Jan Timman moet in remise berusten Van Poppel vindt inspiratie terug Kanovaarder Benschop uitzondering bij korte-baanstrijd 5 T^V P Sport Wilbrink boekt vierde zege MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 25 Jean-Paul van Poppel heeft in de tweede etappe van de Ronde van Catalonic weer eens voor een Nederlands succesje ge zorgd. De sprinter vond inspira tie in de mededeling dat hij ook volgend jaar bij Festina rijdt. Van Poppel verwees in Salou na 180 kilometer de Spanjaard Alfonso Gutierrez en de Frans man Laurent Jalabert naar de tweede en derde plaats. Het was zijn achtste zege van het sei zoen, zijn eerste sinds maan den. Jalabert nam gisteren op de Plaza de Catalunva in Barcelona revanche. De Italiaan Maurizio Fondriest behield in het week einde de leiding in de algemene rangschikking. Erik Breukink stond gisteren op de tiende plaats met 24 seconden achter stand. Zaterdag deed zich in de Ron de van Catalonië een ongeluk voor. Een volgwagen werd door een trein gegrepen. De inzitten den raakten licht gewond. De Belg Eric Vanderaerden, onlangs door lan Raas ontsla gen na kwajongenstreken en ongehoorzaamheid in de Ronde van Limousin, zegevierde zater dag in La Louvière in een crite rium over 100 kilometer. Van deraerden reed in een witte trui met reclame-opschrift van de 'Leather Fashion'-zaak van zijn Werelduurrecordhouder Chris Boardman luisterde zijn debuut als beroepsrenner op met de overwinning in de Grote Prijs Eddy Merckx. De Engelsman was in de tijdrit over 62 kilome ter in de stromende regen ruim eenminuut sneller dan de Fransman Pascal Lance. Jelle Nijdam en Frans Maassen ein digden respectievelijk als derde en vierde. De Schot Graeme Obree. we reldkampioen achtervolging, werd tiende. Hij reed op zijn speciale fiets, uitgerust met ze ven versnellingen. Obree had de grootste moeite met de bochten in het parcours. Eenmaal kwam hij ten val. De Pool Zenon Jas- kula, derde in de Tour en een gerenommeerd tijdrijder, fi nishte als 20ste en laatste. Leontien van Moorsel moest in de Ronde van de EG de Belgi sche Heidi van de Vijver laten voorgaan. In de slotetappe naar Cambrai kon de wereldkam pioene een achterstand van 1 minuut en 15 seconden niet meer goedmaken. Van de Vijver leidde vanaf de eerste etappe. De tiende en laatste etappe werd gewonnen door de Ameri kaanse Laura Charameda. LEIDEN De zestienjarige Leidse wielrenner Tijs Wilbrink heeft zaterdag in de Ronde van Berkel zijn vierde seizoensoverwinning behaald. De Svvift- /Casba-renner was in de sprint duidelijk heter dan de Nederlandse nieuwelingen-top. Tim Hiemstra (2), Wim Bos (3) en Boris Berkhout (4) moesten het met troostprijzen doen. Bij de amateurs was de derde plaats weggelegd voor Dennis van der Meiden. Hij moest op de ein- streep alleen Lex Nederlof en Frank van Veenendaal voor zich dulden. Leidenaar André Möhlmann werd vierde bij de junioren. Gisteren klas seerde hij zich in Oudenbosch als zesde, twee plaatsen voor regio-ge- noot Marlijn Arensman. A-amateur Bennie Gosink (Casba) legde in de Delta Tour in de derde etappe naar Uzendijke beslag op de tweede plaats. Ploeggenoot Mark Rasch, derde in de slotrit, eindigde in het eindklassement als vierde. In Sint Pancras maakte André van der Reep deel uit van een driemans kopgroep. Alleen de Fries Wopke Veenstra was sneller dan de Hillegommer. Angela van Smoorenburg (Langeraar) zag een solo in Purmerend niet beloond. Bij het luiden van de bel was het peloton weer bijeen en zat er niet meer dan de achtste plaats voor Van Smoorenburg in. Bij de amateurs reed Edwin Hofstee een goede koers. Tussen de amateurtoppers kwam hij op de tiende plaats. Win naar werd nationaal kampioen John den Braber. Tonny Benschop maakte in Harkstede een teleurstellend seizoen toch een beetje goed. Tijdens de sfeerloze Ne derlandse kampioenschappen korte baan zegevierde de 31-jarige kanovaar der zowel op de 500 als de 1000 meter. In beide finales ging Benschop ra zendsnel van start. Daarmee impo neerde de Eindhovenaar al zijn tegen standers. Op de 500 meter bood Jean Paul Sits nog wel weerwerk. Vijftig me ter voor de streep moest hij echter ca pituleren. „Ik stak dit weekeinde lekker in mijn vel", aldus Benschop. Dat was vorige maand tijdens de WK in Kopenhagen duidelijk niet het geval. „In de training ga ik sneller dan ooit. Op belangrijke wedstrijden lukt het niet. Misschien is er tussen de oren iets mis." Bondscoach Irene Pepinghage ziet de toekomst zonnig in. De junioren ka noën tien seconden sneller dan vorig jaar. Verder is er bij de senioren een harmonieuze groep ontstaan. „Kano in Nederland zat heel diep in de kelder. Dan kun je niet opeens verwachten op zolder te zitten." Karrevrachten met complimenten over zich heen krijgen en toch niet winnen. Het overkwam Jan Timman gisteren in zijn vijfde matchpartij tegen Anatoli Karpov, die even als de vierde in remise eindigde. Bij een stand van 2 1/2- 2 1/2 heeft elk van de twee nog tien punten nodig om zich wereldkampioen van de FIDE te mogen noemen. In de slotstelling van zaterdag stond Timman al een tikkel tje beter. Een dag later gaf na zo'n twintig zetten nie mand ook maar een dubbeltje voor de overlevingskansen van de Rus, wiens openingsrepertoire tot nu geen indruk heeft gemaakt. In het Engels, dat Timman af en toe praktizeert, had de oud-we reldkampioen geen handen ge noeg om de gaten te dichten, die in zijn verdediging waren gevallen. Vooral na 22. Le5: was de zwarte stand niet om aan te Echter, Lasker zei het al: „Schaken is een strijd tussen twee stel hersenen en twee stel zenuwen." Daarbij speelt theo rie, positioneel overwicht, tijd nood of wat dan ook een onder geschikte rol. Op de 28ste zet had wit ver moedelijk door Lxe6 Karpovs einde zeer nabij kunnen bren gen. Waarschijnlijk ook als hij 28. Pf4 had gespeeld. Timman miste beide kansen. Kwalijk te nemen viel hem dat niet. De stelling was uitermate gecom pliceerd en het spontaan ge speelde Pa5 leek ook afdoende. De 32ste zet Ld7 kwam evén- eens a tempo op het bord. Tim- man dacht de winst voor het grijpen te hebben, maar dat viel bar tegen. De paardzet naar d4 bleek achteraf veel betere per spectieven te geven. Karpov was inmiddels in vre selijke tijdnood geraakt; zijn schaakleven hing van luttele se conden af. Precies op tijd echter deed hij zijn veertigste zet. Velen van de analyserende grootmeesters waren op dat moment nog steeds in de ban van de witte mogelijkheden. Al leen grootmeester Genna So- sonko betoogde dat zwart mis schien wel beter stond. De voorlopige analyses, die zich in de sfeer van een Hitchcock- thriller afspeelden, leken hem gelijk te geven. Karpov zou mis schien wel gaan winnen. Ook die suggestie bleek voorbarig. Timman hield het hoofd koel en dwong alsnog remise af. Blijft het raadsel van de mati ge vorm van Karpov. De oud wereldkampioen won de afgelo pen maanden toernooi na toer nooi en mocht zich bij het be gin van de match onbetwist fa voriet noemen. Daarvan is thans geen sprake meer. Of hij moet morgen als hij wit heeft, met iets spectaculairs komen. Geen spanning Nigel Short is tot dusverre wei nig gelukkig bij zijn pogingen Gari Kasparov in de Londense rebellenmatch eronder te krij gen. Zaterdag overspeelde de Brit zich met zwart in een felle koningsaanval. Kasparov kreeg materieel voordeel en won op de 59ste zet. Zonder dat hij tot het uiterste behoefte te gaan, heeft de afgezette wereldkam pioen van de FIDE zich met tweemaal winst met wit en een gelijkspel met zwart (2 1/2 - 1/2) een riante uitgangspositie geschapen in de match over 24 partijen, die hij bij 12-12 al ge wonnen heeft. Het is aan Raymond Keene te zien, dat hij zich door Short in de steek gelaten voelt. De Britse grootmeester, regisseur van de uitbraakpoging en tegelijk ook nog commentator en organisa tor, heeft bij gebrek aan span ning de exorbitante toegangs prijzen moeten verlagen tot 25 gulden voor een kaartje. In de Times probeert hij uit te leggen, dat Short er niets aan kan doen. De goden van de schaak- Olympus lachen de lange, slun gelachtige ex-uitdager in diens gezicht uit. Zo ook zaterdag. In een Spaanse partij probeerde Short het met zwart met een di recte koningsaanval. Gezien het gebrek aan bedenktijd aan bei de kanten van het bord had de aanval gemakkelijk kunnen doorslaan. Kasparov hield het hoofd ech ter koel. Met Th2 vond hij de enige weerlegging van het paar- doffer, waarmee Short hem pro beerde mat te zetten. De zwarte aanval stokte en met onvol doende compensatie voor het geofferde stuk was de rest een kwestie van techniek. Jan Timman Kijkt op zijn horloge. Zijn tegenstander Anatoli Karpov liet tien minuten op zich wachten. foto» anp Dopingjager Manf red Donike in De Telegraaf over het verweer van atleet Erik de Bruin op zijn vermeende dopingge- bruik: „Dat De Bruin zijn te hoge testo steron-waarde wijt aan de na weeën van een simpele virus ziekte (ziekte van Pfeijfer) is een ontzettend zwak excuus. Wordt zijn mening gedeeld door ex perts? Dat zegt me niets. Advo caten bieden tegenwoordig geld aan specialisten om dergelijke verklaringen af te leggen. Discuswerper/ko- gelstoter Erik de Bruin in Vrij Neder- land: „Ik heb voor mezelf besloten nooit te ge- ^B bruiken. Maar wat een ander doet, moet IA/IC WÊÊ 7C hij of zij weten, dat is IIIL WÊM fala een beslissing, die elk individu zelf neemt. Ik zal iemand die ge- bruikt niet ineens met de nek aankijken, maar ik vind het anderzijds wel terecht dat ze worden uitgesloten. Laat daar geen misverstand over be staan: met de regels en normen van de LAAF ben ik het eens. Anabolen en de mensen die ge bruiken, moeten uit de sport." Voetbalverslaggever Jack van Gelder tijdens PSV-MW in een rechtstreekse radioflits: „Buitenspel...dat kan helemaal niet. Dat is nou al de zoveelste keer, dat de vlag van de grens rechter de lucht ingaat. Mis schien heeft hij last van een mug onderzijn oksel. Dezelfde Jack van Gelder in TV Sport: Voor de tweede keer in een week heeft een Chinese atlete een wereldrecord verbeterd. Ze moe ten in Peking goeie apotheken hebben" Deense Ajacied Dan Petersen in Nieuwe Revu: „De eerste indruk die ik van Rijkaard had, was: wat is-ie groot. Als je zijn armen ziet. hij is zo breed. Ik had het nooit zo gezien tot ik op trainen een keer naast hem stond. Nederlandse voetballer Kenne th Monkou (Southampton) over het leven in Engeland in De Volkskrant: „Ik ben rijk in een arm land. Je ziet hier veel armoede, en dan bedoel ik echte armoede. In bui tenwijken van Londen zie je soms dingen, verschrikkelijk. Sommige vrienden van me wer ken zich kapot en dan houden ze aan het eind van de maand nog niets over...als ik dan naar mijn eigen luxe leventje kijk, schaam ik me bijna. Hans Segers, keeper bij Wim bledon. in De Volkskrant: „Bijna heel Enge land is anti-Wim- bledon. Maar hoe meer ze tegen ons zijn, hoe beter we spelen. Hoe meer rotzooi, hoe beter en hoe gemener we zijn. Als iemand iets negatiefs over ons zegt in de krant wordt dat meteen uitgeknipt en in de kleedkamer gehan gen. Laatst begon een speler van Nor wich City over Wimbledon te zeuren. Toen heb ben we een grote foto van hem in de kleedkamer opgehangen en zijn we gaan wedden. Ieder een moest de plek aanwijzen, waar hij in de wedstrijd het eerst zou worden geraakt, opzijn kaak, neus, zijn oog of zo. De wedstrijd was amper begonnen of daar lag hij al. Zo doen wij dat. Hans Bastiaenen, voorzitter van de voetbalclub Haarlem, in het Algemeen Dagblad: „Ik ben blij, dat we 's avonds spelen, want als Haarlemmers elkaar niet kunnen zien, gaan ze sneller tekeer op de tribunes. FC Groningen-directeur Nant- ko Post in VI: „Ik bemoei me niet met voetbal zaken. Barry van Galen van Roda JC in VI: Toen we uit tegen Groningen speelden en binnen een halfuur met 3-0 voorstonden, kwam ik niet meer bij van de lol. Ik vroeg me af bij wat voor club ik nou toch weer beland was. Jezus, wat heb ik toen gelachen. e Evenaar' was W twee weken 1 lang het magi- schecentrum van bridgend Ne derland. Het denksportcafé in Groningen barstte onmiddellijk los in feestvreugde toen Neder land voor het eerst de wereldti tel bij de viertallen had ver overd. De rest van Nederland moet in de nabije toekomst vol gen. Samen met Tjip Hibma is Piet Jansen eigenaar van De Eve naar. Bovendien maakt Jansen deel uit van het jonge zestal, dat een slopend toernooi in Santia go de Chile met het kampioen schap bekroonde. Hoewel er af gezien van de telefoon geen an dere lijnverbindingen tussen Chili en de Folkingestraat be stonden, waren de gasten van De Evenaar als eersten op de hoogte van de heuglijke tijding. „Wè werden van overal gebeld", zei Hibma. De kaarters, die voor het groot ste succes uit de geschiedenis van de Nederlandse Bridge Bond tekenden, werden op Schiphol door enige honderden aanhangers onthaald. Voor Piet Jansen en zijn partner Jan Wes terhof alleen al waren ze met twee bussen uit Groningen ge komen. Enri Leufkens, Berry Westra, Wubbo de Boer en Bau- ke Muller stonden nergens van te kijken/Jansen was ook in Santiago een gangmaker ge weest. De zes individuele bridgers wa ren tot een eenheid gesmeed in een Gelders kasteel. De zes wa ren het er over eens dat de maandenlange voorbereiding in Vorden onder leiding van de Canadees Eric Kokish van we zenlijke betekenis was voor het behaalde resultaat. Geldschieter Hans Melchers, de man die de training mogelijk maakte, is voorlopig in Chili achtergeble ven. „De Amerikanen spelen als individualisten", zei Westerhof. „Wij zijn een team. Dat heeft ons zeker geholpen." Helemaal onverwacht komt het succes niet. Een Europese en .een wereldtitel bij de junioren werden vorig jaar gevolgd door brons bij de Bridge-Olympiade en de vierde plaats tijdens het EK. Het wereldkampioenschap is de beste Nederlandse verri chting sinds Bob Slavenburg en Hans Kreijns in 1966 de Focus haalde Samaranch aan, die had gezegd dat de Berlijners aanvankelijk een langzame start hadden bij hun campagne de Spelen binnen te halen. ..Berlijn is nu een sterke mededinger", zei Samaranch volgens Focus. Linkse groepen in Berlijn heb ben gedemonstreerd tegen de eventuele komst van de Spelen. Ze vinden dat het geld voor de Spelen beter kan worden ge bruikt voor woningbouw in de door woningnood geplaagde stad. Samaranch zei dat een uitnodi ging door de Duitse organisato ren en het daaropvolgende be zoek van lOC-leden aan de we- reldkampiocnschappenatleliek vorige maand in Stuttgart 'een groot succes' waren. Het IOC moet op 23 september tijdens een bijeenkomst in Monte Carlo besluiten of Berlijn de Spelen Krijgt, of een van de vijf andere kandidaten - Sydney. Beijing. Manchester, Istanbul en Brasi lia. -w- abricl Chagas was B I in Santiago de Chile net zo gelukkig als de Nederlandse bridgers. De Braziliaanse topspeler had bij zonder veel vertrouwen in de kwaliteit van het Nederlandse bridge gehad. Van de eerste ronde had Chagas geld gezet op de prestatie van Nederland, dat vrijdagavond wereldkampioen zou worden. ,.i i'ii beetje geld heb ik wel ver diend", had Chagas bekend. In de halve eindstrijd was hij met Brazilië door Noorwegen uitge schakeld. „De winnaar wordt het paar met het beste nevenpaar". ora kelde de Zuidamerikaan reeds in de beginfase van de finale, die 160 spellen of wel drie da gen vergde. Alleen de finalczcge van Nederland leverde Chagas al een kleine 50.000 gulden op. Piet lansen, een van de zes Ne derlandse wereldkampioenen, taxeerde totale vvinsom van de Braziliaan echter op het dubbe le. De Nederlandse bridgers tonen trots de beker na aankomst op Schiphol. In Santiago de Chile werden zij wereldkampioen. foto anp mondiale titel bij de paren ver overden. Het toernooi duurde twee we ken, de finale alleen al drie da gen. Gelukkig gedroegen de No ren zich. Met de Amerikanen, zevenvoudig wereldkampioen, was het wel anders. Wild west bridge, gooi- en smijtwerk wa ren nog aardige kwalificaties. As het wat minder ging, was er steeds de inbreng van Jansen, die niet alleen vaardig een bier tje tapt. „Als je zilver goed poetst, wordt het vanzelf goud", luidde zijn wijsheid na de halve eindstrijd. De Nederlandse Brid ge Bond telt volgens bestuurslid Laurens Hoedemakers 92.000 leden. Per jaar is sprake van een groei van 3 a 4000 leden. „Wij denken over twee jaar de grens van 100.000 te passeren." Er is de NBB, 's werelds op één na grootste nationale bond, veel aan gelegen af te komen van het wat belegen imago. „Aan de ene kant is bridge een aardige recre atie voor mensen met veel vrije tijd. Aan de andere kant is het een serieuze wedstrijdsport. Met jeugdbridge proberen we al spelers in de leeftijd van de ba sisschool te interesseren." Westra, die altijd speelt in een versleten, zorgvuldig met de hand gewassen T-shirt, is de enige prof van het zestal. De Rotterdammer blijft voorlopig een uitzondering. De anderen zijn niet van plan een vaste baan als leraar of psycholoog op te zeggen. Hoedemakers ziet op korte termijn geen verdere pro fessionalisering. Aleen in de Verenigde Staten en Italië is veel geld te verdie nen. Mogelijk is dat weggelegd voor Enri Leufkens en Westra, dat als paar tot de absolute we reldtop wordt gerekend. In Chili speelden zij vrijwel voortdu rend. Zij hebben een uitnodi ging ontvangen mee te doen aan het sterk bezette toernooi van de Sunday Times in Lon den. Ook is dat duo over enige maanden te zien bij een zwaar- gesponsord toernooi in het Haagse hotel Des Indes, waar stevige geldprijzen te verdienen zijn. De bezoeker van De Evenaar speelt bridge, schaakt, damt of klaverjast. Want uiteindelijk is bridge klaverjassen voor intel lectuelen. Oud-damwereldkam- pioen Jannes van der Wal. te genwoordig meer schaker maar ook verdienstelijk bridger, be hoort lot de vaste gasten. Hib ma vindt dat ze bij De Evenaar ook een beetje moeten drinken. Hij rekent de komende tijd op wat extra aanloop. „Die nieuwe wereldkampioen kunnen we aan de tap dus best gebruiken. Om te beginnen vanavond." M Internationaal Olympisch Comité (IOC), Juan Antonio Sama ranch, heeft gezegd dat Berlijn een goede kans maakt op het gastheerschap voor de Olympi sche Spelen in het jaar 20Ö0. zo meldde het in München geves tigde weekblad Focus zaterdag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25