Geen bezwaar tegen bouw Gemeente Katwijk geeft zich bloot Binnentuin Haagwijk moet in het najaar klaar zijn IS u F CeV^.V1cX0T'tla' s?=-.=r Werkstraf voor chef met te lange vingers Leiden Regio Rijnsburgers duurder uit WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 20 Huurwoningen op hoek Cesar Franckstraat en Schubertlaan De bouw van 27 huurwoningen aan de Cesar Franck straat/Schubertplein in Zuid-West roept weinig bezwa ren op in de buurt. Dat bleek gisteravond tijdens een re delijk bezochte informatiebijeenkomst van de gemeente Wel werd gevreesd dat de parkeerdruk in de wijk zal toe -CHEF MEINDERT VAN D WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. RUNSBURG DORITH LIGTVOET Rijnsburgers moeten volgend jaar opnieuw de broekriem aan halen. Belastingverhogingen van 7,5 en 10 procent liggen in het verschiet. Dat is nog lang niet voldoende om uit de pro blemen te komen. 'Maar hier mee hebben we de grens be reikt van wat we van onze bur gers voor 1994 kunnen vragen', aldus de gemeentebegroting. De eigenaar van een gemid delde Rijnsburgse woning (waarde 175.000 gulden) is vol gend jaar 73 gulden meer kwijt aan onroerend-goedbelasting. afvalstoffenheffing en rioolrech ten. De huurder van eenzelfde woning ongeveer 57 gulden. De hogere kosten door het geschei den ophalen van huisvuil zijn hierbij niet inbegrepen. Maldcelijker wordt het er voor de gemeente volgend jaar niet op. Door allerlei bezuinigingen van de rijksoverheid valt de al gemene uitkering uit het ge meentefonds volgend jaar 325.000 gulden lager uit. Het to- tale tekort voor volgend jaar komt uit op 1,4 miljoen. Dat zou aanmerkelijk hoger zijn ge weest als de gemeente, zwem bad Waterbos niet had gesloten. Discussie over ouderenbeleid DEN HAAG/LEIDEN/VOORHOUT» PAUL DEVUEGER 1 let begon met die keer dat in een advertentie een aantrekke lijk aanbieding van een camre- corder stond. De 22-jarige be drijfsleider van een computer winkel in Leiden had even geen geld en pakte het uit de kassa. ,,lk was van plan het later weer terug te doen. Als ik mijn salaris binnen had. Maar het kwam er niet van", aldus dc schuldbe wuste man, een inwoner van Voorhout, gisteren voor de Haagse rechtbank. Van teruggave van het 'ge leende' geld kwam het inder daad niet. Integendeel. Na dié eerste keer deed de chef steeds vaker een greep in de kassa van de winkel waarover hij de scep ter zwaaide. Het geld werd be steed aan luxe aankopen: een cd-speler, een kleurentelevisie, een brommer, een bootje; dat soort zaken. Het liep op tot een bedrag van 39.000 gulden in to taal. hoewel de man het er zelf op hield dat hij niet meer dan 25 mille had meegenomen. Tij dens zijn vakantie viel de Voor- houter door de mand. Het ste len was vier maanden goed ge gaan. Politierechter Kiers begreep er niets van. „Hoe kan iemand met een volstrekt blanco straf blad als u toch ineens op zo'n KATWUK PETER VAN PER HULST Hoe ziet de kamer van de bur gemeester er uit? Wat doet de afdeling landmeetkunde eigen lijk voor werk? Het zijn vragen waar de Katwijkers binnenkort een antwoord op kunnen krij gen op de eerste gemeentedag. Zaterdag 11 september staan medewerkers van de gemeente Katwijk klaar om te vertellen over het reilen en zeilen van de badplaats. Het raadhuis is die dag tevens te bezichtigen in het kader van monumentendag. H. Gerritse, voorlichtster van de gemeente Katwijk noemt de combinatie met de monumen tendag uniek. „De mensen kun nen zowel het gebouw bewon deren als kennis nemen van alle facetten van dienstverlening in het gemeentehuis." Zo krijgen de bezoekers informatie over het milieu en ongediertebestrij- ding, maakt de afdeling burger zaken speciaal voor die dag ver vaardigde uitdraaien uit het be volkingsregister en zijn bij de kraam van de afdeling land meetkunde uitdraaien uit het gemeentelijk kadaster verkrijg- grote schaal aan het stelen slaan?", wilde ze van de Voor- houter weten. Hij wist het zelf ook niet. „Toen ik eenmaal doorhad wat ik had gedaan, schrok ik er ook heel erg van. Dom? Ja, dat is het. Want het was natuurlijk duidelijk dat het vroeg of laat moest uitkomen." Officier van justitie Renckens vond dat de bedrijfsleider grof misbruik had gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. „Een flinke straf is hier wel op zijn plaats", aldus de officier. Ze eiste vijf maanden cel waarvan twee voorwaardelijk plus een regeling om het gestolen geld in termijnen weer terug te betalen. De advocaat van de verdachte vond dat wat aan de hoge kant. Hij erkende volmondig dat de Voorhouter flink de fout in was gegaan, maar had daarbij ook flinke kritiek op het betreffende bedrijf dat volgens hem een ad ministratie voerde die van geen kanten deugde. „En niet voor niets luidt het spreekwoord dat de gelegenheid de dief maakt", aldus de raadsman. Rechter Kiers was niet zo on der de indruk van het pleidooi van de advocaat en nam de eis van de officier van justitie ge heel over. Wel bepaalde zijn dat de Voorhouter in plaats van de drie maanden zitten ook 150 uur onbetaalde arbeid mocht verrichten. baar. Uitleg wordt gegeven over oude kaarten, foto's, documen ten en de toekomstplannen van de gemeente. Naast de gemeen telijke diensten verlenen de red dingsmaatschappij, Katwijkse Reddings Brigade, politie, brandweer, Stichting Bejaar- denwerk en Rode Kruis hun medewerking. De gemeentedag wordt om 10.30 uur officieel geopend door burgemeester G.W. van Mont- frans-Hartman. Zij krijgt daarbij de hulp van een echtpaar dat die dag in het huwelijk treedt. De muziekschool en de Volks dansgroep Kadanz treden op. Van 11.00 tot 14.00 uur worden op de hele uren rondleidingen door het gemeentehuis gege ven, Waarbij naast de burge meesterskamer, trouw- en raad zaal een aantal schilderijen uit de gemeentelijke collectie wordt getoond. Rond dat tijdstip zijn er ook demonstraties van de KRB in een waterbassin van 12 meter en een reddingsoperatie uitgevoerd door politie, brandweer en Rode Kruis waarbij 'slachtoffers' uit au towrakken worden bevrijd. LEIDEN FRANK BUURMAN De woningbouw zal weer enige verlichting brengen ten aanzien van de lange lijst van woning zoekenden. De gemeente heeft ook haast, omdat de woningen in aanmerking komen voor rijkssubsidie als de bouw nog in 1993 begint. Vandaar dat het voorlopige bouwplan binnen kort in de raadscommissie volkshuisvesting wordt behan deld. De woningen staan gepland op de 'groene' hoek aan Cesar LEIDEN FRANK BUURMAN De bewoners van de aanleun woningen naast bejaardencen trum Haagwijk aan de Beetho- venlaan moeten nog geduld hebben tot het najaar. Dan wor den ze verlost van de woestenij die ze zien als ze naar buiten kijken. De binnentuin van het bejaardencorriplex en de groen stroken langs Lisztpad en Ken- nedypad verkeren al geruime tijd in een deplorabele toestand na de renovatie van de wonin gen. Volgens directeur A. Lepe laar van de verantwoordelijke woningbouwvereniging De Sleutels zal tegen het einde van het jaar de binnentuin opnieuw worden aangelegd en wordt de situatie mooier dan hij ooit was. „Het had tot nu toe weinig zin om geld te investeren omdat nieuw aangeplant groen door de bouwwerkzaamheden toch weer verloren zou gaan. Inmid dels is de renovatie achter de rug en kan de zaak goed wor den aangepakt. De Stichting Haagwijk heeft een plan ont wikkeld met behulp van een tuinarchitect. Als de financie ring van dat plan rond is kan naar verwachting over enige tijd met aanleg van een fraaie nieu we tuin worden begonnen", al dus Lepelaar. De stichting Leefbaar Zuid west, de spreekbuis van de be woners, vindt nog steeds dat het allemaal veel te lang heeft ge duurd en is van mening dat de bewoners onterecht twaalf gul den per maand betalen voor groenonderhoud. De stichting wil dat dit geld (inmiddels op gelopen tot 288 gulden per Franckstraat en Schubertlaan. De bouwschets van architect H. Stol geeft bebouwing in een U- vorm weer. Er komen dertien eengezinswoningen, vier senio renwoningen, acht driekamer appartementen en twee maiso nettes (vier kamers). De huren variëren van 600 tot 725 gulden per maand. De woningen zijn in principe bestemd voor 'door stromers', mensen die een goedkope huurwoning in Lei den achterlaten waarmee weer andere woningzoekenden kun nen worden geholpen. De ge meente verwacht ook bij dit huishouden) wordt teruggege ven. Volgens Leefbaar Zuidwest heeft er al twee jaar geen enkele vorm van groenonderhoud project weer een massale be langstelling van woningzoeken den, want de woningnood is hoog. De omwonenden waren niet echt rouwig om het grasveld met bomen, dat zal moeten wij ken voor de woningen, omdat er nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. Wel werd gesteld dat er door alle bouwplannen in Zuid-West veel groen verloren gaat. De gemeentelijke woordvoer der wees op de positieve punten in het plan: een verbetering van dp sociale veiligheid aan de Cesar Franckstraat bijvoor beeld, omdat daar nu nog geen woningen, alleen maar scholen, staan. Ook voor parkeerruimte wordt in afdoende mate ge zorgd. Het huidige parkeerter rein van 30 parkeerplaatsen aan het Schubertplein wordt ver plaatsgevonden. Er is een on derzoek gehouden onder de be woners waaruit blijkt dat de ou deren buitengewoon ongeluk- nieuwd en vergroot naar 52 plaatsen. Ook aan de Cesar Franckstraat komen parkeer vakken. Toch werd gevreèsd dat de nieuwe bewoners zoveel ver keer zullen aantrekken dat het niet voldoende zal zijn, en dat de auto's dan weer op allerlei ongewenste plaatsen gepar keerd zullen worden. Het bouw plan komt volgens enkele be woners wel erg dicht op de flat aan het Schubertplein te liggen. „Als je het raam opendoet kan je elkaar een hand geven, of de doperwten op de borden van je nieuwe buren tellen", merkten enkele bewoonsters spottend op. Omwonenden kunnen tegen het bouwplan tot 5 oktober schriftelijke bezwaren indienen bij de gemeente. kig en gefrustreerd zijn door de situatie. De woningbouwvereni ging zou niet eens reageren op de individuele klachten van de LEIDEN Alexander Geertsema, fractie voorzitter van de WD en een van de jongste Leidse raadsle den, gaat woensdag 15 septem ber een openbare discussie aan met het voormalige PvdA- bewoners. De Sleutels heeft een heel an dere kijk op de zaak. Hoofd technische dienst W. de Wilde raadslid Elly Kerckhoffs, tot voor kort de nestrix van de plaatselij ke politiek. Onderwerp is het jongeren- en ouderenbeleid van de gemeente. Plaats van hande ling is de raadzaal van het Leid se stadhuis. De woordenwisse ling start om 14.30 uur. vindt het net zo vervelend als Leefbaar Zuidwest dat er niets aan die tuin is gedaan. „Wij hebben inmiddels 50.000 gul den gereserveerd voor de in richting. Het is onze bedoeling om daar de voorschotten van de bewoners voor te gebruiken. Dat lijkt me niet zo onlogisch verhaal." Probleem voor De Sleutels is volgens De Wilde dat de corpo ratie nu nog niets kan doen. „Wij wachten op de medewer king van de Stichting Haagwijk, eigenaar van het bejaarden- complex. Zolang zij nog niet geld van de provincie hebben gekrgen voor het opknappen van de tuinen, kan het werk aan die binnentuin gewoon nog niet beginnen." De Sleutels is al wel aan de gang gegaan met de groenstro ken langs het Lisztpad en de Kennedylaan. Het Lisztpad werd voorzien van een omstre den paal om ongewenst parke ren tegen te gaan. Volgens voorzitter F. Hage- doorn en secretaris H. Kwik van de stichting Leefbaar Zuidwest is er geen sprake van het op peil brengen van groenstroken. .Al leen het al bestaande gazon langs de Kennedylaan is ge maaid, omdat het groen al tot 50 centimeter hoog was opge groeid." Kwik en Hagedoorn blijven zich erover verbazen dat er tot op heden helemaal geen maatregelen zijn genomen om de situatie te verbeteren. „Het gaat om bejaarden, waarvoor een dergelijk ongerief zwaarder telt, zeker wanneer het ongerief zulke grote proporties heeft aangenomen." De binnentuin van bejaardencentrum Haagwijk is nu nog een woestenij, maar voor het einde van dit jaar moet hier een fraaie tuin zijn aangelegd. FOTO HIELCO KUIJPERS De stadsrubriek Steeds begint vandaag aan een nieuw seizoen. Aparte gebeurtenissen, klein plaatselijk leed maar ook gewoon goed nieuws komt aan bod. De redactie van steeds is te bereiken op nummer 071-356426. Het blijft een prachtige actie van o.a de Leidse kun stenaar Ben Walen kamp. Op diverse gevels van huizen in de binnenstad worden ge dichten in levensgrote letters geschilderd. De kruising tussen kunst en poëzie is nu ook te be wonderen op de hoek van de Roodenburgerstraat en de Thorbeckestraat. Toen de eige naar van dat pand hoorde van de actie, stelde hij meteen zijn zijgevel ter beschikking. Enkele dagen geleden werd het Russi sche gedicht van Alexander Blok (1880-1921) 'opgeleverd'. Er moét nog een bordje bijko men waar de Nederlandse ver taling van het gedicht op staat maar voor de liefhebbers hier alvast de tekst: Nacht, straten, apotheek. lantaren Hen zinloos schijnsel in de mist. Al leefje nog eens twintig jaren Geen uitweg - alles is beslist. Je sterft en wordt opnieuw geboren, Alles herhaalt zich vroeg of laat: Rimpels in het kanaal bevroren, Nacht, apotheek, lantaren, straat. Van troon De ongekroonde koning van de Morsstraat is zijn troon kwijt. Karei Huschka, de man die er geen geheim van maakt onge veer de helft van alle huizen in die straat te bezitten, heeft zijn hoofdkwartier, het koffiehuis Rembrandt, overgedaan aan de tweeling Chris en Joost Pierrot. Behalve van het grote aantal panden is Huschka tevens eige naar van twee Leidse horecaza ken. Het gaat om cafe Wagen 88 aan het Noordeinde, waar de Leidse zangeres van het levens lied Wies Cavé de scepter zwaait én het koffiehuis Rem brandt, gelegen in de schaduw van de Morspoort. Kleedjes op tafel, delftsblauw aan de muur, kortom heerlijk huiselijke, Hol landse folklore. Vanuit dat establissement re geerde Huschka persoonlijk over zijn plaatselijke imperium. Hij hield er audiëntie onder het genot van een smakelijk bakkie leut. Wie wat over de buurt wil de weten, kon daar terecht. Daar is deze week plotseling een einde aan gekomen. Huschka blijft natuurlijk promi nent in de buurt aanwezig, maar het koffiehuis is officieel overgegaan in de vier handen van de twee broers Pierrot (pjèr- ro, dus). Opvallend is dat de Het Russische gedicht op een muur Pierrots tot voorkort de uitba ters waren van het even verder op gelegen café het Derde Deurtje. Dat werd door de twins van de hand gedaan. Maar het edele horecabloed kruipt waar het niet gaan kan. En zo kwam het dat de troon van koning Ka- rel van de Oude Morsch nu wordt bezet door wat ongetwij feld de kroonprinsen van de straat zullen worden. de Roodenburgerstraat Leidse stewards Voorkomen is beter dan gene zen. Met dit gezegde in het ach terhoofd is de voetbalclub ADO Den Haag een actie begonnen getiteld 'voetbaltheater'. De club wil meer zogenaamde ste wards aansteWen. Deze toe zichthouders moeten zien te voorkomen dat de immer aan wezige mobiele eenheid (ME) moet optreden om de orde in de 'probleemvakken' (waar de wildste supportes zitten) te handhaven. ADO Den Haag, voorheen FC Den Haag en daarvoor weer ADO, heeft èen internationaal beruchte su pportersschare. Vooral in de jaren tachtig kwam de club geregeld negatief in het nieuws door rellen, slooppartij- en en andere ongeregeldheden FOTO JAN HOLVAST van de harde kern. Iedere zon dag waren busjes vol ME-ers nodig om ervoor te zorgen dat er geen massale vechtpartijen uitbraken. Maar meer dan eens was het juist de overduidelijke aanwe zigheid van de geüniformeerde ME die als een rode lap op een stier werkte en de Haagse aan hang tot ongeoorloofde daden aanzette. Het middel bleek der- Haag om een nieuwe weg in te slaan met stewards. „Een expe riment om het voetbal publieks vriendelijker te maken", aldus secretaris C. Oostrom. De geworven stewards krijgen een korte opleiding en vervol gens een beveiligingsdiplo- maatje. Hun taaJk is de begelei ding van supporters, in de hoop. dat geweld tot verbale uitingen beperkt blijft. De ME moet zo veel mogelijk buiten beeld blij- Maar wat heeft dit met Leiden te maken?. Leiden is op Apel doorn na, de grootste stad van Nederland zonder profclub en is daardoor altijd van suppor- tersrellen verschoond gebleven. Leidenaars krijgen er niettemin mee te maken nu ADO Den Haag uitzendbureau Luba heeft ingeschakeld bij het zoeken naar En Luba komt uit Leiden. Dat is de reden dat het bureau ook in Leiden op zoek is naar nieuwe leden voor de Haagse voetbalordedienst. „Een profielschets? Het moeten personen zijn met clubliefde, die goed met mensen overweg kunnen. Ze gaan ook mee met uitwedstrijden en krijgen een kleine vergoeding", aldus Oostrom. Blijft de vraag, wat Leiden daar mee te maken heeft. Een Leide- naar is fan van Ajax of van Feye- noord, maar niet van ADO Den Haag? Oostrom daarover: „We gaan op zoek in de hele regio. Zijn er in Leiden geen Den Haag-fans? Wat niet is kan nog komen, let maar op." Bouwplan voor terrein bij Eigen Wieken In opdracht van de gemeente heeft architectenbureau Splin ter een plan bedacht voor de in- van het braakliggende voor buurthuis op Eigen de Slaaghwijk. Dat de bouw van een cir kelvormig pand, bestaande uit twaalf woningen, waaronder winkel- en kantoorruimte. Voor het gebouw moet een plein ko- vulling terrein Wieken Het gaat om een voorlopig plan dat nog niet is uitgewerkt. De maquette is onlangs gepre senteerd aan de wijkgroep soci ale vernieuwing. De in het plan opgenomen woningen zijn maisonettes, die waarschijnlijk als koopwoning worden aangeboden. Op de be gane grond onder de woningen zou onder meer het wijkbureau van de politie worden gehuis vest en kan de huismeester zijn intrek nemen. De politie heeft aan de gemeente laten weten belangstelling te hebben voor een kantoorruimte op deze plek. Op het plein voor de nieuw bouw wil wethouder Tj. van Rij (volkshuisvesting/ruimtelijk or dening) als blikvanger de oude klok van het NS-station plaat sen. De Nederlandse Spoorwe gen hebben de gemeente deze klok onlangs cadeau gedaan na de sloop van een gedeelte van de voorkant van het station. Het ontwerp van bureau Splinter voorziet verder in een kleine renovatie van de gymzaal tegenover op Eigen Wieken. *°fla net. -neflJiHasf ps6b KaHana. nieKa, y/inua. c^oHapb.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20