Politiebonden vinden loonbod veel te laag Binnenland Studie naar tracé voor aftakking van Betuwelijn Politie op zoek naar motief moordaanslag Hasj in vaten met olijfolie 'Arts moet meer tijd besteden aan patiënt' Actie tegen lage prijzen Moeizame zoektocht leidt tot rechtszaak AH-overval Meer respect voor oud-Indiëgangers WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Kamer steunt Duitse wens Chili Komitee houdt op te bestaan amsterdam Het Chili Komitee Nederland houdt op 1 januari 1994 op te bestaan. Het Komitee werd in 1972 opgericht als steunbeweging aan de toenmalige socialistische president Sal vador Allende. Op 11 september 1973 kwam Allende om het le ven bij een bloedige staatsgreep onder leiding van opperbevel hebber Pinochet. Het Chili Komitee voerde vanaf dat moment het Nederlandse verzet aan tegen het militaire regime. Aan het eind van de jaren tachtig werd de democratie in Chili hersteld. Vrouw overlijdt na roofoverval Amsterdam In haar woning aan de Amstelveenseweg in Amster dam is gisteren een zwaargewonde 69-jarige vrouw gevonden. Nadat zij naar het ziekenhuis was gebracht, overleed zij aan haar verwondingen. De vrouw is vermoedelijk het slachtoffer van een roofoverval. Uit haar woning zijn enige duizenden guldens ver dwenen. De bewoonster heeft waarschijnlijk een klap mèt een hamer op het hoofd gekregen. Twee vrouwen ernstig gewond Nieuwe acties niet uitgesloten Het overleg voor de nieuwe CAO van de bijna veertigdui zend politie-ambtenaren is gisteren geschorst. De werk gevers konden volgens de bonden niet genoeg geld op ta fel leggen. Wel is overeenstemming bereikt over secun daire arbeidsvoorwaarden als calamiteiten- en deeltijd verlof, werkgelegenheid en de positie van allochtonen. Vrijdag praten bonden en werkgevers verder. WftTERINGEN ANP De politie tast vooralsnog in het duister waarom twee bejaarde vrouwen uit Wateringen maan dag het slachtoffer zijn gewor den van een moordaanslag. Duidelijk is slechts, dat de da der of daders de bedoeling had den om het huis waarin ze de twee vrouwen vastgebonden hadden achtergelaten, te laten afbranden. De toestand van de 79- en 81- jarige vrouw is volgens de poli tie stabiel. Zij liggen op de in tensive care-afdeling van een ziekenhuis in Delft. Hun toe stand is evenwel dermate em- UTRECHT ANP „Soms probeert mijn arts mij al pijnstillers te geven voordat ik ben uitgesproken." „Ik vind dat artsen meer tijd aan hun pa tiënten moeten besteden. Voor al specialisten. Je krijgt haast het gevoel dat je in een garage komt, waar je onderdelen moe ten Worden verwisseld." Deze twee opmerkingen in een rapport van de Nederlandse Patiënten/Consumenten Fede ratie (NPCF) illustreren de be langrijkste klachten die bij een onderzoek onder gebruikers van de gezondheidszorg naar voren kwamen: gebrek aan tijd en aandacht. Het rapport, dal van middag is aangeboden aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid, heet dan ook „Tijd voor patiënten". Het onderzoek is met subsi die van WVC uitgevoerd in het kader van het probleem van de „keuzen in de zorg", waarbij de NPCF heeft laten nagaan wat de patiënten zelf echt belangrijk vinden. Omdat blijkt dat ze vaak niet de kans krijgen om informatie te verwerken en heldere vragen te stellen, kondigt de NPCF al vast een proef aan met vragen lijstjes die patiënten als een soort geheugensteuntje mee kunnen nemen naar de dokter. Open en zakelijk overleg met de hulpverleners scoort hoog bij de ondervraagden. De hulpver lener moet er voor uit durven te komen dat er misschien geen oplossing voor een kwaal is. stig, dat zij nog niet gehoord kunnen worden. De bejaarden vrouwen, schoonzusters van elkaar, wer den maandag door een kennis gevonden. Zij zaten vastgebon den aan het meubilair en had den ernstig hoofdletsel. Het huis stond gedeeltelijk in brand. Nadat de brand was geblust, bleek uit onderzoek van de poli tie dat het huis grondig was doorzocht. „De ravage was enorm. Het is nog onduidelijk of er spullen vermist worden. Daarvoor moeten we de vrou wen horen", aldus een woord voerder van de politie. Juist als verwachtingen worden gewekt die toch niet worden vervuld, blijven mensen terug komen bij de dokter. „Als de specialist beter zou luisteren naar de patiënt, zou er meer worden bespaard," zei een van de ondervraagden. Behalve meer keuzemogelijk heden en meer tijd en aandacht vinden de patiënten ook meer samenwerking tussen de hulp verleners nodig. Veel geïnter viewden voelen zich van het kastje naar de muur gestuurd. Er is sprake van dubbele onder zoeken en onnodige ingrepen. Die zijn belastend voor de pa tiënt en drijven de kosten van de gezondheidszorg op. De NPCF concludeert dat pa tiënten niet altijd automatisch méér zorg willen, maar zorg die op een andere manier wordt ge geven. Het aanvaarden van ziekte kan soms een betere keu ze zijn dan het blijven zoeken naar medische oplossingen. Voorwaarde daarbij is wel dat zieken en gehandicapten de mogelijkheid krijgen normaal binnen de maatschappij te fijnctioneren. Keuzemogelijkheden in de zorg moeten blijven bestaan. De NPCF vindt het verkleinen van het basispakket en het invoeren van eigen bijdragen daarom een te simpele en snelle oplossing voor het keuzeprobleem. „Beter is Aet om patiënten en consu menten kritische en geïnfor meerde keuzen te laten ma ken." den haag gpd Volgens onderhandelaar H. van Duin van de Nederlandse Poli tiebond (NPB) wordt vandaag aan de hand van recente cijfers van het Centraal Planbureau ACHTERGROND ARNHEM TONNY MEIJERMAN (CPB) uitgerekend met hoeveel procent loonsverhoging de bon den genoegen nemen. Eerder verklaarden de bonden al de looneis van 2,5 procent te laten varen. De werkgevers, de minis ters van binnenlandse zaken en justitie, bieden tot nog toe een salarisverhoging van 1,25 pro cent. Een half procent daarvan komt uit bespaarde Simons-gel- den, de andere 0,75 is door het kabinet beschikbaar gesteld. Over de looptijd van de CAO is nog geen overeenstemming bereikt. Volgens een woord voerder van de NPB varieert de optie van 9 tot 24 maanden. De looptijd is afhankelijk van de ui- teidelijk geboden loonsverho ging. „We willen best iets lager uitkomen dan 2 procent. Onze werkgevers beschikken over minder potjes dan de werkge vers van gemeente- en rijks ambtenaren. Maar we hebben de stellige indruk dat er geld zou moeten zijn. 1,25 procent is echt te weinig", aldus de woordvoerder. De gemeente- en rijksambte naren bereikten vorige week overeenstemming over een nieuwe CAO. Die blijft twee jaar geldig. De loonsverhoging voor dit jaar was respectievelijk 2 en 1,8 procent. De politie-ambte naren dreigen met nieuwe ac ties als er niet spoedig een CAO op tafel ligt. Voor de zomerva kantie hebben zij daarvoor al verscheidene malen gedemon streerd. roermond «anp De Nederlandse politiek heeft grote fouten gemaakt door de KNIL-militairen in Neder- lands-lndië destijds te demili tariseren. Deze gezagsgetrou we soldaten raakten daardoor niet alleen hun vaderland maar ook hun status kwijt. „Mijn hart bloedt nog steeds als ik denk aan wat zij hier hebben moeten meemaken." Dit zei mevrouw H.M. Spoor- Dijkema, weduwe van de vroe gere legercommandant gene raal Spoor in de overzeese rijks delen. gistermiddag in Roer mond bij de zesde nationale herdenking van de rond 6.000 Nederlandse militairen die tus sen 1945 en 1962 in het voor malige Indië en Nieuw-Guinea zijn gesneuveld. i let was de eerste keer dat op deze herdenking een vrouw het woord voerde. De ruim 12.000 belangstellenden, onder wie arnhem-zwolle anp-cpd Rijkswaterstaat gaat samen met Gelderland, Overijssel en vervoersregio's in deze pro vincies de mogelijkheden on derzoeken voor de aftakking van de Betuwelijn via Oost- Gelderland en Twente naar Noordoost Duitsland.'De ge noemde instanties vormen daartoe een begeleidings groep. De tracé-studie is voorjaar 1994 voltooid. Een delegatie van de Twee de Kamer heeft gisteren tij dens een bezoek aan de deel staat Noordrijn-Westfalen aangekondigd in het debat van november over de Betu welijn te bekijken of snellere aanleg van aftakkingen van de Betuwelijn via zowel Oost- als Zuid Nederland mogelijk is. Hierdoor kan het goederen verkeer worden verminderd dat via Emmerich Duitsland binnenkomt. De minister van 10.000 veteranen uit geheel Ne derland. Canada, Nieuw-Zee- land en Noord-Amerika, ont haalden mevrouw Spoor be kend als „de moeder van het KNIL" op een luid applaus. Ze zei het te betreuren dat de Nederlanders die hun leven hebben .gegeven voor hun va derland afgeschilderd worden als onderdrukkers en zelfs als moordenaars. „Zelden of nooit wordt belicht wat zij aan goeds hebben gedaan in het voormali ge lndië. Lichtvaardige beoor delaars mogen niet vergeten dat de Nederlandse militairen ge confronteerd werden met terro ristische bendes die afschuwe lijke wreedheden hebben be gaan", aldus mevTOuw Spoor. „Onze mannen hebben wel- eens hun zelfbeheersing verlo ren. maar dat geeft nog nie mand het recht hen met moor denaars te betitelen. Hun na men moeten met ere genoemd worden". verkeer in de Duitse deelstaat. Kniola. heeft in een gesprek met de Nederlandse parle mentariërs voor een dergelij ke ontlasting gepleit. Een ka mermeerderheid van PvdA en CDA is daar voor. Zes landelijke en provincia le milieu-organisaties hebben de Tweede Kamer gisteren gevraagd de Betuwelijn af te wijzen en een moratorium, in te stellen om nader onder zoek te doen naar alternatie ven. „De Betuwelijn onder steunt alleen maar de verder groei van het goederenver voer via Rotterdam. Dit leidt tot meer problemen voor na tuur, milieu en leefbaarheid", aldus de organisaties. De zes organisaties zijn Natuur en Milieu, Milieudefensie, de Gelderse Milieufederatie, het Geldersch landschap, het Zuidhollands Landschap en de Zuidhollandse Milieufede ratie. Dordrecht pakt steunfrauders DORDRECHT GPD De sociale recherche in Dordrecht heeft in juli voor een half miljoen gulden steunfraude aan het licht gebracht. In totaal 64 mensen werden verhoord die op een of andere manier een bijstandsuitkering ontvingen waarop ze geen recht hadden. Inkomsten uit werk werden niet opgegeven, een vette bankreke ning of samenwonen, werd ver zwegen. Ook kregen mensen in Dordrecht een uitkering, terwijl ze buiten de Merwestad woon den. Met alle fraudeurs is een terugbetalingsregeling van het ten onrechte ontvangen ge meenschapsgeld getroffen. Te gen 33 mensen is proces-ver baal opgemaakt. Als justitie te gen hen tot vervolging overgaat, zullen ze zich voor de rechter moeten verantwoorden. Eis 18 maanden voor vervalsen van rijbewijzen DEN HAAG «ANP Wegens het vervalsen van ten minste zestig rijbewijzen is bij de rechtbank in Den Haag gis teren twee jaar gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk ge- eist tegen een 36-jarige rij schoolhouder uit Zoetermeer. Van 1 juni 1992 tot en met 21 juni 1993 had de man blanco rijvaardigheidsbewijzen en me dische verklaringen voor zijn leerlingen ingevuld. Met die pa pieren werden mensen, die steeds maar niet slaagden, naar het stadhuis gestuurd waar ze een geldig rijbewijs kregen. In Den Haag zou de rijschool houder dit tegen betaling van 3.000 gulden per persoon voor ongeveer zestig mensen hebben gedaan. Van dit bedrag hield hij zelf 500 gulden, de rest ging naar zijn contactpersoon, die zorgde voor de rijvaardigheids bewijzen en de medische ver klaringen. De conctact persoon is nooit opgespoord Tijdens de zitting kwam naar voren dat er in Nederland in to taal zeshonderd mensen zou den zijn. die een rijbewijs heb ben zonder daartoe gerechtigd te zijn. Officier van justitie, mr. B. Swagerman, kon dit niet be vestigen. Hij kon alleen meede len dat er in Den Haag vervol ging tegen 103 mensen is inge steld, die een rijbewijs hebben gekregen zonder ooit rij-exa men te hebben gedaan. Zestig mensen zijn inmiddels ver hoord en hebben hun rijbewijs moeten inleveren. De rechtbank doet 21 septem ber uitspraak. UTRECHT anp Bij een inval in een importbe- drijf van zuidvruchten heeft de politie van Utrecht gisteren een grote partij hasj onderschept. De drugs waren verstopt in va ten olijfolie die vanuit de haven van Rotterdam kort daarvoor in het bedrijf aan de Oosterkade waren bezorgd. Vier mensen zijn aangehouden op verden king van het handelen in drugs. Gisteravond is een kwart van de vaten olijfolie opengemaakt. Tot dat moment was 120 kilo hasi aangetroffen. Een kilo hasj heeft een straatwaarde van zo'n 3.000 gulden. Onderzoek klachten in gezondheidszorg V-7 V f v 'r~ V - Groningen Enkele honderden boeren en tuinders zijn gisterochtend op de Grote Markt in Groningen een actie begonnen om het publiek te wijzen op de malaise in de akkerbouw. De boeren willen met hun acties duidelijk maken dat de bedrijfsvoering hen door de lage prijzen onmogelijk gemaakt wordt Aardappelen en parika's werden voor niets aangeboden. Het winkelende publiek maakte er dankbaar gebruik van. foto anp Raymond rutting Vanaf het moment na de overval in de vroege ochtend van de 14de mei 1990 zijn honderden en nog eens honderden mensen gehoord. Bij de overval zelf werden twee personeelsleden in koelen bloede neergeschoten en een derde raakte zwaar gewond. Aanvankelijk concentreerde de zoektocht zich op het zogenoemde 'Nieuwegeinse circuit'. Twee verdachten uit deze plaats werden drie maanden vastgehouden, maar moesten daarna worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Daarna bleef het geruime tijd stil en leek de recherche op dood spoor te zitten. Totdat het de politie na enkele tips en uitlatingen in het TV-programma Crime Time duidelijk werd dat de verdachten mogelijk onder Gooise criminelen moesten worden gezocht. In verband hiermee werd een Hilversums echtpaar enkele dagen gegijzeld. De bijna ontbonden rechercheteams werden in ere hersteld. Met een ongekende ijver wierp justitie zich op de zaak. Zo zijn vanaf april vorig jaar in totaal elfhonderd mensen verhoord. Sommigen zelfs tot bijna dertig keer toe. De neerslag van de ondervragingen is gebundeld in twaalf overvolle ordnermappen. „Het was een uiterst moeizaam onderzoek", vertelt officier van justitie mr. J. Rijkens, die gisteren tijdens de pro forma-zitting twee verdachten uit Bussum beschuldigde van moord, poging tot moord en het medeplegen van de overval. Ook acht het Openbaar Ministerie hen schuldig aan de overval op een Albert Heijn-zaak in Baarn op 9 oktober 1989, waarbij ze (samen met een nog in Chili verblijvende verdachte) 270.000 gulden buitmaakten. Het proces tegen twee van de drie verdachten van de brute overval op het Albert Heijn-filiaal op 14 mei 1990 in Oosterbeek kan beginnen. Het intensieve ge graaf van de aanklager is bijna voorbij en dat mag een historisch moment worden genoemd. Want zelden heeft justitie zich zo ingespannen om mogelijke da ders voor de rechter te krijgen, als in deze zaak. „We moesten onze gegevens halen uit groepen, waarin men niet staat te springen om verklaringen af te leggen." Rijkens doelt hiermee op het criminele circuit dat tot in den treure is gehoord en verhoord. „We moesten ervoor zorgen dat we ze confronteerden met zaken die ze konden weten. Stapje voor stapje kwamen we verder. Heel moeizaam. Met dreiging van meineed, met wraking." Het resultaat is dat op 26 oktober en 2 november twee verdachten voorkomen. De derde 'bijgenaamd 'Appie', ook wel als het brein achter de overvallen gezien verblijft momenteel in een Chileense cel. De Nederlandse overheid heeft om spoedige uitlevering gevraagd, maar volgens sommige insiders kan het nog zeker zeven jaar duren voordat hij daadwerkelijk op het vliegtuig wordt gezet. De officier van justitie droeg gisteren de zaak officieel voor. omdat de termijn waarop de verdachten nog mogen worden vastgehouden drie maanden bijna was verstreken. Hij vroeg om aanhouding van de zaak, zodat de rechter-commissaris het onderzoek kan voortzetten. „Er moet nog een groot aantal getuigen worden verhoord. Ook het technisch onderzoek is niet afgerond." De beide advocaten verzetten zich niet tegen de aanhouding, maar eisten wel onmiddellijke vrijlating van hun cliënten. „Want de getuigenverklaringen bestaan uit warrige verhalen, uit roddel en achterklap", meent mr. F. Bovens, verdediger van de 29-jarige verdachte. Hij zet grote vraagtekens achter de wijze waarop het onderzoek is gepleegd. „Besloten, op een kamertje van de rechter-commissaris. Daarbij zijn getuigen tegen elkaar uitgespeeld. Daaraan moet een einde komen. Bovendien heeft mijn cliënt al lang genoeg in voorarrest gezeten." Volgens de officier van justitie is absoluut geen sprake van warrige verhalen. Hij wees erop dat de 29-jarige was bevriend met de hoofdverdachte uit Chili en dat hij kort na de overval in Baarn plotseling in het bezit was van een grote hoeveelheid geld. Ook heeft de verdachte zich, tegenover zijn relaties, uitgelaten over zijn aandeel bij de overval in Oosterbeek. „Een aantal duidelijke uitlatingen. Ik kan zeker zeventien punten noemen die tegen hem spreken." Bij de 25-jarige verdachte liggen de bewijzen minder stevig op tafel, erkende hij. Over hem zijn onder meer verklaringen van een mevrouw die hem overalls zag kopen die bij de roof in Baarn zouden zijn gebruikt, en van zijn directe chef. „Maar in zijn geval", geeft mr. Rijkers toe, „zijn de bewijzen aanmerkelijk dunner". In de ogen van de rechter evenwel niet dun genoeg om hem direct in vrijheid te stellen. Weduwe Spoor tijdens herdenking:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5