Valuta verlies geen kwestie van noodlot Nieuwe bestemming voor afval van bedrijfsleven Stand van Zaken Failliet bedrijf laat half miljoen schuld na Bierbrouwer in planten WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 ZAKELIJK Van der Valk ALPHEN AAN DEN RIJN - Sla- gerij Van der Valk opent van daag officieel haar derde vesti ging. Van der Valk had al zaken in Voorschoten en Zoeterwou- de. De nieuwe winkel is gesitu eerd aan het Gouden Regen plantsoen 58 in Alphen. Starters LEIDEN - De Stichting Werkge legenheid Leiden houdt volgen de week de eerste startersavond van het nieuwe seizoen. Deze voorlichtingsavonden zijn be doeld voor mensen die een ei gen bedrijf willen beginnen. Aan de orde komen vragen als: „Waar moet je beginnen?", „Hoe bepaal je omzet en bruto winst?", „Welke investeringen zijn nodig?" en „Hoe zit het met de belasting?" De bijeenkomst wordt dinsdag 14 september ge houden bij de Stichting Werk gelegenheid aan de Evertsen- straat 99 in Leiden en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich vantevoren melden via 071-146878. Aan melding via dat nummer is ook noodzakelijk voor deelname aan een thema-avond 'Van uit kering naar eigen bedrijf die een dag eerder (maandag 13 september) wordt gehouden. Deze avond wordt verzorgd door medewerkers van het GAK en de sociale dienst. Deelname kost in dit geval 15 gulden. Erkenning LEIDEN - Het Leidse bedrijf JBM Koeriers mag zich sinds kort 'Erkend Koerier' noemen. Om die erkenning te verwerven moet een bedrijf aan een aantal eisen voldoen. De onderneming moet onder andere minimaal •twee jaar actief zijn, eigenaar en personeelsleden moeten over een aantal vakdiploma's be schikken en het bedrijf moet de algemene voorwaarden hante ren die voor de branche zijn op gesteld. Andere eisen hebben betrekking op kredietwaardig heid en verzekeringen. JBM be gon in 1992 met de voorberei dingen om de erkenning te ver werven. Daarvoorvoor werden Het is dringen geblazen op de afvalmarkt. Dat was duidelijk te merken aan het aantal stand houders en bezoekers op de Afval-Info-Dag eind vorige week in Motel Schiphol. De bijeenkomst was georganiseerd door de Nationale Reststof- fenbeurs. Door de strengere eisen van de over heid wordt het steeds moeilijker bedrijfsafval kwijt te raken. Maar tegelijkertijd groeit het aan tal inventieve firma's dat kans ziet om met afval leuke dingen te doen. Door het als grondstof te gebruiken voor nieuwe gebruiksartikelen bij voorbeeld. Andere bedrijven hebben zich toege legd op het reconditioneren van bepaalde pro- dukten. Zoals particulieren zelf batterijen opla den om er minder van te hoeven kopen en het milieu te sparen. Oud plastic Wat voor het ene bedrijf afval is, kan de ander soms goed gebruiken als grondstof. Oud plastic bij voorbeeld. Daar maken De Vries Recycling in Nieuw-Vennep en Plastic Waste Recycling in Heerhugowaard stevige nieuwe kunststof pro- dukten van: tuinbanken, bloembakken. Maar te rugdringen van de afvalstroom kan nog simpeler. Volgens eigenaar P. Meiland heeft zijn gelijkna mige familiebedrijf in Hillegom een goede broodwinning aan het verzamelen, repareren en verkopen van oude houten pallets, kisten en kratten. „Het zag er even naar uit dat kunststof pallets de houten exemplaren zouden verdrin gen. Maar daar ben ik niet meer bang voor. Ze zijn vijf keer zo duur, wegen veel en je ziet ze nooit meer terug. Vroeger werden die houten pallets gewoon weggegooid: wij zorgen nu dat ze een nieuw leven krijgen en veel vaker gebruikt worden." Linten Datzelfde geldt voor typemachine-, printerlinten en toners. „Weggooien als ze leeg zijn is niet al leen milieuvervuiling maar ook enorme geld verspilling", verduidelijkt Ton de Groot van Otra Amsterdam. „Door ze ons te laten reconditione ren heb je 85 procent minder lint nodig en je be spaart 35 procent op je afdrukken, zonder af breuk te doen aan de kwaliteit." Het Haarlemse bedrijf TransClean houdt zich volgens F. Imre steeds meer bezig met het scheiden van afval voor hergebruik. „Alles wordt geselecteerd. Oud hout gaat bij voorbeeld naar een spaanplaatfa- briek, plastic naar een kunststofproducent en ook papier en andere spullen halen we uit het vuil. Bedrijven gaan nu heel anders om met hun afval. Vroeger mochten ze alles storten, maar dat wordt steeds moeilijker en uiterst kostbaar. An dere oplossingen zoeken is dus niet alleen een kwestie van groeiend milieubewustzijn, meer omdat ze dan minder geld kwijt zijn." Databank Soms hoeft het helemaal niets te kosten om van je troep af te komen. Er zijn diverse bedrijven die er graag wat voor over hebben. Dat blijkt uit een gesprek met directeur R.T. van Ovost van de Reststoffenbeurs: een databank voor vraag en aanbod van chemische en andere afvalstoffen. Wie afval kwijt wil geeft dat op en bedrijven die grondstoffen nodig hebben zoeken in het com putersysteem waar ze die kunnen vinden. Voor beide partijen een winstgevende zaak. De Afval- Info'-Dag is volgens Ovost enorm aangeslagen. „Vooral het midden- en kleinbedrijf zit met veel vragen over de regelgeving en mogelijkheden. Hier horen ze en kunnen ze zien waar ze met hun afval naar toe kunnen. Ideee"n zijn heel be langrijk. Ze zien hier tevens dat veel software is ontwikkeld waarmee hun administratie, zoals de verplichte melding aan de provincie, aanzienlijk is te vereenvoudigen." De NV Afvalzorg, tot voor kort van de provin cie Noord-Holland, was ook present. Volgens Wim van Daalen houdt dit bedrijf zich onder meer bezig met het ontwikkelen en stimuleren van verwijderings- en verwerkingstechnieken. Doel van alle op de beurs getoonde activiteiten is vooral het indammen van de afvalstromen ten gunste van het milieu, waarbij vooral de mogelij ke kostenbesparingen de bezoekende onderne mers het meest aanspraken. cursussen gevolgd en zijn de voertuigen van communicatie apparatuur voorzien. Steijn Sports VOORSCHOTEN - Steijn Sports, squash en aerobics aan de In dustrieweg 4 in Voorschoten, gaat zaterdag 11 september offi- ceel open. Het sportcentrum omvat acht squash-banen, een grote aerobics studio, sauna en Turks bad, een zonnestudio, restaurant en kinderopvang. Ter gelegenheid van de opening houdt Steijn Sports zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur open dagen. Voor belangstel lenden zijn er dan gratis squash-Iessen en -demonstra ties, evenals demonstratielessen aerobics. Macht en invloed ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Macht en invloed' is het thema van een congres dat de Vereni ging van Ondernemingen in Al phen aan den Rijn en omgeving en het VNO op vrijdag 10 sep tember in Gouda houden. On derdeel van het congres is een panelsdiscussie met onder an deren professor W. Albeda, VÖA-voorzitter A. Groenendijk, VNO-voorzitter A. Rinnooy Kan, PvdA-kamerlid H. Vos en D66- kamerlid *G.J. Wolffenspergcr. Voorzitter is Ton Planken. Rin nooy Kan presenteert op het congres tevens de eerste adres- sengids van de 400 bedriojven- kringen in Nederland. Het con gres heeft plaats in de schouw burg-van Gouda en duurt van 13.00 tot 16.30 uur. Het touringcarbedrijf ging vorig jaar augustus failliet. Tempo Touringcars werd door direc teur J. Moes in 1990 overgeno men van Peter Langhout. In juli 1992 werd de naam veranderd in Tempo. Langhout is in Al phen en omstreken nog steeds bekend als eigenaar van een reisbureau. Dat heeft echter niets te maken met het failliete busbedrijf. Een schuld van bijna vijf ton heeft het in Den Haag en Al phen gevestigde bedrijf Tempo Touringcars nagelaten aan de circa 15 schuldeisers. Het faillis sement is onlangs bij gebrek aan baten opgeheven en dat be tekent dat de schuldeisers defi nitief naar hun centen kunnen fluiten. De Japanse bierbrouwer Kirin Brewery Company Ltd uit Tokyo, die onlangs een 50 procents.aandeel heeft geno men in de Aalsmeerse bloe- menexporteur Hiljo, heeft de smaak te pakken. Kirin on dertekende eind vorige week in Maasland een contract voor de overname van de fir ma Fides, een chrysanten- en kalanchoe"veredelaar. Kirin is een werkmaat schappij van het Japanse bierconcern dat de activitei ten op agrarisch gebied ver der wil uitbreiden. Er gaan overigens volgend jaar ook voor het eerst bloemencorso praalwagens naar Japan. Als een soort noodlot, even onafwendbaar als het weer. Zo zien veel bedrijven de schommelingen van valuta zoals de Amerikaanse dollar, het Engelse pond of de Itali aanse lire. In veel jaarverslagen, ook van grote onderne mingen, prijken dan ook steevast opmerkingen dat de winst weer eens werd gedrukt door 'valutaire tegenwind'. Veel van dergelijke risico's kunnen echter worden afge dekt, zo betoogt Eric Berg van het Noordwijkse financieel adviesbureau Crimson. Uit onderzoek van het acoun- tantsbureau KPMG bleek het af gelopen voorjaar dat Neder landse exporterende bedrijven bar weinig doen aan valutabe- heer. Ze exporteren nogal eens goederen tegen een tevoren bij voorbeeld in dollars afgespro ken prijs. Later blijkt dan dat door waardeverlies van de dol lar de opbrengst in guldens - en dus ook de winst - veel lager is dan verwacht. In dat geval wordt melding gemaakt van de beruchte 'valutaire tegenwind'. Eric Berg: „Bedrijven kunnen zich tegen dergelijke verliezen goed wapenen. De dollarkoers kan op verschillende manieren worden afgedekt. Neem het ge val dat iemand voor een mil joen aan bloembollen expor teert naar de Verenigde Staten en een calculatie maakt op het moment dat de dollar op 1,80 staat. Maar de betaling volgt pas maanden later. Dan is het mo gelijk door het kopen van put opties of het verkopen van ter mijncontracten je er direct van te verzekeren dat je uiteindelijk die 1,80 krijgt voor de dollars." Bij termijncontracten is het valutarisico helemaal afgedekt. Die voorzien in een gegaran deerde verkoop van de valuta voor de eerder vastgestelde prijs. Bij put-opties wordt de mogelijkheid van willist bij koersstijging opengehouwden. Wel betaalt de ondernemer de verhoudingsgewijs kleine optie premie. Berg: „Dat kun je verge lijken met een verzekeringspre- Berg zegt nog steeds verbaasd te zijn hoe weinig aandacht ook vaak grotere ondernemingen besteden aan valutabeheer. „Vaak wordt onderschat in hoe zeer valuta-risico het resultaat en het eigen vermogen kan aan tasten. Om direct op ontwikke lingen in te spelen moet je scherp zijn, met een beeld scherm van minuut tot minuut het koersverloop volgen. Timing is belangrijk. Het heeft geen zin te reageren op veranderde koer sen op het moment dat ze in de krant staan. Dat is te laat. Ik sta er versteld van hoe vaak ook grotere ondernemingen valuta transacties op het gevoel doen." Berg heeft om tendensen in het met name de dollarkoers te kunnen plaatsen een speciaal computerprogramma ontwik keld. Daarin voert hij dagelijks nieuwe economische gegevens in om te komen tot een inschat ting van trends op korte en lan gere termijn. Het Noordwijkse bureau on derzoekt nu via onder andere de Bond van Bloembollenhan delaren de mogelijkheden zijn diensten aan te bieden aan de bollenbranche. „Uiteindelijk is die bedrijfstak aan deze regio gebonden. Bovendien wordt er jaarlijks voor 185 miljoen dollar aan bollen naar de Verenigde Staten geëxporteerd." Crimson sluit voor valuta maar ook voor vermogensbe heer met zijn klanten advies- contrarten. De aan die contrac ten verbonden vermogens belo pen bijna 20 miljoen. Een be drag dat Berg niet zelf beheert. Het kapitaal blijft bij de bedrij ven. Berg: „We werken op basis van no cure, no pay. We analy seren de valutarisico's en stellen in onder ling overleg een beleid vast. Daarna nemen we de valu tabewaking op ons en geven als daar aanleiding voor is advie zen. Als die worden opgevolgd Eric Berg: „Bedrijven kunnen zich goed wapenen tegen verliezen door 'valutaire tegenwind'. heeft dat resultaat en aan de hand daarvan wordt een ver goeding bepaald." Berg werd zo'n zeventien jaar geleden op jeugdige leeftijd, toen hij in dienst was bij Justi tie, uit liefhebberij actief-op de beurs. Sindsdien had hij een kleurrijke carrière. Hij werkte bij een Amerikaanse effectenbro ker. Hij was ook chauffeur en la ter persoonlijk medewerker van de ook uit Noordwijk afkomsti ge voormalige WD-voorman Joris Voorhoeve. Vervolgens was hij hoofd beheerzaken bij het Nederlands Instituut voor Inter nationale betrekkingen Clin- gendael. Samen met twee partners richtte hij twee jaar geleden Crimson op. Een NV en geen BV. Berg: „Een NV heeft een veel verdergaande verplichting tot openbare verslaglegging. Ik hecht er aan om dat iedereen die dat wil kan zien wat we doen." De naam Crimson staat voor de Engelse betekenis van dat woord, karmozijnrood. Berg: „Het is symbolisch. In zekere zin vloeit er bloed op de beur zen. Als er winnaars zijn, zijn er ook altijd verliezers en in 80 procent van de gevallen zijn dat FOTO HIELCO KUIPERS jammer genoeg kleine beleg gers." Pas later hoorde Berg dat Crimson ook de naam is van een geldzuchtige boef uit de Suske en Wiske strip. „Dat wist ik indertijd niet. Maar voor zo ver het een nadeel mocht zijn, geeft het extra voldoening als we een daardoor voorzichtiger cliënt hebben kunnen overtui gen van het nut van valutabe heer." Inventieve firma 's boeken winst bij beter milieu De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Rose Marie Keijzer-Zweers van het Piavi Instituut in Warmond. „Mijn vader was beroepspianist zodoende ben ik met muziek opgegroeid. Nog altijd ben ik iedere dag met muziek en met pia nospelen bezig. Zo is ook het idee ontstaan voor het Piavi Instituut. In feite is het een uit de hand gelopen hobby. Doordat be kend is dat ik veel weet van piano's kloppen hier nogal eens mensen aan die vragen of ik met ze mee wil als ze een piano gaan ko pen. Dat deed ik dan als vriendendienst. Het is zelfs wel eens voorgekomen dat men sen mij hoorden spelen en vervolgens ge woon aanbelden. Ook al omdat ik niemand ken die dergelijke adviezen geeft, kreeg ik het gevoel dat daar een gat in de markt zit. De aanschaf van een piano of vleugel is ook niet zo eenvoudig. Pas als ik weet hoe mensen een instrument willen gebruiken zijn ze beginners of juist gevorderd, spelen ze vaak of willen ze vooral een mooi meu belstuk geef ik advies. Afhankelijk van hun budget gaat het dan om de vraag of ze het best een nieuwe of tweedehands piano kunnen kopen of wellicht een piano laten restaureren. Als ze dat willen ga ik ook mee bij de aankoop én onderhandel ik voor hen met de handelaar. Dat kost dan wel wat meer, maar dat haal je er ook uit doordat de prijs zakt en je de piano koopt die bij jou past. De andere twee poten onder Piavi zijn een door mij zelf ontwikkelde muzikaliteits- test met bijbehorend advies en pianolessen met voor iedere leerling een aparte opzet. De muzikaliteitstest heb ik het afgelopen jaar ontwikkeld en in de praktijk uitgepro beerd. Ik test mensen onder andere op ge hoor en gevoel voor ritme, en kijk ook naar de lichaamsbouw. Iemand met heel dikke vingers j<an problemen verwachten. Veel mensen die denken dat ze niet muzikaal zijn, zijn vaak gewoon niet met muziek op gegroeid. Andersom zijn mensen die door hun opvoeding getraind zijn om muziek te herkennen niet altijd erg muzikaal. Bij de lessen stel ik in feite maar één eis. Iemand moet maandelijks minstens een uur komen. Dat kan op zich voldoende zijn om vooruit te kunnen als er thuis ook wordt gestudeerd. Kortere lessen dan een uur geef ik niet, anders is iemand net warm gespeeld als hij of zij weer weg moet. De inhoud van de lessen pas ik in overleg met de cursist aan. Houdt iemand van jazz, dan geef ik oe feningen in een jazz- of bluesschemaatje mee. Kinderen heb ik weieens de noten ge leerd door ze speelgoedautootjes tussen de zwarte toetsen te laten parkeren of door op iedere vinger een gezicht te tekenen. Be langrijkste is dat iemand wordt gemotiveerd om door te gaan. Als je wil leren tennissen laat de leraar je toch ook niet eentonig urenlang alleen maar een bal tegen een muur slaan. Het idee voor Instituut Piavi heeft een tijd gesluimerd. Een uitspraak van Jan des Bou- vrie in een televisieprogramma gaf uitein delijk de doorslag om door te zetten. Die zei toen dat als je van je hobby je werk wil ma ken, dat de beste motivatie is. Dat sprak mij enorm aan. Bovendien wil ik later niet rondlopen met het idee dat ik dit eigenlijk had moeten doen, zonder er ooit aan te be ginnen. Over de kansen van slagen valt nog niets te zeggen. Ik begin nog maar net. Maar mocht het niet lukken op de schaal die ik voor ogen heb, dan wil ik dit toch op een wat bescheidener wijze blijven doen. Het klinkt misschien arrogant, maar ik heb het geluk dat ik er niet van hoef te leven." Het Piavi Instituut is te bereiken via 01711-12350. TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO. HIELCO KUIPERS V) UfiMSTElCr. MAKKEly«r LUI. GOH! Fantastisch^ 1 ZÖH CAëtlOler WK (kt*J JlMO.zJ MObl. VAT Jf 'M KtrbJ RUILETJ .VOO* DE lAYAHTIE.' /eH HEB Jij üf Boys VM MMSTfffr AUTO UfA&f NOCr CETJ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24