Cultuur Kunst Open Monumentendag: langs stegen en stenen ewondering 99 Monumentendag in de regio René Klijn overleden Pure pronkzucht DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356472, PI JAN RIJSDAM, 071 -356473 Toneelschrijfprijs naar Tom Jansen den haag De Dommelsch toneelschrijfprijs (20.000 gulden) gaat dit jaar naar de theaterman Tom Jansen voor zijn tekst 'Schade- /schade'. De Toneelschrijfprijs is een stimuleringsprijs, die jaar lijks wordt toegekend aan de auteur van een oorspronkelijke Ne derlandse of Vlaamse tekst. Tom Jansen ontvangt de prijs op 12 september in Antwerpen, op de laatste dag van het Theaterfesti val. Sieraden en objecten Amsterdam Het Stedelijk Museum in Amsterdam toont van 5 september t/m 17 oktober 175 sieraden en objecten van Marion Herbst. De tentoonstelling heet 'Mag het iets meer zijn?'. Marion Herbst houdt zich ruim 25 jaar bezig met sieraden in de ruimste zin van het woord. DEN HAAG MONIQUE BRANDT I'm mister Blue, and I'm here to stay with you, and no matter what you do, when you're lone ly, I'll be lonely too' zong Rene Klijn. Met het nummer stond hij begin dit jaar wekenlang op de eerste plaats van de hitparade. Eindelijk kwam voor de zanger de langverwachte erkenning. Op de valreep. Want afgelopen zondag is zanger René Klijn (30) overleden aan de gevolgen van aids. Klijn zou gisteren 31 jaar zijn geworden. Zanger/cabaretier Paul «de Leeuw was de grote initiator van het succes van René Klijn. Zijn VARA-programma Schreeuw van de Leeuw van 28 november 1992 was geheel ge wijd aan aids. De Leeuw had de zanger uitgenodigd om met hem over zijn ziekte te praten. Het werd een indrukwekkend programma, waarin Klijn heel open, zonder een greintje zelf medelijden over 'zijn leven voor de dood' praatte. Aan het eind van de uitzending zong hij het nummer 'Mr. Blue', een num mer van Yazoo. De plaat werd door Polydor uitgebracht en de opbrengst ging ondermeer naar het aidsfonds. Het tv-programma van De Leeuw werd door de omroepen bovendien uitverkoren als Ne derlandse inzending voor het Gouden Roos-festival in Mon- treux. Het spraakmakende pro gramma, dat veel stof deed op waaien op het anders zo behou dende televisie-festival, werd er beloond met een Bronzen Roos. Hagenaar René Klijn werd al heel vroeg aangetrokken door de schijnwerpers. gingen als Prince, of Gino Vanelli. Een le ven van feest, van uitgaan en toch ook heel serieus bezig zijn", dat was waar hij naar streefde. Op school trad hij op in musicals. Meteen na zijn schooltijd werkte hij als fotomo del, acteur en zanger in het ach tergrondkoor van Richenel. Daarna, in 1987, kwam hij te recht in de jongensgroep Fritsh, later Bam to Bam B.am. Met dit groepje scoorde hij één beschei den hitje. In 1989 deed de groep mee aan het Nationale Songfes tival, tevergeefs. Justine Pel- melay werd eerste en mocht Nederland vertegenwoordigen in Lausanne. In 1990 werd Bam to Bam Bam opgeheven. René Klijn wil de een solocarrière beginnen. Mg.ar het noodlot gooide roet in het eten. Tijdens een vakantie op Mallorca werd hij verkou den, een verkoudheid die niet meer over ging. Hij bleek uitein delijk sero-positief te zijn. In een interview, vlak voor zijn dood, zei hij: „Ik heb van weinig dingen in mijn leven spijt. Ik had alleen wat eerder gewild dat ik wist wat aids was. En als ik opnieuw had mogen kiezen tussen liefde en het grote geld, dan had ik toch weer voor de liefde gekozen. Ik denk dat ik redelijk gelukkig de aftocht kan blazen." De zevende Open Monumentendag heeft in Leiden het motto 'Langs stegen en stenen'. Twintig monumenten, die normaal gesproken niet voor publiek toegankelijk zijn, openen zaterdag 11 september tussen 11.00 uur en 17.00 uur hun deuren. Voor het eerst doen het Rijksher barium (Rapenburg), de aula van het kerkhof aan de Groenesteeg, het Snouck Hourgronjehuis (Rapenburg), het oude politiebureau aan de Zonneveldstraat en het Volkshuis aan de Apothekersdijk mee. dendaagse leven in zijn vader land. Zaterdag zijn er ook diverse optredens in het theater van het Volkshuis onder meer van de cabarettoneelgroep Art-i-Shock (11.00 uur) en Collegium Musi- cum (12.00 uur). In het Stadhuis speelt vanaf 14.15 uur Simfo- niëtta. ANNEMIEK RUYGROK/LETTY STAM Het organiserend comité 'Open Monumentendag' koos voor het motto 'stegen en stenen' omdat smalle straatjes en gevelstenen niet alleen veel over monumen tale gebouwen vertellen maar ook over de historie van Leiden. De Vereniging Oud-Leiden houdt voorafgaande aan het weekeinde op vrijdag 10 sep tember vanaf 20.15 uur lezingen in het Volkshuis. Piet de Baar vertelt over Leidse stegen, An- nemarie Postma spreekt over gevelstenen en Jaap Slangen heeft als onderwerp het Volks huis zelf. Voor zaterdag is een wande ling uitgestippeld langs de ste nen, stegen en monumenten. Er is een korte en een uitgebreide route. De Leidse synagoge aan het Levendaal is zondag van 13.00 uur tot 17.00 te bezoeken. Van de Israëlische Joseph Nad- Ier hangen er foto's die een ge trouw beeld geven van het he- Aan de Open Monumenten dag zijn een fotowedstrijd en een vossenjacht voor de jeugd gekoppeld. Kinderen moeten de historische figuren opsporen die op de route rondlopen en bij hen een handtekening of stempel ophalen. Het program maboekje met wandelingen is te verkrijgen in de monumen ten, de bibliotheken en de VW. De route kan ook voor een deel per historische bus - gratis - worden afgelegd. De Zijlpoort aan de Haven is het beginpunt van de rit. Ook zijn er haltes bij het stadhuis aan de Breëstraat, aan de Oosterkerkstraat en aan de Nieuwe Beestenmarkt. CONCERTEN leiden Een slinger van bloemen en fruit siert de gev^l van Rapenburg nummer acht, één van de monumen ten die zaterdag zijn te bezoeken. Na 1667 liet Jan Hulshout, secretaris van het Hoogheemraadschap Rijn land, de beroemde architect Pieter Post dit huis bouwen. „Dat beeldhouwwerk loopt rond en boven de voor deur van het pand", vertelt Bart Rijsbergen van de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg. „Hulshout liet het aanbrengen als een soort naambordje. Het toont de wapenschilden van zijn vrouw en hem." „Al in de Middeleeuwen was het in Zuid-Europa de gewoonte met feesten, zoals oogstdagen, echte stuk ken fruit en bloemen aan het huis te hangen. Om ze een feestelijk uiterlijk te geven. Zo'n guirlande heet daar om ook wel festoen. Daar zit het woordje feest in. Dat is later naar ons land overgewaaid. In die tijd was het de gewoonte voor chique heren om de gevel zo strak mogelijk uit te voeren. Een beetje calvinistisch. En zo'n versiering was om aan te geven hoe rijk de bewoner was. Het is pure pronkzucht." FOTO Monumentenzorg, gemeente Leiden In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, het zij direct', het zij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Annemarie Postma, studente kunstgeschiedenis, haar bewondering uit voor gevelstenen. Ze schreef er als stage-opdracht een boekje over voor de gemeentelijke dienst Monumentenzorg. Vanaf 25 september ligt het in de boekwinkels. „Het leuke van deze steen is dat je moet puzzelen om te weten wat het betekent." Van die gevelstenen heb ik echt een tic opgelopen. Op een gegeven moment keek ik alleen nog maar omhoog. Gevelstenen vertellen iets over de historie. Ik heb die op de Nieuwe Beestenmarkt uigekozen omdat het verhaal zich niet zo snel laat aflezen. Je ziet twee mannen met een enorme druiventros. Daaronder staat de tekst 'In het land van beloften in de nieuwe stad'. Deze steen gaat over de stadsvernieuwing ten noorden van de Vest in 1611Hij verwijst naar het verhaal van het Israëlische volk op weg naar het land van melk en honing. Als ze daar aankomen, zendt Mozes twaalf verspieders uit. Dat getal heeft te maken met het aantal stammen van Israël. Twee aan twee gaan die verspieders het land van belofte binnen. Allemaal komen ze terug met slechte verhalen. Er zouden reuzen wonen en een- onoverwinnelijk volk. Alleen deze twee mannen komen terug met een enorme druiventros. Okee, het volk dat er woont is wel onoverwinnelijk mrfar het is toch een goed land. Die twee mannen op die gevelsteen zijn het symbool van de verwachtingen van de Leidenaars over die stadsuitbreiding. Ze dachten dat de stad, de lakenhandel, er beter door zouden floreren. Wie hem heeft laten maken is niet zeker. Misschien diegene die in dat huis woonde of iemand die een groot belang had bij de stadsvernieuwing. Om te weten te komen wat deze steen betekent moet je iets van de geschiedenis en de bijbel afweten. De steen is heel mooi uitgevoerd ook al zie je dat er nu niet meer vanaf. Naar alle waarschijnlijk is hij ooit geverfd geweest. Maar dat verwaarloosde, dat heeft ook wel iets. In de tekst op de steen staan fouten. Het blijft gissen waarom er bij voorbeeld 'lat' staat in plaats van 'land'. Een steenhouwer beitelde de afbeeldingen. Soms begon hij met een tekst en kwam hij aan het eind ruimte te kort zoals je heel mooi kunt zien bij de steen van de os en het paard aan de Stille Rijn. Dat geldt hier niet. Waarschijnlijk bestond er nog geen vaste spelling of nam men die niet zo nauw. TEKST LETTY STAM FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN HOOGLANDSE KERK Zaterdag 11 september Orgelconcert door Hayo Boerema, 13.30 uur. LEIDSE HOUT Zondag 12 september Drumfanfare F.B.L., 14.00uur. LOKHORSTKERK Zaterdag 11 september Anton Doornhein, orgel, Caroline van Oyen, sopraan; werken van o.a. Pur- cell, Handel, Haydn, Fauréen Duru- flé, 15.00 uur. LVC Vrijdag 10 september De Leidse band Café Bizarre (zolder café), zaal open 22.00 uur, aanvang 23.30 uur. Zaterdag 11 september Gala van de nieuwe lulligheid met op tredens van o.a. Ome Cor, Big Billy en de Babies, de onechte dochters van Gert en Hermien en Okkie zonder rok- kie, van 21.00 tot 03.00 uur. ALPHEN HET KASTEEL Vrijdag 10 september Sleeze Beez, 21.00 uur. VOORSCHOTEN DORPSKERK Maandag 13 september Orgelconcert van Addie de Jong, wer ken van Bach, Beethoven, Albinoni en Reger, 19.45 uur WASSENAAR RIJNLANDS LYCEUM Zondag 12 september Wassenaars Kamerkoor met het Vo caal Octet Ancora, 11.30 uur AMSTERDAM CONCERTGEBOUW Maandag 13 september City of Birmingham Symphony Or chestra olv Simon Rattle; werken van Bartók en Nielsen, 20.15 uur. Dinsdag 14 september Hans Peter Blochwitz, tenor, Rudolf Jansen, piano; werken van Brahms, Zemlinsky, Britten, 20.15 uur. Woensdag 15 september Gratis toegankelijk lunchconcert, 12.30 uur. Donderdag 16 september Les Musiciens du Louvre olv Mare Minkowski mmv vocale solisten; 'La resurrezione' van Handel, 20.15 uur. PARADISO Vrijdag 10 september Morbid Angel, 21.00 uur, voorpro gramma: Grave Dismember, 20.00 uur. zaal open 19.00 uur. Zaterdag 11 en zondag 12 september Tower of Power, 22.00 uur, voorpro gramma: Kacha and the Trancema chine, 21.00 uur, zaal open 20.00 uur. Maandag 13 september Luka Bloom, 22.00 uur, voorpro gramma: Freedy Johnston, 21.00 uur, zaal open 20 00 uur Dinsdag 14 september Nederlands Blazers Ensemble mmv Paul Griffiths, Peter Donohoe, Rein- bert de Leeuw, zaal open 20 00 uur, aanvang 20.30 uur Donderdag 16 september Lee Clayton, 22.00 uur, voorpro gramma Richard Cameron Band, 21 00 uur, zaal open 20.00 uur. DEN HAAG DR ANTON PHILIPSZAAL Zaterdag 11 september Residentie Orkest olv Alexandru Las- cae, verteller Lieuwe Visser; 'De Nachtegaal' van Loevendie, kinder concert, 19.00 en 20.15 uur Zondag 12 september Modematinee van 13 00 tot 17.00 Donderdag 16 september Residentie Orkest olv José Serebner mmv Nicole Afriat, piano, werken van Prokofiev, Markevitsi en Tsjaikovsky, 20.15 uur. BOEKEN /t o Maarten 't Hart I J heeft zich ingehou den. En dat maakt zijn nieuwste roman volgens Hans Warren misschien wel tot zijn beste. REGIO LETTY STAM De zolder van het monumen tale pand van de firma Haze- broek aan de Rijnkade 6 in Al phen aan den Rijn is zaterdag voor het eerst geopend voor het publiek. Hen wandeling door het centrum van Alphen voert langs oude ambachten. De grafkapel bij de Advents- kerk is eveneens te bezichti gen. Langs de monumenten is een fietsroute uitgezet. Oude ren kunnen de speciale monu mentenbus pakken. De VW heeft uitgebreide informatie. In Hazerswoude Dorp zijn naast de kerken (vanaf 10.00 uur) en de Oudheidskamer (vanaf 14.00 uur) ook de ge meentetoren te bewonderen. Het beklimmen ervan is, vol gens de gemeente Rijnwoude wel uitdrukkelijk voor eigen ri sico. In de gereformeerde kerk zijn van 11.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 15.00 uur orgelconcerten. Korenmo len Nieuw Leven verkoopt vers gemalen meel. In Hazerswoude Rijndijk is in principe de H.H. Bernardus en Michaëlkerk geopend. Ook de Rhijnenburgennolen is te bewonderen. In Koudekerk aan den Rijn is in de Neder lands-hervormde kerk elk uur een rondleiding en geven de organisten een demonstratie. In de Oudheidkamer is een tentoonstelling over de boerin in de Rijnstreek rond 1900. Voor meer informatie: het ge meentehuis, telefoon 01714- 19015. Groen Lisse heeft gekozen voor het motto 'Bomen en historie'. Op het tentoonstellingsterrein van de Keukenhof wordt verteld over bijzondere bomen. Ook het Museum van de Bloem bollenstreek is geopend. Bo vendien is er een muzikale rondgang langs alle monu mentale kerken waar organis ten een demonstratie geven. De VW beschikt over alle in formatie. Noordwijk houdt het dit jaar ook groen met het thema 'Kruiden- en bollenteelt'. Een kruidenwinkel en twee bollen- bedrijven zijn te bezoeken. Ook is er een expositie van werkstukken over monumen ten gemaakt door schoolkin deren. Daarnaast zijn diverse historische gebouwen te be zoeken. Voor meer informatie: Voorstraat 42, telefoon 01719- 60272. In Stompwijk gaan de deu ren open van de Dorpskerk, de Petrus- en Pauluskerk en de St. Laurentiuskerk. Voor het eerst is het gemaal* aan de Sluiskant te bezichtigen even als het 19de eeuwse pand Sluisplein 1 op de hoek Vene straat. Molen de Salamander, het sluiswachtershuisje en stoomgemaal de Antagonist doen eveneens mee aan Open Monumentendag. Twee zoge naamde oude postbussen rij den de hele dag tussen Slomp- wijk, Leidschendatn en Voor burg heen en weer. In Stomp wijk zijn opstapplaatsen bij de Sluis/Delftsekade, de St. Lau rentiuskerk, het Blesse Paard en gemaal de Antagonist. Fietsroutes In Voorschoten is vanaf 10.00 uur het Ambachts- en Baljuw huis te bezichtigen met op de zolders een expositie van de plaatselijke Kunstkring. Ook slaan er maquettes van Huize Bijdorp, Kasteel Duivenvoorde en de Voorstraat en omgeving. Met het Ambachts- en Baljuw- huis als vertrekpunt geeft J. Sloof om 11.00 uur en om 14.00 uur een rondleiding. Dit monument aan de Voorstraat 12-14 is tevens het informatie punt waar onder meer wande- iingtochten en fietsroutes langs de diverse monumenten zijn te verkrijgen. In de Neder lands-hervormde kerk aan het Kerkplein 2 is een tentoonstel ling over 450 jaar kerktoren. In Wassenaar gaat om 11.30 uur vanaf de Dorpskerk de fietstocht langs de diverse mo numenten van start. Vanwege het 900-jarig bestaan is in het godshuis zelf een tentoonstel ling over dat lange verleden. De hele dag zijn er rondleidin gen afgewisseld met muzikale intermezzo's van onder ande ren Vocaliter, Joly Cantare, het Van Wassenaer Ensemble en het Wassenaars Kamerkoor. In de Dorpskerk is vanaf 10.00 uur een brochure af te halen met wandelingen langs monu menten en buitenplaatsen. Boerderij De historische verenigingen van Benthuizen, Zoeterwou- de en Zoeternieer hebben een fietsroute uitgezet langs de deelnemende monumenten. Bij elk gebouw staat vanaf 10.00 uur iemand klaar met tekst en uitleg over de geschie denis van het pand. De route is te verkrijgen bij de deelne mende monumenten die zijn te herkennen aan een wit met gele vlag. In Benthuizen is dat de Nederlands-hervormde kerk. In Zoeterwoudc is de boerderij aan de Weipoortse- weg te bezichtigen evenals de Dorpskerk, de Groote Molen en de Wipwatermolen. In Zoe ternieer zijn de r.k. Nicolaas- kerk, de Nederlands-hervorm de kerk en museum 't Oude Huis geopend. Van een aantal plaatsen was bij het ter perse gaan van deze krant niet bekend wat er op het programma staat voor Open Monumentendag. In Katwijk weet het VW meer (01718-60612). In Noordwij- kerhout is op het gemeente huis meer informatie te ver krijgen (02523-60811). In Rijnsburg is het Genootschap Oud Rijnsburg (01718-21156) het aanspreekpunt. In Sassen- •heim is het programma te ver krijgen via 02522-12011. En over Voorhout is informatie te verkrijgen op 02522-65752. THEATERS DEN HAAG APPELTHEATER vr 10, za 11, 20.15 uur: Toneelgroep Amsterdam; 'Groot en klein', vr 10 t/m za 18 (beh ma/di), 20.15 uur, zo alleen 14 00 uur: Toneel groep Amsterdam; 'Het Oordeel van Paris' CIRCUSTHEATER dag (beh ma), 20.00 uur, zo ook 14 00 uur Musical 'The Phantom of the Opera'. DILIGENTIA vr 10, za 11, 2015 uur Youp van 't Hek; 'Ergeps in de verte' (uitver kocht). KONINKLIJKE SCHOUWBURG vr 10. za 11. 19.30 en 21.30 uur neel; 'Bobby Fischer is alive and lives in Pasadena*. THEATER AAN HET SPUI vr 10, 20 30 uur Het Nationale To neel. Decadence' di 14 (try-out), wo 15 (première), t/m za 18, 20 30 uur De Nieuw Amster dam en De Nieuwe Hagenaars; 'Let's talk about sex' wo 15 tm vr 17 (try-outs), 20 30 uur Het Nationale Toneel; 'Duifie Klok' AMSTERDAM CC AMSTELVEEN vr 10,20 15 uur Opening Culturele Seizoen door Joop Visser, gevolgd door de Japanse slagwerkgroep Wadaiko Ichiro di 14, wo 15 (try-outs), 20.15 uur: Hoofdstad Operette; 'La vie Pansièn- ne'. do 16, 20 30 uur Finalisten Amster dams Kleinkunstfestival. winnaar Groninger Studenten Cabaretfestival do 16 t/m za 18. 20 15 uur Herman Finkers; 'Dat heeft zo'n longen toch niet nodig' KLEINE KOMEDIE di 14 t/m za 18. 20 15 uur Job Schuring, 'Kangoeroes in Zeeland' MUZIEKTHEATER vr 10, za 11, ma 13,20 15 uur Het Nationale Ballet; 'Giselle'. ZO 12, 13 30 uur. wo 15, 18 00 uur De Nederlandse Opera, 'Parsifal' di 14, do 16.20 15 uur Het Nat to nale Ballet, modern programma STADSSCHOUWBURG t/m zo 19, 20 15 uur ElsiedeWijn en Peer Mascmi, 'Tuig' zo 12. 20 15 uur Toneelgroep De Appel; 'Groot en klein' THEATER BELLEVUE vr 10, zal 1,20 30 uur Solovoor stelling door Margot Nies Rose R brief awakening' di 14 t/m za 18,20 15 uur New Y Comedy Nights Part Two di 14 t/m za 18 (première do 16), 20.30 uur Frits Lambrechts Het komt allemaal goed' di 14 t/m zo 26 (beh za/ma). 1 30 uur: Momek Kramer en Adelheid Roosen; 'DeGoedkeuring', lunchvonr stelling wo 15 t/m za 18, 20 30 uur ,i zeischap Geranium. '30 min i< 'Fort* V«rd«' en 'Forbidden Fru

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11