UIT 'Moet toch kunnen, soul in het Nederlands' Rtv show V 'Zo'n Miss-verkiezing is heel leuk' Frits Bom balanceert tussen recht en onrecht Paarden, koetsen en nostalgie WOENSDAG8SEPTEMBER 1993 Gordon geeft nieuwe dimensie aan moedertaal bussum CPD M ijn nieuwe single heet W Het is zo weer voorbij, m A maar dal slaat uit drukkelijk niet op de carrière van Gordon. Ga maar na: Kon ik maar eren bij je zijn mag nu al tot de blijvers worden gerekend. Ligenlijk net zo goed als 'Ik hou van jou'. Die Zilveren Harp van I992 neemt niemand hem meer af. En nog deze maand komt zijn tweede CD uit: Alles wat ik ben. „En dat slaat werkelijk op het repertoire op het album: soul. gospel. VVizz Kids-muziek, ballades, zelfs heavy rock." Sinds anderhalf jaar. na het overdonderende succes van Kon ik maar eren bij je zijn, is het op het platenfront een beetje stil geweest rond Gordon. Dat had een reden. Navraag bij de platenmaatschappij leerde destijds dat er met Gordon even niets werd gedaan. Gevreesd werd voor overexposure. Gordon nu daarover: „Ze hadden gelijk. Je kon de televi sie niet aanzetten of ik was er op. Met dat lied. Maar ook in quizzes, spelletjes. Als ik daar aan nu terugdenk, lopen de ril lingen over m'n rug. Dat men sen toen niet schoon genoeg van me hebben gekregen, is me een raadsel. Ik vond het alle maal prachtig. Alles waarvan ik had gedroomd, gebeurde toen allemaal tegelijk. In de jaren er voor had ik vaak gedacht: goh, dat en dat programma, als ik daar nu eens in zou kunnen staan. Ik stond in alle program ma's. En ik pakte alles aan. Ook heel veel van de uitnodigingen voor optredens. En ik wilde alles live doen. Ik kan niet playback en, wil dat ook niet." „Bovendien gaf ik van de or ganisatie die er onvermijdelijk om heen zit vrijwel niets uit handen. Ik ben zo'n jongen die alles zelf wil doen. Want eerlijk gezegd ben ik zo wantrouwend als de pest. Ik weet niet waar dat vandaan komt. Misschien heb ik het van mijn vader. Die heeft me van kind af aan voor gehouden: Alles wat je doet in het leven komt uiteindelijk op je zelf neer." Leergeld „Maar ik heb daarvoor wel leer geld betaald. Na een paar maanden was ik op. Het ge beurde tijdens een optreden. Mijn stem deed het niet meer, m'n knieën begonnen te zwab beren. En daarna ben ik ook meteen een aantal weken uitge teld geweest. Daar heb ik van geleerd. Daarna heb ik mezelf meer in acht genomen. Geen snackbarretje meer op weg naar een optreden, maar gewoon goed eten. Dat is een ding en het andere is natuurlijk de ziek te van mijn vader." Ach ja, z'n vader. Via de bla den is menigeen daarvan op de hoogte. Het had weinig ge scheeld of vader had die long operatie niet overleefd. Even zelfs dacht Gordon dat het was afgelopen. „Ik stond tijdens zijn ziekte voor de keus: thuis blij ven kniezen of doorgaan met werken. Ik heb voor dat laatste gekozen, ook omdat mijn vader niet anders zou hebben gewild. Zal je net zien dat ik toen hij werd geopereerd in een televi sieprogramma in een gospel medley To my father's house moest zingen. Even daarna bel de mijn moeder, over haar toe ren. Ze had een telefoontje van de betreffende arts gehad en die had haar gezegd: het is afgelo pen. Zij had begrepen dat het met pa was afgelopen. Maar die dokter had het over de operatie gehad. Later heb ik hem over die manier van formuleren aan gesproken, daar ben ik heel fel „Godzijdank heeft het alle maal goed uitgepakt. Het is een wonder. Maar het heeft dus een haartje gescheeld of we waren onze vader kwijt geweest. Dat verandert iets in je. En het klinkt misschien raar, maar ik bedoel het niet zo: het heeft voor mij muzikaal en emotio neel zo ontzettend veel bete kend. Je gaat op een andere ma nier tegen het leven aankijken. De teksten die je zingt, kan je in je vertolking weer een dimensie meer meegeven." Push „Het geeft je net die push om je grens te durven verleggen. De nieuwe CD heet Alles wat ik ben en dat is ook zo. Daarbij moet je het geluk hebben dat je om ringd bent door mensen die een en ander begrijpen. Bij de vaste ploeg van Peter van Asten en John Ewbank is nu Velibor Wei- Ier gekomen: 22 jaar en zo'n groot talent. Je ziet het mis schien niet aan hem af, maar je ogen gaan open als hij achter z'n computer kruipt en met muziek en met teksten begint. Echt een wizz-kid. Zo noemen we het ook: The Wizard. „Het zijn allemaal dingen om blij mee te zijn. Soms denk ik: zou alles dan toch zijn voorbe stemd? Je ziet opeens dat aller lei lijnen bij elkaar komen. Op de CD staat als uitsmijter een duet met de zangeres Rocq-E- Harral. Ik bewonder haar al ja ren. Ze heeft als achtergrond zangeres gewerkt bij Diana Ross en Aretha Franklin. En wat blijkt toen we met elkaar in contact kwamen? Ze bleek mij niet' al leen te kennen. Ze zou ook zo ontzettend graag een keer met mij zingen." „Dat is er nu van gekomen. In het Engels. Dat heeft nog een andere achtergrond. Kijk, in fei te is wat ik doe, pure soul, Mo town. Maar in het Nederlands. Dus die verbinding leg je op het eerste gehoor niet. Behalve donkere mensen. Begrijp me Gordon: „Ik wil uit mijn leven halen wat erin zit." foto gpd goed: ik bedoel kinds af aan aan die ritmes, die klank, gewend zijn. Die halen meteen de muziek er uit. Wat ik graag zou willen, is dat Neder landers gaan inzien dat het echt kan: soul met een Nederlandse tekst." „Door dat duet The Rhythm of Lore in het Engels op het al bum te zetten, hoop ik die brug te slaan. Zodat wellicht de eer ste reactie van mensen is: o, kan hij dat ook. Bij nader inzien ontdekken ze dat ik in feite in de Nederlandstalige nummers hetzelfde doe. Plus dat mensen het inzicht krijgen dat Neder landstalig niet strijk en zet hoempapa en allemaal inhaken hoeft te zijn." Apetrots „Niet dat ik geen respect heb voor de artiesten die dat doen, want ze werken hard en ook voor hen bestaat een publiek. Alleen, ik zou graag duidelijk maken dat ook andere dingen mogelijk zijn. Daarom ben ik ook zo apetrots dat ik de kans krijg om met grote orkesten te werken. Zoals op 1 oktober. Dan sta ik met Wilma Driessen en een groot orkest in het Con gresgebouw in Den Haag op de slotavond van Het Jaar van de Ouderen, met ministers en an dere prominenten in de zaal. „En voor mezelf vind ik het ook fantastisch. Je hebt Voch het idee dat je het tegendeel hebt bewezen van wat een aantal mensen anderhalfjaar terug zei: je bent een eendagsvlieg. Want mensen zijn soms hard. Ik heb moeten knokken en ik heb daarbij dan privé ook nog dat verdriet gehad. Maar het is waar wat je soms hoort: het maakt je sterker. Je wilt uit het leven ha len wat er in zit, iedere dag weer, omdat je heel diep voelt: Het leven is zo weer voorbij." Hoofddorpse Mariëlle Jansen dingt mee RTL 4 zendt de verkiezing van Miss World Nederland live uit. Het evenement wordt deels vanavond, deels morgenavond gehouden. Op beide avonden presenteert Ron Brandsteder deze Miss-verkiezing. Uit elke provincie dingt een vrouw mee naar de titel 'Miss World Neder land'. Mariëlle Jansen uit Hoofddorp vertegenwoordigt Noord-Holland. Suzanne Coe- nen uit Rotterdam doet dat na mens Zuid-Holland. De winna res reist binnen afzienbare tijd af naar Zuid-Afrika als Neder landse deelneemster aan de Miss World-verkiezing. In de uitzending van van avond (20.30-22.20 uur) stelt Ron Brandsteder alle twaalf foto henny miltenburg kandidaten voor aan het pu bliek in TV-Studio Aalsmeer en aan TV-kijkend Nederland. Hij voert een kort gesprek met de kandidaten die zich vervolgens ook van hun beste kant laten zien in vrijetijds-, gala- en bad kleding. Een jury, die onder an deren bestaat uit Goedele Lie- kens, René Froger en Annemiek Verdoorn, kiest zes meisjes die morgen (20.30- 22.00 uur en 23.15-23.45 uur) opnieuw hun opwachting maken. Dan wordt uitgebreider met hen gespro ken. Ook in deze uitzending proberen de dames het publiek te overtuigen van hun schoon heid. Een vakjury en een jury per provincie gaan vervolgens bepalen wie de uiteindelijke winnares wordt. Presentator Ron Brandsteder vindt het fantastisch om het programma te presenteren. Op de vraag of een Miss-verkiezing uit de tijd is, antwoordt hij reso luut: „Nee. Wat een onzin. Kijk naar de g/ossy-bladen: ze staan vol met mooie vrouwen. Zie de reclame: vele mooie dames la chen ons toe om een produkt te verkopen. Zo'n Miss Nederland verkiezing is gewoon heel leuk. Een stel knappe meiden gaat de competitie met elkaar aan om te kijken wie het publiek als mooiste kiest. Ze vinden het zelf leuk, omdat ze er bewust voor gekozen hebben om mee te doen, en de kijker vindt het ook aardig om eens een keuze uit twaalf prachtige vrouwen te maken. Prima toch?" De finale van Miss World Ne derland wordt morgenavond van 22.00 tot 23.15 uur onder broken voor de eerste aflevering in het nieuwe televisieseizoen van Barend Van Dorp. Na die uitzending wordt bekend ge maakt wie de titel 'Miss World Nederland' ten deel valt. HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Concours d'Elegance In en om Doorn werd op 15 au gustus de jaarlijkse 'kastelen tocht' gehouden. Ondanks de naam gaal het niet om kastelen, maar om paarden en rijtuigen, kortom nostalgie. Ruim hon derd combinaties van paarden en rijtuigen reden mee. Een feest, dat fraaie beelden ople verde. zoals te zien is in het pro gramma 'Markant Achterland' dat vanavond wordt uitgezon den op Nederland 1 om 19.27 De deelnemers aan de tocht zijn mensen die verslaafd zijn aan hun hobby. Al dagen tevo ren wordt gepoetst aan de paar den, het tuig, aan de koetsen, en ook de koetsiers en passa giers doffen zich prachtig op. Een historische rit vol brikken en tilbur. Friese en andere paar den, bolhoeden, zwierige jurken en ratelende wielen. Ruim honderd combinaties van paarden en rijtuigen zijn vanavond op de buis foto •archief Meneer Jansen heeft een coni feer van zeven meter in de tuin staan. Buurman X ergert zich daar al jaren aan, want de boom neemt alle zon in zijn tuin weg. Hij vraagt beleefd of meneer Jansen de boom wil toppen. Deze weigert dat en het loopt uit op een rechtszaak. Wie gelijk krijgt van de rech ter is niet van tevoren vast te stellen. Raar eigenlijk, want in de wet staat toch zwart op wit wat iedere Nederlander wel en niet mag doen. „Juist de nuan ces in de Nederlandse wetge ving maken ons rechtssysteem zo interessant", meent Frits Bom. Hij presenteert vanavond bij RTL 4 de eerste aflevering van zijn nieuwe programma El ke Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Een programma over recht en onrecht. Bom werpt een blik achter de scher men van voornamelijk het ci viele recht zoals familierecht, erfrecht en arbeidsrecht. „We willen laten zien hoe ge nuanceerd of juist ongenuan ceerd het er tijdens rechtszaken aan toe gaat. Vaak lees je in kranten in een kort berichtje iets over een kort geding. Aan één zo'n zaak zitten vaak heel veel verschillende kanten en be langen." In het programma komen on derwerpen aan bod die dicht bij de mensen liggen. „Het moet herkenbaar zijn voor de kijker. Bijna iedere Nederlander heeft wel eens een klein conflict met zijn buren of heeft van dichtbij een echtscheiding meegemaakt. In dit programma laten we de zware misdaad en de sensatio nele onderwerpen links liggen. Dat komt al voldoende aan bod in programma's als Crime Time en Opsporing Verzocht. Bij ons zul je geen bloederige taferelen aantreffen en ledematen door het beeld zien vliegen", aldus Frits Bom. De aandacht die wordt be steed aan strafrecht zal vooral gericht zijn op kleinere misdrij ven. „Je moet dan denken aan tasjesroven en fietsendiefstal len." Praktijk Na de eerste paar uitzendingen zal volgens Frits Bom al aange toond zijn dat het beginsel dat elke Nederlander geacht wordt Frits Bom: „We willen laten zien hoe genuanceerd of juist onge nuanceerd het er tijdens rechtsza ken aan toe gaat." foto archief de wet te kennen in praktijk on mogelijk blijkt. „We hebben in ons land maar liefst 7.000 advo caten die burgers bij moeten staan omdat ze dingen hebben gedaan die volgens de wet ver boden zijn. Zelfs de advocaten en rechters kennen de wet niet uit het hoofd. Voor iedere zaak duiken zij opnieuw in de boe ken. Ze weten dan precies of hun cliënt volgens de we overtreding is, maar het kan toch gebeuren dat de rechter tot een andere conclusie komt." In het nieuwe programma worden rechters, advocaten ander juristen getest op hun kennis. In een spel dat als eer rode draad door het program ma loopt, nemen zij het op te gen kijkers. „We laten vijf film pjes zien, waarin zaken uitge beeld worden en stellen dan de vraag of wat je ziet mag of niet mag." Het programma begint steeds met een' weekoverzicht, waarin allerlei actuele rechtsza ken aan bod komen. Verder is De Zaak van de Week een vast onderdeel. Verslaggever Hugo van Rhijn duikt daarvoor elke week op een zaak. Kijkers kunnen telefonisch met brandende vragen bij het programma, dat live wordt uit gezonden, terecht. Een panel met deskundigen zit klaar om antwoord te geven. (RTL 4, vanavond om 22.20 uur) GESPROKEN Pete Townsend in éVARATV-Magazine: „Ikben nu 48 jaar, maar wat moet ik daar mee, zeggen dat ik een ouwe lui ben? Destijds dacht ik dat het vreselijk was om oud te zijn. Mis schien is dat wel zo, maar alles is relatief. Als ik de Pete Townsend van 1965 nu tegen zou komen, zou ik hem waarschijnlijk een et ter en een snotneus vinden." Beverly Hills 90210-ster lan Zie- ring, alias Steve Sanders, in Humo: ,,lk weet welke types zich met mij associëren. Dat merk je aan de fanmail die je ontvangt. Steve Sanders ligt vooral goed bij de macho's, de patsers, de jongens die dol zijn op de situaties waarin Steve verzeild raakt. Maar begrijp me niet verkeerd, ik krijg ook mijn aandeel brieven van vrouwelijke fans." John Lanting in Privé: „Lachen blijft het mooiste dat er bestaat. Vroeger op de toneel school in Amsterdam moest ik na tuurlijk eerst het zware werk doen. Hamlet, Macbeth en de oude.Grieken. Maar m'n hart lag toen al in het luchtiger genre, want van huis uit ben ik eigenlijk een clown. Dat is een oerin- stinct." Sharon Stone in VARA TV-Magazi- Voor Sharon Stone heeft mastur beren weinig met seksualiteit te maken. foto •archief „Voor vrouwen heeft masturbatie veel meer met eenzaamheid en tederheid te maken dan met seksualiteit." Jan des Bouvrie in Story: „We hebben er heel lang over zit ten praten, omdat ik dit jaar al 51 jaar word. Maar Monique en ik wilden dolgraag nog een tweede kindje en na lang wikken en we gen, hebben we besloten dat mijn leeftijd geen obstakel moest zijn. Ik voel me nog jong genoeg om weer vader te worden. En een an dere reden om geen kinderen meer te krijgen, had ik niet." Hoofdredacteur van het Journaal Gerard van der Wulp in VARA TV- Magazine. „Ons huidige dagbereik van der tig procent zal waarschijnlijk niet verder meer stijgen. Dat komt door de enorme.hoeveelheid quiz zen en soaps op televisie. Die weggelopen kijkers hebben het te druk met zappen van het ene naar het andere amusementsprogram ma. Deze mensen leven in een sprookjeswereld, de wereld van 'The Bold and The Beautiful'. Ik onderschat ze niet, ze bestaan echt. En dat vind ik een droevige constatering." Matte Röling in Privé: „Ik woon waar m'n werk is en zeg nu eerlijk, heb ik hier geen zee van ruimte? En een echte F 104 starfighter in'de tuin. Die heb ik officieel in bruikleen, maar ik zou echt niet meer zonder kunnen. Maar mijn Honda Magna kan ik ook niet missen. Dit vuurrode snelheidsmonster maakt gewoon deel uit van mijn meubilair. Soms ga ik er even op zitten dromen, of ik gebruik hem als bijzettafel." Billy Joel in Veronica: .„Ik droom muziek. Ik word 's och tends wakker en herinner me dan een melodie. Bij het schrijven van nummers vormt de muziek voor mij eigenlijk nooit een probleem, de tekst wél. Ik haat het om tek sten te schrijven. Als dat moet ge beuren ben ik ongenietbaar. Ik scheer me drie weken niet en drink veel te veel..." Ruth Jacott in VARA TV-magazine: „Ik ben wel ambitieus. Of, ambi tieus geweest. Eigenlijk ben ik het nog wel, maar veel minder. Het enige dat er boven aan mijn lijst staat, is een one-woman-show. Daar ga ik nog even voor. Zang, dans en acteren, met mooie kos tuums en een groot decor. Als ik dat heb gedaan, kan ik zeg- gen: jongens, dat was het, ik ga terug naar Suriname."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14