'Duitse norm aan de strenge kant' Hipparcos keek naar duizenden sterren Groot handelscentrum in Den Haag Randstad Leidse universiteit inventariseert aantal geleende kunstwerken Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. Leerlingen van basisscholen krijgen in voorjaar twee weken 'tulpvakantie' DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 l -CHEF MEINDERT VAN DER K Chemicus De Boer: 'Er kan van alles en nog wat in de vis zitten „Er kan van alles en nog wat in vis zitten. Toxafeen, dat landbouwgif dat nu in de haring en makreel is gevonden, maar ook dioxines en pcb's. Dat zijn tenminste nog be kende schadelijke stoffen. Er komen vermoedelijk ook andere schadelijke stoffen in vissen voor. Stoffen waar van we nog nauwelijks iets van weten, alleen dat ze scha delijk zijn." UMUIDEN ED BLAAUW Dat zegt milieu-chemicus J. de Boer. Hij is verbonden aan het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) in IJmuiden als projectleider op de afdeling milieukwaliteit en voeding. De IJmuidenaar houdt zich bezig met organische micro-veront reinigingen. Ondanks de toxa feen in haring en makreel, die in de wateren rond de Shet- lands en de Ierse kust zwom men - waar de Nederlandse vis sers hun netten uitwerpen - kunnen deze vissen nog steeds zonder gevaar gegeten worden, meent De Boer. Toch bevat de makreel en ha ring volgens de Duitse con sumptienorm te veel van dit kankerverwekkende bestrij dingsmiddel. De Duitsers gaan uit van maximaal 0,4 milligram per kilo vet. De in Nederland verhandelde makreel bevat tweemaal zoveel en haring zit gemiddeld net op de Duiste grens. Het RIVO pleit al enige tijd voor de instelling van een Nederlandse consumptienorm voor toxafeen. „Ik vind de Duitse norm zeker vergeleken met de Ierse en Amerikaanse wat aan de strenge kant", zegt De Boer. De aange troffen hoeveelheid toxafeen baart De Boer geen grote zor gen. „Zeker niet als je het verge lijkt met de vis die in noordelijk Canada zwemt. De concentra ties die we daar hebben aange troffen, vormen wel een regel rechte bedreiging voor de volks gezondheid. In dit geval voor de Eskimo's, want die eten de vis het meest. In Canada zijn door de aanwezigheid van toxafeen al grote wateren tot verboden gebied verklaard voor vissers. Canada is veel meer getroffen dan Nederland." De Boer was enkele maanden geleden in Canada op uitnodi ging van de Canadese regering. „Met vakgenoten uit de hele wereld hebben we gesproken over welke methoden van on derzoek we moeten toepassen om toxafeen op de juiste ma nier te kunnen meten en welke adviezen we eventueel moeten uitvaardigen." Toxafeen wordt vooral in zui delijk Amerika en in het Caraï- bisch gebied gebruikt voor ka- toenverbouw. De lucht voert de stofdeeltjes van het gif mee naar Canada en de Atlantische Oce aan over. Volgens De Boer komt het gif in alle soorten vis te Milieu-chemicus Jde Boer: „Vis kan nog steeds zonder gevaar worden gegeten." recht. „Dat de stof wat meer in schol, komt het veel minder kans dat een vis besmet is." haring en makreel zit, komt voor. Ook speelt mee dat de Het RTVO is in de wereld één doordat dit vettere vissen zijn. schol dichter bij de Nederlandse van de weinige onderzoeksinsti- De stof hoopt zich makkelijker kust zwemt. Hoe verder weg tuten, die over meetapparatuur op. Bij magere vissen, zoals de van Amerika, des te kleiner is de beschikt waarmee toxafeen kan foto united photo's de boer foto ron pichel worden opgespoord. „En dan nog. De stof toxafeen bestaat weer uit zoveel andere stofjes waarvan we het grootste deel niet kennen." 'Zestienhoven dicht, Lelystad uitbreiden' AMSTERDAM ANP De fracties van de PvdA in de Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland en van Flevoland opperen het plan de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam te sluiten. In plaats daarvan zou het vliegveld Lely stad moeten worden uitgebreid met een start- en landingsbaan van 3.300 meter, die geschikt is voor grote verkeersvliegtuigen. Tot nu toe is Lelystad alleen toegankelijk voor kleine vlieg tuigen. De PvdA baseert het plan op het gegeven dat in Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land grote bezwaren bestaan te gen de luchthaven Zestienho ven en vooral tegen nachtvluch ten. Bovendien zijn GS van Noord-Holland tegen het even tueel overhevelen van nacht vluchten van Zestienhoven naar Schiphol. GS van Flevoland daarentegen hebben wel oren naar uitbreiding van de lucht vaart, aldus de PvdA-fracties. De luchthaven van Rotterdam is een dochteronderneming van Schiphol en het vliegveld Lely stad wordt dat binnenkort. Schiphol is gezien de verwachte groei van het luchtverkeer tegen sluiting van Zestienhoven en voor het op termijn aanleggen van een lange baan bij Lelystad. Kosten bedragen ongeveer 400 miljoen gulden LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU De Leidse universiteit is bezig met een inventarisatie van de kunstwerken die zij van de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) te leen heeft gekregen. Volgens de gegevens heeft de universiteit in de loop der jaren ongeveer 1700 stukken van deze dienst ontvangen en verspreid over de verschillende gebou wen. Het is echter de vraag hoe veel daarvan nog aanwezig is. Het onderzoek staat volgens bureau voorlichting van de uni versiteit helemaal los van de schadeclaims die de RBK on langs bij 89 instellingen in Ne derland heeft ingediend. Uit on derzoek die deze Rijksdienst is begonnen bleek dat de organi saties zeer achteloos met de kunstwerken zijn omgespron gen. Het voorlopige resultaat is dat 455 kunstvoorwerpen spoorloos zijn verdwenen. De resultaten van de Vrije Universiteit geven echter aan dat dit slechts een topje van de ijsberg is. De uitkomst van een recent afgeronde inventarisatie is dat eenderde van de 1513 ge leende kunstwerken onvindbaar is. Om de schade te beperken is de universiteit een actie onder het personeel begonnen om de verdwenen werken terug te krij gen. De RBK wist al jaren lang dat af en toe schilderijen of tekenin gen kwijt raakten. Pas sinds vo rig jaar is duidelijk dat op grote schaal kunstwerken uit openba re gebouwen verdwijnen. Een voorvoerster meldt dat de dienst het er ook niet bij laat zitten en uiteindelijk alle instel lingen om schadevergoedingen zal vragen. De inventarisatie bij de Leidse universiteit gebeurt door de dienst huisvesting. Het betreft volgens bureau voorlichting om een volstrekt routinematig on derzoek, zoals ook regelmatig andere inventaris wordt onder zocht. De termijn van afronding van het onderzoek is nog onbe kend. Schadevergoeding naar Kunstuitleen' Als de Rijksdienst Beeldende Kunst schadevergoedingen krijgt voor kunstvoorwerpen die instellingen als universi teiten en ziekenhuizen heb ben zoekgemaakt, moet dat geld worden besteed om nieuwe kunstwerken aan te kopen. Die kunnen dan weer aan de collecties van de Kunstuitleen worden toege voegd. Zo reageert de Fede ratie van Kunstenaarsvereni gingen op het bericht dat de Rijksdienst 89 instellingen aansprakelijk heeft geste'ld van het kwijtraken van 455 kunstvoorwerpen. Er is een bedrag van negen ton mee gemoeid. Volgens de federatie is de ontstane situatie voor een belangrijk deel te wijten aan structurele bezuinigingen en onderwaardering van het werk. Door kunstvoorwerpen ook nog eens weg te schen ken, aldus de federatie, heeft cultuurminister D'Ancona het idee versterkt dat het toch maar om werk van jiul en generlei waarde ging. Het betreft werk uit de Beeldende Kunstenaarsregeling, werk dat door gemeenten van noodlijdende kunstenaars werd aangekocht. Met het aankopen van nieuwe wer ken voor de Kunstuitleen kan nu echter een goede impuls worden gegeven voor de ver betering van de economische positie van kunstenaars, al dus de federatie. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU In Den Haag komt een handels centrum dat een investering vergt van 400 miljoen gulden. Het gebouw in het hart van de wijk Laakhaven, nabij Hollands Spoor, is bestemd voor een groot aantal bedrijven, kantoren en winkels. De eerste delen van dit project moeten over twee jaar klaar zijn. De Haagse wethouder Marti ni maakt dit deze week bekend samen met de hierbij betrokken vier projectontwikkelaars: Vol- ker Stevin, ABN-Amro, Bemog en Devco. Deze vier partijen in vesteren de komende vier jaar ongeveer 320 miljoen gulden, de gemeente Den Haag betaalt 73 miljoen aan het project. De exacte plaats in Laakha ven waar dit handelscentrum komt, is tussen het Leeghwater- plein en de Calandstraat. In het midden van het complex ko men industriële bedrijven, een deel dat wordt ontwikkeld door de gemeente. Nevco bouwt een complex van 350 meter lang waarin kantoren en bedrijven een plaats vinden. Het ontwerp is van architectenbureau Van den Oever. Het Gemeenschappelijk Ener giebedrijf Zuid-Holland-West bouwt langs de Laakhaven zijn nieuwe hoofdkantoor. Ook ko men daar showrooms met on der meer doe-het-zelf-zaken. Aan de kant van de Caland straat wil projectontwikkelaar Bemog bedrijfsruimten, kanto ren en showrooms bouwen. Het voor particulieren meest inte ressante deel is van de ABN- Amro en Volker Stevin. Die zet ten langs de Waldorpstraat en Van der Kunststraten een win kelcentrum neer voor grote de tailhandelzaken. Mogelijk komt daar tevens een meubelboule vard. Het gebied is op verschillende manieren aangesloten op het openbaar vervoer. Over het Leeghwaterplein is een tram- tracé gepland dat uitkomt in de in aanbouw zijnde tramtunnel Hollands Spoor. Lijn 1 krijgt hiermee een directe halte bij het station Hollands Spoor. Het Handelscentrum Laakha ven moet volgens wethouder Martini een regionale functie krijgen temidden van Haagse stadsdelen en omliggende ge meenten. De plannenmakers rekenen op een markt van 1 miljoen consumenten. Het braakliggende terrein bij de Neherkade in Den Haag waarop binnen vier jaar het Handelscentrum Laakhaven moet verrijzen, foto jan holvast Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken. In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom. U krijgt het dikke SieMatic keukenideeënboek gratis mee naar huis. SieMatic 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9. Leiderdorp, tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingslijden mo 13 00-17 30. di t/m vrij 9 30-1730.201 lol 17 00 uur. do ovond koopavond Verwerking gegevens satelliet kost jaren De Europese satelliet Hipparcos mag dan begin deze maand na een succesvol le ruimtemissie haar laatste adem heb ben uitgeblazen; haar vlucht leverde zo veel gegevens op dat de bij het project betrokken wetenschappers nog een aan tal jaren bezig zijn om deze te bewerken. Het moet volgens de sterrenkundige drs. R.S. Le Poole, die namens de Leidse Ster- revvacht is betrokken bij het project, uit eindelijk resulteren in twee unieke stan daardwerken. Nummer één (de Hippar cos Catalogus) bevat de exacte positie en bewegingen van 120.000 sterren; in nummer twee (de zogenaamde "fycho Ster Catalogus) komen de wat minder nauwkeurige gegevens van nog eens meer dan een miljoen andere sterren te staan. „Een geweldige gegevensstroom", zegt Le Poole. „De bewerkingen zijn nog lang niet klaar. Eind 1995 denken we dat we de Hipparcos Catalogus klaar kunnen hebben, maar die wordt dan pas een jaar later voor iedereen toegankelijk. De mensen die zich jaren met dit project hebben beziggehouden, krijgen namelijk eerst een jaar de tijd om met alle gege vens aan de slag te gaan." De sterrenkundige is uiteindelijk uiter mate tevreden over de verrichtingen van de Europese onderzoekssatelliet. Toen Hipparcos vier jaar geleden in de ruimte werd gebracht, ontstonden grote moei lijkheden. De satelliet kon niet in de juis te baan worden gebracht door een de fecte stuwmotor. Uiteindelijk slaagden de wetenschappers van het operatie centrum er in Hipparcos in een andere elliptische baan om de aarde te brengen en operationeel te maken. „De satelliet heeft netto 3,5 jaar ge werkt", zegt Le Poole. „Over die periode konden we ongeveer zestig procent van de tijd goede gegevens met een hoog waardig gehalte krijgen van de satelliet. Wat die overige veertig procent betreft, konden we geen contact onderhouden met Hipparcos vanwege de andere baan die de satelliet door de storing is gaan volgen. Maar uiteindelijk kunnen we zeggen dat Hipparcos aan het van te vo ren gestelde doel heeft voldaan. Was de satelliet vier jaar geleden in de juiste, geostationaire baan om de aarde gekomen, in plaats van in de elliptische baan die ze is gaan volgen, dan had Hip parcos het langer uitgehouden. „Wat dat betreft ben ik diep in mijn hart nog steeds teleurgesteld. Als alles goed was gegaan, had Hipparcos het nog een jaar of vijf uitgehouden, waardoor we nog eens ontzettend veel bonus informatie hadden gekregen", zegt Le Poole. De informatie waarmee de Leidse Sterrewacht met nog eens een veelheid van andere onderzoeksteams aan de slag kan gaan, is echter gigantisch en weten schappelijk van groot belangrijk. Van de verzamelde gegevens in de Hipparcos Catalogus konden astronomen in het verleden slechts dromen. Er bestaan vele catalogi met astrometrische metingen, maar die zijn tot honderd keer onnauw keuriger dan de gegevens die Hipparcos van zo'n 120.000 van te voren uitgezoch te sterren heeft gemeten. Minder nauwkeurige gegevens van nog eens anderhalf miljoen sterren - die uiteindelijk in de Tycho Ster Catalogus komen - werden verzameld door het hulpinstrument dat het belangrijkste meetinstrument van de satelliet moest bijstaan. Deze zogenaamde star-mapper keek onder andere naar de helderheid van sterren en kon op die manier veran deringen in sterkte meten. „Deze gege vens vertellen ons iets over hoe deze sterren er van binnen uit zien, hoe ze in elkaar zitten." ROTTERDAM CPD Leerlingen van de basisscho len in de regio 'Nederland Zuid' (de provincies Zuid-Hol land, Zeeland, Brabant en Limburg) krijgen dit voorjaar twee weken vakantie. Wie echter ook een zoon of doch ter in het middelbaar onder wijs heeft, treft het niet. Het voortgezet onderwijs heeft maar één weekje vrij. Normaal gesproken zou de Tulp- of Voorjaarsvakantie één week duren; van maandag 2 tot en met vrijdag 6 mei. Dat geldt nog steeds voor leerlin gen van middelbare scholen, want zij dienen maandag 9 mei weer in de schoolbanken te zitten en hebben alleen donderdag 12 mei (Hemel vaartsdag) vrij. Basisschool leerlingen mogen ook deze week thuisblijven, zodat hun vakantie twee weken duurt. Overigens kan de vakantie per basisschool verschillen omdat directies enige vrijheid heb ben bij het vaststellen van de vrije dagen. Het lijkt erg oneerlijk ver deeld, maar niets is minder waar. Leerlingen in het voort gezet onderwijs hebben na melijk veel langer zomerva kantie. „Het voortgezet onder wijs heeft altijd langer nodig om de roosters te maken", weet directeur A. Faas van de Rotterdamse basisschool Eduard van Bei num. „Als de kinderen uit het basisonder wijs weer beginnen, hebben zij nog ccn weekje vrij". Hoewel het de laatste jaren niet vaak meer is voorgevallen, verlopen de voorjaarsvakan ties volgend jaar niet gelijk. „Dat is heel lastig", vervolgt Faas, „voor ouders met kinde ren op beide schooltypen. Ex tra verlof geven de meeste scholen ook niet zomaar. Maar soms is er echt niets aan te doen. In mei beginnen de examens op middelbare scho len weer en die krijgen uiter aard voorrang". Overigens komen de paas- en pinkstervakantie er deze keer heel bekaaid vanaf: met Pasen hebben de scholieren net als met Pinksteren maar één dag vrij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25