Delibas: verliezen doet pijn in Turkije Gehavend DIOK pas laat op dreef Verstappen in hoogste versnelling Triatleet Van den Burgh kan trilogie niet voltooien Sport Fogarty op superbike de snelste Hazeleger handhaaft zich in subtop MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 24 Brons voor ruiter Eddy Stibbe achselschwang» Eddy Stibbe heeft bij het Europees militarykam- pioenschap in de Duitse plaats Achselschwang met zijn paard Bahlua de bronzen medaille veroverd. De Nederlander verdedig de zijn fraaie uitgangspositie na de loodzware uithoudingsproef met succes bij het afsluitende springen. Jean-Luc Bigot (Era) en Krishna Gifford (GBrJ kreeg hij niet meer te pakken. In het landenklassement zegevierde Zweden met een kleine voorsprong op Frankrijken Ierland. Nederland kwam in het eindklassement niet voor, doordat twee van de vier equipeleden zaterdag moesten opgeven. Boogschutters verrassen op WK antalva De Nederlandse mannen zijn gisteren tijdens de we reldtitelstrijd handboogschieten voor equipes in de Turkse stad Antalya verrassend derde geworden. De ploeg, bestaande uit Er- win Verstegen, Henk Vogels en Fred van Zutphen, won de wed strijd om de derde plaats met 244-236 van Finland. In de halve finale tegen Zuid-Korea was de strijd bijzonder span nend. Via 81-81 en 164-163 kwamen beide teams uit op een to taal van 245 punten, waardoor een barrage noodzakelijk was om de tegenstander van de latere winnaar Frankrijk in de finale aan te wijzen. In de verlenging bleken de Zuidkoreanen iets sterker (26-24). Bekers voor Blauw Wit en Swift arnhem» De mannen van Blauw Wit (Neerbeek) en de vrouwen van Swift (Roermond) hebben in Arnhem de Supercups handbal veroverd. Blauw Wit zegevierde na het nemen van strafworpen over Siltardia (3-2). In de reguliere speeltijd waren beide ploe gen in balans gebleven: 17-17. Swift, landskampioen en beker houder, won eenvoudig van V en L (Geleen) 19-11. Dick Mastenbroek, doelman van Sittardia en het Nederlands team, werd in sporthal Valkenhuizen uitgeroepen tot handballer van het jaar. Bij de vrouwen werd voor de tweede achtereenvol gende keer katalin Szilagyi (Swift) onderscheiden. Jong Oranje uitgeschakeld terra5saDe Nederlandse vrouwenploeg is bij het WK hockey voor junioren (tot 21 jaar) uitgeschakeld vooreen hoge klasse ring. Jong Oranje verloor zondag de cruciale wedstrijd tegen Australië met 2-3(1-1). Daardoor eindigt Nederland waarschijn lijk op de derde plaats in de groep achter Australië en Zuid-Ko rea en kan het team hooguit nog vijfde worden. Brand jr. wint Europees Open uckfield» De Schotse golfer Gordon Brand junior behaalde in het Europees Open in Uckfield zijn eerste overwinning in vier jaar. Hij leidde van start tot finish. Zijn openingsronde van 65 zorgde voor een onoverbrugbare kloof met de rest van het deel nemersveld. Brand kon drie ronden verdedigend spelen om met zeven slagen voorsprong op de Noordier Ronan Rafferty en de Welshman Philip Price te eindigen. Op de zesde plaats was Welshman Ian Woosnam de beste speler uit het Europese Ryder Cup-team. De Spanjaard Ballesteros ein digde op de gedeelde dertiende positie. Doorbraak in opsporing bloeddoping Stockholm Zweedse onderzoekers, financieel gesteund door de 1AAF, denken een methode te hebben gevonden om het hor moon erythropoietine op te sporen. Het hormoon, beter bekend als EPO, wordt normaal aangemaakt in de nieren en stimuleert de produktie van rode bloedlichaampjes. Met name de beoefe naars van duursporten worden ervan verdacht het hormoon aan het eigen bloed te hebben toegediend om het zuurstof-opnam evermogen zo te vergroten. DIOK-center Gottfried Bos (met bal) wordt door vijf spelers v makkelijk overeind. leiden peter klein rugbymedewerker DIOK kwam in de openings wedstrijd van de ereklasse van de landelijke rugbycompetitie pas laat op gang. Tegen Amstel veen boekten de Leidenaars uit eindelijk een riante 38-08 over winning. De Bassets klopten in de eerste klasse Oemoemenoe met 12-0. DIOK startte tegen ARC uit Amstelveen veel te gehaast, de spelers liepen meer zichzelf dan de tegenstander voorbij. Een te genstander overigens, die geen schim was van de ploeg waarte gen in maart van dit jaar in een bikkelhard duel de vijfde ach tereenvolgende landstitel werd veroverd. Amstelveen miste duidelijk zijn Nieuwzeelandse gastspelers, maar kwam via een try en een penalty toch op voor sprong. Pas tegen het rustsignaal her vonden de DIOK-lijnen zich. Het leverde twee treffers in vijf minuten op. Een try van de snelle Steve Smith werd gevolgd door een van Justin Verhoogh. Gottfried Bos, die weer terug is uit Maleisië, benutte de conver sie voor een 12-8 ruststand. In de tweede helft ging DIOK uit van eigen kracht. Het goede samenspel uit het einde van de eerste helft werd gecontinueerd. De Leidenaars misten zes basis spelers onder wie Mare Michel- sen, Bert Wisse en Derek McDo nald. Maar het team is in de breedte zo sterk, dat het scoren door anderen wordt overgeno men. Wederom Smith, Yver Kummer, Robert Broers en op nieuw Verhoogh drukten try's. Bos tekende voor drie van de vier conversies en een 38-08 eindstand. Bassets De Bassets startten met een ze ge. Pas vijf minuten na rust viel de eerste score. Ruud Vos druk te de try na een combinatie met Rob van der Heiden en Peter Schrama. In blessuretijd ver hoogde Roland van Duijn de score, met de conversie van Marco van der Heide naar 12-0. Bokser Orhan Delibas droomde van het Wilhelmus en een ereronde met de Turkse vlag. Het werd gistermiddag m de kokende~Atarürk-spoi ihal in Bursa: een vluchtige groet aan het publiek en een sprintje naar de kleedka mer. Zijn liefste wens, Europees kampioen worden in zijn eerste vaderland, was niet in vervulling gegaan. De Roe meen Francisc Vastag, zijn kwelgeest bij het WK in mei dit jaar in Tampere (Finland), bleek in de Finale opnieuw onverslaanbaar: 4-9. lopig nog de beste bokser. Maar het krachtverschil is al een stuk kleiner geworden Poeder Zwaargewicht Don Diego Poe der had het na zijn verloren fi nale tegen de ervaren Kandelaki uit Georgië (2-11) ook even te kwaad. De 21-jarige debutant was boos, vooral op zichzelf. Angst voor de titel had zijn ar Met een betraand gezicht nam de ontgoochelde zwaarwelter later de zilveren medaille in ontvangt. „Ik kwam hier om te winnenmompelde Delibas aangedaan. „Ik heb daarom geen vrede met zilver. De twee de plaats telt niet voor mij. Ik wil altijd en overal de beste zijn. Zeker in Turkije. Vastag is voor men en benen verlamd. Na een paar minuten kon de spontane Rotterdammer echter alweer la chen. Hij was, in tegenstelling tot Delibas, verguld met zilver. ,,lk heb gedaan wat ik moest doen", sprak Poeder opgewekt. „Meer kan ik van mezelf niet ei- Wat de Cubaan Felix Savon voor Arnold Vanderlijde was, is ijskonijn Vastag nu voor Deli bas. Een nachtmerrie. De 24-ja- rige Roemeen is een klasse apart. Snel, slim en slagvaardig. Na zijn eerste wereldtitel in 1989 (Moskou) verdween Vastag geruime tijd uit beeld. Bij het EK in Göteborg (1991), het WK in Sydney (1991) en de Olympische Spelen in Barcelo na (1992) bleef hij buiten de prijzen. Tijdens zijn onbedreigde par tij in de halve finale zaterdag te gen de Duitser Bert Schenk (5-* lLkreeg-Delibas eindelijk mas sale steun van het Turkse pu bliek. In zijn voorgaande partij en had de 22-jarige Arnhemmer de pech, dat in de andere ring een 'echte' Turk alle aandacht opeiste. Tijdens het duel met Schenk scandeerden de fanatie ke fans langdurig zijn naam. Na afloop ging de blije Delibas met de Turkse vlag zelfs op de schouders. „Een emotioneel moment", gaf de 'verloren zoon' toe. „Daar ben ik mijn voormalige landgenoten dank baar voor." Maandsalaris In alle euforie rond Delibas kwam de voorzitter van de Turkse boksbond met een op merkelijk aanbod. In het bijzijn van een legertje verslaggevers en fotografen stelde de driftige bobo de verbouwereerde bokser een maandsalaris van 7000 mark in het vooruitzicht als hij voortaan voor Turkije wilde uit komen. „Ik betaal 7000 en als in Nederland, Duitsland of Ameri ka 8000 wordt geboden, geef ik 9000", blufte het mannetje. De libas hoorde het belachelijke betoog glimlachend aan. „Het is absoluut ondenkbaar dat ik ooit voor Turkije ga boksen, maar het is leuk dat zoveel journalis ten de voorzitter hebben aange hoord. Daar krijgt hij misschien nog wel last mee." Zijn veeleisende vader Rama- zan vertoonde zaterdag voor de eerste keer in Bursa enige emo tie. Na de zege op Schenk kuste de eindelijk tevreden Pa Delibas zijn zoon innig op beide wan gen. Een dag later stelde de 45- jarige Turkse Nederlander zich echter weer keihard op. Buiten in de brandende zon wachtte hij na de demonstratie van Vastag rustig op zijn ontredder de zoon. Geen hand, geen zoen, geen woord van troost kon er vanaf bij hun ontmoeting, die door een oom v Met gebogen hoofd luisterde de bokser naar zijn vader, die door de nederlaag van zijn zoon kennelijk diep beledigd was. Met een afkeurend gebaar werd Orhan weggestuurd. Hij vlucht te meteen naar Hennie van Bemmel, zijn tweede vader, die hem begripvol in de armen sloot. Verliezen doet pijn in het trotse Turkije ook voor Turken met een nieuwe nationaliteit. De Brit Carl Fogarty was giste ren de grote man op het circuit van Assen. Fogarty won twee manches in de wedstrijdenreeks om het wereldkampioenschap superbike. De Amerikaan Scott Russell moest tot twee keer toe buigen, maar blijft leider in de stand voor het wereldkam pioenschap. De achterstand van Fogarty is teruggebracht tot ze ven punten. De rol van de Ne derlanders op het door 20.000 toeschouwers bezochte circuit was uiterst bescheiden. Jeffrey de Vries eindigde in de eerste manche als twaalfde, in de tweede als elfde. GP Nations De Amerikaanse coureurs heb ben in de Oostenrijkse plaats Schwanenstadt voor de dertien de achtereenvolgende keer de Motocross des Nations gewon nen. I let scheelde dit keer even wel bijzonder weinig of de tro fee zou bij een ander land te recht zijn gekomen. Tot de laatste minuut van de derde manche op het heuvel achtige circuit was de uitslag onduidelijk. Een paar ronden voor het einde leek de overwin ning naar de Belgen te gaan. Toen kreeg de Amerikaanse 500 cc-rijder Mike Kiedrowski het sein, dat hij twee deelnemers moest inhalen om zijn ploeg alsnog de zege te bezorgen. Dat deed hij prompt. Zijn ploegge noten waren Emig (125 cc) en McGrath (250 cc). In de eind stand kwam België één punt te kort op de Amerikanen. Zweden volgde als derde met een marge van vier punten met de win- Zijspannen Marco Bens en Eric Toonen, af komstig uit Reek en Boxmeer, hebben in Zevenhoven de Ne derlandse motorcrosstitel ver overd in de zijspanklasse. Op het keiharde kleicircuit hoefde Bens niet tot het uiterste te gaan. Hij begon de wedstrijd met een ruime voorsprong op Dick van Heugten, die door een blessure niet deel Kon nemen. Na een spectaculaire 'looping' ziet de wagen van Christian Fittipaldi er niet meer zo 'race-waardig' uit als daarvoor het geval was. Met dank aan zijn teammaat Martini die het zetje gaf. foto ap berlun anp Zijn Limburgse supporters noe men coureur Verstappen al 'Jos the Boss', zolang hij aan het stuur draait van iets op vier wie len, dat hard gaat. De Nederlan ders volgden snel na zijn suc cessen in ondermeer de formu le Opel en dit jaar in het inter nationaal Duits formule 3-kam- pioenschap. De Duitse sceptici gaven het gisteren in Berlijn, waar Verstappen twee races voor het einde van het seizoen de titel al veilig stelde, toe: Manager Willi Weber, de man die Michael Schumacher naar de top bracht, heeft gouden handjes. De 'vliegende Hollan der', die hij begin dit seizoen onder zijn hoede nam en in zij Dallara-Opel zette, is ook al na genoeg rijp voor het Walhalla van de autosport, de formule 1. Zijn doel is, dankzij zijn presta ties in het voorportaal, beslist geen utopie meer. Verstappen, na de Deen Kris- tensen en de Portugees Lamy pas de derde buitenlander sinds 1975 die de deze Duitse titel veroverd, wilde in eerste instan tie niet ver vooruit kijken. Hij toonde slechts tevredenheid over de zekerheden van de dag. „De auto was perfect afgesteld, goed werk van het team. Ik was twee keer het snelst weg, want er was een herstart nodig we gens een groot ongeluk. Zondag reed ik bovendien de snelste ronde. Zaterdag was dat niet nodig. Toen lag ik meteen zover voor, dat ik het niet eens heb geprobeerd superhard te gaan", zei het 21-jarige talent dat nog niet zo gek lang met een perso nenauto de weg opmag. Het ongeluk waarop hij doel de betrof de Oostenrijker Philip Peter, die vlak na de start spec taculair met zijn bolide de lucht inging, met een enorme klap neerstuiterde en met de nodige kneuzingen in het ziekenhuis werd afgeleverd. Een dag eerder was een herstart nodig doordat Michael Graf, de broer van Stef fi, weer eens betrokken was, buiten zijn schuld overigens, bij een stevige botsing. Verstappen weet drommels goed, dat veler ogen op hem zijn gericht. Nog dit seizoen gaal hij een kijkje nemen bij de formule 1. Duitse formule 3- kampioenen als Schumacher (1990) en de Portugees Pedro Lamy, Verstappens voorganger, raceten direct door. „Natuurlijk is de formule 1 ook mijn doel en dat wil ik ook bereiken. Maar ik kan absoluut niet zeggen wan- Damon Hill Hattrick voor Damon Hill, rampspoed voor Alain Prost. De Brit Hill boekte gisteren op het circuit van Monza zijn derde achtereenvolgende Grand-Prix zege in de formule 1, zijn team genoot Prost blies vijf ronden voor de eindstreep de motor van zijn Renault op. Bij een overwinning in de Grote Prijs van Italië had de 38- jarige Prost zich voor de vierde achtereenvolgende keer verze kerd van de wereldtitel. Prost, die dit seizoen al acht keer een GP won, voerde 48 ronden lang Na-inschrijver Looze doet Leidenaar de das om het deelnemersveld aan. Totdat plotseling een fikse rookpluim uit zijn voertuig verscheen. Er was geen brand, maar de kan sen van Post op zijn negende seizoenzege waren wel verke ken. Hill won met een voor sprong van veertig seconden op nummer twee, de Fransman Jean Alesi. De Amerikaan Mi chael Andretti werd derde. De GP op Monza was dit jaar een afvalrace. Van de 26 gestar te bolides haalden er veertien de eindstreep. Alleen Hill en Alesi eindigden in dezelfde ron de. Op het laatste rechte eind gaf de Braziliaan Christian Fitti paldi voor 150.000 toeschou wers een stukje autosportacro- batiek weg. Zijn Minardi Ford knalde op die van zijn vriend en collega Pierluigi Martini. Hij maakte vervolgens een heuse salto achterwaarts. De auto ver loor een wiel, Fittipaldi zag een beetje pips toen hij uitstapte. Een leuk spektakel voor de Itali anen, die zich mochten verheu gen op de beste klassering voor Ferrari (Alesi) in dit s tim brouwer de koning Een na-inschrijving heeft Casper van den Burgh de overwinning gekost in de kwarttriathlon van Wassenaar. De Leidse triatleet moest gisteren voor de start in het Valkenburgsemeer even slik ken, toen bleek dat Dennis Looze was toegevoegd aan de deelnemerslijst. Nog geen twee uur later kon de als tweede gefinishte Van den Burgh zijn concurrent uit het Noordhollandse Assendelft fe liciteren met de overwinning. Moeite Het kostte de 21-jarige Leidenaar vervolgens eni ge moeite om over zijn teleurstelling heen te ko men. Immers, als Van den Burgh een 'Looze-loze' triathlon had kunnen afwerken, zou hij de Wasse- naarse Super Prestige-wedstrijd voor de derde keer op rij op zijn naam hebben geschreven. Zijn eindtijd (1.55.42) en fietsprestatie waren daarvoor ruimschoots toereikend. Minuut Tijdens het afsluitende looponderdeel ging het mis met Van den Burgh. Binnen zeven kilometer had hij een voorsprong van 2 minuut 30 prijsge geven op de ontketende Looze. die in de laatste drie kilometer nog een minuut wegliep van zijn even oude rivaal. „Ik had harder moeten fietsen", zeiden beiden na afloop. Looze gaf op de met toerfietsers bezaaide ronde zijn voorsprong op Van den Burgh zonder slag of stoot prijs. De Lei denaar had op zijn beurt nog meer winst willen boeken op zijn favoriete onderdeel, om met een geruster hart te beginnen aan het looponderdeel, nog altijd zijn Achilleshiel. Subtop Overigens misgunde rtiemand Looze zijn over winning. De dienstplichtige triatleet behoort tot de Nederlandse subtop en hoopt op een profcar rière. „Daarom kies ik mijn wedstrijden bij voor keur in het buitenland", zei Looze. „Toen dat voor dit weekeinde niet mogelijk bleek, heb ik mij in Wassenaar aangemeld. In feite was dit voor mij een tussendoortje, al is winst voor mij winst." Vrouwen Achter de twee coryfeeën kwam de Leidse junior Rinse van den Ouweelen, van hetzelfde Van Dam-team als Van den Burgh, knap als vijfde over de finish in 2.00.27. Bij de vrouwen hoefde Gonnie Wensveen (De Zijl/LGB) met een eindtijd van 2.18.20 alleen de ongenaakbare Joke Keuning voor zich te dulden. Haar 45-jarige ploeggenoot Hans van Zijp werd negende bij de veteranen, die streden om het Nederlands kampioenschap kwarttriathlon. Mart Moraal, in Wassenaar als toeschouwer aanwezig, versloeg gisteren Katwijker Bert van der Plas op de kwarttriathlon van Hillegom. Jan Dirk Hazeleger draait weer op volle De Katwijker legde gisteren tijdens een ii tionale wegwedstrijd over tien kilometer in Rotterdam beslag op de achtste plaats. De Ba taaf finishte in 30.17 op 1 minuut en 17 secon den van winnaar Gebre Selassie uit Ethiopië. Paul Overbeek, eveneens van De Bataven, werd tiende in 30.38. Clubgenoot Ineke. Vis kwam in 35.12 als zesde vrouw over de eindstreep. In Gouda eiste Theo van der Veer van AV Holland de zevende plaats voor zich op in een stratenloop over tien kilometer (30.46). Spartaan De veteranen van De Spartaan kwamen giste ren met twee ereplaatsen terug uit Heiloo. De tweede plaats van de mannen in competitiefi nale van de eerste klasse ging gepaard aan de de winst van de Lisser vrouwen in de tweede klasse. Knappe individuele prestaties leverden Jan Laan (800 meter in 1.59,2) en Aad Kortekaas (1,70 hoog) bij de mannen, die alleen AV Nijmegen moesten laten voorgaan. Lea van der Aart (33,08 discus), Marga Kortekaas (10,21 ko gel), Lisette Kapteijn (4,33 ver) en Lenie van der Poel (11.18 op de 3000 meter) legden de basis voor de overwinning bij de vrouwen. Bij de A-jongens werd De Spartaan in Hoorn vierde in de competitiefinale. Spartaan Peter van Noort won zaterdag in Lisse een kogelslin- gèrwedstrijd met een worp van ruim 58 meter. Mijl Ellen van Langen is gisteren in een door Sonia O'Sullivan gewonnen stratenmijl in Edinburgh als derde geëindigd. Voor de Ierse atlete was het de tweede overwinning in drie dagen. Vrij dagavond haalde O'Sullivan in de finale van het Grand Prix circuit in Londen een krachttoer uit door na het winnen van de 3000 meter ook nog tweede te worden op de mijl. Ester Goossens (Hellas) won in Helmond de zevenkamp bij de vrouwen met 5508 punten. Haar 2.04,07 op de afsluitende 800 meter was indrukwekkend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24