Sport 'Dit team heeft mijn hart gestolen' t d Litmanen weer goud waard voor Ajax: 2-0 Kozakken-koor verstomt door bezoek Quick Boys Middenafstand krijgt totaal ander gezicht MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 17 Roodenburg yt q Na twee duels in de I 2/ eerste klasse A staat Roodenburg nog steeds op nul. De Leidenaars ver loren nu met 2-3 van Ar gon. Rijnsburg Rijnsburgse Boys JL I kende een prima start van het seizoen. Ook afgelopen zaterdag won de ploeg. Met 2-0 van Schevenlngen. In een tijdsbestek van nog geen maand heeft het mid- denafstandlopen bij de vrou wen een Chinees gezicht ge kregen. Tijdens het toernooi om de wereldtitels in Stuttgart veroverden Chinese loopsters de titels op de 1500 m (Dong Liu), 3000 m (lunxia Qu) en 10.000 m (junxia Wang). In de afgelopen vijf dagen brachten junxia Wang en Junxia Qu in Peking ook de wereldrecords op deze drie afstanden naar de Volksrepubliek China. De 20-jarige Junxia Wang. vorig jaar september in Seoul wereldkampioene bij de junio ren op de tien kilometer ge worden, was de opvallendste Chinese tijdens de nationale spelen in Peking. Afgelopen woensdag liep Wang de 10.000 meter in 2931,78, waarmee zij bijna 42 seconden van het we reldrecord van de Noorse In- grid Kristiansen afhaalde. Gis teren scherpte Junxia Wang het wereldrecord op de 3000 meter aan tot 8.12,29. Wang was daarmee 12,33 seconden sneller dan de Russin Tatjana Kazankina op 26 augustus 1984 in Leningrad. De Russin, voor het leven uitgesloten we gens het weigeren van een do pingcontrole, was een dag te voren door Junxia Qu ook ont troond als snelste vrouw ter wereld op de 1500 meter. De wereldkampioene op de drie kilometer liep de 1500 meter in 3.50,46. Zij was daarmee 2,01 seconde sneller dan Ka zankina die op 13 augustus 1980 in Ziirich 3.52,47 had ge lopen en daarmee het oudste, wereldrecord bij de vrouwen op haar naam had. De prestaties in Stuttgart en de recordverbeteringen in Pe king hebben een storm van verdachtmakingen in de, ge schokte, atletiekwereld teweeg gebracht. Ma Junren, de hoofdcoach van de Chinese vrouwen, wijst ge ruchten over het gebruik van dope categorisch van de hand. „Wij Chinezen zijn niet afhan kelijk van verboden middelen. Het is een zaak van keihard trainen en de juiste voeding." Ma Junren, die zijn atletes in de wintertraining afstanden van meer dan 40 kilometer per dag laat lopen, toonde zich zondag niet eens echt tevre den. „De records zijn met een te kleine marge verbeterd." Bondscoach ondanks zilver somber over toekomst volleybalploeg turku ad heesbeen Treffer 100.000: Jan de Jonge den haag Jan de Jonge, de dertig-jarige aanvaller van Emmen, heeft zaterdag tegen TOP het honderdduizendste doelpunt in het betaalde voetbal gemaakt. De eerste treffer in het officiële betaalde voetbal in Nederland kwam op 28 november 1954 op naam van Luc Flad van DOS, die HeTman van Raalte, de doel man van BVC Amsterdam, passeerde. Ruim dertien jaar later, op 21 januari 1968, tekende Chris Coenen van Fortuna '54 voor doelpunt 50.000 in het duel met Telstar. Scheidsrechter stopt Bolivia af Montevideo Twee duistere beslissingen van de Colombiaanse scheidsrechter Armando Perez Hoyos hebben vooralsnog de kwalificatie van Bolivia voor de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal tegengehouden. Uruguay versloeg de Boii- vianen vannacht voor 60.000 toeschouwers in Montevideo met 2-1. Bij beide treffers was de hand van Perez Hoyos onmisken baar. Eerst kende hij om onduidelijke reden een strafschop toe en later liet hij zolang doorspelen dat Francescoli nogmaals kon scoren. Brazilië, Bolivia en Uruguay hebben nu elk tien punten, waarbij Uruguay volgende week voor de ondankbare taak staat Brazilië in de laatste uitwedstrijd op zijn minst een punt afhan dig te maken, terwijl Bolivia mag aantreden tegen het al uitge schakelde Ecuador. Zaterdag liet hij nadat het Nederlands volleybalteam zich op superieure wijze (3-0) ten koste van titelverdediger Rusland voor het eerst in de geschiedenis van een Euro pees kampioenschap had geplaatst voor de finale zijn tranen de vrije loop. Gisteren ging de teleurstelling over het missen van de hoofdprijs tegen Italië (3-2) bij Joop Alberda veel minder diep. berda als roerganger verder ge gaan dient te worden. „Het is het eerste titel-evenement ge- „Als ik zie dat iemand iets met weest zonder stress en zonder grote perfectie uitvoert, raak ik gezeik", concludeerde hij na de ontroerd. Zoals een sprong van slopende vijf-setter (6-15, 5-15, Sergei Boebka, een race van 15-13, 15-8, 9-15) van bijna Christie of een concert van Phil twee uur. „Dat is in hoofdzaak Collins. Dat raakt me tot in de de verdienste geweest ziel. In deze eindstrijd, hoe mooi, spectaculair en spannend ook, is dat gevoel niet komen bovendrijven." De eerste emotie over de (op nieuw) mislukte greep naar de macht was naderhand uiteraard groot. Zoals bij Brecht Roden burg, die in zijn derde interland als oproepkracht (voor Olof van der Meulen) de Italiaanse ster ren van de hemelse Typoon Areana in Turku speelde. Maar van algehele ontgoocheling was nauwelijks echt sprake. Zombies Of zoals Peter Blangé de stem ming in de groep nog het beste verwoordde: „In de olympische finale tegen Brazilië stonden we als zombies op de vloer. Van daag tegen Italië stond er een team, dat strijdend ten onder wilde gaan. Dat maakt niet al les, maar wel veel goed. Die zil veren plak zie ik dan ook echt niet als een troostprijs. Aan de internationale top zijn de ver schillen marginaal en wordt een wedstrijd zoals deze tegen een van de beste teams van de we reld een loterij. Als ik het hele toernooi overzie, denk ik dat dit resultaat voor ons het maximaal haalbare is geweest." De spelverdeler nam nader hand direct ook het voortouw om duidelijk te maken dat wat hem betreft op deze lijn, met deze groep - ondanks de onder linge verschillen en conflicten uit het recente verleden - en Al- Volgens Ron Zwerver daaren tegen, die in het Finse Turku werd uitgeroepen tot de beste aanvaller en serveerder, moet Oranje verder met een deels an dere groep. „Ik kijk met ge mengde gevoelens op dit EK te rug", oordeelde hij kritisch. „Aan de instelling van de spe lers schortte het niet. Maar wat we missen, zijn zes basisspelers, die zeven duels constant kun nen presteren. En die hadden Conflicten De grootverdiener van het Itali aanse Treviso haalde met die opmerking (on)bewust wonden open. De persoonlijke conflic ten en vetes zijn voor het titel gevecht weliswaar uitgespro ken, maar zijn allerminst verge ten. Zwerver, die ooit fors botste met met name Rob Grabert en Ronald Zoodsma, zou liever zien dat een aantal gelouterde krachten plaats maken. Bij voorbeeld voor talenten als Bas van der Goor en Brecht Roden burg, die zich in de finale bij hun invalbeurten voortreffelijk weerden. „Ik hoop dat ze het zo goed blijven doen. Met die jon gens kunnen we, aangevuld met enkele andere beloftevolle spe lers, verder." Alberda beseft dat terdege. „Het was voor mij een ultieme uitdaging om deze moeilijke klus aan te pakken", keek hij te rug. „En ik kan niet anders zeg- 9 Spelverdeler Peter Blangé ligt na de verloren finale uitgeteld op de vloer. Weer zilver v gen dat deze operatie zeer ge slaagd is geweest. Dit team heeft mijn hart gestolen. We hebben dit toernooi met de bes te twaalf spelers van Nederland in goede harmonie naar dit eindprodukt toegewerkt. Het re sultaat is om trots op te zijn. Ik hoop dat de bond er wat mee kan doen. Want ons doel was ook een sponsor te interrese- Con tract In het verlengde van zijn stre ven naar de volmaakte uitvoe ring ziet Alberda ook zijn eigen toekomst. De NeVoBo wil mede door de succesvolle wijze waar op Alberda erin is geslaagd alle kritikasters de mond te snoeren, graag nog minstens drie jaar met hem verder. De Groninger Edwin Benne naar Dijkzigt Edwin Benne meldt zich morgen in het Rotterdamse Dijkzigt - ziekenhuis voor nader onderzoek van zijn rechterknie. De ver rekte banden, die de volleyballer donderdag opliep in degroeps- wedstrijd tegen Italië, genezen snel. „Dokter Heijboer kan bepa len wanneer ik weer kan gaan volleyballen." Benne genoot in het weekeinde mee met het 9ucces van het Nederlands team bij het Europees kampioenschap in Finland. „Ik ben twee dagen na dat ongeluk in Oulu alweer met een soort krachttraining begonnen, ik kan hef been alweer redelijk aan spannen." Benne meldt zich op woensdag 22 september bij zijn nieuwe club PUC in Parijs. liet er gisteren echter geen en kele twijfel over bestaan dat een nieuw contract alleen zin heeft als zijn plan, dat haaks staat op het afgezworen 'Bankras-mo- del' wordt uitgevoerd. Dat houdt enerzijds in de huidige koers blijven volgen met de bui tenlanders. En anderzijds het samenstellen van een goed trai nings- en wedstrijdprogramma voor het Nederlands team en de jeugd. Elk ander concept is voor hem onaanvaardbaar. „Dan ben ik niet de juiste man op de juiste plaats", zei hij veelbete- kend. „We slaan een doodlo pende weg in wanneer we de huidige groep uitmelken en geen oog hebben voor de toe komst. Maar ja, alles staat of valt met het geld." Spoasor De bond beschikt echter niet over voldoende geld om het project van Alberda op te star ten. Er is uit eigen kas een be dragvan totaal 1 miljoen gulden beschikbaar voor alle vertegen woordigende teams. Meer ruimte zit er op dit moment niet in, omdat nog steeds geen sponstir is gevonden. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever De 'generale' bestaat niet meer. De competitiewedstrijd als op stapje naar de grote Europacup. De 'slechte generale' werd een gevleugelde kreet in gouden tij den. Ajax liet ook steevast een puntje liggen. De Europacup was toen nog iets bijzonders, de landstitel een vanzelfsprekend heid. Ajax moet deze week weer Europees. Niemand die het voor, tijdens of na de wedstrijd tegen Roda JC (2-0) nog over de 'generale' heeft. De belangen zijn immers omgedraaid. Tus sen al die glimmende Europese prijzen moet weer eens een klein, onbeduidend kampioens schaaltje komen. Sneller dan de mythe van de slechte generale vormt zich de Legende van Litmanen. Een jonge Finse voetballer, afgetest door een handvol Europese clubs, bij toeval 'achter de spits' bij Ajax. Hij scoorde zeven doel punten in zeven wedstrijden. Het verhaal was (te) snel ge schreven. Litmanen scoort altijd als hij in de basis staat. Oppor tunistisch als het voetbal zelf. Maar wat geeft het als zelfs de voetballer er in gaat geloven. Vorig seizoen brak Marciano Vink ineens de ban. Hij scoorde. Hij blééf scoren. De merkwaar digste ballen verdwenen tussen de palen. Nu zijn alle aanrakin gen van Jari Litmanen goed voor goud. In een matig draai end Ajax - dat dus inderdaad die 'slechte generale' kende - tekende Litmanen voor de hele produktie. De eerste, na 35 minuten, was de mooiste, in opzet en afron ding. Litmanen zette Ronald de Boer aan tot een één-twee en knalde met links vervolgens schitterend raak. De Fin voelde zich ook de sterkste van alle Amsterdammers bij het nemen van de strafschop. Drie minuten voor het einde was Davids door Doomernikonderuitgehaald. Litmanen was de uitzonde ring bij Ajax. Technisch direc-» teur Louis van Gaal, die ge woonlijk 'een goed Ajax' aan het werk ziet, had gistermiddag 'een niet zo goed Ajax' gezien. Omdat Roda JC de speelruimte, nodig om leuke dingen te doen, heel klein had gemaakt. Van Gaal kwam trouwens nog met een opmerkelijk excuus. „We hebbenvergoelijkte Van Gaal, „de afgelopen dagen over niets anders dan Zagreb ge praat. Veel spelers zaten er ver schrikkelijk mee om in oorlogs gebied te moeten spelen." Daarom was Ajax dus niet bij de les. Roda JC bestond het zelfs om hier en daar een voet op vreemde bodem te zetten. „We wilden zo ver mogelijk van van het doel af spelen", legde Huub Stevens uit. Hij slaagde met vlag en wimpel in zijn opzet. Want Stevens bedoelde natuurlijk dat zijn spelers zo ver mogelijk bij het doel van Ajax vandaan moesten blijven. Het maakte de problemen van de Amsterdammers alleen maar groter. De drie aanvallers Finidi George, Ronald de Boer en Mare Overmars zagen in hun opsluiting een prachtig excuus voor een rustig partijtje toe kijken. Er werden nauwelijks pogingen ondernomen dat iso lement te doorbreken. Frank Rijkaard domineerde, maar na tuurlijk niet overal. Frank de Boer en John van den Brom, mannen met de zogeheten lan ge trap, moeten meer dan voor heen de verdedigende zaken re gelen. Het maakte Ajax een stuk minder aantrekkelijk, maar wel doelmatiger. „Vorig seizoen", analyseerde Louis van Gaal, „zouden we in zulke wedstrij den nog punten hebben laten liggen." Ajax: Van der Sar; Blind, Frank de Boer, Van den Brom en Kreek; Rijkaard en Davids; Ge orge, Ronald de Boer (74. Pet- tersson), Litmanen en Overmars (69. Van Vossen) Roda [C; Waterreus; Senden, Nascimento, Trost én Luijpers; Van Hoogdalem, Van Galen, Doomemik en Van de Luer; Hofstede en en Huiberts (84. Kaliszan). Jari Limanen balt de vuisten n taal voor Ajax. Hajduk moet op zoek naar neutraal terrein amsterdam anp De Europese voetbalunie heeft gehoor ge geven aan een verzoek van Ajax de Europe se bekerwedstrijd tegen Hajduk Split buiten het Joegoslavische oorlogsgebied te spelen. De wedstrijd van woensdag in Zagreb is uit gesteld. Hajduk Split heeft tot morgenmiddag 12.00 uur de tijd een stadion te zoeken in een neutraal land. De nieuwe datum en plaats van de wedstrijd zijn nog niet be kend. „Vrijdag of zaterdag", zei voorzitter Van Praag. Oostenrijk of Italië lijken de al ternatieven. Hij was zaterdagavond in actie gekomen toen hij van de inslag van een "raket in een buitenwijk van Zagreb vernam. Bij Ajax was al een etmaal lang met groeiende ongerust heid naar de reis naar Kroatië uitgekeken. Vrijdag al waren er op zestig kilometer af stand schermutselingen. „We vonden het toen al minder prettig er naar toe te gaan", aldus Van Praag. Volgend weekeinde spelen de topclubs niet in verband met de voorbereiding van het Nederlands Elftal. Ajax kreeg van bondscoach Dick Advocaat toestemming eventueel op zaterdag tegen Hajduk Split te spelen. Hajduk dat overigens gisteren met 4-1 won van Ösijek en nu met zeven uit vier de eerste plaats op de ranglijst deeft met Zagreb. Kcitwijkers winnen moeilijk uitduel met 0-1 werkendam tim brouwer de koning Dankzij Quick Boys zingt Kozakken Boys voor lopig een toontje lager. De rumoerige aanhang van de roemruchte eersteklasser uit Werken dam hield zaterdag zelfs op met zijn schreeuw en spreekkoren, nadat de Katwijkers een voor sprong hadden genomen. De treffer van I-red Kanbier besliste de topper op sportpark De Vierlaan in het voordeel van de gasten (0-1Zij blijven leiden in de eerste klasse A, terwijl Ko zakken Boys als middenmoter moet wachten op betere tijden. Hoe graag had de meervoudig kampioen van de eerste klasse B de rollen in de tweede com petitiewedstrijd van het seizoen omgedraaid. Kansen kreeg de thuisclub voldoende, maar hoe meer de Werkendammers er verprutsten, des te meer lood kregen zij in hun schoenen. Want zo gevaarlijk als in de eerste vijf minuten werd Kozakken Boys de rest van de wedstrijd niet meer. Twee schitterende reflexen van doel man Marco Ruwaard behoedden Quick Boys voor een valse start. Eerst maakte zijn vuist een pegel van Jaco Verbaan onschadelijk en pal daarna stond de vervanger van Tom van der Niet precies in de baan van een kopbal van John Verbaan. Mogelijkheden Het Kozakken-koor op de overdekte tribune bevond zich op dat ogenblik al in hoger sferen. De chauvinistische Werkendamse toeschou wers bemerkten in hun euforie vervolgens niet, dat Quick Boys zich stukje bij beetje herstelde. Toen de met slechts twee spitsen opererende Katwijkers eenmaal waren gewend aan de Wer kendamse buitenspelval, kregen zij serieuze mogelijkheden. Maar zo lang Martin Steenvoorden en Edwin Otte langs het doel kopten en ook Kanbier en Floor van Duyn het net niet vonden, leek er voor de Kozakken geen vuiltje aan de lucht. Het werd pas akelig stil in Werkendam, toen Quick Boys na acht minuten in de tweede helft wél raad wist met een scoringskans. Otte, bij toeval vrij in balbezit, behield het overzicht en bracht zijn nog vrijer staande linkerbuurman Kanbier in stelling. Doelman Walter l.ondema was kansloos tegen de zuivere schuiver van de Eeidenaar.0-1. De thuisclub was door die tegenvaller zo van de kaart, dat het verwachte tegenoffensief lange tijd uitbleef. Meer nog dan de achterstand werkte de rust en routine die Quick Boys uit straalde verlammend op de spelers van trainer Jan Everse. Zonder veel overtuiging forceerden zij nog enkele mogelijkheden, maar de Katwijk- se uitbraken, met name van de snelle Jaco van der Hoeven, sorteerden aanmerkelijk meer ge- Brancard Een ongelukkig moment van l.eonard Pluim - graaff zorgde nog bijna voor een ommekeer De Katwijkcr raakte hij het uitverdedigen behalve de bal ook het been van Patrick Leijtens. Met een van pijn vertrokken gezicht werd Pluim graaf! per brancard van het veld gedragen. In het dichtstbijzijnde ziekenhuis in Gorinchem werd een zware verstuiking, maar gelukkig geen beenbreuk geconstateerd. Op het veld verdween na het incident ook de lijn uit het spel van Quick Boys. Met een marge van slechts één doelpunt kon het elftal van trai ner Hans van der Zee zich geen gebrek aan concentratie veroorloven. Doelman Ruwaard moest bij opportunistische aanvallen van Ko zakken Boys één keer de assistentie inroepen van Otte. die de bal van de lijn haalde. Even la ter ranselde de Katwijkse sluitpost een inzet van John Verbaan fraai uit zijn doel. In de aller laatste minuut kwam Freek Vorthoren door toedoen van invaller Marcel Koman vrij voor Ruwaard, maar tot opluchting van alles wat Katwijks was schoot hij huizenhoog over. Verwijt „Uiteindelijk moet ik constateren dat we toch nog goed zijn weggekomen", zei Van der Zee na afloop. „Mijn enige verwijt is, dat wij heb ben verzuimd de score op te voeren. Na een slap begin - wij werden volledig overlopen - herstelden wij ons knap. Dan hoort het daarna gebeurd te zijn." Kozakken Boys Quick Boys O I (O-O) S l kanhter 0-1 Scheidsrechter k.il.tnd Toeschouwers: 2100 Quick Boys: Ruwaard; Van Dijk. Pluimgraaf! (Haasnoot).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17