Leiden D66 haalt uit naar Leidse Stadskrant 'Ongehuwde vrouw met kind staat nog in kou' Merenzoom in verdrukking Eerste paal Lammermarkt Dierenbescherming tevreden over straf 'bloedzuiger' Nieuwe bodemvervuiling Uiterstegracht valt mee WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Te hard yl q In een half uur tijd I -/ registreerde de poli tie vannacht 20 automobi listen die te hard reden op het Oosteinde. Aangekoekt ^y| Stinkende wc's, Z I stofnesten, aange koekt vuil, onveilig glas in deuren en nog meer ge breken treft de GGD aan op scholen in de Rijn streek. 3. PLV -CHEF AAD RIETVELD, 0 LEIDEN HANS KOENEKOOP Graffiti ontsiert de toegangs deur. Hen naambord ontbreekt. In alles maakt buurthuis Me renzoom een desolate indruk. En toch gaat donderdag 9 sep tember de nevenvestiging van buurthuis Op Eigen Wieken van start met activiteiten en cursus sen voor bewoners uit de Me- renwijk. Medewerker Anja van Denzen heeft het draaiboek klaarliggen. Merenzoom heeft onder de naam Broekplein al een ge schiedenis voordat de eerste buurtbewoner een stap over de drempel heeft gezet. Volgens Van Denzen lag drie jaar gele den al een concept-programma gereed voor uitvoering. „In die tijd zocht de gemeente naar op vang voor de rondzwervende jongeren in de Merenwijk. Buurthuis Op Eigen Wieken kon dat probleem niet alleen aan." Maar al die tijd hield de stich ting Skil (sociaal cultureel werk in Leiden), die het beheer voert over de club- en buurthuizen, de opening van de dependance tegen. Er zou geen geld zijn om de medewerkers voor Meren zoom te betalen. „Een jaar gele den hebben wij hier alles schoongemaakt en de boel in gericht. Toen leek het er op dat Merenzoom alsnog zou openen. We hebben de buurt volgegooid met affiches", weet Van Den zen, die al meer dan 7 jaar actief is in de Merenwijk als buurt werken Het fonkelnieuwe meu bilair bleef echter onbezet. We derom stelde Skil de opening Enthousiasme Het enthousiasme bij Anja van Denzen is ondanks alle tegen spoed niet getemperd. Zelfs niet nu Merenzoom alias Broekplein door de directie van Skil wordt genoemd als een van de vier buurthuizen die op korte ter mijn wegens geldgebrek bij de stichting moeten sluiten. Het Gewapende overval op snackkar leiden Een met knuppel en pistool gewapende overvaller heeft gisteravond de dagopbrengst van een snackkar aan de Smaragd laan gestolen. De 48-jarige eigenaar van de wagen was rond half negen de zaak aan het afsluiten, toen hij door een onbekende werd aangesproken. Na een babbeltje vertrok de onbekende. Maar korte tijd later stond hij met een knuppel en een pistool weer bij de snackkar. De eigenaar werd geslagen met de knuppel en kreeg het vuurwapen onder zijn neus gedrukt. De bedreigde man gaf de kasla aan de overvaller. Die maakte zich daarop uit de voeten. Een buurtonderzoek van de politie leverde niets op. Leidenaar koopt nep-Perzen leiden Een 68-jarige bewoner van de Alexanderstraal heeft zich gistermiddag laten oplichten door een verkoper van zogenaam de Perzische tapijten. De Leidenaar betaalde zeshonderd gulden voor drie 'echt wollen' Smyrnatapijten, die bij nadere beschou wing van synthetisch materiaal gemaakt bleken. De tapijtverko per belde aan bij de man en zei dat hij de tapijten extra goed koop kon aanbieden, omdat er aan de verkoop een loterij ver bonden was. Hij beweerde verder dat hij zeer binnenkort een ta- pijtwinkel zou openen aan de Kooilaan. Het slachtoffer had nog wel een 'kwitantie gevraagd en gekregen. Maar daar stond op dat hij 295 gulden had betaald. De politie is in de buurt nog op zoek geweest naar de verkoper van nep-tapijten, die in een blauwe auto zou rijden. Maar die speurtocht leverde niets op. Inbraak bij korfbalclub LEipENUit het gebouw van een korfbalclub aan de Mont- gomerystraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag het geld kistje uit de bestuurskamer en een paar honderd gulden uit de kassa in de kantine gestolen. De inbreker vernielde een ruit om binnen te komen en wist de alarminstallatie onklaar te maken. leiden frank buurman „Er zat kennelijk niet meer in, maar we zijn verder wel tevre den over de strafmaat". Me vrouw C. Schotmeijer, bestuurs lid van de Leidse Dierenbe scherming en afdelingsinspec teur, heeft zich intensief bezig gehouden met de zaak van de Leidse laborant die cavia's, ko nijnen en andere dieren in zijn tuin aan de Mariënpoelstraat hield om hun bloed te kunnen aftappen. De verwaarlozing van de dieren en de sterfgevallen die daarvan het gevolg waren lever den de laborant een proces-ver baal op en uiteindelijk resul teerde dat in 2000 gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf bij de kanton rechter deze week. Voor de dierenbescherming was er sprake van een extreem geval van dierenmishandeling. Het verhaal van de laborant dat het ging om dieren die al oud en ziek waren gaat er bij Schot meijer niet in. „We hebben zelf geconstateerd dat dat niet het geval was. De dieren zaten met grote aantallen in te kleine hok ken, kregen geen voedsel en werden niet verschoond. Als dan ook nog bloed wordt af getapt vermindert hun weer stand zo sterk dat ze allerlei aandoeningen krijgen. Uitein delijk raken ze in een coma en gaan ze dood. Mannetjes en vrouwtjes zaten door elkaar en dat resulteerde ook in diverse nesten. De jongen waren echter niet levensvatbaar. Ze gingen vaak direct na de geboorte dood. Tegen vivisectie kunnen we weinig doen, omdat dat wet telijk is toegestaan, maar ver waarlozing van dieren kunnen we wel aanpakken. Als afde lingsinspecteurs zijn we gerech tigd om controles uit te voeren en dat hebben we ook gedaan, nadat de buren gingen klagen over de stervende dieren." De dierenbescherming had de indruk dat de laborant zijn activiteiten had beëindigd, om dat er geen hokken met dieren meer op zijn binnenplaats ston den, maar de man vertelde tij dens de zitting dat hij nog sieeds zijn vak uitoefent. De dierenbescherming houdt hem in de gaten. bestuur beraadt zich nog over die bezuinigingsvoorstellen. En zo onstaat voor Meren zoom een vreemde situatie. Eindelijk mag het buurthuis dan echt de deuren openen, want dat besluit is genomen, maar mogelijk moet het binnenkort alweer dicht. „Ach, er wordt zo veel gezegd. Je weet gewoon niet meer wat je ervan moet denken. Ik doe mijn werk en probeer er zo vrolijk mogelijk onder te blijven. En ik ga er vanuit dat het buurthuis open blijft." Voor haar staat vast dat de Merenwijk er best een tweede buurtcentrum bij kan hebben. „Op Eigen Wieken zit vol. Voor al de cursussen lopen daar heel goed. En uit de reacties weten we dat veel buurtbewoners blij zijn met Merenzoom." Toch gaat de opening van het buurt huis, dat verscholen ligt achter de sportzaal aan het Broekplein, niet gepaard met een groot feest. „Daarmee wachten we liever totdat we wat contacten Buurthuis Merenzoom maakt nu nog een desolate indruk. Morgen gaat het centrum voor het eerst open. FOTO JAN HOLVAST hebben in de wijk. Een feest kunnen de bewoners van de gers kunnen zich dan aanmel- met veel mensen is natuurlijk Merenwijk zich van 14-16 uur den. Er beginnen onder meer het leukst." inschrijven voor de verschil- cursussen sieraden maken, lende activiteiten en cursussen Spaans voor beginners en te- Op dnderdag 9 september in Merenzoom. Ook vrijwilli- kenen en schilderen. leiden» Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) slaat vrijdag 17 september de eerste paal van de nieuwbouw aan de Lammermarkt. Daar wordt op het terrein van de voormalige Parmentierfabriek niet alleen een gebouw met 54 woningen maar ook een garage, winkels en een discotheek neergezet. Over het plan is veel te doen geweest. Omwonenden, krakers en instanties, die zich met monumenten bezighouden, hebben gepro beerd sloop van de oude textielfabrieken tegen te houden. Wethou der Van Rij heeft altijd voet bij stuk gehouden en het plan verde digd. Projectontwikkelaar De Lange-Van der Plas uit Katwijk heeft hem de eer gegeven om de symbolische eerste heipaal omstreeks 14.30 uur de grond in te slaan. Burgemeester en wethouders gebruiken de gemeentelij ke Stadskrant alleen maar als omroeptoeter voor hun ei gen geluid. Notities, standpunten en initiatieven van de andere raadsleden en de fracties die zij vertegenwoordi gen halen de kolommen van de Stadksrant zelden of nooit. Dat stelt D66-fractievoorzitter P. Langenberg in een brief aan het college. ,,De Stadskrant dreigt een pro- pagandablaadje van het college te worden." lijk beleid'. D66 was destijds bij de oprichting van het medium dan ook een der voorstanders. Maar van meet af aan is volgens de partij het evenwicht zoek. Hij bestempelt de krant als 'His Master's Voice' van de individu ele collegeleden. Zo kan het gebeuren dat de Stadskrant wel uitvoerig en her haaldelijk ingaat op de opvat tingen van de wethouder finan cien, PvdA'er de Vreeze, over de voorjaarsnota maar aan de in breng van de verschillende frac ties geen letter drukinkt wordt De Stadskrant, die wordt ver zorgd door gemeente-ambtena ren, is een onderdeel van het Leids Nieuwsblad, dat huis- aan-huis wordt verspreid. In de Stadskrant, die nu negen maan den bestaat, staan berichten over het gemeentelijk beleid. De gemeente gebruikt het Leids Nieuwsblad ook voor nieuws voor woningzoekenden. Volgens D66'er Langenberg is de Stadskrant een 'belangrijk informatieblad over gemeente- besteed. In de vorige Stads krant, signaleert Langenberg, ontbreekt een artikel over de CDA-nota over de Lakenhal. En zo vergaat het ook andere frac ties die plannen presenteren. Bijstelling Langenberg wil snel een ge sprek over het beleid van de Stadskrant, zeker nu de ge meenteraadsverkiezingen nade ren. Hij wil een bijstelling van de redactionele formule en stelt een 'breed samengestelde re dactieraad'voor. Redacteur Monique Roso van de Stadskrant stelt dat de D66- opvattingen over de Stadskrant 'een heel eind' de kant uitgaan van onze eigen ideeën en die van het college'. De Stadskrant wordt binnenkort geëvalueerd en Roso verwacht dat nadien de Stadskrant ook D66 beter zal bevallen. Tegen een redactie raad maakt zij geen enkel be- Josephine Schrama neemt afscheid van Fiom Sportmiddag voor meisjes Leidse sportverenigingen proberen tijdens de Action Party' op 12 september in de 3 oktoberhal het aantal vrouwelijke leden op te schroeven. Een greep uit de sportclubs die zich presen teren: B.S. Leiden (basket bal), gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde, sport school Aad van der Luit, The Keytown hitters (soft bal), V.V. Leiden (voetbal), rugbyvereniging DIOK en DOKOS (tafeltennis). Verder is er een klim- muur voor vrouwelijke bergsporters en een stand van de GGD over calorie waarden en eetgewoonten. De Action Party, tussen 14 en 17 uur is bedoeld voor meisjes tussen de 11 en 19 jaar. De organisatie is in handen van het sportop- bouwwerk van de stichting SKIL en het stedelijk mei- denwerkersoverleg (Stem). COMMENTAAR Stadskrant Dat nu juist D66, een partij die bestuurlijke zuiverheid voorstaat, de redactionele formule van de gemeente lijke Stadskrant naar z'n hand wil zetten, wekt be vreemding. Weliswaar is de kritiek terecht dat het college de gemeentelijke bijlage in een huis-aan- huis-blad nu al negen maanden misbruikt voor zijn eigen propaganda maar de conclusie dat toch ook andere raadsleden en fracties er hun ei in kwijt moe ten kunnen, is verre van logisch. Begrijpelijker was geweest als D66 had gepleit voor afschaffing van de Stadskrant. Het type kopij dat de Leidse democraten in de Stadskrant afgedrukt willen zien, hoort gewoon thuis in de eigen partijkrant. Daar hoeven Leidse burgers geen belasting voor te betalen. Net zo min als belas tingplichtigen wensten bij te dragen aan zendtijd voor PvdA-minister W. Kok, die vorig jaar bij RTL4 reclame kwam maken voor zijn Miljardennota. Al negen maanden wordt er geld gepompt in een krant die wegens een ernstig gebrek aan journalistie ke onafhankelijkheid nooit een krant kan zijn. Ambte naren die journalistje spelen met een wethouder als hoofdredacteur en dat allemaal onder het mom van publieksvoorlichting. In een stad met zulke grote fi nanciële problemen als Leiden zouden er korte met ten moeten worden gemaakt met dergelijke politieke speeltjes. leiden «erna Het onderzoek naar verdere verspreiding van de bodemver vuiling onder de Uiterstegracht heeft de aanwezigheid van 140 kubieke meter extra vervuiling aan het licht gebracht. De ver vuilde grond blijkt beperkt te zijn tot de omgeving van wo ning nummer 55. Eind deze week hoopt de provincie de schoonmaak van de grond af te kunnen ronden. Halverwege vorige week stuit te de provincie tijdens sane ringswerkzaamheden op een stuk grond dat onverwacht ook vervuild bleek te zijn. Om te controleren of de met chloride verbindingen vervuilde grond op nog meer plekken zat wer den in de directe omgeving en kele peilbuizen geïnstalleerd. De uitslagen van deze monsters werden gisteren bekend. Een woordvoerder van de provincie zegt dal er in de nieu we saneringsplek 'enkele kilo's' vervuiling zitten. Een belangrijk deel van de verontreiniging is aangetroffen bij de schuur ach ter nummer 55 en onder de naastgelegen parkeerplaats. De sanering van de Uiterstegracht is in het voorjaar begonnen en duurt nu bijna twee maanden langer dan verwacht. De vervui ling in de wijk Pancras-Oost is vermoedelijk van textielfabrie ken die vroeger op deze plaats stonden. leiden erna straatsma Na 25 jaar kaatst de bal terug. Kinderen van ongehuwde moe ders die, nu ze volwassen zijn, op zoek gaan naar hun vader. Vrouwen die op jonge leeftijd een kind afstonden en nu con tact zoeken met de verloren dochter of zoon. Josephine Schrama (59) maakte de eerste en de tweede generatie mee. Eerst als maatschappelijk werk ster, later als regio-manager bij het Leidse FIOM-bureau (hulp verlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap). Ze sluit in september haar loop baan af. „Ik heb het meege maakt dat een kind hier kwam op zoek naar zijn moeder. Die moeder was dus mijn cliënt toen ze ongewenst zwanger was." Toen Schrama in 1968 in dienst trad van de Leidse Fiom, was het bureau een eenper- soonpost. Hulp werd voorna melijk geboden aan ongehuwde moeders. Anno 1993 is de Fiom een bureau dat hulp biedt aan alleenstaande ouders, (on)ge- wenst zwangere vrouwen, kin deren die op zoek zijn naar hun natuurlijke ouders, 'ouders die op zoek zijn naar kinderen, moeders van incestslachtoffers en slachtoffers van seksueel ge weld. Veel vrouwen die in de jaren zestig per ongeluk zwanger raakten kozen er voor hun kind voor adoptie af te staan. Abor tus behoorde nog niet tot de mogelijkheden. Vrouwen advi seren deed Schrama nooit. „In een situatie die bepalend is voor je verdere leven moet je zelf een keuze maken. Een ander kan dat niet voor je doen. Wij praat- tten met de vrouwen alleen over de mogelijke keuzes." Door een goede seksuele voor confrontatie hun kind In de jaren zestig leidde de toegenomen seksuele vrijheid tot een hoop onbedoelde gevolgen" lichting en het eenvoudig ver krijgen van voorbehoedmidde len is het aantal ongewenst zwangerschappen inmiddels sterk gedaald. Ongeveer eenvijf de van het aantal FIOM-cliën- ten fjeeft nu om deze reden hulp nodig. Het afstaan van kin deren is in onbruik geraakt: vrouwen kiezen voor abortus of houden het kind zelf. Een schande is het niet meer om als ongetrouwde, niet-samenwo- nende vrouw een kind te krij gen. De laatste jaren van haar car rière heeft Schrama zich onder meer ingezet voor cliënten die op zoek zijn naar hun ouders. Kinderen die door hun moeder zijn afgestaan of kinderen die wel hun moeder maar niet hun vader kennen. Schrama vindt persoonlijk dat kinderen te allen tijde het recht en de mogelijk heid moeten hebben om hun natuurlijke ouders te kunnen achterhalen. „Zoals mensen nu reageren lijkt het me belangrijk dat de natuurlijke ouders altijd bekend zijn en geregistreerd worden. Ook al pakt een even tuele ontmoeting tussen beide partijen niet altijd even leuk uit." De FIOM is sinds een aantal jaren wettelijk verplicht de af stammingsgegevens te bewa ren. De moeder moet echter FOTO HIELCO KUIPERS het „Ik ben blij dat ik vanaf het begin de afstammingsgegevens heb bewaard. Niemand vroeg daar om. maar ik had altijd het ge voel: als ik zelf een geadopteerd kind was had ik willen weten wie mijn natuurlijke moeder en vader zijn. Afstandsmoeders blijven die nieuwsgierigheid naar hun kinderen ook houden. Al durven zij niet allemaal de „Als hier een cliënt komt die op zoek is naar zijn vader en de moeder wil zijn naain niet ge ven, dan proberen wij de moe der altijd te overtuigen van hel belang om dat wel te doen. Maar soms is er in een contract vastgelegd dat de naam van de vader niet bekend mag worden en wil de moeder daarom na al die jaren de naam toch niet ge ven. De ouders moeten zich wel realiseren dat het kind zo'n overeenkomst niet heeft gete kend." „Het is leuk als wij een con tact tussen ouder en kind tot stand kunnen brengen en die ontmoeting pakt goed uit. De eerste keer dat wij contact zoe ken met een door een cliënt ge zochte persoon gooi je soms een bom in het gezhi waar hij- /zij deel van uitmaakt. Ouders of kinderen die gezocht worden hebben de tijd nodig om naar zo'n ontmoeting toe te groeien. Als de eerste ontmoeting suc cesvol is geweest waarschuw ik altijd: in die zaken waar men te snel van stapel loopt is de rela tie binnen een half jaar stuk." Het uitgebreide scala aan nieuwe zwangerschapstechnie ken en ouderschapsvormen en de problemen die daarmee kunnen samengaan. baart Schrama geen zorgen. Ze heeft geen 'morele bezwaren' tegen de bestaande mogelijkheden. „Als je er bijvoorbeeld voor kiest om een draagmoeder in te schakelen ga je heel ver in je keuze om kinderen te krijgen. Maar aan de andere kant: waar om zou je het niet doen? Ik zeg altijd: aan geen enkel kind wordt iets gevraagd. Maar ik blijf het belangrijk vinden dal kinderen hun natuurlijke ou ders kunnen opsporen. OLiro hU.Pverlenin9 bij en alleenstaand ouderschap dagelijks geopend

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17