Nieuwe 'tankslag' in Leidse regio Op de Noordzee borrelen oeroude angsten op Studie naar broeikaseffect voor kust van Noordwijk Over leven Oostvaardersplassen: kwart eeuw vol zeldzame water- en moerasvogels GEBIOLOGEERD WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 'Knokken voor knotten' leiden Vrijwilligers zullen vanaf 30 oktober op zes zaterdagen in het hele land 2200 jonge knotbomen planten zoals wilgen, po pulieren, essen, iepen en eiken. Onder het motto 'Knokken voor knotten' organiseert de stichting Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer samen met de provinciale stichtingen een grote actie om het knotbomenbestand in Nederland op peil te houden. De knotboom, die een unieke plaats heeft in het Neder landse landschap, dreigt te verdwijnen door gebrek aan onder houd. De takken van knotbomen werden vroeger voor allerlei doeleinden gebruikt, maar daar is plastic voor in de plaats geko men. Knotbomen hebben een belangrijke taak in het landschap als schaduwplaats voor vee en nestgelegenheid voor vogels. Vijftig landen gaan vogels tellen leiden Tienduizenden mensen in de gehele wereld nemen in het weekeinde van 9 en 10 oktober deel aan de grootste vogeltel ling die ooit gehouden is. BirdLife International organiseert dit evenement in meer dan vijftig landen om de veelsoortigheid van de vogelpopulatie in de gehele wereld zichtbaar te maken en meer mensen te betrekken bij de bescherming van bedreigde vogelsoorten. Vogelbescherming Nederland concentreert de tel ling op zondag 10 oktober met de Samenwerkende Organisaties Vogelonderzoek Nederland. Naar verwachting zullen in Neder land 1000 tellers actief zijn. De vogels die geteld worden zijn vooral duikers, futen, reigers, zwanen, ganzen, eenden, ralachti- gen, steltlopers, meeuwen, sterns en roofvogels. Biologisch geteelde bloemen aalsmeer Bloemenveiling Aalsmeer brengt op beperkte schaal biologisch geteelde bloemen en planten op de markt. Onder de merknaam GEA zijn ze te koop bij tien bloemisten en natuur voedingswinkels in Amsterdam, Rotterdam, Hilversum, Den Haag, Almere, Amstelveen, Zoetermeer en Schoorl. Ruim twintig kwekers telen deze bloemen en planten zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Het gaat om 25 soorten, van aster tot zeepkruid, die allen het EKO-keurmerk mogen dragen. De Bloe menveiling wil het aantal soorten en distributiepunten de ko mende tijd uitbreiden. GEA-bloemen en -planten zijn over het algemeen duurder dan andere sierteeltprodukten. Rondleiding heemtuin Hillegom hillegomDe afdeling Haarlem van de natuurorganisatie IVN houdt op zondag 12 september een rondleiding in de heemtuin Hillegom. Het vertrek is om elf uur 's ochtends bij de ingang Cu- peruswende, Elsbroek in Hillegom. Het gebied is in 1949 aange kocht door de heer Schulte-Cuperjan, die het inrichtte als moes tuin en siertuin met allerlei exotische boomsoorten. De heem tuin is nu in handen van de gemeente. Normaal is de heemtuin geopend op werkdagen en zondagen. Standpunt jacht in folder 's graveland De vereniging Natuurmonumenten heeft haar standpunt over de jacht neergelegd in een folder voor het pu bliek. 'Geen jacht, tenzij...' is de titel van de folder, waarin Na tuurmonumenten duidelijk maakt dat er geen jacht in natuurge bieden dient plaats te vinden, ook niet in vogelrijke watergebie den, wetlands genoemd. Natuurmonumenten vindt dat slechts onder heel bijzondere omstandigheden enig noodzakelijk af schot mag plaatsvinden, de beheerjacht. De folder is aan te vra gen via tel.035-559955. Omniversum toont tropisch regenwoud den haag Omniversum in Den Haag, de koepelzaal met een projectiescherm van 840 vierkante meter, heeft nog gedurende de hele maand september een film over het tropisch regenwoud op het programma staan. De film, die zich als een halve koepel over het publiek uitstrekt, doet op indringende wijze verslag van de problemen die op aarde ontstaan door het roekeloos kappen van bossen in tropische landen. Ongebruikte olie-opslagplaatsen onklaar gemaakt Gemeenten in de Leidse regio maken zich op voor een nieuwe Actie Tankslag. Het is de bedoeling dat uiteinde lijk alle naar schatting 2000 ondergrondse en ongebruikte olietanks onschadelijk worden gemaakt. In de Alphense regio en Duin- en Bollenstreek staan soortgelijke acties op stapel. leiden/regio» adriaan brandenburg Op grond van nieuwe wetgeving moesten alle tanks voor 1 sep tember worden geregistreerd bij de gemeenten. In veel gevallen is dat nog niet gebeurd. Eigena ren - voor zover bekend - zijn inmiddels aangeschreven als nog melding van te maken van de opslagplaatsen. Wanneer niet wordt gereageerd, volgt na enige tijd een 'iets minder vriendelijke' brief. Alle tanks die niet meer in ge bruik zijn, moeten volgens de jongste richtlijnen binnen vijf jaar worden schoongemaakt en gevuld met zand, dan wel wor den verwijderd. Voor bedrijven die een tank in de grond heb ben liggen - en waarvoor een vergunning is afgegeven geldt een periode van twee jaar. Het onklaar maken van de tanks mag alleen gebeuren door een erkend bedrijf. De kosten vari eren van 1000 tot 1500 gulden. Lekken Volgens woordvoerder A. Bijl van het Samenwerkingsverband Milieu Leidse Regio zal voor ei genaren die zich ook al voor de eerste Actie Tankslag hadden aangemeld de brief als een ver rassing komen. Nader onder zoek heeft echter uitgewezen dat in bepaalde gevallen alsnog gevaar van bodemvervuiling be staat. „Zij moeten even door de zure appel heenbijten. Het is niet anders", zegt Bijl. Hij sluit overigens niet uit dat de ge meenten in dergelijke gevallen een deel van de kosten voor hun rekening zullen nemen. Be sluiten daarover zijn evenwel nog niet genomen. De milieudiensten van de verschillende gemeenten vrezen intussen dat veel eigenaren zich niet zullen melden omdat ze schrikken van de kosten. „Zij realiseren zich echter niet welke problemen dat tot gevolg kan hebben. De tanks kunnen in de loop der tijd gaan lekken en daarmee de bodem ernstig ver ontreinigen." Er wordt op gewe zen dat een en ander zich ook kan voordoen bij tanks die al eerder zijn geleegd. Achterge bleven restanten kunnen dan alsnog in de bodem verdwijnen. Een lekkende tank kan een fi nanciële strop betekenen voor de eigenaar die verantwoorde lijk is voor het opruimen van de vervuilde grond. „Tienduizend gulden ben je zo kwijt aan een sanering", becijfert Bijl. Hij waarschuwt ervoor dat een niet eerder aangemelde tank ook de verkoopprijs van het pand flink kan drukken. Wanneer de tank wordt verzwegen, blijft de ver koperverantwoordelijk. Als eigenaren van olietanks hardnekkig blijven weigeren om medewerking te verlenen aan de actie, 'zal zeker met sancties worden gedreigd', laat G. Kloos van de afdeling milieu van de gemeente Katwijk weten. „Het is nu eenmaal een wettelijke plicht de tanks aan te melden." Voor de kust van Noordwijk worden de komende drie weken metingen verricht die meer duidelijk heid moeten geven over de uitwisseling van kool zuurgas tussen de zee en de atmosfeer. Het expe riment, een initiatief van het KNMI, wordt uitge voerd op het REM-eiland waar zich de Meetpost Noordwijk van het KNMI bevindt. Beperkt inzicht in de 'bronnen en putten' - ge bieden waar het koolzuurgas in de atmosfeer komt en waar het weer verdwijnt - wordt gezien als een tekort in de kennis van het klimaat, vooral waar het gaat om het broeikaseffect. Recente schattingen geven aan dat in de loop van een jaar ongeveer 370 miljard ton koolzuur van de zee in de atmosfeer terechtkomt, terwijl 380 miljard in de oceanen wordt opgenomen. Dat betekent dat jaarlijks 10 miljard ton koolzuur in zee blijft. Als er geen koolzuur in zee zou komen, zou het broei kaseffect nog sterker toenemen. De huidige onderzoeksmethoden naar het 'op lossen' van het koolzuurgas - gebaseerd op che mische analyse - nemen minimaal 24 uur in be slag. De nieuwe werkwijze, waarbij gebruik wordt gemaakt van het feit dat koolzuurgas ultraviolet licht absorbeert, moet het tijdsbestek terugbren gen tot zo'n twintig minuten. Door de kortere tijdsspanne is het bovendien mogelijk de invloed van wind op het transport van koolzuur beter te leren kennen. Aan het expriment doen wetenschappers uit Canada, Engeland, Ierland en Nederland mee. Aalscholvers vormen met 8000 broedparen in de Oostvaardersplassen de grootste kolonie in Noordwest-Eu ropa. FOTO MARTIJN DE JONGE Flevoland vaderlandse natuur. „Neem alleen al de aalschol vers. Met 8000 broedparen is het de grootste kolo nie in Noordwest-Europa. En wat te denken van ruim 200 broedparen lepelaars? Het is de enige grote Nederlandse lepelaarskolonie (de helft van de totale Nederlandse populatie) op het vaste land. ondanks de aanwezigheid van vele vossen in het terrein. Er broeden nog veel meer zeldzame en bedreigde water- en moerasvogels. Sinds en kele jaren bij voorbeeld ook grote zilverreigers en steltkluten, een unicum voor noordwest Europa. Aan het voorkomen van bijzondere vogelsoorten ontleent het gebied zijn internationale waarde. Je vindt hier aspecten terug van de vroegere Bies- bo^h en er zijn aspecten die overeenkomen met wat je vandaag de dag nog kunt aantreffen in de Donaudelta." De Oostvaardersplassen, bijna 6000 hectare natte natuur van internationale betekenis. Min of meer per ongeluk ontstaan bij de inpoldering van Zui delijk Flevoland in 1968. Inmiddels een kwart eeuw oud en vermaard vanwege de vele zeldzame water- en moerasvogels die er broeden, ruien of overwinteren. De directie Flevoland van Rijkswa terstaat organiseert in samenwerking met de Ne derlandse Ecologen Vereniging op 9 en 10 sep tember een symposium over dit uit de klei getrok ken 'wetland'. Volgens dier-ecoloog M. van Eerden, verbonden aan de afdelirf^ onderzoek van de directie Flevoland van Rijkswaterstaat, nemen de Oost vaardersplassen een unieke plaats in binnen de Het begint met een zweverig gevoel in het hoofd. Dan gaat de maag protesteren en pogingen doen om te draaien. Diep ademhalen en kijken naar de horizon is het devies. Maar waar is de horizon gebleven? De evenwichtsorganen weten het al helemaal niet meer. Buiten de patrijspoort spelen zee en he mel ping-pong en op het scheepstoilet ligt zelfs de wc- eend ziek in een hoek. Varen op de Noordzee lijkt leuk. Maar heel wat hengelaars op de omgebouwde logger ver vloeken het moment waarop ze aan boord zijn gestapt om voor de kust op makreel te gaan vis sen. De haven van IJmuiden is nog maar nauwelijks verlaten, of het schip begint te slingeren en te stampen als een op hol geslagen kermisattractie. Het zou een mooie nazomer dag worden. Had Erwin Kroll niet rustig weer beloofd, met weinig wind en wat zon? Maar de natuur trekt zich weinig aan van de weerman. Het is koud en boven de grauwe zee hangt een loodzwaar grijs gordijn. Drei gende zwarte sluiers naderen, de mast begint onheilspellend te gieren. De eerste regendrup pels vallen. Woest en ruig is de Noordzee, maar is het ook een natuurge bied? Uiteraard kent de strand- wandelaar de vogels, krabbetjes en schelpdieren langs de vloed lijn. Maar die zijn meestal ster vend of dood, en liggen temid den van olievlekken, bierblikjes, wrakhout en andere rommel. Geen wonder dat velen de zee eerder associëren met milieu en milieuproblemen dan met na tuur. Toch is het niet alleen kom mer en kwel. Schepen lozen en morsen nog steeds grote hoe-; veelheden olie, maar de tijd varf gif brakende smeerpijpen is zo goed als voorbij. Installaties zui veren het afvalwater van indus trieën en huishoudens, de Rijn is aanmerkelijk schoner gewor den. Vissers klagen zelfs al over tegenvallende vangsten door een verminderde toevoer van meststoffen. Milieu-organisaties houden het liever op overbevis- sing. De Noordzee bezit een schat aan natuurlijke rijkdommen, maar verbergt ze. De gezonde flora en fauna houdt zich schuil onder de waterspiegel of achter de horizon. Zelfs vanaf het schip laten zich vandaag maar weinig vogels betrappen, terwijl de trek toch al op gang moet zijn gekomen. Een paar dobbe rende eidereenden, een enkel krijsend visdiefje, dat is alles. En een glimp van een Jan van Gent. Na een half uurtje varen be ginnen de golven zelfs Hoog ovens en het beton van Zand- voort te verzwelgen. Uiteinde lijk resteert weinig meer dan twee vegen aan de horizon. Oeroude angsten borrelen op. De angst voor huizenhoge gol ven. onbeheersbare krachten, verdrinking. Bange blikken klampen zich vast aan tankers en booreilanden, eenzame ba kens in een onmetelijk grote oceaan. De motor wordt uitgezet, het schip komt dwars op de golven te liggen. De toeter loeit, de hengels mogen worden uitge worpen. Woest beukt het water tegen de scheepswanden, hen gelaars grijpen zich aan de re ling vast. De vis wil in ieder ge val wel bijten vandaag. De ma kreel lijkt te vechten voor een plaatsje aan de haak. Met soms zes stuks tegelijk wordt de vis opgetakeld. Aan dek vloeit bloed, overal glim men schubben en slijm. Er ont staat een makaber trommelcon cert van honderden spartelende en flapperende vissen in doods nood. Als een tros ballonnen hangt nu een hongerig troepje In IJmuiden zijn vier re derijen die bij niet al te slecht weer regelmatig met schepen de Noord zee opgaan. De tochten zijn bedoeld voor zeesportvissers, maar ook andere belangstel lenden kunnen mee. De richtprijs is veertig gul den per persoon voor een hele dag. Verder is er een rondvaartboot die vanaf de kop van de haven ook de Noordzee opgaat. Bij voldoende belangstelling vaart dit schip deze maand nog dagelijks. Voor meer in formatie: VW IJmui den, telefoon 02550- 15611. Speelbal van de golven: sportvis sers op de Noordzee. FOTO MARTIJN DE JONGE zilvermeeuwen en grote man telmeeuwen boven de achter steven. Ondanks de goede vangsten zijn enkele stoere vissers en zeebonken verschrompeld tot zielige hoopjes ellende. ..Pa. gaat dit over als we terug zijn", vraagt een kotsmisselijke jon gen in camouflagepak. Zijn lijk bleke vader zegt van wel. Maar de tocht duurt nog zeker vijf uur en de schuimkoppen op de gol ven worden steeds groter. Ril lend wachten ze op het verlos sende moment waarop het schip de veilige haven binnen loopt. Mag men een levensvorm uit roeien? Nee! roept u resoluut, donateur van Greenpeace, het Wereldnatuurfonds en de Vo gelstichting zijnde. Natuurlijk niet. Dan kunt u de pokken krijgen. De pokken worden namelijk veroorzaakt door een virus dat in de hele wereld is uitgeroeid. Er bestaan alleen nog een paar reageerbuisjes met de ziekteverwekker. Ver branden we die, dan kan nooit meer iemand de pokken krij gen. Maar de wereld is dan ook een levensvorm armer. Is dat ethisch te verantwoorden? Zolang de buisjes met het vi rus bestaan, bestaat ook de kans dat het zich opnieuw ver spreidt. In handen van terro risten is het een gruwelijk wa pen: sinds 1980 worden kinde ren er niet meer tegen ingeënt. De eerste de beste biologiestu dent met wat inbrekersgereed schap en een foute inborst kan het zo roven, vermeerderen en vervolgens een behoorlijk deel van de wereldbevolking om zeep helpen. Het virus ver spreidt zich via de lucht en is vaak dodelijk (tot 40 procent van de besmette gevallen). Okee, weg ermee dus. Een vi rus is tenslotte geen Kaapse buffel of Bengaalse tijger. Die zijn onder bepaalde omstan digheden ook dodelijk, maar doorgaans ver weg of keurig opgesloten en interessant om naar te kijken. Virussen zijn nauwelijks interessant om naar te kijken, behalve voor deskundigen. En er is een elektronenmicroscoop bij no dig. Aaibaarheidsfactor nul. Maar een levensvorm is het wel: een virus eet. groeit en kan zich voortplanten. Dat zijn de eisen die algemeen worden gesteld om voor het predikaat 'leven' in aanmerking te ko men. Als we de aarde eenmaal moedwillig ontdoen van virus sen. zijn ziekteverwekkende bacteriën de volgende stap. Daarna gaan we enge schim mels en hinderlijke planten uitroeien, lastige dieren en tenslotte vervelende mensen zoals u en ik. Dat ruimt op! De planeet mag zelf het licht uit doen. Maar de mens roeit niet alleen uit; de soort blijkt ook tot scheppen in staat. Als we ten minste de criteria 'eten', 'groeien' en 'voortplanten' aanhouden als definitie voor leven. Zulk door de mens ge schapen leven speelt zich af in computers en kan desgewenst op een beeldscherm zichtbaar gemaakt worden. Er zijn er die zich razendsnel voortplanten en ook nog eens uiterst be smettelijk zijn. Ze worden daarom virussen genoemd. En ook al komt er geen koolstof- molecuul - de grondstof van alle leven op aarde - aan deze virussen te pas. ze zijn volgens de definitie zo levend als wat. En wie ooit op een scherm een virus aan het werk heeft ge zien. of een ander simpel pro gramma dat leven 'nabootst', zal zich op de kop krabben over waar de grens tussen le ven en niet-levcn moet wor den getrokken. Er is een Ame rikaans gezégde: 'Als het lijkt op een eend, loopt als een eend en kwaakt als een eend, dan is het een eend.' Als wc ons daaraan houden dan kun nen we met enig optimisme de toekomst tegemoetzien, waar het de soortenrijkdom van het leven op aarde betreft. CO LOERAKKER EN PIET ZEEMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23