Bukarest: eens het 'Parijs van de Balkan' Buitenland Politie in Bulgarije machteloos tegen misdaad Conflict in Israël over besnijdenis van lijken Beerput oorlogsverleden verder open London City Airport DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 347 Blaffende honden, corruptie en armoede beheersen het straatbeeld Middernacht. De klok slaat twaalf keer. Plotseling be gint ergens een hond te blaffen. Andere honden antwoorden en ze vullen de ruimte met een kakofo nie van gejank en gekef. Vanuit de verte klinkt ge huil. Dit is Bukarest, eens het „Parijs van de Balkan", dat probeert de slaap te vatten na een lange, stoffige dag. Geconfronteerd met een misdaadexplosie die zijn weerga niet kent in de Roe meense geschiedenis, heb ben angstige Roemenen honden aangeschaft die hun tuinen en apparte menten moeten bewaken en potentiele dieven moe ten afschrikken. BUKAREST VIOREL URMA „Elektronische alarmsystemen zijn te kostbaar. Alles wat vier poten heeft en blaft is net zo goed", zegt de 49-jarige Mircea Pascu, wiens auto eens 's nachts voor zijn huis was opengebro ken. „Als er geen insluipers zijn dan blaffen de honden naar straatkatten om in vorm te blij- De inflatie, hogere belastin gen en het verdwijnen van meer dan een miljoen banen - het ge volg van de markthervormingen - hebben geleid tot groeiende armoede en wetteloosheid. Veel Roemenen willen de doodstraf opnieuw invoeren, die werd afgeschaft nadat de communistische dictator Nico- lae Ceausescu in december 1989 was afgezet en geexecu- teerd. Het aantal moorden en pogingen tot moord is sinds dien verdrievoudigd tot 1.500 in het afgelopen jaar. Het aantal diefstallen, roofovervallen en verkrachtingen is eveneens om hoog geschoten. Sommigen vinden dat de re gering van premier Nicolae Va- caroiu te laks optreedt tegen het toenemende geweld; de politici zouden zich te veel bezig hou den met het toedekken van ei gen fouten en corruptie in de gelederen van de leidende Soci aal-Democratische Partij, waar in voormalige communisten de overhand hebben. De Vereniging van Roemeen se Journalisten heeft de media opgeroepen om te stoppen met de verslaggeving over regerings activiteiten. De vereniging be schuldigt het kabinet van Vaca- roiu ervan Oostindisch doof te zijn voor de berichten in de me dia dat enkele hoge politici be trokken zijn bij illegale zaken. „Ze reageren net zoals ze in hun politieke verleden gewend waren, want de meeste leden van de regering zijn oude politi ci die nog steeds denken dat ze ongestoord hun gang kunnen blijven gaan, ongeacht wat de pers over hen schrijft", zegt Du- mitri Tinu, hoofdredacteur van het dagblad Adevarul (De Waar heid). Een van de vele gevallen van corruptie betreft een raads vrouw van het kabinet die ko pers heeft gezocht voor rege ringshuizen die waren gereser veerd voor buitenlanders. Daar- De Roemeense hoofdstad Bukarest wordt gedomineerd door armoede, blaffende honden en criminaliteit. ARCHIEFFOTO bij heeft ze in totaal 187.000 gulden aan smeergeld ontvan gen. Maar ze viel door de mand en werd opgepakt door de poli tie. Het grootste politieke schan daal vond deze zomer plaats toen de regering de Roemeense handelsvloot, die naar schatting 650 miljoen dollar waard is, aan een Griekse scheepvaartmaat schappij verkwanselde voor 335 miljoen dollar. De media en de oppositiepartijen beschuldigen de regering ervan dat ze zich heeft laten omkopen door de Grieken. Vacaroiu, die zelf in de pers wordt beschuldigd van belan genverstrengeling, heeft gezegd dat er 29.000 gevallen van cor ruptie worden onderzocht. President Ion Iliescu heeft er bij het parlement op aange drongen een nieuwe anti-cor ruptie wet uit te vaardigen „die in staat is onze maatschappij te zuiveren". Iliescu wil langere gevangenisstraffen voor wets overtreders. Maar het zal niet gemakkelijk zijn om de Roemeense maat schappij te bevrijden van mis daad en corruptie. Generaal Gheorghe Florica, het hoofd van een speciale anti-corruptie eep- heid van de politie overhandig de het parlement dit voorjaar een rapport waarin een boekje werd opengedaan over de wijd verbreide misdaad onder de ambtenarij. Hij werd ontslagen omdat hij niet over voldoende economische kennis zou be schikken. „Als je ziet met hoeveel we nu zijn lijkt het me gemakkelijker om eerlijkheid met wortel en al uit te roeien", luidde het onder schrift bij een spotprent in het dagblad Romania Libera. Bij de tekst stond een tekening van een dievenbende die om een ta fel gezeten de buit telt. Evenals de steden in andere landen in Oost-Europa hebben de steden in Roemenië met de invoering van de vrije markt een kapitalistische facelift onder gaan. De krakkemikkige trams van Bukarest hebben een nieuw verfje gekregen en zijn beplakt met advertenties van Marlboro en Xerox kopieermachines. Reisbureaus prijzen reizen naar Singapore en Thailand aan voor een slordige 1.6 miljoen lei (3.366 gulden), oftewel 26 maal een gemiddeld maandsalaris. In Mamaia, een vakantieoord aan de Zwarte Zee, is het bord dat de toeristen voorheen verwel komde met de tekst „Lang leve de Communistische Partij" ver vangen door een bord met de tekst „L en M, Een Zweem Amerikaanse Kwaliteit". De stranden worden 's avonds niet langer bewaakt door grens wachten en het is niet meer ver boden om 's nachts te zwem- In Iasi verkoopt het Interna tionale Zaken Systeem, een op westerse leest geschoeide win kelketen, Samsung kleurentele visies voor 800.000 lei (1496 gul den) en Philco koelkasten voor 400.000 lei (748 gulden). Terwijl deze artikelen een on bereikbare luxe blijven voor de meeste Roemenen vinden zij gretig aftrek bij de nieuwe rijken zoals ondernemers, doktoren, advocaten en corrupte ambte naren. „Iedereen voelt zich gefrus treerd. Eerst, waren er lege schappen in de winkels maar hadden de mensen geld. Nu zijn er goederen en voedsel geen SOFIA AP gaf ook toe dat corruptie een probleem was. „Bijna elke dag komen wij bewijzen tegen van politiemannen die banden met de onderwereld hebben", aldus de minis ter. Het gemiddelde salaris van een briga dier bedraagt 3.000 leva (220 gulden), iets boven het landelijk gemiddelde loon. Vooral in de steden wordt zoveel gestolen dat de burgers stoicijns reageren. „Als ik de benzinedop los vindt en de benzine tank is leeggepompt, ga in niet naar de politie want niemand let meer op zoiets kleins", aldus Stojan Georgiev uit Sofia. „Ik ben blij dat de auto er nog staat." De Bulgaarse politie lost ongeveer 35 pro cent van alle misdaden op, maar slechts een procent van de verdachten belandt uiteindelijk voor de rechter. Dat heeft mi nister van binnenlandse zaken Viktor Mi- hailov gezegd in een interview. Hij riep het parlement op de volmachten van de politie te versterken en hiaten in de strafwetgeving te dichten. De huidige strafwetten zijn in 1990, na het verdwij nen van de communisten haastig aange nomen. Die wetten geven de verdachten zoveel vrijheid dat de politie in veel geval len machteloos staat en het juridische sys teem verlamd wordt, zei Mihailov. Net als in andere Oosteuropese landen is de misdaad door het wegvallen van de strakke communistische controle en de toegenomen werkloosheid gestegen. Maar Bulgarije heeft een extra probleem omdat het aan Turkije grens, een belangrijk drugsland. Dit jaar heeft de douane al meer drugs, 270 kilo, in beslag genomen dan in het hele vorige jaar. Mihailov zei dat de helft van de 1.000 re chercheurs inmiddels ontslag had geno men vanwege het overwerk, de juridische onduidelijkheid en de lage salarissen. Hij maar hebben de i cent meer. Ze kunnen i minste wel stelen", zegt Adrian Bernic, een verkoper in Iasi. Het merendeel van de Roe menen moet voor de meeste goederen prijzen betalen die ongeveer op westers niveau lig gen van salarissen die vaak niet hoger zijn dan 185 gulden per maand. Van het gemiddelde maandsalaris dat ligt op 60.000 lei kan je slechts een herenkos tuum of drie paar schoenen ko pen. De Wereldbank heeft een le ning van 187 miljoen dollar aan het land onlangs opgeschort omdat goede economische her vormingen achterwege blijven. De inflatie is opgelopen tot 200 procent per jaar.De levensstan daard daalt in een ras tempo. Volgens officiële Roemeense statistieken leeft 31 procent van de 23 miljoen Roemenen mo menteel onder het bestaansmi- JERUZALEM SARAH HELM THE INDEPENDENT In Israël is een conflict gere- tussen religieuze en se culaire joden over de besnij denis van joodse lijken. •r streng gelovige joden zijn ingrepen in het lichaam van overledenen verboden. Ultra-orthodoxe joden staan daarom ook geen lijkschou wingen of orgaandonatie toe. Maar rabbi's zijn van mening dat het verwijderen van de voorhuid van een overledene - liefst met toestemming van de familie - wel geoorloofd is. De kwestie kwam aan het licht toen het gezaghebben de dagblad Ha'aretzberichtte dat de lijken van een aantal onlangs in Israël gearriveerde Russische joden ongevraagd en besneden. In de voormalige Sovjetunie en joden uit angst voor vervolging vaak niet in staat i joodse rituelen uit te voe ren, zoals de besnijdenis die normaal gesproken op de achtste dag na de geboorte wordt uitgevoerd en die het venant tussen God en het joodse volk symboliseert. Ne gentig procent van de man nelijke immigranten uit Rus land is niet besneden en staat voortdurend onder druk om hun 'joodsheid' te bewijzen door alsnog onder het mes te gaan. Maar velen hebben dit geweigerd - niet i de laatste plaats uit angst voor pijn en complicaties. Onder de Halacha - de jood se wet - moeten alle joden besneden zijn anders „zal hun ziel na hun dood niet de hof van Eden kunnen betre den", legt de voormalige op- perrabbi Mordechai Elliahu ..We willen alleen maar zeker stellen dat het lichaam zich na de dood niet hoeft te schamen." Nu het aantal Russische im migranten dat in Israël over lijdt toeneemt, groeit ook de controverse over het besnij den van lijken. Religieuze jo den die de rituele voorberei ding van de lijken op de be grafenis verzorgen,voeren volgens een verslaggever van de Ha'aretz, Yossi Barmucha, ook besnijdingen uit. Zijn verslag hierover heeft grote opschudding veroor zaakt. Ran Cohen, een parle mentslid voor de linkse secu laire Meretz partij, heeft een onderzoek naar de zaak ge- „Het is een smerige praktijk. Ik schaam me dat dit soort dingen in mijn land gebeurt. Het is een schen ding van de waardigheid van de overledene en een beledi ging aan het adres van de Russische immigranten", al dus Cohen. Maar de voorma lige opperrabbi Shlomo Goren heeft Cohen bestem peld als een 'linkse spion'. VERTALING; MARGREET HESLINGA De auteur van dit artikel u>as van 1975-1987 AP-correspon- dent in Roemenië. Hij keerde onlangs terug naar het land. Arts vertelt over medische experimenten in Japan tijdens WO II STANDPLAATS LONDEN MARIYAMAGUCHI Nu de Japanse regering, na jarenlange ont kenningen, onlangs officieel heeft toegege ven dat duizenden Koreaanse en ook Ne derlandse vrouwen tijdens de Tweede We reldoorlog gedwongen te werk werden ge steld in frontbordelen, lijkt het deksel defi nitief van de beerput van het Japanse oor logsverleden. Een Japanse arts heeft inmiddels verteld hoe hij en zijn collega's tijdens de oorlog in China experimenten uitvoerden op Chinese gevangenen. En aangemoedigd door de re cente onthullingen is in de Japanse hoofd stad een leider van de Chinese gemeen schap naar voren gekomen met documen tatie over gedwongen tewerkstelling van tienduizenden Chinezen in Japan. Dr. Ken Yuasa vertelde in een vraagge sprek in zijn Tokyose kliniek dat hij en zijn collega's tijdens de oorlog in China veertien gezonde Chinezen onder narcose hadden gebracht en diverse chirurgische ingrepen en experimenten op hen hadden uitge voerd. Voorzover zij de experimenten over leefden, werden de „proefpersonen" om het leven gebracht. Vier andere gevangenen werden door Yuasa's team in de buik ge schoten om te oefenen met het verwijderen van kogels. Ook werd bij hen hersenweefsel weggehaald ten behoeve van de Japanse farmaceutische industrie. Yuasa zei dat al leen al in de Chinese provincie Shanxi, waar hij destijds in een militaire kliniek werkte, honderden andere artsen soortgelijke expe rimenten hadden uitgevoerd. Yuasa zei pas in krijgegevangenschap tot het besef te zijn gekomen dat hij zich aan misdaden schuldig had gemaakt. „Het was 'rechtmatig' om Chinezen en andere Azia ten te doden en verkrachten. Het was alle maal voor de keizer", zei hij. De beruchtste afdeling van het Japanse leger die zich met medische experimenten bezighield was Eenheid 731, die volgens on derzoekers zeker 3.000 Chinezen, Russen, Koreanen en Mongolen heeft omgebracht, onder meer door hen met ziektekiemen te injecteren. Overlevenden van de experi menten, die in het diepste geheim plaats vonden, werden geexecuteerd. Yuasa zei dat hij geeft deel uitmaakte van Eenheid 731, maar wel bacteriën leverde voor hun experimenten. De Japanse regering heeft het bestaan van de eenheid niet ontkend, maar nooit toegegeven dat op grote schaal medische experimenten zijn doorgevoerd. De arts zei tot zijn biecht te zijn gedreven door schuldgevoel en de angst dat wat er tijdens de oorlog is gebeurd met de laatste getuigen het graf in zal verdwijnen. „Als ik mijn verhaal niet vertel zal wat het Japanse leger heeft gedaan uit de geschiedenis wor den geschrapt", zei hij. Chen Kung Wang, erevoorzitter van het Tokyose Genootschap van Chinese Ingeze tenen, heeft veertig jaar gewacht voor hij naar buiten durfde te treden met documen ten over de gedwongen tewerkstelling van 38.935 Chinezen in Japanse mijnen en fa brieken. Van hen stierven er volgens de ge gevens 6.830 door ondervoeding. De papie ren werden Chun destijds toevertrouwd door een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, die eigenlijk op dracht had ze te vermietigen. Japan heeft er geen geheim van gemaakt dat tijdens de oorlog Chinezen en Koreanen in Japan dwangarbeid hebben verricht, maar gezegd dat alle documenten hierover waren verbrand. De Japanse premier Morihiro Hosokawa, die op 9 augustus is aangetreden, heeft aan gekondigd dat zijn regering na bijna vijftig jaar openheid van zaken wil geven over de Japanse oorlogsmisdaden. Eerder heeft de regering al een rapport uitgebracht over het bestaan van de frontbordelen en zich offi cieel verontschuldigd voor het leed dat is toegebracht aan de duizenden vrouwen die er gedwongen te werk werden gesteld. De krantekop trok onwillekeurig mijn aandacht: 'Triomf voor Ci ty Airport in Kanaal Race'. Wo nend in Noord-Londen, is iede re luchthaven een mijl op ze ven. Heathrow is bijna ander half uur per metro, Gatwick vergt vijf kwartier (metro en trein), Stansted idem. Waarom niet die vierde luchthaven, London City Airport, eens een kans geven? De lundense avondkrant had een kleine test gedaan. Ze had vier verslaggevers op Picadilly Circus de opdracht gegeven zo snel mogelijk bij de Are de Tri- om ph in het hart van Parijs te komen. En de collega die via Ci ty Airport was gegaan, had ge makkelijk gewonnen. De reis via dit vliegveldje op een schierei- landje in de Theems was 18 mi nuten sneller geweest dan via Stansted. 1 uur en 21 minuten sneller dan via Gatwick en 1 uur sneller dan via Heathrow. Toen ik tijdens een verblijf in Nederland ineens naar l.onden moest, was het besluit dan ook snel genonwn. Op dus naar City Airport, en vandaar: in ijltempo naar Noord-Londen. De service in het piepkleine propellervliegtuigje van Flexair was die zondag heel persoon lijk. Je kon bijvoorbeeld even een blik in het laadruimpje wer pen om te controleren of je ba gage er in zat, een exercitie die een medepassagier tot de vol gende ontboezeming bracht: „Stewardess, mijn koffer is er niet bij en dat is nu al de tweede keer". Daar wist de stewardess wel iets op. Ze smoesde wat met de piloot, en jawel hoor: we wachtten een half uurtje. Maar de koffer bleef spoorloos, en uiteindelijk zagen we toch Schiphol onder ons verdwijnen. De service werd nu nog per soonlijker. Wat ik wilde hehben? Broodjes, broodjes of broodjes? Nou. een broodje dan maar. De stewardess legde liefdevol een servet op mijn schoot (geen ta feltjes op deze vlucht), en: „Eet smakelijk, meneer"! Na de landing op City Airport maakte ik de onbeschrijfelijke fout om eerst naar het kleinste kamertje te gaan, alvorens de douane te passeren. Toen ik bij de ietwat verveelde douanier aankwam, waren de andere drie passagiers al vertrokken en was ik helemaal alleen in de uitge storven terminal. Derhalve: ook van de douane veel persoonlijke aandacht. Pas-een half uur later stapte ik het verlaten gebouw uit. Ner gens was een taxi. bus, metro, trein of boot te bekennen. Te rug het gehouw in dan maar, naar de informatiebalie. Daar: niemand. Ik sloeg met mijn vuist op de balie, en uit het niets kwam een info-dame te voorschijn met een welge meend advies. Op vijftien mi nuten lopen was er. zei ze. een treinstation, Silvertown. Ik zeulde met mijn koffers door een Oostlondense sloppenwijk naar het station. Het perron was verlaten, het stationsgebouwtje gesloten. Binnen hing een dienstregeling, ver genoeg ver wijderd van de ramen om haar te kunnen lezen. Na een half uur was er nog steeds geen sterveling te beken nen, laat staan een trein. Terug naar het vliegveld derhalve. Ik sloeg opnieuw op de informa tiebalie, dit keer iets harder. Was er een weg uit deze nego rij? De sfeer was surrealistisch. Ik was nog steeds de enige reiziger op de hele luchthaven, en er waren nog steeds geen taxi's, bussen, boten of iets dergelijks. De info-dame keek wat ver ward. en verdween naar achte ren. een wolkje parfum achter latend. Twee minuten later kwam Mike McDermott naar voren, de dienstdoende manager op de luchthaven. „U heeft wat pro blemen hier weg te komen", sprak hij begripvol. „Komt u maar mee. dan breng ik u wel weg". Seconden later zakte ik weg in het leer van zijn zachtro- de Volvo op weg naar huis. g£S VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9