'Onder hypnose raakte ik eindelijk mijn vader kwijt' 'Zore biedt meer dan mooie vrouwen en actie' n* Straatschoffie Kruimeltje ontroert en intrigeert InJ L door Chr.vanAbkoudie Rtv show MAANDAG13SEPTEMBER 1993 157 14 André Hazes voelt zich nu bevrijd VINKEVEEN CPD André Hazes is net terug van vakantie. En hij blijkt nog steeds onder de in druk van Singapore: „Zoals de men sen daar met elkaar omgaan, daar kunnen wij hier nog een puntje aan zuigen." Hij heeft nogal wat moeite om de draad van het leven in Neder land weer op te pakken. Maar het zal wel lukken, denkt hij. Hazes zal wel moeten, trouwens. Niet in Singapore is immers zijn publiek, maar hier. Met enig ceremonieel wordt volgende week zijn nieuwe CD uitgebracht. Titel: Met heel mijn hart. Veertien nummers staan er op in een mooie af wisseling van langzaam en snel en bij wijze van bonus track het nummer Droomland, een duet met Paul de Leeuw. „Ik dacht: waarom zou ik dat nummer eF niet op zetfen? Ik heb het samen met Paul in zijn show gezongen. Het klonk goed. Het is ooit ge zongen door Johnny Jordaan en Willy Alberti. Het is van oorsprong een heel oud Engels slaapliedje. Harry de Groot maakte ooit de Nederlandse tekst op de melodie. Ik heb het ook op CD gezet, om dat ik veel respect heb voor Paul de Leeuw. Hij is een harde werker en hij is een van de weinigen die een beetje andere, nieuwe televisieprogram ma's maken." „Al die soaps, daar word je toch gek van. En dan al die spelletjes... Ik kijk niet zo veel televisie. Het enige waar ik vaak naar kijk, is Het Rad van Fortuin. Ik ben immers zo'n puzzelaar. Dat speel ik samen met m'n vrouw, om geld. Ze is me nog een hele stapel bankbiljetten schuldig. Dat krijg ik natuurlijk nooit. Dat hoeft ook niet, maar het is een leuke gedachte." „Naarmate je ouder wordt, ben je ook kritischer en hopelijk professioneler. En je privéleven telt ook mee. Ik heb twee huwelijken achter de rug. Waarmee ik wil zeggen dat ik het een en ander heb meegemaakt. Maar wat je je op een gegeven moment ook realiseert is dat mensen denken dat je alles en alles wat je zingt, zelf hebt meege maakt. Voor een deel is dat waar. Dat is mis schien maar goed ook, want zo geef je mensen het idee dat ze, als ze in de ellende zitten, niet de enigen zijn die zoiets overkomt. Dat krijg je gauw, hoor, als je met nare dingen te maken krijgt denk je altijd dat je helemaal alleen bent." „Maar, aan de andere kant: ik heb natuurlijk niet alles waarover ik zing aan den lijve onder vonden. Gelukkig maar, anders zou ik hier niet zitten. Het betekent alleen wel dat ik wat voor zichtiger ben geworden met m'n teksten. Als ik bijvoorbeeld iets zou zingen over haat ten op zichte van een gewezen vrouw, zou dat gemakke lijk met mijn persoonlijk leven in verband kun nen worden gebracht. Daar heb ik geen zin in. Ik hou niet van natrappen. Daarom is het misschien goed dat er met m'n dochtertje een nieuw leven is bijgekomen. Ik bedoel: het scheelt ook weer een tekst... En op de nieuwe CD staat inderdaad een liedje over een klein meisje." „Twee dagen voordat we de studio zouden in gaan, moest ik nog een tekst of zeven schrijven. Ik heb dat eerder meegemaakt, hoor. Maar je raakt toch behoorlijk in paniek. Misschien heb ik het nodig, die deadline. Want in de twee dagen die ik nog had, is het toch weer gelukt. En het gekke is: ik heb altijd geroepen dat ik alleen maar kon schrijven als het slecht, druilerig weer was. Dat blijkt dus ook onzin. Het was hartje zomer, een graad of dertig. Weer wat geleerd, en er is iets voor te zeggen, hoor: op een terrasje schrijven. In plaats van binnen, in zo'n rokerig hol." „Ik denk dat het heeft te maken met hypnose. Ik heb me, toen ik erge last had van hyperventila tie onder behandeling van een hypnotiseur ge steld: een heel bekwame man die dat heel zorg vuldig heeft gedaan. Vantevoren heb ik hem het een en ander over mijn leven verteld en vervol gens heeft hij me onder hypnose gebracht. Me als het ware op een reis meegenomen. Steeds dook er een bedreigende man op. Toen opeens bleek dat dat mijn vader was. Kijk, dan kun je verder aan jezelf werken." „Hypnose heeft voor mij enorm bevrijdend ge werkt. Hoeveel mensen gaan niet gebukt onder nare gevoelens waarvoor ze geen naam weten en die ze dan maar trachten te ontvluchten met drugs, met drank. Maar dat is een heilloze weg. Je hebt steeds meer van die rotzooi nodig om te kunnen functioneren. Je kan beter proberen een aantal dingen onder ogen te zien." Verandering „Misschien dat je iets van die verandering in mij op de nieuwe CD terughoort. Ik denk nog vaak te rug aan mijn eerste plaat uit 1982. Kijk, in die dis cotheken waar ik zo nu en dan nog wel eens op treedt, zie je de kinderen van de mensen die toen mijn eerste fans waren. En m'n repertoire spreekt hun ook nog aan. Dus dacht ik: ik kan net zo goed weer bij het begin beginnen." „Dit jaar doe ik nog miniconcerten. Maar vol gend jaar, als ik precies vijftien jaar in het vak zit, zal er wel weer iets groots gebeuren. Helemaal ze ker is nog niet, maar ik heb iets gehoord over een galaconcert voor genodigden in het Concertge bouw in Amsterdam, voor genodigden. En op mijn verzoek komt er ook, een concert in Ahoy' in Rotterdam. Voor de fans. Ja, dat is het echte pu bliek: die mensen doen mee. zingen mee. steken hun armen in de lucht. Als je voor genodigden zingt... dan zit de een de ander aan te kijken of de ander wel een beetje los durft te komen." „Zelf zie ik wel een beetje op tegen die grote concerten. Tenminste, tegen de dagen er voor. Ik ben niet te genieten, dan. Die spanning... Ik denk dat ik allerlei kwaaltjes heb, die ik natuurlijk hele maal niet heb, vreselijk. Maar als ik eenmaal op het toneel sta, dan is het over. Ik ben er dan niet af te branden." „En wat andere plannen betreft: ik kom veel bij de regionale omroepen. Die zijn ontzettend be langrijk geworden voor Nederlandse artiesten. Tja, wat wil je. Er is eigenlijk geen podium meer waar Nederlandse artiesten zich kunnen presen teren. Ik heb dan, even afkloppen, nog weinig te klagen. Mijn platen zijn altijd heel goed door Hil versum gedraaid, maar dat ligt voor heel wat col lega's anders. Het is niet goed, vind ik, want men sen betalen toch kijk- en luistergeld, ook om mu ziek uit Nederland te kunnen horen. En de Soundmix Show is natuurlijk geen alternatief. Ik kijk er niet meer naar, ik vind het vreselijk. Wat heb je er nou aan als je heel goed Whitney Hous ton na kan doen of The Police? Denken ze nu echt dat mensen daarop zitten te wachten. Als je nieuw talent een kans wil geven, geef dan geen geld uit aan een glitterjurk, maar besteed dat geld aan het laten maken van een nieuwe compositie. Dan geef je mensen écht een kans." i de verandering in mij op m'n archieffoto hans van weel André Hazes: „Misschien dat iets nieuwste CD is te horen." Producent wil met Krimi schokejfect veroorzaken DEN HAAG FRANK TIMMERS De harde, spannende serie Zore, die dins dags bij Veronica te zien is, is „niet alleen jong, wild en snel, maar heeft ook nog iets te zeggen. Het zijn de woorden van Bart Soepnel, die de serie voor zijn omroep inkocht. Als het zo uitkomt, mag „hard en spannend" met een boodschap van hem. Zore is het verhaal van de ka lende oud-bokser, in werkelijk heid Klaus Löwitsch geheten, die woont in een leegstaand flatgebouw in Berlijn en leeft van het geld dat hij zo nu en dan van een weldoener krijgt. Bij Veronica noemen ze hem voor het gemak maar een privé- detective, hoewel die aandui ding de lading niet dekt. Eigen lijk neemt Zore het tegen al het kwaad op dat op zijn weg komt. De bedenker en producent van de serie is Jürgen Dohme, 53 jaar en woonachtig in Mün- chen. De onderwerpen werden eind '91 verzonnen. De opna men kwamen in het voorjaar van '92 tot stand: eind vorig jaar werd de eerste aflevering in Duitsland uitgezonden. Nu nog blijkt de serie uiterst actueel. „RTL vroeg me om een verhaal dat af zou wijken van de be staande Duitse Krimi's", vertelt Dohme. „Ik haalde de Ameri kaanse tekstschrijver Bob Sher- mon naar Duitsland om de sce ne in Berlijn te bekijken. We zijn op zoek gegaan naar thema's die een jaar later actueel zou den kunnen zijn. Dat is ons aar dig gelukt." Vrouwenhandel Inderdaad hadden verhalen over vrouwenhandel en het wit wassen van geld net zo goed gisteren bedacht kunnen zijn. Maar een schot in de roos was het thema rechts-extremisme. Je kon Zore in een van de afle veringen horen roepen dat het rechts-extremisme levensge vaarlijk is, omdat het zo goed is georganiseerd. Onverwachts een politieke uitspraak in de Krimi dus, want de Duitse poli tiek heeft dit jaar eindeloos ge hakketakt over de vraag of de neo-nazi's nu wel of niet goed georganiseerd zijn. „Toen we het verhaal bedach ten, was het rechts-extremisme nog helemaal niet zoals nu in de belangstelling. Maar als je in Berlijn je oor te luisteren legde, Klaus Löwitsch, provocerend, be lerend en corrigerend als privéde- tective Zore. foto gpd merkte je dat het - zij het ver kapt - wel aanwezig was. Je zag de gedesoriënteerde jongeren uit de voormalige DDR en je zag hoe de burgers in Oost-Duits- land het kapitalisme opgelegd kregen. Je zag de behoefte aan provoceren, aan radicale uitin gen. Een goede voedingsbodem voor rechts-extremisme, dat al snel van bovenaf prima georga niseerd werd". Maar weinigen wilden dat laatste toen onder kennen. Vandaar dat Zore het in de camera roept. Dohme, die ook de serie Kir Royal maakte, probeert in zijn produkties meer te brengen dan amusement alleen. „Als televi sie slechts ter verstrooiing dient, is het voor mij te weinig. Ik pro beer er meerdere lagen in te brengen. Zore moet meer zijn dan mooie vrouwen en actie. Het moet ergens iets bij de mensen wakker maken. Maar de mogelijkheden daartoe zijn natuurlijk wel erg beperkt. Wat kun je in vijftig minuten doen? Een documentaire mag het ten slotte niet worden." De serie heeft geen boze reac ties opgeleverd in Duitsland. „Het onderwerp rechts-extre misme was tijdens de uitzen ding zo actueel dat de televisie kijkers het natuurlijk vonden dat ook in de serie erop werd gewezen. Bovendien moet je er rekening mee houden dat RTL de serie uitzond. RTL heeft in Duitsland toch het etiket van duidelijker, agressiever en pro vocerend. Als het bij de ARD of de ZDF was uitgezonden, waren de reacties anders geweest. Maar uitzending van Zore via die kanalen is ondenkbaar." Opmerkelijk De actuele thematiek was voor Veronica niet de reden om de serie aan te kopen. „Het is moeilijk om daarop een serie aan te schaffen, want je kunt er de plank gigantisch mee mis slaan", zegt Bart Soepnel. „Wat mij trok is dat het een Duitse Krimi is die afwijkt van Tatortoi Der Kommissar, omdat-ie stevi ger is. Bovendien was hij in Duitsland succesvol. En een Duitse politieserie was nog niet eerder bij Veronica te zien. Ik wilde wel eens weten hoe ons publiek erop reageerde." De kijkdichtheid is niet overweldi gend, namelijk vier tot zes pro cent. „Dat is redelijk. In de zo mer, wat later op de avond kun je tenslotte niet meer verwach ten. Opmerkelijk is dat het pro gramma dezelfde kijkdichtheid heeft als De Wrekers. Het ver schil is dat naar Zore meer men sen van onze doelgroep kijken, terwijl De Wrekers meer in de belangstelling staat bij het wat ouderepubliek." (Zore, morgenavond, 22.30 uur, Nederland 2) STARDOM Brooke Shields heeft een nieuwe liefde, waar ze knap opgewonden van raakt. foto» archief pen te verkondigen, maar Brooke is helemaal idolaat van een een mijnheer die televisie programma's presenteert in Australië. De actrice voelt niets anders dan vlinders in haar buik en vofgens insiders zal Brooke binnenkort wel met hem in de huwelijksboot stappen. Presentatrice Dieuwertje Blok is in verwachting van haar tweede kind. De baby kan elk moment komen. Blok wil op de zelfde manier bevallen als bij eerste kind, dochter Sam. Dat gebeurt op een baarkruk. (Ver gelijkbaar met een breedgeran de emmer zonder bodem en voorkant zodat de vroedvrouw het kind Ran opvangen. Bloed en ander vocht dat bij de beval ling vrijkomt, wordt opgevan gen in een bakje onder de kruk.) De zanger Big John Russell is vijftig jaar geworden. De 210 kilo wegende John heeft tijdens zijn verjaardagspartijtje, in een Hilversumse nachtclub, stevig de bloemetjes buitengezet. Vele bekende Nederlanders woon den het feestje bij. Big John heeft toen ook aangekondigd aan de lijn te gaan. Wel, big bro thers are watching him. Maarten 't Hart zal zich niet meer in dameskleding verto nen. De schrijver verbaasde vriend en vijand een aantal ja ren geleden door ineens jurken te dragen en zich Maartje te la ten noemen. In deze opwelling danwel bevlieging van de au teur zagen sommigen wel brood. Zo wilde de VPRO een boekenprogramma op de buis brengen dat door Maartje moest worden gepresenteerd. De omroep zal nu die plannen moeten aanpassen. Rokkenjager Michael Bolton is weer alleen. Voor zolang het duurt tenminste. Actrice Nico- lette Sheridan verbrak onlangs de relatie omdat Bolton weiger de met haar te trouwen. Ook Sheridan blijft niet lang bij de pakken neerzitten. Ze heeft al weer een nieuwe liefde, de ac teur Peter Barton. Nu maar ho pen dat hij wel bereid is zijn ja woord te geven. Liefhebbers van de soap 'The Bold and The Beautiful' zullen zich zo langzamerhand wel af vragen wat er met tennisleraar Jake (Todd McKee) aan de hand is. Hij is impotent en die impotentie baart zijn vriendin Felicia (Colleen Dion) ernstig zorgen. Zo erg zelfs, dat een vriendin nu uit moet gaan vo gelen of het aan Felicia ligt of dat Jake met alle vrouwen dat probleem heeft. Nu heeft een goede verstaander maar een half woord nodig. Het gaat bij Jake natuurlijk om een geval van incest. Maar dat zal over een aantal afleveringen onge twijfeld duidelijk worden. Brooke Shields is absoluut niet verliefd op Michael Jack son. De zanger heeft dat wel lo- De 210 kilo wegende Big John Russell gaat lijnen. foto archief Zaltbommel loopt uit voor TV-opname K/1 ...r" ZALTBOMMEL JUDITH LISSENBERG In de Kerk straat in Zalt bommel kan opeens alles: als het regenen moet, regent het. Als er be hoefte is aan sneeuwt het. En op com mando vliegt er ook nog een huis in brand. Een Veronica- ploeg maakt er televisie-opna men van de musical Krui meltje, geba seerd op het kinderboek dat Chris van Ab coude in 1922 schreef. De musical is, zo meldt producent Pe ter Biemans trots, een ech te eigen Vero- nica-produk- tie. „Buiten de Joop van den Endes en John de Mollen te spreken, dat Veronica's te levisie-direc teur Joop Daalmeijer hoogstper soonlijk naar Zaltbommel afreisde om de opnamen rond Kruimeltje toe te lichten. Het verhaal gaat over een tienjarig straatschoffie, dat door de straten van Rotterdam zwerft, tal van avonturen beleeft en uiteindelijk zijn ouders en daarmee het geluk vindt. De kinderrollen worden gespeeld door achtendertig jongeren van de Rotterdamse jeugdtheater- school Hofplein, die speciaal voor de produktie vrij hebben gekregen van school. De 14-jari- ge Casper Haring speelt Krui meltje. Mies de Heer, Joep Dor ren, Frits Lambrechts, Loes Lu- ca en Carla van Driel nemen de 'volwassen' rollen voor hun re kening. Producer Peter Biemans zocht in Rotterdam tevergeefs naar een geschikte opnamelo- katie voor de jeugdmusical. Ge schikte straten in de stijl van de jaren twintig waren daar, door de verwoestende werking van de Tweede Wereldoorlog, ech ter niet meer te vinden. Histori sche straten troffen de TV-ma kers wel aan in Zaltbommel Gefilmd werd er ook in Kerk- driel en Ammerzoden. Tijdens de opnamen worden Geïllustreerd door Pol Poit* UITGEVERIJ KLUITMAN ALKMAAR kosten noch moeite gespaard. Er is behoefte aan regent, maar helaas wil het die dag niet rege nen, vandaar dat de producer met gevaar voor eigen leven een tuinslang voor het raam houdt. Door middel van special effects slaan de vlammen uit een wo ning. Direct daarna volgt de 'in- sneeuwscène': Kruimeltje en zijn hondje Moor verdwijnen onder de witte vlokken bij de Sint Maartenskerk. Het zeventig jaar oude verhaal speelt zich immers af in de winter, ook al schijnt in Zaltbommel de zon. Produktiekosten: 457.000 gul den. Cadillac De Bommelnaren werken be reidwillig mee. Ze laten hun huis leegslepen en herinrichten tot ouderwetse winkeltjes, par keren hun eigen auto om de hoek zodat de Cadillac uit 1923 goed in beeld komt. Complete cameraploegen stampen door hun huiskamer, ze houden keu rig hun mond als de opnamen beginnen. „Dat is voor een keertje leuk, maar als ze nog eens moeten meewerken aan zo'n produktie zullen ze waar schijnlijk weigeren", zegt pro ducer Biemans. Hij weet welke onmogelijke eisen televisie-ma kers aan hun omgeving kunnen stellen. Louis Lemaire bewerkte het boek van Kruimeltje vorig jaar tot een succesvolle theatermir- sical. Veronica moest die twee uur durende toneeluitvoering inkorten tot een vijftig minuten durende televisiefilm, die rond de Kerstdagen zal worden uitge zonden. De kwaliteit heeft volgens Biemans niet onder het inkor ten geleden. Straatschoffie Krui meltje blijft, net als in het briek, intrigeren en ontroeren. „Hét lijkt zo echt, dat een toe schouwster tijdens een van de opnames spontaan moest hui len. Echt waar. En dan had je de sterfscène van vrouw Koster. Kruimeltjes slechte stiefmoeder, moeten zien. Echt. wat heeft die Loes prachtig liggen sterven."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14