'Saaie Piet' nu 4 groot kampioen Koele Lugthart nekt Fleischeuer Vuur van Graf nog niet gedoofd Buis onstuitbaar in Leids district Sport Geen groot slem in vrouwendubbel MASTERS MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 Sampras wordt de tennisser van de jaren negentig Pete Sampras heeft jarenlang met een enorme aap op zijn rug getennist. Hij was de man met het meeste talent en de minste titels. Nu is 'Sweet Pete' er van doordron gen dat hij een van de grootste spelers uit de geschiede nis kan worden. De 22-jarige Amerikaan won in juli Wimbledon en plakte daar vannacht de titel van de US Open aan vast. Dat deden alleen de groten. NEW YORK ROB VAN DER ZANDEN Pete Sampras heeft niets van een held, maar alles van een kampioen. Of de tennissport het leuk vindt of niet, de ko mende jaren zullen worden ge domineerd door deze stilist, die bij het publiek nog steeds niet de waardering krijgt die hij ver dient. De kampioen van Flushing Meadow, die gisteren in een saaie Finale de verrassende fina list Cedric Pioline terzijde schoof (6-4, 6-4, 6-3), heeft ge zegd dat de klassering op de wereldranglijst hem niet meer boeit. Door de finale te bereiken werd hij al voor het weekeinde aanvoerder van de wereldrang lijst, omdat Jim Courier vroeg werd uitgeschakeld. Maar één, twee of drie, het zal Sampras worst wezen. Hij wil prijzen, grote prijzen. Grand Slams dus. Hij heeft gezegd dat Rod Laver vroeger zijn idiool was en dat hij op zoek is naar een erelijst die zo groot is als die van de Australiër, winnaar van elf Grand Slam-titels. Sampras heeft er nog acht te winnen na gisteren en menigeen gelooft dat hij Laver kan overklassen. Profijt „Ik heb nu de twee grootste ten nistoernooien ter wereld achter elkaar gewonnen," glunderde Sampras na zijn overwinning. „Dit niveau moet ik proberen vast te houden." Vorig jaar ver loor hij de finale van Stefan Ed- berg, nu mocht hij zelf de beker torsen. Met de scalps van San- toro, Vacek, Boetsch, Enqvist, Chang, Volkov (zaterdag werd het 6-4, 6-3, 6-2) en Pioline. Hij verloor in zeven duels twee sets. Sampras: „Ik heb inderdaad ëen beetje geprofiteerd van de lo ting en het feit dat de groten er snel uitlagen." Een half jaar geleden was Sampras nog een beetje de risee van de profs. 'Saaie Piet' werd hij genoemd en zijn gebrek aan charisma en grote prijzen gin gen steeds zwaarder op zijn schouders rusten. Behalve de aap op zijn rug droeg Sampras volgens de critici altijd een per soonlijke regenwolk met zich mee. Hoe anders klinken de ge luiden over de US Open-kam pioen nu. Uiteraard wisten de insiders het al veel eerder dat Pete het zou gaan maken in de jaren ne gentig. Pete Fischer, een coach die met Sampras werkte toen hij een ventje was, zei in een in terview dat hij een groot kam pioen ziet in zijn vroegere leer ling. „Toen ze mij een jaar gele den vroegen hoeveel Grand Slams Pete zou gaan winnen, zei ik dat het er eerder elf zou den worden dan twee." Sampras is de man die het tennis terugbrengt naar de tijd van de houten rackets en de en- kelhandige backhand. Hij is een klassieke speler en tussen de eenheidsworsten op de baseline is hij een verademing. Maar zijn perfectie is zijn tragedie. Hij is net zo saai als goed. Het publiek wil enfant terribles als Connors, McEnroe en soms Agassi. Pete Sampras smijt niet met rackets, scheldt geen lijnrechters stijf en heeft een gezicht dat geen enke le emotie verraadt. Het is tennis en anders niets. Kennelijk niet genoeg voor de gemiddelde toe schouwer. Spanning Pete Sampras is één van de vier kinderen die Soterios en Geor gia Sampras (twee Grieken) als immigranten in Amerika kre gen. Toen Pete in 1990 de US Open won, keken ze geen tv. Geen desinteresse, maar van wege de spanning. Ze zagen de uitslag in een etalage van een winkel waar tv's werden ver kocht. Gisteren zaten zijn moe der en zus Stella in Griekenland op een boot. Zijn vader keek nu wel tv. Broer Gus (zijn manager) was op Flushing Meadow. Pete Sampras schijnt buiten de grote tennistoernooien een hele andere persoon te zijn. Op de trainingen kan hij ronduit grappig zijn. Op de baan stroomt louter ijswater door zijn bloed. Ook gisteren in de finale. De 24-jarige Fransman Pioline (die zaterdag via 6-16-7, 7-6, 6- 1 de halve finale van Wally Ma- sur won) was geen bedreiging voor de als eerste geplaatste Sampras, die na John McEnroe ('84) de eerste 'yank' werd die na Wimbledon ook de US Open won. Sampras opende de wedstrijd met een break en dat was ge noeg voor 6-4. In de tweede ronde leverde de nummer 14 van de wereld opnieuw zijn ser- vicegame meteen in met een dubbele fout. Sampras eindigde opnieuw met 6-4 en kon de wedstrijd vanuit een leunstoel uitspelen. Hoewel hij in de der de set zelf ook slecht begon en zijn servicegame verkwanselde, werd hij zonder al te veel moei te (hij produceerde tien aces) de nieuwe US Open-kampioen: 6- 4, 6-4, 6-3. Dat de bepaald niet imponerende Pioline het geheel met een dubbele fout besloot paste geheel in het teken van de weinig opwindende eindstrijd. Pete Sampras, winnaar van 535.000 dollar (Pioline kreeg de helft) zat er niet mee.Als ik jul lie niet heb kunnen vermaken, spijt me dat," zei hij tegen de journalisten. „Maar ik zal er mijn spel niet om veranderen. Misschien moet ik mijn borst haren scheren?" Hij staat aan het begin van een grote carrière, daar gaat het hem om. „In '90 speelde ik toe vallig twee weken erg goed en dat was net tijdens Flushing Meadow. Nu ben ik completer geworden. De aap is van mijn rug gevallen en ik geloof dat ik nog tot veel in staat ben." Pete Sampras kust de beker: „De aap is van mijn rug gevallen." NEW YORK. ANP Aranxta Sanchez-Vjcario en Helena Sukova heb ben de vrouwendubbel op de US Open 93 gewon nen. Het tweetal versloeg gisteren in de finale de Zuidafrikaanse Coetzer en Argentijnse Gorrocha- tegui in twee sets, 6-4 6-2. Opmerkelijker dan die overwinning was hun zege zaterdag over Gigi Fernandez en Natasja Zvereva, het als nummer een geplaatste koppel, 1-6 6-3 6-4. Fernandez/Zvereva waren na de winst op de Australian Open, Roland Garros en Wimbledon op weg naar het groot slem. De twee hadden de laatste zes grand slams gewonnen. Het groot slem in het vrouwendubbel werd voor het laatst behaald in 1984 door het duo Navratilo- va/Shriver. Voor Zvereva was het verlies pijnlijk. De speel ster uit Minsk gaf haar duel tegen Sanchez-Vica- rio in de kwartfinales van het enkelspel na drie games (0- 3) en tien minuten op. Ze werd ter plekke overvallen door een aanval van griep. In werkelijkheid concentreerde ze zich op de dub bel. Zinderende Mastersfinales LEIDEN PETER KLEIN TENNISMEDEWERKER Vijf jaar nadat hij in 1988 de hoogste eer greep heeft Jan-Wil lem Lugthart gisteren een twee de Masterskroon aan zijn ten- nispalmares toegevoegd. De strijd tegen regerend B-kam pioen Mark Fleischeuer besliste hij gisteren echter pas in de tie break van de derde set. In de C-categorie be sliste die afslui tende reeks eveneens over de titel. Mare Brand was het beste tegen de spanning be stand. De hoofd prijs in de D-af- deling was voor Jurgen Bolten. Roel van Iersel en Jan Homan bleken de beste dubbelaars in het onderdeel D30+. Zelden heeft het Masterstoer- nooi zo'n sensationele ontkno ping gekend als gisteren op de tennisbanen van Unicum. Na drie uur strijd eindigden de fi nales bij zowel de B- als de C- mannen in de derde set in een tiebreak. Jan-Willem Lugthart en Mare Brand toonden zich daarin uiteindelijk de koel- bloedigsten. „Toch zat ik van daag niet lekker in de wed strijd", was het commentaar van Lugthart na afloop van een slotgame, die onder absolute stilte in een wurgende spanning werd afgewerkt. „Ik merkte het 's ochtens al tegen Marco Vis ser. Ik moest mijzelf er steeds bij trekken. Dat herhaalde zich vanmiddag. Ik moet er bij zeg gen, dat Fleischeuer verrassend sterk stond te spelen. Hij kon de wch Da^ i *'s Circ^ RabobankS partij uitserveren, maar juist dan maakt hij wat knullige fou ten en verliest hij de game." De opslag van Fleischeuer ha perde op 5-4 in de derde set, zoals dat ook op 4-5 in de tie break gebeurde. De winnaar van 1992, die in de kruisfinale in een ook al zinderend duel met Jeroen Boogmans had afgere kend, miste op die momenten de rust om de bal in het spel te hou den. Die rust had Lugthart wél. De KaG wijkse ten- nisleraar ging over op de risicoloze rally en wachtte tot Fleischeuer in de fout ging. Lugt- hart pakte met 7-4 in de tie break de zege en kan weer te rugzien op een geslaagd sei zoen. De Katwijker bleef liefst voor het vijfde achtereenvol gende jaar ongeslagen in het competitie-enkelspel en pakte in een jaar de vier door hem be geerde titels: districtskampioen, winnaar van het open toernooi van zijn club Zee Duin, club kampioen en B-Master. De slotset bij de C-Masters verliep mogelijk nog bloedstol- lender. Brand, die in zijn kruisfi nale Matthijs van Sterkenburg in drie sets de baas was geble ven, kwam na het verlies van de eerste set goed terug. Martijn van den Berg had in de kruisfi nale uit een mislukt balletje tus sen zijn benen door lering moe ten trekken. In de C-categorie werd immers voor elk punt ge knokt en werkpaard Patrick van Hal kwam dus terug in de partij. In de finale verzuimde Van den Berg in de tweede en derde set de druk op de ketel te hou den. Boskoper Brand rook zijn kans, kwam op 5-5 in de derde set langszij en kreeg op 6-5 zijn eerste matchpoint. De jeugd speler van De Merenwijk deed dat punt teniet en speelde via 4- 0 tot 6-3 een prima tiebreak. Net als clubgenoot Fleischeuer kreeg de onrust toen de over hand. Brand profiteerde van vijf missers op rij en greep de belo ning, de Master C-titel. De verwachte spanning in de D-afdeling bleef uit. Althans bij de wedstrijden. Joost Rothbarth en Arthur Hertzberger, die de poules zonder problemen naar een goed einde hadden ge voerd, gingen in de kruisfinales aan de spanning ten onder. Zuid-West-speler Rothbarth voer op een verkeerd kompas, zodat Tjeerd Star alleen maar de fouten behoefde uit te lok ken. Jurgen Bolten gaat broer Eric achterna, die met uitge kiend tennis in 1986 de D-titel en 1988 de C-titel bij de Masters veroverde. De jeugdige Uni- cummer verschalkte niet alleen Hertzberger, maar in de eindstrijd ook de nieuwe ster van De Boekhorst, Star. Roel van Iersel en Jan Homan waren op voorhand torenhoog favoriet voor de Masterstitel in het onderdeel mannendubbel D30+. Tot de finale klopten de prognoses als een bus. In de MASTERS IN CIJFERS HEB: kruisfinales: Lugthart - Visser 4-6 6- 3 6-3. Fleischeuer - Boogmans 7-5 4-6 6- 2 Fmaie Lugthart - Fleischeuer 2-6 6-4 7-6 (7-4) DEB: kruisfinales Mens - Zon- derop 6-1 3-6 6-3. Buis - Jonkman w o v gens ziekte. Finale Buis - Mens6-2 6-2 HEC: kruisfinales: Van den Berg - Van Ha 6-4 4-6 6-2, Brand - Van Sterkenburg 3-6 6-3 6-3. Finale: Brand - Van den Berg 3-6 6-4 7-6 (8-6). DEC: H. Boers - N Derks 6 3 7-5, Halenbeek - Van der Sman 6-3 7-6 (10-8). Finale: Boers - Halenbeek 6-1 6-3 HED: kruisfinales: Star - Rothbarth 6-2 6 3. Bolten - Hertzberger 6-2 6-4. Finale CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 - 356463 NEW YORK ROB VAN DER ZANDEN Buiten de lijnen van een tennis baan krijgt het leven van Steffi Graf iets bizars. -Daar verandert winnen in verliezen en wordt de Duitse kwetsbaar. Het is de tra giek van een mega-ster. die maar niet kan wennen aan haar status van publiekslieveling. Het killersinstinct van Graf verdwijnt zodra ze haar racket loslaat. Het was zaterdag weer aandoenlijk om haar bezig te zien, nadat ze haar derde US Open-titel (na 1988 en 1989) had bemachtigd. Graf is alweer 24 en heeft een erelijst om u te gen te zeggen. Na tien jaar prof tennis en veertien Grand Slam- titels weet ze zich echter nog steeds geen houding te geven als er microfoons of camera's in de buurt zijn. Toen ze zaterdag in het Louis Armstrong-stadium moest speechen werd ze bevangen door een soort plankenkoorts. Ze haat spreken in het open baar. „Ik ben vreselijk nerveus als ik moet gaan speechen", zei ze na haar wedstrijd tegen Hele na Sukova (6-3, 6-3). „Ik wist niet wat te zeggen tegen de mensen en had geen tekst voor bereid." Maar ondanks de zenuwen perste de kampioene er een paar zinnetjes uit die haar po pulariteit goed deden. Graf zei dat ze dit jaar alle Grand Slams had kunnen winnen (net als in 1988), maar dat die prestatie valt of staat met de aanwezig heid van Monica Seles. Haar voornaamste concurrente, die sinds de messteek in Hamburg uit de roulatie is, won begin dit jaar in de eindstrijd van de Australian Open van Graf. Na het incident met het mes mocht Graf de drie andere grote prij zen ophalen. „Ik wil dat Monica snel terugkomt", zei Graf en het klonk oprecht. Na de speech moest Graf op nieuw spreken. Met de pers. Steffi kan het niet op een ont spannen manier. Terwijl Marti na Navratilova met een t-shirt binnen komt waarop de symbo len van de homo-beweging dui delijk zichtbaar zijn, wil Graf het liefst anoniem vanachter een geblindeerd raam spreken. Ze gaat zitten, mompelt antwoor den. wordt verlegen als de vra gen moeilijk worden en ver bergt haar gezicht vaak achter de lange, blonde haren die ze los heeft. Als de Duitse pers, na vragen in het Engels, nog even langer mag doorpraten met de vedette, voelt ze zich helemaal onwennig. Het is haar eigenlijk niet kwa lijk te nemen. Sinds haar door braak tien jaar geleden is ze be schadigd door vele mensen om Steffi Graf: „Er zit nog vuur in me." foto afp haar heen. Geen dag gaat voor bij of Graf wordt bespied en be schreven door de media. In New York heeft ze een apparte ment. In de artiestenwijk Greenwich Village, waar het le ven nog relatief aangenaam is voor een metropool als de Big Apple. Maar Graf heeft ook daar geen leven. „Ik voelde me de af gelopen weken niet op mijn ge mak. Als ik naar buiten keek waren er fotografen en ze zijn me gevolgd als ik de deur uit ging. Het waren Duitsers." Ooit sneed een fan zijn pol sen door voor haar ogen. Ze was lange tijd daarna van slag. De jongste affaire was die met Se les. Een Graf-fan was verant woordelijk voor de daad. Hij wilde zijn Steffi op de eerste plaats van de ranglijst hebben. Dat lukte, maar voor Graf hoeft het zo niet. Ze wil geen willoze slachtoffers die nauwe lijks de handschoen durven op nemen tegen 'Fraulein Fore hand'. die overigens zaterdag opvallend vaak een backhand doorsloeg zonder te slicen. De vrouwen krijgen op de US Open net zo veel prijzengeld als de mannen (Graf ving 535.000 dol lar), maar dit was amper een tennistoernooi. De 'Graf-stem- ming'in het vrouwentennis is te overheersend. De eindstrijd tegen Sukova was het zoveelste 'eitje' voor de kampioene uit Brühl. De 28-ja- rige Tsjechische won in 21 wed strijden tegen Graf slechts één keer en dat was de allereerste confrontatie in 1983. Graf voelt zich sterk op de baan en voelt zelfs dat er nog verbetering in zit. Zeker nu haar backhand opeens een wapen wordt in plaats van een verdedi gingswerk. ,,lk speel beter dan ooit, waar of wanneer dan ook. Er zit vuur in me en dat houdt me aan de gang." Alle Masters 1993 op een rij. Staand (van links naar rechts): Jan Homan (dubbelpartner Roel van Iersel ontbreekt), Mare Brand, Jurgen Bolten, Mar jolein Poorta en Annelies Schrama, Jan-Willem Lugthart; gehurkt: Heddy Boers, Carlijn Buis, Charlotte Zandbergen. foto loek zuyderduin eindstrijd slaagden Gees Admi raal en Hans Leurink erin de nieuwe D-Masters Van Iersel en Leurink toch een set afhandig te maken. Bolten - Star 6-1 6-4 DED: kruisfinales Zandbergen - Sterk 6-0 6-1. D Derks - Renders 6-4 6-3. Finale; Zandbergen - D Derks 6-3 6-0 HDD 30+: naive finales Van lersei/Homan - Gunthardt/Remery 6-4 6-2, Admiraal- /Leurmk - Feikers/Van Zandwi|k 3-6 6-1 6- 4 Finale: Van lersei/Homan Admiraal- /Leurmk 6-4 3-6 6 1 ODD 30+: Hoog- eveen/Van der Plas - Van der Kiaauw/Van der Mfjy 6-2 5-7 6-2, Poorta/Schrama - Van der Meent/Zeeman 6-1 6-7 6 3. Fina le: Poorta/Schrama - HooReveen/Van der Plas 6-4 6-2 Boers en Zandbergen klasse apart LEIDEN PETER KLEIN TENNISMEDEWERKER Het Masterstoemooi, het slotevenement van het LD-tenniscir- cuit, bracht bij de vrouwen in alle categorieën een sterk deel nemersveld bijeen. Met in elke groepering een overheersende winnares. De Masters B-titel werd een prooi voor Carlijn Buis, in de C-categorie ging Heddy Boers met de hoogste eer strij ken. terwijl Charlotte Zandbergen veel te sterk bleek voor de D- klasse. Marjolein Poorta en Annelies Schrama namén de wis selbekers bij de vrouwendubbels D30+ in ontvangst door in twee sets te zegevieren over Betty Hoogeveen en Tiny van der Plas. Vele jaren was het moeilijk om bij de B-vrouwen een vol waardig spelersveld bij elkaar te krijgen. De editie van 1993 bracht een volledige ommezwaai en gaat de annalen in als één van de sterkste B-Masterstoernooien in de vijftien jaar historie. Toch werden de kruisfinales een anticlimax. Bionda Zonderop was zichzelf niet en liet zich door de goed spelende Jolanda Mens de kaas van het brood eten. Lydia Jonkman, als aan- valster goed voor veel spektakel, lag ziek in bed. Carlijn Buis kwam zonder te spelen in de eindstrijd. Over Buis zijn al vele superlatieven geschreven. Als D-speel- ster veroverde zij vorig jaar de titel van C-Master. Als zestienja rige kaapte zij dit jaar in Haren in het sterkste landelijke jeugd- toernooi de hoofdprijs weg voor de leden van nationale selec tie. En dus won Buis op Unicum de titel van B-Master en werd Mens een goede tweede. In de C-categorie heerste slechts één speelster: Heddy Boers. De Koudekerkse won al haar partijen in twee sets. Nicoline Derks had als enige de eer haar te kunnen bedreigen. In de kruisfinale gaf de zich knap verwerende Lissese zich in de tweede set pas met 7-5 gewonnen. Gea van der Sman speelde tegen Marieke Halenbeek eveneens een spannende tweede set. Ze overleefde liefst zes wedstrijdpunten. In de eindstrijd was Halenbeek kansloos. De overmacht van Charlotte Zandbergen in de D-afdeling was de grootste in het gehele Masterstoemooi. In vijf partijen stond het Zoeterwoudse lid van de districtsselectie van Jackie Reardon slechts tien games af. Drie daarvan waren voorbehou den aan haar opponente in de finale, Daniëlle Derks. die op haar beurt al tevreden was met de twee-sets zege in de kruisfi nale op Monique Rijnders.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23