Leidsch Dagblad Busongeluk Frankrijk: vijf doden Andrei Medvedev stuit opmars Richard Krajicek BEL: 071-128030 Aparte status voor het gebied rond Schiphol Kruisen voor slachtoffers vervolgingen Landbouwgif in haring en makreel Minder geleend voor duurzame aankopen Ziekte schakelt De Roode uit Aap betere speculant dan mens Tienduizenden op de been tegen akkoord Israël en PLO GOED NIEUWS WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40255 LOSSE NUMMERS 1,60 new york» wereld, en Boris Becker, de nummer vier, zeiden eveneens 'goodbye'. Krajicek was woedend na zijn nederlaag. Vooral op zichzelf. De 21-jarige Hagenaar ver speelde een levensgrote kans. De verschillen in het duel wa ren, met uitzondering van de derde set, minder dan margi naal. In de vierde verwierf Kra jicek op 5-4 een setpunt. „Die had ik moeten benutten." Pagina 27: Krajicek laaiend na nederlaag. Andrei Medvedev is een fan van Guns 'n Roses. Richard Krajicek had vanmorgen vroeg de guns, Medvedev kreeg de roses. Het natuurtalent uit Kiev sloeg Krajicek in 2 uur en 27 minuten uit de US Open '93: 4-6 6-3 1-6 6-7. Voor de tweede opeenvolgende keer verliet Krajicek in de vierde ronde met een kater New York. En hij niet alleen. Jim Cou rier, de nummer een van de Spaarloon belastingvrij 3 Vanaf 1 januari 1994 kunnen werknemers belastingvrij spaarloon krij gen tot maximaal 1500 gulden per jaar. Zuid-Afrika 7 De Zuidafrikaanse re gering en het ANC zijn het eens geworden over de gezamenlijke controle op het leger en de politie. Maarten 't Hart O tZ Maarten 'tHart is 2 J tevreden over zijn nieuwe roman. Over de Lisse verder "5 Q uv^ ver'°°r giste- 2 -7 ren met 4-3 van Lis- se (za) en is daardoor uit- Nederlandse literatuur is hij geschakeld in de strijd om minderenthousiast. de LD-Cup. Nog geen abonnee haags redacteur De gemeente Haarlemmermeer moet de zeggenschap over het gebied rond Schiphol gaan delen met de luchthavendirectie, Am sterdam, de provincie en het Rijk. Volgens nog vertrouwelijke ambtelijke voorstellen uit Den Haag krijgt het 'Strategisch gebied Schiphol' in de toekomst bestuurlijk een aparte status. De inrichting en het beheer van het luchthaventerrein komt dan in han den van een speciaal samenwerkingsver band. Het is nog niet bekend welke omvang het 'Strategisch gebied Schiphol' krijgt. De kwaliteit van de luchthaven, de leefbaarheid van de omgeving en ook de groei van Schiphol op langere termijn, zijn zaken waar het nieuwe bestuur zich mee zal be zighouden. De voorstellen zijn verwoord in een ver trouwelijke ontwerptekst voor de zoge noemde Planologische Kern Beslissing (PKB). De PKB is de groots opgezette proce dure, waarin uiteindelijk over de uitbrei dingsplannen van de nationale luchthaven wordt beslist. Pagina 22: Treinverkeer rond Schiphol op de schop. Chauffeur wellicht in slaap gevallen Bij een ongeluk met een Nederlandse touringcar zijn vanochtend vijf mensen om het leven gekomen en 42 ge wond geraakt, van wie velen ernstig. Er zouden veel kin deren in de bus hebben gezeten. De bus, een dubbeldek ker van reisbureau Van Nood uit Amsterdam, was met 59 mensen op weg van Spanje naar Nederland. l HET WOORD IS AAN Hebbel Op weg naar het grote moet je geen aanstoot nemen an kleine dingen. VANDAAG Buitenland 25 lyon-den haag gpd-anp Het ongeluk gebeurde in de buurt van Villefranche sur Sao- ne, twintig kilometer ten noor den van Lyon. De chauffeur is mogelijk in slaap gevallen, waardoor de bus via de mid denberm op de andere weghelft terecht kwam en over de kop sloeg. De chauffeur is een van de doden. Ook de hostess van de bus kwam om het leven. De pendelbus was gisteravond ver trokken vanaf de Costa Brava in Spanje met passagiers uit Lloret de Mar. Het gezelschap had vol gens de planning vanmiddag in Nederland moeten aankomen op het wisselpunt Hazeldonk aan de grens met België. Van daaruit zouden de reizigers met andere bussen, verder worden gebracht. Het ongeluk had omstreeks half zes vanochtend plaats. Kort nadien werd langs de autosnel weg een eerste-hulppost inge richt. Vele inzittenden waren in het wrak bekneld geraakt. Zwaargewonden werden onder meer per helikopter naar zie kenhuizen in Lyon en Villefran che gebracht. Dc informatievoorziening in Nederland kwam vanochtend langzaam op gang, ondermeer omdat de plek des onheils van wege een file moeilijk bereik baar was. Het dodental liep tus sen zeven en negen uur op van twee naar vijf. De melding van het ongeluk kwam kort na zeven uur binnen bij de ANWB-alarmcentrale in Den Haag. De ANWB alarmeer de onmiddelijk haar steunpunt in Lyon, dat inmiddels al con tact had met de Franse politie. Twqp medewerkers van het steunpunt werden naar de plaats van het ongeluk gestuurd om als tolk te fungeren. Om elf uur vanochtend ver trok vanaf Schiphol een me disch team van de ANWB met artsen en verplegers. Vanaf het moment dat be richten over het ongeluk wer den via de radio en televisie werden uitgezonden, kwamen bij de ANWB telefoontjes bin nen van verontruste Nederlan ders. De ANWB houdt het vol gende telefoonnummer vrij voor mensen die informatie over het ongeluk willen hébben: 070-3145131. siauliai Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op de laatste dag van zijn bezoek aan Litouwen in Siauliai de slachtoffers van vervolging, concentratiekampen en depor tatie herdacht. Sinds de 15de eeuw richten Litouwers krui sen op ter herdenking van de slachtoffers van opstanden. Vooral in de 19de eeuw gebeurde dit op grote schaal uit touwers beantwoordden dit telkens door nog meer kruisen protest tegen de heerschappij van de tsaren. De kruisberg op te richten. In 1990 werden er 55.331 kruisen geteld, van werd onder de Sovjet-bezetting pas echt populair. Plaatse- hout, steen, metaal, cement of ander materiaal, lijke communistische leiders haalden keer op keer kruisen foto lpa mladen antonov weg, in een bepaald geval zelfs meer dan duizend. De Li- ijmuiden frans van den berg Haring en makreel bevat vol gens Duitse normen teveel toxafeen. Dit gif wordt vooral in de katoenverbouw gebruikt en komt via de lucht onder meer in de wateren rond de Britse Eilan den terecht. Dat is echter bij uitstek het gebied waar Neder landse vissers makreel en ha ring vangen. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (Rivo) pleit dan ook voor de instelling van een Nederlandse consump tienorm. Het IJmuidense onderzoeks instituut is pas recent het land bouwgif toxafeen op het spoor gekomen. Voorheen was de juiste meetapparatuur niet be schikbaar. „Waarschijnlijk zit toxafeen al twintig jaar jn deze vissoorten. In Nederland is geen norm, maar in Duitsland wel. Die Duitse grens wordt net overschreden. Het is niet zo schrikbarend dat we nu geen haring en makreel meer kunnen eten. Maar we moeten wel voorzichtig zijn. Wij zetten het onderzoek voort en het ministe rie moet een norm bepalen. den haag «anp De Nederlandse consument heeft in de eerste helft van dit jaar minder geld geleend voor (duurzame) aankopen. Oorzaak is de dalende vraag naar perso nenauto's. Voor het eerst sinds 1984 nam ook het uitstaande bedrag aan consumptieve kre dieten af. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. Particulieren leenden in de eerste zes maanden van dit jaar vijf miljard gulden (vorig jaar 5,1 miljard), waarvan 3,2 mil jard in de vorm van doorlopend krediet en de rest als geldlening of huurkoopcontract. De sterk ste terugval deed zich voor in het eerste kwartaal (4.6 pro cent). In het tweede kwartaal bedroeg de daling 1,1 procent. Dat spoort min of meer met cijfers over de duurzame consu mentenaankopen, waarvoor vaak geld wordt geleend. Die daalden sterk in het eerste kwartaal (8,7 procent) om in het tweede kwartaal met 0,2 pro cent te stijgen. De tegenvallen de autoverkopen hebben deels te maken met dc BPM. de per 1 januari ingevoerde belasting op Leidenaar verwacht volgend jaar training te kunnen hervatten der naar buiten was gekomen, had ik het nog niet geweten. Echt, ik heb een rotperiode ach ter de rug." Hij voelde deze zomer voor het eerst iets, tijdens de vakan tie. „Ik ben direct naar de dok ter gegaan. „Een kwaadaardig gezwelzei hij, ik schrok me kapot. Voor de buitenwereld hebben we het op een operatie aan de lies gehouden, om van al het gezeur af te zijn. Daarna be gon een lange periode van me dicijnen slikken, scanner-on derzoek en het steeds maar weer wachten op de uitslagen. Er zaten soms drie tol zeven da gen tussen onderzoek en uit slag, dat waren de moeilijkste momenten voor me. Je weet to taal niet waar je aan toe bent. Je kunt je gedachten ook nergens meer bijhouden." Het voetbal leed er, logischer wijs, onder. Hij zegt zich 'kapot geschrokken te zijn' van de ke ren dat hij zich in Leiden voor controle moest melden. „Je denkt altijd dat het jou niet zal overkomen, maar ik liep er toch." Telstar kan de rest van dit jaar geen beroep meer doen op de Leidse profvoetballer Ron de Roode. Bij de 28-jarige spits werd twee maanden geleden een kwaadaardig gezwel in de onderbuik ontdekt en direct operatief verwijderd. De artsen hebben de voormalige speler van Roodenburg, FC Den Haag en Willem II na die ingreep evenwel nog steeds niet volledig genezen verklaard. Gisteren slaakte Ron de Roode een zucht van verlichting toen hij van de specialist in het Academisch Ziekenhuis in lei den te horen kreeg dat de voor maandag geplande chemothe rapie is uitgesteld omdat zijn bloedmonster er bij de laatste test 'goed' uitzag. Aangezien die uitslagen steeds variëren, zal er begin volgende week opnieuw bloed worden afgenomen. De vrees voor een chemokuur blijft zodoende bestaan. De artsen achten de kans aanwezig dat Ron de Roode volledig geneest. De verwachting is dat hij in fe bruari of maart van het volgen de jaar de training weer kan hervatten. De Leidenaar heeft geen pro blemen om over het gezwel en de gevolgen daan'an te praten. „Niet meer", zei hij gisteravond. „Ik heb de eerste emoties nu wel verwerkt. Maar als dit eer- STOCKHOLM AP Vijf beursanalisten en de chimpansee Ola hadden ie der 10.000 kronen (onge veer 2.400 gulden) van de Zweedse krant Expressen gekregen om te speculeren op de aandelenmarkt. Ex pressen wilde wel eens zien wie na een maand de mees te winst zou weten binnen te halen. Dat werd de aap. Ola zag de waarde van zijn aandelen met 360 gul den stijgen. Tweede werd Mats Jonnerhag, beursex- pert en uitgever van een blad voor speculanten. Zijn aandelen waren 240 gulden meer waard geworden. Terwijl de analisten zorg vuldig te werk gingen met wat ze aan aandelen in por tefeuille hadden, maakte Ola zijn keuze door met pijl tjes te gooien op een lijst namen van bedrijven die aan de Zweedse beurs geno teerd staan. jeruzalem marcel kupferschmidt De Israëlische politie heeft vanochtend vroeg in Jeruzalem met waterkanonnen en wapenstokken enkele duizenden demonstranten uiteengedre ven, die voor het kantoor van premier Rabin pro testeerden tegen het vredesakkoord met de PLO waarin Israël de bezette Gazastrook en de stad Jericho overgeeft aan Palestijns zelfbestuur. Hier bij raakten zeker 45 mensen gewond. Ruim 40 demonstranten werden gearresteerd. De demonstratie was de eerste werkelijke krachtmeting tussen Israëlische regering en be volking. Volgens de politie namen zo n 50.000 mensen aan de betoging deel; de oppositiepartij en en de kolonistenbeweging die de bijeenkomst hadden georganiseerd, spraken echter van meer demonstranten dan de 150.000 die zaterdag avond in Tel Aviv voor het vredesproces demon streerden. Om ongeveer tien uur gisteravond probeerde een deel van de menigte het kordon van 2500 po- litie-agenten om de regeringsgebouwen te door breken. Dit werd echter door de politie verhin derd. Vanuit het hele land, maar vooral uit de joodse nederzettingen in de bezette gebieden, waren bussen naar Jeruzalem gekomen. De smalle toe gangswegen tot de hoofdstad raakten daardoor al snel verstopt. Velen moesten de laatste kilometers naar de stad te voet afleggen. Uit de meest zuide lijke stad Eilat was een chartervliegtuig met hon derd demonstranten naar Jeruzalem gekomen. Ook bij scholen werden jongeren opgehaald, na schooltijd wel te verstaan, want de regering heeft duidelijk gemaakt geen schending van de leer plicht te zullen dulden. Oppositieleider Nethanijahu verweet premier Rabin met zijn politiek een kloof tussen de bevol king te veroorzaken een typisch argument van zijn Heruth-partij die de joodse eendracht hoog in het vaandel heeft geschreven. „Is hier iemand die Yasser Arafat vertrouwt, die onze veiligheid in handen van de PLO wil leggen?" hield Nethanij ahu de menigte als vraag voor. Een luidkeels 'nee' volgde. De Israëlische regering deed gisteren een nieu we concessie aan de PLO om zo snel mogelijk tot uitvoering te komen van het zogeheten Gaza-Jcri- choplan voor Palestijns zelfbestuur. De regering in Jeruzalem verklaarde zich bereid het verdrag voor wederzijdse erkenning te ondertekenen, nog voordat de Palestijnse Nationale Raad, dat is het PLO-parlement in ballingschap, in zijn richtlijnen de passages schrapt die oproepen tot de vernieti ging van Israël. Arafat heeft gisteren zowel in Oman als in Egypte steun gekregen voor het op handen zijnde akkoord. Pagina 7: Overleg Golan op dood punt Programma's15 Randstad22 Regio—!17,19,20,21 Stand van zaken VANDAAG OOK DE OMBUDSMAN PAGINA 26 HET WEER Een enkele bui Af en toe zon en voornamelijk overdag een enkele regen- of on weersbui Minimumtemperatuur 14 graden Middagtemperatuur 22 graden Zuidelijke wind, zwak tot matig. Aaan de kust af en toe vrij krachtig. Leidenaar dood na botsing leiden Een 38-jarige Leidenaar is van nacht na een aanrijding op de Frederik Hendriklaan overle den. De man. die met zijn auto in de richting van de Willem Klooslaan reed. botste op een vrachtauto die geparkeerd stond aan dc rechterkant van de weg De politie haalde de hevig bloedende man uit de auto en reanimeerde hem, maar op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Over de toedracht van het ongeval tast de politie nog in het duister. 1-eidsch** Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: Postcode:, i Plaats: Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: 8 viaurAOöoss1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1