De ordinaire pech van Rainey Jan Wouters 'Der Chef van Bayern Sport 'Ik ben hier gewoon mezelf gebleven chtergrond ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1993 „Dit is motorsport en iedereen komt een keer ten val." Woorden die resoneren met een bit tere wanklank na dit weekeinde; opgetekend uit de mond van Wayne Rainey en wel vorig jaar na het behalen van zijn derde achtereenvolgen de wereldtitel. Hij refe reerde aan collega Mick Doohan, die door een crash het kampioen schap aan de Ameri kaan moest laten. Rai ney is nu zelf het slacht offer geworden van een valpartij. Niet voor het eerst. Maai wel voor het laatst. De blonde Cali- forniër zal nooit meer kunnen racen. Ten ge volge van een dwarslae sie, vanaf de zesde rug- gewervel, moet hij de rest van z'n leven in een rolstoel doorbrengen. LOS ANGELES GPD Vallen hoort bij motorsport. Maar opstaan meestal ook. De hedendaagse circuits zijn zo veilig dat ernstige ongelukken vrijwel niet meer plaats vinden. Rainey had op die fatale zon dagmiddag in Misano ordinaire pech. Na een betrekkelijk on schuldige schuiver kwam hij met zijn mg terecht op de op staande rand van de curve-sto- nes. Dat de gevolgen van de val ernstig waren, was al snel dui delijk. Dat het fataal voor zijn loopbaan zou zijn bleek pas en kele uren later. Wayne Rainey bepfaalde het gezicht van de motorsport in de jaren negentig. Drie keer op rij werd hij wereldkampioen. Hij was op weg naar de vierde titel. Daarmee zou hij zijn grote am bitie vervuld hebben: in de voetsporen treden van de 'gro ten' uit de historie van het weg- racen. Met een vierde wereldti tel zou hij Mike Hailwood heb ben geëvenaard en zijn huidige teambaas Kenny Roberts (3) overtroffen. De volgende uitdaging zou dan wachten: het absolute re cord van Giacomo Agostini aan vallen. De Italiaan werd ze ven keer op rij wereldkam pioen. „Maar", sprak Rainey aan de vooravond van het sport is veel competatiever geworden. Een titel nü is ei genlijk veel meer waard dan toen." Sportief niet alleen, financieel ook. Rainey is miljonair. Voor wat het waard is nu. De blonde Californiër stond niet bekend als een roekeloze rijder. Hij was meer het type van de koele rekenaar, vermeed overbodige risico's en nam op tijd gas terug als de situatie dat toeliet. Hij was de absolute tegenpool van zijn landgenoot en rivaal Kevin Schwantz, die vaak op beslis sende momenten even de grens overschreed en derhalve vaak niet finishte. Rainey, die in ok tober 34 jaar wordt, was haast een zekere aankomer. Hij reed 82 Grand Prix in de 500 cc klas se en haalde slechts zeven keer (inclusief Misano) de finish niet. Vorig jaar was voor Rainey een record. Hij ging twee keer hard onderuit, in Mugello en tij dens de trainingen op Hocken- heim. Die laatste behoorde tot de spectaculairste van het seizoen en zag er veel erger uil dat de val van zondag. Rainey miste echter alleen de TT van Assen en kon vervolgens zijn zegereeks hervatten en z'n derde titel pakken. Sinds z'n eerste GP-zege in Engeland in 1988 wist hij 24 keer als winnaar over de streep te komen. In 1982 debuteerde Rainey op de Superbikes met een derde plaats om het jaar daarna wereldkampioen te worden bij de zware viertakten. Met die titel was de toon voor zijn loopbaan gezet. Kenny Ro berts contracteerde hem voor de 250cc klasse. Op die lichte Yamaha heeft Rainey nooit gro te successen geboekt. Pas in 1988, toen hij debuteerde bij de halve liters, brak hij door met die zege in Engeland en een derde plaats in de eindrang schikking. Het jaar erop werd hij tweede, om vervolgens de troon als koning van de wegrace drie jaar lang in zijn bezit te ne- In tegenstelling tot andere idolen van de motorsport is Rai ney nooit een volksheld gewor den. Daarvoor was hij iets te af standelijk. Hij deed zijn werk, gaf zich niet over aan frivolitei ten en verwierf daarmee de bij naam 'Coolcat'. Zowel buiten als op de baan liet hij zich niet afleiden. Rainey gaf dan ook vrijwel geen interviews. Bij de incidentele gevallen dat hij wel tot praten bereid was, liet hij nooit het achterste van zijn tong zien. De Amerikaan was één en al zakelijkheid, werd door zijn teamchef vrijwel van de buiten wereld afgesloten en diende zich te beperken tot sportieve prestaties. Rainey zat als gego ten in die rol. Terwijl Kevin Schwantz de harten van de mo torsportliefhebbers stal met zijn aanvallende rijstijl, vergaarde Rainey hoofdprijzen. Hij zou dat dit jaar ongetwij feld ook hebben gedaan. Want hoewel Schwantz zijn landge noot probeerde te imiteren in Yesultaatrijden', zag het er dit jaar weer naar uit dat Rainey zijn seizoen het best had opge bouwd. Tot Misano. Rainey, getrouwd en vader van een kind, zal worden gemist in het rennerskwartier. Niet omdat hij de meest sympathie- was, maar wel om dat hij de competitie op een hoog niveau hield. Zijn bran dende ambitie was de eerste te blijven en daarom stond zijn in- hij een sportman tot in de top- breng garant voor vlijmscherpe pen van zijn tenen en bovenal wedstrijden. Wat dat betreft was Amerikaan. De aversie in ons land is diepgeworteld. Tegen alles wat Duits is. Dat hoef je Jan Wouters niet te vertellen. „Daar heb ik zelf ook wel eens een beetje aan meege werkt". Nu speelt hij in het hol van de leeuw, in Duits land, bij Bayern München. En hoopt hij op een faire behandeling door de supporters van FC TXvente. „Als ik volgende week door Enschede loop en m'n ploeggeno ten worden uitgescholden, dan zal ik mij daar best wel voor schamen". Vroeger niet. Toen was hij net zo blind als die anderen. Duitsland Moffenland. „Je bent er een beetje mee opgevoed. Niet alleen thuis, ook door de te levisie, door de hele geschiedenis". MÜNCHEN ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Hij speelt al bijna twee jaar bij de 'meest populaire en meest gehate club van Duitsland', „maar daarom kijk ik niet an ders tegen Duitsers aan dan vroeger". Z'n vrienden zullen het waarschijnlijk nooit worden, maar van enige vijandigheid, heeft hij nooit iets bespeurd. In tegendeel. „Eigenlijk hoor ik hier alleen maar positieve din gen over Hollanders. De men sen in Beieren noemen zich geen Duitser, zoals eeh Fries bij ons zich geen Hollander noemt". Het aantal buitenlanders dat in de loop der jaren bij Bayern München flopte is legio. En dat waren toch niet de eersten de besten. Het is des te opmerkelij ker dat Jan Wouters wél slaagde en ten koste van de almachtige Lothar Matthaus uitgroeide tot 'Der Chef'. „Sterke schoenen, denk ik". Dat is iets te simpel jan. „Hét gaat om de voetbalkwali teiten, die komen op de'eerste plaats. Hoewel, als ik aan Mark Hughes denk die is hier ook niets Waarom is het jou dan wel gelukt? „Ik ben hier gewoon mezelf ge bleven en heb me alleen als voetballer een beetje aangepast. Maar iedereen die mij kent, weet dat ik nooit een machts strijd aanga. Zo ben ik niet. In het veld zal ik altijd praten, roe pen ert schelden. Dat zijn mijn sterke punten, dat is mijn type spel. Maar het is'natuurlijk ook weer niet zo dat ik alléén kan knokken, ik kan ook nog aardig ballen". De halve voetbalwereld is te genwoordig op zoek naar een ty pe Wouters. Dal moet je strelen. „Als Van Gaal zegt dat van alle spelers die de afgelopen twee jaar bij Ajax zijn vertrokken, hij er maar eentje mist, vind ik dat leuk om te lezen. Maar hier is dat ook al zo. In Stuttgart heb ben ze gezocht naar een speler, die de Bayem-rol van Wouters moest gaan spelen. Dat kietelt, daar ben ik best een beetje trots op". tk: „Niet alleen in Nederland, ook hier zijn ze al behoorlijk ver- de kunst van overleven is, ze hebben alles wal hun hartje be geerd. Daar werk ik zelf ook aan mee, dat zie ik tju aan m'n ei gen dochter. Die heeft ook alles. En dan is het moeilijk om de klok terug te draaien. In Enge land heb je noe achterstands- Jan Wouters, als altijd sterk a buurten en is profvoetbal vaak de enige manier om aan de kost te komen". „Het maakt wel even verschil of jé als beginnend prof schoe nen moet poetsen of je krijgt meteen een dure auto onder de kont en je verdient al gelijk een ton. Als je in Nederland zou zeggen dat ze de schoenen van de profs moeten poetsen en dat ze dan pas mogen meetrainen, kijken ze je aan of je niet goed bij je hoofd bent. Ze hebben het al te goed voor ze beginnen. Maar gelukkig hebben we er nog een paar, Peter Bosz, Jan van Halst, Rob Maas, en dan zal ik er best nog wel een paar ver geten". Doorsnee JarT Wouters noemt zichzelf een doorsnee-jongen. Een Utrecht se arbeiderszoon, de jongste van zes zussen en drie broers. Hij groeide op in de Rivieren buurt, een echte voetbalwijk. 'Slidings op asfalt, duiken op steen. Je kwam vaak met een open knie of een gat in je kop thuis. Het was incasseren en uitdelen, dat vormt je', ontleed de hij al eens zijn afkomst. Hij plukt er nu de vruchten van. Maar net zo verrassend als zijn transfer naar Bayern München. was eerder zijn overgang naar Ajax waar Johan Cruijff een pin- geldoos (Vanenburg) inruilde voor een balveroveraar. In De Meer groeide Jan Wouters uit tot de controlerende midden velder die hij nu is. Het verleng stuk van de trainer op het veld. „Je stuurt spelers vooruit en als er te veel weg zijn, roep je ze te rug. Maar ik wil ook graag mee- voetballen". Als het moet wijzend en vloe kend, vooral tegen zichzelf. En als het helemaal niet anders kan, wordt het beest in hem wakker. Dan gedraagt Jerom- meke, vanwege z'n kromme be nen, zich als een killer, die speelt op de grens van het toe laatbare. Omdat hij aan weinig zo'n grondige hekel heeft dan aan verliezen. Dan kan hij ge meen zijn, als het moet zelfs héél gemeen. Maar nooit met de vooropgezette bedoeling doodschoppen uit te delen. In casseren en uitdelen, dat soort werk dus. Zoals op Wembley te gen Gascoigne. 'Dat boek is de finitief gesloten'. Mis je Ajax niet een beetje? „Qua voetbal wel. Voor de rest kun je niet over missen praten, daarvoor heb ik het hier veel te goed naar m'n zin. Alhoewel als ik moet kiezen tussen een wedstrijd in Nederland, Ajax en PSV uitgezonderd, ga ik als toe schouwer liever hier op de tri bune zitten. Als trainer zou ik daar anders over denken". Het niveau van de "Buttdesliga valt tegen? „Het voetbal is minder, maar qua strijd en vechtlust is het moeilijker. Hier speel je geen wedstrijden, waarvan je tevoren kunt zeggen: die gaan we met 3- 0 winnen. Daar moet het breek ijzer aan te pas komen. Bij Ajax speelden we die wedstrijden wel. Je gaf een half uurtje gas en dan stond het 2-0 of 3-0. Dan kon je de wedstrijd gewoon uit spelen. Hier kan dat niet, uit ze ker niet". Het is rennen en vliegen, hol len en stilstaan. „Precies. Nederlanders zijn schaakvoetballers, hier rent al les en iedereen naar voren. Als er drie, vier man in de aanval zijn, denkt de ander: ik ren ook maar naar voren. Ze denken al lemaal in hun eigen straatje. Dat probeer je te corrigeren, maar vaak is het dweilen met de kraan open. Dan sta ik ineens alleen in een gat van veertig meter. Als je dan een een coun ter om de oren krijgt Duis burg won vorige week met 5-1 in Bremen, maar als je die club tegen Ajax laat spelen, komen ze niet eens over de middenlijn. De counter wordt meteen afge stopt. Hier staan vaak vier, vijf man voor de bal, dat is makke lijk counteren". Zelfs de Nederlandse kneuterig heid mist hij niet. zegt-ie. „Op het veld is het allemaal nog prestatiegerichter dan bij Ajax. maar daarbuiten is het wat meer ontspannen. Bij Ajax heb ik de avond voor een wedstrijd nog nooit een biertje gedron ken. hier doen we dat met z'n allen. En als er iemand jarig is, is er altijd Weisbier met Wurst". Hij slaat de tas over z'n ge kromde rug. En stapt in een Duitse auto met een wit num merbord. „Ik had nooit gedacht dat ik in de Bundesliga zou wil len voetballenI lij heeft er nog geen seconde spijt van gehad. De supporters van Bayern Mün chen evenmin. 'Er tut immer seine Arbeit". Daarmee is voor een Duitser alles gezegd. Karak- tcrvoctballer Jan Wouters had wel een Duitser kunnen zijn. door: Rob van der Zanden De tennisregejs zijn niet meer van deze tijd Een tenniswedstrijd kan veel aantrekkelijker worden gemaakt. De vraag is echter of de ITF in staat moet worden geacht om de amusementswaarde te verhogen. Meeden ken is nooit het sterkste punt geweest van dit orgaan. Het logge instituut maakt en be waakt de tennisregels, de behoudzucht is groot. Dat de sport kapot dreigt te gaan aan ouderwetse regels, lijkt men niet te besef fen. Daarom is het al heel wat dat de ITF vol gende week een voorstel op tafel legt, waar in men de pauze tussen twee punten door wil inkorten van 25 tot 20 seconden. Maar waarom niet meteen de spelers verplichten om na 15-0 binnen tien seconden het vol gende punt te spelen? Op de US Open liep het tijdrekken, vooral in de eerste week, uit de hand. Vanwege de hitte en de hoge luchtvochtigheid grepen de spelers tussen de bedrijven door steeds naar de handdoek. Vaak werd een halve mi nuut gebruikt om op adem te komen en om het zweet af te vegen. Het begon een spelle tje te worden van de spelers. Ze tartten de umpire die volgens de regels maar 25 se conden mag toestaan. De vertragingsacties lieten de verspilde tijd in een wedstrijd soms oplopen tot drie uur of meer. Als er 400 punten werden gespeeld dan gingen er ongeveer 200 minuten verlo ren. Zo speelde Richard Krajicek tegen Todd Martin volgens de computer vijf uur en tien minuten. In werkelijkheid vochten ze niet veel langer dan een uur en een kwartier om de punten. De bal is in een tenniswedstrijd steeds kor ter in het spel. De spelers serveren steeds harder en scherper en de rallies duren steeds korter. Op Wimbledon is al eens be rekend dat in een wedstrijd van drie uur de bal niet meer dan zo'n twintig minuten in beweging is. Voor de rest zit het publiek vooral te kijken naar spelers die op een stoel zitten (anderhalve minuut na twee ga mes) of die zich voorbereiden op een ser vice. Toegegeven: grastennis is extreem met rallies van gemiddeld 2 tot 3 seconden, maar de bal krijgt op alle ondergronden steeds meer vaart. Zonder de snelheid van het spel af te rem men, kan de ITF iets doen aan het enorme tijdrekken en tijdverspillen. De wissels tus sen twee games moeten korter en de pau zes tussen de slagenwisselingen moeten korter. Volgens woordvoerder lan Barnes van de ITF zal het echter nog wel even du ren voordal er grote veranderingen worden doorgevoerd. „Tennis is erg conservatief wat dat betreft," meent Barnes. De spelers veranderen en de outfit ook, maar de regels blijven hetzelfde. De invoering van de tie break zo'n twintig jaar geleden was in feite een revolutie in deze sport. Het zegt genoeg dat er volgende week over vijf seconden wordt gepraat." Het geeft weinig hoop voor de toekomst. Barnes denkt dat ook: „In 2050 zal tennis er nog zo uitzien als nu. De tweede service zal nog bestaan, de baan zal nog dezelfde af metingen hebben en ook de telling zal nog hetzelfde zijn." Het is volgens Barnes geen toeval dat de discussie over de amusementswaarde van hei tennis weer oplaait, uitgerekend nu de US Open bezig is. „De Amerikanen hebben moeite met het kijken naar een vijfsetter van vijf uur. Er gebeurt te weinig vinden In de 'States' heeft men er al wat op gevon den. In een speciaal opgerichte competitie (het zogenaamde 'teamtennis') wordt een simpele telling gehanteerd waarbij de speler die het eerst vier punten maakt gamewin- naar is. Geen deuce, advantage, deuce etce tera. want dat schiet niet op, vinden de Amerikanen. Barnes: „Typisch Amerikaans, maar zoiets zal de 1 Tl nooit toestaan." Pam Shriver denkt dot de organisatoren van De Internationale Tennis Federatie (ITF) gaat volgende week in vergadering om het tijdrekken van de profs aan banden te leggen. De belangrijkste bobo's uit de tenniswereld hebben de ogen plotseling geopend. Het eindeloze getreuzel van de spelers op de US Open na iedere slagenwisseling begint kennelijk ook de conservatieve bestuurders te vervelen. tennistoernooien zelf maar iets moeten doen om de mensen te'vermaken, als de spelers en de bestuurders daartoe niet in staat zijn. De 31-jarige Amerikaanse, die in 1978 de finale van de US Open verloor, pleit voor meer show in de tijd dat de spelers rusten. Die tijd is er immers in overvloed. Shriver: „Laat de mensen, net als bij honk bal, op een videoscherm de laatste rally zien. Dan kunnen ze nog eens controleren of de bal al dan niet uit Was. Of maak mu ziek tijdens de wissels. En stop ermee om de mensen op de tribune die een tennisbal vangen, te vragen om de bal terug te geven. Dat doet met bij honkbal ook niet." Het fs een alternatief, tennis nieuw leven inblazen tijdens dode momenten. Dat neemt niet weg dat de ITF er ook verstandig aan zou doen het tijdrekken aan banden te Tussen de bedrijven door grepen de spelers tijdens het US Open steeds vaker naar de handdoek om tijd te rekken. Hier verdwijnt Medvedev buiten beeld. roto ap

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25