Scholen vaak vies 'Maak niet zo 'n herrie, werd er geroepen 'Kinderen en ouderen de dupe' Rijn- en Veenstreek Weer onderzoek naar nieuwbouw Stek WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 alphen aan den run janet van puk Hij 'stierf van de dorst', toen hij eindelijk uit zijn benarde positie werd bevrijd. En zelden moest hij zó nodig naar de WC als gis terochtend vroeg. Een uitge droogde keel had de 23-jarige Alphenaar Hans van der Sluijs gekregen van het geschreeuw en gebrul en die enorme aan drang om te plassen kwam van de angst, geeft hij later die dag toe. Samen met zijn 20-jarige vriendin Ingrid Baidjoe zat hij in de nacht van maandag op dinsdag bijna drie uur opgeslo ten in de kleine lift van de flat aan de Castorstraat. De avond hadden ze doorgebracht bij een Alphenaren bijna drie uur vast in lift collega die op de achtste verdie ping van de flat woont. Tegen kwart voor één besloot het tweetal richting huis te gaan. Ze stapten in de lift en zoefden naar beneden. Maar tussen de vierde en de tweede verdieping - de lift stopt alleen op de even etages - ge beurde er iets. „De lift stopte heel erg hard, alsof we op een blok beton knalden", vertelt In grid. Ze zagen niets, omdat ze pre cies tussen twee verdiepingen in hingen. Ze drukten op de alarmknop, maar er gebeurde niets. „Toen hebben we een hoop lawaai gemaakt. We schreeuwden om hulp en sloe gen keihard tegen die metalen platen van de lift. We dachten dat we de hele flat wakker maakten." Maar dat viel tegen. Eindelijk hoorden de twee on gelukkige Alphenaren dat er ie mand aan kwam. Het was een man, aan zijn stem te horen. GGD: geen alarmerende situatie „Help, we zitten vast", riep In grid. „Maak niet zo'n herrie", riep de man terug. Weer begon het tweetal la waai te maken en daar kwamen een man en een vrouw op af, die wél begrepen dat Ingrid en Hans in een benarde positie za ten. Ze riepen dat er iemand was gebeld. „Het duurde vervol gens weer heel lang voordat die vrouw terugkwam en zei dat ze nu de politie hadden gebeld. Toen zaten we denk ik al een uur in de lift", aldus Ingrid. Een politie- en een brand weerman kwamen naar de flat en probeerden vanaf het dak de lift in beweging te krijgen. Maar ze kregen dat absoluut niet voor elkaar. „Steeds gleden de kabels van de katrol", weet Hans. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", zei de agent. De hulpverleners probeerden een liftmonteur te bereiken. Ook die liet te lang op zich wachten en daarop beslo ten de politie- en brandweer man een gat in het dak van de lift te maken. „Wij gaven aan wijzingen. om te voorkomen dat ze de tl-buis in het plafond zouden raken", vertelt Ingrid. Hans hield zijn jas boven zijn eigen hoofd en dat van zijn vriendin, als bescherming tegen de stukken geplastificeerd hout die naar beneden vielen. „Het was een heel klein liftje en we stonden samen in de hoek." Toen drong het bericht door in de lift dat een Alphenaar was gebeld, die bij een liftenbedrijf werkt. Hij zou binnen vijf minu ten in de Castorstraat zijn. Dat was ook zo, en: „Hij had het euvel snel vernol pen. Langzaam werd de lift omhoog getrokken, tot het tweetal uit kon stappen. Met z'n allen gin gen ze terug naar de achtste verdieping, naar de collega van Hans. Of die w&t had gemerkt? Ia, zeker. Hij was wakker gewor den van de herrie, dacht dat jongens tegen de galerij ston den te rammen. Hij was nog op het balkon gaan kijken, maar toen hij niemand zag, kroop hij zijn bed maar weer in. „Nee, het was niet leuk", kijkt Ingrid op het voorval terug. ,.|e ziet helemaal niets, je hoort nie mand. het was erg vreemd. Vooral omdat het midden in de nacht was." Wat ze de hele tijd hebben ge daan in die lift? „Zitten wach ten. zitten schreeuwen, beetje moe worden, beetje slaap krij gen. Niks bijzonders, dus. Er gens over gepraat hebben we niet. Het enige dat we dachten was: hoe komen we hier uit." De hygiëne en veiligheid op basisscholen in de Rijnstreek laat te wensen over, maar er is geen sprake van een zorg wekkende toestand. Enkele scholen moeten wel drin gend maatregelen nemen omdat 'de omgeving niet meer overal kindvriendelijk is', door bijvoorbeeld stinkende WC's en stofnesten. onder speeltoestellen op het plein. Ondanks alle gebreken weigert directeur L. Jonkers van de GGD in de Rijnstreek te spreken van slechte hygiëne of zorgwekken de toestanden. ..De zaken die we tot nog toe aantroffen, wa ren redelijk voorspelbaar. Veel problemen hebben te maken met het gedrag van mensen en zijn vrij gemakkelijk op te los sen." Van -een alarmerende situatie zou pas sprake zijn als er gevaar dreigt voor de volksgezondheid. En dat is volgens de directeur niet het geval. „Vergelijk het met een gewoon huishouden, daar is ook weieens iets niet in "orde. Een school is een groot huishouden, met kinderen die nog veel moeten leren op dit runstreek janet van puk Dat is een voorzichtige eerste conclusie van een onderzoek op tachtig scholen in de Rijnstreek, dat wordt uitgevoerd door de GGD Zuid-Holland Noord. Tot nu toe zijn ongeveer dertig ba sisscholen en scholen voor spe ciaal onderwijs bezocht door een jeugdverpleegkundige. De onderzoekers kwamen geregeld dezelfde problemen tegen: het ontbreken van zeep, toiletpa pier en handdoekjes in de toi letruimten, aangekoekt vuil, overvolle roosters voor toe gangsdeuren en ronddwarre lend stof. De GGD constateert ook dat veel schoolgebouwen in een slechte staat verkeren. Sanitair is kapot, er is onvoldoende ver lichting, ramen kunnen niet meer open of dicht, er is geen goede ventilatie in de WC's, het dak lekt of er zit onveilig glas in de deuren. Ook rond de school zijn nogal eens gebreken gecon stateerd, zoals een verzakt schoolplein of ontbrekende te gels. Ook komt het voor dat er geen verende ondergrond ligt Scholen wijten de vieze of slechte situatie vaak aan een ge brek aan geld. Zij willen de re sultaten van het onderzoek dan 'ook aangrijpen om bij het be stuur meer geld voor onder houd en reiniging te vragen. Maar dat lost niets op. vindt Jonkers. Zij vindt het belangrij- Leidenaar gewond in Koudekerk koudekerk aan den run Een 17-jarige Leidenaar heeft gisteren arm- en beenletsel opgelopen hij een aanrijding op de kruising van de Europasingel en de Van Poelgeestlaan in Koudekerk. De bromfietser gaf volgens een woordvoerder van de politie geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een 24- jarige man uit Noordwijk. Het slachtoffer is overgebracht naar het Diacones^enhuis in Leiden. Jongen mishandeld alphen aan den run» Op de Olympiaweg in Alphen is gisteravond een 12-jarige jongen door een nog onbekende ongeveer 16-jari- ge jongeman op zijn gezicht geslagen. Samen met zijn vriendje was het slachtoffer op weg naar de voetbalvelden. Zij werden in gehaald door de dader op een mountainbike, die zonder enige reden een vuistslag uitdeelde. Daarna fietste hij door, maar even verderop stond hij de twee jongens weer op te wachten. Die wis ten toen aan hun belager te ontkomen. Geluidsapparatuur gestolen alphen aan den run Uit een woning aan de Briljantstraat in Al phen zijn gisteren gouden sieraden en geluidsapparatuur gesto len. De dieven kwamen het pand binnen na het openbreken van het raam van een slaapkamer. ker dat op school goede afspra ken en regels worden vastge steld en dat de school geregeld overleg pleegt met de schoon makers. De 'grote hygiënische ver schillen' die de GGD tot nog toe heeft aangetroffen hebben on der meer te maken met de toe stand van het schoolgebouw. Een pand dat in slechte staat verkeert is moeilijk schoon te houden. Er is vaak sprake van achterstallig onderhoud, dat ook zorgt voor een onveilige si tuatie. Maar ook de kwaliteit van het schoonmaakpersoneel en de betrokkenheid van de schoon makers bij de school spelen een rol. Op sommige scholen hel pen leerkrachten, leerlingen en hun ouders ook een handje mee en op de ene school gelden strengere regels en duidelijkere afspraken dan op de andere. Dat is bijvoorbeeld af te leiden uit de hoeveelheid troep die in de gangen wordt aangetroffen. Het 'Onderzoek hygiëne en veiligheid op de basisschool' is begin dit jaar begonnen. Tot eind volgend jaar worden alle tachtig scholen voor basis- en speciaal onderwijs in Alphen, Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen bezocht, waarna in het voorjaar van 1995 een eindrapportage verschijnt. Tevreden over milieukalender De milieukalender die elk jaar huis-aan-huis in Alkemade wordt verspreid, blijft in zijn •huidige vorm bestaan. Wel wordt de kalender in de toe komst op kringlooppapier ge drukt. Dat heeft de gemeente besloten naar aanleiding van een enquête onder 400 inwo ners van Alkemade. Het vragen formulier werd door 200 men sen ingevuld. Op de kalender staat aange geven op welke dag de gemeen te het afval ophaalt, welke route de chemokar rijdt en er staan tips op om het milieu te sparen. De kalender is goed bekend bij de Alkemadese bevolking, zo blijkt uit het onderzoekje. Bijna iedereen bewaart hem en de meeste mensen zijn tevreden over de inhoud. leimuiden» Aan de overkant van de Drecht in Leimuiden ligt nu nog een dijk met gras, madeliefjes, boterbloemen en paardebloemen. Dit beeld verdwijnt als er, zodra de gemeente alle grond in bezit heeft een begin wordt ge maakt met de aanleg van het fietspad tussen de Willem van der Veldenweg en de Westerdijk. Ruim vijf jaar wordt er al gepraat over de aanleg van een fietspad langs de Drecht in Leimuiden. Nu de ge meente Jacobswoude na een lang en moeizaam overleg met een van de grondeigenaren tot overeenstemming is gekomen, lijkt er schot in de zaak te komen. Burgemeester en wethouders stellen voor om ruim 36.000 gulden be schikbaar te stellen voor deze aankoop. Inmiddels zet de gemeente ook vaart achter de onderhandelingen met de overige vier a vijf grondeigenaren op het bijna twee kilo meter lange traject De provincie heeft immers aangekon digd het fietspad volgend jaar al te willen aanleggen in plaats van na 1996. De kosten van het fietspad, bijna 1,9 miljoen gulden, komen voor rekening van de provincie. Voor de gemeente resteren alleen de onderhoudskosten. Het fietspad krijgt een recreatieve functie en wordt opge nomen in het provinciale fietspadenplan. FOTO B£N DE BRUYN runwoude janet van puk De vier jongerencentra in Rijn woude zijn dringend toe aan een nieuw onderkomen. Het college van B en W wil het eerst jongerencentrum Stek in Ha- zerswoude-Dorp aan een nieuw gebouw helpen. Er is - opnieuw - geld uitgetrokken voor een on derzoek. Het college wil ook vrij snel gaan werken aan een op lossing voor Trouble Tree, dat nu nog is gehuisvest in Het Honk in de Ridderhof in Koude kerk aan den Rijn. Stek krijgt voorrang omdat het huurcontract voor het hui dige gebouw aan de Dorpsstraat afloopt. Bovendien is de toe stand van dit pand slecht, waar door onder andere sprake is van te veel geluidsoverlast. Derde reden is dat de gemeente ande re plannen heeft met het gebied rond de Dorpsstraat. Stek was tot 1985 gehuisvest in een noodlokaal aan de Vin cent van Goghstraat. In dat jaar trok het jongerencentrum in het voormalige Michaëlhuis. Af spraak was dat de jongeren na een periode van zeven jaar de beschikking zouden krijgen over een nieuw gebouw nabij het Michaëlhuis. Een rapport van de stichting Lans wees in 1990 uit dat deze optie was te verkiezen boven re novatie van het pand aan de Dorpsstraat. Nieuwbouw op die plek zou 7,5 ton kosten, maar de gemeente had slechts 4,5 ton gereserveerd. Vervolgens werd een goedkopere oplossing ge vonden: Stek zou een nieuwe ruimte krijgen, aangebouwd aan sporthal de Landvliethal. Dat is goedkoper omdat de be staande vergaderzaal bij het jongerencentrum kan worden getrokken en bovendien kan de gemeente de grond aan de Dorpsstraat verkopen voor wo ningbouw. Het onderzoeksbureau gaat voor bijna 9000 gulden onder zoeken of nieuwbouw bij de sporthal haalbaar is. 'Uitbaggeren sloot te duur' De sloot langs de begraafplaats aan de Westkanaalweg in Ter Aar moet hoo^iodig worden uitgebaggerd. De commissie openbare werken reageerde gisteravond verdeeld op het voorstel van B en W om bijna 25.000 gulden beschikbaar te stellen. Het uitbaggeren zelf is bij die prijs nog niet inbegrepen. Monsters nemen van de bagger kost 2500 gulden. Het resteren de bedrag, ruim 22.000 gulden, is nodig om een pad aan te leggen over het land van de buurman van de begraafplaats. 1. Houdijk. Vanaf zijn land wordt er gebaggerd, zodat de begraafplaats zelf onaangetast blijft. Het pad is nodig om de werk/aamheden te kunnen uitvoeren zonder dat het land van Houdijk wordt bescha- digd. Het CDA vindt de priis voor het baggerwerk te hoog. CDA- raadslid P. van Rijn pleitte voor het zoeken naar goedkopere op lossingen. Volgens wethouder E. Kraak is dit echter de voordelig ste oplossing. De enige manier om het goedkoper te doen, is de bagger direct op het land storten. De provincie Zuid-Holland toonde zich volgens Kraak bereid om dat door de viftgers te zien. Kraak vindt echter dat het uitbaggeren via 'een koninklijke weg mo^gebeuren'. De raad neemt op 23 september ccn besluit. Bibliobus niet meer in Oude en Nieuwe Wetering De bibliobus staat elke dins dag van kwart voor vijf tot kwart over vijf en van kwart voor ze ven tot kwart over acht bij het Hertogpark. Tussen de 100 en 120 mensen bezoeken in die uren de bus. Samen lenen ze ruim 400 boeken. In voorgaan de jaren reed de bibliobus ook in Oude Wetering en Nieuwe Wetering, maar dat vond de ge meente Alkemade te duur wor den. De Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC) ging steeds meer geld vragen voor de sta-uren van de rijdende bibliotheek. Uiteindelijk bleven alleen Rijp- wetering en Oud Ade als stand plaats over, waarvan de laatste het onderspit moest delven. Alkemade moest van het PBC voor beide dorpen voorrijkosten betalen en had daar geen zin in. „Dit is geen goede plaats", vindt Van der Woude, „we ston den voorheen bij de kerk in Rijpwetcring en in Oud Ade, nu zijn we ingebouwd op een par keerplaats." De plek is inder daad omringd door bomen, waarachter zich een voetbal veld, tennisvelden, een school tje en een snackbar bevinden. De chauffeur vervolgt: „Weet je wie hier de dupe van zijn? De kinderen en de ouderen. Toen wc nog in Nieuwe Wetering stonden, kwam er vaak een schooltje, kinderen zijn toch de lezers van morgen. Nu we hier staan, komt er vrijwel niemand meer uit dat dorp. Uit Oud Ade komen nu geen ouderen meer, die hebben geen zin om in het donker naar huis te fietsen of te lopen." „Het zou een slechte zaak zijn als onze huidige standplaats ook wordt opgeheven. Dan ont neem je toch pakweg 500 men sen hun leesplezieraldus Van der Woude. „In vergelijking met de stad, waar vaste bibliotheek vestigingen staan, zitten de mensen hier toch al in de min. Maar ja. de gemeente kijkt wat ze hiervoor kwijt is. terwijl wij kijken naar wat het voor de ge meenschap betekent." De 'klanten' zijn voornamelijk kinderen met hun moeders en ouderen. Van de leeftijdscatego rie achttien tot vijfentwintig jaar komt er bijna niemand. ..Zodra ze moeten betalen...", grapt Van der Woude. Op een bordje bo ven de kleine balie staan de prijzen voor lidmaatschap. Tot je achttiende is het gratis, daar na moet je betalen. In de bibliobus staan onge veer 5000 boeken, van streekro mans tot Nederlandse literatuur en van reisgidsen tot dichtbun dels. Op een ophoging achterin staan de kinderboeken. Voor kinderen met leesproblemen zijn er zelfs boeken met daarbij cassettebandjes. Ook is er een behoorlijke verzameling groot- letterboeken. die de laatste tijd steeds meer worden gelezen. Marijke Immerzeel is de bi bliothecaresse die zorgt voor de samenstelling van het leesvoer. „De mensen vragen veel naar streekromans. Die heb ik dan ook op ccn goed bereikbare plaats in de bus gezet", zegt ze. „Ook is er veel vraag naar boe- Acn van Yvonne Keuls en Marga Minco. Boeken waar weinig vraag naar is. daar zet ik er ge woon maar één van neer. Als ie mand een boek zoekt, dat ik niet heb, dan vraag ik dat aan. Het werkt in principe net als in een normale bibliotheek." Mensen staan in de bibliobus te wachten bij de kleine balie van Marijke Immerzëel en Henk van der Woude. De parkeerplaats bij het Hertog park in Rijpwetering ligt er ver laten bij. Zojuist zijn alle kinde ren van de aangrenzende basis school De Kinderbrug door hun moeders of door een schoolbus opgehaald en naar huis ge bracht. Een man van een jaar of zeventig en een meisje van be gin twintig staan met een tas in hun hand wat voor zich uit te staren. Dan klinkt er een gebul der. Vanachter de bomen rijdt een vrachtwagen met een grote oplegger de parkeerplaats op. Op de zijkant staat met grote letters Openbare Bibliotheek. Het is de bibliobus. Uit de truck stapt chauffeur Henk van der Woude, tevens as sistent in de bibliobus. Van bin nen ziet de bus eruit als een verswagen, maar in plaats van zuivelprodukten of snoepgoed staan in de schappen allemaal boeken. Ze staan keurig in rijen tegen elkaar. Een groep mensen beweegt zich voorzichtig door de krappe ruimte om maar het foto ben de BRUYN juisle boek ie vinden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21