Richard Krajicek gebruikt agressie te laat Timman bezit ongedachte veerkracht Bethlehem en Mens zijn nog kansrijk in Masters Sport MASTERS WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 981 27 Hongaarse doelman overleden Boedapest De populaire Hongaarse doelman Gabor Zsiboras is gisteren in een ziekenhuis in Boedapest overleden. Hij werd 35 jaar. Zsiboras behoorde tot de Hongaarse nationale selectie, die vandaag voor de WK tegen Rusland speelt. Vorige week woens dag zakte hij tijdens een oefenwedstrijd met de nationale selec tie in elkaar en lag sindsdien in coma. Zsiboras speelde 361 wed strijden voor Ferencvaros en MTK en vier interlands. Zoltan Vegh van Raba ETO heeft zijn plaats in de selectie overgenomen. Judoka Theo Meijer stopt Rotterdam Judoka Theo Meijer doet niet mee aan het t om het wereldkampioenschap. De Amersfoorter heeft besloten te stoppen met topsport. Dat maakte hij gisteren in Rotterdam bekend. Meijer stopt drie weken voor de titelstrijd, die in Hamil ton (Canada) wordt gehouden. De 28-jarige halfzwaargewicht zegt niet meer het gevoel te hebben dat hij kampioen kan wor den. Rustige etappe voor Italiaanse Fanini charleville-mezieres In de zesde etappe van de Ronde van de EG voor vrouwen is het peloton na 121 langzame kilometers nage noeg compleet aan de finish gekomen. De Italiaanse Fanini won de sprint. Marion Borst uit Leiderdorp werd negende. In het klassement bleef Van Moorsel als tweede geklasseerd op 2 mi nuten en 36 seconden achter de Belgische Van de Vijver. Marseille naar Zwitserse rechter parijs Olympique Marseille zal de beslissing van de UEFA de club wegens een omkoopschandaal voor een jaar te schorsen voor deelneming aan het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen bij de Zwitserse rechter aanvechten. Dit om dat de Europese voetbalunie zetelt in dat land. Ook Becker en Courier uitgeschakeld op US-Open Richard Krajicek gebruikte zijn agressie gisteravond op de US Open iets te laat. Na zijn nederlaag tegen Andrei Medvedev in de vierde ronde zette hij in de catacomben van het Louis Armstrong-stadium een opdringerige ca meraman opzij en gebruikte daarbij zijn elleboog. Zijn coach Rohan Goetzke dekte hem in de rug en brieste als een stier. 'Shit, shit, shit' riep de Australiër. new york rob van der zanden Terwijl vertrouwensarts Ted Troost de schouders ophaalde („Het leven gaat door") liepen de frustraties bij speler en coach hoog op. De knullige manier waarop de 21-jarige Hagenaar in vier sets - 6-4, 3-6,6-1,7-6 (7- 4) - werd afgeserveerd gaf daar alle aanleiding toe. Net toen de 19-jarige man uit de Oekraïne een slechte periode doormaakte in de wedstrijd, groeide Krajicek met de game. Hij nam risico's, had de beste slagen en serveer de steeds beter. Hij leek een vijfde set uit het vuur te slepen, toen hij setpoint in de vierde kreeg, maar verknalde zijn kan sen op kinderlijke wijze. Het stond 5-4 voor Krajicek in de vierde en 30-40 op de service van Medvedev, die veel onnodi ge fouten maakte op dat mo ment en nerveus was. In plaats van geduld koos Krajicek op het break- en setpoint voor een on stuimige klap die ver uit ging. Die misser zou doorklinken in de volgende punten. Hpt werd 5-5 en hij leverde zelfs zijn op slag in: 5-6. Het lot leek beze geld, maar Krajicek overleefde in de servicegame van zijn te genstander eerst een match point met een schitterende backhandvolley. Daarna kwam hij op breakpoint en met een prachtige forehandpassing zette hij de 6-6 op het bord. De tie break was de beloning voor zijn MASTERS IN CIJFERS Uitslagen dinsdag HEB (A): Lugthart - Gumau 6-2 6-3. DEB (A): Zonderop - Crama 7-5 6-2, Bethlehem - Crama 6-3 5-7 6-4 (B): Mens - Kruit 6-3 6-4. Buis - Berkhout 6-2 6-0. HEC (A): Van den Berg - Van Sterkenburg 6-4 6-4. Van Tongeren - De Vries 6-4 7-6. (B): Brand - Serl.er 6-4 6-4, Van Hal - Hamming 7-6 1-6 6-4 DEC (A): Boers - Berg 6-1 6-0, Van der Sman - Van der Gug- ten 6-1 3-6 6-2 (B): Halenbeek - Polla 6- 0 7-5 HDD (A): Feitzoet/Bouwmeester - Moerer- /Kales 6-3 1-6 6-3 (B): Visser/Kleian - Van Deurse/Zuidam 6-4 1-6 7-5 (C): Wolters- /Kopen - Verhaar/Schaap 6-4 3-6 7-5. (D): Van der Kwaak/Van Roekei - Van Kampen- /Van Doesseiaar 1-6 6-1 6-1. (E): Meppe- link/Plug - Willems/Jansen 3-6 6-3 6-3. Meppehnk/Plug geplaatst voor eindronde. (F): Gunthardt/Remery - Bos/Van der Meij- den 6-4 6-4 (G): Van der Does/Schippers - Jongbloed/Pouw 6-2 6-4. (H): Kor/Dusos- wa - Kaspersen/Leeuwenburgh 0-6 7-6 6- DDD (A): Van der Plas/Hoogeveen - Blom/Philippa 6-3 6-3 <B): Walraven/De Zwart - Knops/Van Heermgen 6-4 6-3. (G): Franse/Van der Meer - Klein/Van Klink 7-6 6-7 6-4. (I): Beelen/Timmer - Johng/Van der Velde 6-4 5-7 6-4. Vries. 15.00: HEB (A): Lugthart - Fleischeuer. DEB (A): Zonderop - Jonk man 16.00: HEC (A): Van den Berg - De Vries. 17.00: HÊC (A): Sterkenburg - Van Tongeren HED (B): Rusman - Star DED (B): Derks - Sterk. HDD (F): Bos/Van cler Meijden - Denkers/De Vos 18.30: DEB (B): Mens - Berkhout. HEC (B): Brand Hamming. HEC (B): Seriier - Van Hal HED (B): Hertzberger - Poot HDD (G): Star/De Moov - Jongbloed/Pouw 20.00: HED (A): Rothbarth - Bolten. DED (A): Rijnders - Boers. HDD (H): Van Klink/Lek - Kasper sen/Leeuwenburgh HDD (I): Admiraal/Leu- nnk - Koeleman/De Wolff HDD (J): Van lersel/Homan - Gruneveld/Koster 21.30: HDD (A): Pebesma/lJsseimuiden Feit zoet/Bouwmeester HDD (B): Van Zand- wi|k/Felkers - Visser/Kleian. HDD (E): Ko ning/Van der Graaf - Willems/Jansen DDD (C): Van Eeden/Hagedoorn - Poorta/Schra- ma DDD (D): Van Ruiten/Scholtes - Schra- ma/Vander Zee Programma donderdag 13 00: DDD (A): - Meesters/Van Halen B>om/Ph,iippa 13.30: DDD (B): De Mare- /Steenvoorden - Knops/Van Heermgen. 14.00: DDD (F): Van der Wereld/Van der Zwet - Bouhuys/De Vries. 15.00: DED (B) Cornel-ssen - Sterk. leiden peter klein tennismedewerker Ingrid Kruit en Renee Crama zijn uitgeschakeld voor de Masterstitel in hun ecategorie, de B-vrouwen. De krachtsver schillen in de C-Masters zijn gering. Van het elite-achttal bij de mannen kunnen de vier winnaars van gisteren aan staand weekeinde alsnog bui ten de prijzen vallen. De dins dag was al bijna an derhalf uur oud, voor dat in twee partijen uit het avond program ma van maandag winnaar en verliezer bekend Jeroen Boogmans toonde zich hierin de meerde re van de revelatie van dit sei zoen, de als derde geplaatste Gert-Jan Egberink. Marco Vis ser klopte Jeroen Vink na drie lange sets. Ondanks het nach telijk uur bleef de B-poule van het Masterstoernooi topsport bieden. De Katwijkse winnaar van het eerste treffen en de Hillegomse verliezer van het tweede duel kregen kregen van de wedstrijdleiding extra tijd zich te herstellen van de geleverde prestatie. De partij van gisteren, waarin Vink door een zege op Boogmans weer terug is in de race. werd uitge steld tot vandaag. Bij de B-vrouwen grepen Jo- zwolle/londen anp De veerkracht van een trampo line was niets vergeleken met de wijze waarop Jan Timman gis teren counterde in zijn tweede partij om de FIDE-wereldtitel schaken tegen Anatoli Karpov. De vondst die hij dit keer ter tafel bracht, deugde wel, waar na hij het verkregen voordeel op indrukwekkende wijze uitbuitte. Na vijf en een half uur spelen legde de oud-wereldkampioen zich bij het onvermijdelijke neer. Timman zoog het opzwel lend applaus van de overvolle Zwolse bioscoopzaal gretig in. Met 1-1 en nog 22 partijen te gaan is hij nog lang niet uitge teld. Of de heren in Londen daarvan maar nota wilden ne- Daar begonnen Kasparov en Short, die bij het naspelen van de eerste partij uit Zwolle onge twijfeld besmuikt hebben gela chen aan hun eigen match om het wereldkampioenschap. De kortere bedenktijd aldaar wreekte zich meteen. Terwijl hij enigszins beter stond, verloor Short met zwart op tijdsover schrijding op de 39ste zet. Ter wijl de scheidsrechter zich voor over boog om de klok stil te zet ten, viel ook de vlag van Kaspar- Richard Krajicek. foto archief goede spel en lef op dat mo ment. In die barrage echter begon hij mCT een dubbele fout. Med vedev mocht op 5-4 de wed strijd uitserveren. Met een ace bereikte hij zijn tweede wed- strijdpunt. Hij maakte geen fout en Krajicek was 'exit'. Toen Krajicek een half uur na de wedstrijd tot bedaren was gekomen stond hij nog steeds achter de 'wilde' klap die hij op setpoint afleverde. „Als ik niet voor het punt ga en Medvedev ov. In de Nieuwe Buitensocië teit keek men halsreikend uit haar nieuws vanuit het Londen- se Savoy-theater. Maar tot een vlotte zetuitwisseling tussen de concurrerende organisaties kwam het niet. In eerste instan tie eiste men vanuit Londen be taling. Toen in plaats daarvan als tegenprestatie het zetver- loop van Karpov Timman werd aangeboden, weigerden de uit gaande faxen dienst. Maar ook zonder het nieuws vanuit de Britse hoofdstad was er in Zwol le genoeg te beleven. Naarmate duidelijk werd dat Karpov Timmans nieuwtje op de veertiende zet danig had on derschat, stroomden de schaak liefhebbers toe zodat het een fiks gedrang werd in de speel zaal en bij het commentaar van John van der Wiel één étage ho ger. Het ging om een finesse in een op zichzelf rustige Dame indiër. Het nemen van de wit- pion op e4, waarvan Timman zich bediende in plaats van het veel normalere dxc4 was nota bene door Karpov zelf in de toernooipraktijk geïntrodu ceerd. De Rus zette er destijds Ador- jan mee van het bord. In plaats van direct met de loper terug te nemen, wat hij toen deed, koos Karpov ditmaal na 35 minuten scoort is het verhaal weer dat ik te aarzelend ben geweest. Je moet keuzes maken en dat deed ik. Dat neemt niet weg dat ik er van baal. Dit is een gemiste kans om hier ver te komen. Er zijn veel toppers weggevallen. Laat ik het zo zeggen: het is een gemiste kans om jezelf niet de kans te geven zo ver te komen. Er waren mogelijkheden en ik rook mijn kansen. Medvedev werd nerveus en ging er niet meer voor." Krajicek en Medvedev, res pectievelijk de nummers acht en negen van de wereldranglijst, stonden aanvankelijk gepland op het centre-court. Vanwege de regenpauzes werden ze later naar de grandstand (het sta dionnetje naast het Louis Arm strong-stadium) gedirigeerd. In de partij had Medvedev (in het Russisch betekent Medvedev 'beer') vaak de briljante openin gen als hij in het nauw werd ge dreven. Met de dubbelhandige backhand passeerde hij bij vla gen even achteloos als subliem. peinzen voor een opstoot van de c-pion. De database gaf een verklaring voor die merkwaardi ge handelwijze. Tegen Lasja Dzandsgava had Chandler laten zien hoe je een dergelijke stel ling met zwart moet tegenspe len. Wat uiteraard de keus van c5 niet rechtvaardigde. „Het was zo ongeveer de verliezende zet", zou gastgrootmeester So- sonko uren later bij de nabe- trachtingconstateren. De oud-wereldkampioen kon alleen de partij gaande houden door gedwongen de kwaliteit te geven, waarna Timman met de Rechtdoor of cross, het maakte hem niet uit. Krajicek stond met lege han den en dat deed pijn. Het was een schrale troost dat hij zich tussen de echte wereldtoppers bevond bij de uitgang van Flus hing Meadows Corona Park. Ook Jim Courier en Boris Bec ker gingen eruit gisteren. De als eerste geplaatste Amerikaan kreeg een dreun van de onbe kende Cedric Pioline - 7-5, 6-7 (7-4), 6-4, 6-4 - en de Duitser verkeek zich lelijk op Magnus/ Larsson. De Zweed, die een maand geleden het Nederland se tennis in rouw dompelde door van Krajicek te winnen op het Malieveld, zorgde voor een Stunt door in vier sets te winnen van de als vierde geplaatste Becker: 6-2,6-3,3-6, 7-5. In de bovenste helft van het schema staan daardoor nu de kwartfinalewedstrijden Pioline- Medvedev en Larsson tegen Wally Masur op de rol. De favo rieten zijn hier naar huis en de kwartfinale ziet er eigenlijk niet krachtzet e6-e5 het witte cen trum opblies. Karpov hield het dan nog 26 zetten vol maar zijn lichaamstaal sprak boekdelen: hij geloofde er niet meer in. „Ik heb eigenlijk nooit gezien dat Karpov met wit drie of vier zetten na de opening al verloren stond", wroette Sosonko in zijn geheugen. „Deze klap moet heel pijnlijk zijn aangekomen." Het is in de bijna honderdjarige geschiedenis van de FIDE alleen bij Botwinnik-Smislov een keer voorgekomen dat de match om de wereltitel begon met over winningen voor zwart. uit voor een Grand Slam-toer- Het zal extra pijn doen voor Richard Krajicek dat hij in dit veld moest afhaken. Nog nooit haalde hij de finale van een Grand Slam-toernooi. Als er ooit kansen waren dan was het nu wel. Maar rond middernacht spatte in New York zijn droom als een zeepbel uit elkaar. In Nederland kraaide alweer de eerste haan, in Amerika kraaide geen haan meer naar Krajicek. Graf verder new york «gpd Steffi Graf moest gisteren op de US Open voor het eerst echt aan de bak. Na vier rondes die bijna allemaal op een walk over leken, kreeg ze van Gabriela Sa- batini serieus tegenstand. Maar veel verder dan een driesetter liet de 24-jarige Duitse het niet komen: 6-2,5-7,6-1. De kruistocht van een zondagtrainer (lees en huiver in de krant van afgelopen zater dag) is op zaterdag niet goed gevallen. Een ding is na de verbale eruptie van Ruud de Groot wel duidelijk geworden: de Leidse trainer kan een baantje bij de zaterdagtoppers wel vergeten. Met uitlatingen als 'In de Bollenstreek halen ze alle goede zondagspelers weg' en 'in die dorpen zit blijkbaar nog voldoende zwart geld' heeft De Groot zich niet popu lair gemaakt. RB-secretaris Gerard van Zuij- len kan zich nauwelijks inhou den om de trainer van Wilhel mus van repliek te dienen, maar het bestuur van de zater dageersteklasser heeft beslo ten om niet te reageren op de aantijgingen van De Groot. Die het RB zéér kwalijk nam dat het drietal Klaassens, Fa- ber en Hup (laatstgenoemde trok zijn overschrijving weer in) naar het bloemendorp werd gelokt. Bert Clavan, mis ter Rij nsburgse Boys, reageert wel. maar dan op persoonlijke titel. .Ais Rijnsburg zo veel zou be talen, dan moet Rick Hup bij Wilhelmus meer hebben ge- langen. Ja toch? Hij is weer bij ons weggegaan. Laat me toch niet lachen. Hij heeft Vicor Tebbens (ex-VCS, nu Wilhel mus) vlak voor onze neus weg gekaapt. Dus hij doet precies hetzelfde. Vraag het maar aan jan de Jong. de trainer van VCS, die is nog ziedend op De Groot. En ach, moet je verder wakker liggen van zoiets? Hij heeft de deur voor zichzelf bij de bollenstreek-clubs dichtge slagen Bij Quick Boys hoeft Ruud de Groot niet meer aan de deur te kloppen voor een sollicitatie. Voorzitter Arie Guyt: Weet je wat ik denk? Dat me neer De Groot graag trainer wil worden van een zaterdagtop per. Nou, dan moet hij vooral op deze manier doorgaan, dan komt hij natuurlijk nooit aan de bak." Guyt vermoedt dat jaloezie de drijfveer is van de houding van de trainer. „Als het goed met je gaat. en het gaat goed met de clubs uit de bollenstreek, dan word je nu eenmaal overreden door jaloe zie. Die man heeft zich niet meer in kunnen houden en zal zich nu wel opgelucht voelen. Weet je wat ik zo vreemd vind? Dat hij dit allemaal via de pers speelt. Dat vind ik toch vreemd van iemand die nota bene do cent is bij de KNVB. Guyt plaats evenzeer vraagte kens achter de uitspraken van ex-ADO Den Haag-prof Albert van Oosten (gedaan in de Haagsche Courant), die stelde dat Quick Boys vijftien mille overhad voor de voetballer. Guyt, na een diepe zucht: „Luister, eigenlijk wil ik hele maal niet op dergelijke onzin reageren, maar op de ledenver gadering werden er vragen over gesteld, dus ik moet wel reageren. Natuurlijk wordt er bij Quick Boys wat gedaan, wij zijn niet roomser dan de Paus, maar om zulke bedragen moet ik lachen. Dan, gekscherend: De eersti 'olgende die betaald wordt bij Quick Boys is de voorzitter. Zijn collega van de w Katwijk, Gerrit de Best, reageert ingeto gen op de kruistocht van De Groot: „De uitspraken zijn geheel voor zijn rekening. Ach. zo bijzonder zijn dergelijke teksten toch niet in de voetlxillerij. Kijk maar in het betaalde i •octal. Zo heb je ruzie en een half jaar later ben je de grootste vrienden. Voetbalscheidsrecht ers staan te boek als onkreukbaar. Natuurlijk zijn de mannen in het zwart ook maar gewone mensen, die in hun vrije tijd wedstrijden in goede banen proberen te leiden. Dat gaat de arbiters niet altijd foutloos af, maar hun goede bedoelin gen staan buiten kijf. Daarom wekt het verbazing, dat een internationaal voet baltoernooi voor scheidsrech ters op de velden van voetbal vereniging Katwijk op zater dag 15 mei zo'n onverkwikke lijke afloop kende. Niet op het veld. maar in de kantine liep het uit de hand. Na afloop van de geslaagde voetbaldag. inclusief koud buffet, ontving penningmeester Karei Kadiks van de COVS van de afdeling Leiden namelijk geen 'wissel geld' van de uit de eigen gele deren gerecruteerde commis sie, die die dag verantwoorde lijk was voor het reilen en zei len in de kantine. Geen commentaar". is het eerste wat de Leidse schatbewaarder kwijt wil. „De zaak is in hbnden van de Katwijkse politie. Wij zijn in blijde verwachting over de af loop van de zaak. Daarmee bedoel ik, dat ik blij zal zijn als deze vervelende zaak uit de wereld is. Maar als bestuur hebben wij gezegd tot die tijd naar buiten toe geen medede lingen te doen. Zo langde zaak niet is bewezen, kunnen wij geen naam van een schul dige noemen. Wanneer de zaak is afgerond, weet ik niet. Ik zal eens contact opnemen met de politie, maar ik wil die jongens ook niet opjagen. Zij hebben het waarschijnlijk al druk genoeg." Dan is het verduisterde be drag zeker niet duizelingwek kend hoog? Kadiks, nog steeds met het slot opzijn lippen: Daar laat ik mij niet over uit. Maar of het nu om honderd gulden of tienduizend gulden gaat, als penningmeester wil ik mijn kas kloppend hebben. Daarom is er, mede op aanra den van een jurist in onze ver eniging, officieel proces ver baal opgemaakt. Chef van de districtsrecher che Hou waart van de Kat wijkse politie doet minder ge heimzinnig over de hoogte van de verduisterde som. Kasgelden ter hoogte van zo'n drieduizend gulden". noeïnt hij als het vermiste be drag, waarvan inderdaad aan gifte is gedaan. „Dit is één van de kleinere zaakjes die bij ons in behan deling zijn. Wij zijn bezig met het verhoren van getuigen, van wie sommigen net terug zijn van vakantie. Ophelde ring is er nog niet en ik weet ook niet of die er ooit komt Het geld wordt nog steeds ver mist. Maar het kan zelfs ge beuren dat het ineens terug komt. Hangende het onderzoek laat het COVS-bestuur niet het achterste van zijn tong zien. Die zwijgzaamheid zou de verdenking bij de penning meester kunnen leggen. Kadiks is daarvoor niet be ducht. „In de vereniging bestaat geen enkel probleem met de pen - ningmeester, al leven er uiter aard wel vragen over deze zaak. Maar ik heb nog geen geluiden gehoord, dat er /*»- hoefte bestaat aan een extra algemene ledenvergadering, leder lid heeft i<an ons een brief over deze zaak gehad. En over veertien dagen nebben wij weereen bestuursvergade ring. volgens de planning de eerste na mei. scV» Da landa Mens en Marieke Bethlehem de mogelijkheid zich alsnog in de kmisfinales van aanstaande zaterdag te spelen. Mens had zich goed hersteld van de vermoeiheid van maandag, toen het treffen met Carlijn Buis pas na ruim drie uur felle strijd in drie sets verloren was gegaan. Daarbij trof de Voorhoutse Ingrid Kruit in een beduidend min dere vorm dan maandag en was de klus in twee sets re latief snel ge klaard. De Merenwijkse hoge klasse ring uitge schakeld. 's Circ^ Rabobank fS Bethlehem moest win nen van Re- nee Crama, die eerder op de dag tegen Bionda Zon derop al tegen haar tweede verliespartij was aangelopen en derhalve kansloos voor een vervolgoptreden was. De Nieuw Vennepse wilde echter niet zonder slag of stoot de B- Masters verlaten en bood tot ver in de derde set degelijk weerwerk aan Bethlehem. De Alphense was met 6-4 niette min de gelukkigste speelster. Carlijn Buis ondervond nau welijks tegenstand van Cindy Berkhout, die zich via Mens alsnog voor de kruisfinales kan plaatsen. Of de Master van 1990 en 1991 de mede werking krijgt van de winna res van vorig seizoen valt te betwijfelen. De altijd en overal aanwezige tennisfan Tine Kasten neemt de tijd om over de verrichtingen van Jolanda Mens te lezen, terwijl de speelster zelf zich op de baan inspant. foto loek zuyderduin ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER EN ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27