'Bezwaren Bond niet integraal weggenomen' 'Van twijfelaar tot steunpilaar' fl" yf 26 Kerk Samenleving (L L 30 WOENSDAG 8SEPTEMBER 1993 BUITENLAND KORT Zweepslagen Sudan heeft gisteren ontkend dat een anglicaanse bisschop tot 80 zweepslagen is veroor deeld nadat hij schuldig was bevonden aan overspel. Het ministerie van buitenlandse verklaarde dat berichten hierover in Engelse kranten niet juist waren. Die zijn be doeld om de goede naam van Sudan door het slijk te halen. Er is volgens het mi nisterie nog geen uitspraak in deze zaak gedaan. Bis schop El-Birdish staat echter onder zware verdenking, al dus de woordvoerder. De an glicaanse geestelijke heelt de beschuldiging ontkend. Aartsbisschop Carey van Canterbury noemde het toe dienen van zweepslagen 'on menselijk en barbaars'. Skinheads Opperrabbijn Baruch Mayers van de Slowaakse hoofdstad Bratislava is afgelopen zon dag door drie skinheads al- getuigd. Dit heeft het minis terie van binnenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. De drie jongeren, twee van veer tien en één van zeventien, sloegen en schopten de rab bijn terwijl ze 'Jude raus' schreeuwden. Ze zijn maan dag verhoord. Omdat ze minderjarig zijn, zijn ze in af wachting van een proces op vrije voeten gesteld, aldus het ministerie. De 29-jarige Mayers, een Amerikaan, is de eerste opperrabbijn van Bra tislava sinds 25 jaar. Vorig jaar is hij zijn werk in de Slo waakse hoofdstad begonnen. In Slowakije wonen ongeveer 4000 joden, van wie zo'n dui zend in de hoofdstad. Sinds de fluwelen revolutie in 1989 zijn ook in Slowakije veel joodse begraafplaatsen ver nield. Stasi De top van de Hoorns-Katho lieke Kerk in de vroegere DDR onderhield de 'aller nauwste betrekkingen' met de geheime dienst Stasi. De RK Kerk was alles behalve een verzetskerk. Zij heeft zich veeleer aan de situatie aangepast en ze ging uit van een voortbestaan van de DDR. Dit zei de Westduitse televisiejournalist Heribert Schwan gisteren in een vraaggesprek met de Süd- westfunk in Baden-Baden. De geschiedenis van de Rooms-Katholieke Kerk in de DDR moet volgens Schwan 'opnieuw worden geschre ven'. De WDR-journalist had deze zomer voor zijn eigen omroep, de WDR, al een pro gramma over 'verraders in het zwart' gemaakt. Na de uitzending in juli heeft de RK Kerk hem met een proces ge dreigd. De zaak is nog in on derzoek. Joods gymnasium Voor het eerst sinds de nazi's in 1942 alle joodse scholen sloten, heeft Duitsland weer een joods gymnasium. In Berlijn had gisteren de ope ning plaats van de middelba re school, die met 27 leerlin gen in twee klassen begint. Zij is gevestigd in het oude schoolgebouw in het oude centrum van Berlijn. De school heeft niet ten doel om voor een nieuw getto op te leiden, zei Ignatz Bubis, voorzitter van de raad van Duitse joden. Hij noemde de nieuwe opleiding een be langrijke voorwaarde voor de ontwikkeling van het joodse leven in Berlijn. Van der Graaf: 'Er is goed naar Putten geluisterd, maar... Bij de voorbereiding van de herziene ontwerp-kerkorde van de Samen op Weg-kerk heeft de commissie 'opti maal' rekening gehouden met de bezwaren van de Gere formeerde Bond, verwoord op de ambtsdragersvergade ring vorig najaar in Putten. Maar ze heeft niet alle bezwa ren integraal weggenomen. HUIZEN. ANP Zo reageert de algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond, ir. J. van der Graaf, op de herziene tekst van de ontwerp- kerkorde, die afgelopen vrijdag is gepresenteerd. De angel is uil de grondslagformule weg door dat de Konkordie van Leuen- berg niet meer als een belijden de verklaring naast de histori sche, klassieke belijdenissen wordt gewaardeerd. De beteke nis ervan voor de ontmoeting van de twee hoofdstromen van de Reformatie wordt wel er kend. De Gereformeerde Bond had grote, zo niet onoverkome lijke bezwaren tegen de gelijk stelling van deze overeenkomst tussen calvinisten en luthera nen met de klassieke belijdenis sen. Een andere fundamentele wijziging die op de instemming van de Gereformeerde Bond kan rekenen, is het feit dat het opzicht specifiek is toegekend aan de ouderling en de predi kant. In het eerste concept was het opzicht aan alle ambten sa men toebedeeld. Verder is er een koppeling aangebracht tus sen ambt en geloofsbelijdenis. Ook heeft het college van diake nen een plaats gekregen. Als alternatief voor de PKV komen er algemene classicale vergaderingen naast de gewone classes. De classis zal op de ge meente gericht zijn, de algeme ne classis op het geheel van de kerk. Maar de commissie is 'op geen enkele wijze gezwicht' voor de aandrang vanuit de Ge reformeerde Bond en de Con fessionele Vereniging om de hervormde classis te handha ven, aldus Van der Graaf. Van der Graaf noemt de nieu we naam Verenigde Protes tantse Kerk een nog slechter voorstel dan Verenigde Refor matorische Kerk. Hij betreurt het zeer dat het woord 'her vormd' uit de naam dreigt te vallen. Bezwaren van lutherse zijde hiertegen neemt hij niet zo zwaar. De lutheranen staan im mers ook in de traditie der her vorming. De kritiek uit de Gereformeer de Bond betrof niet alleen de kerkorde, maar raakte ook de voortgang van het proces. ,,De vraag naar de historische conti nuïteit is dan opk nog niet echt beantwoord," aldus Van der Graaf. Leden van het eerste uur vieren 40-jarig jubileum St. Lodewijkskoor LEIDEN DICK VAN DER PLAS Voor het tekort aan priesters kan Leidenaar H. Prins nog wel een verklaring aandragen. Maar dat er onder jongeren nauwe lijks animo bestaat om lid te worden van het St. Lodewijks koor wil er bij hem niet in. „Bij ons is het celibaat niet ver plicht", zegt de voorzitter van het zangkoor dat inmiddels al veertig jaar de traditie van de gezongen Hoogmis in ere houdt. Bij de viering van dat jubile um, komende zondag in de St. Lodewijkskerk aan de Steen straat. baart de vergrijzing van het koor de 63-jarige Prins de meeste zorgen. De gemiddelde leeftijd van de zangers en zan geressen loopt een aardig eindje in de zestig en aanvulling van onderaf blijft uit. „Jongeren ne men tegenwoordig wel enthou siast deel aan allerlei gespreks- groepen binnen de kerk. Alleen moet je niet in praten blijven steken", meent Prins. „Lid wor den van het koor is een manier om de bijbel ook uit te dragen." De huidige generatie koorle den heeft het fundament ge legd, zo blikt de voorzitter terug. Van elf leden werd het gezel schap uitgebouwd naar de hui dige 32. „Maar als de bouw stil ligt. brokkelt het fundament af." Zelf is Prins, samen met het koorlid B.F. Kemper (69), lid van het eerste uur. Toen het koor in 1953 door de toenmali ge pastoor (en latere bisschop van Rotterdam) M.A. Jansen werd opgericht, waren zij al op de eerste repetitie aanwezig. Met gemengde gevoelens, her innert Prins zich. „Ik had als jongen jarenlang gezongen in het Sleutelkoor van de Petrus- kerk en de overgang naar de Lo- dewijk beviel me niet zo. Toen de animo na de tweede keer re peteren nog niet echt veel gro ter was, zei ik tegen m'n moe der: ik ga nog één keer. Als het me dan weer niet bevalt, Stop ik Van een twijfelaar werd Prins een steunpilaar, die behalve 40 zangjaren ook nog eens 33 be stuursjaren op zijn conduite staat heeft. De voorzittershamer hanteert hij al 25 jaar. De koorleden B.F. Kemper, H. Prins en H.A. van den Berg: „We doen het nog zo graag." foto hielco kuipers Drempel Het koor kent meer van die be trokkenen met een lange adem. Zo is dirigent J. van der Meer, met een onderbreking van vijf jaar in de periode van '58 tot '63, ook al vanaf het begin bij het gezelschap betrokken. En penningmeesteres H.A. van den Berg zing al 27 jaar bij de Lode- wijk. Vanaf het moment dat da mes tot het koor werden toege laten. Ze is inmiddels 80 jaar. „Voorlopig kunt u nog 20 jaar mee", zegt de andere oud-ge- diende Kemper. Om daar wat 'serieuzer op te laten volgen: „De hoge gemiddelde leeftijd vormt volgens mij voor veel jon geren ook een drempel om de stap naar het kooi: te zetten. Ze zijn liever onder leeftijdgeno ten." Het St. Lodewijkskoor zingt, gerekend vanaf de oprichting, inmiddels onder de vijfde pas toor. Maar al die tijd bleef het traditionele latijnse en gregori aanse repertoire het handels merk, al werden er af en toe wel concessies gedaan. „Elke pas toor heeft zijn eigen voorkeuren en wil wel wat veranderingen doorvoeren", vertelt voorzitter Prins. Zo haalde pastoor L.G.A. van Noort het koorbestuur aan het eind van de roerige jaren zestig over om één keer per maand een meerstemmige Ne derlandse mis te zingen. Ook dat is inmiddels een traditie die het gezelschap nog steeds in ere probeert te houden. Volle bak Op het programma van het St. Lodewijkskoor staan 34 meer stemmige latijnse missen en 19 cantates. Elke zondag wordt meegewerkt aan de Hoogmis in de kerk aan de Steenschuur, ook tijdens de vakanties. „Vroe ger deden we er ook nog huwe lijks- en uitvaartmissen bij", al dus Prins, „maar dat is niet haalbaar meer." Opmerkelijk in deze tijd van ontkerkelijking is dat elke zondag wordt gezon gen voor een 'volle bak'. „Men komt zelfs van buiten de stad om hier te luisteren", vertelt Van den Berg. De belangrijkste motivatie voor haar en andere oudgedien den om het koor trouw te blij ven, is echter het plezier in het zingen. „We doen het nog zo graag", zegt de bejaarde pen ningmeesteres. Een strijdlustige Kemper valt haar bij: „We laten ons voorlopig dan ook nog niet afschrijven." Het jubileum van het koor wordt komende zondag ge vierd met een plechtige Eur- charistieviering in concelebra tie in de St. Lodewijkskerk om 11.30 uur. Na afloop is er voor de kerkbezoekers gelegenheid om de koorleden te feliciteren in de Mariakapel. Voor geno digden is er aansluitend tot 15.30 uur een feestelijke recep tie in het Antonius-clubhuis aan de Lange Mare 43. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Geesteren (Gld) G W Piksen, kandidaat te Grijpskerk. die dit beroep heeft aangenomen; te Nij- verdal: J A Woudenberg te Almelo; te Wapenveld P H van Trigt te Rijssen; te Poederoijen-Loevestein H. Bui- tink. kandidaat te Stoutenburg Aangenomen: naar Kamperland F van Vliet, kandidaat te Axel GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: als predikant in algemene dienst t b v. het Centrum voor Zen ding en Werelddiakonaat: J. J. van der Wilden te Hoogeveen, die dit beroep heeft aangenomen; te Workum: drs. J A Droogendijk te Anjum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling: W H de Groot, r Hagenstraat 627,6717 DP Ede. tel: 08380-23681 NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wezep: J. Winter te Aal- ten-Wmterswi|k en te Neede. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis: A.J. Gunst te Tholen. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Huizen (part-time): me vr ds. E Heikoop te Lelystad en te Harderwijk die dit beroep heeft aan genomen, die tevens te Lelystad en te Harderwijk werkzaam blijft. Vrouwen: ambten in SoW-kerk te dominant AMERSFOORT ANP De leiding van de nieuwe Sa men op Weg-kerk krijgt een te groot gewicht ten opzichte van de gemeente zelf. Diakonaat wordt geassocieerd met het ambt van diaken, pastoraat met predikant of ouderling. Daarbij wordt uit het oog verloren dat de gemeente en niet de ambten 'de draagster van de bedoelin gen van God met de wereld' is. Dal vindt de initiatiefgroep 'Vrouwen en/in het SoW-pro ces', die bestaat uit vier vrou wen uit de bovenplaatselijke or ganisatie yan de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) en de Gereformeerde Kerken in Ne derland (GKN). Hun commen taar op het ontwerprapport van de tweede fase van de boven plaatselijke organisatie van de nieuwe kerk legden zij gisteren in Amersfoort voor aan zo'n dertig vrouwen die werkzaam zijn in één van de SoW-kerken (NHK, GKN en Evangelisch-Lu- therse Kerk). 'Probleemgestuurd onderwijs' bij studie theologie HEERLEN ANP In het programma van de gefu seerde faculteit van de vroegere Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen en van de Katholieke Universiteit in Nijmegen is een grote plaats in geruimd voor 'probleemge stuurd onderwijs'. Een unicum in het theologisch onderwijs in Nederland en ver daarbuiten. Het aantal nieuw ingeschre ven studenten bedraagt 35. Hoeveel er in Heerlen en hoe veel in Nijmegen gaan studeren, moet de komende tijd nog blij ken, aldus woordvoerder mr. A. Hustinx van het UTP. Aan het UTP is een missiolo- gisch instituut verbonden, dat per 1 oktober aanstaande de be schikking krijgt over zijn eerste directeur. Het is dr. J. van Lin, die onder meer bij de Pauselijke Missiewerken kennis en erva ring heeft opgebouwd en des kundig is inzake de kerken van de Derde Wereld en de theolo gie in Azië. Het Missiologisch Instituut is inmiddels al met drie onder zoeksprojecten begonnen op het gebied van rouw en religie, catechese en vorming en waar den en thuiszorg. door Jan Kruis COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg. J de Vnes, G P Arnold (adi), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden REGIOKANTOOR ities 071-323508 Fam berichten 071-323508 BOES per kwartaal (post) Per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19 30 ui zat 10.00-12 OOuur Telefoon 071-143241 HET WEER ROB GROENLAND Vrij warm maar instabiel Bij de eerste berichten over restan ten van tropische cyclonen boven Europa merk ik vaak dat mensen verbaasd reageren. Zo op het eer ste gehoor klinkt het vreemd dat een van origine tropisch systeem het weerbeeld in Leiden of Haar lem beïnvloedt. Toch treedt dit elk jaar in de maand september op. Dit is namelijk de periode dat een tien tal graden ten noorden en ten zui den van de evenaar boven zeewater van meer dan 26 graden tropische cyclonen kunnen ontstaan. Derge lijke krachtige en zeer omvangrijke wervels ontstaan in ons halfrond onder andere ten westen van Afri ka. In het kindstadium is er sprake van een cluster buien waar geleide lijk enige rotatie in ontstaat. Tij dens de weg naar het volwassen stadium diept een lagedrukkern in de buienklont snel uit en ontstaat er een geweldige spiraliserende massa lucht met een onbewolkt oog in het midden. Het systeem trekt dan langzaam naar het westen en buigt vaak ter hoogte van Florida af naar het noorden tot noordoosten. Als de bedreiging in Amerika voorbij is, bevindt het systeem zich meestal al weer boven veel kouder zeewater en is er al geen sprake meer van een tropische cycloon. In deze fase is het vaak zo dat de straalstroom het restant opslorpt en met grote snelheid naar West-Europa trans porteert. Daar gekomen kan er een interactie plaatsvinden met een bestaande normale Atlantische de pressie, om dan uit te groeien tot een extra actief lagedrukgebied Een dergelijk proces vond ook gis teren plaats, toen een depressie ten zuidwesten van Ierland werd gevoed met warme en vochtige luchtmassa'svan het restant Emi ly. Het frontensysteem van deze actieve rakker vertraagde enigszins waardoor de eerste regen pas de af gelopen nacht onze grenzen over schreed. Deze middag komen we aan de zuidzijde van het front met enkele opklaringen, maar ook kans op een bui is mogelijk met onweer bij 20 tot 22 graden. Morgen voert een zuidelijke stroming nog warme lucht aan waarin zon en buien el kaar in de middag afwisselen bij opnieuw middagmaxima van 20 tot 23 graden celsius (hoogste tempe ratuur sinds 4 juli!). Na morgen ruimt de stroming naar het zuid westen en wordt het met 17-19 graden ietsje koeler bij nog steeds een grote buienkans. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag regen. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewol king en nu en dan regen of buien, mogelijk met on veel Maxin i 14 gra Schotland e gen ook in Ierland tot 20 graden plaatselijk in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 22 grade'n Noord- en Midden-Frank- Nu en dan zon en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur aan de Kanaalkust rond 20 graden, verder maxima ongeveer 23 graden, maar ten zuiden van Lyon ongeveer 27 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Af en toe zon en vooral van daag in het noorden enkele buien. In de Algarve droog en wat meer zon. Maxima van 20 graden bij Porto tot 25 graden aan de zuidkust, Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Nu en dan zon en enkele regen- of onweersbuien, vooral in het noord westen Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten vrijwel overal droog. Middag temperatuur van 20 graden in het noordwesten tot ongeveer 28 graden in het oosten. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Vooral aan de noordelijke stranden ook enkele wolken velden Middagtemperatuur aan zee on geveer 27 graden Marokko en Tunesië: Marokko Droog en flinke perioden met zon Maximumtemperatuur aan de west kust ongeveer 25 graden Tunesië Droog en flinke zonnige perioden Mid dagtemperatuur aan zee ruim 30 gra- Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 24 graden aan de Atlantische kust tot 29 graden plaatselijk aan de Cóte d'Azur Morgen in het westen wat lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en bewolking en moge lijk een regen- of onweersbui Middag temperatuur ongeveer 30 graden Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden half tot zwaar be wolkt en enkele, soms zware regen- of onweersbuien, met name in de Dolomie ten en Italiaanse Alpen. In het midden en zuiden flinke perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur vandaag tussen 27 en 32 graden, morgen nog enkele graden hoger In de Po-vlakte, de Alpen en Dolomieten maxima tussen 20 en 25 graden Corsica en Sardinië: Pe rioden met zon, ook nu en dan bewol king en voornamelijk op Corsica kans op een regen- of onweersbui. Maxima onge veer 30 graden Griekenland en Kreta: Droog en zonnig Middagtemperatuur geleidelijk oplopend tot 29 graden op Kreta en de eilanden in de Egeische Zee en tot 30 35 graden élders. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de west- en zuidkust van Turkije zonnig. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 27 en 32 gra- Duitsland: Veranderlijk bewolkt en voornamelijk in de westelijke helft enkele regen- of on weersbuien Middagtemperatuur onge veer 24 graden, in het uiterste noorden vooral vandaag enkele graden lager Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met veel "M, sfr 23'yj£24 18 22 26 31V K 30 32 (fi. regen £;É5 °Pklaringe "Ilig 9L on.ee, ejm sneeuw hagel 19 tempera Tlaeelt H hogedruk Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 03 Zon onder 20 06 Maanop 23 54 Maanonderl5 48 Waterstanden Katwijk Hoog water 08 39 21.02 Laag water 4.26 16.55 Weerrapporten 07 SEPTEMBER 20 uur: w9 26 18 0.1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18