Leiden Ijshal draait op vrijwilligers Herinrichten van Beestenmarkt wordt een 'leuk probleem' Blauwpoortsbrug als een spiegel Zwemmers op kosten gejaagd Oud-wethouder Waal weer volop actief in Leiden DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 1Z Tol heffen A Q We SMn t0' heffen I 2/ voor Leidenaars die via Voorschoten naar Den Haag rijden, is de reactie van de Voorschotense PvdA op een plan van Leidse partijgenoten Auto's beschadigd leiden Een verwarde 41 -jarige man is vannacht omstreeks half drie aangehouden op de Bloemistenlaan. Hij sloeg met een stok op drie auto's. Ook vernielde hij ruiten, antennes en buitenspie gels van de geparkeerde wagens. Drie auto's gestolen leiden. Dne auto's zijn vannacht gestolen. Ze stonden gepar keerd op de Molen werf, de Maliebaan en de Kettingstraat. Op vier andere plaatsen in Leiden hebben onbekenden auto's-open gebroken en leeggehaald. Autoradio's én andere waardevolle spullen zijn ontvreemd. Vaak door rood leiden» Bij een korte controle van de politie zijn gisterochtend 45 bekeuringen uitgedeeld voor het rijden door rood licht. De politie stond op de kruispunten Willem cleZwijgerlaan/lJssel- meerlaan en de Schipholweg/Stationsplein. Leidse partij: Demoeraten 2000 leiden Merenwijker Piet Vlasveld presenteert tijdens de Leidato volgende week zijn nieuwe politieke partij 'Democraten 2000'. Hij gaat meedingen naar een raadszetel bij de verkiezingen in maart. Vlasveld zegt op te komen voor de burgers naar wie nooit Wordt geluisterd, Wao'ers, minder bedeelden en invaliden krij gen van hem extra aandacht. 'Nog veel achterstallig onderhoud' De Stichting Ijshal Leiden is 'redelijk optimistisch' over de toekomst van de ijshal aan de Vondellaan. „We moe ten nog zeker drie jaar met vrijwilligers werken om al het achterstallige onderhoud weg te werken", zegt voorzitter F. Vergeer. „Daarna kunnen we misschien weer mensen in dienst nemen. Maar van vrijwilligers zullen we altijd afhankelijk blij ven. leiden-, erna straatsmaenigszins teruggebracht. De stichting kondigde aan het vol- De ijshal dreigde vorig jaar gens de nieuwe formule een dicht te gaan door het faillisse- jaar proef te draaien, ment van de Stichting Schaats- Na een seizoen draaien met centrum Leiden. De nieuwe behulp van ongeveer 300 vrij- Stichting Ijshal nam het beheer willigers is hel gelukt i de hal professionele krachten ontslaan (één 'ijsmeester' kon blijven) om een sluiting van het schaats- centrum te voorkomen. De ope ningsuren werden bovendien leiden Een vrachtauto heeft gisterochtend omstreeks negen uur een grote hoeveelheid dieselolie verloren in de Steenstraat en op de Blauw poortsbrug. Daardoor werd het wegdek spekglad en gingen verschillende fietsers onderuit. Een 17-jarig meisje was een van de slachtoffers, zij brak bij haarval een vinger. De toegesnelde brandweer heeft absorberende korrels gestrooid om de straat op het wegdek nabij en op de Blauwpoortsbrug wat stroever te maken. De plas dieselolie bleek echter zo groot dat ook medewerkers van de gemeentewerken er aan te pas moesten komen om zand over de straat te werpen. Tegen het middaguur waren Steenstraat en Blauwpoortsbrug weer veilig begaanbaar. De politie weet niet wie de olieplas heeft veroorzaakt. foto hielco kuipers Milieuraad boos op WBL de Leidse Milieuraad vindt het 'ten hemel schreiend' dat Wo ningbouwvereniging Lei den (WBL) geen kringloop winkel in haar Condor horst-flat toestaat. „Een ui terst merkwaardige beslis sing", zei R. van Lint gister avond tijdens een vergade ring van de raadscommissie milieuzaken. Van Lint betreurt het dat het plan voor een tweede Kringloopwinkel in de stad geblokkeerd wordt door de afwijzing van de WBL. De initiatiefnemers van de tweedehandswinkel hebben geen andere geschikte ruimte gevonden. De WBL liet deze week weten een ruimte onder de Condorhorstflat niet te wil len verhuren als kringloop winkel omdat dit het toch al slechte imago van de flat geen goed zou doen. De WBL wil het imago van de flat - en de omge ving daarvan - juist verbete ren. Volgens Van Lint ikan de vestigng van een winkel in tweedehands goederen daaraan bijdragen. „De Vol molengracht was een be hoorlijk verloederd straatje toen daar nog geen kring loopwinkel zat en is nu en straat met een kwaliteits winkel." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentotie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100' Halfuurtje trimmen straks drie keer zo duur leiden «frank De bezitters van een jaar- of meerbadenkaart zijn per 1 janu ari 1994 waarschijnlijk aanzien lijk duurder uit in de twee Leid se zwembaden, De Zijl en het Vijf Meibad. Voor doelgroepen en activiteiten worden namelijk extra toeslagen in rekening ge bracht, waardoor de kosten van het zwemmen kunnen verdrie voudigen. Ook wordt het aantal vrije zwemuren teruggedron gen, zodat het moeilijker wordt voor de regelmatige zwemmers om hun favoriete sport te kun nen beoefenen. De zwemmers met een jaar- of meerbadenkaart kunnen op dit moment zonder extra kosten deelnemen aan bijvoorbeeld het trimzwemmen, dat een paar keer per week door de bad meesters wordt georganiseerd. Voor dat half uurtje trimmen moet in 1994 per persoon ech ter vijf en een halve gulden wor den bijbetaald, ongeacht het aantal deelnemers. De zwem mer die een jaarkaart koopt en twee keer in de week een half uurtje trimt betaalt nu nog al leen de kosten van het abonne ment, 170 gulden, maar moet voor dezelfde activiteiten in 1994 meer dan 600 gulden gaan betalen. „Zwemmen is straks dus alleen nog weggelegd voor de mensen met de hogere inko mens", constateert mevrouw C. Dirkse. Veel oudere zwemmers raken hierdoor hun sociale con tacten kwijt. De bezuiniging druist ook in tegen het beleid van de overheid en de adviezen van artsen en fysiotherapeuten, die ouderen stimuleren om te gaan zwemmen, stelt mevrouw Dirkse. Volgens directeur J. Duives- teijn van de afdeling sport en recreatie van de gemeente is het niet meer dan redelijk dat het trimzwemmen apart in reke ning-wordt gebracht. „Bij recre- atiezwemmen houdt het perso neel alleen toezicht, bij het trimzwemmen is de actieve in zet van geschoold personeel no dig. Daar hangt een prijskaartje Heti jez i het maar is noodzakelijk om de kosten terug te dringen." Het bij de zwembaden inge voerde aquajogging, dat tegen woordig ook in de avonduren kan worden béoefend, moet eveneens apart worden betaald. „Daar heeft niemand bezwaar tegen en de belangstelling er voor is groot. Om de mensen terwille te zijn is drie kwartier vrijzwemmen omgezet in deze vorm van doelgroepzwem- men", aldus Duivesteijn. Verder wordt het vrijzwemmen op za terdagmiddag in de Zijl ge schrapt. De sportdirecteur geeft toe dat de gemeentelijke adver tentie over het recreatiezwem- men op enkele punten niet ge heel duidelijk was. „Het bejaar- denzwemmen wordt bijvoor beeld niet duuitder. Bij de balies van de zwembaden ligt een stencil waarop alles duidelijk staat aangegeven. Overigens moet de gemeenteraad nog een besluit nemen over de extra kosten van het trimzwemmen", zegt Duivesteijn. noeg geld uit te sparen voor de aanschaf van een nieuwe dweil- machine, een compressor en een ammoniak-alarmeringssys- teem. Vergeer: „De dweilmachi- ne die we hadden was na 17 jaar echt op. Hij was de afgelo pen seizoenen vaak kapot; er kwamen regelmatig dampen vrij. Met de nieuwe machine is het schaatsen in de hal een stuk gezonder." Het alarmeringssys teem dat waarschuwt voor eventueel vrijkomende ammo- niakdampen, was na 17 jaar ook hard aan vervanging toe. In overleg met de milieu-ambte naren van de gemeente is geko zen voor een nieuw, veiliger systeem. Ammoniak wordt in de hal gebruikt om de ijsvloer op temperatuur te houden. Zorgen Het werken met grote aantallen vrijwilligers is zonder grote pro blemen verlopen. De vrijwilli gers worden 'uitgeleend' door de 25 verenigingen in de regio die gebruik maken van de ijshal. Vergeer: „Tot nu toe lukt dat buitengewoon goed. Het geeft het bestuur overigens wel zor gen want de vrijwilligers zijn natuurlijk geen vaklui. Het kost behoorlijk veel inspanning om steeds voldoende vrijwilligers te hebben en te controleren of al het werk goed is gedaan." De beperking van de ope ningsuren heeft weinig invloed gehad op de inkomsten van de ijshal, zegt Vergeer. „Ik denk niet dat we er snel voor kiezen de openingsuren weer uit te breiden. Als er scholen komen op de twee middagen dat we gesloten zijn voor het publiek is het veel drukker. We hebben een mogelijkheid geschapen die aanslaat en die we kunnen uit breiden. Scholen komen liever als er geen ander publiek is." Vergeer wijst er verder op dat het merendeel - zo'n 70 procent - van de inkomsten wordt ver kregen uit verhuur van de ijshal aan verenigingen. Wekelijks schaatsen ongeveer 700 volwas senen en 1.000 kinderen in de ijshal. Dat de gemeenten in de regio, met uitzondering van Lei den, niet bereid zijn de ijshal fi nancieel te steunen, vindt Ver geer 'een jammerlijke zaak'. Gemeenten steunen alleen za ken binnen hun gemeentegren zen. Maar we willen toch nog eens kijken of we niet op een andere manier subsidie van de ze gemeenten kunnen krijgen." leiden erna straatsma Oud-wethouder C. Waal (PvdA) is, kort na zijn terugkeer in Lei den, weer volop actief in de stad. Waal is toegetreden tot het Comité van Aanbeveling van de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis aan de Hoge Rijndijk. Op 3 oktober doet Waal mee aan een, door de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden georganiseerde, forumdiscussie over de Meelfa briek. Als adviseur werkte hij verder mee aan de totstandko ming van het onlangs versche nen Pvda-verkiezingsprogram- De stichting tot behoud van het invalidenhuis is verheugd over de medewerking van Waal, die zich hiermee keert tegen het besluit van zijn partijgenoot Tj. van Rij (wethouder ruimtelijke ordening/volkshuisvesting). Van Rij wil het voormalige te huis gedeeltelijk slopen om er appartementen in te bouwen. De stichting betreurt het dat een 'monument' voor dit doel wordt gesloopt. Op 3 oktober doet Waal mee aan een forumdiscussie over de Meelfabriek onder het motto 'monument van bedrijf en tech niek of monster van lelijkheid'. De oud-wethouder zal tijdens deze bijeenkomst de stelling verdedigen dat de voormalige fabriek langs de Zijlsingel een monster van lelijkheid is. De Leidse architect B. Veldman is uitgenodigd om het tegenover gestelde te beweren. Waal (49) was tien jaar wet houder van ruimtelijke orde ning en werd in 1984 burge meester in Deventer. Die func tie legde hij onlangs neer om voorzitter te worden van het college van bestuur van de Ho geschool Rotterdam. Bij zijn te rugkomst in Leiden verklaarde hij desgevraagd zijn terugkeer in de Leidse politiek niet uit te sluiten. Mysterie /t Hoe het komt is niet Zm I bekend, maar in woners van Roelofarends- veen zijn plotseling veel minder water gaan ver bruiken Kennis Nederlands testen bij de Waag Winkelend publiek kan zaterdag 25 september de kennis van de Nederlandse taal testen voor de ingang van de Waag aan de Aal markt. Op die plek heeft de ju bilerende stichting Ouders op Herhaling tussen 11.00 en 14.00 uur een stand staan. Later die dag is er voor oud-cursisten en medewerkers een receptie (16.30 tot 18.30 uur) in het pand Oude Rijn 44b. 's Avonds (aan vang 20.00 uur) viert de stich ting haar 20-jarig bestaan met een feest in het Antonius Club huis aan de Lange Mare 43. Ouders op herhaling is be doeld voor volwassenen die hun kennis van Nederlands (lezen, schrijven) en rekenen willen verbeteren. Bij de stichting kun nen andere curussen worden gevolgd, zoals notuleren en ver gaderen, basiskennis Engels, Duits en Frans. Twintig jaar geleden werd Ouders op Herhaling opgericht door een groep Leidenaars. De organisatie kreeg later navol ging in veel andere Nederlandse gemeenten. AGENDA LEIDATO Vrijdag 10 september 19.30 - Officiële opening 19.30 - 19.45 uur Fitness Show 20.00 - 20.45 uur Openingsshow 20.45 - 21.15 uur Optreden Joe- Bourne 21.15-21.45 uur Modeshow 21.45 - 22.15 uur Show Holtlant De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur (zondag 11.00-17.00 uur). Stedebouwer wil geen grijs compromis voorplein leiden loman leefmans Het opnieuw inrichten van de Leidse Beestenmarkt omschrijft hij als een 'leuk probleem'. De Haarlemse stedebouwer ir. Alle Hosper luistert graag naar de mening van de omwonenden en winkeliers en hij heeft de strakke richtlijnen van de ge meente goed in de oren ge knoopt. Toch laat hij zich bij het maken van zijn ontwerp slechts gedeeltelijk door die partijen beïnvloeden. „Anders krijg je een grijs compromis waar de stad niets mee opschiet", zegt Hosper. De Haarlemmer heeft in Ne derland een naam als het gaat om het inrichten en veranderen van stukken binnenstad. Reden genoeg voor de gemeente Lei den om zijn bureau te vragen ook voor de Leidse Beesten markt een plannetje te maken. Nog voordat hij een streep op papier had gezet, barstte het verzet van omwonenden en middenstanders tegen het auto vrij maken van het plein al los. Maar ontwerper Hosper maakt zich niet al te druk over dit soort rellen. „Dat maak je overal mee. Ik ben met een aan tal van de winkeliers gaan pra ten en dan merk je twee dingen. In de eerste plaats is er een hoop oud zeer en bestaat er een groot wantrouwen jegens de ge meente. En dat wordt op'het plein afgewenteld, ze zien mij als een verlengstuk van die ge- Alle Hosper en zijn mederwerker René v open karakter." Hosper gaat in zijn ontwerp ook letterlijk uit van een open plein. Niet alleen moeten de parkeerplaatsen verdwijnen, vrijwel alles wat nu nog over eind staat, moet neer. „Je kan zien hoe verkokerd de gemeen te is. Iedere afdeling werkt voor zich en dat heeft z'n weerslag op het plein. Hier staat een tele fooncel, daar een publex-bord. Dan nog wat bomen en die vre selijke aanlegsteigers en het uit- „Ten tweede overheerst het eigenbelang. Ze zijn bang voor omzetverlies en zien niet wat een nieuw plein uiteindelijk voor voordelen kan opleveren. Ze vergeten dat een binnenstad verschillende functies heeft en niet alleen een entourage voor winkels moet zijn", zegt Hos per. Toch is de architect, tegen de uitdrukkelijke wens van de ge meente in, de winkeliers voor een deel tegemoet gekomen. In zijn plan zijn dertien plaatsen voor kort parkeren aan de kant van de bioscoop opgenomen. „Dat kan best, daarmee verliest de Beestenmarkt niets van zijn Meningsverschil over parkeren De 54 parkeerplaatsen op de huidige Beestenmarkt verdwijnen op het nieuwe plein. Maar waar die plaatsen elders in de stad moeten terugkeren, daarover verschillen gemeente Leiden, buurtbewoners, winkeliers en de Haarlemse ontwerper ir. A. Hosper van mening. De gemeente wil de automobilisten verwijzen naar een nieuw parkeerterrein op het voormalige bom-terrein aan de Morssin gel. Van de buurtvereniging én de wijkbewoners mag het plein autovrij worden als het totale aantdl parkeerplaatsen in de direc te omgeving maar gelijk blijft. De winkeliers willen onder leiding van de heren Nachtegaal (banketbakkerij Van Dam) en Kop (McDonald's) het liefst dat parkeren op het plein blijft gehand haafd. Hosper gaat er in zijn ontwerp vanuit dat op dertien plaatsen voor kort parkeren na, het hele plein autovrij wordt. Hij vindt echter wel dat er als vervanging extra parkeervakken moeten ko men op de Nieuwe Beestenmarkt. bouwsel van een winkel. Er rij den ook idioot veel bussen. Kortom, er is geen enkele struc tuur." Dat moet allemaal verdwij nen, vindt Hosper. Op zijn ma quette is alleen een nieuwe, modern vormgegeven kiosk te zien waar kranten, bloemen, drankjes of kaartjes voor de rondvaart kunnen worden ver kocht. Ook een openhaar toilet is mogelijk. Die kiosk komt 'on der een dak van geschoren lin des' en verder staat cr alleen een plukje nieuwe bomen op het plein ingetekend. Samen met mooie bestrating in ver schillende niveaus, verlichting en terrasjes ontstaat zo een plein met ruimte. „Niet een driehoek zoals nu. maar een vierkant. Het lijkt alsof het wa ter erbij hoort. Er ontstaat een prachtige entree van de binnen stad." Of het zo ver komt. hangt ui teraard af van de besluiten die de gemeente neemt. Die wor den dit najaar verwacht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17