Steun burgerrechter geeft Marseille hoop Brutaliteit helpt Jonkman aan plaats in kruisfinales Sport MASTERS V -o? Volleyballers zonder Benne met beide benen op de grond Pioline in halve eindstrijd VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 27 PIV -CHEF ROB ONDERWATER 071-3 Wouters weggestuurd in slotminuut bremen Bayem München heeft in de topper tegen Werder Bremen beide punten verloren en Jan Wouters. De Nederlandse international kreeg gisteravond in de laatste minuut van het du el zijn tweede gele kaart, wegens protesteren, en is de volgende wedstrijd automatisch geschorst. Aan de negatieve serie van de Zuidduitsers in Bremen. waar bijna 40.000 mensen toekeken, kwam opnieuw geen einde. De thuisclub zegevierde met 1-0. Diego Maradona vindt 'ideale club' buenos aires» Diego Maradona keert terug op het voetbalveld. De Argentijnse vedette, die uit Italië en Spanje werd 'weggejaagd', tekende gisteren via zijn manager Méffcos Franchi een voorcon tract bij Newell's Old Boys uit Rosario, 400 kilometer ten noor den van Buenos Aires. UEFA verwerpt beroep Tbilisi zuerich» Het beroep van Dynamo Tbilisi tegen de uitsluiting uit de Europa-Cup heeft de tuchtcommissie van de UEFA gisteren verworpen. De Georgische club zou vorige maand via een tus senpersoon hebben getracht voor de wedstrijd tegen de Noor- dierse kampioen Linfield de scheidsrechter, de lijnrechters en een vierde official om te kopen voor een totaal bedrag van 4000 dollar. Eén duel schorsing voor Leon Meijs zeist» Leon Meijs behoort tot de profvoetballers die een schor sing van één wedstrijd aan hun broek hebben gekregen. De Rijnsburger in Tilburgse dienst kwam er genadiger af dan Louhenapessy (Excelsior), die vijf wedstrijden werd geschorst. Die had dan ook een tegenstander geslagen. Medailles voor Nederlandse boksers bursa» Nederland neemt bij het EK boksen in Turkije ten minste twee bronzen medailles mee naar huis. Zwaarwelter Orhan Deli- bas voldeed gisteravond in de kwartfinales met zijn ruime pun- tenzege op de Armeniër Sargessian (12-2) aan de verwachtingen. Zwaargewicht Don Diego Poeder zorgde met zijn sensationele overwinning op de Pool Rojek, na interventie van de arbiter in de tweede ronde, voor een verrassing. Nijboer rijdt in dienst van Indurain sant feliu de GuixoLSErwin Nijboer rijdt volgend seizoen in dienst van Tour-winnaar Miguel Indurain. De Nederlander, die nu nog deel uitmaakt van de Spaanse Artiach-ploeg en zijn con tract daarmee kon verlengen, bevestigde de overstap naar Ba- nesto gisteren bij de start van de Ronde van Catalonië in de bad plaats Sant Feliu. Fondriest onklopbaar in pittige proloog sant feliu Maurizio Fondriest heeft aan de Costa Brava de Spanjaard Miguel Indurain een nederlaag toegebracht op diens specialiteit. De Italiaan, leider in het wereldbekerklassement, toonde zich gisteren in de proloog van de Ronde van Catalonië DE BESTE. Fondriest reed de 6,8 kilometer in precies acht minu ten. Erik Breukink eindigde als tiende, op 24 seconden van de Ritzege Vink in vrouwenronde EG fontaine-au-pireDe Nederlandse wielrenster Elsbeth Vink heeft de achtste etappe van de Ronde van de Europese Gemeenschap gewonnen. Na een rit over 144 kilometer van Val Joly naar Fon- taine-au-Pire had zij gisteren drie seconden voorsprong op het groepje, waaruit ze bij de vlag van de laatste kilometer was weg gesprongen. leiden peter klein tennismedewerker Lydia Jonkman heeft in een wa re thriller met Marieke Bethle hem haar plaats in de kruisfina les bij de B-vrouwen van het Masters-toernooi verworven. Bij de B-mannen zijn Jan-Willem Lugthart en de imponerende Mark Fleischeuer verzekerd van een optreden tijdens het slot- weekeinde op Unicum. Een beter scenario op het Masterstoernooi dan in de A- MASTERS IN CIJFERS Uitslagen donderdag 4-6 7-6 DEB (A>: Jonkman - Bethlehem 3- 6 6-1 7-5 (B): Buis -Kruit 6-4 6-2 DEC (B): Halenbeek - Van Santen 6-2 6-0, N. Derks - Polla 6-4 6-2. k/Roelofs 6-3 6-1(F): Gunthardt/Remery - sF Circ^ Rabobank fa DDD (A): Blom/Philippa - MeestersA/an Ha len 6-4 4-6 6-2. (B): De Mare'Steenvoor- den - Knops/Van Heeringen 6-7 6-1 6-2. (C): Poorta/Schrama - Bosscher/Jonker 6-1 6-2. (D): Van Ruiten/Scholtes - Zeeman- /Van der Meent 6-2 4-6 6-3 (F): Bouhuys- 14.00: DDD (E): Kouwenberg/Moerman - Pennmgs/Van Stem 15.00: DEC (A): Boers - Van der Gugten DED (A): Zandber gen - Renders DED (B): Van Deursen - Sterk 16.00: HEC (A): Van den Berg - Van Tongeren 16.15: HEC (A): Br; erksw o. Cornelissen 18 30: DEC mbeek - N De't-s DEC (B): Van Polla. HED (B): Hertzoete- poule bij de B-vrouwen was niet denkbaar. In de laatste poule wedstrijd mochten Jonkman en Bethlehem in een rechtstreeks treffen uitmaken, wie de al ge plaatste Bionda Zonderop naar de kruisfinales mocht volgen. Het werd een thriller. Jonkman startte goed, maar moest de eerste set toch bij Bethlehem inleveren. De speel ster van het eerste team van Dekker sloeg in de tweede set vanuit alle hoeken van het veld de hardste winners. De explosie naar de ruime setwinst leken haar in de derde set op te bre ken. Bethlehem nam met initia tiefrijk spel een 3-0 voor sprong, maar hoewel de Unicum speelster niet minder ging spelen, kwam Jonkman toch langszij. Op 5- 5 won de brutaliteit van Jonkman het van de be scheidenheid van Bethlehem. Lugthart en Fleischeuer plaatsten zich bij de B-mannen op eenvoudige wijze voor een optreden in de kruisfinales. Lugthart, de winnaar van 1988, behoefde Bartel Swart slechts drie games toe te staan. Het spel van Fleischeuer was zo im ponerend, dat het zeker meer toeschouwers verdiende, dan het luttele aantal dat nu Uni cums center court omzoomde. Opponent Onno Guinau speel de bepaald niet slecht, maar Fleischeuer stoeide met de ge vreesde opslagen van de Al- phense reus Aan het net werd Guinau. die volgend jaar van Unicum terug keert bij TEAN. keer op keer kansloos gepasseerd. Bij de zo veelste winner, die hij op zijn tweede service om zijn oren kreeg, voegde Guinau zijn te genstander toe: „Wat ben je aan het doen man, ik wil ook nog wel een paar games Na die ene game in de kwam het er in de tweede hele maal niet meer van. Zaterdag mogen Lugthart en Fleischeuer in hun in poule A afgebroken partij uitmaken, wie in de kruisfinale tegen Jeroen Boogmans en wie tegen Marco Visser speelt. De verliezer stuit op Boogmans. die zich vlot langs Visser sloeg. Daarmee lijkt Visser ineens een te nemen hor de geworden, ai denkt hij daar zelf nog steeds anders over. Kansloos Zoals ook zijn buurvrouw van De Merenwijk dat doet. Ilja van Santen ging bij de C-vrouwen kansloos ten on der tegen Marieke Halenbeek, die in 1986 de titel in de D-masters ver overde. De uit gangspositie van Van Santen is echter nog steeds rooskleurig. Ze heeft al een winstpartij tegen Nicoline Derks op zak en speelt van daag tegen de nog puntloze Iva Polla van het Oegstgeester OLTC. Dezelfde Derks was verant woordelijk voor de tweede nul op het conto van Polla. De jong ste van de twee aan het Mas terstoernooi deelnemende zus jes maakte minder fouten dan de Kroatische speelster van OLTC. Daarmee hield de Lisse- se de kansen in eigen hand, al wordt het vandaag tegen de reeds geplaatste Halenbeek be paald geen eenvoudige opgave. Er moet in twee sets gewonnen worden om op gemiddelde de kruisfinales te halen. Zus Da nielle zorgde voor een bloed stollende derde set tegen Mi chelle van Deursen. Met een in- dianenkreet begroetten haar fans op de stand 6-5 in de tie break het winnende zevende punt. Na het uitvallen van de geblesseerde Marjolein Corne- lissen heeft ook de oudste Derks de kansen voor een D-titel in ei gen hand. Maar in de eindstrijd zal ieder een te kort komen tegen Pete Sampras, dat kan haast niet anders. Herleven Het is 61 jaar geleden dat een Fransman in New York de laatste vier haalde. Henri Co- chet presteerde het in 1932, hij won de US Open in '28. Pioline doet de hoop in Frankrijk her leven ook al heeft hij niets van een held. Hij spreekt nog min der tot de verbeelding dan Guy Forget, de laatste Fransman die zich meldde in de wereld top. Voor Medvedev was het een pijnlijke ontwikkeling in het Louis Armstrong-stadium. De 19-jarige man uit de Oekraïne speelt zijn eerste US Open en leek door te stomen naar de einstrijd. Sommigen geloofden zelfs dat hij de eerste tennisser van achter het voormalige ijze ren gordijn zou zijn die de US Open zou winnen. t De wedstrijden die vooraf gaan aan zondag lijken alle maal onbelangrijk te zijn. Het is wachten op de man die de handschoen op mag nemen tegen Pete Sampras die on overwinnelijk wordt geacht. Pioline of Masur in de eindstrijd, beiden zullen als ka- nonnevlees dienen voor 'Sweet Pete', zo is de verwachting. Belangstelling Wally Masur bracht gisteren het tennis uit Australië weer era beert* lenig In de belang stelling. Het Australische ten nis kan niet meer concurreren met de Amerikaanse school. Al jarenlang ontbreekt er een 'Aussie' in de wereldtop en na Pat Cash, die Wimbledon won in '87, is er vanuit 'down un der' nauwelijks nog iets in drukwekkends vernomen. Het is een teken aan de wand dat uitgerekend Wally Masur Australië terug moet brengen op de tenniskaart. Hij is 30 en in de nadagen van zijn carrière en tevens in zijn twee de jeugd, (listermiddag bereik te hij de halve finale van de US Open (Joor in drie sets af te re kenen met de Zweed Magnus Larsson.6-2,7 5.7-5. Remises in tweekampen zwolle hans reismann gpd-verslaggever Een goed advies is nooit weg. Jan Timman maakte in de der de partij van zijn FIDE-twee- kamp om de wereldtitel scha ken tegen Anatoli Karpov dankbaar gebruik van de raad, die collega-grootmeester John van der Wiel hem na de pijnlij ke nederlaag in de openings ronde had verstrekt. Samen met zijn secondanten heeft Timman op de vrije woensdag de suggestie van de Leidse grootmeester diepgrondig ge analyseerd en vervolgens in de laatste 'Zwolse' ronde in prak tijk gebracht. Karpov slaagde er in dezelfde opening als maan dag niet in enig voordeel te verkrijgen en na 49 zetten werd het punt gedeeld. De stand in de tweekamp kwam daardoor op 1 1/2-1 1/2. In Londen kwa men Gary Kasparov en Nigel Short in hun tweede partij om de 'alternatieve wereldtitel' eveneens remise overeen. Er zijn de nodige kritische kanttekeningen geplaatst bij de manier waarop Timman de eerste dag de Caro Kann be streed. Aanvankelijk bevonden de twee rivalen zich op bekend terrein, maar de deskundigen hadden grote twijfels over wits aanpak, waarbij Timman afzag van de rochade en zijn koning in een vroegtijdig stadium op veld d2 belandde. Van der Wiel reageerde daags erna lichtelijk gepikeerd op de kritiek op zijn collega. De Leidenaar vond de stemming te somber en toonde de aan wezigen in De Nieuwe Buiten sociëteit in Zwolle aan de hand van varianten waar Timman zijns inziens beter had kunnen voortzetten. Er leek inderdaad geen speld tussen te krijgen. De eerste zestien zetten van de derde partij van gisteren waren exact gelijk aan die uit de eer ste krachtmeting. Toen volgde Timman de aanbeveling van Van der Wiel (17. Kcl), in plaats van Pc4. Tuchtcollege UEFA kan uitspraak naast zich neerleggen oulu ad heesbeen gpd-verslaggever De vijfde verdieping van het spelershotel Sokos Vaaku had gisteravond veel weg van een praatcafé. Na de ontgoochelen de nederlaag van ^iet Neder lands volleybalteam tegen Italië (3-1) werd op vele fronten uit bundig en langdurige overleg gevoerd. De spelers analyseer den hoe het na het voortvaren de verloop van het EK zo ver had kunnen komen. Bonds coach Joop Alberda belde met scout Toon van der Burgt in Turku over de te volgen strate gie in de kruisfinale van morgen tegen Rusland. En arts Ron du Bois besprak na een bezoek aan het ziekenhuis in Oulu met Edwin Benne en de technische staf de gevolgen de ongelukkige knieblessure van de 'nummer tien'. Om al snel tot de conclu sie te komen dat het toernooi voor Benne voorbij is. Ofschoon de teleurstelling overheerste, wenste niemand de conclusie te trekken dat een finaleplaats op het Europees kampioenschap tot de onmoge lijkheden behoort. „Van de twee kansen om ons rechtstreeks voor de eindstrijd te plaatsen, is er één verspeeld", luidde na de meer spannende dan fraaie viersetter (4-15, 10-15, 15-11, 11-15) de simpele conclusie van Alberda. „De laatste is tegen Rusland. De ploeg is gerouti neerd genoeg deze klap te ver werken en morgen tegen de ti telverdediger de knop weer om te draaien." De spelers blijven ervan over tuigd dat ze in Finland voor de hoofdprijs kunnen gaan. Troostprijzen zijn er in het re cente verleden al genoeg ge haald. Of zoals Ron Zwerver, die gisteravond allesbehalve in goe den doen was, de stemming in de selectie verwoordde: „De klap komt hard aan. Ik had het eerlijk gezegd ook niet ver wacht. Ik ging ervan uit dat de Italianen onder de druk zouden bezwijken. Dat is helaas niet ge beurd. Maar om nu te zeggen dat ik het niet meer zie zitten, Ron Zwerver mept uit volle kracht in op het Italiaarfse blok van Andrea Giani en Michele Pasinato te passeren. foto anp dat zeker niet". Volgens Toon van der Burgt, de man die de afgelopen week alle wedstrijden in de andere poule in Turku op videoband vastlegde, is dat ook niet nodig. „Rusland is een uitstekende ploeg, die een heel laag fouten- percentage heeft", meldde de coach van Zevenhuizen desge vraagd telefonisch. „Maar er zit ten ook kwetsbare plekken in, die deze formatie niet onver slaanbaarmaken." Daarom is het jammer dat door het wegvallen van Edwin Benne de balans in het Neder landse team is verstoord. De Castricummer, die het evene ment als invalkracht begon maar als snel terugkeerde in de basis, gaf het team een extra di mensie. Tot wat voor stabiele waarde hij was geworden, werd tegen Italië duidelijk, toen hij in de eerste set bij een 9-4 achter stand op de voet van Pasinato stapte en zijn rechterknie ver draaide. Nadat hij per brancard van het veld was gedragen en Olof van der Meulen zijn her kansing kreeg, was het ritme lange tijd weg. new york rob van der zanden Cedric Pioline lacht iedereen uit op de US Open. De 24-jari- ge Fransman heeft in het prof circuit nog nooit een prestatie van formaat neergezet, maar intussen staat hij wel bij de laatste vier op Flushing Mea dow. Gisteravqnd laat versloeg hij in de kwartfinale Andrei Medvedev. de beoogde finalist, in vier sets: 6-3,6-13-6,6-2. Aan Pioline is weinig lol te beleven. De nummer 14 van de wereldranglijst - vijftiende ge plaatst - tennist van achteruit, heeft niets extra's in huis, maar is zo degelijk dat weinigen hem kunnen ontregelen. De baseliner, die eerder verbaasde door Jim Courier uit te schake len, nog nooit een ATP-toer- nooi gewonnen, maar als het zo doorgaat is zijn eerste titel een Grand Slam-titcl. Daar gelooft vooralsnog nie mand in. In de halve finale speelt hij tegen Wally Masur. De 30-jarige Australiër is een te nemen obstakel voor Pioline. De zusjes Danielle en Nicoline Derks in Masters-outfit. foto dickhocewoninc Bernard Tapie foto epa De chaos lijkt compleet. Niemand kan zeggen welke club Frankrijk vertegenwoordigt in de Europa Cup voor lands kampioenen en wie er woensdag in de eerste ronde te gen AEK Athene speelt. Tenminste niemand buiten het hoofdkantoor van de UEFA. Daarbinnen bestaat er geen twijfel. De beslissing van de UEFA om de Franse titelhou der uit te sluiten is onherroepelijk. Daar kan zelfs geen rechtbank in Bern iets aan veranderen. parus jurriaan van wessem gpd-verslaggever Toch weet de Zuidfranse ver eniging van voorzitter Bernard Tapie zich door die hoge in stantie gesteund in haar protest tegen de uitsluiting, die officieel geen schorsing is. De uitspraak van de Zwitserse rechter Jurg Hug kan de beslissing van de UEFA echter niet beïnvloeden. Het tuchtcollege van de Eu ropese Voetbalunie is onafhan kelijk in haar beslissingen en hoeft zich niet te houden aan een eis van de burgerrechter. De situatie is te vergelijken met de Internationale Atletiekfede- ratie, die landelijke bonden kan overtroeven bij het uitspreken van schorsingen. Het inschake len van de rechters om sportie ve beslissingen aan te vechten is binnen de normen van de FIFA (en dus ook die van UEFA en de KNVB) verboden. In de kwestie van Olympique Marseille doet zich nog een an der probleem voor. De Franse bond reageerde traag nadat het schandaal in de pers was geko men. Normaliter wacht de auto nome UEFA-tuchtraad de maatregelen van de nationale bond af in zo n geval, maar nu werd de overkoepelende orga nisatie gedwongen om zelf in te grijpen. De Franse bond had het on derzoek naar de omkoopaffaire echter gedelegeerd aan de bur gerrechter. Naar aanleiding van het rapport van de onderzoeks rechter Beffy in Valenciennes wil de bond haar besluiten ne men. Daardoor laten maatrege len nog op zich wachten. De Franse competitie ging ook ge woon met Marseille van start. In wezen kan de Franse bond voor het inschakelen van de burger rechter worden uitgesloten door de FIFA (zoals Brazilië bijna overkwam in een identieke af faire met de club Flamengo), maar zo ver wil de mondiale bond helemaal niet gaan. Deze eist slechts dat de Franse bond binnen een termijn (medio de cember) maatregelen neemt. De FIFA wil de Franse bond daarbij niet extra duperen met het oog op de organisatie voor het WK 1998, die in de schaduw van de affaire ook enkele schan dalen (zoals de bouw van het stadion voor de finale) heeft op geleverd. Dat er voor de UEFA meer haast is geboden heeft alles te maken met de start van het in ternationale voetbalseizoen. Volgende week vinden de wed strijden van de eerste ronde plaats. De UEFA bood de Fran se bond tot 30 augustus de kans om maatregelen te treffen. De Fransen aarzelden en leken er op uit om Olympique toch stil letjes in te schrijven. Daar stak de UEFA een stokje voor. Dat Europese voetbalunie be hoorlijk met de affaire in haar maag zit, blijkt uit het feit dat Monaco als vervanger is aange wezen voor de uitgesloten kam pioen. In eerdere gevallen (zoals Ajax in 1990) werd een ge schorste kampioen niet door een nummer twee vervangen. Het Franse televisie-station TF1 (één van de belangrijkste partners van de Champions League en mede-eigenaar van Olympique) dreigde het con tract met de UEFA te ontbinden als Frankrijk niet werd verte genwoordigd in het belangrijk ste continentale toernooi. Waarschijnlijk is de UEFA onder deze druk en die van de spon sors gezwicht en heeft zij beslo ten om Frankrijk een vervanger te laten inschrijven. aaag -.Jsif

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27