Belasting omhoog in Alkemade 'Het wordt hier een puinhoop' 'De loop zit er goed in' 'Hooftstraat in Alphen moet winkelstraat blijven' Vijf jaar geëist voor reeks misdrijven Rijn- en Veenstreek Mysterie rond waterverbruik roelofarendsveen Het waterverbruik door de inwoners van Roelofarends- veen is drastisch afgenomen. De gemeente Alkemade ver wacht daardoor volgend jaar 60.000 gulden minder aan rioolrechten te ontvangen. Want wie minder water ver bruikt, hoeft minder hooilas ten te betalen. Waarom of waardoor er plotseling min der water is verbruikt, is niet bekend. „Maar dat hiernaar onderzoek worden gedaan, spreekt voor zichzelf kondi gen B en W in de beleidsbe groting voor 1994 aan. Het college noemt het op vallend dat het gemiddelde waterverbruik per woning per jaar circa 160 kubieke meter bedraagt, terwijl het gemiddelde in het verzor gingsgebied wan het Water leidingbedrijf Zuid-Holland- Oost 185 kubieke meter is. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 Koude douche voor zwemmers roelofarendsveen Het blijft lastig voor zwemlustigen om in en uit het water van de Poel langs de Floraweg en de Fransche Brug in Roelofarendsveen te komen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Alkemade weigeren in te gaan op hun verzoek om een mógelijkheid te scheppen om in het water te springen. „Het is te gevaarlijk", legt gemeentesecretaris Van Elk uit. „Er loopt een weg met een zeer smal voetpad. De zwemmers zou den zo op de rijbaan stappen. Dat is onverantwoord" Volgens Van Elk heeft de gemeente een goed alternatief voor de zwem mers: „Het zwembad De Tweesprong." joost panhuysen Ontevreden omwonenden zien de uitbreiding van het gemeen tehuis in Hazerswoude-Rijndijk als een aanslag op hun omge ving. Ze blijven bij hun voorne men om plannen in die richting via wettelijke procedures aan te vechten. Dit bleek gisteravond tijdens een door burgermeester M. Boelen voorgezeten in spraakavond in het gemeente huis aan het Frederik van Eedenplein. De gemeente Rijnwoude wil Uitbreiding gemeentehuis Rijnwoude blijft omstreden het gebouw uitbreiden met een oostelijke vleugel, waar het hele ambtelijk apparaat in kan wor den gehuisvest. Het oude ge deelte zou dan ruimte kunnen bieden aan een kantine, een trouwzaal en zelfs aan kantoren. Daarnaast voorzien de plannen in een parkeerterrein en een cir ca veertien meter brede prome nade. Omwonenden hebben grote bezwaren tegen het gedeeltelijk afgraven van de vijver ten zui den van het gemeentehuis, waarbij het huidige eilandje zal verdwijnen. C.J. Morsch, inwo ner van de nabijgelegen Bilder- dijklaan: „Het halve plantsoen zal verdwijnen. Ik heb nu uit zicht op wat ik wel eens een Lusthof van Eden noem. Straks kijk ik uit op het beton van de boulevard." Veel mensen zien ook grote verkeersproblemen opdoemen. „Het wordt een puinhoop." Jongeren scheuren nu al op hun brommers door het park", aldus een van de aanwezigen. De verdediging van de plan nen kreeg geen warm onthaal. Toen burgemeester Boelen wees op het ruimtegebrek in het huidige gemeentehuis („De ambtenaren zitten praktisch op elkaar") kwam vanuit de zaal de suggestie om het aantal ambte naren dan maar fors te v ermin deren. Ook het argument dat de uit breiding goedkoper zal uitvallen dan het bouwen van een nieuw gemeentehuis op een andere, minder aantrekkelijke locatie kon niemand te overtuigen. Morsch: „We gaan absoluut te gen deze plannen in beroep, al acht ik de kans dat we uiteinde lijk zullen winnen bijzonder klein." Openbaar onderwijs 350jaar boskoop Het openbaar onderwijs in Bos koop viert dit jaar het 350-jarig bestaan. Uit de oudste gegevens die Boskoop heeft, blijkt dat in 1643 Jan Leenderszoon hoofd van de openbare school in Bos koop was. In verband met het historische feit heeft de ge meente diverse festiviteiten op touw gezet. Op 14 september brengt gedeputeerde I. Günther een werkbezoek aan Boskoop, zij bezoekt dan ook beide open bare basisscholen. Van 20 tot en met 24 september wordt in Bos koop een feestweek gehouden. Naast een optocht en spelletjes middag in oud-Hollandse stijl en een presentatie op de brade rie, wordt een afsluitend feest gehouden in de beurshal. Stomp in gezicht van jeugdige Alphenaren alphen aan den run Op de Olympiaweg in Alphen zijn gisteren weer twee jongens mishandeld. Rond half acht kreeg een 11-jarige drie stomp en in zijn gezicht van een onge veer 16-jarige jongeman op een mountainbike. Een half uur la ter overkwam een 12-jarige het zelfde. Beide slachtoffers kon den de politie een goed signale ment van de dader geven. Alphenaren bekennen inbraak en brandstichting alphen aan den run Twee jongens uit Alphen heb ben gisteren bekend dat zij be trokken zijn geweest bij een in braak en brandstichting in het drama-expressielokaal van het Ashram-college aan het Mars diep in Alphen op 13 juni. Een 17-jarige bekende met een be- tonschaar het bovenlicht van het lokaal te hebben openge broken. Zijn 15-jarige compaan heeft de brand gesticht. Door dat de brand snel werd ontdekt bleef de schade beperkt. De da ders konden worden ingere kend na verhoor van een groep van 17 jongeren. De twee da ders zijn afkomnstig uit deze groep. De winkels in het noordelijk deel van de. Hooft straat in Alphen moeten ook in de toekomst kunnen uitbreiden als dat noodzakelijk is. In het ontwerp-bestemmingsplan Ruisdaelstraat moet volgens de commissie ruimtelijke orejening en stadsontwikkeling (roso) dan ook een bepaling worden opgenomen die deze uitbreiding regelt. Dat was het advies van die commissie gister avond aan burgemeester en wethouders. De commissie boog zich over acht bezwaren die door detaillisten tegen het bestemmingsplan zijn ingediend. In het plan, waarin ook de Hooftstraat is opgenomen, staat wonen voorop. Het is de bedoeling om grote bedrijven te laten verhuizen en de vrijkomende grond te gebrui ken voor de bouw van woningen. Bestaande winkels mogen blijven, maar nieuwe worden geweerd. Uitbreiding van de winkels is slechts mogelijk aan de Rijnzijde van de Hooftstraat. Aan de andere kant is dat uitgesloten. Dat is niet naar de zin van de winkeliers. De WD suggereerde om het ontwerp zodanig te wijzigen dat de bestaande detailhandel als dat noodzakelijk is kan uitbreiden. Wethouder J. van der Vlies zag dat aanvankelijk niet zitten, omdat de doelstelling om het gebied een woon bestemming te geven daardoor wordt ondergra ven. Die redenering van de PvdA-wethouder werd door de commissie van de hand gewezen, omdat nieuwe detailhandel wordt geweerd en de gemeente elke uitbreiding van geval tot geval zou kunnen bekijken. De commissieleden willen de Hooftstraat, on danks dat die niet meer tot het 'echte centrum' behoort, toch levensvatbaar houden voor de winkeliers Leimuidense drogisterij en Alpheuse fotozaak doelwit alphen aan den run/leimuiden marieta kroft Vijf jaar onvoorwaardelijke cel straf hoorde een 41-jarige Al- phenaar gisteren tegen zich ei sen voor de Haagse rechtbank. Hij wordt ervan verdacht op 11 juni 1993 een overval te hebben gepleegd op de Foto Print Ser vice aan de Concertweg in Al phen en vier dagen later op een drogisterij in Leimuiden. Bo vendien zou hij op 23 juni in Woerden een man voor het sta tion met een vuurwapen van zijn auto hebben beroofd. Ver der werd hij vorig jaar septem ber op heterdaad betrapt bij een autokraak in Den Haag. In de zelfde tijd zou hij ook nog drie kleine diefstallen in Alphen hebben gepleegd. De verdachte, een heroïne- verslaafde die sinds 25 juni in het Huis van Bewaring in Sche- veningen verblijft, gaf rustig en onbewogen antwoord op de vragen die rechter I. de Vries op hem afvuurde. Hij is al ruim tien jaar een bekende van de politie. De overval op de fotozaak op 11 juni in Alphen ontkende de man. Die dag zou hij bij een kennis op bezoek zijn geweest. Die verklaarde tegenover de po litie dat de man vertelde dat hij geld nodig had. Hij verkleedde zich en vroeg vervolgens of hij als overvaller overtuigend over kwam. Daarop ging de verdach te volgens de kennis even weg om een kwartier later met een bedrag van bijna 1000 gulden terug te komen. In ruil voor de belofte dat hij zijn mond zou houden, gaf hij de kennis een bedrag van 75 gulden. De verdachte zei wel bij die man op bezoek te zijn geweest, maar van geen overval af te we ten. „Ik las het bericht later in de krant. Dat bracht mij op het idee om ook een overval te ple gen", zei hij. De overval op 15 juni, waarbij hij samen met een maat van hem een 19-jarige verkoopster in Leimuiden met een vuurwapen bedreigde, gaf hij gisteren dan ook ruiterlijk toe. Bij die overval bleek hij 850 gulden te hebben buitgemaakt. Ook bekende hij de andere drie feiten. Officier van justitie J. van Ek had geen goed woord voor de verdachte over en achtte alle feiten bewezen. „In februari van dit jaar hoorde hij nog 30 maanden eisen voor eerder ge pleegde feiten. Vier maanden later gaat hij weer op pad en jaagt met wapens mensen de stuipen op het lijf. Deze meneer mag voorlopig niet meer de maatschappij in. Hij is gevaar lijk. Een fikse straf is op zijn plaats." Zijn raadsman, P. van der Kooi, pleitte voor vrijstelling van de overval op de fotozaak. „Als die kennis allerlei feiten kon noemen, kan hij het net zo goed zelf gedaan hebben", opperde hij. Ook pleitte hij ervoor de verdachte een afkickprogram ma te laten volgen. Het laatste woord was voor de verdachte: „Ik wil graag afkicken. Verder heb ik weinig te zeggen." Uitspraak 22 september. Inwoners van de gemeente Alkemade krijgen te maken met een belastingverhoging. De onroerend-goed-, woon- förensen- en hondenbelasting stijgen met 3,5 procent. De afvalstoffenheffing gaat met 25 gulden omhoog en komt op 377 gulden. Deze maatregelen kondigen burge meester en wethouders aan in de begroting voor 1994. De belastingverhoging is een gevolg van geringere uitkerin gen van het rijk aan de gemeen ten. „Als dat zo door blijft gaan, leidt dat tot een financiële posi tie die somber stemt", schrijft het college. De afvalstoffenhef fing moet omhoog omdat Alke made blijft streven naar een dekkingspercentage van 80 pro cent. Dat wil zeggen dat de bur gers 80 procent van de kosten voor "de vuilafvoer zelf moeten betalen. De overige 20 procent komt voor rekening van de ge meente. B en W waarschuwen in de nota dat er rekening moet worden gehouden met een ver dere verhoging van de afvalstof fenheffing omdat de verwer kingstarieven van diverse soor ten huisvuil drastisch zullen stijgen. Voorts hoopt de ge meente wat extra geld in het laatje te krijgen door de huur van sportaccommodaties met vijf procent te verhogen. Per jaar levert dat de gemeente een bedrag op van 4000 gulden. Om het huishoudboekje van Alkemade gezond te houden, worden niet alleen tariefs- en belastingverhogingen toege past. Uitgaven die aanvankelijk voor 1994 stonden gepland, wil len B en W uitstellen. Het colle ge stelt voor de reconstructie de gemeente al om een nieuw gebouw. Dekker: „Alle spullen staan op en in elkaar gepropt. Het gebouw is erg krap en ook voor het functioneren van het korps is het een slecht onderko men." De Zuidweg in Rijpwetering wordt pas in het voorjaar van 1995 opgeknapt. foto bendebruyn van het wegdek en de beschoei ing van de Zuidweg in Rijpwete ring op te schorten tot het voor jaar van 1995. De kosten wor den geschat op 1,7 miljoen gul den. Ook willen B en W nog geen geld uittrekken voor de bouw van een mortuarium. Ver der wordt voorgesteld 20.000 gulden te bezuinigen op milieu beleid. Brandweer Uit de begroting blijkt verder dat de brandweer voorlopig niet kan verhuizen naar een ander pand, ook al is de garage in het centrum van Roelofarendsveen veel te klein. Een nieuwe brand weergarage blijft net als de afge lopen jaren op het wensenlijstje van de meerjarenbegroting van de gemeente Alkemade staan. Brandweercommandant B. Dekker betreurt het dat er nog weinig zicht is op een nieuw en groter onderkomen. Zo'n vier tot vijf jaar geleden verzocht hij Meningen nog verdeeld over Koudekerkse ochtendmarkt koudekerk aan den run kees van kuilenburg De houding van de kaasboer is wat onverschillig. „Ze zitten nergens meer op je te wach ten", bromt hij. „In meer plaat sen loopt het marktbezoek te rug naar mijn overtuiging. Men sen kunnen overal toch terecht voor hun spullen. Of je nu in Koudekerk de markt 's morgens of 's middags houdt, maakt niet zo bar veel uit. Of het echt een succes voor de kooplui is, weet je pas na een week of wat. Dan kun je de cijfers naast elkaar leggen, maar nu ben ik nog niet zo enthousiast." Tot vorige week werd de on geveer een jaar oude markt in de middaguren gehouden. Dat was niet zo'n succes. Het aantal standhouders verminderde ge leidelijk aan tot er nog maar een stuk of zes overbleven. Een ver zoek van de kooplieden aan burgemeester en wethouders van Rijnwoude om naar de och tend te verhuizen, werd geho noreerd. Voorlopig als proef voor een half jaar. Bakker Cees van der Ent is in tegenstelling tot zijn collega kaasboer wel enthousiast en te vreden. Van der Ent .haalt 's morgens zijn waar bij een war me bakker in Zoeterwoude en brengt dat vervolgens in Koude kerk aan de man. De Koudeker- ker heeft in de eerste uren al veel nieuwe gezichten gezien, maar ook de 'oude' klanten zijn van de partij. „De loop zit er in de morgen veel beter in dan 's middags. De kinderen zijn vrij van school en dan hebben moe ders andere dingen aan hun hoofd. Die verschuiving is een goede zaak", zegt de 'koude bakker', terwijl hij nog maar eens een doos gevulde koeken uit de bestelauto haalt. „Als het nu nog lukt om wat meer koop lui aan te trekken, denk ik dat er best wat van de markt te maken is. Als er maar wat meer variatie komt. Zo is iemand met garen en band hoognodig, maar ook een kippenboer." Positief is ook Wil Krop uit Al phen. Zij verkoopt wenskaarten en kunstbloemen en -planten. Behalve in Koudekerk staat zij met haar handel ook op de markten in Bodegraven en Amersfoort. „Dat zijn veel gro tere markten. Toch tref je hier een gezellige sfeer. Ik zal zeker reclame maken en proberen wat meer collega's naar deze markt te krijgen", zegt de Al- phense. Marktmeester L van Vegten is 'voorzichtig enthousiast' over de mogelijkheden op wat lange re termijn. „Verschillende koop lieden hebben toegezegd dat ze ook komen als de markt naar de morgen wordt verschoven. Zoals bijvoorbeeld een Braban der met sokken. Die wilde graag komen, maar niet 's middags. Begrijpelijk, want voordat die man dan weer thuis is, is het een uur of acht. Bovendien komt er binnenkort een adver tentie in De Koopman, waariri standhouders worden ge vraagd", licht de marktmeester toe. De Koudekerkse kopers en kijkers zijn nog wat voorzichtig in hun commentaar op de ver andering. In het algemeen wordt de verschuiving naar de morgen goed onthaald. Al roept een vrouw dat ze 's morgens werkt en altijd in de middag naar de markt ging. „Nu kan ik op mijn gemak over de markt lopen, dat is 's middags uitgesloten want dan willen de Idnderen naar het zwembad of wat anders doen. Wat mij betreft mag het zo blij ven", zegt een van de bezoek sters. Eenzelfde geluid heeft Meinie Fok. „Een goed idee om de markt te verschuiven naar de ochtenduren. Dan kun je ook Echt druk was het nog niet op de weekmarkt in Koudekerk. Toch waren de meeste kooplieden en bezoekers positief over de verschuiving van de middag naar de morgen. foto ben de bruyn veel meer doen. In de middag gaan de winkels pas om half twee open. terwijl de meeste marktkooplui op dat tijdstip al volop hezig zijn. Nu kun je in diezelfde uren overal terecht. Ik vind dat een enorme verbete ring." Aan het eind van de morgen is de kaasboer nog steeds niet echt in zijn hum. „Och het gaat mij uiteindelijk alleen maar om een boterham. Het beleg heb ik uiteindelijk zelf alroept hij grijnzend. „Zoveel hoef ik dus niet te verdienen hier." Bedrijfsauto ontvreemd hoogmade» Van een parkeerplaats aan de Graaf Willem 2-laan in Hoog- made is in de nacht van dinsdag op woensdag een bedrijfsauto gestolen. De wagen is eigendom van een Hoogmadenaar en was geladen met hout. In de auto lag ook een hoeveelheid hand gereedschap en werkkleding. VRIJE TIJD Kinderfilm In de Vierhoek, het clubhuis van de Alphense Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord, wordt zaterdag 11 september een filmmiddag gehouden. Voor kinderen tot 12 jaar is daar de Walt Disney-film 'Dombo. het vliegende olifantje' te zien op een supergroot televisie scherm. Leden betalen 2 gulden entree, niet-leden 2,50 gulden. De Vierhoek ligt aan de Vorse- boblllgHiafel in Alphen. Najaarsshow In dienstencentrum Westerhove aan de Anna van Burcnlaan in Alphen is maandag I t septem ber een modeshow voor senio ren. Er wordt zowel dames- als herenkleding getoond. De bij eenkomst begint om 1030 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21