Bouw nieuw beddenhuis uitgesteld 'Succes op lange termijn' TNO Leiden gedijt goed op 'vrije markt' Randstad Nalco krijgt gestalte Kostenbesparing legt Ahold geen windeieren Schadeclaims verwacht bij sluiting van Zestienhoven Stage Oekraïners bij Leidse universiteit Nieuwbouw boven Utrechtsebaan lager dan gepland Treinverkeer rond Schiphol op de schop JE KOMT ALTIJD VERDER WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Voorstellen Diaconessenhuis te grootschalig De bouw van een nieuw beddenhuis voor het Diacones senhuis heeft vertraging opgelopen. Het was de bedoe ling dat volgend jaar met de werkzaamheden zou worden begonnen. Zoals het er nu naar uitziet, wordt dat nu op zijn vroegst 1995. leiden herman joustra» Het College voor Ziekenhuis voorzieningen, het adviesor gaan van het ministerie van WVC, vindt de eerste ingedien de voorstellen te grootschalig. Een nieuw plan wordt thans be studeerd door WVC. Het huidi ge beddenhuis stamt uit 1964 en is dringend toe aan vervan ging. Het gaat hier met name om modernisering van techni sche installaties zoals verwar ming, ventilatie en riolering. Dit deel van het ziekenhuis bestaat momenteel uit twee vleugels van zes verdiepingen. Daarin zijn alle verpleegafdelingen ge huisvest, evenals de zogeheten special care-unit, de apotheek, het pathologisch anatomisch la boratorium, fysiotherapie en ruimten van de civiele dienst. Operatiekamers Ook vijf operatiekamers zijn toe aan een opknapbeurt. De plan nen hiervoor zijn inmiddels goedgekeurd door WVC. De verwachting is dat zeer binnen kort met de werkzaamheden kan worden begonnen. Tevens wordt gestreeft naar een uit breiding van de polikliniek om het nijpend ruimtetekort aldaar op te lossen. Een aanvraag hier voor moet nog worden inge diend bij het ministerie. Actie voor kankerpatiëntjes in Zagreb den haag Horizon Holland, een Haagse stichting voor medi sche en agrarische hulp aan ontwikkelingslanden, is begonnen met een actie voor een ziekenhuis in het Kroatische Zagreb. De actie richt zich op medicamenten voor leukemie-patiëntjes en kinderen die aan andere vormen van kanker lijden. Deze medi cijnen zijn in Kroatië niet meer verkrijgbaar. Bovendien kampt het ziekenhuis met problemen omdat vanwege de vluchtelin genstroom uit Bosnië meer zieke kinderen zich melden. Inmid dels is een eerste lading Crasnitin gebruikt om acute leuke mie te bestrijden naar Zagreb gevlogen maar Horizon Hol land wil nog eens voor een bedrag van 70.000 gulden medicijnen versturen. Op die manier zou de kliniek de kinderen in ieder ge val een jaar kunnen helpen. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Horizon Holland, tel: 070-3452300. leiden Het toekomstige Europese hoofdkan toor van het Amerikaanse bedrijf Nalco krijgt steeds meer vorm. Het gebouw dat bij de rijksweg A44 op de grens van Leiden en Oegstgeest verrijst, wordt waarschijnlijk vol gend jaar juni in gebruik genomen. Volgens een woordvoerster van Nalco Eu rope verloopt de bouw naar wens. Naar ver wachting komen er in het nieuwe kantoor on geveer 50 mensen te werken, onder hen zo wel managers als onderzoekers. Nalco opent er namelijk ook een laboratorium. Het ge bouw wordt de komende tijd glasdicht ge maakt zodat de winter door kan worden ge werkt. Het Amerikaanse Nalco is een van de grotere bedrijven ter wereld waar het gaat om waterzuivering en hergebruik van afvalwater. Naast de nieuwe vestiging heeft Nalco ook nog een produktiebedrijf in Nederland, dat is gevestigd in Tilburg. JAN HOLVAST chef willem spierdijk. 071 -356439. plv -chef meindert van der kaaij. 071 -356442 zaandam gpd Koninklijke Ahold heeft in de eerste helft van dit jaar de net towinst met ruim 12 procent zien stijgen tot 172 miljoen gul den. De omzet van het vanuit Zaandam geleide detailhandels concern steeg met een kwart naar 14,3 miljard. In Nederland steeg de omzet met liefst 33,3 procent tot 7,2 miljard. Ahold is tevreden over het resultaat en blijft bij de verwachting dat over heel 1993 de concerncijfers be ter zullen zijn dan over 1992. „Eind vorig jaar werden we afgeschilderd als sombere pro feet omdat we aankondigden dat we meer op de kosten gin gen letten. Wij hebben gemerkt dat we met onze kostenoperatie wel heel erg snel een flink resul taat hebben kunnen boeken", zegt Ahold-woordvoerder J. Hol in een beoordeling van het half jaarresultaat van zijn werkgever. De omzetgroei in Nederland wordt sterk vertekend onder meer doordat voor het eerst de cijfers van Jamin en de deelne ming in Schuitema (Spar) volle dig zijn meegenomen. Zouden deze cijfers buiten beschouwing zijn gebleven, dan had de om zetgroei voor Ahold in Neder land 3,3 procent bedragen. De ze omzetgroei is onder meer bereikt door de Albert Heijn- winkels, die hun marktaandeel weer zagen groeien en de Spe ciaalzaken (zoals Etos). Een belangrijke bijdrage aan de Europese omzetgroei leverde de overname van de Portugese supermarktketens Pingo Doce, Ino Mercado en Modelo en de hypermarkt-keten Feira Nova. rotterdam anp verplaatsing van het Rotter damse vliegveld. Bij de „hon derden miljoenen" is volgens een woordvoerster ook rekening gehouden met de kosten die nodig zijn voor onderzoek naar de gevolgen van algehele slui ting. Het oude Zestienhoven kan in elk geval niet blijven. Het ligt te dicht bij woonwijken. Bo vendien heeft de gemeente Rot terdam er nieuwe woningen ge pland. Als er geen nieuwe luchthaven komt in Rotterdam, gaat dit de overheid honderden miljoenen kosten. Bedrijven in Rotterdam die sterk afhankelijk zijn van de aanwezigheid van een vliegveld, zullen schadeclaims indfenen de luchthaven. Schiphol, eigenaar van het huidige Zestienhoven, is groot voorstander van uitbreiding en den haag/kiev anp De Rijksluchtvaartdienst finan ciert een stage van twee func tionarissen van de Oekraïnse Rijksluchtvaartdienst aan het International Institute of Air and Space Law aan de Universi teit van Leiden. De KLM krijgt de mogelijkheid om vaker dan de huidige twee keer per week op Kiev te vliegen. Ook het weg vervoer naar Oekraïne krijgt meer mogelijkheden. Dat staat in een luchtvaart en een wegvervoersverdrag dat minister Maij van Verkeer en Waterstaat dinsdag samen met haar Oekraïnse collega Klim- push van transport heeft onder tekend. Maij tekende een weg vervoersverdrag dat onder an dere inhoudt dat vergunningen naar behoefte worden uitgewis seld. Leids Bureau Nieuwkomers verheugd over 40 miljoen van WVC Onderzoeksinstituut neemt tien onderzoekers extra in dienst leiden annet van aarsen Het Nederlands Instituut voor de Praeventieve Gezondheids zorg TNO (NIPG-TNO) in Lei den heeft de laatste tijd meer opdrachten gekregen dan de onderzoekers aankunnen. Vol gens directeur prof.dr. J. Wil- lems wordt de organisatie daar om voorzichtig uitgebreid. „We konden kiezen tussen twee din gen. Opdrachten weigeren of meer mensen in dienst nemen. We hebben dus voor het laatste gekozen en breiden uit met tien onderzoekers. Momenteel zijn we bezig de vacatures te vervul len." De uitbreiding is des te op merkelijker omdat het NIPG- TNO voor 1992 nog dacht een krimpscenario te moeten vol gen in plaats van te kunnen groeien. „Met een overheid, die zich terugtrekt, die vindt dat de markt het moet overnemen, waren we er helemaal niet zeker van of we voldoende opdrach ten binnen zouden kunnen ha len. Dat is vorig jaar gelukt maar het is nog onzeker of het volgend jaar weer gaat lukken", aldus Willems. „Dat terugtrek kingsproces van de overheid is nog niet voltooid." Bij het NIPG-TNO, dat onder meer onderzoek doet op het ge bied van collectieve preventie, jeugdgezondheidszorg, arbeids omstandigheden, milieuproble men en onderwijs in de sociale gezondheidszorg, werken nu zo'n 160 mensen waarvan 85 onderzoekswerk doen. Zij zagen en zien de aard van hun werk veranderen doordat er sprake is van veel nieuwe opdrachtge vers. „We staan voor belangrijke veranderingen", aldus Willems. „We zien steeds meer een ver schuiving naar onderzoek met een toegepast karakter. Bijvoor beeld bedrijven die concreet willen weten met welke maatre- leiden annet van aarsen Het bericht dat het ministerie van WVC 40 miljoen gulden ex tra heeft uitgetrokken voor de opvang van net in Nederland gearriveerde allochtonen, is door het gemeentelijke Bureau Nieuwkomers in Leiden met in stemming verwelkomd. Het Leidse bureau, dat overigens niet weet of het nu ook extra geld uit de WVC-pot krijgt, is in 1992 al begonnen met de op vang. De klanten zijn in de Leidse situatie Marokkanen en Turken die in het kader van de gezins hereniging naar Nederland zijn gekomen. De medewerkers van het bureau hebben het idee ui termate zinvol werk te verrich ten, al is er geen sprake van di rect zichtbaar succes. „Bij dit project moet je niet rekenen op successen op korte termijn. Maar op den duur maakt het voor de deelnemers zeker verschil uit", aldus A.J. Vermeulen, hoofd van de sector sociale zaken waar het bureau onder valt. „We bieden de men sen onder andere cursussen Ne derlands aan en proberen ze zo snel mogelijk wegwijs te maken in de Nederlandse samenleving. Een oriëntatiecursus dus. Dat er geen sprake is van direct succes, heeft te maken met het feit dat bijvoorbeeld Nederlands voor buitenlanders een lastige taal is om te leren. Dat veroorzaakt al moeilijkheden. Er zijn weinig werkgevers die mensen die de taal niet beheersen een baan aanbieden." Vorig jaar kreeg het bureau van de afdeling burgerzaken 175 meldingen van nieuwko mers. Met alle mensen is con tact gezocht en uiteindelijk meldden 45 mensen zich aan voor de activiteiten. Het Bureau Nieuwkomers streeft een geïn- tergreerde aanpak na. Dat wil zeggen dat de deelnemers niet alleen cursussen Nederlands krijgen aangeboden en wegwijs worden gemaakt in de samenle ving, maar dat ook in samen werking met onder andere het arbeidsbureau werkgelegen- heidscursussen zijn opgezet. De grote piek van mensen die in het kader van de gezinsher eniging naar Leiden komen, is naar de mening van Vermeulen overigens al voorbij. „De echte top was zo'n twee, drie jaar ge leden. Nu zien we een terug gelen hoog ziekteverzuim kan worden opgelost. Over het alge meen zijn het ook kleinere op drachten. Onderzoeken met een budget van een miljoen wat je vaak zag bij overheidsop drachten komen bijna niet meer voor. En wat ook mee speelt, we moeten zelf de boer op. Bedrijven bezoeken om op drachten binnen te slepen. Dat kost veel tijd maar is ook bevre digend. Je leert de wensen van je klanten beter kennen", aldus Willems. Volgens hem hebben vooral de oudere onderzoekers soms wat moeite met de klimaat verandering bij NIPG-TNO. „Wij proberen door scholing daar wat aan te doen. De jonge re garde vindt het makkelijker om de switch te maken, is flexi beler. En is van huis uit ook meer zakelijk ingesteld. De verandering in de op drachten brengt volgens Wil lems overigens wel risico met zich mee. „We moeten uitkijken dat we op een gegeven moment niet de kennis van gisteren gaan verkopen", zegt hij. „Die ver schuiving naar onderzoeken met een toegepast karakter be tekent dat er minder onwikkel- onderzoek kan worden gedaan. De overheid geeft niet zo mak kelijk meer opdracht om twee, drie jaar diepgravend onder zoek te doen. Op het gebied van bijvoorbeeld onderzoek naar ar beidsomstandigheden zijn er steeds meer opdrachten vanuit het bedrijfsleven. Maar gezond heid is niet iets dat je verkoopt als een reep chocola. Vooral op het gebied van collectieve pre ventie is het moeilijk. Daar ligt de verantwoordelijkheid nog echt bij de staat. Die moet de instandhouding van de onder zoeksinfrastructuur blijven ga randeren." Relatief nieuw voor het on derzoeksinstituut is ook het werk in het buitenland. NIPG- TNO heeft momenteel een me dewerker in Albanië zitten, die meehelpt met het opstellen van het beleid voor het ministerie van gezondheid. Ook zijn er voorbereidingen getroffen voor projecten in Rusland, Tjechië, Slowakije en Polen. In bijvoor beeld dat laatste land zal het NIPG-TNO milieukundigen op gaan leiden. den haag annet van aarsen I let nieuwbouwproject dat pro-" jectontwikkelaar Multi Vastgoed wil uitvoeren boven de Utrecht sebaan in Den Haag wordt min der hoog dan in eerste instantie de bedoeling was. De toren, die boven de verkeersader is gesitu eerd ter hoogte van de Bezui- denhoutseweg, wordt volgens een woordvoerder van de ge meente Den Haag 72 in plaats van 94 meter hoog. „Het gebouw bleek toch te massaal voor die plek. Het werpt nogal wat schaduwen. Uit de buurt kwam veel kritiek", al dus de gemeentewoordvoerder. „Om een beetje aan de bezwa ren tegemoet te komen, is nu besloten om de toren lager te maken." Andere bezwaren, als zou de toren bijvoorbeeld het beschermde stadsgezicht aan tasten, worden door de ge meente van de hand gewezen. De aanpassing gaat ten koste van een hotel van de Duitse Do- rintgroep, dat op de bovenste verdiepingen van het gebouw zou worden gevestigd. Een par keergarage en kantoorruimte voor het Verbond van Neder landse Ondernemingen zijn niet uit de plannen geschrapt. De gemeente gaat nu samen met de Dorintgroep op zoek naar een nieuwe plaats voor een hotelvestiging in de omgeving van de Utrechtsebaan. Het aangepaste plan voor het nog steeds grootschalige nieuw bouwproject moet opnieuw worden ingediend. Multi Vast goed denkt volgend voorjaar te kunnen gaan bouwen. Tegen het eerste plan had de Haagse gemeenteraad overigens geen onoverkomelijke bezwaren. den haag jan kuys vervolg van voorpagina De plannen van de regering voor uitbreiding van Schiphol bevatten nog veel witte plek ken. Op andere onderdelen echter presenteren de schrij vers al een ver uitgewerkte vi sie. Zo wordt in het concept van de regering rekening ge houden met een 'bypass' in het railnet bij Schiphol. Daar door kan het doorgaande treinverkeer in de toekomst het station Schiphol mijden. Volgens de ontwerptekst moet Schiphol heel goed be reikbaar zijn voor de flitstrei nen (HLS). Zowel de lijn naar het zuiden als de Duitsland- lijn moet op Schiphol stoppen. De verbinding met het oosten zal daarom het tracé van de zuidelijke tak van de ring- spoorlijn rond Amsterdam moeten volgen. Dit houdt te vens de aanleg in van de zoge noemde 'Utrechtboog' in de periode voor het jaar 2003. Met deze maatregelen ho pen de beleidsmakers veel luchtvaartpassagiers op de korte afstanden (tot 1000 kilo meter) in de snelle trein te krijgen. Teneinde het hoofd wegennet rond Schiphol af te stemmen op de groei van de luchthaven, zal volgens de plannen snel moeten worden begonnen met de aanleg van de Verlengde Westrandweg tussen de A9 en de A4. Het uitgroeien tot een 'mainport' betekent dat niet meer dan vijf procent van de vluchten een vertraging mag ondervinden van 15 minuten of meer. Schiphol zal 8.500 tot circa 10.500 reizigers per piek uur moeten opvangen. Het openbaar vervoer zal in 2015 een aandeel van 40 procent moeten hebben in het vervoer van passagiers van en naar de luchthaven. En dat alles met het uitgangspunt dat Schiphol in 2015 zo'n 45 miljoen passa giers en 2,9 miljoen'ton vracht krijgt aangeboden. Teneinde al dat verkeer te kunnen ver werken denkt Schiphol aan een uitbreiding in noordwes telijke en in zuidoostelijke richting. Op Schiphol Centrum die nen zogeheten satellieten de passagiersstromen op te van gen. De aanleg van de vijfde baan, de verlenging van de Kaagbaan en het tweezijdig aanvliegen van de Zwanen- burgbaan bieden Schiphol riante mogelijkheden om de doelstellingen te verwezenlij ken. Voorts kan, zo staat in de ontwerptekst, met deze maat regelen overlast in Zwanen burg. Aalsmeer en Amstelveen in vooral de nachtelijke uren worden vermeden. loop. wat overigens niet wil zeg gen dat de aantallen over een, twee jaar niet opnieuw kunnen toenemen." Het ministerie ziet veel in het project. Het verdient volgens woordvoerster M. Utermark alle steun. „Beter nu meer geld ste ken in preventie, dein later dweilen met de kraan open." Met de 40 miljoen die d'Ancona op de begroting voor 1994 heeft gezet, kan het aantal deelne mende gemeenten verder wor den uitgebreid. Utermark ver moedt dat zo'n 37 gemeenten in het project zijn geïnteres seerd. 'Opvang Nieuwkomers' was aanvankelijk alleen bedoeld voor Marokkanen en Turken en later Antillianen die in het kader van gezinshereniging en -vor ming naar Nederland kwamen. De deelnemers moeten achttien jaar of ouder zijn. Volgens het ministerie, dat gaat registreren hoe het de nieuwkomers ver gaat, komen straks ook erkende asielzoekers in aanmerking voor het project. In Leiden worden die overigens niet via het Bu reau Nieuwkomers, maar via een ander 'clubje' van de sector Sociale Zaken opgevangen. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze üw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. fNKGOFDVOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 Directeur prof.dr. J. Willems: „NIPG-TNO staat voor belangrijke veranderingen".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22