CDU-top wil Heitmann als staatshoofd Buitenland Telefoon en televisie wijken voor 'digitale assistent' Japans bezoek in België Krakers zetten bewoners zwarte woonoorden huis uit Schietpartij Muqdisho: zeker 100 doden Griekse premier Mitsotakis valt over economisch beleid Kroaten veroveren dorpen op Servische separatisten Eerbetoon aan Mao VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 Premier Oekraïne opgestapt kiev» De Oekraïense premier, Koetsjma, heeft gisteren zijn ont slag ingediend. Hij stapt op omdat zijn economische hervormin gen voortdurend worden tegengewerkt. In een verklaring zei hij dat Oekraïne zijn onafhankelijkheid dreigt te verliezen tenzij snel veranderingen worden doorgevoerd in de verlamde politie ke organen. Eén op de drie moeders VS ongehuwd Washington Bijna één op de drie moeders in de Verenigde Sta ten was in 1991 ongehuwd. In vergelijking met 1980 steeg het aantal ongehuwde moeders met 82 procent. De meeste alleen staande moeders zijn te vinden onder de zwarte bevolking (68 procent). Onder de vrouwen van Latijnsamerikaanse afkomst vormen zij 39 procent van het totaal en onder de blanken 22 procent. Ontslagen bij Duitse Airbus hamburg» Deutsche Aerospace Airbus GmbH, de Duitse partner in het Europese Airbus-consortium heeft gisteren bekend ge maakt dat het van plan is de komende twee jaar bijna 2.000 ar beidsplaatsen te schrappen. Het bedrijf lijdt, zoals de gehele vliegtuigindustrie, zware verliezen. Het banenverlies zal over alle tien vestigingen worden verdeeld. Miljoenen Indiërs leggen werk neer new delhi Miljoenen arbeiders en beambten hebben gisteren in India het werk neergelegd. Ze protesteerden daarmee tegen de economische hervormingen van premier Rao. Die wil onder meer staatsbedrijven privatiseren, wat volgens de tegenstanders veel banen kan kosten. Het communistische Centrum voor In diase Vakbonden (CITU), een van de organisatoren van de actie, deelde mee dat bijna 20 miljoen Indiërs hadden gestaakt. Zwarte vier valt zeven keer in casino londen Een Britse croupier heeft gisteren zowel goklustigen als wetenschappers versteld doen staan. Terwijl hij achter de roulet tetafel stond van het casino van Bristol, viel zeven keer achter een hetzelfde nummer. Tegen alle logica van de kansberekening in, belandde het balletje zeven keer op de vier, met de kleur Hurd aangeklaagd wegens hoogverraad londen De Britse zakenman Rodney Atkinson heeft minister Hurd (buitenlandse zaken) gisteren aangeklaagd wegens hoog verraad. Volgens Atkinson verried Hurd zijn land door een hand tekening te plaatsen onder het Verdrag van Maastricht. Dat is in strijd met verschillende wetten van het land, vooral die tegen hoogverraad uit 1795, aldus Atkinson. Gewonden door luchtturbulentie wenen» Drie inzittenden van een Oostenrijkse Airbus hebben botbreuken opgelopen en zestien anderen zijn licht gewond ge raakt toen het vliegtuig door luchtturbulentie hevig ging schud den. Diverse passagiers werden uit hun stoel geworpen. Het vliegtuig was met 104 passagiers en negen bemanningsleden onderweg van Londen naar Wenen. Het incident deed zich voor toen het boven Linz vloog, 150 kilometer ten noordwesten van Wenen. Droogte bedreigt Taiwan taipei Taiwan wordt bedreigd door de ergste droogte in veertig jaar. De officiële waterplanningscommissie maakte dit gisteren bekend. De situatie is bijzonder kritiek in het noorden en in het centrale gedeelte van het land. De droogte bedreigt de oogst in grote delen van Taiwan en de twee waterreservoirs die het drinkwater van de hoofdstad Taipeh verzorgen, hebben nog maar 20 procent van hun normale capaciteit over. Twee miljard voor opbouw Cambodja parijs» De internationale gemeenschap heeft bijna twee miljard gulden toegezegd voor de wederopbouw van Cambodja. Het Comité voor de Wederopbouw van Cambodja, waaraan 31 lan den deelnemen, was gisteren voor de eerste keer sinds de op richting in juni 1992 bijeen. Functionarissen voorzien dat de op bouw langzaam zal verlopen en veel geld zal gaan kosten. De telefoon en televisie zullen de komende 150 jaar niet over leven en worden ingeruild voor een 'persoonlijke digitale assis tent'. Dit voorspelt de Ameri kaanse wetenschapper George Gilder in de jubileum-editie van het Britse weekblad The Econo mist, dat anderhalve eeuw be staat. Een reeks deskundigen doet in het blad voorspellingen voor de komende 150 jaar.. In plaats van contacten tussen twee per sonen, zullen er verbindingen tussen computers zijn, menen zij. Het telefoonnet is achter haald omdat het is gericht op de langzame menselijke stem, stelt Gilder. In plaats van de nu mo derne draagbare telefoon zal de mens in de toekomst de be schikking hebben over een per soonlijke digitale assistent die onder andere spraak kan her kennen en vertalén. Ook de te levisie is niet langer nodig, zelfs al zou die 500 kanalen hebben. Andere voorspellingen trek ken al bestaande trends door: de tegenstelling tussen arm en rijk zal toenemen, de sociale uitgaven zullen in vergelijking met het inkomen verder stijgen en tegenover een geboortenda- ling in hét Westen staat een groeiende overbevolking in de Derde Wereld. MUQDISHO Rtr-DPA-AFP dhaka Met portretten van Mao, Stalin, Lenin en Marx hebben communisten in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, gisteren de honderdste geboortedag van de voormalige Chinese communistische leider Mao Ze- dong gevierd. foto reuter rafiqur rahman acht militairen gewond raakten. De Somalische vrouwen en kinderen werden gisteren geraakt toen militairen vanuit een Amerikaanse Cobra helikopter schoten op een menigte afvuurden die rond Pakistaanse VN-troepen samenschoolde. David Stockwell, militair woordvoerder van de VN-vredesmacht, beschuldigde de vrouwen en kinderen ervan professionele strijders te zijn ge worden, ,,die een dreigend gevaar voor onze sol daten vormen". De VN-woordvoerders zeiden ook dat de vrouwen en kinderen door de Somali sche milities werden gebruikt als levend schild. De troepen van de Verenigde Naties hebben gis teren, bij de beschieting van een mensenmenigte in de Somalische hoofdstad Muqdisho, ten min ste 100 mensen gedood. Dat hebben inwoners van de hoofdstad gezegd. Onder de slachtoffers zouden ook vrouwen en kinderen zijn. Dé VN- troepen hielden vandaag rekening met nieuwe confrontaties met Somalische strijders. Het hoge aantal slachtoffers werd niet beves tigd door de VN. Eerder maakten woordvoerders van de vredesmacht bekend dat bij de schermut selingen een Pakistaanse soldaat werd gedood en londen leonard doyle the independent De Griekse premier, Mitsota kis, heeft gisteren het ontslag van zijn conservatieve regering ingediend. Zijn kabinet verloor haar parlementaire meerder heid na het vertrek van een kritisch partijlid. President Ka- ramanlis heeft het ontslag aan vaard. Hierdoor is de weg vrij voor vervroegde verkiezingen die volgens minister Kefa- loyannis (binnenlandse zaken) op 10 of 17 oktober zullen worden gehouden. De regering verloor haar meer derheid toen Theodoras Simbi- lides liet weten voortaan niet meer nameps Nieuwe Demo cratie, maar als zelfstandige in het parlement te zullen optre den. Simbilides gaf daarmee ge hoor aan een oproep van de vroegere minister van buiten landse zaken Andonis Samaras om de regering ten val te bren gen. Samaras, die vorig jaar oktober uit het parlement stapte en in middels een eigen partij heeft opgericht onder de naam Poli tieke Lente, verwijt Mitsotakis onder meer slapte tegenover pogingen van de internationale gemeenschap om de voormali ge Joegoslavische republiek Ma cedonië te erkennen. Samaras is ook tegen het privatiseringspro gramma van de regering. Premier Mitsotakis heeft al va- ker gezegd dat hij vervroegde verkiezingen zou uitschrijven als hij zijn parlementaire meer derheid kwijtraakt. Opiniepei lingen wijzen op winst voorde PanhellenistischeSocialistische Beweging (Pasok) van Andreas Papandreou, die in april 1990 na een regeerperiode van acht jaar verpletterend werd versla- gen. Nicuwo Democratie van Mitsotakis had gisteren in de 300 leden tellende Vouli. het parlement, nog een meerder heid van slechts een zetel. 1 Iet vertrek van Simbilides beteken de echter het einde van de rege- ring-Mitsotakis. Sinds zijn verkiezing heeft Mitsotakis met zijn leiderschap geen indruk kunnen maken op de Grieken. Hij heeft ervoor ge zorgd dat familieleden en vrien den op machtige posities te rechtkwamen en heeft geen greep kunnen krijgen op de ne telige problemen rond de eco nomische hervormingen, die hard nodig waren na de socia listische regering van Papan dreou. Griekenland is zwaar afhanke lijk van bijdragen van de Eu ropese Gemeenschap, die oplo pen tot ongeveer 20 miljoen gulden per dag. De regering heeft de inflatie van 15,6 pro cent nog niet omlaag kunnen brengen en ook het begrotings tekort groeit nog steeds. De grootste problemen van de overheid komen voort uil de late pogingen de industrie te privatiseren. Er gaan geruchten dat sommige van die pogingen gepaard zijn gegaan met eer raptic. Mitsotakis is ook al mee gesleurd in een afluistcrschan- daal. Vorige maand is generaal Nikos Gryilakis, de persoonlijke veiligheidsadviseur van de pre mier en gepensioneerd lid van de veiligheidsdienst, in staal van beschuldiging gesteld in verband met deafluislcrkwes- tic. Die zal naar verwachting ook Mitsotakis niet onberoerd laten wanneer de zaak voor de rechter komt. Achterliggende oorzaak van veel van Mitsotakis' problemen is de kwestie van de Balkan en niet name de Griekse buitenlandse politiek ten aanzien van het buurland Macedonië. Door Sa maras, zijn vroegere bescher meling, te ontslaan vanwege zijn harde beleid inzake Mace donië, is Mitsotakis een bittere persoonlijke vete begonnen die nu naar buiten komt. Samaras, die de politieke gevestigde orde heeft geschokt met zijn extreem nationalistische uit spraken, heeft met zijn mooie jongens achtige uiterlijk en zijn Ameri kaanse universitaire opleiding indruk gemaakt. Opiniepeilin gen wijzen echter uit dal hij kan rekenen op slechts 13 procent van de stemmen. Dat maakt hem in politieke termen tot weinig meer dan een lastpost. en elektriciteitsrekeningen op hun naam worden gezet. Gladys Makondo is doodsbang. Ze is niet de enige die door 'krakers' werd be zocht. Zeker 3.000 mensen in zwarte woonoorden ten oosten van Johannesburg zijn op deze bizarre wijze hun huis kwijtgeraakt en tijdens hun vlucht geëscorteerd door de politie. Dergelijke acties zijn een steeds vakpr voorko mend fenomeen geworden sinds de gewelddadi ge botsingen tussen aanhangers van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Inkatha Vrij heidspartij zijn toegenomen. De slachtoffers van de uitzettingen wonen voor het merendeel in wij ken met veel ANC-aanhang. Zij beschuldigen In katha ervan de hand te hebben in de huisbezet tingen. Inkatha-aanhangers, voornamelijk Zulu's, wo nen veelal in goedkope pensions, die ogen als ba rakken. Er zijn gevallen bekend in Soweto, waar huiseigenaars, die inmiddels drie jaar geleden hun woning moesten afstaan aan groepjes pen sionbewoners, er nog steeds niet in zijn geslaagd hun eigendom terug te vorderen. Volgens Joyce Mayedi, werkzaam bij de ge meente Tokoza, zijn allen al in haar gemeente 200 families ontheemd geraakt door toedoen van de pensionbewoners die hun huizen opeisten. In het stadsdeel Penduka, grenzend aan een.woon wijk met veel pensions, vonden alle bewoners een brief in de bus, waarin stond dat ze een week de tijd kregen om te verhuizen. De gemeente Tokoza heeft geprobeerd juridi sche stappen te ondernemen om de illegale be woners op een legale manier uit de huizen te krij gen, maar de gemeente krijgt geen enkele mede werking. Van de provinciale autoriteiten tot en met de leiders van het ANC en de Inkatha nam niemand de moeite te antwoorden, zegt Joyce Mayedi. Plaatselijke kerkleiders zijn het met Mayedi eens dat de politie de indruk wekt aan de zijde van de 'krakers' te staan, aangezien niets wordt ondernomen of onderzocht. Politiewoordvoerder Wikus Weber zegt echter dat nog steeds geen schriftelijke klachten zijn binnengekomen en dat de politie zonder een schriftelijke aangifte niets kan ondernemen. Piers Pigou van Peace Action, een onderzoeks instituut dat geweld in Zuid-Afrika in kaart brengt, zegt dal klachten en officiële verklaringen niet genoeg zijn. Lr zou tevens een gezamenlijke inspanning van de betrokken politieke groeperin gen nodig zijn om eventuele juridische stappen tegen de krakers te laten slagen. „Maar zelfs dan zullen niet alle rechtmatige ei genaars en huurders durven terugkeren", aldus Pigou. „Sommigen wensen permanent veilig heidstroepen in de buurt om te voorkomen dat het nog een keer gebeurt, maar anderen verden ken de veiligheidstroepen er juist van de indrin gers te hebben geholpen." De meeste ontheem den zijn ervan overtuigd dat alleen het verwijde ren van de pensions hun veiligheid kan garandc- Advocaat Brian Ix?vcson, die gespecialiseerd is in woon- en huurgeschillen, zegt dat er voor de politie genoeg redenen zijn om lot actie over te gaan. Maar hij is zich er maar al te goed van be wust dat juridische regels niet van toepassing zijn in woonoorden, waar een burgeroorlog wordt uil gevochten en wettelijke voorschriften aan de laars worden gelapt. Steffen Heitmann wordt namens de regeringspartij CDU kandidaat om de Duitse president, Von Weizsacker, in mei volgend jaar op te volgen. De 49-jarige Heitmann is momenteel minister van justitie in de deelstaat Saksen. Zijn kandidatuur werd gisteren bekendgemaakt door de algemeen secretaris van de christendemocratische CDU, Peter Hintze. Bonn apVolgens "opiniepeilingen zou de vroegere FDP-minister van buitenlandse zaken, Hans-Diet- rich Genscher, onder de bevol king favoriet zijn voor de opvol ging van Von Weizsacker, ter wijl de nog onbekende Heit mann slechts door 1 procent van de bevolking wordt ge steund. CDU-voorman Kohl zou in Heitmann een kandidaat zien die hem kan helpen zelf als kan selier te worden herkozen. Zes maanden na het aanwijzen van een nieuwe president worden parlementsverkiezingen gehou den. Kohl heeft volgens peilin gen een groot deel van zijn goodwill verspeeld, met name in het oosten. Door Heitmann, die uit het oosten komt, naar voren te schuiven, hoopt Kohls CDU een deel van de oostelijke aanhang terug te winnen. Hintze kondigde aan dat de CDU snel met de Beierse zus terpartij CSU gaat praten om een gezamenlijke kandidaat naar voren te schuiven. Maar hij voegde eraan toe dat Heitmann de enige kandidaat is die de CDU naar voren zal schuiven. Zodra CDU en CSU het eens zijn over hun gezamenlijke kan didaat, willen de christen-de mocraten gaan praten met de liberale FDP. CDU en CSU heb ben de steun van hun coalitie genoot om hun kandidaat geko zen te krijgen. De nieuwe presi dent wordt 23 mei 1994 geko zen door de uit 1.324 leden be staande federale conventie. Die conventie bestaat uit alle leden van de Bondsdag plus een gelijk aantal afgevaardigden dat wordt aangewezen door de parlemen ten van de deelstaten. Marcos begraven in Filipijnen bij. Zij weduwe Imelda hoopt haar man ooit nog eens in de Filipijnse hoofdstad Manilla te begraven. President Ramos gaf daarvoor geen toestemming. Het gebalsemde lichaam van Marcos wordt in een glazen kist in het mausoleum tentoonge steld. Ferdinand Marcos is vandaag begraven in zijn geboorteplaats Batac. De in 1986 verdreven Fi lipijnse oud-president in bal lingschap overleed in 1990. En kele duizenden bewonderaars woonden de bijzetting in een voor hem gebouwd mausoleum Minister Ter Beek (defensie) inspecteert de troepen bij zijn bezoek aan het Amerikaanse ministerie van defensie. foto afp luke frazza Troepen van het Kroatische leger hebben gisteren in Kroatië een VN-demarcatielijn overschreden en drie dorpen veroverd in door Serviërs beheerst gebied. Het is voor het eerst sinds januari dat Kroatische troe pen gebied heroveren op Servische separa tisten in de eenzijdig uitgeroepen republiek Krajina. Voor de televisie in Zagreb liet brigade generaal Drago Krpina weten dat het Kroatische leger drie dorpen had 'bevrijd'. De vredesmacht van de Verenigde Naties bevestigde de verovering van twee dorpen, in de buurt van Gospic, bijna 200 kilometer ten zuiden van Zagreb. Beide partijen bestookten elkaar gisteren met artillerie. Ook burgerdoelen kwamen daarbij onder vuur te liggen, aldus woord voerster Jeanie Petersen van de VN-vredes macht. Volgens haar zijn veel mensen het oorlogsgebied ontvlucht. Frankrijk en de Verenigde Staten verschil len overigens van mening over de vraag wie het bevel over de troepen moet uitoefenen die naleving van een eventueel vredesver drag voor Bosnië gaan controleren. De VS willen alleen troepen leveren als zo'n vre desmacht onder leiding van de NAVO komt te staan. Frankrijk beklemtoonde gisteren vast te houden aan een VN-opperbevel. Ie der ingrijpen van NAVO-eenheden moet onder bevel staan van de VN en van de af gezant van de VN-secretaris-generaal bij het vredesoverleg, de Noor Thorvald Stol- tenberg, zo gaf een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken De VS willen dat Westeuropese landen, waaronder Nederland, ten minste de helft leveren van de troepenmacht die in Bosnië moet gaan waken over een vredesregeling. Volgens de VN zijn daarvoor zo'n 40.000 ex tra manschappen nodig. Minister Ter Beek (defensie) heeft dit tijdens zijn bezoek aan de VS te horen gekregen van zijn Ameri kaanse collega Les Aspin, diens ondermi nister Perry en veiligheidsadviseur Tony La ke. De Amerikaanse regering heeft een gro te Europese en NAVO-inbreng nodig om het Amerikaanse Congres te kunnen over tuigen van de noodzaak van de vredesmis- brussel Keizerin Michiko van Japan maakt een praatje met koningin Paola van België. Het Japanse paar kwam gisteren aan op de militaire vliegveld van Brussel. De keizer en keizerin maken momenteel een rondreis door Europa. foto reuter gerard guissard Gladys Makondo is als maatschappelijk werkster actief voor de gemeente Tokoza, ten oosten van Johannesburg. Ze bezat een huis in een woon oord voor zwarten en dat had ze bijna geheel af betaald. Samen met haar bejaarde moeder, haar broer en drie dochters woonde ze in haar huis tot twee weken geleden. Toen volgde een onge bruikelijke uitzetting. „Vier jongemannen drongen ons huis binnen en eisten de sleutels op terwijl ze ons met vuur wapens onder schot hielden", vertelt Makondo. „Ze beweerden dat ze ons huis kwamen bescher men, maar daarna joegen ze ons weg. De kleren die we droegen, waren het enige dat we konden meenemen. Nu wonen die jongemannen in mijn huis, gebruiken mijn spullen en zitterï en slapen op mijn meubels." Het is niet bij deze illegale toeëigening van Makondo's huis gebleven. De nieuwe bewoners bedreigen haar nu op haar werk, eisen dat de te lefoon weer wordt aangesloten en dat de water

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7