Maij tegen hervatten boringen Waddenzee Binnenland Canadezen op Twenthe Konijnen in geweer tegen jagers Voordeeltjes apothekers onder vuur Gezinshereniging alleen voor mensen met eigen inkomen Als de klanten het niet willen hebben, doe ik het verkeerd' Debat vreemdelingenwet in juridisch oerwoud DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPO Gemeenschappetyke Persdienst Benzine en diesel goedkoper Rotterdam Benzine en diesel worden morgen één cent per liter goedkoper. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftank- pomp worden 184 cent voor super plus loodvrij. 178 cent voor Euro loodvrij, 195 cent voor superbenzine met lood en 124,2 cent voor diesel. Duits fiat voor Betuwelijn bonn» Nederland kan doorgaan met aanleg van de Betuwelijn. De Duitse regering garandeert een goede aansluiting op het Duitse spoorwegnet. Dat zeiden de verkeer- en vervoerspecialis- ten van de Tweede Kamer gisteren na afloop van een gesprek met Duitse parlementariërs. Voor de Duitsers is geen twijfel mo gelijk over noodzaak van aanleg van de Betuwelijn. Duitsers tegen regeling toerbeurtsysteem bonn» De Duitse regering is tegen de invoering in Nederland van een tijdelijke, wettelijke regeling van een toerbeurtsysteem voor de binnenvaart. Minister Wissmann van verkeer heeft hier tegen bij de EG geprotesteerd. Ook de Duitse binnenschippers zijn tegen zo'n Nederlandse wet, omdat ze daardoor niet vrij mogen concurreren met hun Nederlandse collega's. Ze zijn daarom van plan op 29 september de Rijn te blokkeren. Kinderporno gevonden bij man Amsterdam» Een 52-jarige Amsterdammer is gisteren gearres teerd op verdenking van de produktie, verspreiding en heling van kinderpornografie. Bij de inval was de verdachte bezig een videoband met kinderporno te kopiëren. De politie heeft in to taal 115 videobanden en technische apparatuur in beslaggeno men. De inval in de woning vloeit voort uit de zaak tegen een Zwitser, die wordt verdacht van poging tot ontvoering van kin deren en verboden wapenbezit. Eind juni eiste de rechtbank in Amsterdam een gevangenisstraf van zes jaar tegen de Zwitser. AIDS Fonds: meer geld en donateurs utrecht Het AIDS Fonds heeft vorig jaar ruim 7,4 miljoen gul den opgehaald. In 1991 was dat nog 5,9 miljoen. Dat geld kwam van meer dan 100.000 donateurs en gaat onder meer naar men sen die door hun HIV-infectie in geldnood zijn geraakt en naar wetenschappelijk onderzoek. De Stichting AIDS Fonds is in 1985 opgericht om geld in te zamelen voor de bestrijding van AIDS en voor de gevolgen van de epidemie. Verkeer Rotterdam uren verstopt Rotterdam Het verkeer in Rotterdam is gisteren danig ontre geld omdat de Maastunnel, de slagader in de verbinding tussen de noordelijke en zuidelijke oever, enkele uren is afgesloten ge weest voor alle verkeer. Boven de ingang van de tunnel aan de zuidzijde dreigde een man naar beneden te springen. De illegaal in Nederland verblijvende man wilde met de actie een verblijfs vergunning krijgen. Deel opbrengst kinderzegels naar voormalig Joegoslavië den haag gpd-anp Een deel van de opbrengst van de 'Kinderpostzegelactie 1993' is bestemd voor kinderen in het vluchtelingenkamp Suncokret in voormalig Joegoslavië. Hier zitten kinderen met grote oor logstrauma's. Tweehonderd vrijwilligers proberen hen gees telijk te ondersteunen. Ook wordt er van de op brengst dit jaar geld besteed aan projecten voor kansarme kinderen in Nederland. In totaal hoopt de Stichting Kinderpost zegels Nederland (SKN) meer dan tien miljoen gulden in te zamelen. Kopers hoeven dit jaar niet voor minimaal 9,50 gulden aan te schaffen. Omdat nogal wat mensen dit vorig jaar te veel vonden, geldt dit jaar een mini mumprijs van 6,95 gulden. De actie heeft de eerste week van oktober plaats. Het thema van de actie van 1993 is: kind en media. De kinderpostzegels zijn ontworpen door professor Oxe- naar. Het geld voor de zegels en de wenskaarten werd vorig jaar voor het eerst automatisch van de bankrekening van kopers af geschreven om te voorkomen dat kinderen met veel geld op zak op straat zouden worden beroofd. De kinderen hoefden slechts bestelformulieren aan huis op te halen. De stichting zou ervoor zorgen dat de bestel lingen op het juiste adres te recht zouden komen. Dat leidde echter tot grote problemen. Veel mensen kregen hun post zegels en kaarten niet of veel te laat. Toch heeft de stichting dit jaar opnieuw voor dit systeem gekozen. De bestelformulieren en het computersysteem zijn inmidddels wel verbeterd. enschede» Acht jachtvliegtuigen van de Cana dese luchtmacht en een ondersteunend deta chement van de 140militairen zijn gisteren aangekomen op de vliegbasis Twenthe. Zij ne men deel aan de luchtmachtoefening 'Cold Fi re', die tot 10 september wordt gehouden. Het is voor het eerst dat de Canadezen Europa aandoen sinds ze twee jaar geleden hun bases in Duitsland wegens bezuinigingen op het de fensiebudget verlieten. foto anp raymond rutting Bodemdaling schaadt Noordzeekust Als het aan minister Maij-Weggen van verkeer en water staat ligt, wordt er in de Waddenzee niet naar gas ge boord. Dat valt op te maken uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer over de gevolgen van bodemda ling in de Waddenzee. Maij schrijft daarin onomwonden dat haar inzet bij de gesprekken met de gasmaatschap pijen is het voorkomen van gaswinning. den haag «gpd-anp Maij is bezorgd over de 'zand- honger' die het gevolg zal zijn van bodemdaling in de Wad denzee. Gisteren werd tijdens een discussiedag van het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) in Amster dam nog eens de 'zandhonger' van het Wad dengebied toeneemt als gevolg van gaswinning. Als- de zeebo dem daalt, wordt de schurende werking van eb en vloed sterker en zullen de Waddeneiland dus afkalven. Rijkswaterstaat zal daar jaar lijks een miljoen kubieke meter zand moeten opspuiten tegen een tientje per kuub. Dat zand moet voor de kust worden weg gezogen, waardoor echter ook daar de erosie zal toenemen. De minister voorziet dat Rijkswa terstaat uiteindelijk nog vaker dan nu de stranden voor Noord- en Zuid-Holland en Zeeland kunstmatig zal moeten opspuiten. Voor de Waddenzee zelf zou den gasboring de bodem met maximaal vijftien centimeter doen dalen. Flora en fauna hoe ven daaronder in principe niet te lijden, al hebben milieugroe peringen zich altijd fel verzet te gen boringen omdat de rust in het gebied wordt verstoord en omdat door het boorafval de Waddenzee onvermijdelijk ver der vervuilt. De 'kraamkamer van de Noordzee' zou daardoor wel degelijk flinke schade oplo pen, zo vrezen de milieu-orga nisaties. Volgend jaar loopt de vrijwilli ge boorstop van de gasmaat schappijen af. Het kabinet on derhandelt dit najaar over wat er daarna moet gebeuren. Inzet van het kabinet is verlenging van het moratorium, maar de maatschappijen hebben laten weten daar niets voor te voelen. In de Tweede Kamer hebben CDA en WD dit voorjaar laten weten onder voorwaarden ak koord te kunnen gaan met bo ren in de Waddenzee. DEN HAAG CPO Apothekers steken jaarlijks 300 miljoen gulden aan inkoop voordelen in eigen zak. In feite zou de klant daarvan moeten profiteren door lagere prijzen voor medicijnen. Staatssecreta ris Simons van volksgezondheid heeft dit de Kamer bericht. Het voordeel ontstaat omdat de prijzen op basis waarvan apo thekers vergoedingen krijgen, veel hoger liggen dan de prijzen die de handel de apothekers in rekening brengt. De bewindman bereidt een wet voor waardoor kortingen en bonussen die de groothandel nu aan apothekers geeft, aan banden worden gelegd. Alleen als de betrokkenen zelf een goed alternatief aandragen, gaat de ingreep niet door. In een nota stelt Simons dat hij de vergoedingen voor apo thekers volgend jaar opnieuw wil verlagen. Medio volgend jaar wil de be windsman ook een einde ma ken aan cadeaus die artsen nu nog krijgen van de farmaceuti sche industrie als zij bepaalde geneesmiddelen voorschrijven. Het gaat dan om zaken als tele- foonbeantwoorders, computers en buitenlandse reizen. Simons kondigt verder een onderzoek aan naar de moge lijkheid om overbodige nieuwe geneesmiddelen te weren uit het GVS, een systeem waarbij voor geneesmiddelen vaste ver goedingen bestaan. Zijn de me dicijnen duurder, dan moet de klant het restant zelf bijpassen. Het GVS is bedoeld om de kos ten van medicijnen te drukken. Minimaal drie uur loon voor oproepwerk den haag anp Het kabinet is van plan wettelijk te regelen dat een werknemer ten minste drie uur loon per op roep krijgt. Dit geldt niet voor werknemers die meer dan acht uur per week werken. Dat heeft minister De Vries van sociale zaken aan de Twee de Kamer laten weten. De wet telijke regeling moej straks geen gelden voor alle werknemers met een arbeidsduur van min der dan acht uur per week en dus niet alleen voor oproep krachten, zoals het kabinet aan vankelijk van plan was. PvdA toch akkoord met aanscherping den haag Enkele honderden jachtopzichters hebben gisteren voor de Tweede Kamer in Den Haag gepro testeerd tegen de Not? Jacht- en Wildbeheer van staatssecretaris Gabor (natuurbeheer). De jachtop zichters zijn tegen het voorstel de jacht in de natio nale parken in Nederland te verbieden. Om het even wicht in de natuur te bewaren is volgens hen de jacht noodzakelijk. Acht „konijnen" van de Stichting Kri tisch Faunabeheer hielden een tegen-demonstratie. Zij verzetten zich tegen de „illegale roofvogel-vervol ging door jachtopzichters". foto gpd cees zorn den haag «gpd-anp De mogelijkheden om een bui tenlandse huwelijkspartner of buitenlandse gezinsleden naar Nederland te laten overkomen, worden definitief beperkt. Na maandenlange discussies is de PvdA akkoord gegaan met een kabinetsvoorstel hiertoe. Het CDA stond van meet af aan achter de kabinetsvoorstellen. De maatregelen worden nog deze maand van kracht. In grote lijnen komen ze erop neer dat Nederlanders of legaal in Ne derland verblijvende vreemde lingen die hun (buitenlands) ge zin of een huwelijkspartner wil len laten overkomen, in hun ei gen onderhoud dienen te voor zien. Wie een bijstandsuitkering heeft, mag zijn gezin niet laten overkomen. Als enige uitzonde ring gelden eenoudergezinnen met kinderen jonger dan zes jaar. Voor andere uitkeringsont vangers, zoals WAO'ers of WW'ers, geldt die eis niet. Verder dienen legale buiten landers kinderen of echtgenote binnen drie jaar na aankomst te laten overkomen. Bij huwelijken moeten beide partners mini maal achttien jaar zijn. In het buitenland gesloten huwelijken waarbij een van de partners jonger dan zestien jaar is, wor den in Nederland niet erkend. In Nederland geldt een onder grens van zestien jaar, waarbij in geval van minderjarigheid bovendien de ouders toestem ming moeten geven. De PvdA had lange tijd grote moeite met de inkomenseis, omdat dan ook bijstandsont vangers de klos zouden zijn die zich suf solliciteren maar toch niet aan de bak kunnen komen. De PvdA neemt nu echter ge noegen met de mededeling van het kabinet, dat het beleid ruimte biedt om voor schrijnen de gevallen toelating tot Neder land op humanitaire gronden mogelijk te maken. D66 en Groen Links blijven te gen. Volgens Groenman (D66) en RosenmÖller (GroenLinks) komt de nieuwe regeling neer op „indirecte discriminatie" omdat de werkloosheid onder migranten hoger is dan onder de autochtone bevolking. De WD-fractie staat een scherpere regeling voor. Alleen mensen met een baan zouden volgens de liberalen in aanmerking moeten komen voor gezinsvor ming en gezinshereniging. ACHTERGROND DEN HAAG HARM HARKEMA zaandam karel beckmans Voor Krijn Dorsman, directeur merchandising van Albert Heijn, telt maar één prijs en dat is die van het grootste marktaandeel. De groei van dat marktaandeel staat voor de waardering van de klant en het succes van de onderneming. „Dat is waar je het voor doet", stelt Dorsman. Dat hij zelf on langs werd uitgeroepen tot sa les-manager van het jaar vindt hij wel aardig. „Maar die on derscheiding is natuurlijk voor onze hele organisatie." Dorsman is de man van de merchandising: de keuze van artikelen, de presentatie ervan, de inkoop en de prijsstelling. Zijn informatie haalt hij het liefst op de werkvloer. „Ik wil el ke week minimaal een halve dag in de winkel zijn. Kijken naar de klanten in onze winkels en kijken bij de concurrent. Ik kan nog zoveel hoogstandjes op winkelgebied verzinnen, als het niet bruikbaar is binnen ons be drijf of als de klant het niet wil hebben, dan doe jk het ver keerd Dorsman heeft successen van AH als de introductie van zelf bediening voor versafdelingen voor vlees en groente, het 'eigen huismerk' en het 'op de klein tjes letten' van dichtbij begeleid. Hij erkent echter grif dat ook 'missers' bij het vak horen. „Er is niet zoiets als één definitieve formule voor de winkel. Wij ma ken ook fouten. Soms waren we veel te vroeg met onze ideeën. Neem de kant-en-klaar maaltij den: dat is nu een groot succes, maar we waren er jaren te vroeg mee. Of mijn eigen plan voor snijdbaar diepvriesgebak, daar gelooft de klant dus niet in". Dorsman is ook verantwoor delijk voor het besluit van AH om groot in de televisiereclame te stappen ten koste van de ad vertenties in de gedrukte media. „Je ziet dat er een nieuwe gene ratie klanten is die vooral televi sie kijkt. Daar moet je op inspe len. Kranten zijn misschien een stug medium, maar dat is niet ons argument om onze aan dacht te verleggen. De winkel is ons medium. De sinaasappelen die wij in de krant of op de buis aanprijzen zijn niet de vruchten die in de winkel liggen. In de winkel liggen de echte, die kun je voelen en die willen we ver kopen". De klant heeft altijd gelijk bij Albert Heijn. Die betaalt im mers voor zijn wensen en be hoeften. Dorsman: „Je kunt niet voorspellen hoe de klant van de toekomst eruit zal zien. De uni forme klant bestaat niet, hij krijgt steeds meer individuele wensen en eisen". „Als je nu ziet dat ons markt aandeel groeit, dan doen we het dus goed. Maar laten we het hierbij, dan zullen we heel snel terrein verliezen. Je moet je blij ven ontwikkelen. De klant zal hoe dan ook veranderen. Op korte termijn lijkt die gedrags verandering minimaal. Neem je een langere periode, zeg vijf jaar, dan wordt het spectacu lair". „Toen ik hier binnenkwam was Albert Heijn een relatief klein bedrijf. Ik heb mee mogen duwen aan het groter worden ervan. Ons doel is niet om de directie te profileren. De winkel, dat is ons produkt. Die moet het doen." Het wordt hoe langer hoe gekker. Twee weken reeds debatteert de Tweede Kamer over fundamentele aanscherpingen van de Vreemdelingenwet. Een debat dat vorige week afgerond had moeten zijn, maar dat nu waarschijnlijk gaat uitlopen naar volgende week. Het is vooral een debat voor hooggeschoolde juristen. De tientallen ingewikkelde wetsartikelen, al dan niet in samenhang of in strijd met verschillende internationale verdragen, vormen een oerwoud waardoor zelfs staatssecretaris Kosto niet alle bomen meer ziet. In alle ingewikkeldheid is desondanks een hoofdaspect te herkennen: het toenemend aantal asielzoekers, van wie velen om economische redenen hier komen, noopt tot snellere en efficiëntere afhandelingsprocedures. Daarom wil het kabinet alle gerechtelijke vreemdelingenzaken concentreren bij één rechtbank en hoger beroep uitsluiten. Vrijwel heel juridisch Nederland staat op zijn kop. Is het niet omdat zo de rechtbescherming van vreemdelingen wordt aangetasf, dan is het wel omdat er zo geen hogere rechtsprekende instantie meer aan te pas komt die fouten van een lagere rechter kan corrigeren, of verschillen in uitspraken tussen rechters tot eenheid in rechtspraak kunnen brengen. Het "kabinet plus een gelegenheidscoalitie van CDA en WD nemen deze juridisch gewichtige oneffenheid op de koop toe „uit oogpunt van maatschappelijke urgentie" om met minister Hirsch Ballin te spreken. Minister Hirsch Ballin van justitie overweegt toch een vorm van hoger beroep in de nieuwe Vreemdelingen wet op te nemen. Niet zoals bij amendement door PvdA en D66 was gevraagd voor de afgewezen asiel zoeker, maar voor de procureur-generaal die dan bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan tegen de uitspraak van de rechter. Beide partijen willen dat asielaanvra gers het recht behouden op hoger beroep bij de Raad van State tegen afwijzing van hun verzoek. De minis ter bleef dit gisteren weigeren. Hij bedoelt: Er zijn zoveel asielzoekers dat we alle aanvragen niet meer aankunnen wanneer we de procedures niet bekorten. Hirsch Ballin bedoelt ook dat er behalve juristen, met hun juridische en wellicht morele gelijk, ook nog uitvoerende diensten zijn zoals marechaussee, vreemdelingenpolitie en justitiële toelatingsambtenaren die onder de huidige praktijk met de dag gefrustreerder raken. PvdA en D66 echter vinden het voorstel te ver gaan. omdat zo de rechtsbescherming onvoldoende is gewaarborgd, dan wel dat er teveel afbreuk wordt gedaan aan de rechtsbescherming van asielzoekers. Beide hebben voorstellen gedaan om in beperkte vorm hoger beroep alsnog mogelijk te maken. Maar voor kabinet. CDA en WD zijn die onbespreekbaar. omdat ze toch weer tot extra en langere procedures zouden leiden. Hirsch Ballin hoopt nu, met een relatief kleine toezegging, zoveel mogelijk PvdA'ers achter het voorstel te krijgen. Gisteren opperde hij daartoe een nieuwigheid voor ons rechtssysteem: de mogelijkheid van „cassatie in het belang der wet". De procedures worden dan niet langer, terwijl de eenheid in rechtspraak beter is gewaarborgd. I let komt erop neer dat voor de vreemdeling die een zaak bij de rechter aanspant, nog steeds geen hoger beroep mogelijk is en ook gewoon uitgewezen wordt wanneer hij zijn zaak bij de rechtbank heeft verloren. Maar dat de procureur-generaal (het Openbaar Ministerie) voor een aantal categorieën naar de Hoge Raad kan stappen om jurisprudentie uit te lokken. Van Traa vindt de handreiking van Hirsch Ballin in zijn hart niet ver genoeg gaan. maar zal hem volgende week in zijn fractie toch verdedigen onder het motto „beter iets dan niets". Het is nog niet duidelijk wat de PvdA-fractie uiteindelijk gaat beslissen. Datzelfde geldt voor het CDA. Hirsch Ballin wacht ondertussen rustig af. Afhankelijk van de uiteindelijke standpunten van CDA en PvdA kan hij volgende wéék kiezen voor handhaving van het oude voorstel (met steun van CDA en WD) of voor introductie van de cassatie-variant (maar dan met steun van PvdA en CDA).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5