Ajax is een snelle leerling Slome Volendammers geen partij voor ARC Rijnsburgse Boys aan kop: het is even wennen Sport Ouderwets beukwerk levert Lisse punt op Ter Leede een illusie armer MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 Herstel van Noordwijk bij Excelsior MAASSLUIS Noordwijk heeft eindelijk de eerste punten binnen. Bij Excel sior Maassluis behaalden de roodwitten een benauwde, maar verdiende overwinning. Een zege die trouwens veel ho ger had moeten uitvallen. Het scoren is échter een pro bleem voor de formatie van in terim-trainer Piet Buter. In de eerste helft verkwanselde Noordwijk de mooiste kansen. Elftalleider Ivan Hermans, spreekbuis nu trainer Henny Schipper nog steeds gekwetst thuis is (4 oktober wordt hij te rug verwacht), zat zich op de bank te verbijten, toen Bloem (paal), Aboikoni (ook paal) en Scheurwater de mooiste kansen om zeep hielpen. Hermans: „Op een gegeven moment denk je: er overkomt ons toch niet hetzelfde als vorige week tegen ARC. Zo goed voetballen en niet scoren." In de tweede helft zette Noordwijk de lijn door. De thuisclub schuwde harde mid delen niet, maar de ploeg van Buter en Hermans liet zich niet van de wijs brengen. Patrick Scheurwater maakte 20 minuten voor tijd aan alle onze kerheid een einde. De weer op het oude nest teruggekeerde spits, slalomde langs twee ver dedigers en haalde met links vernietigend uit. Doelman Van den Broecke was kansloos. De zege kwam niet meer on gevaar, omdat Noordwijk zijn zaakjes defensief voor elkaar had. Excelsior Maasluis - Noordwijk 0-1 (0-0) 70. Scheurwater 0-1. Scheids rechter Van Haaften. Toeschouwers 1000. Geel. Van Staveren en Gerlpf (Noordwijk). Noordwijlc Van Heusden; Verdonk- schot. Van Staveren. Smit: Stolk. De Ridder. Smits; Scheurwater (Van Roon). Bloem. Aboikoni (Barnhoom), Gerlof. DE REST Huizen - Marken 2-0 (0-0). 70 Mark Schipper 1-0. 86. Mark van Dijk 2-0. Scheidsrechter De Ruiter Toeschou wers 1000. Geel: Van Schalkwijk, Van Dijk, Schuurman. (Huizen). Van Gee- men, Hans Bakker (Marken). Heus mist EC-duel GRONINGEN «ANP Ruud Heus mist woensdag de wedstrijd van Feyenoord tegen de IJslandse titelhouder Akranes, in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen. De verdediger scheurde gisteren in het duel bij FC Gro ningen (0-4) een spier in het dij been. Feyenoords technische staf heeft de 19-jarige Harvey Esajas aangewezen als vervanger van Heus. FC Lisse heeft zijn lesje ge leerd. Zaterdag, in de wed strijd tegen Rozenburg, hinkte de ploeg van trainer Broring 45 minuten lang op twee ge dachten. Het gevolg was een inspiratieloos spelletje en een 0-2 achterstand. Na rust gooi den de Lissenaren er weer ou derwets de beuk in. een strijd wijze die beloond werd met een puntendeling. De tweede 2-2 in deze competitie. In opdracht van Broring be gon FC Lisse de wedstrijd voorzichtig. De Noordwijker: „Rozenburg is een typische counterploeg. Daarom heb ik gezegd: 'Niet meteen achter een op een spelen, niet meteen jagen, eerst de kat uit de boom kijken.' Gewoon wat zekerheden inbouwen. Maar op de een of andere manier vertalen de jongens dat toch verkeerd. In plaats van slim gaan ze makkelijk, laconiek lo pen voetballen. Tegen hun na tuur in. Want FC Lisse is na tuurlijk een ploeg die het van hard werken moet hebben." Al snel werd duidelijk dat FC Lisse niet goed in z'n vel zat. Rozenburg, voorzichtig ge start. voelde dat feilloos aan. Geïnspireerd door Ed Ridder- hof. oud-prof van Sparta en Excejsior. werd het steeds bru taler. In de 23ste minuut resul teerde dit in een goal van Rob- by Vuik. De middenvelder, vo rig seizoen nog actief in de af deling Rotterdam, scoorde op aangeven van Michael van Wattum. Zeventien minuten later werd het door toedoen van dezelfde Van Wattum zelfs 0-2. Floewel het bepaald niet briljant acteerde, kreeg ook FC Lisse in de eerste periode een paar kansen. Ze waren niet be steed aan Mark Ens, Jelle Vis ser. Pieter den Braai en René Ras. Na rust wierp FC Lisse drie in plaats van twee spitsen in de strijd. Robert Vermin kwam de voorste lijn verster ken ten koste van middenvel der Barry Opdam. Den Braai, in eerste instantie pendelend tussen middenveld en aanval, kwam op de plaats van Op dam terecht. De mededeling van Broring dat er weer pressie gespeeld kon worden deed de Lissena ren duidelijk deugd. Door de komst van Vermin kwam er bovendien wat meer lijn in het spel. Het enige dat de ploeg behoefde was een goal. Die kwam tot stand na ruim eon kwartier. Ens. die even daar voor nog nadrukkelijk gefaald had in de afwerking, kopte de bal na een voorzet van Carlo de Keizer fraai achter doelman Perry Hoogstad. Nog meer energie aanspre kend ging FC Lisse op jacht naar de gelijkmaker. Het werd daarbij een handje geholpen door Rozenburg, dat zich rond het eigen strafschopgebied in groef en nauwelijks meer tot uitbraken in staat bleek. Nadat Visser een riante mogelijkheid ongebruikt had gelaten, was het Ras die van nuttig werk van Vermin en Ens profiteerde en 2-2 op het scorebord bracht. Nog even dacht Lisse aan de volle winst. Die kwam niet tot stand omdat Rozen burg er via vertragende acties in slaagde het tempo uit het spel te halen. FC Lisse - Rozenburg 2-2 (0-2). 21 0-1 Vuik. -10 0-2 Van Wattum. 61 Ens 1-2. 79. Ras 2-2 Gele kaart Bos en Van Wattum (beiden Rozenburg). Scheidsrechter: kohier. Toeschou wers: 1000. FC Lisse Kooistra; Van Duivenhode (Spruvt). De keizer. I'olman. Wajer; Ras. Van der /wet. Opdam (Vermin); Ens. De Braai, Visser Rijnsburgse Boys aan kop van de ranglijst, 't Is even wen nen voor de bezoekers van Middelmors, dat de laatste twee seizoenen was bedekt met een grauwsluier vol kommer en kwel. De 1500 nieuwsgierigen keken voor het duel met Scheveningen trouwens toch hun ogen uit, want De Boys presenteerden liefst zes nieuwe spelers en een andere trainer. Eén feit werd na de 2-0 zege duide- 'ijk: Rijnsburgse Boys is er absoluut sterker op geworden. iUNSBURG ROB ONDERWATER De spelersgroep barst volgens jefenmeester Rob Kiebert van ambitie. Dat kwam in het eerste half uur tot uiting, want in die periode speelde de thuisclub in drukwekkend. „Maar daarna was het over," constateerde Kiebert naderhand. Rijnsburgse Boys wentelt zich nog in een deken van wisselval ligheid. Kiebert: „Het is geen ex cuus, maar met zoveel nieuwe lingen is er binnen zo'n korte tijd een eenheid van te maken." Daarnaast werd de Rotterdam mer geplaagd door een reeks blessures, waardoor het voor hem onmogelijk was om in de voorbereiding met de ideale elf te oefenen. „Anderhalf wed strijdje heb ik met het sterkste team, gespeeld. Dan kun je er toch niet teveel van verwach ten." Vandaar dat Kiebert (36) de behaalde vier punten koestert. Resultaten zijn immers onlos makelijk verbonden aan een 'lekker' voetbalsfeertje en het is de trainer er alles aan gelegen om op Middelmors een hechte band te smeden tussen de 'na tionaliteiten'. Volgens Hoofd dorper Richard Hoogervorst is Kiebert op de goede weg. „Er loopt hier van alles. Maar nie mand valt uit de toon met een grote bek. Dat valt me mee, want met zoveel vreemdelingen is de kans groot dat er een rare snuiter tussenloopt." Richard Hoogervorst wordt door zijn nieuwe club trouwens op handen gedragen. „Een gou den jongen, goed voor de sfeer en een kanjer op het veld," roe pen bestuur en trainer in koor. Hoogervorst bevestigde tegen Scheveningen zijn reputatie, want in de (lange) periode dat Rijnsburg onder druk stond metselde hij hoogstpersoonlijk een muur voor de 'poort' van Hans Schot. Met de gretigheid van een jonge hond wierp de voormalige voorstopper van Quick Boys zich in de strijd. In de eerste half uur was Hoogevorst nagenoeg werkloos. In die tijdspanne heerste Rijns burgse Boys en liet de ploeg zien wat het ellemaal zijn mars heeft. Raymond Buis (ex-Sche- veningen), Steven Faber en de weer opgebloeide Leon Vonk excelleerden in het spelletje, dat vooral is gebaseerd op bewe ging. Scheveningen Werd ho rendol van Rijnsburg. dat na 13 minuten via Leon Vonk de eer ste treffer scoorde. Maar tijdens de actie van Vonk blies scheids rechter Bijlsma op zijn fluitje. Vonk, doof aan beide oren, hoorde het signaal niet en zette zijn actie door. Het zegt veel over de kwaliteit van de arbitrage dat Vonk we gens spelbederf op geel werd getracteerd. Bijlsma ontpopte zich als zelfingenomen leids man, waaraan beide ploegen zich zichtbaar ergerden. Het weerhield er Rijnsburg niet van om in de 25ste minuut de eerste treffer voor eigen pu Hans Zwaan wordt in de mg gedekt door Ajax-aanvoerder Ton Fens. foto loek zuiderduyn 'Meester' Katwijk nog te sterk voor leergierige Amsterdammers Het zaterdagteam van Ajax is leergierig en hoopt op binnen afzienbare tijd examen voor de top van het amateurvoetbal doen. De jeugdige Amsterdammers hebben daar om dit seizoen plaats genomen in de schoolbanken. Het eerste proefwerk thuis tegen Kozakken Boys leverde vorige week een onvoldoende voor fysieke kracht op. Het tweede tentamen tegen Katwijk leverde in dat opzicht al een beter cijfer op. al werd meteen duidelijk dat het totale leerproces van de hoofdstelingen nog wel enige tijd in beslag zal nemen. De al afgestudeerde landskampioen maakte het onderscheid in kennis en macht op een schoolse manier duidelijk: 4-1. „Dit seizoen is voor ons een leerschool. Als ik kampioen wil worden, moet ik een vol wassen ploeg kopen. Maar ik werk nu een maal met hele jonge jongens. En die kun nen hier heel wat van opsteken. Meer dan wanneer ze bij de A-junioren zouden spe len. Daar gaat het ons om", delibereerde Dick de Groot, de mentor van de Ajacieden. Ondanks, of misschien wel dankzij het lesje op sportpark De Krom verscheen er een gulle lach op het gezicht van de trainer. Die er alle vertrouwen in heeft dat zijn pupillen op den duur zullen slagen. „We hoeven geen kampioen te worden. Als we maar in deze klasse kunnen blijven voetballen. Te zijner tijd komen we dan vanzelf wel aan de top terecht." Ajax is een snelle leerling, vond collega Kees Guyt. „Ik heb allerlei verhalen gelezen en gehoord en vorig week zouden het fysiek niet aangekund hebben. Nou, dan hebben ze in een week tijd veel bijgeleerd. Wat ze nu op dat gebied lieten zien, grensde aan het toelaatbare of ging er soms over heen." De Katwijkse trainer legde daarvoor niet de schuld bij de Amsterdammers zelfs. Hij vond dat arbiter Breugem uit Den Haag be paald geen schoolvoorbeeld van correcte leiding was. De man in het zwarte pak irri teerde het oranje-kamp herhaaldelijk door eenzijdige (in het voordeel van Ajax) beslis singen bij overtredingen. „Voor het overige heb ik weinig kritiek. Ik vind dat we het per fect gedaan hebben en Ajax op tactiek afge troefd hebben. We wisten dat ze met hun laatste man vóór de achterhode zouden spelen. We hebben er op onze manier voor gezorgd dat de posities toch gedekt waren. Kijk, wat Ajax doet, doen wij natuurlijk al ja ren. Onze ervaring spreekt dan een geducht woordje mee. Maar ik moet zeggen dat als Ajax zo doorgaat, ze er wel komen", oor deelde Guyt op zijn gemak. Hij ziet zijn ploeg immers een goede start maken. Van verzadiging is nog geen sprake en iedereen moet Katwijk maar eens duiêb- lijk maken of er nog wel wat te leren valt. Alleen maar lachende gezichten bij de titel verdediger? Nee, want de prijs van de over winning was zwaar. Guyt: „Onnodige gele kaarten en de blessures van Zwaan en De Ridder. Dat heeft het ons gekost. Gelukkig hebben Roodakkers en Braaf met hun in valbeurt bewezen dat de selectie breder is geworden. Daar ben ik positief over." Ajax kon ondanks de ruime marge met opgeheven hoofd het veld verlaten. I)c ben jamin van IA liet zich niet wegspelen en kwam in de eerste helft wilskrachtig terug nadat Katwijk binnen een minuut twee keer had toegeslagen. Een doelpunt hing er op dat moment ze ker niet in de lucht, laat staan dat Carlo van Zeist (kopbal uit een hoekschop van Marco van der Plas) en Hans Zwaan (voorzet van Pim Langeveld en een overstapje van Kees Krayenoord) de 2-0 hadden zien aankomen. Pal voor rust verkleinde Richard Lopwers het gaatje voor de Amsterdammers ver diend tot 2-1. Marco de Ridder (knie) was al vroegtijdig uitgevallen en een minuut na de hervatting gooide Hans Zwaan (knie) eveneens de handdoek in de ring, zodat Katwijk in offen sief opzicht een forse aderlating kreeg te verwerken. Toch werd de thuisploeg naar mate de tweede helft vorderde gevaarlijker voor het doel van de wat onevenwichtige Dennis van der Wal. Aan de andere kant had de betrouwbare Teun van Duyvenbode een keer de hulp van de staander nodig om de voorsprong in tact te houden. Direct daarna sprintte Marco van der Plas succes vol op een dieptepass van Carlo van Zeist (3-1) en uit een vrije trap poeierde Henry Pouw via de onderkant lat op slag van tijd 4-1 binnen. „We hadden ook wat geluk, maar dat dwing je af', vond Guyt. Katwijk Ajax: 4-1 (2-1). 25 Carlo van Zeist 1-0. 26 Hans /waan 2-0. 41Richard trouwers 2 169 Marco van der Plas 3-1. 89 Henry Pouw 4-1 Arbiter Breu gem Toeschouwers 2500 Gele kaarten: Holwijn. Van Oevelen (Ajax), Kravenoord, Pouw (Katwijk) Katwijk: Van Duyvenbode; Van /eist, langemaat, Pouw, IX- Kroon; langeveld. Van der Marei. Van der Plas; Krayenoord, /waan (Roodakkers), De Ridder (Braaf) LEIDEN RON HOOGENDAM MEDEWERKER Ter Leede is na de verdiende nederlaag tegen Lelystad een ervaring rijker en wellicht een il lusie armer. Lelystad heeft een sterk elftal, met twee sterke spit sen die stand-in doelman Hen- nie Guyt het leven zuur maak ten. Elftalbegeleider maakt zich zorgen om Ter Leede: „Het wordt tijd dat de ploeg weer wat stabieler gaat spelen. We mis sen bovendien een aantal ge blesseerden." Daarmee doelde Schoen op de afwezigheid van een aantal belangrijke pionnen als Vonk. Desar, Carter en doel man lan Blankespoor. De Sassenheimers waren in feite voor rust. ondanks een brutale 0-1 voorsprong door Pe ter Scheltus. al een geklopte ploeg. Na de pauze werden de mouwen eens flink opgestroopt en kwam de ambitieuze twee deklasser zowaar terug in de wedstrijd. Met mooie treffers van Eric Grossman, die gelet op zijn rode kaart voorlopig de wachtkamer in kan. en een af standschot van Mario Faber, t later met een hoofdwond strijd moest slaken. Maar Le stad toonde vervolgens aan e serieuze kandidaat te zijn vc de titel, want het drukte dé f zoekers vervolgens met v treffers met de neus op de f ten- bliek te scoren. Vormgever was Leon Vonk, die uitbrak op rechts en de van links inkomen de Frank Vader een niet te mis sen kans bood: 1-0. Het was een magere afspiegeling van de ver houdingen op dat moment. Toen het eenmaal rust was, waren de bordjes verhangen. Na de goal kroop Rijnsburg angstig terug en riep de narig heid in feite over zichzelf af. Dat de tegentreffer uitbleef (Hoog ervorst en Vaartjes redden op de doellijn) was een wonder. Het ergste moest daarom in de tweede helft worden ge vreesd, maar na 60 seconden stond het 2-0. Zo gaat dat in voetbal. Menno Vaartjes, weg gestuurd door aanvoerder Heemskerk, werd binnen de lij nen neergehaald door jerry de Rijk. De penalty was een simpel klusje voor Steven Faber. Daarna volgde er een Scheve- nings bombardement. Een strafschop (gemist door Alex Groen) en een rode kaart van opgewonden standje Jaco van Delft brachten Rijnsburgse Boys echter niet van de wijs. Rijns burgse Boys - Scheveningen 2-0. Mooie cijfers, besefte ook Rob Kiebert: „Ach, volgende week twee punten van Ajax en dan gaat de competitie begin nen. Dan krijgen we Katwijk en Kozakken Boys. Dat zullen we het moeten laten zien." Rijnsburgse Boys - Scheveningen 2-0 1—0) 25. Vader 1-0, 46. Faber (penal ty) 2-0. Scheidsrechter Bijlsma Toe schouwers 1500. Geel: Marcel de lager (Scheveningen), Van Delfi en Vonk (Rijnsburg). Rood: Van Delft (Rijns burg). Rijnsburgse Boys: Schot; Van Delft, Hoogervorst. Heemskerk, De Haan. Vaartjes. Buis. Klaassens; Vonk, Faber, Vader (Hoving). ALPHEN AAN DEN RUN» NICK VERWOERD VOETBALMEDEWERKER De voetballers van zaterdageer steklasser Volendam zijn zuinig met energie. Dat bleek zaterdag op sportpark Zegersloot, waar de oranjehemden zo spaarzaam met hun krachten omsprongen dat thuisploeg ARC door het slome tempo der bezoekers bij na in slaap werd gesust. De bij na ingedutte Alphenaren waren echter tweemaal goed bij de les. Die momenten leverden de Ra cing de tweede competitiezege op: 2-0. Volendam-trainer Ben Steur had wel een verklaring voor het futloze spel van zijn ploeg: „We zijn 16 augustus pas gaan trai nen. We zijn dus nog niet eens vier weken bezig. Daardoor zijn we conditioneel nog niet op ni veau. Onze meeste spelers wer ken in de bouw, zodat we pas na de bouwvak-vakantie met de training konden beginnen. Om zuinig met onze energie om te gaan wordt de bal zo lang mo gelijk rondgespeeld.' ARC had weinig moeite om zich het trage spelletje der Vo lendammers ook eigen te ma ken. Zo ontstond een mat duel, waarin beide teams de zeshon derd toeschouwers een ver zorgd ogend spelletje voorscho telden. Voor de Alphense aan hangers even wennen, want in tegenstelling tot de afgelopen jaren wordt er bij de roodzwar ten niet meer voor het van ach teruit onmiddellijk aanspelen der spitsen gekozen, maar pro beert men via het middenveld met combinatievoetbal een kansrijke positie te creëren. De hand van coach Wim van Zwam is zichtbaar. Veel doelrijpe mogelijkheden Jacques Key: doelpunt. foto wim dijkman bracht de voor ARC nieuwe speelwijze zaterdag niet. Van Zwam: „De beslissende pass was steeds slecht verzorgd en daar staat of valt alles mee." Voor rust kwam de Racing niet verder dan een aantal afstands schoten. Ruud Bos. lohan Boer, René van Meggelen en Rody van der Vlist misten evenwel de precisie. De beste kansen waren voor Volendam. Linkerspits Guido de Boer miste vrij voor doel en de ge wichtige linkshalf Jaap Kes mis te de snelheid om te kunnen profiteren van een fout van lan Wouters. In de nist probeerde Van Zwam middels een omzet ting het getij te keren. Libero Paul Dijkman versing op het middenveld Van Meggelen en René Lammers nam Dijkmans stekkie in. Van Zwam: „René is een linkspoot. Hij kan dus mak kelijk op rechts openen en daar lagen onze mogelijkheden, want hun linkshalf miste loop vermogen. Walter van der Wei den kon daar van profiteren. Na rust is dat een aantal keren goed gelukt." Met Dijkman in de middelste linie kreeg ARC ook wat meer power. Het was dan ook niet zo vreemd dat Dijkman aan de ba sis van de openingstreffer stond. Zijn pass bracht Van der Vlist in stelling, wiens inzet door doelman Cor Verhoeven moei zaam kon worden gepareerd, waarna de wegspringende ba) door ex-Zcvenhoven-speler Ruud Bos in de touwen werd getikt: 1-0. Voor Volendam geen reden om anders te gaan voetballen. De technisch vaardige Steur- brigade drong nauwelijks aan. maar verscheen desondanks een paar keer kansrijk voor Remco Tuinenburg. Edwin Kei zer, de zoon van oud-scheids rechter Jan, bood aanvoerder Cees Bank een nauwelijks te missen kans - Bank knalde toch nog naast - en een vrije kopkans voor invaller Cees Bond sorteer de evenmin effect. Een wan hoopsoffensief in de slotfase, waarin Volendam achterin één tegen één speelde, leverde nog wat hachelijke situaties op voor het ARC-doel. maar middels een counter gaf de verder on zichtbare Jacques Key. na een doorkopbal van lohan Boer, het Noordhollandsc Oranje de ge nadestoot: 2-0. Richard Hoogervorst ten voeten uit. De verdediger torent boven de Scheveninger Cramer en ploeggenoot Dick Heemskerk uit. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21