Wassenaar heeft z'n eigen uitdag 'De roman zit goed in elkaar' Cultuur&Kunst Tina Turner veroorzaakt paniek tijdens filmfestival 'Rijnsburgs museum telt te weinig bezoekers' Warenar brengt boeken op toneel CONGRESGEBOUW >- WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Acteur Willem Wagter overleden den haag/delft De acteur WiUem Wagter, tot vorig jaar verbon den aan het Haagse gezelschap De Appel, is zondag in zijn woonplaats Delft overleden. Wagter is 60 jaar geworden. Wagter begon zijn loopbaan in 1951 bij het gezelschap van Greta Meyer. Hij speelde bij verschillende groepen totdat hij in 1977 bij De Appel kwam. Tweemaal werd hij onderscheiden. Voor zijn rol van Sly in 'De Feeks van Shakespeare" kreeg hij de Arlecchino voor de beste mannelijk bijrol. Verder kreeg hij de Proscenium- prijs voor de rol van Sriilik in Ghetto' van Joshua Sobol. Willem Wagter was ook veel op televisie en film te zien, laatstelijk - in 1990/1991 - in de tv-topper Medisch Centrum West. Johnny Hallyday onwel bij optreden parus Johnny Hallyday is maandagavond tijdens een optreden in Avignon onwel geworden. EHBO'ers wisten de 50-jarige Fran se rocker weer op te lappen, waarna hij zijn concert voltooide. Volgens manager Jean-Claüde Camus hadden artsen Hallyday vorige week aangeraden enkele dagen rust te houden om te her stellen van bronchitis. Maar Hallyday wilde daar niet van weten. Laatste kunstmarkt in Lisse lisse Op het Vierkant in Lisse wordt aanstaande zaterdag de laatste kunstmarkt van dit seizoen gehouden. De belangstelling voor deze markt is de afgelopen weken erg groot geweest zodat de organisatoren zich hebben voorgenomen om ook volgend jaar weer kunstmarkten op het Vierkant te houden. Veel kunste naars hebben hun medewerking al toegezegd. In een poging om het filmfesti val van Venetië het soort spek takel te bezorgen waar 'Cannes' patent op heeft presenteerde Brian Gibsons deze week zijn film 'What's love got to do with it', gebaseerd op het levensver haal van Tina Turner, met veel aandacht voor de klappen die ze te incasseren kreeg van Ike. Het is een onderhoudende film met puike hoofdrollen van An gela Bassett en Laurence Fish- burne. Maar er zijn eerder ook 'biopics' gemaakt over Buddy Holly en Jerry Lee Lewis die on danks hun kwaliteit geen potten konden breken bij het grote pu bliek. Hopelijk treft 'What's love got to do with it' (alleen al de openingsscène is hartverove- rend) een beter lot. Hoe het ook zij, het festival vond dat Tina Turner in hoogst eigen persoon bij deze Europe se première aanwezig moest kunnen zijn. De vedette bleek bereid om op weg naar de Sta tes een korte tussenstop te ma ken om een persconferentie te geven die niet langer mocht du ren dan 15 minuten en die na lang wachten 's nachts om een uur inderdaad plaatsvond. Ineens had de festivalorgani satie bedacht dat het 50-jarige festival, na de recente aanslagen in Rome en Florence, wel eens het volgende Italiaanse cultuur monument zou kunnen zijn waar de mafia een visite-kaartje zou willen afgeven. Absurde vei ligheidsmaatregelen veroor zaakten een hoop paniek, ge drang, gevloek en getier onder de persvertegenwoordigers die in groepjes van vijf werden ge fouilleerd en toegelaten tot de conferentiezaaal. Daar kon men er vervolgens getuige van zijn hoe Tina een partijtje gouden platen overhandigd kreeg en desgevraagd verklaren kon dat jze 20 jaar geleden inderdaad voortdurend ernstig door Ike mishandeld werd, dat ze hoopt dat deze film een troost zal zijn voor iedereen die eveneens veelvuldig gemolesteerd is en dat zij in elk geval haar gevoel van eigenwaarde ruimschoots heeft weten te herstellen door inmiddels al weer twee decen nia het Zen-boeddhisme aan te hangen. Concerten, lokale pop, kunst en het schilderen van een schutting Het beschilderen van een schutting, een toneelstuk waar bij de toeschouwers zelf het eind mogen bedenken en spelen en een een demonstratie Schots dansen. Het is een kleine greep uit het programma waar zaterdag 11 september Wassenaar het culture seizoen mee inluidt. Onder het motto 'Van straat naar theater' houdt het dorp zijn eigen uitdag. Een wandelroute voert de bezoeker langs allerlei culturele organisaties, gevestigde kunste naars en aanstormend talent van de eindexamenklas kunst van het Rijnlands Lyceum Wassenaar. wassenaar letty stam Het beginpunt is de hoek Lang straat en Gravestraat waar bur gemeester P. Schoute het start schot geeft om 11.00 uur. Offi ciële openingshandeling is het beschilderen van de schutting rond de nieuwbouw van de Ra bobank en Postbank. De leden van de Vereniging van Wasse- naarse Beeldende Kunstenaars gaan samen met de jeugd aan de slag. Nog niet duidelijk is of de burgemeester ook een bij drage levert. De wandeling gaat door de Langstraat naar het plein rond de Dorpskerk, voor de gelegen heid omgedoopt in Place du Tertre waar tekenende en schil derende artiesten zijn te vinden onder de parasols. Hier staan ook de informatiekramen van de diverse culturele verenigin gen. Omdat de Dorpskerk 900 jaar bestaat en het zaterdag ook Open Monumentendag is. kan de wandelaar vanaf 11.40 uur een tentoonstelling bezichtigen. De Kerkconcerten Wassenaar en Excelsior geven ter ere van dit eeuwfeest een optreden on der de naam 'Orgel en Koper'. Tussen de rondleidingen door spelen onder meer ook Vocali- ter, Joly Cantare, het Jeugd Symfonie-orkest Streekmuziek- school, Het Van Wassenaer En semble en het Wassenaars Ka merkoor. Wat Wassenaar aan pop bands heeft, is vanaf 11.30 uur te horen vanaf de podiumwa gen aan 't Jdoosterland. Aquari us van de Streekmuziekschool begint waarna The Passengers volgen met ballads van eigen hand. Vanaf 13.30 uur stelt Mordant Requim, van de ISH International School The Ha gue, sociale en politieke gebeur tenissen aan de kaak. Een uur later spelen twee bands van het Rijnlands Lyceum Wassenaar jazzy improvisaties en popwerk van eigen hand. T'ai chi In gebouw Dorpscentrum spe len vanaf 12.00 uur het Jeugdor kest van Harmonievereniging Exelsior, het accordeonorkest DVS, Mimicri houdt een open bare toneelrepetitie en Free Sty le Dancestudio geeft demon straties. Op het open podium aan de Langstraat zijn vanaf 11.00 uur onder meer een work shop oldtimers en lessen aero bics, t'ai chi en de Schotse dansgroep St. Andrews Society Wat Wassenaar aan aanstor mend talent heeft, toont de foyer van cultureel centrum Warenar. De expositie, die vanaf 12.30 uur is te bezoeken, laat werk zien van de eindexamen kandidaten kunst van afgelopen jaar aan het Rijnlands Lyceum Wassenaar. Docent Wierd Wa genmakers geeft een korte toe lichting op de modeltekenin gen, affiches, etsen en fantasie opdrachten. Op de parkeerplaats van Wa renar kan de bezoeker vanaf 11.00 uur schaken met reuze- schaakstukken of in de Persijn- zaal vanaf 14.00 uur terecht voor een schaalsimultaan-séan- ce. In de Raaphorstzaal spelen diverse muzikanten. Jeugdthea ter Lawine is in de theaterzaal vanaf 14.00 uur aanwezig met een stuk waar de kinderen zelf het eind van mogen bedenken en meespelen. Zoals de titel van deze Wasse- naarse uitdag al aangeeft, speelt het slotgedeelte zich af in Wa- De Types brengen in Warenar een aantal sketches uit hun produktie 'Naakt'. foto ad hupkes renar. Vanaf 20.15 uur brengen de Types een mengeling van een rockconcert, theater en ca baret. De kijker krijgt met een aantal sketches de primeur van hun nieuwe produktie 'Naakt'. Om half tien speelt de Art Bird Count Basie speelt de band ook Big Band. Deze 25 musici sterke formatie komt voort uit de streekmuziekscholen Leiden- /Wassenaar en Leiderdorp. Naast werk van Glenn Miller en salsa, funk en ballads. Voor het avondprogramma zijn a 10 gul den kaarten te koop bij Warenar en boekhuys Wassenaar aan de Langstraat 11. runsburc dorith ligtvoet Het aantal bezoekers van het museum van het genootschap Oud Rijnsburg is aan de lage kant. Jaarlijks komen er circa 700 belangstellenden. Door de openingsuren in de zomer maanden uit te breiden kan dat aantal stijgen. In die periode zou het museum zich vooral moeten toeleggen op toeristen. Dit oordeel is afkomstig van de Federatie van Musea in Zuid-Holland. Sinds 1991 maakt de stichting analyses van sterke en zwakke kanten vart musea. De bevindingen over het Rijns burgs museum zijn vastgelegd in een rapport dat door Oud Rijnsburg gisteravond officieel aan de gemeente is overhan digd. Het rapport is gebaseerd op documentatiemateriaal, op een tweedaags bezoek aan het museum en op gesprekken met secretaris M. Vink van het ge nootschap Oud Rijnsburg. Vink meldt dat het bestuur te vreden is met het rapport. Het bestuur van het genootschap kan echter niet met alle aanbe velingen uit de voeten. De aan schaf van een nieuw systeem om de luchtbevochtiging in het museum te regelen - een aan beveling uit het rapport - is bij voorbeeld voorlopig niet aan de orde. „De verhuizing van het depot straks naar een groter ge bouw is al erg duur door ons. Een nieuw luchtbevochtigings- systeem is voor ons voorlopig onbereikbaar." Het advies om de openingstij den in de zomermaanden uit te breiden wil het bestuur wel pro beren op te volgen. Het gebouw is nu alleen vrijdagavond en za terdag geopend. Omdat het museum geheel draait op vrij willigers zijn ruimere openings tijden niet zo vlot te realiseren, maakt Vink duidelijk. Meer ruchtbaarheid geven aan de opening van het muse um tijdens de feestweek die midden in de zomervakantie valt is in de ogen van Vink een van de meest voor de hand lig gende oplossingen. „Dat kan extra bezoekers opleveren." Maarten 't Hart over 'Het woeden der gehele wereld': warmond wichard maassen De grammofoonplaat zit vol krassen en tikken, maar Maar ten 't Hart lijkt het niet eens te horen. In zichzelf gekeerd, neuriet hij zachtjes de muziek mee van Bachs cantate num mer 80. Zijn hoofd en handen dirigeren een onzichtbaar or kest. „Dit verveelt mij nooit", klinkt zijn schelle slem uit bo ven de meer dan twintig jaar oude uitvoering van Frits Wer ner. „Ik speel het zelf regelmatig op de piano. Het is een prachti ge cantate, waarin Bach het woeden van de hele wereld pro beert te bezweren." De cantate - naar het Luther- lied 'Een vaste burcht is onze God' - speelt een voorname rol in de nieuwe roman van 't Hart; de titel verwijst zelfs naar het thema van het kerkgezang. Vol gens de auteur kan 'Het woeden der gehele wereld' mede wor den beschouwd als een eerbe toon aan Bach, voor wiens werk hij al jong liefde opvatte. „Als achtjarig jongetje hoorde ik een stukje op orgel van Cantate 147, een bewerking van het lied 'Jesu meine Freude'. Dat vond ik zó prachtig. Bach is ongetwijfeld mijn oudste liefde." Thriller Dat geldt ook voor Alexander Goudveyl, de hoofdpersoon in 'Het woeden der gehele wereld', bij wie de klassieke muziek zijn leven bepaalt. Naast de moord waarvan hij als jongetje, de pia no bespelend tijdens een evan gelisatiecampagne, getuige is, zonder echter de dader te ken nen. Muziek en suspense - naast uiteraard de religie - vormden ook in eerdere romans belangrijke elementen, maar niet eerder liepen ze zo goed in elkaar over als in 't Harts nieuw ste boek. Dat houdt de aan dacht tot het einde vast, vooral omdat de spanning zo lang wordt bewaard. Zelf is 't Hart ook zeer tevre den. „De roman zit goed in el kaar. 'De kroongetuige' (waarin ook sprake is vap een moord, Maarten 't Hart: „Een man in een jurk is meestal afschuwelijk, dat ziet er schonkig en lelijk uit. Dat is het on eerlijke van de natuur." foto loekzuyderduin red.) heeft iets houterigs. Daarin gaf ik de oplossing al halverwe ge weg. Dat was stom. Nu is het beter gelukt. Een goede thriller schrijven is ontzettend moeilijk, dat kunnen er maar weinigen. Daar heb ik grote bewondering Over de Nederlandse litera tuur van dit moment is 't Hart een stuk minder enthousiast. Die kwalificeert hij als 'erg saai'. „Uitzonderingen daargelaten - 'De ontdekking van de hemel' van Mulisch heeft ook iets thril lerachtigs -, probeert men hele maal geen spanning en suspen se aan te brengen. Daarmee wordt een van de belangrijkste aspecten van het schrijven uit het oog verloren, namelijk dat je de lezer moet boeien. Je kunt wel literatuur op de vierkante centimeter maken, die per blad zijde boeiend is. maar ja- Neem nu Marcel Möring (de winnaar van de laatste Ako- prijs, red.). Dat is een goed boek, maar saai, héél saai." Er gebeurt in dit land ook maar bar weinig om over te schrijven, moet 't Hart toege ven. Nederland is een welva rend land en grote literatuur, meent hij, ontstaat pas in om standigheden als bij voorbeeld een oorlog. „Daarom vormt de Tweede Wereldoorlog zelfs in onze recente literatuur nog steeds een belangrijk thema. Zelf kom ik ook steeds op de zelfde dingen terug. Die christe lijke achtergrond, mijn jeugd, is me heel dierbaar; zó ontzettend prettig om telkens op te roepen. Het arsenaal aan jeugdherinne ringen is onbeperkt. Travestie Het schrijven van zijn laatste boek heeft voor 't Hart thera peutisch gewerkt, vertelt hij. Door in een hoofdstuk een vriend van Goudveyl, William, te hullen in vrouwenkleren, heeft hij afstand proberen te ne men van zijn eigen neiging tot travestie. „Toen ik het schreef, Beatrix heropent afdeling van oudhedenmuseum Koningin Beatrix heropent op woensdag 13 oktober de nieuw ingerichte afdeling 'Archeologie van Nederland' in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Het museum beheert een collec tie van rtiim 35.000 in Neder landse bodem gevonden voorwerpen. Klimatologische verbete ringen en een gewenste nieuwe inrichting van de af deling archeologie vormden de aanleiding voor de ingrij pende vernieuwing. Bij de herinrichting van de exposi tie is gekozen voor een de tijd volgend verhaal: Eerst komen de voorwerpen uit de prehistorie, vervolgens de Romeinse tijd en ten slotte de Middeleeuwen. Elk tijdvak wordt behandeld naar een drietal thema's: Economie, leven en dood en de materië le cultuur. Aan het opknappen van de afdeling hebben de Rijksge bouwendienst en de ministe ries van VROM en WVC een bijdrage geleverd. Gluren bij de buren, een beetje stoken en voortuintjes omploe gen. Dat gaat Bavo GaJema doen in zijn stuk 'De straat, de straat' waarmee cultureel cen trum Warenar zaterdag 25 sep tember het seizoen opent. Als de bewoners beginnen te pro testeren, neemt de voormalige helft van Frisse jongens zijn pu bliek mee naar een ander buurtje. Het Haarlems Toneel komt met twee stukken langs. Met onder meer Ellen Vogel en Hid- de Maas speelt het op 8 oktober 'Het misverstand' van Albert Camus over een man die na ja ren afwezigheid het pension be zoekt van zijn moeder en zus ter. Hij weet niet dat de twee vrouwen rijke reizigers ver moorden om met hun geld ooit een beter leven op te bouwen. Op 28 januari speelt het Haarlems Toneel 'Kean' met Bernhard Droog en Jules Croi- set. Deze, soms ook tragische, komedie heeft het leven van de Shakespeare-acteur Edmund Kean (1787-1833) tot onder werp die de scheiding tussen speelde die travestie heel sterk. Mede door het boek ben ik daar van losgekomen." Het is de vraag of 't Hart wat hij noemt zijn gekte geheel heeft afgezworen. Want hij speelt met het idee om een van de 13 tv-programma's die hij voor de Vpro maakt te wijden aan het onderwerp travestie. In het programma spreekt 't Hart wekelijks met drie schrijvers over een bepaald thema. „Het is de vraag of ik schrijvers vind die samen met mij in dameskleding op de buis willen. René Stoute misschien en Gerard Rasch, die hebben erover geschreven. En dan zou je ook een vrouw erbij moeten hebben. Dat kan Elly de Waard zijrlT die loopt altijd in mannenpaidcen. Bij vrouwen is dat trouwens volstrekt vanzelf- sprékend, het staat ook heel leuk. Maar een man in een jurk is meestal afschuwelijk, dat ziet er schonkig en lelijk uit. Dat is het oneerlijke van de natuur." -mmmmr 17 t/m 26 «Vt september 1993 0° CÉ* II 1^ ff O rif De Damesbeurs. Geen ontkomen aan. Het Greetje Kaufield Trio neemt in het programma van de Wassenaarse Warenar de jazz voor hun rekening. foto loek zuyderduin toneel en het echte leven niet meer zo goed kan trekken. Op 1 oktober brengt de Hollandse Comedie de komische thriller 'Blijf van mijn lijk' over een praatzieke werkster die een lijk vindt dat later weer spoorloos verdwijnt. Ook op het programma staat 'Tommie' het nieuwste stuk van Yvonne Keuls (27 november) over een jongen die al vroeg werd platgewalst door hulpver- lenersland. Rein Edzard Pro- dukties brengt Remco Cam- pert's boek 'Liefdesschijnbewe gingen' (29 oktober) tot leven onder regie van Cees Linne- hank. Tine Ruysschaert nam 'Het verdriet van België' van Hugo Claus als onderwerp voor haar gelijknamige solovoorstel ling op 25 maart. Onder het kopje 'muziek' komt op 10 oktober de cellist Godfried Hoogeveen naar de Warenar die samen met de New Yorkse pianist Steven Mayer werken speelt van Shostakovich en Rachmaninoff. De van origi ne IJslandse harpiste Elisabeth Waage brengt samen met flui tist Peter Verduyn Lunel op 9 ja nuari werken van onder meer Bach, Rossini en Debussy, The Deep River Quartet (22 februari) zorgt voor de swing terwijl het Greetje Kaufield Trio (12 maart) de jazz voor hun rekening ne- Het Makadam-theater brengt 7 november de jeugdvoorstel ling 'Poot je kop waarin bloemoloog Wilfried alleen maar oog voor zijn kwcckscls heeft on zijn mollige vrouw Alie alleen laat zitten met de kinde ren en haar opera-allures. Thea ter na Water is 5 februari te gast met 'Die van daar' waarin de spelers het opnemen tegen een boze buurman. Voor dit seizoen heeft Wa renar een strengere regeling in gesteld voor diegenen die kaart jes hebben gereserveerd voor een theatervoorstelling. Wie zqn entreebewijzen niet vóór 1 ok tober heeft opgehaald, kan zijn reservering vergeten. Warenar is op deze maatregel overgestapt nadat vorig seizoen bleek dat mensen wel kaartjes bestelden maar ze vervolgens niet oppik ten waardoor het theater naar eigen zin te veel 'nee' moesten verkopen aan de kassa.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25