NS: Kaartcontrole op perron Tijdelijk een andere dienstregeling. 'ME werkte escalerend' Binnenland Kooijmans gaat mogelijk op bezoek bij 'Poncke' Princen Leider van iatrosofen gearresteerd Hasj tussen de olijven 'Veiligheid stond bij hem voorop' Touringcar populair en veilig vervoermiddel DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 Geld terug bij niet doorgaan vliegreis haarlem Wie vanaf 1 april volgend jaar een vliegreis koopt, krijgt zijn geld terug wanneer de luchtvaartmaatschappij onver hoopt failliet gaat. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) gaat dit regelen. Voor die garantie vraagt de SGR een bijdrage van twee gulden per ticket. Tot nu toe gaf de SGR alleen een fi nanciële garantie af voor vakantiereizen die waren geboekt bij een ter ziele gegane touroperator. Vakantiegangers betaalden daarvoor tien gulden. Die opslag wordt overigens binnenkort verhoogd tot vijftien gulden omdat de SGR de circa vijftig mil joen gulden in kas te weinig vindt. Er is ten minste honderd mil joen nodig om aan ernstige calamiteiten het hoofd te kunnen bieden. den haag gpd Kwestie weer aan de orde bij reis naar Indonesië een ontmoeting met Princen erin zit, antwoordt hij: ,,Ik zeg geen ja en ik zeg geen nee". Tot twee keer toe werd Prin cen onlangs een visum gewei gerd, de eerste keer tijdens de vakantie van Kooijmans. Top ambtenaren concludeerden op grond van een 13 jaar oude in structie dat Princen geen visum mocht krijgen. Volgens de ■woordvoerder heeft Kooijmans de tweede aanvraag na zijn va kantie persoonlijk geweigerd. Berichten dat de minister per soonlijk vóór het verlenen van een visum aan Princen was, spreekt de woordvoerder met klem tegen. Minister Kooijmans van buiten landse zaken gaat mogelijk bin nenkort in Jakarta op bezoek bij J. 'Poncke' Princen, de Indone sische mensenrechtenactivist die onlangs geen visum kreeg voor Nederland. Princen deser teerde in 1948 uit het Neder landse leger en sloot zich aan bij de Indonesische nationalis ten. Kooijmans bezoek Indonesië in november en ambtenaren van Buitenlandse Zaken breken zich het hoofd over de vraag: wat doen we met Princen. ,,Wie op dit moment Indonesië zegt, zegt Princen", erkent een woordvoerder. Op de vraag of tilburg anp De 41-jarige bedenker van ia- trosofie en leider van de iatro- sofïsche beweging is gisteren aangehouden in zijn woning in Den Haag. De Hagenaar wordt verdacht van medeplichtigheid bij de dood van een tweejarig Tilburgs meisje. Het kind was onder behandeling van een 35- jarige Tilburgse iatrosoof en overleed in mei van dit jaar. De iatrosofische beweging wijst elke inmenging van de re guliere medische wetenschap af. In het geval van het Til burgse meisje zou dat zelfs zo ver zijn gegaan dat de iatrosoof zich ook niet tot reguliere art sen had gewend toen hij wist dat het kind stervende was. De Tilburgse iatrosoof en de 33-jarige moeder van het kind werden medio juli in Tilburg gearresteerd. De man zit nog steeds vast. De moeder werd kort na haar arrestatie mede op medische gronden vrijgela ten. De man is al eerder veroor deeld tot twee jaar cel omdat hij een vrouw met een mid- denoor-ontsteking zodanig slecht behandelde dat ze met longontsteking in het zieken huis belandde. Directie wil met voorkoming zwartrijden agressie terugdringen De Nederlandse Spoorwegen willen de kaartcontrole op stations uitbreiden. Nu al moeten reizigers van nachttrei nen en supporterstreinen op het perron hun kaartje to nen, maar de NS willen ook bij 'gewone' treinen gaan controleren. Met verrassingscontroles hopen NS het zwartrijden en daarmee de belangrijkste bron van agres sie in de treinen terug te dringen. utrechtanpUit het onderzoek blijkt dat het NS-personeel zich niet veilig De directie zei dat vanmorgen voelt tussen de rails. Bijna ze- bij de presentatie van het rap- ventig procent van de hoofd- port 'Sociale veiligheid op de conducteurs constateert een rails' van de commissie-Beke. groei van de agressie. Boven dien wordt de agressie steeds harder, zo stellen twee van de drie NS'ers vast. Volgens de onderzoekers is in vier van de vijf gevallen een be trapte zwartrijder de bron van de agressie. De commissie wil daarom maatregelen om pro blemen rond plaatsbewijzen te voorkomen. De NS willen bij voorbeeld op alle stations kaart jesautomaten neerzetten, zodat de reiziger altijd een kaartje kan kopen. De conducteur hoeft dan in die gevallen geen kaartje meer in de trein uit te schrijven. Tegelijkertijd willen de NS het tarief voor een plaatsbewijs dat in de trein wordt gekocht verho gen. Nu betalen reizigers nog een toeslag van 3,50 gulden voor de administratiekosten bo ven op de normale prijs van het kaartje. De commissie-Beke doet ove rigens in totaal maar liefst veer tig aanbevelingen om de agres sie terug te dringen. Opmerke lijke adviezen zijn bijvoorbeeld het aantrekken van avondwin kels op de doorgaans uitgestor ven stations, het aantrekken van Crisis Onderzoeks Team over jongerendemonstratie 8 mei: den haag.anp-gpd De Haagse politie heeft de jon- gerendemonstratie op 8 mei in Den Haag verkeerd aangepakt. 1 Mede daardoor is het protest uit de hand gelopen. Dat conclude ren de externe deskundigen van het Crisis Onderzoeks Team van de universiteiten van Leiden en Rotterdam in een rapport dat ze hebben gemaakt in opdracht van de burgemeester, korpschef en officier van justitie van Den Haag. De demonstratie liep uit op een slagveld. Tientallen jonge ren raakten gewond door char- ges van de ME. Het ging mis op I de hoek Kneuterdijk-Lange Vij- verberg waar de ME in ge- vechtstenu, met honden en een waterwerper stond opgesteld. Na het gooien van projectielen volgden de eerste charges. De Nationale Ombudsman j noemde gisteren al in een rap- port het politie-optreden onver mijdelijk en in het algemeen beheerst, maar uitte kritiek op onder meer de inzet van hon den, gebrekkige Bonden wijzen loonbod van provincies af den haag gpd De bonden hebben het loonbod van de provinciewerkgevers vannacht bij voorbaat al van ta fel geveegd. Vandaag mogen de leden er over beslissen, maar de bonden leggen het akkoord voor met het advies er nee te gen te zeggen. Na vijftien uur onderhande len kwamen de werkgevers om vijf uur vanmorgen met een loonbod voor de veertiendui zend provincie-ambtenaren. Per 1 april van dit jaar een loonsverhoging van 1,7 procent en in januari een eindejaarsuit kering van 0,3 procent van het jaarsalaris. Volgens AbvaKabo-onder- handelaar Van Huygevoort is het bod „absoluut te mager. Het resultaat is dus niet te vergelij ken met dat wat bij rijk en ge meenten is bereikt". De bonden vallen over twee aspecten van het loonbod. Ten eerste moet de eindejaarsuitke ring volgens hen uit eigen zak worden betaald omdat de werk gevers willen bezuinigen op de arbeidsvoorwaarden, zoals het inleveren van een AW-dag. Daarnaast vinden zij de looptijd van achttien maanden te kort. Die duurt tot oktober 1994. Bij rijk en gemeente werd een CAO afgesproken van 24 maanden, waarbij werknemers bovendien het recht krijgen opnieuw te on derhandelen als de lonen in het bedrijfsleven volgend jaar wèl flink stijgen. De provincie-'CAO' kent een dergelijke afspraak De bonden beslissen vandaag of zij weer terugkeren naar de onderhandelingstafel of dat ze 'gewoon' vólgende week met hun acties beginnen. Voorals nog gaat het om stèddngen en werkonderbrekingen. en onnodig gewelddadig optre den. Het COT is in het vanmorgen verschenen rapport veel harder in het oordeel over het optreden van de politie: „Politiemensen hadden moeite zich in woord erf gebaar tegenover demon stranten en omstanders te be heersen". De afspraken en communica tie tussen de diverse onderdelen bij de politie en tussen politie en jongeren waren onduidelijk. Het ontbrak aan afstemming tussen de ME en de speciale aanhoudingseenheden. Het op treden van de laatsten werkte escalerend, evenals de honden voor de linie van ME. Ook is er kritiek op het zoge noemde intimidatie- en drei gingsconcept van de politie. Het merendeel van de - goedwillen de - demonstranten begreep niet dat gewelddadig optreden zou volgen. In veel gevallen kre gen de verkeerde mensen klap pen van de ME. Ook had het volgens het COT in de rede gé- legen dat de driehoek van poli tie, burgemeester en openbaar ministerie als beleidscentrum bij elkaar was geroepen na de escalatie. De politie zeifis in haar eigen evaluatie, die ook vandaag naar buiten is gebracht, een stuk mil der. Wel onderkent de politie onder meer dat individuele ME'ers meer geweld hebben ge bruikt dan noodzakelijk was. De politie betreurt dat leden van het organisatiecomité van de demonstratie zijn geslagen toen zij probeerden de betogers op de hoek Kneuterdijk-Lange Vij verberg verder te laten lopen. De diverse rapporten worden volgende week donderdag be sproken in een commissie van de Haagse gemeenteraad. De oppositiepartijen WD, D66 en GroenLinks willen liefst deze week nog een kamerdebat voe ren over het optreden van de politie. De partijen dringen aan op spoed, omdat de uitkomst van het debat zou kunnen wor den betrokken bij de voorberei ding van een nieuwe jongeren- demonstratie op 18 september in Amsterdam. ouder personeel en meer vrou wen, en meer controleploegen op korte trajecten met veel zwartrijders. De aandacht voor agressie is aangewakkerd door de moord op een conducteur in Harlingen in 1991. Die was zelfs aanleiding voor een staking. De NS'ers wil den daarmee hun bedrijf bewe gen tot verscherpte maatrege len, zoals het invoeren van por tofoons. Britten denken over aankoop van Fokkers den haag gpd-bill meyer De Britse luchtvaartmaatschap pij British Midland staat op het punt negen Fokkers F100 en F70, zo is gisteren gebleken tij dens een hoorzitting van de ka mercommissie voor defensie. De zitting ging over de aanschaf van helikopters voor de Lucht mobiele Brigade, een miljarden order waarvoor Britse, Franse en Amerikaanse helikopterpro ducenten in de markt zijn. Alle bedrijven schermen met compensatieorders voor het Nederlandse bedrijfsleven. Zo zou het Franse Air Inter, een dochter van Air France, in ruil voor de order een aantal Fokker 100's willen kopen. Ook de Brit ten zouden compensatieorders willen plaatsen. British Mid land, een particulier bedrijf, zou in de markt zijn voor vijf Fokker 100's en vier Fokker 70's. Fokker ontkent echter elk verband tus sen deze mogelijke order en de helikopters. De aankoop daar van is overigens nog steeds niet rond. Minister Ter Beek heeft weliswaar de Kamer weten over te halen om zowel gevechts- als transporthelikopers aan te schaffen, maar over de vraag hoeveel het er moeten worden bestaat nog onenigheid. Ter Beek denkt veertig gevechtsheli kopters nodig te hebben, het CDA vindt 24 wel genoeg. utrecht» De politie heeft uitein delijk elfhonderd kilo hasj opge vist uit 250 vaten olijfolie bij een importbedrijf van zuidvruchten in Utrecht. Dinsdag deed de politie in inval, kort nadat de vaten er vanuit de Rotterdamse haven wa ren aangekomen. Het politie een hele klus om het spul uit de olijfolie te halen. FOTO ANP Eigenaar rampbus begrijpt niets van ongeluk de villefranche gpd Op talloze plaatsen in ons land werken wij aan de verbetering van het spoornet. In de weekends van september en oktober bereiden we op verschillen de trajecten de verdubbeling van het aantal sporen voor. Op 24 en 25 september leggen we de laatste hand aan twee van de vier sporen in de spoortunnel Rotterdam, die daarna in gebruik wordt genomen. Ook in de omgeving van Utrecht en Amsterdam wordt hard aan het spoor gewerkt. Natuurlijk proberen we overlast zoveel mogelijk te vermijden. We werken daarom vooral in de weekends en 's avonds. Als de trein dan niet meer kan rijden, nemen bussen de dienstregeling over. Het kan ook zijn dat we de dienst regeling aanpassen. Houdt u er in ieder geval rekening mee dat uw reis langer kan duren. Onderstaand schema geeft be knopt weer op welke trajecten er precies gewerkt wordt. Voor gedetailleerde gegevens kunt u wekelijks actuele folders aan het loket krijgen. Ook kunt u informatie opvragen via teletekst pagina 754 of door 06-9292 (50 cent per minuut) te bellen. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. vervolg voorpagina Busondernemer Van Nood sr. en een medewerkster, Tanja van Prattenburg, zijn gisteren spoorslags afgereisd naar Ville- franche. Al vroeg in de middag lopen ze rond in het hospitaal. Zij bekommeren zich om ieder een, maar vooral om de chau- feur, die bij het ongeluk haar man en collega heeft verloren. Het is voor het eerst dat dit Amsterdamse bedrijf met zo'n ramp wordt geconfronteerd. Bij Van Nood en zijn medewerkster Tanja heerst dan ook vooral on begrip, waarom dit juist het echtpaar moest overkomen. ,,Ze werkten al tien jaar samen en altijd stond de veiligheid bij hen voorop", zegt Van Nood. Dat wordt bevestigd door meerdere passagiers. Toen op de heenweg met de drie jaar oude bus iets loos leek, besloot de chauffeur dit eerst te laten repareren. Pas anderhalf uur la ter ging de reis door. „Beter een uur later, dan een ongeluk", moet hij hebben gezegd. Dinsdagavond rond negen uur vertrokken de 56 Neder landse toeristen bruinverbrand uit Lloret de Mar in Spanje. Elke vier uur wisselden de chauffeur en zijn vrouw van plaats. Bij de laatste wissel zei hij nog dat hij zo goed had geslapen, weten de passagiers zich te herinneren. Van oververmoeidheid kan vol gens hen dan ook geen sprake zijn geweest. De autoroute werd gisteren na het ongeluk overigens alweer snel opengesteld. Zelfs de bermbeveiligingen waren her steld. Souvenirjagers zochten er naar iets van waarde. Veel meer dan wat glasresten, stukken plastic van de bus en een leeg blikje Heineken vonden ze er niet. Volgens passagiers is de chauffeur de macht over het stuur verloren door een mankement aan één /an de voorwielen utrecht anp Treinreizigers opgelet! scpt Zwijndrecht-Dordrecht v.v. aangepaste dienstregeling sept Utrecht-Gouda v.v. bus Lp.v. t sepL Gouda-Woerden v.v. bus Lp.v. c Woerden-Bodegraven v.v. bus Lp.v. t Amsterdam-Utrecht v.v. sepL Utrecht-Leiden v Gedetailleerde folders met actuele informatie verkrijgbaar aan 't loket. De touringcar is populair en naar verhouding veilig. Per jaar rijden Nederlandse bussen ruim 6,5 miljard reizigerskilometers, waarvan zeker 4,5 miljard over de grens. Alleen al op Spanje en Frankrijk zijn in 1992 respectie velijk negenduizend en 12.500 ritten gemaakt. Voor dit jaar verwacht de branche-organisa tie Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV) een groei van het touringcarvervoer van vijf tot elf procent. Volgens het KNV is het met de veiligheid van het busvervoer naar verhouding goed gesteld. Recent onderzoek leert dat het vervoer per bus wereldwijd zelfs het veiligst is. Per miljard reizi gerskilometers valt in het bus vervoer 0,5 dode te betreuren. Het vliegtuig scoort 5,4, de trein 6,1 en dc personenauto 10,6. Het KNV tekent hierbij aan dat er geen cijfers voorhanden zijn over de situatie in West-Eu ropa en Nederland in het bij zonder. Dat geldt bijvoorbeeld wel voor het treinvervoer. Re cent onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam leeft bij voorbeeld dat in Nederland in de jaren tachtig slechts 0,19 do de viel te betreuren per miljard reizigerskilometers. KNV streeft er overigens naai om de veiligheid van het tou ringcarvervoer verder te vergro ten, door bijvoorbeeld de invoe ring van een keurmerk voo schadevrij rijdende onderne mingen. De vervoersbonden dringen in dit verband al jaren aan op strikte naleving van de bepalingen. De chauffeur van de bus in Lyon viel onder een EG-veror- dening. Voor reizen binnen de Europese Gemeenschap is de maximum-rijtijd van een chauf feur 56 uur per week. Per dag mag hij negen uur achter het stuur zitten. Twee keer per week zelfs tien uur. Onafgebro ken rijden mag een chauffeur ten hoogste 4,5 uur. Daarna moet hij zeker 45 minuten pau- Touroperators boos op ANWB Nederlandse touroperators zijn boos op de ANWB, om dat de vereniging pas tegen tien uur gistermorgen be kendmaakte dat de bij Lyon verongelukte bus van het Amsterdamse bedrijf Van Nood was. Er waren op dat moment vele Nederlandse bussen onderweg van Spanje naar Nederland. Daarom stonden de telefoons bij de verschillende reisonderne mingen roodgloeiend. „Wij konden de mensen pas ge ruststellen toen dc ANWB om kwart voor tien bekend maakte dat het een bus van Van Nood was. Terwijl de ANWB dat al een uur eerder wist", aldus een zegsman van de touroperators. ChaufFeurspaar woonde bijna op touringcar den haag gpd De '62' was eigenlijk hun wo ning, zeker in het zomersei zoen. Dan waren ze vaker in hun bus te vinden dan in hun woning in Amsterdam-Zuid oost. Ze hadden de '62' al drie jaar en kenden haar volgens collega's van voor tot achteren en van boven tot beneden. Wa ren ze even thuis, dat vond men ze in de garage om de bus klaar te maken voor de volgende tocht. Het komt niet veel voor: een chauffeursechtpaar op een bus. Henk en Gonny, 48 en 47 jaar oud, reden echter al jaren sa men voor het touringcarbedrijf Van Nood uit Amsterdam. Henk kwam gisterochtend om het le ven bij het ongeluk met zijn '62' in de buurt van Lyon.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3