Geen paniek door lood in volkstuinen Jaarmarkt vult hele centrum van Alphen 'De automatisering heeft het werk saaier gemaakt' Rolschaatsen langs kroegen van Roelofarendsveen Rijn- en Veenstreek MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 Inbraak in vakantiehuisje oud ape» Een vakantiehuisje op camping Spijkerboor aan de Boekhorsterweg in Oud Ade is afgelopen weekeinde bezocht door.inbrekers. Onder meer werden een marifoon en een tele foon meegenomen. De daders braken het huisje open. Inbrekers slaan toe in Alphen alphen aan den run» Een tas met diverse papieren en een bedrag van 265 gulden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een woning aan het Zomererf in Alphen. Om binnen te ko men werd een raam opengebroken. Ook in woningen aan de Krammer en het Volkerak werd ingebroken. Daar werd geluids apparatuur gestolen. Ook bij deze inbraken werd een raam van het pand opengebroken. Illegale zender opgerold alphen aan den rijn» Een illegale zender is gistermiddag in een woning aan de Listzhof in Alphen in beslag genomen. De bewo ner van het pand kreeg een proces-verbaal. De actie werd uitge voerd door de politie in samenwerking met de Directie Tele communicatie en Post van de PTT. Auto gestolen alphen aan den run Van een parkeerterrein aan de Preludeweg in Alphen is in de nacht van zaterdag op zondag een personen auto gestolen. De auto is eigendom van een AJphenaar. Van de daders ontbrak vanmorgen volgens de politie nog elk spoor. Alkemade doet toch nader onderzoek De volkstuinders in Oud Ade en Rijpwetering eten vrolijk verder uit hun tuin. Het heeft geen zin om paniekerig te doen. Die indruk heeft voorzitter H. van Egmond van de volkstuindersvereniging Oud Ade/Rijpwetering. Vorige week werd bekend dat in de grond sporen van koper, zink en PAK's zijn aangetroffen, evenals een sterke ver vuiling door lood. oud ade/rupwetering marieta kroft De oorzaak van de vervuiling is het dempen van een sloot met sloop- en huishoudelijk afval. Geruchten als dat er zieken- huisafval in de grond zou zitten, werden hiermee ontzenuwd. Niettemin heeft de- gemeente Alkemade besloten om een aan vullend onderzoek te laten ver richten. Van Egmond heeft de uitslag van het onderzoek vervolgens onder de 30 leden verspreid. „Het is verbazingwekkend, maar ik heb er geen enkele re actie op gekregen", zegt hij. „Aan een paar tuinders heb ik een reactie gevraagd. Maar die waren niet echt onder de in druk. Iedereen wacht waar schijnlijk de uitslag van het aan vullende onderzoek af. Doordat er verder nog weinig bekend is, blijven ze schijnbaar net zo nuchter als voor die tijd." Van Egmond hoefde dus ook geen antWoord te geven op vra gen als: 'Is het wel verantwoord om groente te eten'. Een ant woord zou Van Egmond daar ook nog steeds niet op hebben. ,Als er veel ongerustheid was ontstaan, dan hadden we met het hele bestuur bijeen moeten komen om te praten over even tueel te nemen stappen. We hebben wel een keer vergaderd, maar toen werd alleen de op luchting uitgesproken dat er geen ziekenhuisafval in de grond zit." Anderhalve dag duurt de negentiende jaarmarkt in Alphen aan den Rijn. Op dinsdag 14 september wordt de traditionele markt ingeluid met een gondelvaart en een vuurwerk sluit het spektakel de volgende avond af. In de tussentijd staat vrij wel elke straat in de binnenstad van Alphen op zijn kop met kramen, standwerkers, shows en spelen. De kermis op het Thorbeckeplein is gedurende het hele evenement in vol bedrijf, vanaf dinsdag middag 14 uur tot woensdagavond laat. Om 19 uur klinkt op dinsdag het startschot voor de jaar marktestafette. Die begint vanaf de atletiekac- commodatie aan de Aarhoek en eindigt op het pleintje aan de Pieter Doelmanstraat. Om 20 uur is daar de huldiging, gevolgd door live muziek uit de jaren zestig. Aan de gondelvaart nemen dit jaar 32 zeil- en motorboten deel, die vanaf 19.30 uur starten vanuit de verenigingshaven. Rond 20 uur wordt de Molenaarsbrug gepasseerd en drie kwartier la ter keert de vloot bij Molen de Eendracht terug naar de haven. Het publiek kan vanaf de wal niet alleen de verlichte schepen bewonderen, maar ook deelnemen aan een fotowedstrijd. In het cen trum en aan de Rijnkade treden 's avonds de drumfanfare en het majorettekorps van DSS uit Aarlanderveen op. De kramenmarkt die eigenlijk de kern van de jaarmarkt vormt, telt 500 kramen en 250 grond- plaatsen. Van 9-18 uur staan door het hele cen trum alle mogelijke branches. Kinderen kunnen gratis een plaatsje krijgen om hun oude speel goed en spullen te koop aan te bieden. Opgave via telefoonnummer 01720 - 81445. Radio Balance Op de expeditieplaats aan de Aarkade is vanaf 12 uur te zien hoe Radio Balance een middag- en avonduitzending verzorgt. Er treden Alphense bands op en de zangeres Corinne van Lierop zingt. Er zijn modeshows en er is de finale van de Sound Mix Playbackshow. Om 19.30 uur bigint de Open Air Dance Party en een grootse lasershow vormt het sluitstuk. Op het pleintje aan de Pieter Doelmanstraat staat de Philips Roadshow en bij het stadskantoor aan de Castellumstraat staat de GM Sport- en Spelshow, met onder meer Karaoke, videogames en een sportquiz. Op de Stevinstraat zijn de hele dag Hollandse activiteiten, zoals een koe melken en stokvangen. Op de parkeerplaats naast de school kunnen kin deren met motortjes rijden. Daarnaast staat een 8 meter hoge luchtkussenbal in de vorm van een voetbal. Bovendien is er een poppenkast. In het Burgemeester Visserpark kunnen jonge ren van 9.30-13 uur met karts en hovercrafts rij den. Tegelijkertijd kan vanuit de heteluchtballon Alphen vanaf veertig meter hoogte worden beke ken. Vanaf 14 uur werd er het traditionele ring stekken gehouden. Aan de Paradijslaan en op het plein staat de Coca Cola Freestyle Ski Show, waar vanaf 11 uur ski-acrobatiek wordt gedemonstreerd. Daarnaast is er het standwerkersconcours tussen 12 en 17 uur, waar 15 standwerkers luidkeels hun waren aan de man proberen te brengen. Groot terras Een aantal horeca-gelegenheden aan de Juliana- straat zorgt voor een groot terras op straat. Dins dagavond zorgt de band The Raspers voor de mu ziek en woensdag treden vanaf 16 uur The Corner Cats op. Aan de Julianastraat en de Hofbrug speelt de hele. dag de Willie Ashman Original Jazzband. Op de Stationstraat kunnen kinderen gratis in de Kindertruuk, waarin touwladders, een ballenbad, een kruipbuis en een door kinderen verzorgd podiumprogramma voor vermaak zor gen. Het veerpontje zet deze dag gratis mensen BFl Alphen aan den Rijn demonstreert op de Stationstraat in de Fire-cabine hoe een brand wordt bestreden en op de Raadhuisstraat hoe as best wordt verwerkt. Razendsnel de band van een racewagen wisselen kan op het Concordiaplein bij de Malboro Pitstop Roadshow. Op de Hooft- straat staat bij de Molensteen de hele dag het Leidse poppentheater met een poppenkast en een marionettenvoorstelling. In het marktgebied lopen de Key Stork Dixie Streetparaders de hele dag door het publick en ook Toon Maas, de Reiziger, geeft daar zijn mo biele voorstelling. De jaarmarkt wordt om 22 uur afgesloten met een spectaculair vuurwerk aan de Nieuw Sloot. Directeur Rijnlands Artsen Laboratorium neemt afscheid alphen aan den run» kees van kuilenburg Als zij van tevoren had geweten wat haar te wachten stond, had A.C. Visscher zeker niet gerea geerd op de advertentie waarin een 'meedenkend analiste' werd gevraagd voor het opzetten van een laboratorium in Alphen. „Het opzetten van een 'labbie' leek me wel leuk, maar ik ben de laatste jaren meer manager dan analist geweest. Ik ben voor analiste opgeleid, niet voor een baan waarin je bijvoorbeeld steeds moet knokken om de be groting rond te krijgen. Dat vraagt veel inzet", merkt Vis scher op. Toch kijkt de Alphense, nu haar afscheid als directeur van het Rijnlands Artsen Laboratori um (RAL) voor de deur staat, te rug op een boeiende tijd. „In die afgelopen twintig jaar is er veel gebeurd waaraan ik plezier heb beleefd. Niet alleen wat het vak van analiste betreft, maar ook de contacten met de artsen en andere instanties. In de be ginjaren zat ik een morgen of middag met de directeur van het ziekenfonds in Alphen om de tafel. Onder het genot van een bakje koffie en soms een sherrytje bespraken we de be groting voor het komend jaar. Dat was leuk om te doen", al dus de RAL-directeur. Met ingang van 1 oktober is zij directeur af van het Alphense laboratorium. Tot 1 juni van 1994 blijft zij als adviseur aan het lab verbonden. „Ik heb nog een jaar vakantie te goed, van daar dat ik het wat eerder kal mer aan ga doen", legt zij uit. Analiste De Alphense heeft een heel analiste-leven achter de rug. Zo A.C. Visscher: „Ze vinden niemand meer die zoveel tijd in het laboratorium steekt als ik heb gedaan." foto ben debruyn werkte zij onder meer bij het Rotterdamse abattoir, in psychi atrische ziekenhuizen, bij een observatiekliniek voor gedeti neerden en het Nederlands Hervormd Diaconesenhuis in Amsterdam. Daarvoor was zij werkzaam zij bij de Raad van Arbeid en in de verpleging. In 1972 is zij begonnen in het lab aan de Hooftstraat in Alphen. „Een initiatief van dr. Gill uit Zwammerdam en ziekenfonds directeur Stuivenberg", vertelt Visscher. „Tot voor die tijd de den de artsen zelf wat onder zoek of waren aangewezen op de ziekenhuizen." Volgens Visscher was de stichting van het laboratorium destijds een 'gat in de markt'. „De huisarts kan een patiënt langer begeleiden, voordat een beroep op het ziekenhuis moet worden gedaan. Ook kwam het nog wel eens voor dat de arts te lang wachtte voordat hij een pa tiënt doorverwees naar een zie kenhuis. Bij ons stonden ze veel sneller op de stoep", legt de ver trekkende directeur uit. „Ook voor de patiënt heeft een labo ratorium een veel lagere drem pel dan een ziekenhuis." Toen Visscher in 1972 met haar loopbaan begon, was het laboratoriumwerk volgens haar nog een echt ambacht. „Alles ging met de hand. Buisje voor buisje bloed werd behandeld. Daarna het resultaat zelf bere kenen. Nu stop je een aantal buisjes in een machine. Alle ge gevens die je nodig hebt, rollen er vervolgens uit. Wat dat be treft is het wel wat saai gewor den. Al moet je als analiste toch wel het een en ander leren. Die apparatuur moet toch worden bediend." Toegenomen Het werk in de Hooftstraat en later in de Da Costastraat is in' die 20 jaar sterk toegenomen. „In 1972 hadden we per dag 10,2 patiënten, nu is dat ge groeid tot 74,9. We begonnen met drie mensen en dat is opge lopen tot 7,57", rekent zij voor. „Daaruit kun je concluderen dat het werk enorm is toegeno men. Niet alleen op het lab. We kelijks zijn we ook te vinden in de diverse dorpen in dc omge ving. Bovendien nemen we ook bloed af bij patiënten aan huis." In de loop der jaren is Vis scher van meedenkend analist directeur geworden. „Dat is zo gegroeid, omdat er veel meer bureauwerk op me af kwam. Vooral de laatste jaren is dat enorm toegenomen. Bakkeleien met ziekenfondsen en verzeke raars over de financiën. Ook zijn er veel meer rijksregelingen gekomen. Door bureaumensen in elkaar gezet, die geen enkel benul hebben van waar ze mee bezig zijn." Visscher wordt opgevolgd door G.L.A. Reijnierse, die te vens hoofd is van het klinisch chemisch en bacteriologisch la boratorium van het Rijnland Ziekenhuis. De dagelijkse lei ding in het Alphense laboratori um krijgt een hoofdanalist. Vol gens Visscher een logische con structie. „Het werk is voor een persoon veel te veel. Je kunt van niemand meer verlangen dat ze er zo veel tijd insteken als ik heb gedaan." Ruimte op Alphens kabelnet voor doorgeven Happy Hours De doorgifte van program ma's op de kabeltelevisie en - radio in Alphen ondergaat een aantal wijzigingen. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor om het programma Happy Hours van FilmNet Nederland BV via de kabeltelevisie door te zenden. Door de fusie van Sportnet met Eurosport is een apart te levisiekanaal voor Sportnet niet meer nodig. Daardoor is er ruimte om het programma van FilmNet door te geven. Het college houdt niet langer meer een radiokanaal voor Radio Curom beschikbaar. Wegens technische omstan digheden kan dat programma voor buitenlanders namelijk niet worden gemaakt. Vanwege het gebrek aan belangstelling wordt de door gifte van het Engelstalige ra dioprogramma BSBF en van het geluid van de Nederland se televisiezenders via de ka belradio beëindigd. Daarente gen wil het gemeentebestuur wel de radioprogramma's Eu- rojazz en Radio 538 (een pro gramma met populaire mu ziek) via de kabel doorgeven. Om Radio 538 te ontvangen, moet er wel een vergoeding worden betaald. Hiervoor zou volgens het gemeentelijk be drijf centrale arttenne-inrich- ting wel belangstelling be staan. Bezoeker Alphense bar trekt pistool na omgooien glas cola De Alphense politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 33-jarige Spanjaard aange houden die in café Highlander aan de Castellumstraat een 17- jarige Alphenaar met een pistool had bedreigd. De on enigheid ontstond nadat de Spanjaard een glas cola van de Alphenaar had omgegooid. Op de vraag van de Alphenaar waarom hij dat had gedaan, pakte hij het vuurwapen en be dreigde hem er mee. De portier van de horecagelegenheid ont wapende de dader en wees hem als schuldige aan bij de komst van de politie. De man die in een hotel in Warmond verblijft, werd ingesloten. Hij zit nog steeds vast. roelofarendsveen liesbeth buitink Het leek een beetje op de elfste dentocht door de goedgetrainde skeelers. Het afzien bij de kroe gentocht op rolschaatsen in Roelofarendsveen kwam giste ren echter niet door het gure weer, maar door de forse hoe veelheden bier die bij elke kroeg naar binnen werd gegoten. En omdat de meeste deelnemers sinds hun twaalfde waarschijn lijk geen rolschaats meer van dichtbij hebben gezien. Zoals Leiden op de vooravond van 3 oktober massaal de kroeg bezoekt, doen de Veners vlak voor de jaarlijkse feestweek elk café in het dorp aan. Dat is de laatste jaren uitgegroeid tot een evenement op zichzelf, waar voor massa's rolschaatsen ter beschikking worden gesteld. De deelnemers die zichzelf op de kleine wieltjes niet vertrouwen, kiezen voor de fiets of gaan lo pen. Voor café Hogeboom aan de Spireastraat maakt een grote groep jongeren zich om vijf uur 's middags op om te beginnen aan de acht kilometer lange tocht. De deelnemers hebben zich van tevoren in hun stam kroeg ingeschreven, zodat de rolschaatsen al klaar staan in de kliste maat De tocht heeft niets weg van een sportief evene ment. Vooral de meisjes zien het meer als een avondje uit en hebben zich allemaal in hun uitgaanskleding gestoken en zorgvuldig opgemaakt. Een enkeling heeft zijn creati viteit de vrije hand gegeven. Een zestal volbrengt de tocht op De deelnemers aan de kroegentocht op rolschaatsen in Roelofarendsveen stonden steeds wankeler op hun schaatsen na forse hoeveelheden bier bij de stempelplaatsen. foto hielco kuipers een enorme step, waar ze met op de bank wordt gedronken, Drie jongens zitten er op, met den een schemerlamp en een z'n allen gemakkelijk oppassen, rijden tien jongens met een bier uiteraard. De rest duwt het bijzettafeltje is bevestigd. En omdat bier ook vaak thuis bank op wieltjes door het dorp. gevaarte, waaraan aan weerszij- De tocht gaat eerst naar café Heemskerk, tegenover de wa tertoren, waar een band nog be zig is een optreden voor te be reiden. De iets verderop gelegen café-bar 't Veen is kennelijk al wel enige tijd open. De band 'Hot-dogs' speelt daar op volle' sterkte. De zanger en twee drummers lijken niet ouder dan twaalf jaar, maar de tekst over dronken moeders liegt er niet om. Tussen 't Veen en café-bar El Barco in Oude Wetering moe ten de deelnemers het meeste afzien. Dgar verraadt zich de ongeoefendheid, maar de bege leiders die op de fiets het auto verkeer in de gaten houden, bieden hun bagagedragers aan. Elke lantaarnpaal dient als steun en een enkeling heeft speciaal een step meegenomen om al rolschaatsend op te leu nen. De weg terug naar Roelo farendsveen is door al het bier nog langer en de passerende auto's moeten oppassen, want de rolschaatsers zwermen in grote groepen over de hele breedte van de weg. Pas bij de kerk ligt de volgende stempel- plaats: café de Pepersteeg. Daar zijn de eerste pleisters op knie- en te zien. Bij de schutssluis ligt café de Haven, waar de meeste deelne mers het eindstation zien. Iede re rolschaatser moet echter ein digen in de kroeg waar hij ook is begonnen, om de schaatsen weer in te leveren en een herin neringsmedaille op te halen. De meeste deelnemers redden dat nog wel. Voor de stamgasten uit El Barco in Oude Wetering is de terugweg echter heel lang.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10