FvdA'ers ruziën verder Leiden Regio Dol op natte Uitslagen vebo '93 Leiden heeft volwaardige afdeling van Astmafonds nieuwe r' 4 23 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993. Stuntvliegeren op strand 'geen echt probleem' Het is net een F16' Aantijgingen ex-wethouder Bordewijk alom betreurd LEIDEN WIM KOEVOET Binnen de Leidse PvdA-afdeling is de nodige commotie ontstaan over een colum in het partijblad van ex-PvdA- wethouder P. Bordewijk. Daarin beschuldigt hij partijge noot E. van Seggelen van ideeën die goed passen bij de Centrum Democraten. Zowel fractievoorzitter H. Baaijens als de hoofdredacteur van het partijblad Tan Toan Hok betreuren de aantijgingen van Bordewijk en constateren dat de verzoeningspoging binnen de PvdA is mislukt. Dat hoefik niet te weten Oud-raadslid en -wethouder P. Bordewijk vindt nog steeds dat hij met de aanduiding 'CD-gehalte' in zijn stuk in het PvdA-partijblad niet te ver is gegaan. „Van Seggelen zegt dat mensen van buiten Leiden niet in de Leidse PvdA thuis horen. Hij verwijt onze fractie voorzitter zelfs dat hij met een zachte 'g' praat. Dan is die pa rallel gauw getrokken." Bordewijk vindt dat Van Seggelen daarmee in de fout is gegaan. „En hij heeft het ook niet gecorrigeerd." Over het oorlogsverleden van de familie van de man die zich aandient als partijvernieuwer zegt de oud-wethouder: „Dat wist ik niet en dat hoef ik ook niet te weten. Ik kan kwalijk een ie ders persoonlijke achtergron den gaan uitzoeken als ik eens een kritisch stuk wil schrij ven." KATWUK/NOORDWUt» Op het ene moment staan ze hoog in de lucht, het volgende ogenblik scheren ze met hoge snelheid laag over het strand, melken salto's en loopings en schieten weer omhoog. De mo derne, bestuurbare vlieger heeft maar weinig meer vveg van de oude, ruitvormige bouwsels van bamboe en papier die vroeger het luchtruim kozen. De specta culaire duikvluchter van de nieuwe vliegers worcen echter niet door iedereen gewaar deerd. De politie heeft al ver schillende klachten gekregen van mensen die zich in het nauw gebracht voelder.. Vliegeraar Jurgen Seyteth, die op een stille, sombere dag op het Noordwijkse strard in de weer is met zijn stuntvlieger, LEIDEN WIM KOEVOET j Van Seggelen manifesteerde I zich enkele maanden geleden als partijvernieuwer en pleitte voor nieuwe gezichten in zowel bestuur als fractie. De huidige PvdA-raadsleden achten Van Seggelen en zijn medestanders ongeschikt om het geluid van Leidse, PvdA-gezinde burgers te laten horen. Aanvankeliik werd hij teruggefloten door het be stuur maar later werd het con flict bijgelegd. De colum van Bordewijk ver stoorde de verzoening. Zijn ver wijzing naar de Centrum-De mocraten is keihard aangeko men bij Van Seggelen, niet in de laatste plaats omdat zijn groot vader, die zeer actief was in het verzet tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitsers is zegt altijd zo veel mogelijk reke ning te houden met voorbijgan gers. „We zoeken plaatsen op waar weinig wandelaars komen. Als er mensen naderen, beweeg ik mijn vlieger zo ver mogelijk bij hen vandaan." Piet van de Brink van de Noordwijkse strandpolitie ver telt dat er het afgelopen seizoen een paar incidenten met vlie gers zijn geweest. Afgelopen week nog kwamen er klachten binnen over stuntvliegers die met grote snelheid te laag over de grond raasden. Verder zijn er deze zomer een kind van een vliegeraar en een voorbijganger door het razendsnelle speelgoed geraakt. Het kind liep daarbij lichte verwondingen op. Toch wil Van de Brink nog niet van een echt probleem praten. „Het valt in het niet bij de hinder van vermoord. Het PvdA-lid wordt op straat aangesproken over de beschuldiging. Fractievoorzitter H. Baaijens betreurt de gang van zaken en schrikt van het verhaal over Van Seggelens grootvader. „Dat wist ik niet, ik denk trouwens dat niemand dat wist. Maar los daarvan vond ik de kreet 'CD- gehalte' al veel te ver gaan." Aangeslagen Van Seggelen zelf is zo aange slagen dat hij niet wenst te rea geren op het artikel van Borde wijk. Voor hem spreekt Tan Toan Hok, hoofdredacteur van het partijblad en ook bestuurs lid van de PvdA. Ook hij spreekt zijn afkeuring uit over de ge wraakte colum. „Van Seggelen is een heel goede, waardevolle PvdA'er die van geen enkele bij voorbeeld honden." Jurgen Seyteth stelt vast dat het gevaar voor ongelukken niet zo groot is. „De vliegers zijn heel goed in de hand te houden. En als je enige ervaring hebt kun je, zoals ik, tegelijkertijd op de vlieger en de omgeving te letten. Dan kan er eigenlijk niet zo veel misgaan. De lijnen zijn bijvoorbeeld van erg sterk en duur materiaal waardoor ze niet gauw knappen. Je moet alleen wel uitkijken dat iemand zo'n lijn niet tegen zijn lichaam krijgt als de vlieger in volle vaart vliegt. Dat kan lelijke snijwon- den geven." Overigens kunnen de vliegers volgens Seyteth snel heden halen van 150 kilometer per uur. „Dat is ook de kick er van. Als je door je wimpers kijkt en je gebruikt je fantasie, is het soms net of er een F16 voorbij sympathie met de CD kan wor den beschuldigd. Had ik het verhaal van Bordewijk moeten weigeren? Nee, vind ik niet. De vrijheid van meningsuiting is in de grondwet vastgelegd", aldus Tan Toan Hok. Als hoofdredacetur mag hij zich niet bemoeien met artike len van het bestuur of colum nisten. Hoogstens kan hij perso nen vragen een weerwoord te schrijven. Van Seggelen werd om zo'n reactie gevraagd maar wilde niet reageren. „Ik had lie ver wel gehad dat hij Bordewijks aanval had gepareerd. Maar Evert zelf heeft mij de mogelijk heid ontnomen hem te be schermen." Fractievoorzitter Baaijens kondigt aan de kwestie op de volgende ledenvergadering uit de wereld te willen helpen. Baaijens: „Jammer, maar de schade is niet onherstelbaar. Volgende week vrijdag moet al les worden gerepareerd." Leiden heeft een volwaardige afdeling van het Nederlands Astma Fonds. Dat heeft als voordeel dat er meer en beter georganiseerde activiteiten voor Leidenaars met astma, bronchi tis of een longemfyseem kun nen worden georganiseerd. Het hoofdkantoor in Leusden is ook meer bereid om faciliteiten aan een afdeling beschikbaar te stel len dan aan een eenmanspost. Tot voor kort moesten Leidse cara-patiënten het stellen met een zogenaamd correspondent schap van het Nederlands Ast ma Fonds. Dat correspondentschap werd sinds 1988 bestierd door mevrouw M. van der Woude. Zij had haar handen meer dan vol aan het werk voor het Astma fonds. Dat er nu een volledig bestuur en een vrijwilligers- groep is geformeerd, is niet in de laatste plaats haar verdien ste. Zij heeft mensen geronseld en voorbereid op hun taken. Van der Woude is nu niet langer 'correspondent' maar voorzit ter. Behalve meer capaciteit is er ook meer democratie met een afdeling. De Leidse leden, zo'n 350, kunnen nu zelf een bestuur kiezen en tijdens ledenvergade ringen van de afdeling hun stem laten horen. Van der Wou de verwacht dat het aantal le den uit Leiden en omgeving zal toenemen. Ze wijst er op dat tien procent van de Nederlan ders cara-patiënt is. „Daar moet wel de nuancering bij dat één procent kampt met de ernstig ste vormen van deze aandoe ningen." De afdeling zet het werk van Van der Woude voort, breidt het uit en voegt er nieuwe elemen ten aan toe. Het pakket bestaat uit onder meer groepsgewijze sportbeoefening met begelei ding van een fysiotherapeut. Ook wil de afdeling bij de Leidse zwembaden bepaalde zwemu- ren voor cara-patiënten organi seren. De activiteiten van de Leidse afdeling worden afge werkt in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten. Deelnemers moe ten eerst door een longarts wor den goedgekeurd. Een heel nieuw initiatief zijn de 'kinderfysiotherapiegroe- pen', voor kinderen van vier tot tien jaar en hun ouders. Het afdelingsbestuur wil zich op 11 oktober voorstellen aan de doelgroep. Het heeft een voorlichtingsavond georgani seerd in de kantine van het Bo- naventura college aan de Ma- riënpoelstraat 6, aanvang 20.00 uur. Per abuis werden in de krant van af gelopen maandag de uitslagen van ae VEBO "93 in de Leidse Groen- oordhallen niet vermeld. Het ver zuim wordt bij deze goedgemaakt. Winnaars kaaskeuring categorie Boeren Leidse Kaas (17 inzendingen): J. van Leeuwen uit Zoeterwoude. categorie Baby Goudse Kaas (5 inzendingen): J. van der Poel uit Oud Ade. categorie Goudse Boerenkaas tot 15 kg. (18 inzendingen): M. Mooren uit Hoogmade. categorie Goudse Boerenkaas bo ven 15 kg. (22 inzendingen): J. van der Geest uit Oud Ade. Kampioenen keuring jongvee voor de mesterij en/of fokkerij mannelijk vee mini's: Van Abee- len v.o.f. uit Tilburg. vrouwelijk vee mini's: R. Schepers uit Vijfhuizen. mannelijk slachtvee: C. v.d. Voort uit Hillegom. vrouwelijk slachtvee: Duineveld- Van Saase uit Lisse. mannelijk vee lichtere klasse: P. v.d. Nouweland uit Leidschendam. vrouwelijk vee lichtere klasse: N. Houter uit Spanbroek. mannelijk vee zwaardere klasse: J. Hendrikx uit Bosschenhoofd. vrouwelijk vee zwaardere klasse: J. Spronk uit Zoetermeer. zogende koeien met eigen kalf: A. Westerkamp Zn uit Zwolle. reservekampioen zogende koeien met eigen kalf: J. van Beukelen uit Pesse. groepen vrouwelijk vee: J. Spronk uit Zoetermeer. groepen mannelijk vee: G. Roos uit Nieuwveen. Kampioenen provinciale keu ring melkgeiten produktieklasse: nr. 171 Saskia, K. Verhoork-v.d. Plas uit Leiden. reservekampioen produktieklas se: nr. 170 Joke 3, B. Anderweg uit Rotterdam. Bonte Geiten: nr. 151 Linde 22, J. van Zanten uit Schoonrewoerd. reservekampioen bonte geiten: nr. 128 Dirkje, C. Schouten uit Oost- Toggenbruger geiten: nr. 125 Jo ke, B. Anderweg uit Rotterdam. reservekampioen Toggenbruger geiten: nr. 96 Joke 11, B. Anderweg uit Rotterdam. witte geiten: nr. Ill Claudia, Sl de With Zn uit Lexmond. reservekampioen witte geiten: nr. 157 Carla, F. Deuren uit Nieuw - 25ste fokdag en premiekeuring Randstad Holland veulenkampioen: nr. 4, Halko van Cillaarshoek, fok/eig H. v.d. Griend uit Strijen. reservekampioen: nr. 1, Hessel van Rijsdrecht, fok/eig K. Vreeken uit Rijsenhout. beste mini jeugd: nr. 72, Merrivil- le Midnight Magic, fok. Mr. Mrs. Buck uit Doncaster, eig. stal Zeg waard uit Rijswijk. beste mini oudere: nr. 104, Eve- lientje van de Huizersdijk, fok K. Mulders uit Zevenbergen, eig. stal VRIJE TUD Zegwaard uit Rijswijk jeugdkampioen: nr. 65. Gytha van Flieren, fok G. van Deelen uit Ge- ndt, eig. Y. van Gils uit Wassenaar. reservejeugdkampioen: nr. 72, Merriville Midnighi Magie, fok Mr, Mrs Buck uit Doncaster, eig. stal Zegwaard uit Rijswijk beste driejarige zelf gefokte mer rie: nr. 123, Llfine van de Ri|sdrecht, fok/eig K. Vreeken uit Rijsenhout. daglcampioen: nr. 123, Elfine van de Rijsdrecht, fok/eig K. Vreeken uit Rijsenhout. reservekampioen: nr. 125, Daph ne van de Rijsdrecht, fok/eig K. Vreeken uit Rijsenhout. ere-kampioen: nr. 171, Brenda van de Stoommolen, fok. J. van de Brink uit Opheusden, eig. J. van de Griend uit Strijen. Kampioenen roodbont fokvee roodbont kalveren, rat nr. 201, Ale 8, J. Verduijn uit Kamerik reservekampioen roodbont kalve ren: cat. nr. 217, Maggie 19, J. Rotte veel/J. Zn uit Lisse. jongere dieren roodbont, cat. nr. 278, Ida 47, J. de Groot uit Zoeter- reservekampioen jongere dieren roodbont: cat. nr. 190, Marjo 3, C de Groot uit Zoetermeer. koe met de beste uier jongere dieren roodbont, cat. nr. 276, Pietje 21, J. van Egmond uit Warmond. koe met de beste uier. oudere dieren roodbont, cat. nr. 291, Dora 23, J. de Groot uit Zoetermeer. beste bedrijfsgroep kalveren roodbont: groep 21 van gebr. Korver uit Zoetermeer, beste bedrijfsgroep melkgevende dieren roodbont, groep 33 van J. de Groot uit Zoetermeer. algemeen kampioen Roodbont en winnaar Zilveren Hooiberg-wis- selprijs: cat. nr. 387, Noralia 19. G. Kromwijkuit Nieuwerbrug. Kampioen zwartbont fokvee zwartbont kalveren: cal. nr. 157, Annema 60, j. Nieuwenhuizen uit Zevenhoven. reservekampioen zwartbont kal veren: cat. nr. 16. Toos 83. Fa. Wes- seüng Bol uit Zoeterwoude. jongere dieren zwartbont: cat. nr. 64, Libella 4, W. v.d. Post uit Leiden. reservekampioen jongere dieren zwartbont: cat. nr. 72. Beatrix 178, W. Eikelenboom uit Rijnsaterwou- de. koe met de beste uier, jongere dieren zwartbont: cat. nr. 115, Marie 64. P. van Stralen uit Alphen aan de Rijn. oudere dieren zwartbont: cat. nr. Ill, Carla 22, W. v.d. Post uit Lei den. reservekampioen oudere dieren zwartbont: cat. nr. 100, Meta 9, C. de Groot uit Zoetermeer. beste bedrijfsgroep kalveren zwartbont: groep 3 van fam. Wesse- lingh-Bol uit Zoeterwoude beste bedrijfsgroep melkgevende dieren zwartbont: groep 7 van C. de Groot uitZoetermeer. Algemeen kampioen zwartbont en winnaar zilveren hooiberg-wis- selprijs: cat. nr. Ill, Carla 22 van W. v.tf. Post uit Leiden. iê| Paling en Leidens Ontzet horen bij elkaar als hutspot en klapstuk. De glibbervis is een van de lekkernijen die op 3 oktober door duizenden op straat wordt gegeten. Maar de zogeheten 'zwarte' paling wordt schaars. wm Hc^-LANDSE Paling wordt op 3 oktober in grote hoeveelheden verzwolgen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN li j***. a'^es 's te mer_ ip|fc ken dat 3 oktober W B er aan komt. De kaartverkoop voor de speciale muziek- voorstellingen loopt voorspoe dig, het weer wordt weer herf stig (of beter gezegd: het weer blijft herfstig) en de inschrijving voor de uitreiking van haring en wittebrood staat voor de deur. Maar er zijn ook andere voor vallen waaraan je merkt dat Lei dens Ontzet voor de deur staat. Zo lichtte de vaardienst van de politie een clubje waterratten dat doorgaans te hard varende speedbootjes achterna zit de ze week vier verboden paling fuiken in het water van de Haarlemmertrekvaart. „Die wa ren illegaal. We vermoeden dat de eigenaars met het oog op 3 oktober wat extra paling wilden vangen", aldus politievoorlich- ter T. Stuifbergen. Volgens kenners van het Leidse feest der feesten komt het leg gen van fuiken wel vaker voor in de dagen voorafgaand aan 3 ok tober. De gevangen vis wordt vervolgens volgens een bepaald proces gerookt en gekoeld waarna hij geschikt is voor con sumptie. Vrienden en kennissen profiteren, maar de pondjes pa ling worden ook in cafés ver handeld, meestal ver onder de gangbare prijs van 20 tot 25 gul den per halve kilo. Maar de vaardienst van de poli tie is naar verluidt onlangs op de plassen noordelijk van Lei den wat al te ijverig te werk ge gaan. Op de Weide Aa en de Braasemmermeer werden zo enthousiast fuiken losgesneden en in beslag genomen dat ook vissers mét vergunning hun netten kwijtraakten. De markt prijs voor de 'zwarte' paling zou dus wel eens een tikkie kunnen stijgen. Big brother bij 'de steun' De sociale dienst pakt ook de fraude onder eigen werknemers aan. Sinds 1 september worden de werktijden van ambtenaren gecontroleerd door de 'prik klok'. De ene helft van het per soneel is blij met de registratie van werktijden, die daardoor wat flexibeler kunnen worden. De andere helft verfoeit de komst van de elektronische 'big brother'. Tegenstanders hebben de 'fraudegevoeligheid' van het systeem inmiddels bewezen. Hoofd van de dienst sociale en economische zaken, Saskia Noorman, zegt dat de regeling niet op haar initiatief is inge voerd. „Er is heel veel overleg geweest en de medezeggen schapscommissie heeft met het plan ingestemd. Ik heb zelf ook een kaart." Het voordeel van de nieuwe regeling is volgens haar dat medewerkers buiten vast staande 'blokuren' hun werktij den kunnen 'schuiven' en 'spa ren'. Het gerucht dat de prik klok is ingevoerd om grootscha lige fraude (het stelen van uur tjes van de baas) een halt toe te roepen, ontkent ze. „Op zichzelf is er genoeg sociale controle binnen de dienst. Het is juist prettig dat je nu een uurtje vroeger weg kunt gaan zonder dat je collega's je vreemd aan kijken. De leidinggevenden hoeven niet meer zo op te let ten. Als mensen niet aan hun tijd komen kunnen ze dat een keer per maand corrigeren." Tegenstanders van de 'big bro ther' begrijpen niet waarom ze zo in de gaten worden gehou den. Ze vinden het, zeker als er regelmatig 'buitenshuis' wordt gewerkt, verdomde lastig om vier tot zes keer per dag naar de prikklok te lopen en mutatiefor mulieren in te vullen. De prikklok heeft sommigen pijnlijk duidelijk gemaakt dat er in het verleden bewust of onbe wust te kort werd gewerkt. Wie daar geen verandering in wil brengen moet inventief zijn. Tussen de middag lunchen en ook nog de stad in, zonder al te veel tijdverlies, is best mogelijk. Die ambtenaren eten 'zwart' en winkelen 'wit'. Voor de eerste werkonderbreking klokken ze niet, voor de tweede wel. En zo zijn er meer 'trucjes' te beden ken. Waar een wil is is een weg. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071 -356425 'Trimbaan' in Noordwijk wordt weer duingebied NOORDWÜK PAUL DE VLIEGER Het duingebied ten noorden van de Northgodreef in Noord- wijk wordt opgeknapt. De oude natuurwaarden in het circa 30 hectare grote terrein van de voormalige trimbaan worden zoveel mogelijk hersteld. Oude golfgreens worden afgegraven en het oorspronkelijke reliëf in de duinvalleien wordt hersteld. De flora en fauna die van oor sprong in het gebied thuisho ren, keren daardoor terug. Voor het zogenoemde 'na- tuurherstelproject' stelt de ge meente Noordwijk nog dit jaar 85.000 gulden beschikbaar. Aanvankelijk was de badplaats van plan het project een paar jaar op te schuiven, maar dit zou tot gevolg hebben dat het helemaal zou worden afgebla zen. De provincie, die de helft van de operatie wil betalen, Is namelijk alleen bereid tot subsi diëring als het werk in 1993 en '94 wordt uitgevoerd. Wordt het later, dan doet Zuid-Holland niet mee. Geconfronteerd met het gege ven dat uitstel in dit geval afstel zou betekenen, besloot de Noordwijkse politiek unaniem om toch prioriteit te geven aan het project. Deze beslissing be tekent wel dat de aanleg van een volksfuinencomplex in Noordwijk voorlopig niet door gaat. Het geld dat de gemeente op de begroting had gereser veerd voor de aanleg van zo'n complex - op een nog niet na der bepaalde plek in de bad plaats - wordt nu voor het trim- baangebied gebruikt. De her stelwerkzaamheden in het ge bied, dat officieel 'Natuurmo nument Noordrand Noordwijk' heet, worden uitgevoerd door Staatsbosbeheer. Eind dit jaar wordt het werk waarschijnlijk ter hand genomen. Kledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Meren- wijk wordt morgen (inbreng) en zaterdag (verkoop) een kleding beurs gehouden voor dames en kinderen. Voor informatie: 071- 212893. Viswedstrijd De Leidse Politie Sportvereni ging en de Leidse Hengelaars- bond houden zaterdag een vis wedstrijd in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. De wedstrijd duurt van 8.00 tot 12.00 uur. Wedstrijdkaarten zijn van 06.00 tot 07.00 uur verkrijgbaar in het clubhuis van de Hengelaars- bond, Voorschoterweg 8a (in lichtingen 071-122053). Kleindierenshow De Leidse Pluimvee- en Konij nensportvereniging houdt za terdag (20.00 tot 22.00 uur) en zondag (10.00 tot 16.00 uur) de jaarlijkse kleindierententoon- stelling. Plaats van handeling: het Vijf Hovenhuis aan de Hof- laan 169 in Leiden. Konijnen, hoenders, cavia's, sierduiven en muizen maken hun opwach ting. Zaterdagavondclub De 'Zaterdagavondclub' van buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 komt dit weekeinde (11 en 12 septem ber) voor het eerst na de vakan tie bijeen. Vanaf 20.00 uur kun nen mensen er terecht voor een babbeltje, een hapje en een drankje of om te dansen. Orga nist J. Harteveld zorgt voor de muziek. De toegangsprijs be draagt 2,50 gulden. Ontspanning De Ouderen Activiteiten Com missie houdt voor de 55-plus- sers uit de wijk Zuidwest een ontspanningsmiddag op zon dag 12 september in verzor gingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Accor deonvereniging Door Vriend schap Sterk verzorgt de muziek. Aanvang half drie. 'Af* De paraplupiant (Cyperus - zumula) is een echte vocht minnaar. Geef hem een lichte plaats, zet de pot in een bakje met water en hij groeit als kool. Pap Hoog 65 cm. KM3 Van 8,95 voor ^1. Leidseweg 518, tel. 071-763748 TER AAR Veldweg Kmgang Kertweg). tel 01722-2241 Ali

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23