Volgend jaar belastingvrij spaarloon 'Grote inzet ME terecht bij demonstratie 8 mei' Vrouwelijke ambtenaren minder ziek dan mannen Giro rekeninghouders kunnen nu f 1.000,- uit dc muur kunt halen. 24 uur uit de giromaat halen. dat altijd gratis. Binnenland Artsen tikken CDA op vingers over roken Krakers uit politiebureau gezet Gedegen werk enquêtecommissie leidt waarschijnlijk tot niets Nationaal Ombudsman in rapport: den haag anp De Haagse gemeentepolitie heeft bij de jongerendemon- stratie op 8 mei terecht gekozen voor een grote inzet van agen ten en mobiele eenheid. Het optreden van de ME was in het algemeen onvermijdelijk en in grote lijnen weloverwogen en beheerst. Maar zowel bij de voorbereiding als tijdens het optreden zelf is de politie op een aantal punten te kort ge schoten. Deze conclusies trekt Natio naal Ombudsman mr. drs. M. Oosting in zijn rapport naar aanleiding van klachten over het optreden van de Haagse ge meentepolitie tijdens de jonge- rendemonstratie op 8 mei 1993. De tocht van ongeveer 20.000 jongeren door de Haagse bin nenstad liep uiteindelijk uit op een slagveld. Bij de confrontatie met de ME op de hoek Kneuter dijk/Lange Vijverberg vielen tientallen gewonden, de politie hield 52 mensen aan. Zowel de jongerenorganisa ties van FNV en CNV als de Landelijke Studenten Vakbond LSVb en de Tweede Kamerfrac ties van D66 en Groen Links stapten met hun klachten over het politie-optreden naar de National^ Ombudsman. Hij ontving in totaal 28 bezwaar schriften. Onenigheid tussen Bosniërs en Albanezen in opvangcentrum schalkhaar anp Bosniërs die in het tijdelijke op vangcentrum voor asielzoekers in Schalkhaar (gemeente Die penveen) verblijven, hebben gisteravond de vrijlating geëist van mede-bewoners die in de nacht van maandag op dinsdag zijn aangehouden wegens hun betrokkenheid bij een massale vechtpartij met Albanese asiel zoekers. De ongeregeldheden deden zich voor op het terrein van het opvangcentrum. Er werd onder Vrouwelijke gemeente-ambtenaren zijn minder vaak ziek dan hun mannelijke colle ga's. Gemiddeld ligt het ziekteverzuimper centage van vrouwen op 5,4 en dat van mannen op 6.4. Dat blijkt uit onderzoek van het SGBO. het onderzoeks- en adviesbu reau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Volgens onderzoeker P. Castenmiller komt het lagere verzuimpercentage van vrouwelijke gemeente-ambtenaren ver moedelijk doordat zij gemiddeld jonger zijn dan hun mannelijke collega's. Wanneer zwangerschaps- en bevallingsverlof wordt meegeteld, stijgt het percentage bij vrou wen naar 8.4. Overigens is het ziekteverzuimpercentage in Nederlandse gemeenten flink gedaald. In 1990 lag dat nog op 8,5; nu is dat 7/1 Er blijkt ook een directe relatie te zijn tus sen de gemeentelijke organisatie en het ziekteverzuim. Hoe meer inwoners een ge meente heeft, hoe zieker de ambtenaren. Zo ligt het percentage in gemeenten tot 5.000 inwoners op 4.2, en in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners ligt het op 8,3. Volgens de onderzoekers komt dat doordat in kleinere gemeenten de ambte naren meer individuele verantwoordelijk heid hebben, terwijl er een grotere sociale controle is, en omdat er meer mogelijkhe den zijn voor gericht ziekteverzuimbeleid. andere gedreigd met messen. Zes Bosniërs werden gearres teerd. Gisteravond konden vier van hen na verhoor naar het centrum terugkeren. De andere twee worden naar verwachting van de politie in de loop van vandaag vrijgelaten. Over hun aandeel in de vechtpartij kon de politie gisteravond nog niets zeggen. Achtergrond van de spanningen onder de bewoners van het tijdelijke opvangcen trum zijn volgens de politie me ningsverschillen over hun status als asielzoeker. j BB zo n 1000 plekken waar u geld Pcr dagen per week. En Wie die 1000 plekken keurig op een rijtje wil hebben, belt meteen even (gratis) 06-0400 om het nieuwe 'Adressenboekje giromaten' thuisgestuurd te krijgep. POSTBANK De Postbank heeft de i V&D, de Bijenkorf en de Grens- opname per dag uit geldautomaten wisselkantoren. erhoogd van f 500,- naar f 1.000,-. Daarnaast kunnen girorekening- Dat geldt voor alle giromaten bij houders nu ook terecht bij de geld- de postkantoren, sommige vestigingen automaten van de ING Bank. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Forse eisen wegens valsemunterij zwolle Voor de rechtbank in Zwolle heeft officier van justitie mr. W. ten Kate gisteren wegens valsemunterij celstraffen van twee en tweeëneenhalf jaar geëist tegen twee Amsterdammers van 24 en 27 jaar. Zij worden ervan verdacht in april van dit jaar betrokken te zijn geweest bij de oplichting van een autohande laar. De autoverkoper werd bij een transactie met een Opel Cali- bra betaald met 520 valse briefjes van 100 gulden. CDA wil opheldering over afluisteren den haag De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil op de kortst mogelijke termijn van minister Hirsch Ballin van justitie horen of in het verleden telefoongesprekken tussen de toenmalige staatssecretaris Van der Linden en de drukkerij KEP zijn afge luisterd. Het afluisteren zou zich hebben voorgedaan tijdens de paspoort-affaire; het mislukte door Buitenlandse Zaken geleide project waarbij KEP als drukkerij was betrokken. De berichten dat de vroegere staatssecretaris is afgeluisterd kwamen vorige week naar buiten via een voormalige medewerker van de PTT. Vier jaar cel voor doodslag amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 48- jarige Amsterdammer veroordeeld tot een celstraf van vier jaar voor het doodschieten van een 32-jarige plaatsgenoot. Het dra ma voltrok zich op 17 mei in een café in Amsterdam-Zuidoost. De veroordeelde kreeg daar een woordenwisseling met het slachtoffer. De 48-jarige Amsterdammer ging daarop naar huis en keerde terug met twee vuurwapens, naar zijn zeggen omdat hij de indruk had dat de andere man eveneens was gewapend. Het slachtoffer zou het eerst hebben geschoten volgens de ver oordeelde man. Zijn advocate deed daarom een beroep op noodweer. De rechtbank vindt het niet voldoende aannemelijk gemaakt dat het slachtoffer het eerst heeft geschoten en acht de Amsterdammer schuldig aan doodslag. Medische hulp voor Albanië den haag Voor ziekenhuizen in Albanië heeft staatssecretaris Simons van WVC gisteren duizend bedden en 17.500 kilo ver band en andere hulpmiddelen overgedragen aan 'Artsen zonder Grenzen'. De spullen zijn afkomstig uit voorraden die in ons land zijn opgebouwd ten tijde van de Koude Oorlog. 'Artsen zonder Grenzen' zorgt voor het transport naar Albanië en voor de distributie van de goederen. Ze gaan per vrachtwagen naar Italië en daarna met de veerpont naar Albanië. Deze omweg is noodzakelijk omdat het oorlogsgeweld in joegoslavië een recht streekse rit onmogelijk maakt. Vragen over zwart geld Gladio-zaak den haao Fractieleider Lankhorst van Groen Links wil van pre mier Lubbers weten of de Nederlandse staat Gladio-agenten ja renlang zwart heeft betaald. Gladio is de Italiaanse naam van een geheime organisatie die in de NAVO-landen verzet en sabo tage moet plegen tegen een eventuele bezetter. In Nederland heet de organisatie Inlichtingen Operatiën (I O). Gisteren meldde een landelijke krant dat het departement van de minis ter-president hoge officieren, topambtenaren en zakenmensen, die lid waren van I O, tot vorig jaar een inkomen heeft ver strekt met de opdracht niets aan de fiscus op te geven. Opnieuw verbod gevraagd op tabaksreclame De uit drieduizend specialisten, huisartsen en tandartsen be staande Medische Alliantie te gen het Roken heeft het CDA in een open brief gekapitteld naar aanleiding van zijn ontwerp- verkiezingsprogramma. Uit de voornerr\ens op het ge bied van het drugbeleid, ar beidsongeschiktheid, milieu, verkeer en gezondheid leidt de alliantie af dat het CDA een principieel en daadkrachtig be leid wil om ziekte, arbeidsonge schiktheid en voortijdige sterfte tegen te gaan. Maar volgens de artsen is het honderd procent zeker dat het beperken van het roken mo menteel de allerbelangrijkste manier is om ziekte, invaliditeit en voortijdige dood te voorko men. „Softdrugs en verkeerson gelukken vallen daarbij kwanti tatief in het niet." De alliantie stelt dat de CDA- fractie in het Nederlandse en het Europese parlement „er in hoofdzaak verantwoordelijk voor is dat het verbod op ta baksreclame (nog) niet is geëf fectueerd". Intussen stijgt onder jongeren het aantal rokers weer. De artsen vragen het CDA in zijn definitieve verkiezingspro gramma knopen door te hak ken. Vooruitlopend daarop zou het zijn bewindslieden en parle mentariërs kunnen vragen om in november alsnog akkoord te gaan met de Europese ontwerp richtlijn ter beperking van ta baksreclame. „Het zou de ge loofwaardigheid van uw pro gramma ten goede komen", al dus de open-briefschrijvers. Amsterdam Ongeveer veertig krakers zijn gisteren onder politiedwang uit een voormalig politiebureau aan de Amsterdamse Overtoom gehaald. Voor de politie tot ontruiming kon overgaan, moesten eerst ongeveer zestig sympatisanten worden verwijderd. De krakers wilden met hun actie aandacht vragen voor de volgens hen meer dan dertigduizend thuislozen in Nederland. foto anp»ruudhoff Vanaf 1 januari 1994 kunnen bedrijven, instellingen en de overheid hun werknemers belastingvrij spaarloon, winstdeling of aandelenopties geven tot maximaal vijf tienhonderd gulden per jaar. Daar bovenop mag voor nog eens duizend gulden per jaar belastingvrij aan pre miespaarloon worden opgebouwd. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een wetsvoorstel daarover van de kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA). den haag anpduizend gulden en voor echtpa ren tweeduizend gulden. Bij De belastingvrijstelling geldt spaarloon en aandelenopties voor regelingen waarbij de wordt dat bedrag dus verdub werknemer vier jaar lang niet beid. aan zijn geld mag komen of zijn Over de problemen als gevolg aandelenopties te gelde mag van eventuele bevriezing van de maken. Daarom wordt het geld lonen per 1 januari 1994 een gestort op een geblokkeerde re- wens van minister De Vries (so- kening. ciale zaken) stapten Ver- De belastingvrije bedragen meend en Vreugendenhil giste- worden jaarlijks verhoogd om ren heen. Staatssecretaris Van gelijke tred te houden met de Amelsvoort van financiën be- inflatie. Bovendien wordt, vestigde dat het ontwerp-be- krachtens een voorstel van de vriezingswetje van De Vries be- kamerleden Melkert en Smits staande winstdelings- en spaar- (PvdA), de rente- en dividend- loonregelingen niet treft. Nieu- vrijstelling in de inkomstenbe- we regelingen die voor de lasting voor werknemers die CAO's voor 1994 worden afge- van de regelingen gebruik ma- sproken, worden echter wel de ken. verdubbeld. Die rente- en gelijk door het concept-wetje dividendvrijstelling beloopt getroffen, voor elke belastingplichtige nu Fotografen verdringen zich om de Commissie Buurmeijer tijdens de pre sentatie van het ruim 1.400 pagina's tellende eindrapport, foto anp Max Havelaar niet duurder Arti Jessurun gepakt wegens smeergeldzaak den haag anp De politie in Den Haag heeft gisteren de 46-jarige Surinaam se politicus Arti Jessurun aange houden in een woning in Utrecht. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de Surinaam se smeergeldaffaire en meer ih het bijzonder van deelname aan een criminele organisatie, vals heid in geschrifte, omkoping, heling en het in ontvangst ne men van smeergelden. Dit heb ben betrouwbare bronnen be vestigd. Halverwege vorige maand legde Jessurun zijn politieke functies neer. Hij verklaarde toen dat hij overtuigd is van zijn eigen onschuld. Jessurun was ondervoorzitter van de Creoolse NPS, de partij van president Ve- netiaan, en lid van de Staats raad, het hoogste adviescollege van de Surinaamse regering. In totaal heeft de politie nu vijf aanhoudingen verricht. Be gin juni arresteerde de politie twee Nederlandse directeuren van im- en exportbedrijven die worden verdacht van omkoping van diverse topambtenaren in Suriname om zo orders te be machtigen. Het zou om miljoe nen guldens smeergeld gaan. Eind juli werden nog eens twee tussenpersonengearresteerd. den haag marc peeperkorn Het ruim 1.400 pagina's tellen de eindrapport van de parle mentaire enquêtecomissie soci ale zekerheid heeft geen titel. Er is wel over gesproken, maar de enige suggestie („Het is nieuwe maan en het wordt aanzienlijk frisser") stuitte op weerstand binnen de verder eensgezinde enquêtecommissie. Te poëtisch, luidde het oordeel, te ver af van het dagelijkse politieke bedrijf. Het ontbreken van een titel is typerend voor de status van het eindrapport. De negen leden van de enquêtecommissie be strijken weliswaar alle politieke partijen, maar het rapport is ge schreven als team van negen 'deskundigen'. Niet op partijpo litieke titel dus, en ver weg van beslommeringen als politieke haalbaarheid. Dat is dan ook de zwakke plek in het gedegen eindrapport van de commissie: de aanbevelin gen zijn drastisch maar worden niet in brede kring politiek ge dragen. Gaandeweg het onder zoek zijn de commissieleden, overstelpt door informatie, af gestapt van hun partijpolitieke stokpaardjes om zo tot een hard en unaniem oordeel te komen. De Ziektewet moet afgeschaft, de onlangs grondig verbouwde WAO moet wijken voor een nieuwe regeling, en de WW-re- gels dienen verder te worden aangescherpt. De dominante rol die vakbonden en werkgevers organisaties spelen bij de uit voering van de werknemersver zekeringen moet verdwijnen. De commissie is boven de partijpolitiek uitgestegen, ver klaarde voorzitter Buurmeijer gisteren bij de presentatie van het eindrapport. En hij hoopt dat de Tweede Kamer hetzelfde zal doen. Die hoop lijkt ijdel. „De com missie staat niet met beide be nen op de grond", concludeert de vakbond MHP. Waar de commissieleden na een jaar in tensief samenwerken tot eensluidende conclusies ko men, is dat niet het geval bij de werkgevers, werknemers en po litieke partijen. Natuurlijk spre ken alle fracties in de Tweede Kamer hun waardering uit voor Buurmeijer en de zijnen. En ze steunen het streven naar min der uitkeringsgerechtigden. Maar waardering is iets anders dan instemming. Die zal er ook niet komen als de twee regeringspartijen hun net gepresenteerde ontwerp- verkiezingsprogramma's serieus nemen. De PvdA schrijft daarin: .Algemene wijzigingen in de opzet en structuur van de socia le zekerheid, in het hijzonder de werknem ersverzekeri ngen (WAO, WW, Ziektewet), zijn op dit moment niet aan de orde". Probeer dat maar eens te rijmen met de ommezwaai die de en quêtecommissie voorstelt. Verder wil de PvdA-program- commissie de „bestuurlijke be trokkenheid van werkgevers en werknemers bij de uitvoering van de werknemersverzekerin gen handhaven", waar de en quêtecommissie de bedrijfsver enigingen wil afschaffen. In haar reactie laat de PvdA-fractie dan oók weten vraagtekens te plaatsen bij de voorgestelde wij zigingen in vooral Ziektewet en WAO. Het CDA kiest er in zijn ver kiezingsprogram voor de Ziek tewet, WW en WAO geheel over te dragen aan de sociale part ners. Wat de Ziektewet betreft, spoort dit met de aanbevelin gen van Buurmeijer. Maar de nieuwe WAO die de enquête commissie voor ogen staat, moet worden uitgevoerd door een onafhankelijke instantie. De WW wordt een zaak van de ar beidsbureaus waar de overheid een stevige vinger in de pap heeft. Vandaar de wat zuinige reac tie van de CDA-fractie op het eindrapport. „De enorme sprong die de commissie maakt van analyse naar aanbevelin gen, brengt voor de CDA-fractie nog een aantal vragen mee", laat de partij beleefd weten. Te kort door de bocht dus, en zeker niet rijp voor klakkeloos overne men. De WD omarmt het enquête rapport en ziet het als opstapje naar een ministelsel. Groen- Links wijst de aanbevelingen grotendeels af, terwijl D66 een en ander „interessant" vindt en geen duidelijk oordeel uit spreekt. Dat doet de vakbeweging wel. Die brandt de voorstellen af en meent dat er geen steun voor bestaat bij de Nederlandse werknemers. De christelijke werkgeversorganisatie NCW he kelt op zijn beurt het opheffen van de bedrijfsverenigingen en vreest dat de kosten van dc nieuwe WAO uit de hand zullen lopen. Het VNO houdt voorals nog zijn kruit droog. De vrees van Buurmeijer dat de aanbevelingen in 'zijn' rap port door de uiteenlopende op vattingen onderuitgaan, lijkt te worden bewaarheid. Daarmee bevestigen dc politieke partijen en de sociale partners het beeld dat de enquêtecommissie zo helder heeft weergegeven: door onderlinge verdeeldheid blijven noodzakelijke wijzigingen van het sociale stelsel uit. Een kamermeerderheid die de aanbevelingen van de en quêtecommissie steunt, is voor alsnog niet voorhanden. Mocht die tijdens het kamerdebat over het rapport toch ontstaan, dan moeten de sociale partners nog worden overtuigd. Want waar het kabinet enerzijds werkge vers en vakbonden smeekt om loonmatiging, kan zij hen op andere terreinen niet bruske- ren. Ook deze „verlammende houdgreep" is door de enquête commissie scherp geanalyseerd. Het titelloze rapport van Buurmeijer dreigt hiermee een 'interessant en gedegen' discus siestuk te worden, zonder prak tische gevolgen. Het is immers zeer dc vraag of de Tweede Ka mer zichzelf bij de haren uit het moeras van verdeeldheid kan trekken, zoals dit de enquête commissie wel is gelukt. Wijzigingen van het sociale stelsel op onderdelen liggen meer voor dc hand: volgend jaar bij de kabinetsformatie. Dan zijn de nieuwe politieke krachtsverhoudingen uitgekris talliseerd. Tevens beschikt dc Tweede Kamer tegen die tijd over de resultaten van de on derzoeken naar bijstandsfraude en de visie van minister De Vries en staatssecretaris Wallage (sociale zaken) over de toe komst van de sociale zekerheid. Dat geeft de partijen wat meer wisselgeld voor politieke com promissen. utrecht anp Max Havclaar-koffic wordt niet duurder. In tegenstelling tot Douwe Egberts die gisteren een prijsverhoging van 15 cent per 250 gram koffie bekendmaakte, blijft de koffie van SOS Wereld handel gelijk in prijs. Deze orga nisatie, opgezet om koffieboe ren in de Derde Wereld een be tere opbrengst te geven, heeft een eigen prijsbeleid en hoeft zich niets aan te trekken van wat dc grote koffieproducenten doen. Deze hebben samen afge sproken de export naar ons land te beperken, waardoor automa tisch het aanbod kleiner en de prijs hoger wordt. Rijkswaterstaat helpt Oekraïne den haag anp Nederland gaat Oekraïne hel pen met de bestrijding van de vervuiling van de rivier de Don en de Zee van Azov. Medewer kers van Rijkswaterstaat zullen daar samen met het bedrijfsle ven gaan adviseren over de wa terkwaliteit. Naast hulp ter plaatse zullen Oekraïners ko men kijken naar de Nederland se aanpak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3