Musea voeren felle strijd om gunst museumbezoeker Beelden, piskijkers en Freud UITBIJLAGE 936 Lange rijen wachtenden voor de musea zijn de afgelopen jaren een vertrouwde aanblik in het straatbeeld geworden. Toch daalde in 1992, voor het eerst sinds jaren, het totaal aantal museumbezoekers met een half mil joen. Bij belangrijke musea in Amsterdam zette deze dalende trend zich in de eerste helft van dit jaar voort. In Leiden is met name het bezoek aan het, in 1991 geopende, Museum Boerhaave en aan de ex positie 'Man-Ape Ape-Man'. in het Pesthuis, achter gebleven bij de verwachtingen en tekent zich, net als in de hoofdstad, een duidelijke tendens ah om de gunst van de museumbezoeker wordt feller gestre den dan ooit. MEER PUBLIEK DAN BIJ HET VADERLANDSE VOETBAL AMSTERDAM JAN RUSDAM/FRANQOISE LEDEBOER De cijfers spreken duidelijke taal: na de stij ging var> 15,9 miljoen bezoekers in 1985 naar 22 miljoen in 1991 daalde het aantal museumbezoekers in ons land vorig jaar naar 21,5 miljoen. In de eerste helft van dit jaar is sprake van een afname van het be zoekersaantal met 17 procent. De terugval is het grootst bij onze 'natio nale schatkamer', het Rijksmuseum. Er wordt dit jaar gerekend op 950.000 bezoe kers. Dat is maar liefst 40 procent minder dan vorig jaar. Verwonderlijk is de terugval niet omdat het Rijksmuseum van december 1991 tot maart 1992 de grote Rembrandt- tentoonstelling in huis had die met gemak 400.000 bezoekers trok. Met bijna een mil joen mensen is het ook dit jaar nog altijd flink druk in het museum. „Ook bij ons is het nog altijd druk ge noeg", zegt Rianne Norbart van het Van Goghmuseum. „Vorig jaar kregen we 850.000 mensen over de vloer. De terugval over de eerste helft van dit jaar bedroeg 40.000. Dat is niet erg, maar zo'n ontwikke ling moet natuurlijk wel een keer stoppen." Moeilijk In Leiden vallen vooral de bezoekcijfers van het Museum Boerhaave, aan de Lange St. Agnietenstraat, tegen. Directeur Veeneman verklaarde bij de opening van het museum, in maart 1991, te rekenen op 50.000 bezoe kers per jaar. Vorig jaar trok het museum voor de geschiedenis van de natuurweten schappen en de geneeskunde slechts 26.485 bezoekers en in de eerste helft van dit jaar zijn de resultaten nog niet veel beter. A. Wiegman, hoofd van de afdeling pre sentatie, noemt de verwachting van destijds „veel te optimistisch. We zijn helemaal niet ontevreden. In de Steenstraat kwamen we nooit boven de 20.000 uit. We maken dus een gestage groei door ep rekenen er op dat we over een aantal jaren op 40.000 bezoe kers uitkomen. Een nadeel voor ons is ge woon dat Leiden zoveel mooie musea heeft, en dat mensen die een dagje de stad aan doen een keuze moeten maken. Wij hebben helaas de naam een moeilijk museum te zijn." Het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden (het Pesthuis) geeft een zelfde beeld te zien. Frits de Leeuw, pr-medewer- ker van het museum, vertelt dat de belang stelling voor de huidige expositie 'Man-Ape Ape-Man' (t/m 31/10) tegenvalt. „Bij vorige tentoonstellingen, zoals die van de dino saurussen, liep het storm. Dan stel je je ook de volgende keer een bepaald doel. We wis ten van tevoren dat de huidige expositie moeilijker is en minder belangstellenden zou trekken. Maar, toch loopt het minder goed dan we hadden gehoopt", aldus De Leeuw die de preciese bezoekerscijfers lie ver voor zich houdt. Uitzondering Het Stedelijk Museum De Lakenhal is een uitzondering op de landelijke trend. Direc teur Jetteke Bolten spreekt van 'een gestage groei in de afgelopen jaren'. „Dit jaar trek ken we wel minder bezoekers dan vorig jaar, maar dat is niet verbazend omdat we toen de grote Rembrandttentoonstelling hadden. Als we de bezoekersaantallen in de eerste helft van dit jaar vergelijken met de jaren voorafgaande aan die van de Rem brandttentoonstelling dan is er sprake van een stijgende lijn"' De grote landschapstentoonstelling eer der dit jaar in De Lakenhal heeft 20.000 be zoekers getrokken. „Precies het aantal waarop we gerekend hadden", aldus Bol ten. „Natuurlijk hoop je altijd op meer, maar ik ben er zeker niet ontevreden over." De mummietentoonstelling in het Rijks museum van Oudheden, die een maand na het begin van de landschapstentoonstelling werd geopend, gaf volgens Bolten een dip te zien in het bezoek aan De Lakenhal. „Geen dramatische terugval, maar het was wel merkbaar," aldus de museumdirecteur die er voor pleit dat Leidse musea in de toe komst hun tentoonstellingsprogramma enigzins op elkaar afstemmen om onnodige concurrentie te voorkomen. Tevredenheid heerst bij het Rijksmuseum van Oudheden. Dit jaar bezochten al ruim 89.000 mensen het museum aan het Ra penburg. Ruim 54.000 personen kwamen voor de expositie 'Mummies onder het Mes', die overigens tot 26 september is ver lengd. In 1992 heeft het museum ruim 87.000 mensen ontvangen, zodat in de eer ste acht maanden van dit jaar al meer be zoekers zijn getrokken dan in het gehele voorafgaande jaar. Recessie Agniet van de Sande, hoofd communicatie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, verwacht dat het museum aan de Steen- straat dit jaar zo'n 50.000 bezoekers over de vloer krijgt. „We hebben daarmee een vrij stabiel bezoekersaantal. Vorig jaar trokken we wel meer mensen, maar dat had te ma ken met de grote Indonesië-tentoonstelling. In de eerste helft van dit jaar is ook bij ons sprake geweest van een lichte daling van het museumbezoek. Maar al onze grote pu bliekstrekkers zijn dit najaar gepland zodat we denken die daling nog ruimschoots in te zullen lopen." Het wordt wel steeds moeilijker om men sen te trekken." weet Van de Sande. „Een aantal jaren terug hoefde je maar een grote tentoonstelling te organiseren en het pu bliek stroomde toe. Zo gemakkelijk gaat dat nu niet meer. Hoe dat komt? Volgens som migen is het de recessie, mensen hebben minder te besteden. Anderen wijten het aan de toegenomen concurrentie tussen de mu sea. Ik denk dat het pas mogelijk is conclu sies te trekken als de huidige trend zich een aantal jaren heeft voortgezel." Directeur Manus Brinkman van de Ne derlandse Museumvereniging (NMV) be vestigt het beeld van musea die hard bezig zijn met de werving van publiek. Hij wil de huidige terugval in het museumbezoek echter nadruldtelijk relativeren: „Na het Van Gogh-jaar dachten velen dat de bomen de hemel zouden ingroeien. Dat was niet het geval, maar er gaan nog steeds ontzettend veel mensen naar een museum." Feit is dat de gezamenlijke musea nog al tijd drukker worden bezocht dan de vader landse voetbalvelden. Dat mega-tentoonstcllingen vaak nog een geweldige piek in het museumbe zoek veroorzaken bleek ook dit jaar weer. Het Centraal Museum in Utrecht, bij voor beeld, trok, dankzij de Rietveld-expositie en de ten toonstelling over pastorale schilderkunst, in de eer ste helft van dit jaar 115.237 bezoekers. Een ver dubbeling ten opzichte van 1992, Voor de Mondri- aan-expositie, volgend jaar in het Haags Gemeente museum, wordt op 300.000 belangstellenden gere kend: ook dat zal de bezoekcijfers doen pieken. De teleurstellende cijfers voor Sonsbcck '93 en de gra- fickbiennale in Maastricht zijn daarpm vermoedelijk slechts incidentele tegenvallers. LEIDSE MUSEA HEBBEÜ IN HET NIEUWE SEIZOEN WEER VEEL TE BIEDEN Deze houten stoel van Stefan Buijs is binnenkort te zien in De Lakenhal tijdens de tentoonstelling 'Beelden uit de verzameling Leiden'. FOTO PR Het Rijksmuseum voor Volkenkunde laat vanaf 5 november 'De glorie van Sri Lanka' zien. Boeddistische en Hindoeïstische beelden uit de nationale Srilankaanse collectie. FOTO PR Sri Lanka. Boeddhistische en Hindoeïsti sche beelden uit de nationale Srilankaanse collectie'. Het betreft stukken die de afgelo pen decennia bij archeologisch onderzoek te voorschijn zijn gekomen. Met name de Boeddhische beelden behoren tot de be langrijkste ter wereld. Tot voor kort waren de bronzen beelden uit Sri Lanka in de rest van de wereld echter nauwelijks bekend. Het is de eerste keer dat een collectie van betekenis in verschillende westerse landen wordt gepresenteerd. Tot 3 januari zijn in het Volkenkundemu- seum, aan de Steenstraal, nog de foto's te zien van H.F. Tillema, die een ander beeld geven van Indonesië onder koloniaal be stuur. De onlangs geopende tentoonstelling 'La Charreria, een Mexicaanse ruitertradi- tie' duurt nog tot en met 7 november Vanaf 9 oktober exposeert het museum kleding van poolbewoners, en voor begin volgend jaar is een tentoonstelling gepland over de cultuur en geschiedenis van verschillende inheemse volken in Chili. De musea in Leiden zijn het organiseren van grote tentoonstellingen ook nog lang niet beu. Vrijwel alle musea hebben het ko mend seizoen weer grote publiekstrekkers op stapel staan. Stedelijk Museum De Lakenhal zal vol gend jaar helemaal in het teken staan van de beeldhouwkunst. In de tentoonstelling Beelden uit de verzameling Leiden' toont het museum haar sculptuurcollectie, niet alleen vrijstaande beelden en architectuur ornamenten komen aan bod, maar ook vormgeving van bijvoorbeeld pronkzilver en gebeeldhouwde schilderijlijsten. De ten toonstelling vormt een Leidse bijdrage aan het project 'Beelden in Nederland' dat in 1994 in meer dan 25 Nederlandse musea loopt. Vanaf 16 oktober loont het stedelijk museum ook werk van de kunstenaar Ton van Sum meren. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde pre senteert vanaf 5 november 'De glorie van 'Genezen in de Gouden Eeuw' is het the ma van de tentoonstelling 'Van piskijkers en heelmeesters' in het Museum Boer haave. De zieke mens kon zich in die tijd wenden tot verschillende ziekenverzorgers. Bij inwendige aandoeningen, zoals griep, riep men de hulp in van de universitair ge schoolde medicinae doctor die. na bestude ring van de urine en het voelen van de pols van de patiënt, pillen en poeders voor schreef. Bij uitwendige kwetsuren kwam de 17de eeuvver terecht bij de chirurgijn die in greep met behulp van messen, brandijzers, zagen en sondes, en dat alles nog zonder verdo ving. Het verwijderen van blaasstenen, het trekken van tanden en kiezen en het verhel pen van staar werden veelal gedaan door rondreizende operateurs. Een schat aan chirurgische instrumenten en spannende afbeeldingen, die een beeld geven van de in onze ogen bizarre wereld van de medische verzorging in de Gouden Eeuw. is vanaf 9 oktober tot en met 10 april 190 1 te /ii-n m het museum aan de Lange St. Agnieten straat. De-activiteiten in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg zullen dit najaar vooral in het teken staan van de her opening van de vernieuwde afdeling Ar cheologie van Nederland. Deze afdeling be slaat de hele tweede etage van het museum, ongeveer een derde van de totale expositie ruimte. maar niet allerlei ruimtelijke beper kingen. De 'oude' Nederlandse afdeling dateerde uit 1968. De herinrichting vormde dus in al le opzichten een uitdaging. Het museum belooft een totaal andere, en spannende presentatie van de archeologie van Neder land. De vernieuwde afdeling is vanaf 14 oktober geopend voor het publiek. Voor volgend voorjaar heeft het museum een expositie op stapel staan gewijd aan 'Freud en de archeologie'. De grondlegger van de psychoanalyse was een fervent ama teur-archeoloog. Het Oudhedenmuseuin toont een deel van de collectie van Freud vanaf 22 april 1994.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 47