Plannen voor nieuw kinderdagverblijf Bibliotheek Ridderveld in 1995 uit ruimtenood Feestweek begint met een kroegentocht Hooge Burch bouwt in Waddinxveen cmo Rijn- en Veenstreek A^j^Ruud Vermey 'Het ziet er goed uit' k 1TT7Ï m:u ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1993 Bij voormalige LTS in Oude Wetering De gemeente Alkemade onderzoekt of er een nieuw kin derdagverblijf kan worden gebouwd bij de voormalige LTS in Oude Wetering. Dit pand moet grenzen aan het nieuw te bouwen Huize Jacobus. Het is de bedoeling dat het nieuwe kinderdagverblijf in de plaats komt van de huidige twee onderkomens in Roelofarendsveen, name lijk Twinkeltje in het kantorencomplex De Watertoren en 't Zonnestraaltje in de voormalige Ignatiusschool. kan er pas in 1996 worden ge bouwd. Als tegen die tijd de be hoefte aan kinderopvang zoda nig is dat we moeten uitbrei den, dan houden wij Twinkeltje en/of 't Zonnestraaltje aan." De nieuwbouwplannen 'ver keren nog in een zeer pril stadi um, waarschuwen Vollering en F. Lempers van de gemeente Alkemade. De gemeente onder zoekt op dit moment of de bouw van een nieuw kinderdag verblijf financieel mogelijk is. Bovendien is het nog niet zeker of de nieuwbouw van Huize Ja cobus doorgaat. De raad neemt daarover dit najaar een besluit. Als de bouw van een nieuw zorgcentrum niet doorgaat, dan alkemade marieta kroft Het verzoek voor een nieuw kinderdagverblijf komt van de eigenaren van de bestaande in stellingen. Als belangrijkste ar gument voor nieuwbouw noemt P. Vollering dé efficiën tie. ,,Een kinderdagverblijf in een gebouw is praktischer dan in twee gebouwen." Een bijko mende reden is dat de plek bij de voormalige LTS iets centraler ligt dan de Ignatiusschool. Overigens is het helemaal niet zeker dat 't Zonnestraaltje en Twinkeltje door het echtpaar Vollering worden afgestoten als er een nieuw onderkomen komt. Vollering: „Op z'n vroegst zijn ook de plannen voor een nieuw kinderdagverblijf van de baan. „luist door het kinderdag verblijf tegelijkertijd te realise ren met het zorgcentrum, kun nen de kosten beter in de hand worden gehouden", zegt Volle ring. 't Zonnestraaltje draait sinds het voorjaar van 1990. Vooral kinderen tussen de anderhalf en vier jaar bezoeken dit onderko men. Twinkeltje, dat sinds be gin dit jaar open is, is meer ge richt op de opvang van baby's. In beide onderkomens is ruimte voor 16 volbezette kindplaatsen. Omdat lang hiet alle kinderen vijf hele dagen in de week het kinderdagverblijf bezoeken ('op de ene dag is het drukker dan op de andere dag'), kunnen veel meer kinderen van deze voor ziening gebruik maken. Mo menteel bezoeken 60 kinderen op bepaalde tijden in de week het kinderdagverblijf. Het is de bedoeling dat het eventuele nieuwe onderkomen ruimte krijgt voor 32 'kindplaatsen'. zaalbergstraat 13 alphen a/d rijn tel. 01720-72509 Jeugdtheatergroep zoekt spelers alphen aan den run Het Alphense buurtcentrum Elckerlyc heeft met ingang van het winterseizoen een nieuwe activiteit: Jeugd theatergroep 'Mask'. Jongens en meisjes van 13 tot 17 jaar die houden van toneelspelen, zingen of dansen kannen hieraan meedoen. De audities voor Mask worden gehouden op maan dag 4 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in het buurtcentrum aan de Havixhorst 254 in Alphen. De repetitie-avond wordt woens dag, van 19.30 tot 21.00 uur. Omdat een theatergroep niet kan draaien zonder 'randfiguren' doet Mask een beroep op mensen die willen helpen bij de uitvoeringen. Er is werk voor een techni cus, toneel - en muziekschrijvers en chauffeurs. Inlichtingen bij mevrouw Van Kesteren, telefoon 01720-20487. Rijk werkt aan Gouwe-aquaduct alphen aan den run» Het rijk gaat de aanleg van het Gouwe-aquaduct bij de Alphen se hefbrug uitwerken en voor bereiden, hoewel er nog geen geld voor is. Zodra dat er wel is wordt het aquaduct gebouwd. Dat antwoordt minister H. Maij-Weggen van verkeer en waterstaat op een brief die bur gemeester M. Paats eind mei schreef. In die brief wijst Paats de mi nister op een in 1989 gedane belofte van haar voorganger N. Smit-Kroes. Deze beloofde de gemeente Alphen dat de rijks weg tussen Bodegraven en Al phen - waarvan het aquaduct deel uit maakt - versneld zou worden aangelegd wanneer projecten elders in het land ver tragingen zouden oplopen. Paats betreurt het dat de aanleg van de weg echter steeds verder naar achteren wordt verscho- peter te lintel hekkert Als het even meezit heeft de Al phense wijk Ridderveld begin 1995 een grotere bibliotheek. Hiermee komt na vier jaar zoe ken een einde aan het nijpend ruimtegebrek, waarmee de bi bliotheek al jaren kampt. Het bestuur van kerk- en gemeen schapscentrum De Bron is ak koord gegaan met een aanbouw van ongeveer 700 vierkante me ter tegen zijn gebouw aan. De kosten hiervoor bedragen ruim 1,4 miljoen gulden. De gemeen teraad beslist in oktober of het plan doorgaat. Al tien jaar roept de openbare bibliotheek iiT Alphen dat ze wil uitbreiden. Het filiaal bij win kelcentrum Ridderhof is veel te klein, terwijl er nog meer men sen boeken lenen dan in de hoofdvesting in het centrum van de gemeente. Nu staan er nog zo'n 40.000 boeken in een ruimte van 200 vierkante meter. Na de uitbreiding is er totaal zo n 900 vierkante meter be schikbaar en staan er 6000 nieuwe boeken bij. Het filiaal is gevestigd in De Bron, dat eigendom is van een aantal kerkelijke instanties. Tus sen dé gemeente en het bestuur van het centrum is een aantal geschilpunten ontstaan over het gebruik van de geplande aan bouw. Zo wilden de kerken in het contract opgenomen zien, dal zij kunnen beslissen of de bibliotheek ook op zondag open mag. Anders gingen zij niet ak koord met de plannen. De ge meente was het daar niet mee eens, maar lijkt na een aantal gesprekken aan het kortste eind te trekken. PvdA en D66 hebben hun on genoegen geuit over dezfc kwes tie. Zij vinden dat de kerken niet het recht hebben dergelijke be slissingen te nemen. Volgens deze raadsfracties steekt de ge meente een hoop geld in de verbouwing en gaat het hier bo vendien om een 'gemeentelijke voorziening voor de hele Al phense gemeenschap'. De bibliotheek laat zich niet in de discussie betrekken. „Wij laten het niet stuklopen op de zondagopenstelling, het is voor ons geen heet hangijzer. In praktijk gaat het waarschijnlijk niet eens spelen. Als wij beslui ten ook op zondag open te gaan, dan geldt dat alleen voor het hoofdfiliaal, denk ik", meldt een woordvoerster. - j&B n den run» Dwars door de Alphense nieuwbouwbuurt Kerk en Zanen loopt de wandelroute De Oude Wereld. Het is de cen trale route door de wijk, die bij het Europa plein begint en vanwaar het Sevilla-paviljoen aan het andere einde al zichtbaar is. Langs De Oude Wereld komen alle voorzieningen. Het wijkcentrum De Oude Wereld zit er al, even als basisschool 'Kerk en Zanen' en een cen trum voor kinderopvang. Vooraan in de wijk komt nog een winkelcentrum met een super markt en het begin van de voetgangersweg wordt bekroond met een luxe woontoren. En toch. Wie mocht denken dat hij zo een goede indruk heeft van het aanzicht van de wijk, kon zich nog wel eens flink vergissen. Als het aan een combinatie van Archeon, Westnederland, gemeente Alphen, de NS, Siemens en het ministerie van verkeer en wa terstaat ligt zweeft hier nog volgend jaar op zes meter hoogte een hangbaan. De baan moet 1200 mensen per uur van het NS-sta- tion naar het Sevilla-paviljoen vervoeren met vijftig kilometer per uur. De baan zou er in april aanstaande al moe ten liggen, maar inmiddels wordt de opening niet eerder verwacht dan september volgend jaar. Want aan de begroting van 27 miljoen gulden ontbreekt nog tien miljoen. Toch is Archeon optimistisch over de komst van de baan: „Het ziet er goed voor ons uit", verze kerde een woordvoerster van Archeon nog kort geleden. foto jan holvast Betere buslijnen naar Benthuizen benthuizen Dc gemeente Rijnwoude wil on derzoeken of ze zelf een beter busverbinding van Hazerswou- de-Rijndijk naar Benthuizen kan instellen. De buslijnen naar Benthuizen rijden nu overdag slechts eens per uur en 's avonds maar één keer. Boven dien duurt het in Benthuizen minimaal twintig en soms zelfs veertig minuten voordat een passagier kan overstappen op een andere bus. De gemeente heeft de bus maatschappij Westnederland verzocht om de bus vaker te la ten rijden, maar Westnederland heeft daarvoor geen geld. „In de huidige tijd van bezuinigingen en effeciënt omgaan met de be schikbare middelen, ligt het ac cent zeker niet op de dunne vervoersstromen, zoals Bent- huizen-Hazerswoude-Dorp en - Rijndijk. Een verbetering kun nen wij u niet bieden", ant- woorde de busmaatschappij. De gemeente heeft nu de se niorenraad uitgenodigd om mee te denken over een andere oplossing, die vooral gericht moet zijn op de oudere inwo ners. Onder de senioren zou een onderzoekje moeten wor den gehouden om te kijken of zij wel behoefte hebben aan een intensievere verbinding tussen de twee dorpen. „Bij een con crete vervoersvraag kan gedacht worden aan een buurtbus, bel taxi of privé-vervoerexperimen- roelofarendsveen De jaarlijkse feestweek in Roelofarends veen begint morgen met de wandel-, fiets- en rolschaats-kroegentocht. De on geveer acht kilometer lange rit begint om 17.00 uur bij alle Veense kroegen. Sportfreaks kunnen maandagavond vanaf 19.30 uur meedoen aan de Oranje loop. Inschrijving is vanaf 19.00 uur in café Jan Heemskerk. De hele snelle lo pers zijn om 20.00 uur net op tijd terug om in café-bar 't Veen aan een darttoer- nooi mee te doen. Op dat moment zijn vier deelnemers al een uur lang bezig om elkaar van het 'groene laken' af te stoten tijdens de fi nales van de Oranje Biljartkampioen schappen 1993 in café De Haven. De an dere vier finalisten spelen op dinsdag avond vanaf 19.30 uur in De Pepersteeg. De Veense winkeliers houden dinsdag avond tussen 19.00 en 22.00 uur ver schillende demonstraties. Die worden opgeluisterd door onder meer The Ever green Jazz Band en The Amazing Stroop wafels. Hoogtepunt van de avond is on getwijfeld het Paraplu-hangen op het Noordplein. Inschrijving 19.30 uur. De woensdagavond staat vanaf half acht in het teken van 'sjoelen voor kop pels' in 't Veen. Bridgeclub Alkemade houdt De Pepersteeg in haar greep met een bridge-drive. De muziekverenigin gen Liefde voor Harmonie (Roelo farendsveen) en Vijos (Bussum) werken mee aan de Taptoe '93 op het Alke- burchtplein. Hoewel er geen eind aan lijkt te ko men. gaat de feestweek gewoon door. Zo mogen alle verenigingen van de ge meente .Alkemade meedoen aan een vcr- cnigingsmanifestatie op donderdag. De muziekkorpsen Liefde voor Harmonie, Dice Musica, De Heerlijkheid, Altesa en Nomero verlenen hieraan hun mede werking. Dan begint om 20.00 uur einde lijk de kermis, die tot zaterdagavond blijft draaien. De echte doorbijters staan vrijdagmor gen om 10 uur gereed om de ballonop tocht voor kinderen bij te wonen. Niet alleen de kinderen komen vrijdag aan hun trekken, ook de ouderen zijn niet vergeten. Voor 65-plussers is er vanaf 14.00 uur een feestelijke bijeenkomst in de Bloemenveiling Roelofarendsveen. met als speciale gast Vader /Abraham. Als er nog mensen wakker zijn. kun nen die zaterdagmorgen vanaf 10.00 uur genieten van de creatieve uitspattingen van de jongsten tijdens het jeugdbloe- mencorso. De zaterdag wordt naast de optocht gevuld met om 8.30 uur een vis wedstrijd voor 16 jaar en ouder, om 13.00 uur tonknuppelen en als hoogte punt tobbetje steken om 14.30 uur. Ver der zal Kindertheater Graat en Harmien ruim een uur lang de kinderen van groep 1 tot en met 8 vermaken. 'Verstandelijk gehandicapten zijn vroeger erg onderschat' zwammerdam/waddinxveen wilfred simons Het christelijk verstandelijk gehandicapten Hooge Burch in Zwammerdam vestigt een dependance in Wad dinxveen. In de nieuwbouwwijk Zuidpias komen twee 'sociowo- ningen'. Dat zijn op eengezins woningen gelijkende huizen waar 32 verstandelijk gehandi capten gaan wonen. In een an der deel van de wijk krijgt Hooge Burch een terrein van twee hectare waar zij tien bungalows, een dagcentrum en een dienstencentrum vestigt. Op dit terrein wonen vanaf be gin 1996 tachtig bewoners. De nieuwbouw kost 20,5 miljoen gulden. Hiervoor moet Hooge Burch net als iedere onderne ming bij een bank een hypo theek afsluiten. Hooge Burch is opgezet vol gens de filosofie van de jaren '60. Het is een 'woonwijkje' van Zwammerdam. compleet met kerk en supermarkt. Volgens de inzichten van destijds zouden verstandelijk gehandicapten ge baat zijn bij een parkachtige omgeving, waar zij in alle rust, geïsoleerd van de samenleving, bij elkaar konden wonen. Maar er zaten ook andere overwegin gen achter, zegt directeur M. van Capel. „Men vreesde dat men een kleinschalige instelling niet rendabel zou kunnen ex ploiteren." Maar de inzichten over de zorg zijn in 25 jaar flink veran derd. In 1970 sliepen de bewo ners met vier of zes op zaaltjes. Anno 1993 moet iedereen een éigen kamer hebben. De gebou wen in Hooge Burch zijn nu dus verouderd. De slaapzalen moe ten worden omgetoverd in ka mertjes. Maar ook de daken moeten na twintig jaar gebruik worden vernieuwd, muren moeten opnieuw worden ge voegd. En dan groeit het aantal huizen als gevolg van de nieuw bouw in Waddinxveen. Het aantal 'plaatsen' groeit echter niet. Omdat de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten alleen uitkeert per 'plaats', krijgt Hooge Burch niet meer geld. Dat betekent dat de Directeur M. van Capel: „Verstandelijk gehandicapten kunnen veel. Sommigen kunnen zelfs op hun eentje op vakantie naar Benidorm uit het jaarbudget van ruim 58 miljoen gulden moet worden betaald. Volgens Van Capel (52) is het een hoop gepuzzel. Hij wil bezuinigen, activiteiten uit besteden, energie besparen. En de personeelskosten - 70 pro cent van het totale budget van de instelling - verminderen waar dat kan. Bij elke vacature wordt bekeken of opvulling nog wel nodig is! Ook krijgen de nieuwe huizen eigen keukens waar de bewoners zelf koken, zodat een centrale keuken over bodig wordt. 'Middenniveau' De nieuwbouw in WaddinXveen is noodzakelijk doordat de hulpverleners tegenwoordig an ders tegen verstandelijk gehan dicapten aankijken. Van Capel: „Ze zijn vroeger erg onderschat. Ze golden als afhankelijk en moesten worden 'verpleegd'. Natuurlijk zijn er gehandicap ten die levenslang verzorging nodig hebben. Maar zeer veel bewoners kunnen veel meer dan vroeger werd aangenomen. Ze kunnen zelf koken en deel nemen aan het verkeer. Ze kun nen geld opnemen bij de bank en inkopen doen in de super markt. Er zijn er zelfs bij die op hun eentje op vakantie naar Benidorm gaan." In die denkwijze past een geï soleerd bestaan in een paviljoen niet meer. Nu willen de hulp verleners ze tussen gewone bur gers laten wonen Tn een norma le straat. Hooge Burch heeft al vier van zulke woningen in Waddinxveen. Maar zij zijn be doeld voor verstandelijk gehan dicapten met een 'hoog niveau'. Van Capel wil nu ook vier so- ciowoningen bouwen voor ge handicapten met een 'midden niveau'. „Wij denken dat ook zij in zulke huizen goed kunnen functioneren. Ze zijn wat meer aan huis gebonden en hebben intensievere begeleiding nodig, maar we denken dat ze het wel kunnen rooien. Deze gedachte is voor Nederland betrekkelijk Ook de tien nieuwe bunga lows voor bewoners van 'laag niveau' lijken op gewone eenge zinswoningen. ledereen krijgt een eigen kamertje en men kan elkaar ontmoeten in een gewo ne, ruim opgezette woonkamer. Op het terrein komt ook een dagcentrum waar de bewoners aangepast werk kunnen doen i r is een gymzaal een ftpefbad en een ontmöetings- en lunch ruimte. Ook de bewoners van de sociowoningen werken in het centrum. Van Capel: „Zij gaan dus met hun lunchpakket e s morgens gewoon naar hun werk. net als alle andere wer kende Nederlanders."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17