ililli Israël waakzaam na geweld Leidsch Dagblad ANDIJVIE EN BRAADWORST. 'Misschien hoef ik niet meer terug naar Gaza' Joh. Enschedé ligt niet wakker van klachten GOED NIEUWS Zuidafrikaanse muziekshow op Leidse Uitdag Gokkasten taboe in snackbars Krajicek als achtste geplaatst voor Grand Slam Cup BEL: 071-128030 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40259 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 PLO-leider Yasser Arafat ontmoette gisteravond, de vooravond van het historische vredesakkoord tussen de Palestijnen en Israël, Jimmy Carter. De Amerikaanse oud-president, in maart 1979 een van de drie onderte kenaars van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte in Camp David, is vandaag eregast in Washington. foto reuter the independent Met een M16 geweer op schoot een milkshake in de hand zegt de 18-jarige Maya AJden, luitenant in het Israëlische le ger, dat ze het goed vindt dat de Palestijnen wat land krijgen „zolang ze ons maar met rust laten". „De meeste mensen in Israël hebben er genoeg van dat er in de bezette gebieden steeds nsen omkomen. Ik geloof dat het goed is om te onderhan delen. Om overeenkomsten te sluiten. De Arabieren leven daar. We kunnen ze niet zo ar uit hun land verdrijven, wonen daar met hun gezin nen." Maya's vriend Hagit is nog niet overtuigd. „Ik geloof niet dat ze vrede willen. Ik hoop van wel. Ik hoop het. En ik denk dat we dit akkoord een kans moe ten geven. Maar ik ben bang dat ze het als een eerste stap be schouwen voor overname van het hele land. Ik wil de Gaza- strook niet houden maar ik geloof dat de Arabieren meer willen dan alleen de Gaza- strook. Hierna zullen ze aan spraak maken op Haifa en Jaf fa." Net als de meeste jonge Israë li's in de volle cafés in de Ben Yehudastraat in Jeruzalem zijn Maya en Hagit totaal overrom peld door de plotselinge vredes onderhandelingen van Israël. Buiten Ben en Jerry's café hangt gemengde stemming van opgetogenheid, verbazing en verwarring. „We vieren niet echt feest, omdat niemand weet wat er gaat gebeuren. We weten niet wat we moeten geloven, maar de pieesten denken dat het goed is. Vrede is goed", zegt Shraga, een 21-jarige soldaat die op de Westelijke Jordaanoe- ver is gestationeerd. „We heb ben geen keus. Al 40 jaar lang hebben we niets dan proble men. We moeten de vrede een kans geven anders is het hier over 20 jaar een tweede Zuid- Afrika." Dit is de generatie die het eerst zal worden geconfronteerd met de gevolgen van de nieuwe overeenkomsten die door de Is raëlische premier Yitzhak Rabin worden gesloten. Zij moeten als dienstplichtigen de orde hand haven in de straten en stegen van de Gazastrook en zich met hun geweren verdedigen tegen stenengooiende Palestijnen. De më&ste jongeren weten uit erva ring dat het een weinig verkwik kende taak is: „Ik zit nog liever in Libanon dan in de Gaza strook", zegt de 22-jarige Oded, die net terug is van een maand in zuidelijk Libanon. „Daar vechten we tenminste een echte oorlog uit. In de Gazastrook moeten we het tegen oude mensen opnemen. Het is een rotgevoel om tegen oude vrou wen te vechten. Misschien hoef ik nu niet meer terug naar de Gazastrook." Veel jonge soldaten hebben hun leven geriskeerd om de joodse kolonisten tegen aanval len van omwonende Palestijnen te beschermen. Maar weinig jongeren hebben ooit Palestij nen ontmoet, behalve tijdens schermutselingen of arrestaties. „Ik kende ooit een paar Arabi sche arbeiders", zegt de 15-jari- ge Roy. „Ik zou ze beter willen leren kennen. Ze zijn tenslotte net als wij mensen van vlees en bloed." vertaling: margreet heslinca DNB onderzoekt kwaliteit nieuw bankbiljet Het straatbeeld in de bezette gebieden en in delen van Israël wordt vandaag beheerst door een massale aanwe zigheid van politie en militairen. Alle verloven zijn inge trokken en de politie heeft de Israëlische burgers ge vraagd extra op te letten. De legerleiding rekent erop dat extremistische Palestijnse groepen de dag van de onder tekening van het akkoord met de PLO zullen aangrijpen voor meer gewelddadige acties. „Het zijn extreme omstandighe den geweest, waaronder men sen de kwaliteit van het nieuwe honderdje hebben getest. Zo weet ik er nog wel een paar. Als we het nieuwe biljet in een bak met salpeterzuur of zwavelzuur onderdompelen, dan weet ik de uitslag ook. Daar kan geen bankbiljet tegen." Ir. Joop Wotte, manager tech nologie en ontwikkeling van Joh. Enschedé, fabrikant van het nieuwe bankbiljet, ligt niet wakker van de klachten over de kwaliteit van het honderdje. 'Ironside' overleden los angeles ap- De Amerikaanse acteur Ray mond Burr, vooral bekend als detective in rolstoel uit de TV- serie Ironside en als advocaat Perry Mason uit de gelijknami ge TV-serie, is gisteren op 76-ja- rige leeftijd overleden. Burr leed aan leverkanker en zat als ge volg van zijn ziekte de laatste tijd ook werkelijk in een rol stoel. Speelfilms waarin Burr speel de waren onder andere Rear window (met tegenspeler James Stewart), A place in te sun, Ruthless en de eerste Godzilla- film. „Hoewel we deze klachten niet echt hadden verwacht. We zul len de klachten serieus bekij ken, maar niemand moet den ken dat we de persen zullen stoppen. Want dat is uitgeslo ten." Volgens Wotte is het bankbil jet met de steenuil uit en te na getest bij gebruik onder norma le omstandigheden. „En ik blijf zeggen, dit honderdje is een hi- tech hoogstandje." Desondanks gaat de Neder- landsche Bank (DNB) nog eens serieus kijken naar de klachten over de kwaliteit van het nieuwe bankbiljet van honderd gulden. In het afgelopen weekeinde bleek dat bij flinke mishande ling van het biljet een stukje van de gouden zon en enkele fluo rescerende planchettes afbrok kelden en dat plekjes van de zwarte letters, waaronder van de tekst 'De Nederlandsche Bank', eraf schoven. Bij de bank heerst volgens de woordvoerder echter geen pa niekstemming. Het in omloop brengen van de eerste 20 mil joen stuks in twee weken tijd. zoals vorige week bij de intro ductie is aangekondigd, gaat ge woon door. „Het biljet kan altijd worden omgewisseld, dus nie mand wordt de dupe." Vooralsnog worden door de bank geen speciale maatregelen genomen. Het kamerlid van de WD Hans Dijkstal heeft dit weekeinde laten weten minister van financiën Wim Kok over de ze zaak aan de tand te voelen. jeruzalem/washington gpd-anp Gisteren kwamen al vier Israë li's een burger en drie solda ten om het leven bij aanval len door groepen die zich tegen het vredesproces hebben ge keerd. Ook drie Palestijnen stierven bij onlusten en protest demonstraties. Premier Yitzhak Rabin zei gis teravond op Schiphol dat de uitvoerders van het geweld pro beren de kans op een verande ring van de situatie in het Mid den-Oosten om zeep te helpen. „We kunnen niets anders doen dan de tanden op elkaar zetten en proberen samen te werken met degenen die een vreedza me oplossing zoeken", aldus Rabin, die drie kwartier in Am sterdam stopte op doorreis naar Washington. Daar wordt vanmiddag het akkoord tussen Israel en de PLO ondertekend. De overeenkomst heeft betrekking op beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen in de door Israël bezette Gaza strook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever. Feitelijke ondertekenaars van het akkoord zijn minister Peres (buitenlandse zaken) en de tweede man van de PLO, Mah- moud Abbas alias Abou Mazen. De ceremonie is aan dezelfde tafel, waaraan Israël en Egypte in 1979 vrede sloten na het be reiken van het baanbrekende Camp David-akkoord. PLO-leider Arafat is sinds gis teren in Washington. Het is de eerst keer sinds 1974 dat Arafat in de Verenigde Staten is. Als leider van een terroristische or ganisatie werd hem sindsdien door de VS een visum gewei gerd. Het blijft tot vanmiddag een verrassing of Rabin en Arafat elkaar de hand zullen schudden. „We zullen zien", zei Rabin gisteren op Schiphol. Vol gens de Israëlische premier heeft de PLO niets te maken met de aanvallen van gisteren. Pagina 2: Met wederzijdse erkenning begint echte onderhandelen; Israëlische Arabieren kunnen kiezen tussen twee staten; Voormalige tegenstanders Wagtendonk en Soetendorp in gesprek: 'Als wij in Oslo had den gezeten, was er geen ak koord' Verkeersruzie beslecht met traangas noordwuk Een 25-jarige Leidenaar is gis termiddag in Noordwijk na een verkeersruzie bewerkt met traangas. De man reed achterop de motor van zijn, eveneens 25- jarige echtgenote. Bij de ver keerslichten aan de Gooweg werden ze belaagd door de be stuurder en de bijrijders van een auto. Zij vonden dat de mo torrijdster hen op de rolpnde Van Panhuysstraat/Van de Mortelstraat had gehinderd. De autobestuurder gooide het con tactsleuteltje van de Leidse weg, de passagier nam krassere maatregelen. Hij spoot de Lei denaar met een spuitbusje een soort traangas in de ogen. Daar na reden de boze autorijders weg. Het. kenteken van de auto is bekend. Het slachtoffer is ter plekke door personeel van een ambulance behandeld. VANDAAG PAGINA'S - 26 Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur 11 Economie/Beurs 6 Familieberichten 4 Feiten en meningen 2 Info 13 Programma's 15 Regio 7.9.10 Religie 8 RTV Show 14 Sport 17 t/m 26 HET WEER Verwachting van het KNMI tot i morgenavond Bewolkt en buiig Veel bewolking en enkele buien, sommige met onweer. Minimum temperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 17 graden Matige wind uit zuidelijke richtingen, rond kracht 4 Rechercheur 'huurt' cel voor afperser rotterdam gpd Een Rotterdamse rechercheur heeft op zeer inventieve wijze een afperser achter de tralies gekregen. De verdachte werd in de nacht van 7 op 8 september opgepakt, maar op het politic bureau bleek geen cel beschik baar. Toen dat ook op andere bu reaus het geval was. herinnerde de rechercheur zich dat een cel bezet werd door iemand die een boete van 35 gulden moest be talen. De politieman bedacht zich geen moment, trok zijn portemonnee en betaalde de boete, waarna de wanbetaler kon vertrekken. Zijn celruimte werd direct beschikbaar gesteld aan de afperser. Lóbch 'O-DigfcUd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam i Voorletters:m/v j Adres j Postcode: Plaats:.j j Tel.:j (I m «mlrotc br/orgmg) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal O via acceptgiro 82,85) i □automatisch 82.85) j Nr. bank/giro: Handtekening: i Here bon in een envelop, ronder potuil I '•«urennaar IsidarhDagblad. Of bd 071-128030 8 "712ni®400053" leiden 'Sikulu the Warrior', het bruisende Zuidafrikaanse dansspektakel was zaterdag een van de attracties tijdens de Leidse Uitdag. De 30-koppi- ge cast van de musical gaf in de Pieterskerk een explosief voorproefje van de voorstelling die morgenavond in de Leidse Schouwburg te zien is. foto hielco kuipers Leidse Schouwburg 071 - 131943/4 Andijvie, kilo Braadworst, kilo 11A9 799 A /IQ 500 gram .■•>.6.25' ^7 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 september as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gokkasten zijn vanaf 1 april 1994 verboden in alle snackbars en shoarmazaken in Leiden. Ook in sportkantines en club- en buurthuizen zijn fruit automaten vanaf die datum niet meer toege staan. Cafés mogen slechts één gokkast behou den. Met deze scherpe maatregelen hoopt het Leidse college van burgemeester en wethouders de stijgende gokverslaving in de stad terug te dringen. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/welzijnszorg) benadrukt dat de besluiten van het college voor nemens zijn. Eerst wil Leiden bij de randgemeen ten polsen hoe daar over de drastische maatregel wordt gedacht. „Het heeft niet veel zin zo'n be leid vast te stellen als niet de hele regio dat steunt. Anders hollen straks alle gokverslaafden naar au tomaten in de regio." In cafés, snackbars en shoarmazaken en ook in sportkantines, club- en buurthuizen staan nu nog vrijwel overal in Leiden twee fruitautomaten. Op initiatief van de Socialistische Partij is de ge meente gaan nadenken over de vermindering van het aantal gokkasten in deze gelegenheden. Aan vankelijk wilden B en W de cafés, snackbars en shoarmazaken ontzien. Maar nieuwe cijfers over de gokverslaving in Leiden hebben de mening van de bestuurders veranderd. „Die cijfers zijn zo overtuigend. Leiden worstelt echt met dit pro bleem", zegt wethouder De Vreeze. Uit nieuwe cijfers van de GGD blijkt dat de Leidse jeugd van 14 en 15 jaar regelmatig achter de fruitautomaat zit. Bijna 30 procent heeft de laatste vier weken wel eens een gokje gewaagd. Landelijk ligt dat percentage op 25 procent. Bij de jeugd ouder dan 18 jaar is die verhouding nog schever. In Leiden bedraag het percentage regel matige gokkers 50 procent, landelijk is dat 32 pro cent. Pagina 7: Zestienhonderd leerlingen onder vraagd. Richard Krajicek heeft zich als achtste geplaatst voor de Grand Slam Cup, die van 7 tot en met 12 december in Mün- chen wordt gehouden. De Haagse ten nisser verzamelde in de vier grand slamevenementen 470 punten. Voor het toernooi hebben zich geplaatst: Sampras, Courier, Edberg, Bruguera, Pioline, Stich, Medvedev, Krajicek, Bec ker, Masur, Volkov, Muster, Korda, Fer- reira, Chang en Larsson. Carlijn Buis en Jan Willem Lugthart i het Leidsch Dagblad tenniscircuit. Dat gebeurde gisteren op de druk bezochte banen van Unicum. In de nationale voetbalcompetitie won Ajax met 2-0 van Roda JC. De man die de moeizaam spelende Amsterdam mers over de streep trok, was weer Jari Litmanen. De Fin scoorde zijn zevende treffer in zijn'zevende wedstrijd. Feye- noord ging vrolijk verder met winnen, al gebeurde het ditmaal overtuigender dan voorheen: 0-4 bij Groningen. Wim van Hanegem zag een stijgende lijn. In de zondagcompetitie bij de ama teurs had UVS bij Quick een droom- start. Maar uiteindelijk moest de leidse eersteklasser nog alle zeilen bijzetten om zich de tegenstander van het lijf te houden: 2-3 winst. Roodenburg verloor voor de tweede keer in de eerste klas (met 2-3 van Argon) en beseft dat het een moeilijk seizoen tegemoet gaat. In de zaterdageersteklasse boekte Quick Boys een verrassende 0-1-over winning bij Kozakken Boys. Katwijk ze gevierde met 4-1 over Ajax. Rijnsburg hield Scheveningen met 2-0 van het lijf en deelt nu zelfs de koppositie in IA met ARC (2-0 winst op Volcndam), Kat wijk en Quick Boys. De Oranje-volleyballers grepen in het Finse Turku net naast het goud. Ita lië was te sterk. Toch was het missen van de Europese titel geen reden voor teleurstelling. Coach Joop Albcrda was trots op zijn mannen: „Deze jongens hebben mijn hart gestolen spak de Oranje-coach na afloop van de verloren finale. De ondertekening van het vredesakkoord tussen Israël en de PLO in Washington wordt vanmiddag recht streeks uitgezonden door de NOS-televïsie. De uitzen ding begint om 16.30 uur op Nederland 3. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Loekie Zvonik Mensen die over wanhoopsdaden praten, wachten eigenlijk op het ogenblik dat zij gered worden. Strafpunten 3 Automobilisten die in de fout gaan, krijgen strafpunten die uiteindelijk het rijbewijs kunnen gaan kosten. Verkiezingswinst 5 De Noorse premier Brundtland rekent op verkiezingswinst van haar Arbeiderspartij. De opinie peilingen zijn gunstig. Uitgesteld 9 Het besluit over de route van de Hoge Snelheidslijn is uitgesteld. Er komt een nader onder zoek. Zomerdepressie /i /i Een nachtelijke I I fietstocht langs veertien plekken met kunstwerken van Leidse kunstenaars.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1