Financiën Leiderdorp rooskleurig Schimmel in archief Zoeterwoude Daar heb je haar weer in die ballenjurk' Regio Stilzwijgen gemeente over kwestie-Veldstra Ook deze Vitara huur je bij ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1993 973 De financiële ellende van de gemeente Leiderdorp is gro tendeels voorbij. En dat gaan de burgers het komend jaar merken. De reinigingsheffing gaat omlaag en de overige gemeentelijke belastingen stijgen amper. Verder is er na jaren weer geld om hoognodig onderhoud te plegen aan wegen, groen en straatverlichting. LEIDERDORP» ROY KLOPPER Burgemeester en wethouders van Leiderdorp presenteerden gisteren de begroting voor 1994. Hun laatste in de huidige colle geperiode, en niet de beroerd ste. Want het gaat helemaal niet meer zo slecht met de gemeen telijke financiën, zo blijkt uit de cijfers en bijbehorende beleids- De belangrijkste conclusie die kan worden gerokken is dat de burgers er volgend jaar nauwe lijks op achteruit gaan. De ge meentelijke belastingen stijgen met 1,7 procent. Aan het begin van de collegeperiode was al af gesproken dat de gemeentelijke tarieven jaarlijks minstens met dit percentage omhoog zouden gaan. Opvallend is dat de afvalstof fenheffing volgend jaar met vier procent omlaag gaat. Alom werd gevreesd voor een forse stijging, omdat de gemeente 2,7 miljoen gulden moet bijdragen aan de kosten van het SAVA-de- baclc - het mislukte project van Zuidhollandse gemeenten om een vuilverbrandinsginstallatie te bouwen bij Ypenburg. Maar de gemeente betaalt dit bedrag uit de rente-opbreng sten van het grondbedrijf. Dit heeft forse tegoeden door de grondverkoop in Buitenhof Midden en West. Volgens het college is het verantwoord om hieraan eenmalig een bedrag te onttrekken om in een klap de SAVA-rekening te voldoen. Dat de reinigingsheffing zelfs omlaag gaat, heeft te maken met het gedrag van de burgers zelf. De afgelopen jaren wordt minder huisvuil aangeboden, waardoor de gemeente minder hoeft te betalen voor de verwer king. Ook is er volgend jaar geld om achterstallig onderhoud aan onder meer wegen en straatver lichting te plegen. Hiervoor komt 175 mille per jaar beschik baar. Volgens wethouder H. Veldstra is dit hard nodig. „Sommige lantaarnpalen staan echt op instorten nadat we ja renlang hebben moeten bezui nigen." Volgens het college zijn de fi nanciën structureel op orde. „Ook voor de komende jaren ziet de situatie er goed uit", al dus wethouder C. Huigen (WD/financiën). Dat is vooral te danken aan de bezuinigingen die zijn afgesproken in de zoge heten kerntakendiscussie die eerder dit jaar is gevoerd. Hier bij werd bepaald welke taken de gemeente de komende jaren voor eigen rekening moet ne men en wat kan worden uitbe steed. Ook is een kritische blik geworpen op allerlei subsidies. Pas vanaf 1995 gaan deze maatregelen effect sorteren. Dan is de opbrengst 4,5 ton. Dit loopt op tot 8.6 ton in 1998. Dat leidt er waarschijnlijk toe dat de gemeente in de loop van de ko mende jaren geld overhoudt. Mits de rijksbijdragen niet ver der worden verlaagd en zich geen onverwachte tegenvallers voordoen. Voor komend jaar is de op brengst van de kerntaken-dis cussie nog nihil. Daarom is een bedrag van drie ton onttrokken aan de hogere renteopbrengst van de tegoeden van het grond bedrijf. Geen presentje in ver band met de naderende verkie zingen, zo verzekert Huigen. „Het is gewoon geld van de ge meente. En het grondbedrijf is financieel zo gezond dat deze eenmalige ingreep wel kan wor den gepleegd, in afwachting van de opbrengsten van de kernta kendiscussie." VOORSCHOTEN» De eigenaar van de twee ser viceflats aan de Richard Wag- nerlaan en de Rossinidreef in Voorschoten gaat officieel be zwaar indienen tegen de komst van een jongerencentrum bij zwembad Het Wedde. De direc tie van de Naardense firma ver wacht geluidsoverlast van mu ziek en brommers in de buurt van de flats. De bewoners lopen niet warm voor acties, zegt vice-voorzitter De Jong van het bestuur van de Rossiniflat. „De plannen liggen LEIDERDORP ROY KLOPPER Burgemeester J. de Bruin van Leiderdorp wil nog altijd niet ingaan op de kwestie over de grondverkoop van de gemeente aan de Aannemers Combinatie Leiderdorp. Het college ver kocht de grond in Buitenhof voor een lagere prijs dan met de raad was afgesproken. Op het terrein laat onder anderen D66- wethouder H. Veldstra een huis bouwen. De Bruin wil eerst het volledi ge dossier hebben, voordat hij commentaar geeft. „Misschien heeft een raadscommissie ooit eens gezegd dat het college mocht afwijken van de door de raad aangegeven prijzen." De Bruin betreurt de publicaties in deze krant over de prijzen van de grond in Buitenhof. Door zijn zwijgzaamheid blijft ook een andere vraag onbeant woord. Bij Leiderdorpers die hebben meegeloot voor wonin gen in Buitenhof zijn twijfels ge- rezën over de wijze waarop de toewijzing heeft plaatsgehad. Omdat voor dg betreffende wo ningen meer belangstellenden waren, moesten gegadigden zich inschrijven bij de gemeen Snel ingrijpen is absoluut noodzakelijk COMMENTAAR Compliment Waar veel gemeenten in deze regio nog steeds diep in de proble men zitten, heeft Leiderdorp de financiën op orde. Het is de ge meente gelukt een sluitende begroting te presenteren zonder de burgers extra te belasten. Dat is een compliment waard. Toen het huidige college aantrad was er financiële kommer en kwel. En het einde van de ellende leek niet in zicht. Dit college is er evenwel in geslaagd het tij te keren. Daarvoor waren harde be- slisssingen nodig. De recente discussie over afstoten van ge meentelijke taken leidde tot impopulaire maatregelen. Daarom is de truc om drie ton bij het grondbedrijf te 'pikken' om de begroting sluitend te krijgen ook begrijpelijk. De gemeente put uit reserves, en de bewoners worden ontzien. Dat is toe te jui chen. Te vaak wentelen overheden hun financiële problemen af op burgers. Belangrijker nog is dat de greep in de kas van de grondbedrij ven eenmalig kan zijn. Vanaf 1995 leveren de bij de zogeheten kerntakendiscussie afgesproken bezuinigingen geld op. Zo veel zelfs dat de begroting automatisch sluitend blijft als de gemeente de uitgaven op peil houdt. Dat is een prettige erfenis die het huidige college achterlaat voor zijn opvolgers. Een nalatenschap die verantwoordelijkheden schept voor de wethouders die na de raadsverkiezingen van 2 maart aantreden. Zij moeten het zuinige beleid van hun voorgan gers voortzetten. Het zou, na het puinruimen van de afgelopen ja ren, een schande zijn als Leiderdorp opnieuw in de rode cijfers komt. 'Initiatief voor band met Polen ligt bij inwoners Zoeterwoude' ZOETERWOUDE JUDY NIHOF Eigenaar van serviceflats blijft protesteren tegen jeugdcentrum klaar, het is toch allang een be sloten zaak."'. Desondanks heerst er volgens hem grote be zorgdheid onder de ouderen. „Dit zijn toch verkapte bejaar dentehuizen. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is tach tig jaar, er zitten twaalf mensen die ouder zijn dan negentig. De mensen zitten hier voor hun rust." Volgens hem overweegt niemand van de bewoners te verhuizen vanwege de komst van het jongerencentrum. „Nee hoor, als je op die leeftijd bent, dan verhuis je niet meer zo makkelijk." Het oude archief van de gemeente Zoeter woude is ernstig aangetast door schimmel. Als er niet snel wordt ingegrepen, gaan de documenten verloren. Het college wil het archief daarom zo snel mogelijk laten ont- schimmelen en daarna overbrengen naar Leiden. Het Leidse gemeentearchief heeft betere faciliteiten om het archief te bewa ren en beheren. Op een tafel in de kelder van het gemeen tehuis aan de Noordbuurtseweg ligt een dik pakket 'ingekomen stukken' uit 1810. De bladen vertonen bruine randen, die lang zaam aan het verpulveren zijn. De letters zijn nog net te lezen, maar dat duurt vol gens ambtenaar Peter Fens niet lang meer. „Het archief moet snel worden ontschim- meld. anders heb je straks niets meer over." De teloorgang van het archief gaat hem aan het hart. „Alles wat hier staat is waardevol voor de geschiedenis van Zoeterwoude. Er zit van alles bij, zoals verzegelde stukken en landkaarten." Het oude archief van Zoeter woude bevat stukken uit de zestiende eeuw en loopt door tot 1815. De aantasting door schimmel werd on langs bij toeval ontdekt door de heer Paar- dekooper van de stichting Oud-Zoeterwou- de. De leden van deze stichting komen re gelmatig snuffelen in de stukken. „Onlangs heeft Paardekooper er nog de eerste huis nummering van Zoeterwoude in gevon den". glundert Fens. De slechte staat waarin veel stukken ver keren, is volgens de ambtenaar te wijten aan de manier waarop de stukken altijd zijn bewaard. „In het oude gemeentehuis ston den ze op zolder. Daar was het veel te voch tig. Tijdens de bouw van het nieuwe raad huis zijn ze overgebracht naar bejaardente huis Emmaus, waar het weer te warm was. En dan de dag van de verhuizing: het mot regende en de spullen werden vervoerd in een open vrachtauto. Alles bij elkaar zijn dat grote klappen geweest voor het ar chief." Ook in het huidige raadhuis is het klimaat om oude archieven te bewaren verre van ZOETERWOUDE BRENDA Fl optimaal. Fens: „Twee jaar geleden zei de inspecteur van de provincie het al. Het is hier zomers te vochtig en 's winters te droog. Je hebt een constante temperatuur van 18 graden.nodig." Als het aan de ambtenaren op het Zoeter- woudse gemeentehuis ligt, wordt het ar chief overgebracht naar Leiden. Op het ge meentearchief daar heerst het juiste klimaat dat nodig is om de stukken te kunnen be houden. Ook kan Zoeterwoude dan profite ren van de deskundigheid van de medewer kers. Kennis op het gebied van archivering heeft Zoeterwoude immers niet in huis. Het onderbrengen van het archief naar Leiden kost echter wel geld. De gemeente raad moet zich nog over deze uitgave uit spreken. Beheer, restauratie en inspectie door het Leidse archief kostent Zoeterwou de 10.000 gulden per jaar. Het ontschimme- len, dat bij een bedrijf in Ede moete gebeu ren, kost de gemeente ongeveer 1500 gul den. De raadscommissie middelen buigt zich maandag over de toekomst van het archief. De eerste voorzet voor een eventuele band met het Poolse dorpje Osiencza is door de ge meentelijke Werkgroep Zoeter- woude-Osiecza gegeven. Of er iets van terechtkomt, hangt af van de belangstelling onder de Zoeterwoudenaars, stelde wet houder R. Hogenelst (welzijn) vast tijdens een speciale infor matie-avond. Hoewel beide gemeentebe sturen al bij elkaar op bezoek zijn geweest, zei Hogenelst dat het aanknopen van een steden band alleen zin heeft als Zoeter woudenaars concrete ideeën hebben en zich daar ook voor willen inzetten. „Het initiatief moet van de bewoners komen", meent de wethouder. Aan een dertigtal aanwezigen uit het verenigingsleven, de ker kelijke organisaties en de Snoezige en kittige japonnen bij modeshow voor ouderen te. Aan de hand van een soort puntentelling werd bepaald wie voor een huis in aanmerking kwam. De kandidaten veron derstellen dat Veldstra boven aan een lijst is gekomen, maar het is niet te achterhalen of dit op eerlijke gronden gebeurde. De gemeente wil geen mede delingen doen over. het aantal punten dat de mededingers van de wethouder hadden. „Dat zijn privacy gevoelige gegevens, on der meer over inkomen en ge zinssamenstelling. Het is niet aan de gemeente om die in de openbaarheid te brengen", al dus hoofd bestuurszaken Van Winterswijk. De Aannemers Combinatie Leiderdorp, die de grond in Bui tenhof van de gemeente kocht, kreeg gisteren reacties waaruit bleek dat wordt gedacht dat zij bewust heeft meegewerkt aan misleiding van de gemeente raad. Daarvan is evenwel geen sprake, zo meldt adjunct-direc teur De Zwart. De aannemer heeft een aanbod gekregen van het college en is daar op inge gaan. „Wij weten helemaal niet hoe die prijs tot stand is geko men. Dat is een politieke kwes tie. Daar. bemoeien wij ons niet mee", aldus De Zwart. OECSTGEEST UESBETH BUITINK Geen denderende discomuziek en piepjonge mannequins in veel te strakke jurkjes gister morgen in het Dienstencen trum aan de Lijtweg, maar een modeshow voor ouderen. Pan talons, japonnetjes, mantels en deux-pieces passeerden het oog van de dames die massaal naar het centrum waren gekomen. Ze hoefden niet omhoog te kij ken naar een plankier, want de modellen liepen gewoon tussen de stoelen door. De ouderen uit Oegstgeest willen bij een mode show behalve kijken namelijk ook voelen. Microscopisch werden de mannequins met namen als Cornelie en Sisi daarom onder de loep genomen wanneer zij over het pad paradeerden. Beel dig, snoezig of kittig, de lady speaker haalde alle synoniemen uit de kast om de collectie van haar eigen firma Meijssen te be schrijven. De show en de kleding waren speciaal afgestemd op de oude ren. „De rokken hebben aan de zijkant altijd een elastieke band", verzekerde de lady-spea ker. „Onze japonnen hebben geen taillelijn. U trekt het cen tuurtje eruit en doet het op de hoogte die u zelf prettig vindt. Onze japonnen hebben altijd een voorsluiting, dus als u 's ochtends uw haar heeft gedaan en uw make-up heeft aange bracht, kunt u zo in de japon stappen." Ook de boezem krijgt in de kleding voor ouderen een ande re nadruk. „Er zit steeds een brede pas aan de bovenkant en daaronder is de stof ingerim- peld. Dat is heel fijn, want daar door zitten er geen coupe-na- den in." De mantelpakjes, blousonsen plissé-rokken leken op het oog van het tijdloze karakter dat de schoolbesturen werd donder dag gevraagd eens na te denken over de haalbaarheid van onder meer bezoekjes, corresponden tie en kennisuitwisseling. 'Scou ting Zoeterwoude' was op voor hand heel enthousiast. Volgens de club zou het bestuur serieus kijken naar de mogelijkheid van een kamp in Polen. De werkgroep heeft haar oog laten vallen op Osiencza, omdat deze gemeente veel overeen komsten vertoont met Zoeter woude. Osiencza is een agrari sche gemeente met zo'n 6400 inwoners die voornamelijk var kens houden. Daarnaast zijn er veel verenigingen. Omdat het tevens een merengebied is, pro beert het plaatselijke gemeente bestuur de aandacht van toeris ten te trekken. Inmiddels zijn een camping en een 'zwempa radijs'gerealiseerd. Brandweerwagens VOORSCHOTEN» In het recreatiegebied Vlietland zijn vandaag en morgen circa 50 old-timer brandweerwagens te zien. De wagens stammen bijna allemaal uit 1952 en de meeste hebben dienst gedaan als brandweerwagen van de Be scherming Burgerbevolking (BB) die in 1984 van haar brandweertaken werd onthe- VRIJE TUD Trekkers In Zoeterwoude zijn zondag de Trekkerbehendigheidswedstrij- den. De machinisten strijden om de titel 'All Rounder 1993'. Het feest begint om 10.00 uur met de verkiezing van de mooist versierde trekker. De wedstrijden worden gehouden op het terrein aan het Molen pad, achter het gemeentehuis. Mannequins toonden zo'n zestig modellen en langs de wanden van de zaal in het Dienstencentrum hingen nog kleding van veel oudere dames bij de televisie, want dan kunt u kenmerkt, maar de lady-speaker hem even over de knieën heen- benadrukte steeds de trendge- leggen." voeligheid. „Let-op de moderne tijgerprint", attendeerde ze de dames bij een bruine, klassieke overhemdjurk. En bij een japon: „Dit zijn de nieuwe wintertin- ten: ijsblauw met bruin." Ze wist voor elk kledingstuk ook de praktische toepassing. „Joke toont u een klassieke poncho, die u in deze tijd van het jaar buiten kunt dragen. En de poncho is heerlijk 's avonds De dames in het publiek zuchtten enthousiast, maar twijfelden soms aan de draag baarheid. „Het is allemaal erg mooi, maar niet om zelf te heb ben." „Ik moet er wel mee op de fiets, dus dat strakke hoeft voor mij niet zo." „Kost die jurk met die nopjes 300 gulden? Leuk ding. maar je gaat niet steeds dezelfde jurk aantrekken, want dan zeggen anderen: daar heb je haar weer in die ballen jurk. En dan is 300 gulden toch te duur." De mannequins toonden zo'n zestig modellen en langs de wanden in de zaal van het Dienstencentrum hingen nog eens honderden kledingstuk ken. „Maar we hebben geen tien Stuks van elk model en dat is maar goed ook", verklaarde de lady-speaker. „Want dan komt u elkaar allemaal tegen. Gaal u eens kaarten of een dag honderden kledingstukken. FOTO HIELCO KUIPERS je uit en dan zit u allemaal in hetzelfde pakje", schetste ze. De klapstuk is bij 'normale' modeshows een bruidstoilet en voor de oudere dames werd gis teren eveneens kleding voor een bruiloft getoond. „Deze speciale finale is voor de moeder van de bruid. Of als uw dochter bin nenkort zo veel jaar getrouwd is, wilt u iets bijzonders dragen. Gisteren heb ik nog dit ensem ble verkocht aan een oma de bruid." Auto- en Motorverhuur MultiRent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16