Regering Zuid-Afrika en ANC bereiken akkoord Buitenland Canadezen volgende maand naar stembus Rushdie verwacht snel opheffing doodvonnis Druivenoogst belooft goede wijn Taiwan pakt handel in bedreigde dieren aan Helft nieuwe HTV-dragers is een vrouw Media Italië betrokken bij corruptie-schandaal Izetbegovic roept V-raad op tot gebruik geweld Moskou vreest voor difterie-epidemie Rusland waarschuwt Iran voor inmenging in Azerbajdzjan WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 sche Pressc Agentur CPD Gemecnsci The Independent IPS Inter Press Sc Busongeluk Vietnam: 41 doden Bangkok Door een plotselinge overstroming, veroorzaakt door hevige regenval, is in het noorden van Vietnam een bus van de weg gespoeld. Daarbij zijn 41 mensen omgekomen. Dat meldde de Vietnamese radio gisteren. Volgens het radiostation vond het ongeluk maandagmorgen plaats in de ten oosten van de hoofd stad Hanoi gelegen provincie Quang Ninh. Britse jeugd voor doodstraf londen» De Britse jeugd vindt dat misdadigers strenger moeten worden gestraft. Een meerderheid is voor herinvoering van de doodstraf, die in 1965 in Groot-Brittannië werd afgeschaft. Dat blijkt uit een onderzoek van de Britse jongerenkrant The Early Times. Maffia-bende Bologna opgerold bologna De politie van het Italiaanse Bologna heeft gisteren met de arrestatie van 150 verdachten een belangrijk maffia-syn dicaat opgerold. De bende was betrokken bij de handel in wa pens en verdovende middelen. De arrestanten worden onder meer verdacht van moord, brandstichting, afpersing en drugsmokkel. Verbod op Duitse rijksoorlogsvlag frankfurt» De door neo-nazi's gebruikte oorlogsvlag van het Duitse keizerrijk is gisteren door de deelstaten Berlijn, Saksen- Anhalt en Noordrijn-Westfalen verboden. De drie volgden daar mee de stap van Hessen, Brandenburg en Rijnland-Palts. De na zistische versie van de vlag, waar hakenkruizen in zijn verwerkt, was al verboden. Sekteleden in Argentinië aangeklaagd buenos aires» Het Argentijnse openbaar ministerie heeft zeven tien leden van de sekte The Family beschuldigd van onder meer verkrachting, sodomie en ontvoering van kinderen. De sekte is verwant aan de Children of God, een groepering die in 1969 in Californië werd opgericht en die vertakkingen heeft in diverse landen. De beklaagden zijn zes Argentijnen, vier Amerikanen, twee Canadezen, twee Spanjaarden, een Duitser, een Fransman en een Venezolaan. Britten geven resten Sikorski terug londen Groot-Brittannië zal volgende week de overblijfselen van de Poolse generaal Wladyslaw Sikorski aan Polen terugge ven. Dat maakte de Britse regering gisteren bekend. Sikorski was in de Tweede Wereldoorlog premier van de Poolse regering in ballingschap en commandant van de Poolse eenheden in West- Europa. Sikorski kwam in 1943 bij een vliegtuigongeluk in de Britse kolonie Gibraltar om het leven. Volgens velen zat de Sov jetunie achter het ongeluk. Guatemalanen eisen vertrek parlement guatemala-stad Ongeveer 250 demonstranten hebben gisteren drie uur lang in het parlementsgebouw in Guatemala-Stad be toogd ter ondersteuning van de eis van president Ramiro de Leon Carpio dat alle 116 parlementsleden hun biezen pakken. De betogers, onder wie veel vertegenwoordigers van indiaanse organisaties en vakbonden, riepen de afgevaardigden op af te treden. De Leon Carpio noemt de ontslagen cruciaal voor een effectieve bestrijding van de corruptie en wil dat een nieuw par lement de kieswet zal hervormen. toronto ap De nieuwe Canadese premier Kim Campbell heeft, drie maan den nadat zij haar partijgenoot Brian Mulroney opvolgde, nieu we verkiezingen uitgeschreven. De verkiezingen worden gehou den op 25 oktober, zo werd van morgen bekendgemaakt. De 46- jarige juriste, de eerste vrouwe- BRUSSEL-TAIPEIRtr-AFP Taiwan gaat harde maatregelen nemen tegen de handelaren in bedreigde diersoorten. Met de ze actie, die gisteren werd aan gekondigd door de voorzitter van de Taiwanese land bouwraad, probeert de regering in Taipei sancties van de kant van de Verenigde Staten te voorkomen. Washington beslist binnen kort of het zowel Taiwan als China met handelsancties zal treffen. De Amerikaanse minis ter van binnenlandse zaken, Bruce Babbftt, beschuldigde beide landen gisteren van ille gale handel in neushoorns en tijgers. Babbitt woont in Brussel de vergadering van de Verenig de Naties over de internationale handel in met uitsterven be- londen ap De Britse schrijver Salman Rus hdie verwacht dat Iran spoedig zal toegeven aan de internatio nale druk om het doodvonnis dat wijlen geestelijk leider Kho meini in 1989 tegen hem uit sprak in te trekken. „Mij dunkt dat het nu of nooit is en dat Iran de komende zes tot negen maanden publiekelijk en defini tief zal stellen dat het geen ver der belang heeft om de moord zuchtige doelstellingen van Khomeini na te streven," aldus de 46-jarige auteur, die de afge lopen jaren was veroordeeld tot een schichtig bestaan als onder duiker. Rushdie gaf aan dat hij niet bereid is zijn ooderduikersbe- staan nog veel langer voort te zetten. „Mijn geduld raakt op. Iets wat ik nooit zal doen is mijn uiterlijk veranderen en met een blonde pruik in een ander land gaan leven," aldus de schrijver. Hij zei te geloven dat Iran er "nu van doordrongen is dat het voor de gevolgen zal opdraaien, als hij wordt vermoord, en dat het land daarom zonder gezichts verlies van het doodvonnis af wil. Ook overeenkomst over repatriëring Mogambiqitanen De Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) hebben gisteren een compromis bereikt over een Uitvoerende Overgangsraad die Zuid-Afrika naar de eerste democratische verkiezingen op 27 april 1994 moet leiden. De partijen zijn het eens over onder meer de gezamenlijke controle op het leger en de politie in Zuid-Afrika. johannesburg rfa-afp-dpa Dit is gisteren vernomen uit kringen rond het meerpartijen- overleg (Codesa) in het Wereld handelscentrum in Johannes burg. De controle op leger en politie vormde tot nu toe het belangrijkste struikelblok tussen het ANC en de blanke minder heidsregering van president De Klerk. Het ANC stond op geza menlijke controle omdat vol gens de organisatie politie en leger en hun aanhangers in ex treem-rechtse blanke partijen de grootste bedreiging in het land vormen. Door het compromis dat na maanden van harde onder handelingen tot stand kwam maakt het mogelijk dat alle 24 partijen die aan het overleg meedoen het belangrijke wets ontwerp over het overgangsor gaan kunnen aannemen. De Uitvoerende Overgangs raad bekijkt tijdens de verkie zingscampagnes de belangrijk ste overheidskwesties om te voorkomen dat de regerende Nationale Partij misbruik maakt van haar positie. Via de over gangsraad krijgt de zwarte be volking voor de eerste keer zeg genschap in het landsbestuur. Het orgaan bestaat uit zeven onderraden die toezicht houden op de ministeries. Zij hebben het recht alle vergaderingen bij te wonen en worden tevens ge ïnformeerd over legeractivitei- Het grootste succes dat de onderhandelende partijen tot nu toe hebben bereikt is het be sluit om de controle over de media uit handen van de staat te halen. Ook hebben de partij en besloten een onafhankelijke mediacommissie in het leven te roepen voor onder meer de or ganisatie van referenda. De Zuidafrikaanse regering en het Hoge Commissariaat lijke premier van Canada, hoopt dat haar persoonlijke populari teit de tanende belangstelling voor haar gematigd conserva tieve partij zal compenseren en dat zij ook de eerste gekozen vrouwelijke premier wordt. Campbell won in juni krap de strijd om het leiderschap van haar partij. dreigde plant- en diersoorten (Cites) bij. De minister baseerde zich op een rapport van het Environ mental Investigation Agency (EIA), dat maandag werd gepu bliceerd. Daarin worden nieuwe bewijzen geleverd voor de die renhandel door China en Tai- wan. De VS overwegen sancties tegen de boosdoeners op het gebied van handel in wildpro- dukten. Ook de Cites-vergade- ring overweegt dergelijke maat regelen te nemen. Neushoorns en tijgers worden met uitsterven bedreigd. De hoorn van de neushoorn en de botten van de tijger, waarin sinds 1976 officieel niet meer mag worden gehandeld, wor den in het Verre Oosten vooral gebruikt voor de produktie van medicijnen. bordeaux Druivenplukkers laden de oogst uit van de wijngaarden rond het Chateau Haut Brion bij Bor deaux. De Franse druivenpluk, die gisteren begon, EDINBURGH Rtr Elke minuut raken wereldwijd twee vrouwen besmet met het AIDS-virus. Dat betekent dat tot de eeuwwisseling dertien mil joen vrouwen worden geïnfec teerd met de tot op heden on geneeslijke ziekte. Zeker vier miljoen van hen zullen tegen die tijd aan de gevolgen van AIDS zijn overleden. Met die alarmerende cijfers kwam directeur Michael Merson van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) giste ren in Edinburgh tijdens de openingstoespraak voor het tweede internationale congres over 'HlV-infectie bij moeders en kinderen'. Merson zei dat de nieuwe cijfers uitwijzen dat de helft van alle nieuwe dragers van het HIV-virus, dat AIDS ver oorzaakt, vrouw is. Nog dit jaar zullen volgens hem één miljoen vrouwen besmet zijn. Het reusachtige corruptie schandaal in Italië dreigt zich uit te breiden naar de media. De geruchten dat enkele voor aanstaande journalisten steek penningen hebben aangeno men van de in opspraak geraak te Ferruzzi-groep worden met de dag sterker. De ontdekking van „een klein zwart boekje" tijdens een poli- tie-inval in het kantoor van de voormalige directeur van Fer ruzzi, Carlo Sama, heeft geleid tot oproepen om de namen die erin voorkomen bekend te ma ken. „Laten wij geen spelletjes spelen. Als er een lijst van schuldige journalisten bestaat, geef ons de namen", zo schreef de hoofdredacteur van de krant L'lndlpendiente in een com mentaar op de voorpagina. De Corriere della Sera: „Als zelfs maar een klein deel van het pu bliek gelooft dat wij steekpen ningen hebben aangenomen, dan is ons werk zonder beteke nis." Over de lijst met namen zijn veel berichten verschenen maar het bestaan van zo n lijst is nog niet officieel bevestigd. Sama zelf zou tegen onderzoekers hebben gezegd dat de journalis ten die in het boekje worden ge noemd, positief staan tegenover Ferruzzi. De gevoelige kwestie over de vraag wanneer geschenken van bedrijven aan journalisten om koping worden, steekt al jaren met grote regelmaat de kop op. Een gerechtelijk onderzoek naar dergelijke omkoping is al aan de gang in Turijn. Kranten publi ceerden afgelopen zomer een lijst met de namen van 62 jour nalisten die mogelijk zouden hebben geprofiteerd van hun banden met een effectenkan toor in Milaan. voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) hebben een ak koord bereikt over de vrijwillige repatriëring van circa 300.000 Mogambiquanen. Aan de over eenkomst gingen jaren onder handelen vooraf. De Unhcr kan zich nu ook bekommeren om de duizenden andere vluchte lingen in Zuid-Afrika en hun bijstand verlenen bij* de terug keer naar hun vaderland. Beide partijen spraken van een histo risch akkoord. Ondanks alle akkoorden eiste het geweld in Zuid-Afrika de af gelopen tijd opnieuw levens. In de zwarte woonwijk Tokoza, ten zuidoosten van Johannesburg, zijn de lichamen van zeker tien mensen gevonden. De golf van terreur in de zwarte woonoor den rondom Johannesburg heeft vorige maand al aan 554 mensen het leven gekost. Overleg Golan op dood punt WASHINGTON Rtr-AFP Na 22 maanden onderhandelen zijn Israël en Syrië er niet in ge slaagd overeenstemming te be reiken over een Israëlische te- rugtrekJdng van de Golan-hoog- te. „We zijn terug op het ver trekpunt", zo zei de Syrische delegatieleider Mouwafaq Allaf gisteren. „Helaas is er geen en kele vooruitgang geboekt." De meningsverschillen be treffen de voorwaarden voor de terugtrekking van de Israëlische troepen. Israël eist dat Syrië eerst instemt met een volledige vrede, inclusief diplomatieke contacten. Syrië op zijn beurt wil pas praten over vrede na een Israëlische terugtrekking. Volgens een Arabische.diplo maat die anoniem wilde blijven, loopt het overleg mogelijk vast als gevolg van het Israëlische principe-akkoord met de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging PLO. „Israël kan zich niet veroorlo ven haar bevolking in één keer twee terugtrekkingen voor te leggen", aldus de diplomaat. Van de 400 Palestijnen die eind vorig jaar door Israël naar Zuid-Libanon zijn verbannen, zullen morgen 189 terugkeren naar Israël. De rest van de gede porteerden zal naar verwach ting eind december terugkeren. Het Israëlische ministerie van defensie heeft de repatriëring bevestigd. staat volgens kenners dit jaar garant voor een prima wijntje. FOTO REUTER REGIS DUVIGNAU Inwoners van Sarajevo kunnen sinds kort gebruik maken van loopgra ven die het ene deel van de stad met de andere verbinden. FOTO REUTER YANNIS BEHRAKtS Unhcr kan vluchtelingenstroom niet aan steden hervatten. Hulpverleners van de Vere nigde Naties (unhcr) hebben moeite de nieuwe golf vluchte lingen die door de gevechten in centraal-Bosnië is ontstaan, te bedienen. Jablanica. waar zo'n tienduizend moslims uit door Kroaten veroverde gebieden op eengepakt zitten, was gisteren onbereikbaar voor de hulpkon- Jablanica ligt tussen Sarajevo en Mostar, de belangrijkste stad in het zuidwestelijke gebied waar zware strijd heeft gewoed tussen Kroaten en moslims. De vluchtelingen hebben vrijwel geen bezittingen kunnen mee Nederland draagt alleen extra militairen bij aan de VN-troe penmacht die een vredesak koord in Bosnië moet uitvoeren, als de Amerikanen dat ook doen. Voor dit leger zijn naar schatting 40.000 extra soldaten nodig. Minister Ter Beek (de fensie) heeft in een kort gesprek met VN -secretaris-generaal Boutros Ghali laten weten dat er geen goed functionerende vre desmacht kan komen zonder de Verenigde Staten. NEW YORK/SARAJEVO Rtr-AP De Bosnische president Izetbe govic heeft de Veiligheidsraad gisteren opgeroepen tot geweld tegen degenen die humanitaire hulpkonvooien geen doorgang verlenen. Verder verzocht hij de raad de dreiging van luchtaan vallen op te voeren. Volgens Izetbegovic is een ge welddadig optreden de enige oplossing. „Oproepen en waar schuwingen helpen niet meer. De wereld is verplicht om een einde te maken aan deze men selijke catastrofe die zich voor haar ogen afspeelt", aldus de president. Izetbegovic zal vandaag de Amerikaanse president Clinton in het Witte Huis op de hoogte stellen van de situatie in Bosnië. Witte Huis-woordvoerster Dee Dee Myers zei dat Clinton de Bosnische president zal verzoe ken de vredesbesprekingen voort te zetten. De regering-Clinton steunde het afgelopen weekeinde de moslim-eis voor meer grondge bied en dreigde met luchtaan vallen als de Serviërs en Kroaten hun offensieven tegen moslim- Angst voor eenzaamheid komt vaak voor Watervallen, buttons, dwergen en doedelzakken behoren tot de meer bizarre aanleidingen voor beklemmende angsten, zo blijkt uit een onderzoek van de Britse psycho-analyst Michael Whi- tenburgh dat gisteren is gepu bliceerd. Sommige mensen hebben zelfs een fobie voor le ven, ontdekte de onderzoeker. Maar de meest voorkomende angst is die voor eenzaamheid, de zogenoemde monofobie, zo blijkt uit het onderzoek onder 2.000 patiënten. Op de tweede plaats komt claustrofobie, de beklemmende angst voor kleine ruimtes, gevolgd door vrees voor open ruimtes, voor insec ten, voor dieren in het alge meen en voor onweer. Difterie verspreidt zich razend snel in Rusland en dreigt de ko mende maanden in de grote steden de vorm aan te nemen van een enorme epidemie. Al zeker honderd mensen zijn overleden aan de ziekte. De oorzaak van de ziektegevallen ligt volgens de medische afde ling van oost-Moskou bij de verslechterde sanitaire omstan digheden in de grote steden. Vooral in Moskou en St. Pe tersburg wordt de komende winter een verergering van de situatie verwacht, met name onder het toenemend aantal daklozen en vluchtelingen uit door conflicten geteisterde ge bieden in de voormalige Sov jetunie. In het oostelijke district van Moskou, met 1,25 miljoen men sen de grootste stadswijk, is slechts 35 procent van de men sen ingeënt. Dat is veel minder dan de vereiste 75 procent, waarmee een epidemie op grote schaal kan worden voorkomen. Ook gebrek aan medicijnen is de oorzaak van hel grote aantal sterfgevallen. Difterie, dat onder meer wordt verspreid via vervuild wa ter, is een van de gevaariijke in fectieziekten die in Rusland en andere voormalige Sovjet-repti blieken de kop opsteken. De verslechtering van de gezond heidheidszorg houdt verband met de nijpende economische crisis en de daling van de Ie vensstandaard in het land. Ook het feit dat mensen makkelijker door de voormalige Sovjetunie kunnen reizen, maakt een snel lere verspreiding van ziekten mogelijk. Rusland heeft er gisteren bij Iran op aangedron gen zich niet in de oorlog tussen Armenië en Azerbajdzjan te mengen. Ook Turkije zal binnen kort eenzelfde waarschuwing krijgen. Hiermee is duidelijk geworden dat Moskou de vroegere Sov jet-grens in de Kaukasus in stand probeert te houden. De verklaring van het ministerie van buiten landse zaken ging vooraf aan een bezoek van de Turkse premier Tansu Ciller, dat voor vandaag staat gepland. Tiller dreigde vorige week een ver zoek in te dienen voor een oorlogsverklaring aan Armenië als het nog meer Azerbajdzjaans grond gebied zou proberen in te nemen. Iran en Turkije hebben de afgelopen week hun troepen aan de grenzen met Azerbajdzjan en Ar menië versterkt. De twee voormalige Sovjet-repu- blieken zijn al vijf jaar met elkaar m oorlog Ovet de Azerbajdzjaanse enclave Nagorno Karahach. De overwinningen van Armenië hebben 1 urkije en Iran. die Azerbajdzjan diplomatiek steunen, verontrust. Volgens Azerbajdzjaanse en Turkse functiona rissen zijn Iraanse grensbewakers of gewapende burgers vorige week tot drie kilometer op /Verba jdzjaans grongebied doorgedrongen om een dam die de twee landen gezamenlijk beheren, te be schermen. Iran heeft de grensoverschrijding niet bevestigd. Azerbajdzjan heeft gisteren de hoofdstad Baken en de havenstad Soemgait hermetisch afgesloten na ongeregeldheden. De politie raakte slaags mei mensen die naar deze steden zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld rond Nagomo-Karab.u h.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7