geen akkoord' 'Als wij in Oslo hadden gezeten, was er Met wederzijdse erkenning begint echte onderhandelen Feiten &Meningen Israëlische Arabieren kunnen kiezen tussen twee staten MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 2 Voormalige tegenstanders Wagtendonk en Soetendorp in gesprek: Het is even wennen, maar daar zitten de voormalige kemphanen dan tegenover elkaar aan tafel. Rabbijn Awraham Soetendorp, bekend van de media als onvermoeid woord voerder over joodse, Israëlische en humanitaire zaken. En aan de andere kant Kees Wagtendonk, islamoloog, en een van de oprichters van het Nederlandse Palestina Ko- mitee. Soetendorp (links) en Wagtendonk (rechts). fotomontage» anp DEN HAAG MAARTEN JAN HIJMANS EN DIRK VISSER. ANP In de nog niet zo ver achter ons liggende dagen dat Israël door ging voor een bedreigde staat, vlogen het pro-Israëlische en het pro-Palestijnse kamp elkaar regelmatig in de haren en sloe gen ze elkaar met liefelijke bij namen om de oren. Termen als ,,neo-kolonialisten" of „racisti sche onderdrukkers" waren even gewoon als „mensen die gemene zaak maken met ter reur" of zelfs kortweg „antise mieten". In die tijd was het vrij wel ondenkbaar de twee kam pen in één ruimte samen te brengen. Ook tot voor kort zou het nog moeilijk zijn geweest om hen aan één tafel te krijgen voor een gesprek. Maar de nieuwe geest die door het Midden-Oosten waart, schept nieuwe realiteiten. Ook in Nederland. We zitten in een riante kamer van het riante gebouw van de milieuorganisatie 'International Green Cross' aan de Lange Vij verberg in Den Haag, waar Soe tendorp sinds de opening, on langs door Michaïl Gorbatsjov, een bestuursfunctie vervult. Om te kijken of de nieuwe tijd wer kelijk is aangebroken, beginnen we met een terugblik op die pe riode waarin de tegenstellingen onverzoenlijk leken. Die tijd waarin het pro-Israëli sche kamp, en daar hoorde toen bijna heel Nederland toe, de lof zong van het jonge Israël. En van de kibbutzim waar zulke in teressante experimenten gaan de waren met het socialisme. Waar het Palestina Komitee dan weer zuur tegenin bracht dat dit socialistische experiment toch maar mooi plaats vond op van de Palestijnen gestolen grond. Het Komitee had nu eenmaal de gewoonte tegen de stroom in te roeien en daarbij gewoonlijk weinig gevoel aan de dag te leg gen voor wat het goed zou kun nen doen bij de publieke opi- Is dat beeld correct? Jawel, be aamt Wagtendonk, onverwacht gemakkelijk, het Palestina Ko mitee ondervond inderdaad veel tegenstand van joden en de publieke opinie. Het hele klL maat was in 1969, toen het Ko mitee werd opgericht, nu een maal pro-Israël. De sfeer was ook erg gepolariseerd. Maar het Komitee was niet anti-Israël. Wagtendonk: „Ik kreeg op de oprichtingsteach-in de vraag voorgelegd van een journalist of we nu voor of tegen Israël wa ren. Ik heb toen gearitwoord dat we voor gerechtigheid waren." Anti-joods was het Komitee evenmin, volgens Wagtendonk. Al was het even begrijpelijk als betreurenswaardig dat joden meestal aan de andere kant stonden en al is er in het Komi tee ooit, in navolging van de Pa lestijnen, gediscussieerd over de vraag of de joden wel een volk en niet alleen een religieuze ge meenschap vormden. „Maar die beslissing was niet aan ons. Als de joden zichzelf als een volk definiëren, dan is dat zo." Nee, als het Komitee iets was. dan was het een Soli- dariteitskomitee met het Pales tijnse volk, dat zich in een un derdogpositie bevond. En kreeg het Komitee bijdragen van mensen die zeiden dat ze „ook tegen de joden waren" dan werd dat geld onmiddellijk te ruggestuurd. Ook Soetendorp heeft zijn her inneringen: de debatten die zijn vader, rabbijn Jacob Soeten dorp, in de jaren vijftig al wijdde aan de „Palestijnse kwestie" als een bewijs dat Nederland ook toen al wist dat het probleem bestond. De aanslagen in Ant werpen, Wenen, Rome, die ge maakt hebben dat ook nu nog steeds in Nederland alle syna gogen beveiligd zijn. En het mo ment waarop de scherpe tegen stelling tussen het Palestijnse en het Israëlische kamp in Neder land werkelijk is ontstaan. Dat was tijdens de Zesdaagse oorlog van 1967 weet hij. Die fungeer de als een soort „waterschei ding". Hij kan zich herinneren hoe mensen toen plotseling alles en iedereen op één hoop begon- De twee voormalige tegenstanders: nen te gooien. „Jullie hebben gisteren gebombardeerd, zei den ze dan tegen me, goed zo." Zijn vader kreeg een botsing met een goede vriend, de theo loog Piet de Boer, met wie het niet meer goedkwam. Ooit uitte de Boer zijn teleurstelling pu bliekelijk met de uitspraak: „De droom van de zionisten is de nachtmerrie van de Palestij- De discussie wordt feller wan neer beiden praten over het ver leden. Het wordt tijd om in te grijpen. De Vrede die net bezig is zich té vestigen, moet niet meteen weer al te zeer op de proef worden gesteld. Aan Wag tendonk daarom de vraag of hij eigenlijk wel blij is met de vre de. Of is het een bittere pil dat de Palestijnen die ooit één secu liere democratische staat in heel Palestina wilden, nu uit zijn ge komen op een oplossing waar bij zij genoegen moeten nemen met zo n 20 procent van het to taal? De ex-bestuurder van het Komitee blijkt het er maar moeilijk mee te hebben. „Kijk naar het verdelingsplan voor Bosnië. De moslims daar zouden meer moeten hebben dan ze krijgen. De beste situatie was eigenlijk die er onder Tito bestond. En als je toch een Bos nië creëert, dan zegt ons gevoel toch dat alle bevolkingsgroepen gelijke rechten zouden moeten hebben. In Palestina wordt die scheiding nu wel doorgevoerd en dat is niet ideaal." SoetendorR daarentegen is wèl heel blij met de oplossing. „Ik heb altijd gezegd dat als er wer kelijk een vredesoplossing komt, die door de meerderheid van de Israëli's zou worden aanvaard." De erkenning van de PLO, na al het geweld, noemt hij „een belangrijke emotionele concessie" en het geheel is een billijk begin van een oplossing, volgens hem. „Het is goed dat Gaza en Jeri cho als voorbereiding gaan die nen. Ik hoop dat het een oplos sing zal zijn waar grenzen zul len vervagen en nederzettingen niet hoeven te verdwijnen, om dat mensen aan twee kanten van een grens wonen als in Ne derland en België. Maar wel zal uit het Handvest van de PLO moeten verdwijnen dat vernie tiging van Israël een van haar doeleinden is." Wagtendonk: „Maar dan moet aan de andere kant ook niet ge zegd worden dat de Palestijnen geen recht hebben op een eigen staat." „Het is een proces", ri posteert Soetendorp. En als Wagtendonk opmerkt dat dat dan ook moet gelden voor die passage in het Handvest, slaat Soetendorp terug met de con statering dat „als wij in Oslo hadden gezeten, dit akkoord nooit was bereikt". De liberale rabbijn legt andere accenten. Wat volgens hem de grootste waarde is van het in Oslo bereikte akkoord, is „het momentum. Het vredesproces moet je vergelijken met het be klimmen van een berg. Naar de top toe gaat het heel langzaam, als je daar overheen bent, gaat het heel snel. Ik geloof dat we nu zijn aangeland in wat je het dal van de vrede kunt noemen. Dit is een historisch moment in de geschiedenis." Er ontwikkelt zich daarna een discussie over hoe die vrede zich dan verder zou kunnen ontplooien. Wagtendonk zegt er niet gerust op te zijn. De Pales tijnen zijn nu eenmaal de zwak ste partij. Soetendorp daarente gen meent dat je het ook zö kunt bekijken, dat de Palestij nen, die altijd het kind van de rekening zijn geweest, zich nu bevinden in een dynamische positie en misschien op weg zijn naar een menswaardig be staan. „Ik ben niet de eerste en ook niet de laatste die zegt dat het hier gaat om een conflict tussen recht en recht. Maar ik ben rab bijn, en dichter, geen politicus. Ik zie een perspectief. Ik zie een weg naar een Midden-Oosten waar waterbronnen worden ontwikkeld, waar aan ontzil- tingsprojecten wordt gedaan, waar welvaart komt. Ik zie het niet in termen van welk stuk land en waar en welke grenzen precies." Wagtendonk daarentegen haalt resolutie 242 van de Veilig heidsraad erbij en de verplich ting van Israël zich terug te trek ken uit de bezette gebieden. Soetendorp: „Dat is 26 jaar te rug in de tijd. De discussie over 'de' bezette gebieden, of 'bezet te gebieden' zonder meer. Als dat op tafel had gelegen, dan was er nu geen akkoord. Nu is er beweging." .Wagtendonk is er ook niet ge rust op dat de Palestijnen in an dere opzichten recht zal worden gedaan. Terugkeer of op zijn minst compensatie voor de vluchtelingen van 1948. Hij zou willen dat er gesproken wordt over het recht op een staat met Jeruzalem als hoofdstad, en op een zodanige manier dat de stad niet opnieuw wordt ge deeld. Niettemin: „Ik hoop van harte dat dit de vrede is en dat het akkoord werkt." Israëlische Arabieren staan voor de keus. Blijven ze Israëlisch staatsburger of stappen ze over naar een toekomstige Palestijnse staat. De Palestijnen zelf zijn onderling niet eens, zoals uit deze demonstratie in Jeruzalem blijkt wat ze met het akkoord tussen Israël en PLO aanmoeten. foto reuter claus bjorn larsen NAZARETH DIEPERIK KRAMERS ANP Het is nog een onwennig ge zicht: de Israëlische en de PLO-vlag broederlijk vastge bonden aan een stok, twee sta ten in één land. Toch is dat het ideaal dat zo'n 2.500 Israëli sche Arabieren In Nazareth za terdag de straat op dreef, om hun steun aan de wederzijdse erkenning van Israël en PLO te betuigen. De Arabische staats burgers van het joodse land zullen zelfs moeten kiezen in welke van de twee staten ze willen leven. Achterop een rijdende, open bestelwagen staat een jonge man met een microfoon de dansende menigte achter de wagen op te zwepen. De toe hoorders klappen in hun han den en roepen de leuzen van de voorzegger na. Een paar kleu ters wapperen met olijftakken, een vader houdt de vingertjes van zijn kind in de V-stand. Wir wollen Frieden haben!'zegt Abdul Rahim al-Faqih, die een Duitse vrouw en een handels- huis heeft in Nablus op de Wes telijke Jordaanoever „We heb ben altijd onder vreemde heer sers geleefd. Ik hoop dat dit maal de joden hun woord hou den." De Israëlische politie kijkt in stilte toe. „Ik moet nog altijd een knop in mijn hoofd omdraaien voordat ik ook geloof wat ik zie", aldus een Israëlische fotojournalist. „Nog maar een paar weken ge leden zijn dergelijke demon straties in deze straat door de politie met traangas en knup pels uiteengeslagen." Op het plein bij de Bron van de Heilige Maria maken de Arabi sche sprekers duidelijk dat 'Ga- za-Jericho eerst' nog maar het begin is van de weg naar een Palestijnse staat, met Jeruzalem als hoofdstad, „zodat Arafat daar spoedig in de al Aqsa-mos- kee zal kunnen bidden". Uzi Baram, Israëls minister van toe risme. roept beide partijen op te strijden tegen de tegenstanders van de vrede: „Wij zullen (joods) rechts tegenhouden, maar de PLO moet de (Pales tijnse) elementen die tegen het akkoord zijn bestrijden." SANA AP Yemen zal als gastheer op treden voor besprekingen tussen aanhangers van PLO-leider Yasser Arafat en radicale Palestijnen over hun geschillen over een vredesakkoord tussen de PLO en Israël. „Er moet hoe dan ook geen Pales tijns bloed vloeien door Palestijnse handen", zei Yahya Rabah, de PLO-af- gezant in de Yemenitische hoofdstad Sana. Een paar jongens uit de Gaza- strook spotten met hun politie ke kleuren. „Ik ben voor de PLO, maar hij daar. hij is een fundamentalist van Harnas, en die daar ook." „Ach man, je bent zelf van Harnas!" werpen de aangesprokenen lachend te gen. „Er dreigt wel een politiek con flict met Harnas, maar ik geloof niet in een burgeroorlog onder Palestijnen", verklaart Abdul- wahab Darawshe, leider en par lementslid van de Arabische Democratische Partij. „De over grote meerderheid is voor de PLO en die heeft de macht, de anderen zullen uiteindelijk met haar meedoen." Zijn partijgenoot Dahar Atamli denkt wel dat er „een soort in- tifadah tegen de PLO" komt, maar uiteindelijk zal Arafat als overwinnaar uit die strijd ko men. De joods-Arabische ver zoening ziet hij met vertrouwen tegemoet: „We hebben toch veel gemeen, laatst is mijn jon gere neef zelfs bekeerd tot het joodse geloof." De joodse kolo nisten zullen uiteindelijk in een Palestijnse staat wonen, „net zo goed als wij in een joodse staat Maar de doorbraak van de vre de plaatst Israëls Arabische staatsburgers voor een onver wacht dilemma: in welke van de twee staten willen ze leven? „Vroeger maakten de Palestij nen uit de diaspora ons uit voor 'joden' omdat we in 1948 niet zijn gevlucht, maar het waren toen de armsten die achterble ven. We hebben steeds met on ze broeders in de bezette gebie den meegestreden voor een ei gen staat, maar zouden we als nog weg moeten nu die staat er komt? Ik heb hier mijn land, mijn familie en vrienden, daar om wil ik blijven als Israëlisch staatsburger. Ik begrijp wel dat veel vluchtelingen terugwillen naar hun geboortegrond in Hai fa en Jaffa, maar dat kunnen we van Israël nu niet eisen." Atamli hoopt daarom dat Israël door de vrede geleidelijk zal op gaan in de regio, waardoor de oude scheidslijnen zullen verva gen. De PLO. Egypte. Syrië en Jordanië hebben een gemeen schappelijk belang bij de be strijding van het islamitische fundamentalisme, en Israël kan hen daarbij helpen. Uiteindelijk zullen open grenzen de enige afbakening tussen de joodse en de Arabische staten vormen, hoopt hij. „Laatst droomde ik er nog van - ik ontbeet in Da mascus, nam de lunch in Bei roet. en eindigde met een diner aanzeerin Tel Aviv." JERUZALEM NEIL MacFARQUHAR AP Nu Israël en de PLO elkaar heb ben erkend, moet het echte on derhandelen nog beginnen, daar zijn de leiders van beide partijen het over eens. De eerste stap, het realiseren van Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en de Westoever- stad Jericho, is tijdens het ge heim overleg in Oslo slechts in ruwe vorm uitgewerkt. „Ik schat dat tachtig procent open staat voor nadere onderhandelingen bij uitvoering", zei de Israëli sche premier Yitzhak Rabin in het parlement voordat het nieuws over de wederzijdse er kenning bekend werd. De ruwe afspraken - een soort verklaring van uitgangspunten voor nadere onderhandelingen - worden een maand na de on dertekening, vanmiddag (Ne derlandse tijd) in Washington, van kracht. Dan begint het af tellen van de tijd een half jaar waarin het beperkt zelfbe stuur zijn beslag moet krijgen. De autonomie moet dus uiter lijk op 13 april 1994 ingaan. Er zijn nog diverse lastige pro blemen. Zo vragen dq palestij nen zich af hoe zij in de toe komst van Jordanië naar Jericho zullen reizen als Israël, zoals aangekondigd, de Allenby-brug over de Jordaan in handen houdt. Ook is niet duidelijk waar de grenzen van het auto nome Jericho komen te liggen. Rabin heeft gezegd dat zijn re gering het gebied „zo klein mo gelijk" wil houden. Een ander probleem is het rei zen van Palestijnen tussen Gaza en Jericho, die door 60 kilome- JERUZALEM AFP De Israëlische regering legt op 20 september de ak koorden met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO ter goedkeuring voor aan het parlement. Het de bat in de Knesset stond oorspronkelijk voor mor gen op de agenda. Tot het uitstel is besloten in ver band met de aanwezigheid van Rabin bij de onderte keningsceremonie in Was hington en het joodse nieuwjaar (15-18 septem ber). ter Israëlisch gebied worden ge scheiden. Rabin heeft gezegd dat de toegang beperkt zal zijn, omdat dat een beproefd middel is om aanslagen op Israëli's te voorkomen. Hoe de samenwerking moet verlopen tussen een Palestijnse politiemacht en de Israëlische veiligheidsorganen is onduide lijk en er zijn nog geen regels vastgesteld voor de Palestijnse verkiezingen die in'juli 1994 moeten worden gehouden. Wellicht zullen de 70.000 Pales tijnen die tijdens de oorlog van 1967 uit Jericho en omgeving zijn gevlucht naar de stad terug mogen keren. Israël is echter bevreesd daarmee een prece dent te scheppen voor de terug keer van in totaal drie miljoen Palstijnen uit de diaspora. Zowel in Gaza als in Jerioho moeten afspraken worden ge maakt over de afstand die de Is raëlische strijdkrachten moeten nemen van de autonome gebie den. Deze kwestie moet volgens het akkoord in de komende twee maanden worden opge lost. Ook een kwestie die be spreking behoeft is de toegang tot de haven van Gaza, die nu zwaar wordt bewaakt door de Israëlische marine om wapen smokkel tegen te gaan. Door eerst een overeenkomst te sluiten over beperkte autono mie hebben de partijen de meest emotionele struikelblok ken de kwestie Jeruzalem en de joodse nederzettingen voorlopig buiten beschouwing kunnen laten. Rabin zei dat dit de belangrijkste reden voor hem was geweest om de overeen komst te aanvaarden. „Dat is het belangrijkste. Verenigd Jeru zalem is er niet bij inbegrepen", zei hij. Dat Jeruzalem de onver deelde hoofdstad van Israël moet blijven, staat voor rechtse als linkse Israëli's buiten kijf. Er zijn aanwijzingen dat men in Israël voor de kwestie Jeruzalem een oplossing zoekt in de sfeer van min of meer autonome wij ken. De Israëlische onderminis ter van buitenlandse zaken Yos- si Beilin, een van de opstellers van het vredesplan, heeft voor gesteld de Palestijnse bewoners van de Israëlische hoofdstad, net als hun volksgenoten op de westelijke Jordaanoever, zeg genschap te geven over de ei gen godsdienstzaken, recJit- spraak, belastingen onderwijs. De Palestijnen willen daar alles uithalen wat erin zit. De Pales tijnse onderhandelaar Sari Nus- seibeh zei dat de Palestijnen in Jeruzalem onmiddellijk autono me instituten zouden oprichten om een dergelijke ontwikkeling in gang te zetten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2