Leidsch Dagblad Grondprijs woning wethouder te laag Eindelijk terug naar hun woonplaats VVD: 15 miljard bezuinigen 'Werk moet centraal staan in gevangenis' Ik zag plotseling alle lichten voorbijflitsen'' BEL GOED NIEUWS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40256 LOSSE NUMMERS 1,60 NS: Meer controle 3 De Nederlandse Spoorwegen willen de kaartcontrole op een aan tal stations uitbreiden om zwartrijders te weren. Monumentendag A A De zevende Open I I Monumentendag heeft in Leiden het motto 'Langs stegen en stenen' meegekregen. Feyenoord *5 O Feyenoord iS n0ë Z. _7 ongeslagen. Maar tegen Volendam kwam de landskampioen weer met de hakken over de sloot. Leiderdorp loopt tonnen mis bij grondverkoop Wethouder H. Veldstra (D66/ruimtelijke ordening) van Leiderdorp is in opspraak geraakt. Ze is verantwoordelijk voor een omstreden grondverkoop in september 1992 aan de Aannemers Combinatie Leiderdorp (ACL). De bouwgrond werd verkocht voor 154 gulden de meter, ter wijl de gemeenteraad eerder besloot dat tussen 315 en 450 gulden zou moeten worden betaald. De gemeente liep daardoor tussen de vier en zeven ton mis. Veldstra profiteert er zelf van, omdat op de grond ook haar eigen woning wordt gebouwd. leiderdorp roy klopper henk van der post vrije sector-woningen, tegen prijzen van circa 350.000 gul den. Eén ervan, aan de Tinne gieter, is gekocht door de fami lie Veldstra. De raad van Leiderdorp stelde op 24 augustus 1992 de ver koopprijs van de grond vast op minimaal 315 en maximaal 450 gulden (exclusief BTW) per vier kante meter indien er vrije sec torwoningen zouden worden gebouwd. Op 8 september 1992 namen B en W een besluit, waarin de grondprijs sterk af week van de door de raad vast gestelde bedragen. Een perceel van 2693 vierkante meter werd ht aan 414.680 gulden, een gemiddelde prijs van 154 gulden per vier kante meter (exclusief BTW). De ACL verkocht de kavels door aan de toekomstige huisei genaren, onder wie de familie Veldstra. Die betaalde voor haar kavel van circa 190 vierkante meter 40.850 gulden exclusief BTW (215 gulden per vierkante meter). Honderd gulden per vierkante meter minder dan volgens de raad had gemoeten. Het levert haar een voordeel op van 190 maal circa honderd gul den, dus ongeveer 19.000 gul den. In het contract tussen de ge meente en de ACL wordt verwe zen naar een B en W-vergade ring van 8 september. Onduide lijk is welke wethouders daarbij aanwezig waren. De onderhan delingen met het bouwbedrijf werden gevoerd door dezelfde ambtenaar die met betaald ver lof is gestuurd omdat hij wordt verdacht van fraude bij de aan koop van de grond van zijn ei gen woning. Volgens wethouder Veldstra is er geen verband tussen de grondverkoop en. de bouw van haar woning. Ze meldde van ochtend dat de gemeente al op 1 juli 1992, dus voor het raads besluit, een definitief voorstel heeft gedaan aan de ACL. „Op dat moment waren bij mij nog geen plannen aanwezig waren om in dat gebied een woning te kopen." De wethouder wil ver der niet op de kwestie ingaan, maar belooft dat het college een grondig onderzoek gaat doen naar de gang van zaken. Jeruzalem» Eindelijk terug naar Israël. Vandaag zijn van de 400 Palestijnen die vorig jaar naar Zuid-Libanon zijn verbannen 189 teruggekeerd n hun woonplaats. Zij hebben negen maanden onder moeilijke omstandigheden in ballingschap doorgebracht. Verwacht wordt dat de overige Pales tijnen eind dit jaar mogen terugkeren. FOTO REUTER Verkiezingsprogramma bepleit bestrijding criminaliteit Cobra duikt op bij bloemist in Sassenheim rotterdam gpd Staatssecretaris wil ingrijpende wijziging Kosto verwacht meer resul taat van activiteiten die zoveel mogelijk aansluiten 'bij die in de samenleving'. Dus moeten gevangenenen aan het werk, want ook in de samenleving neemt werk een cruciale paats in, aldus Kosto. Hoewel de nieuwe aanpak nog niet geheel is uitgewerkt, dient het werk in de gevangenissen op eenzelfde manier vorm te worden gege ven als in de maatschappij. Kosto hoopt dat zo het verant woordelijkheidsbesef en het ge voel van eigenwaarde van de gevangenen wordt vergroot. Het nu gelanceerde plan zal deel uitmaken van een veelomvat tende nota over de toekomst van het gevangeniswezen, die eind dit jaar verschijnt. den haag gpd Werk gaat in gevangenissen een centrale rol vervullen. Het gaat hier om een ingrijpende koers wijziging. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft dit vanmiddag in Rotterdam gezegd tijdens een conferentie" over de toekomst van het gevangeniswezen. Volgens Kosto is het tijd op te houden met het huidige „rela tief vrijblijvende aanbod van ac tiviteiten, dat sterk gericht is op hulpverlening". Die aanpak past niet meer bij de heden daagse generatie gevangenen, die bestaat uit veel zwaardere criminelen dan vroeger. Bij jus titie is overigens nog niet duide lijk, welk soort werk de staatsse cretaris op het oog heeft. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fa*. 01719 - 48547 Een volgend kabinet moet ongeveer 15 miljard gulden bezuinigen. Het geld dient vooral vrij te komen door een korting op subsidies (4 miljard gulden) en door ingrepen in de sociale zekerheid. Tien miljard gulden van de vrijkomende mid delen moet opgaan aan belastingverlaging. De rest dient grotendeels besteed te worden aan be strijding van de crimininaliteit en onveiligheid. Dit is de kern van het WD-verkiezingsprogram- ma dat morgen uitkomt. De liberalen willen zo'n 30.000 mensen extra inzetten in de strijd tegen de misdaad. Het gaat om extra politiemensen en zogenoemde toezicht houders: werklozen die ingezet worden als hulpje Stekelenburg: Enquête slechts discussiestuk anp-cor boos „In Nederland werken we niet met dictaten die voortvloeien uit een brainstormingsproces van een groepje kamerleden dat zich een jaartje van het gebrui kelijke politieke gekrakeel - maar ook van de ontwikkelin gen en opvattingen in de sa menleving - heeft mogen terug trekken." In die felle bewoordingen nam FNV-voorzitter 'Stekelen burg gisteren de bevindingen van de commissie-Buurmeijer onder vuur tijdens de opening van het nieuwe onderkomen van de Bedrijfsgezondheids dienst in Haarlem. Voor hem is het lijvige rapport „niet meer dan een discussiestuk". Minister De Vries van sociale zaken, die eveneens de opening van de politie. De WD heeft van de strijd teen de onveiligheid het hoofdpunt van het programma sassenheim/oegstgeest gemaakt. Meer cellen en een versterking van de wim wegman gerechterlijke macht maken daar ook onderdeel van uit. Eep medewerkster van de Sas- senheimse bloemisterij-groot handel Daan Kromhout kwam gistermiddag bij het schoonma ken een heuse tropische verras sing tegen. In het gangpad van het bedrijf trof ze een cobra aan. De slang, een van de giftig ste ter wereld, is door de dieren ambulance in Oegstgeest ge vangen. Het dier wordt binnen kort overgedragen aan een die rentuin. De cobra komt waarschijnlijk uit een container met Ma leisisch aardewerk. „Een unieke zaak", meent directeur Hans Raymaekers van de Oegstgees- ter dierenambulance de van ger van de slang. „Het schijnt zelden of nooit voor te komen dat dergelijke slangen op deze De WD wil dat de middeninkomens, met een inkomen van ongeveer 60.000 gulden, minder belasting gaan betalen. Daarnaast moet de vermogensbelasting verdwijnen. Hetzelfde geldt voor de overdrachtsbelasting die nu nog voldaan moet worden bij de aankoop van een woning. Bij de ingrepen in de sociale zekerheid denkt de WD ondermeer aan een verlaging van de bij standsuitkering voor alleenstaanden van 70 naar 60 procent van het minimumloon. kwam opluisteren, herhaalde daarentegen nog eens dat het rapport „een unieke kans is om voortvarend tot besluitvorming te komen". Hij waarschuwde overigens wel dat het „zelfs als de adviezen worden overgeno men, nog jaren duurt voor de wijzigingen zijn doorgevoerd". Pagina 2: Buurmeijer biedt bonden gouden kans SPONSOR VAN UW FORMULE 1 COUREUR Zie adv, pagina 14 in dit blad Oorzaak busongeluk nog steeds onbekend villefranche louis burgers Het had een rustige terugreis moeten worden na een ge slaagde vakantie aan de Costa Brava. Het werd een- drama. Niemand weet precies wat er gebeurde iets boven Lyon, toen de dubbeldekker van de Amsterdamse busonderne ming Van Nood door de mid denberm schoot, het talud afrolde en met een klap tegen een boom tot stilstand kwam. Speculaties genoeg; een hartinfarct, lag er iets op de weg, een rukwind? De bus chauffeur, een 47-jarige man uit Driemond, zal het in elk geval niet kunnen vertellen. Hij is een van de vijf doden. De andere passagiers raakten min of meer ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Niemand kan beschrijven wat er gistermorgen rond half zes gebeurde. De hele bus, op de chauffeur na, sliep. Een half uur eerder had de man het stuur overgenomen van zijn vrouw na een douche en een kop koffie. Het echtpaar werk te al jaren samen. De vrouw sliep tijdens het ongeluk. Zij weet zich alleen te herinneren dat de bus plotseling hobbel de, en daarna tot stilstand kwam. Volgens een van de passa giers maakte de bus een draai ende beweging. „Ik zag plotse ling alle lichten voorbijflitsen. Daarna kon ik mij niet meer be wegen. Ik moest door een jon gen uit het raam getrokken wor den", zegt Daniëlle Smit (19) uit Almere. Haar vriend, John Dok ter (23) uit Amsterdam was on dertussen druk bezig andere mensen te helpen. Tevergeefs zocht hij met een wat oudere man naar diens hartpillen. De vrouwelijke chauffeur hielp mee met de reddings werkzaamheden. Naar haar man zocht ze niet. „Hij kan het niet overleefd hebben", zei ze de blik op oneindig", herinnert passagier Marco Casu uit Arn hem zich. Voor de chauffeuse kwam de klap pas in het zieken huis van Villefranche. Daar stortte ze in. De hulpverlening verliep ove rigens professioneel. Na het eer ste alarm werd de autoweg af gesloten. De gewonden kregen direct verzorging onder pro visorische afdakjes en in heuse bedden. Een lange rij ambu lances en bussen bracht de overlevenden naar Villefran che. Daar werden de Neder landse toeristen snel naar de juiste afdeling gebracht. Enke le zwaargewonden werden doorgereden naar Lyon. De ANWB stuurde onmiddellijk dr. A. Hustinx van de Vrije Universiteit naar Villefranche. Die blijkt bijzonder te spreken over de opvang in het moder ne ziekenhuis aldaar. „De Fransen stuurden direct trau mateams. Die hebben op de plek van het ongeluk de eerste slachtoffers meteen gestabili seerd. In het ziekenhuis ston den weer andere teams klaar", zegt hij tijdens zijn ronde. De verwondingen vallen niet tegen. Een paar mensen moe ten geopereerd worden, maar niemand is levensgevaarlijk gewond. Hustinx komt vooral veel (glas)verwondingen tegen en botbreuken. Twee passa giers liggen in de intensive ca re: een met twee ingeklapte longen, de ander met een schedeltrauma. Volgens de eerste berichten verkeren ook de gewonden in Lyon niet in levensgevaar. Pagina 3: Touringcar goed koop en relatief veilig Geen krant ontvangen 071-143241 071-128030 ma tm*i 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur HET WOORD IS AAN Ambroce Bierce Verwaandheid noemen wij het zelfrespect van mense die wij niet mogen. VANDAAG 11,12,13 6 Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info 27 Programma's15 Randstad25 Regio17,19.21.23 Religie18 Sport29.30,31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Aanhoudend buiig Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag enkele buien, mogelijk met onweer Vannacht een mist bank en minimumtemperatuur omstreeks 14 graden Middagtem- peratuur ongeveer 19 graden Wind uit zuid tot zuidwest, toene mend tot matig, kracht 3 a 4, aan de kust tot krachtig, 6. Feyenoord eist ton van Haarlem haarlem edwin struis Feyenoord eist 100.000 gulden van Haarlem. De landskam pioen claimt dat bedrag omdat Haarlem Piet Keur heeft ver kocht aan Hecrenveen. De Zandvoortse spits vertrok in augustus '91 voor een ton van Feyenoord naar Haarlem. Bij die transfer werd de clausule opgenomen dat Haarlem nog eens zo'n bedrag over zou ma ken, indien Keur zou worden doorverkocht aan een andere club. Volgens voorzitter Frans Bastiaenen van Haarlem be stond die clausule inderdaad „maar Wim lansen heeft des tijds die claim van tafel ge veegd. Daar hoefden we ons niet bezorgd om te maken." Magazijnchef Dick van der Ham van Kromhout noemt het een klein wondertje dat het dier nog in leven is. „Die container stond hier al een paar weken. Neem daarbij nog de tijd dat de container hier naar toe is ver scheept, dan zou je toch ver wachten dat die cobra inmid dels wel was verhongerd." De slang verkeert nog in een uitste kendegezondheid." Het dier, dat zich gemakkelijk liet vangen, is tijdelijk onderge bracht in een terrarium bij de Oegstgeester dierenambulance. DSM: honderd ontslagen in verschiet Lad** D^bLd _I\K SU NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters: Adres: Postcode: Plaats Op het terrein van Hoogovens Ilmuiden vallen opnieuw ont slagen. Dit keer gaat het om on geveer honderd arbeidsplaatsen bij de ammoniakfabriek van DSM Meststoffen. Gedwongen ontslagen zijn niet uit te sluiten, melden betrouwbare bronnen binnen het staalbedrijf. De di rectie wil nog geen officiële me dedelingen doen en heeft de vakbonden een embargo opge legd tot maandag. Bij de ammoniakfabriek wer ken momenteel zeventig tach tig mensen. Ook zou er perso neel uit moeten dat niet in de fabriek zelf werkt, maar er wel mee te maken heeft. Totaal zou het om ongeveer honderd ont slagen gaan. Verondersteld wordt dat de ammoniakfabriek, die na een explosie op 1 augus tus werd stilgelegd, niet meer in bedrijf zal worden genomen. De bonden zijn gisteren tij dens het reguliere overleg met de directie 'staal' bij Hoogovens ingelicht. Tel.: on"°l' Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) O Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1