Overleg CAO politie zit muurvast Binnenland Dagje Het Loo voor gehandicapten Nederlander per abuis gecremeerd in Zweden 'Hulpverlening Nederland goed voorbereid op ramp' Bezoek aan Poncke Princen 'onzinnig' 'Geheime' bruiloft Klein Essink Alleen werkgevers blij met plan liberalen iüB Amsterdammers krijgen laatste woord ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1993 Geen vervroegde Kamerverkiezingen den haag Het kabinet komt niet met een voorstel om de verkie zingen voor de Tweede Kamer twee maanden te vervroegen. In de Kamer gingen stemmen op om de volksraadpleging niet op 3 mei volgend jaar te houden maar twee maanden eerder gelijk te laten vallen met de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Pre mier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad, dat het kabinet niet wil tornen aan het besluit van de Tweede Kamer in 1989 om de Kieswet zodanig in te richten dat er in 1994 inclusief die voor het Europees Parlement drie aparte verkiezingen zou den zijn. Zwaar gewond door gloeiend koper enkhuizen» Drie werknemers van de lood- en verfgieterij Non Ferro Gieterij West-Friesland in Enkhuizen hebben gisteren bij een bedrijfsongeval zware brandwonden opgelopen. Zij zijn op genomen in het brandwondencentrum van het Rode Kruiszie- kenhuis in Beverwijk. De mannen waren bezig met het smelten van koper toen een deksel van de smeltoven losraakte. Het vloei bare koper werd door de draaiende beweging van de oven uit de machine geslingerd en kwam terecht op de drie werknemers. Zij liepen tot derde graads brandwonden op en één van hen ver keert in een shock. 'Wegens sociale vernieuwing gesloten' utrecht Ruim veertig instellingen voor verslavingszorg sluiten dinsdag 14 september voor enkele uren hun poorten. 'Wegens sociale vernieuwing gesloten' hangt er dan op de vergrendelde deuren. De verslavingszorg protesteert daarmee tegen bezuini gingen die volgend jaar kunnen oplopen tot twintig miljoen gul den. Als dat doorgaat, kunnen minstens 10.000 alcohol-, drugs- en gokverslaafden geen hulp meer krijgen, voorspelt de sector. En dat betekent dat het aantal verslaafden zal stijgen, aldus de Nederlandse Vereniging van Instellingen voor Verslavingszorg (NèVIV), die de protestacties coördineert. Vijf jaar cel voor gewapende overvallen middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23- jarige man uit Tilburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens een aantal gewapende overvallen. Tegen de man was zes jaar cel geëist. De verdachte pleegde begin mei een overval op de ING-bank in Axel en maakte daarbij 12.000 gulden buit. De rechtbank acht hem ook schuldig aan een overval op een benzinestation in Loon op Zand. Daar maakte hij onder be dreiging van een pistool de pompbediende 2200 gulden afhan dig. Verder werden de man een mislukte overval op een juwelier aangewreven en een diefstal van snoepgoed bij een benzine pomp in Schoondijke. Reorganisatie Stork kost 190 banen boxmeer Door een reorganisatie bij Stork Brabant en Stork X- cel in Boxmeer, verdwijnen 190 van de 780 arbeidsplaatsen. De directie sluit gedwongen ontslagen niet uit. De ingreep is nodig in verband met de marktontwikkelingen, aldus Stork gisteren. Stork Brabant maakt rotatie zeefdrukmachines voor de textielin dustrie. Het tweede bedrijf maakt soortgelijke machines. AKZO schrapt 200 banen in research hengelo/arnhem Het Research Center van de AKZO Chemicals Group in Hengelo gaat dicht. De sluiting treft de banen van 130 academici en HBO'ers en 20 mensen in ondersteunende func ties. AKZO wil het onderzoek concentreren in Arnhem en De venter. Eind 1996 moet het Akzo Centraal Research Instituut nog duizend medewerkers tellen. Dat zijn er tweehonderd minder dan nu. AKZO streeft er naar het aantal banen terug te brengen door overplaatsingen en het niet opvullen van vacatures. Celstraf geëist voor ontucht in koffieshop almelo In ruil voor softdrugs dwong de 23-jarige beheerder van een koffieshop in Enschede meisjes van 14 tot 16 jaar tot het on dergaan van ontuchtige handelingen. Officier van justitie mr. Hendriks eiste gisteren een gevangenisstraf van drie jaar tegen de man, die overigens ontkent. De zaak kwam aan het rollen toen conrectoren van Enschedese middelbare scholen alarm sloegen bij de politie. Na de middagpauze kwamen veel scholie ren soms half bewusteloos terug op school. Tegenover de politie legden sommige meisjes een aantal belastende verklaringen af. De koffieshop werd vervolgens op 7 april gesloten. De rechtbank wijst dinsdag 21 september vonnis. Eis vijf jaar voor dodelijk schot utrecht Tegen een 21-jarige man uit Zeist is gisteren voor de Utrechtse rechtbank vijfjaar gevangenisstraf geëist wegens het lossen van een dodelijk schot. Dat was tijdens een ruzie voor een Utrechts café op 5 juni jongstleden. Tegen een 24-jarige plaats genoot werd voor medeplichtigheid 3,5 jaar cel geëist. De eerste verdachte heeft bekend, al zei hij niet te hebben gericht. Hij had zich aanvankelijk willen verdedigen toen het slachtoffer met een mes op hem af kwam. Hij wilde een waarschuwingsschot lossen, maar zijn rivaal kwam zo dicht bij dat het schot dodelijk werd. Daarvoor had de oudere verdachte een schot gelost zonder ie mand te raken. Uitspraak vrijdag 24 september. breda «anp De stoffelijke overschotten van drie slachtoffers van de vlieg ramp in Vietnam eind vorig jaar blijken te zijn verwisseld. Het lichaam van het enige Ne derlandse slachtoffer is daar door in Zweden gecremeerd, zo bevestigde officier van justi tie in Breda mr. H. Smid giste ren. Als gevolg van de verwis seling is het Zweedse slachtof fer in Groot-Brittannië terecht gekomen en het lichaam van een Brit in Breda begraven. De slachtoffers zijn destijds in Vietnam geïdentificeerd aan de hand van onder meer hun ge- bitsgegevens, vervolgens gekist en naar de respectievelijke thuislanden gestuurd. Vervol gens is iets misgegaan Het ver moeden dat de stoffelijke over schotten waren verwisseld, rees in Engeland. Daar bleek de kist inderdaad het lichaam van een ander te bevatten. Het ging om het lijk van de Zweed. Het openbaar ministerie in Breda werd vervolgens verzocht de kist met het Nederlandse slachtoffer op te graven. Uit die actie bleek dat de kist het stoffe lijk overschot van de vermiste Brit bevatte. Hoe de verwisse ling precies in haar werk is ge gaan, is niet bekend. Ook weet mr. Smid niet waarom men in Groot-Britannic argwaan kreeg. De vliegramp voltrok zich op 14 november vorig jaar in het zuiden van Vietnam. Dertig kwamen om. Apeldoorn Een geestelijk gehandicapte jon gen krijgt een kushandje van een mimespeler in de tuin van paleis Het Loo bij Apeldoorn. Daar was het gisteren groot feest. Zo'n acht duizend gehandicapten waren met familie, vrienden en/of verzorgers naar het landgoed gekomen voor allerlei vermaak en vooral ook voor een tochtje met een echte koets over het grote Veluwse buiten. Prinses Margriet ver richtte de opening. Presentatrice Conny Vink praatte het programma aan elkaar. FOTO ANP KOEN SUYK utrecht anp Door de vele rampen-oefenin gen van de laatste jaren in en om Amsterdam was de hulpver lening 'zeer goed' voorbereid op haar taak tijdens de Bijlmer vliegramp en de ramp met de trein bij Hoofddorp. Dat staat in een gisteren gepresenteerd rap port van WVC. Gelet is vooral op beschik baarheid van deskundigheid, coördinatie en psychosociale opvang. Bij alle rampen was voldoende hulpverlening be schikbaar. aldus het rapport. Maar als er hulpverleners rond lopen die niets afweten van af spraken bij rampen, kan dat lei den tot vertraging. In de Bijl mermeer bijvoorbeeld deden ongeorganiseerde hulpverleners het prima tot de beroepskrach ten kwamen. Vervolgens liepen de 'ongeorganiseerden' in de weg, zo blijkt uit het rapport. Onderwijsbonden praten over twee weken verder Het overleg tussen werkgevers en werknemers over een nieuw politie-CAO zit muurvast. Bonden en overheden konden het gisteren niet eens worden over zowel de looptijd van de CAO als over de hoogte van het salaris. De politiebonden, die 40.000 ambtenaren vertegenwoor digen, beraden zich nu op acties. Niet uitgesloten wordt dat die al komende week hun beslag krijgen. den haag gpd-anpzen van onderwijs bood de on- derwijsvakbonden gisteren een Het overleg over een nieuwe CAO van een jaar tot 1 april CAO voor het onderwijzend 1994 met een salarisverhoging personeel is weliswaar weer van 1,35 procent, vlotgetrokken, een akkoord is Hoewel ABOP en CCOOP dit nog ver weg. Over twee weken, bod te mager vinden, vinden ze zo is gisteren afgesproken, pra- het wel een bod om over door ten werkgever en werknemers te praten. Aangekondigde acties weer met elkaar. Minister Rit- zijn om die reden opgeschort. In het onderwijs gaat het om bijna 350.000 onderwijs-ambte- naren op basisscholen, voortge zet, hoger en universitair onder wijs. Bij de politie ziet de zaak er vooralsnog wat grimmiger uit. De politiebonden zien niets in de voorstellen van de werkge vers. Topambtenaar H. Borg- houts van binnenlandse zaken, die namens werkgevers onder handelt, biedt een CAO van twee jaar met een totale loons verhoging van 2,25 procent, een eenmalige eindejaarsuitkering van 0,4 procent van het jaarsa laris. Voor een gedeelte van de verhoging (0,4 mpeten de politiemensen een ATV-dag in leveren. De politiebonden voelen zich bekocht. Volgens hen ligt er vanwege het inleveren van de ATV-dag 'slechts' een bod van 1,85 procent op tafel. Dat vin den ze te weinig in verhouding tot eerder afgesloten CAO's van rijks- en gemeente-ambtenaren. De bonden hebben inmiddels een tegenbod gedaan dat voor de werkgevers niet acceptabel is gebleken. Voorgesteld is een CAO per 1 juli jongstleden, een loonsverhoging van 2 procent, een eindejaarsuitkering van 0,2 procent en in 1995 salarisverho gingvan een half procent. Ook tussen de provincie- ambtenaren en hun werkgevers wil het nog niet erg vlotten. De ambtenarenbonden beslissen maandag of volgende week ac ties worden gevoerd of dat op nieuw moet worden gepraat. Gisteren lieten de werkgevers officieel weten niets te zien in een voorstel van de bonden om verder gaan praten, nadat de onderhandelingen eergisteren al vroeg op de dag waren ge strand. Donderdag lag er een eind bod van de werkgevers op tafel, dat een blijvende loonsverho ging van twee procent in 1993 inhield in een CAO met achttien maanden looptijd. Ook wilden de werkgevers een ouderenbe leid invoeren, met daarin een vierdaagse werkweek vanaf 55 jaar en een driedaagse vanaf 60 jaar. De bonden vinden een CAO voor twaalf maanden voldoen de. Daarnaast deden ze een voorstel voor financiering van een eindejaarsuitkering van 0.3 procent. Tenslotte zijn de bon den wel geporteerd van een so ciaal seniorenbeleid, maar niet als dat het inleveren van een ATV-dag betekent. den haag gpd „Onzinnig", zegt premier Lub bers over berichten dat minister Kooijmans van buitenlandse za ken in Indonesië een ontmoe ting zal hebben met de men senrechtenactivist en deserteur J. 'Poncke' Princen. „Daarvoor gaat Kooijmans niet naar Indo nesië", aldus Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. Princen deserteerde in 1948 in Indië uit het Nederlandse le ger en nam vervolgens de wa pens op tegen de Nederlanders. Om die reden is Princen vooral in kringen van Indië-veteranen een omstreden figuur. Reden voor Kooijmans hem onlangs tot tweemaal toe een visum voor Nederland te weigeren. Het ministerie van Kooijmans sluit niet uit dat Kooijmans een Ontmoeting heeft met Princen als hij begin november samen met Lubbers een bezoek brengt aan Indonesië. Ondanks het 'onzinnig' van Lubbers bleek gisteren dat ook de premier een ontmoeting niet uitsluit. „Het staat niet op het programma", aldus Lubbers, „maar je weet natuurlijk nooit wie je allemaal tegen het lijf loopt". Eis tien jaar cel wegens moord amsterdam anp FNV noemt programma 'Leids coipsballencabaret Officier van justitie mr. P. Kor- tenhorst eiste gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tien jaar cel tegen een 27-jarige man, die heeft bekend een 34- jarige drugsdealer te hebben vermoord. De dader, die heeft bekend, had verder kort na de moord een aantal malen op een 42-jarige Nieuwzeelander ge schoten. Die raakte gewond maar overleefde. Volgens de officier van justitie mr. Kortenhorst had de ver dachte zijn 25-jarige broer en een 29-jarige kennis meegeno men om hem te helpen verhaal te halen bij de dealer wegens een openstaande drugsschuld. Ofschoon alleen hij had gescho ten, bevond de officier alle drie de mannen schuldig aan moord. Tegen de 29-jarige man eistte hij acht jaar celstraf, tegen de jongste zes jaar. Uitspraak 24 september. AUTOKRAAN TRANSPORTEN amsterdam. anp-gpd De werkgeversorganisaties VNO, NCW en KNOV hebben enthousiast gereageerd op de WD-plannen om onder meer belastingen en premies te be perken. De vakcentrale FNV ty peerde het gisteren gepresen teerde WD-programma daar entegen misprijzend als 'Leids corpsballen-cabaret'. Ook de PvdA reageert in eerste instantie afwijzend en noemde het WD- program 'op sociaal-econo misch terrein teleurstellend ou derwets'. Zoals eerder gemeld wordt in het WD-programma 'Neder land moet weer aan de slag' voorgesteld de komende kabi netsperiode (1994-98) een be drag van zeventien miljard gul den te bezuinigen. Het leeu wendeel daarvan (12 miljard) moet komen uit de sociale ze kerheid. De WD bepleit een ba sisstelsel in de sociale zeker heid, waarbij het sociaal mini mum op 60 procent van het huidige minimumloon is ge steld. PvdA-fractieleider Wölfgens zei gisteren dat sociale recht vaardigheid bij de liberalen ver te zoeken is. Volgens de sociaal democratische voorman heeft een dergelijk beleid Amerika onder Reagan sociaal en econo misch tot aan de rand van de afgrond gebracht. Hij heeft er geen enkel vertrouwen in dat het voor Nederland wel werkt. Ook CDA-premier Lubbers liet gisteren merken zijn twijfels te hebben over de doelstellin gen van het WD-program. Hij verwacht niet dat de WD 12 miljard gulden kan bezuinigen in de sociale zekerheid. D66- voorman Van Mierlo noemt de WD-voorstellen zelfs 'bizar'. GroenLinks-fractieleider Lank- horst liet weten dat de WD- plannen leiden tot massa-ont slagen en grootscheeps verlies van werkgelegenheid. De jongerenorganisatie van de WD, de JOVD, is tegen het verlagen van alle uitkeringen naar 60 procent van het mini mumloon. De JOVD houdt vast aan de huidige 70 procent. Vol gens de liberale jongeren leiden andere WD-voornemens tot een slechtere toegang tot het onderwijs en een verdere stig matisering van de allochtonen. Volgens de FNV zijn de uitke ringstrekkers de klos als de WD haar zin zou krijgen. „Een treu rig programma", aldus een zegsman, die sprak van 'een Leids corpsbal len-cabaret De bond voor middelbaar- en hoger personeel MHP vindt het WD-prografn 'volstrekt onrea listisch'. Collega-vakbond CNV heeft inmiddels berekend dat de WD-plannen een uitke ringstrekker per jaar ongeveer 2000 gulden aan inkomen sche len. WD-fractievoorzitter Bolke- stein haastte zich gisteren te melden dat zijn partij met dit 'harde programma consequent kiest voor werk boven inko men'. Mschaffing van het mini mumloon en een rigoureuze vermindering van het systeem om CAO's algemeen verbin dend te verklaren moeten er voor zorgen dat er in de lagere regionen van de arbeidsmarkt ïlijk meer banen ont- Volgens de Amsterdamse wethouder De Grave, lid van de programcommissie, is de werk gelegenheidsgroei 'zeer specta culair' wanneer het WD-pro gram wordt uitgevoerd. Hij gaf echter toe dat de koopkrachtef fecten voor mensen met een uitkering 'zeer fors' kunnen te genvallen. Hoofdpunten WD-programma - Immigranten 'inburgeringscontract' sluiten met de overheid waarin plich ten staan inzake onderwijs, scholing, arbeidsmarkt, huis vestingenveiligheid - Economische vluchtelingen worden niet meer toegelaten - In de Randstad moet de au tomobilist gaan betalerf voor het gebruik van de rijkswegen - Exya investeringen in open baar vervoer - Afval, gevaarlijke stoffen en bodemvervuiling (mest) krij gen voorrang in het milieube leid - Milieuvervuiling wordt extra belast - Verhoging van de belasting- toeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen (huurwaarde forfait) gaat niet door - Leraren krijgen een betere beloning - Studiebeurzen worden af hankelijk van studieprestaties. Individuele leningen moeten een grotere rol gaan spelen - Geen volksverzekering tegen ziektekosten. De AWBZ blijft bestaan voor onverzekerbare risico's. Verzekeraars worden verplicht een basisverzekering aan te bieden - Geen bezuinigingen op de fensie - Geen dienstplicht na 1998 - Voorkeurstemmen bij verkie zingen moeten meer gewicht krijgen - Invoering van referenda - Minder ambtenaren in Den Haag. - Ontwikkeling salarissen over heid moet gelijk oplopen met het bedrijfsleven - Instelling van projectminis ters met een eigen staf en geld - Sterkere positie van minister president - Provincies moeten meer rijk staken krijgen - Grootstedelijke agglomera ties worden provincies broek in waterland Mare Klein Essink is gisteren in Broek in Waterland getrouwd met Caroline van den Berg. De 33-jarige televisiepersoonlijkheid uit Am sterdam had zijn huwelijk met de zeven jaar oudere actrice, met wie hij al jaren samenwoont, geheim willen houden. Een handjevol inwoners van Broek in Waterland had echter lucht gekregen van het 'ster renhuwelijk'. De trouwerij was om vier uur, maar om twaalf uur postte al een aantal (vrouwelijke) fans voor het oude gemeentehuis van Broek. Ze werden echter niet toegelaten. Klein Essink was echter de be roerdste niet Na de plechtigheid tracteerde hij de fans en andere omstanders op een glas roze 'cham pagne'. FOTO sing massaal afgewezen, dan moet die uitslag worden geres pecteerd. Een desbetreffend voorstel is gisteren door de Am sterdamse wethouder van be stuurlijke betrekkingen E. Bak ker (D66) bekendgemaakt. Amsterdam hield enkele jaren geleden een 'gewoon' referen dum over plannen voor een autoluwe binnenstad. De op komst was buitengewoon laag. Wellicht vooral omdat onduide lijk was of de gemeente zich iets van de uitslag zou aantrekken. B.en W. zijn gaan brainstormen De bevolking van Amsterdam moet de gelegenheid krijgen om besluiten van de gemeente te corrigeren via een zogenoemd correctief referendum. /Ms een Amsterdammer 26.000 handte keningen kan verzamelen, gaan burgemeester en wethouders van de hoofdstad ermee ak koord dat zo'n volksraadpleging plaatsvindt op kosten van de gemeente. Komen er vervolgens voldoende Amsterdammers stemmen en wordt een beslis- en kwamen uit op het c referendum. Een correctie ach teraf dus. Het voorstel is voor gelegd aan de raadscommissie voor bestuurlijke betrekkingen. De raad krijgt echter het laatste woord. B. en W. willen de referenda bij voorkeur laten samenvallen met andere verkiezingen. Len op zichzelf staande raadpleging kost 1,3 miljoen gulden, een 'gekoppeld' referendum zeven ton.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3