Verzet KNOV tegen plan loonstop de knotwilg Muziekhandel zit met BP-zegels in de maag Eerder vervolging bij discriminatie Binnenland De Leeuw geen mascotte Rotterdammer hoort zeven jaar eisen voor wurging Slimme kantoorbrug VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappefc|kePeryJien\ den haag Paul de Leeuw heeft de PvdA aangeboden een prominen te rol te spelen in de verkiezingscampagne van volgend jaar. Alhoe wel de PvdA-top zegt blij te zijn met het aanbod, wil men de cabare tier niet als mascotte gebruiken. Partijvoorzitter Rottenberg, die de campagne zelf gaat leiden: „We willen niet via briljante populisten de mensen duidelijk maken dat ze PvdA moeten stemmen. Dat zul len we zelf moeten doen". foto anp Heffing op import Chinese fietsen brussel De Europese Gemeenschap heeft definitief paal en perk gesteld aan de invoer van goedkope Chinese fietsen. Vanaf za terdag geldt voor alle typen rijwielen uit China een vaste invoer heffing van 30,6 procent. Met de heffing komt de EG tegemoet aan een klacht van rijwielfabrikanten waaronder Gazelle en Raleigh. Zij zagen bij een bloeiende markt met een verkoop van jaarlijks 20 miljoen fietsen in een paar jaar hun afzet en winst kelderen door toedoen van de Chinese concurrentie. Politie leert kickboksen Amersfoort» Om politie-agenten in spe zich beter te leren ver dedigen, wordt sinds kort op een aantal opleidingen ook kick boksen gedoceerd. Het is onderdeel van het vak fysiek mentale vorming waarin bij voorbeeld ook karate-technieken worden ge traind. Dat heeft een woordvoerder van het Landelijk Selectie- en Opleidingsinstituut Politie (LSOP) bevestigd. De politie komt op straat steeds vaker mensen tegen die kickboksen. Om de agenten daar beter op voor te bereiden, moeten ze het nu zelf ook leren. Nederlander vermoord in Bangkok hoorn Een 59-jarige man uit Hoorn is naar nu pas bekend is geworden op 27 augustus in Bangkok vermoord. Het slachtoffer was in Thailand op vakantie met een groep. Voor zover bekend ging hij op de dag van zijn overlijden met nog een persoon op stap. Het tweetal zou ergens vergiftigd zijn en daarna beroofd. De persoon die de man vergezelde, heeft de vergiftiging over leefd. Friesland claimt 830 miljoen Leeuwarden De provincie Friesland wil de komende vijfjaar ruim 830 miljoen gulden besteden aan versterking van de eco nomische structuur. Het doel is verbetering van de infrastruc tuur en stimulering van de werkgelegenheid. De provincie doet voor een bedrag van 305 miljoen gulden een beroep op Europe se middelen. De overige gelden worden gevraagd van rijk, pro vincie, gemeenten en particulieren. Het grootwinkelbedrijf blijft niet langer buiten schot bij de aan pak van illegale naai-ateliers. Het kabinet wil bedrijven zoals C A en Peek en Cloppenburg aansprakelijk stellen voor de be taling van loonbelasting en so ciale premies van ateliers waar zij opdrachten aan verlenen. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken en werkgelegenheid) zei dit gisteren in de Tweede Ka mer. Het kabinet zal zijn plannen op Prinsjesdag presenteren. Wallage sluit daarmee aan bij een kamerbrede wens de groot winkelbedrijven niet langer te ontzien. De Kamer eist dat een wetsontwerp daartoe nog voor het kerstreces is ingediend. Wallage wilde dat niet garande ren. De Kamer stemde gisteren in met een wetsvoorstel dat een halt moet toeroepen aan de groei van het aantal illegale naai-ateliers. Kern van het voort stel is dat confectiebedrijven die een order aannemen, de ver schuldigde belastingen en pre mies storten op een geblokkeer de rekening. Daarmee moet voorkomen worden dat bij het doorspelen van de order aan een illegaal atelier, de belasting dienst achter het net vist. De Kamer ziet dit voorstel als een eerste stap. De omzet van de circa duizend illegale ateliers wordt geschat op 400 tot 600 miljoen gulden per jaar, meer dan de helft van de totale omzet in de confectie-industrie. De fis cus en de sociale fondsen lopen daardoor jaarlijks zo'n 40 mil joen gulden aan inkomsten mis. De zegelstunt Actie Keukenla van Free Record Shop brengt de muziekhandel in de problemen. De winkelketen zit met duizenden zegeltjes in de maag omdat BP weigert ze te verzilveren. Marketing manager R. Hermans dreigt de oliemaat schappij voor de rechter te dagen. De Actie Keukenla loopt nu ruim een maand. De Free Record Shop accepteert benzinezegeltjes, bonnen van super markten en buitenlands geld als betaal middel voor CD's en cassettes. De mu ziekhandel verzilvert de zegels vervol gens bij de bedrijven waar ze vandaan komen. „AHe bedrijven deden moeilijk over het beschikbaar stellen van boekjes om de zegels in te plakken", zegt Hermans. De Free Record Shop vroeg daaróm per soneel en hun familieleden, klanten en relaties lege zegelboekjes mee te nemen. Dat leverde 50.000 boekjes op. De on derneming nam tien studenten in dienst om zegels te plakken. In één maand tijd hebben klanten met hun zegeltjes en buitenlands geld voor 1,2 miljoen gulden bij de Free Record Shop gekocht. De studenten hebben in middels voor zo'n 250.000 gulden zegel tjes zitten plakken. De verkoop van CD's is hoger dan het vorige jaar en de onder nemer trekt een nieuwe groep klanten: de ouderen. Want het zijn vooral de mensen op leeftijd die flink wat zegels in de keukenla hebben liggen. Met Fina, Esso en Shell heeft Free Re cord Shop een overeenkomst kunnen sluiten. De maatschappijen halen dozen met volgeplakte boekjes op en betalen het hoofdkantoor van Free Record in Ca- pelle aan den IJssel. Maar BP neemt de boekjes niet aan. Daardoor staat in Ca- pelle aan den IJssel inmiddels een stapel dozen met 25.000 gulden aan BP-bon- nen. BP heeft volgens Hermans laten weten de boekjes alleen te zullen verzilveren als Free Record Shop garandeert dat ze de actie onmiddellijk stopt en nooit her haalt. En dat is voor Hermans onaccep tabel. De actie gaat tot 1 december door en wordt volgend jaar mogelijk herhaald. Volgens Hermans is BP boos omdat de Actie Keukenla de eigen marketingcam pagne van BP doorkruist. „Mensen hoe ven tenslotte niet meer per se bij BP te tanken om hun boekje vol te krijgen. Ze kunnen de zegels bij ons los inleveren." Bij BP was niemand voor commentaar bereikbaar. Ook met Texaco en Mobil Oil zijn er nog problemen. Free Record Shop wil de zegelboekjes in bulk kunnen inleveren en niet boekje voor boekje bij de tank stations. Hermans hoopt het volgende week in gesprekken met die maatschap pijen daarover eens te worden. Officier: Zaak met alleen verliezers Om het leven de baas te kun nen, zochten een 39-jarige man uit Rotterdam en zijn 30-jarige vriendin steun bij elkaar. Hun relatie was echter gedoemd te mislukken omdat drank het eni ge middel was om de dagelijks ellende te vergeten. De Rotter dammer kon de spanning uit eindelijk niet meer aan en wurgde de vrouw op 30 mei in zijn woning. Officier van justitie mr. E. Koekman sprak gisteren in haar requisitoir van een 'buitenge woon tragische zaak die alleen maar verliezers kende'. Ze eiste een gevangenisstraf van zeven jaar. De aanleiding tot het drama was vooral het alcoholmisbruik van de vrouw. De verdachte leg de tijdens de rechtszitting uit dat hij die situatie niet meer aankon. Hij voerde juist in die periqde een harde strijd om van de heroïne af te blijven. Hij greep steeds vaker naar drank, hasj en valium om de pijn van de ontwenning te verzachten. Echte steun van zijn vriendin was niet te verwachten. „Ik wilde haar wel uit huis zetten, maar deed dit niet als ze weer voor de deur stond. Ik hield te veel van haar. Soms bleef ze dagen weg. De eerste tijd was ik bezorgd, later werd ik alleen nog maar kwaad." Hij bekende dat hij zijn vriendin dan geregeld sloeg. Op 30 mei sloegen bij de Rot terdammer de stoppen door. Nadat ze eerst samen zes liter bier hadden gedronken begon zij hem te treiteren over een uit stapje. De verdachte deelde eer ste enkele klappen uit, sleurde het slachtoffer het balkon op en trok haar vervolgens weer naar binnen. Daar ging hij op zijn vriendin zitten en kneep hij met beide handen haar keel dicht. Hij haalde een ceintuur, legde deze om haar nek en trok de riem net zo lang aan tot de vrouw dood was. De advocaat van de man stel de dat de rechtbank niet louter en alleen naar de harde feiten moet kijken, maar in haar von nis toch vooral rekening moet houden met de 'treurige om standigheden' in deze zaak. Als de rechtbank daarin meegaat moet de straf omlaag, aldus de raadsman. Uitspraak donderdag 23 sep tember. Opdrachtgevers van illegale naai-ateliers ook aangepakt Kamer: Regels voor gokkasten moeten strenger 'Desnoods alle werknemers promotie laten maken'Knokken VOOr Minister Andriessen (economi sche zaken) moet strengere re gels opstellen voor gokkasten met een grillig uitbetalingspa troon. Het voorstel van de mi nister om deze zogenoemde 'piekautomaten' als de Ran dom Runner aan banden te leggen, gaat de Kamer niet ver genoeg. Andriessen komt waarschijnlijk deze week nog met aanvullende informatie om de Kamer op andere ge dachten te brengen. Het voorstel van Andriessen be perkt het gemiddelde verlies van de piekautomaten tot 130 gulden per uur. De winst mag niet meer zijn dan gemiddeld zestig gulden per uur. De minis ter hoopt daarmee het toene mend aantal gokverslaafden te rug te dringen. Nu kan het ge middelde uurverlies nog oplo pen tot driehonderd gulden. De scherpere normen die An driessen voorstelt, leiden ertoe dat circa 12.500 bestaande piek automaten verdwijnen. De speelhalexploitanten hebben tot 1 januari 1995 de tijd de machi nes weg te halen of aan te pas sen. De Kamer keerde zich gis teren, aangevoerd door GPV- woordvoerder Schutte, tegen het voorstel. Mede geïnspireerd door een notitie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) pleitte de Kamer unaniem voor scherpere regels. Het voorstel van Andriessen be perkt volgens de Kamer welis waar het gemiddelde verlies, maar bij tien procent van de spelers kan dit veel hoger uitval len. Ook vreest de Kamer dat de gemiddelde tijdsduur per spel letje wordt verkort, wat het ver slavende karakter zou verster ken. De minister wees erop dat bij nog scherpere regels de kans groeit dat de piekautomaten in het illegale circuit terechtko men. Werkgevers moeten een eventueel door minister De Vries (sociale zaken) af te kondigen loonstop ontwijken. Be drijven kunnen dat doen door eenmalige uitkeringen aan medewerkers uit te delen, winstdelingsregelingen in te voeren of 'al hun werknemers promotie te laten maken'. Voorzitter J. Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) zei dit gisteren in Den Haag. Kamminga sprak bij de presen tatie van een KNOV-NIPO-on- derzoek, waaruit blijkt dat de werkgelegenheid bij de kleinste bedrijven nog steeds groeit. De werkgeversorganisatie vindt dat bedrijven waar het goed gaat hun werknemers volgend jaar best wat extra's mogen geven. „Wij willen geen nullijn over de hele linie", zei Kamminga. De voorman van het midden- en kleinbedrijf deed gisteren te vens een dringend beroep op de regering om serieus aan lagere loonkosten te werken, zodat werknemers bruto minder duur worden en netto even veel over houden. Hij rekende voor dat een medewerker met het mini mumloon bruto ongeveer 26.000 gulden per jaar ontvangt, netto 18.000 gulden overhoudt en de werkgever 33.000 tot 34.000 gulden kost. „Dat is immers de kern van onze werkgelegenheidsproble men. Als de loonkosten omlaag gaan, komen in het midden- en kleinbedrijf vele banen beschik baar, die in het verleden zijn verdwenen", aldus Kamminga. Hij doelt dan op banengroei in met name de 'lichte dienstver lening' als portier, chauffeur, schoonmaker of klusjesman. Het PvdA-verkiezingsprogram bevat een dergelijk voorstel. Het KNOV liet gisteren uit drukkelijk weten geen trek te hebben in centrale afspraken om de economie op te vijzelen. „Wij werken daar niet aan mee. Dat wordt weer de bekende diarree van goede doelen die in de praktijk in het midden- en kleinbedrijf niet werken", aldus Kamminga over banenplannen en andere 'franje en romp slomp'. De knotwilg dreigt langzaam uit het Nederlandse landschap te verdwijnen. Daarom plan ten de organisaties die zich be zig houden met landschapsbe heer volgende maand in het hele land jonge knotwilgen aan. Het verdwijnen van de knotwilg, die zo karakteristiek is voor Nederlandse polder landschappen, heeft drastische gevolgen voor allerlei planten en dieren. Dat zegt Sjaak van 't Hof, woordvoerder van de Stichting Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer (LONL). In totaal worden er zo'n 2200 wilgen aangeplant. Vroeger was de knotwilg een belangrijke boom voor boeren, die het hout gebruikten als brandstof en voor de bescher ming van de oevers van rivie ren en kanalen, aldus Van 't Hof. Toen na de Tweede We reldoorlog olie en gas de knot wilg verdrongen als brandstof, verloor de boom zijn economi sche Waarde voor de boer. Die keek er dan ook niet meer naar om en veel bomen verkom merden omdat ze niet zonder onderhoud kunnen. „De bomen die we nu nog hebben, worden nog steeds grotendeels door vrijwilligers onderhouden. Het probleem is dat de bomen die door de ja ren heen dood zijn gegaan niet vervangen zijn. Er is nieuwe aanplant nodig", vertelt Sjaak van 't Hof. De aanplantactie, 'Knokken voor Knotten', begint zaterdag 30 oktober in Noord-Holland en Gelderland. De 2200 bomen worden betaald uit de op brengst van de postcodeloterij. De aanplant en verzorging van één boom kost vijftien gulden. den haag Wie Den Haag binnenrijdt over de Utrechtsebaan, ziet een bijna futuristisch bouwwerk opdoemen. Het is de nieuwbouw van Nationale Nederlanden. De ING-dochter bouwt er momenteel een nieuw kantoor. Door over de weg heen te bouwen ontstaat een slimme verbinding tussen de twee nieuwe gebouwen. Telefoneren kan natuurlijk altijd, maar sommi ge zaken verlopen soepeler als collega's even binnendoor naar eikaars bureau toe kunnen wandelen. foto hans van weel Justitie moet strenger en harder optreden Het openbaar ministerie mag geen af wachtende houding meer aannemen in discriminatiezaken. Een officier van justi tie moet daarentegen op eigen gezag op treden. Daarvoor is geen aangifte nodig van een aanwijsbaar benadeelde. Te den ken valt aan voor minderheden bedrei gende situaties of discriminerende uitin gen rondom sportevenementen. Dit blijkt uit een nieuwe richtlijn discrimi natiezaken die minister Hirsch Ballin (justi tie) in overleg met de procureurs-generaal heeft afgekondigd. Volgens de minister moet het openbaar ministerie een geloof waardige en trouwe bondgenoot zijn in de strijd tegen de discriminatie. Strafrechtelij ke vervolging dient regel te zijn. In de richtlijn staan ook bepalingen voor de politie. Zo moet bij twijfel over de vraag of een zaak strafrechtelijk aangepakt moet worden, overlegd worden met het openbaar ministerie. Van alle aangiften en klachten over discriminatie moet de politie proces verbaal opmaken, ook als er geen verdachte bekend is. De politie moet allert zijn op elementen van discriminatie in voorvallen, ook al mer ken de betrokkenen dat zelf niet op. Derge lijke voorvallen moeten in het dagrapport worden gemeld. Als een politieagent zelf discriminerend optreedt, is voortaan naast een diciplinaire straf ook strafrechtelijke vervolging mogelijk. Als het openbaar ministerie afziet van vervolging inzake discriminatie moet dat met de verdachte, degene die aangifte deed en de benadeelde worden besproken. Daar bij dienen de motieven uitgebreid aan de orde te komen. In gevallen die daarvoor in aanmerking komen moet een schadever goeding aan de benadeelde worden be taald. In de richtlijn staan ook straffen voor dis criminatie. De boete die tegen een persoon wordt geëist, moet minimaal 500 gulden zijn. Als het gaat om een organisatie of in stelling, minimaal 750 gulden. Gaat het om een herhaling van een eerder gepleegd feit of zijn er meerdere overtredingen tegelijk, dan gaat de boete omhoog en volgt gevan genisstraf. Gaat het om discriminatie bij sportwed strijden, dan wordt naast een boete aanbe volen een korte voorwaardelijke gevange nisstraf te eisen. Die moet er dan uit be staan dat betrokkene zich tijdens de rust van de wedstrijden van zijn club meldt bij de politie in de eigen woonplaats. Zo moet bezoek aan de wedstrijden worden geblok keerd. Uit de richtlijn blijkt verder dat gemeen telijke maatregelen die discriminatie moe ten tegengaan en het optreden van politie of justitie beter bij elkaar moeten aanslui ten. Dat geldt bijvoorbeeld bij het voorko men en bestrijden van geweld tegen ho mo's en minderheidsgroeperingen, discri minatie in de horeca, de woningsector en bij sportevenementen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5