor je beroep." Wel vindt hij het systeem nogal ingewik keld en ziet hij ook een pro bleem met leen- en lease-au to's. Volgens nieuwe wetgeving moet de eigenaar van een uitge leende auto tevoren de gebrui ker laten tekenen dat hij de be stuurder was (die de overtre ding maakte). „Dat strookt niet met het rechtsbeginsel dat nie mand tegen zichzelf hoeft te ge tuigen", aldus Schouten. School en aannemerbedrijf in Delft in vlammen op Een basisschool in Delft is in de nacht van zaterdag op zondag na brandstichting gedeeltelijk in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op ten minste 3,5 miljoen gulden. Ook een aanne mersbedrijf nabij de school waar eveneens sprake was van brandstichting werd verwoest. De schade daar 300.000 gulden. Een poging brand te stichten bij een andere school in de buurt mislukte vol gens de politie omdat het vuur vanzelf uit ging. Volgens het hoofd van de ba sisschool, de mgr. Bekkers- school, is de werkelijke schade nog veel groter. „De drieëneen half miljoen gulden heeft alleen betrekking op het gebouw en de schoolinventaris. Onze school had ook nog een van de groot ste documentatiecentra van Delft met 1.300 videobanden en 9.000 boeken. Ze waren vaak geschonken door ouders en kin deren. Alles is volledig verbrand en het is nog maar de vraag of we daarvan iets vergoed krij gen." De leerlingen van de basis school zijn vandaag vrij. De les sen beginnen morgen weer in de lokalen van het gedeelte van de school dat bij de brand ge spaard bleef. den haag »anpde horeca, zegt AH-directeur Dorsman in het blad Distrifood. Albert Heijn wil de mogelijkheid „Open tot half zeven is geen om (zijn) supermarkten open te goed compromis en biedt on- houden tot tien uur 's avonds, voldoende kansen om de con- Op die manier denkt het con- currentie aan te gaan met fast- cern de slag aan te kunnen met foodbedrijven", zo concludeert heerlen Drie passagiers van een personenauto zijn vannacht om het leven gekomen toen de bestuurder in Heerlen in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor en tegen een boom en vervolgens een woonhuis botste. Twee mannen en een vrouw werden uit de wagen ge slingerd en waren op slag dood. De bestuurder en de naast hem zitten de vrouw liepen zware verwondingen op. Ook de eigenaar van het res taurant/woonhuis liep verwondingen op. Zaterdag vielen ook al drie doden bij een verkeersongeluk. Een spookrijder botste bij het Groningse Scheemda frontaal op een Duitse auto waarin twee vrouwen zaten. Agenten van de Winsdiotense politie hadden even voor het ongeluk de spookrijder tegemoet zien komen. Pogingen om diens aandacht te trekken, mislukten. De enige overleven de van de botsing was de bestuurder van de Duitse personenwagen. Hij werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn twee vrou welijke passagiers werden gedood. foto anp mondeling of schriftelijk Het staat vast dat nu en in de toe- vereist en u doet arnf^^miR komst altijd vestigingseisen gelden begin 1994 exa- U A1 >11 Behaal daarom bij de specialist de men onder toe- M W J Rilkserkende horecadiploma s Wordt zicht van het vakman/vrouw of zelfstandig café-restau- Ministerie van ranthoudercq kantinebeheerder in de Economische Zaken en WVC nog steeds groeiende bedrijfstak horeca Ook na het behalen van het diploma Half september starten de cursussen blijft t Vom u begeleiden via de afdelin- café. restaurant- en handelskennis hore- gen Horeca Administraties en Bemidde- cabedrijf weer in 65 plaatsen, dus ook bij lingen zodat u een eigen bedrijf kunt u in de buurt Een vooropleiding is niet starten 100% subsidie is mogelijk BEL VOOR STUDIEGIDS 033-806060 67 hij naar aanleiding van het ex periment met verlende ope ningstijden. Hij vindt dat de on dernemer zelf moet kunnen be slissen hoe laat de winkel sluit, met als grens tien uur. Alleen dan kan Albert Heijn zich echt met succes storten op de ver koop van verse kant- en klaar- maaltijden. AH is overigens als een van de weinige winkeliers wel tevreden over de tot half zeven verlengde sluitingstijd, vooral in de stede lijke gebieden. In 350 van de 450 filialen blijkt de klant het te waarderen. In de overige hon derd vestigingen denkt Dors man nu aan extra openingsuren op maandag- en zaterdagoch tend. NedCar schrapt jubileumfeest heerlen gpd Omdat de autoverkopen blijven tegenvallen en de inkomensten dus ook. heeft NedCar-directeur Frans Sevenstern het zilveren jubileum-personeelsfeest afge last. Het programma voor het feest op 9 en 10 oktober was overigens al flink uitgekleed. „Zuinig zijn is op dit moment noodzaak, ook al om bij de bui tenwacht geen verkeerde indruk te wekken", aldus directeur Se venstern. Het afgelopen halfjaar hebben alle autofabrikanten flink minder verkocht, maar de Volvo's 440/460 deden het nog een stuk slechter. Geruchten dat NedCar dit jaar nog eens twintig miljoen moet bezuinigen, worden door diverse mensen binnen het be drijf ontkend. Volgens voorzitter Kortenoeven van de centrale ondernemingsraad heeft een extra bezuinigingsronde geen zin, omdat het bedrijf al twee jaar op alle mogelijke fronten aan het bezuinigen is. Kortenoeven erkent wel dat de situatie ernstig is. Wat dat betreft ziet hij het somber in voor de werkgelegenheid op de ontwikkelingsafdeling. Het is zeer waarschijnlijk dat Volvo- Renault eventueel toekomstig ontwerpwerk naar zich toe trekt. Een ingrijpende afslan king van het management en het indirecte personeel van de ontwikkelingsafdeling in Hel mond, ligt op korte termijn voor de hand. eindhoven Tien jaar zijn vrijwilligers uit het zuiden van het land in de weer geweest om bij het riviertje de Dommel nabij Eindhoven een dorp uit de Uzertijd na te bouwen, dat in de vrije tijd wordt 'bewoond' door enthousiaste twintigste-eeuwers. Zaterdag werd het dorp officieel geopend door minister Maij-Weggen, die daarbij even kon dromen van een tijd zonder files en verkeerstunnels. foto anp toussaint kluiters rotterdam «anp De rijksrecherche onderzoekt de gang van zaken rond het overlijden van twee arres tanten die vorige week zijn aangehouden door de politie van Rotterdam. Het gaat om een 46-jarige Rotterdamse vrouw die een dag nadat ze bij haar arrestatie was geval len, is overleden en een man die in de Leu- vehaven sprong om aan de politie te ontko men en vervolgens verdronk. Dat heeft de Rotterdamse politie gisteren bekendge maakt. De vrouw werd in de nacht van donder dag op vrijdag in haar woning aangehóu- den. De politie was daar naartoe gegaan na een melding van een echtelijke ruzie. Poli tiemensen hadden overigens al vaker tus sen man en vrouw moeten komen. Deze keer bedreigde de vrouw haar man met een vleesmes. De politie besloot haar ter kalme ring en ontnuchtering mee te nemen naar het bureau. Ze verzette zich en viel met haar hoofd tegen de trap. Ze is nog in een ziekenhuis geopereerd maar bezweek een etmaal later aan haar verwondingen. De man die vrijdagavond in de Leuveha- ven sprong om aan de politie te ontkomen, overleed gisteren in een ziekenhuis. Het ging om een drugdealer die op het Leuve- hoofd in de Leuvehaven met twee anderè mannen probeerde verdovende middelen te verkopen. Toen de politie tot aanhouding wilde overgaan, ging de man aan de kade muur hangen. De politic probeerde hem nog op de kant te krijgen, maar dat misluk te. De man viel in het water en verdronk. Paartje rolt van opgehaalde brug in Middelburg middelburg gpd Een jong stelletje uit Mid delburg kreeg zaterdagmor gen de schrik van zijn leven, toen de brug waarop het lag te minnekozen onverwacht werd opgehaald, waardoor zij naar beneden rolden. De geliefden liepen schaafwon den en kleerscheuren op en hun fiets werd beschadigd. Volgens een woordvoer der van de politie was het paartje waarschijnlijk met te veel drank op onderuitge gaan op de brug en daar blijven liggen. In verband met het vroege tijdstip had de brugwachter de brug ge opend zonder zonder de bel te laten rinkelen. Het stelle tje heeft aangekondigd een schadeclaim bij Rijkswater staat in te dienen. Scholieren eisen officieel recht op stakingen utrecht» Scholieren moeten een wettelijk stakingsrecht krijgen. Alleen zo kan in de toekomst worden voorkomen dat ze achteraf wor den gestraft voor verzuim om dat ze hebben meegedaan aan een landelijke protestdemon stratie. Het stakingsrecht moet bij wet worden vastgelegd. Dat is één van de eisen van verschil lende actiecomités van scholie ren die afgelopen zaterdag in Utrecht bijeen waren. De scholieren willen elke sta king eerst melden bij de mede zeggenschapsraad van de school. Zo kan volgens hen wor den voorkomen dat voor elk wissewasje wordt gestaakt. De scholieren besloten af te zien van hun eis om studieloon. Ze eisen wel afschaffing van de jeugdloonschalen en een hoger minimumloon. Ook vinden ze dat het openbaar vervoer beter en goedkoper moet worden en zijn ze tegen een wettelijke legi timatieplicht. De bijeenkomst was een ver volg van de landelijke scholie renstaking van 10 juni dit jaar. waaraan ruim 170.000 jongeren meededen. De scholieren zullen hun pakket met eisen binnen kort naar onderwijsminister Rit - zen sturen. Politie Den Helder pakt drie ontsnapten den helder anp De politie in Den Helder heeft zaterdag drie van de zes gedeti neerden aangehouden die twee dagen eerder waren ontsnapt uit het huis van bewaring Ber gerhout in Alkmaar. Ook wer den een 26-jarige man en een 29-jarige vrouw aangehouden die hen zouden hebben gehol pen. Van de andere drie nog voortvluchtige gedetineerden ontbreekt elk spoor. Een van de aangehouden ge vangenen was in het bezit van een doorgeladen vuurwapen. Onder de gearresteerden be vindt zich onder anderen de man die eerder dit jaar de Alk- maarse hoofdofficier van justitie Jitta in verlegenheid bracht door te beweren dat die in ruil voor informatie deals sluit met verdachten. Hoogleraar: 'Rechter heeft neiging persvrijheid te beknotten den haag arno ruitenbeek en frank timmers „Er is een buitengewoon ge vaarlijke neiging om de pers vrijheid te beknotten", zegt een bezorgde professor Max Snijders naar aanleiding van uitlatingen van de Amsterdam se rechtbankpresident Gisolf. Die vindt dat een geïnterview de die zegt dat hij verkeerd is geciteerd, altijd gelijk heeft. Snijders, hoogleraar journalis tiek aan de universiteit van Groningen, is bang dat journa listen het erg moeilijk krijgen in mediaprocessen, waarvan een groot aantal in Amsterdam wordt behandeld. Voor journalisten lijkt de lol er binnenkort helemaal af te zijn. Ruud Paauw, die sinds septem ber ombudsman is bij deze krant, heeft gesignaleerd dat zich steeds vaker problemen voordoen tussen journalist en geïnterviewde over een geschre ven verslag. De geïnterviewden vragen steeds vaker vooraf de tekst ter inzage en denken ver volgens dat ze er naar hartelust in kunnen gaan veranderen. Re gelmatig wordt met de rechter gedreigd. „Rechtbankpresident Gisolf no digt advocaten zelfs uit media zaken bij hem aan te brengen aldus Snijders. Hij was er getui ge van hoe Gisolf tijdens de jaarvergadering van de Neder landse Dagbladpers (NDP) de knuppel in het hoenderhok der vaderlandse journalistiek gooi - de. Volgens Gisolf wordt de ge- interviewde per definitie ver keerd geciteerd. „Het geschre ven en het gesproken woord verschillen zoveel van elkaar dat ze niet in elkaar kunnen worden overgezet." Bovendien ontleent het gesproken woord zijn bete kenis grotendeels aan non-ver bale signalen als een knipoog, aldus Gisolf. Paauw hoopt dat Gisolf tijdens deze opmerkin gen stond te knipogen. Gisolf pleitte voor een ombuds man bij elke krant, die onafhan kelijk van de redactie onjuiste berichten kan rectificeren waar door de rechtbank kan worden ontlast. Een functie zoals die van Paauw dus. Paauw vindt dat de uitlatingen van Gisolf te ver gaan: „Hij krijgt het daar moeilijk mee. Misschien had den ze in 1920 gekund." Snijders, die als oud-hoofdre dacteur van het Utrechts Nieuwsblad levens in de twee hoofdige commissie zit die Paauw begeleidt, is het met de ombudsman eens. Snijders: „Het is een teken van deze tijd van afnemende tolerantie dal zulke uitlatingen worden ge daan. In het buitenland, bij voorbeeld in Groot-Brittannië, is die tendens zeer sterk. Maar ook in figen land zie je dat sommige mensen vinden dat de pers te ver gaat." „Het is wel erg zuur dat de op volgervan rechtbankpresident Asscher, wiens relatie met de pers over het algemeen goed was, zo'n mening is toege daan", aldus Snijders. I lij vindt dat best mag worden geëxperi menteerd met het fenomeen ombudsman zoals ook bij De Gelderlander gebeurt maar dat zo'n instituut nooit ver plicht mag worden ingevoerd. „Eerst maar eens de resultaten bekijken van deze proeven. Bo vendien moeten de mensen in de ombudsorganisatie gevoel hebben voor het vak. Gisolf heeft dat duidelijk niet." Paauw wil nu allereest in de kwestie van het laten lezen van teksten duiken. Hij vindt dat journalisten er geen probleem mee zouden moeten hebben hun teksten door de geïnter viewde te laten lezen. „Het be tekent echter niet dat hij einde loos mag schrappen. Schrappen behoor je samen te doen." I li) erkent dat het moeilijk wordt bij verhalen die uit diverse inter views zijn samengesteld. Vol gens hem hoort de geïnterview de dan alleen het stukje dat hem aangaat onder ogen te krij gen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3