Peter de Wit: 'Het is 'n continu experiment' Smaak Menselijk .En voor de koningin 'n viergranenbrood Kardemom heel populair in Scandinavische landen Stilton WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding TOM ATENM AALTU DSOEP METTORTELLINI (zie onderstaand recept) WARME HARDE BROODJES KOFFIE MET TOMPOUCE Fruit een kleingesneden ui met een in rin gen gesneden kleine prei in 10 gram (dieet- Jmargarine of boter. Voeg 400 gram ontvel de en kleingesneden tomaten en een thee lepel Italiaanse tuinkruiden toe en smoor dit 10 minuten op een zacht vuur. Voeg 6 dl groentebouillon en 50 gram tortellini met kaas toe en kook de soep 10 minuten op een zacht vuur. Serveer er geraspte kaas bij Per persoon: 800 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 8 g eiwit, 7 g vet 25 g koolhydraten. ANDUVIE MET KIDNEY BEANS (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN MET KRUIDENSAUS PRUIMEN Was 100 gram andijvie en snijd de groente fijn. Laat een blikje kidney beans uitlekken. Snijd een stuk komkommer in blokjes. Snijd een eetlepel paprikazoetzuur klein. Maak een saus van een eetlepel olie, drie eetlepels azijn, een mespuntje anijszaad, een eetlepel fijngeknipte peterselie, papri kapoeder, peper en zout. Mengde groente met de bonen en de saus en strooi er een eetlepel fijngehakte hazelnoten over. Per persoon: 600 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 6 g vet 17 g koolhydraten. STOOFLAPPEN SPERZIEBONEN AARDAPPELEN NECTARINES MET DRUIVEN EN UMER (zie onderstaand recept) Schil twee nectarines en snijd ze in pajrten. Was een trosje druiven, snijd ze een keer door en verwijder de pitten. Schik op twee bordjes de nectarine-partjes en de druiven. Klop anderhalve dl Umer over het fruit. Per persoon: 340 kilojoules, 80 kilocalo rieën, 4 g eiwitten, 2 g vet, 14 g koolhydra- LIEVELINGSRECEPT „Hierbij een recept voor een gerecht dat ik maakte met zomaar wat groenten die ik in huis had en dat een succes werd," schrijft MEVROUW H. MOS - VERMEULEN uit OEGSTGEEST. De schotel is bedoeld voor 2 Nodig: een rode en De. groenten klein een groene paprika, 5 snijden en vijf mi- stelen bleekselderij, 1 nuten roerbakken teentje knoflook, half met knoflook- blikje maïs, pakje teentje. Van het ham-kaassaus, zout, vuur afnemen en de peper maïs er door men gen. Het geheel in een vuurvaste schaal doen. Ham-kaassaus bereiden en over de groente schenken. Het geheel ongeveer een half uur in de oven bruin laten worden (180 - 200 graden C). Schotel opdienen met aardappelpuree en gebraden kipfiletjes. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. 'Human Coffee' zo noemde Paolo Rossetti dit koffiekopje dat hij ontwierp voor de Artists Cups-collectie van lllycaffè. Het is een van de zes uit de collectie voor 1993. De serie bestaat uit zes verschillende kopjes: met een landschapje, met cijfers, met vruchten met Chinese tekens en met zwarte stipjes en is te koop voor 160,-. Meer infprmatie: telefoon 01853 - 4111. Europa 's noordelijkste wijndomein ligt in Ulvenhout Bloed stroomt waar het niet gaan kan. Daarom verbou wen Nederlanders paprika's, tomaten, aubergines en an dere exotische gewassen die niet in de Hollandse klei thuishoren. Wijn stroomt ook waar hij niet gaan kan. Daarom beheert Peter de Wit uit Bavel een privé-wijn- gaard: Domaine d'Heer- staayen in de gemeente Ul venhout. HESSEL DE REE Met succes. Nederlandse deskun digen als culi-koningin Wina Bom spreken in superlatieven over het Westbrabantse produkt, getuige diverse lovende recensies in vak bladen. Zelfs Franse wijnboeren en -kenners trekken geen gekke bekken als ze een glaasje Neder landse Cabernet-Sauvignon ach terover slaan. Blijft de vraag hoe een docent Frans het in zijn hoofd haalt op deze breedtegraad, in dit suiker- bietenland, op professionele wijze wijndruiven te gaan kweken? Een Spaanse boer teelt toch ook geen winterpeen? De Wit (44) en twee collega's in Made en Rotterdam zijn de drie noordelijkste wijnboeren van Eu ropa. Nederland telt achttien (klei ne) wijnproducenten, van wie ver reweg de meesten in Limburg wo nen. „Wij zitten hier inderdaad op de grens van Europa", bevestigt de Bavelnaar de uitzonderlijke geografische positie van zijn do maine. De Wit plant druiven aan „die ze in Frankrijk niet hoger durven zetten dan de Loi- restreek." Unieke ligging Dergelijke uitlatingen doen ver moeden dat zich even ten zuiden van Breda een agrarisch wonder voltrekt. Maar dat valt mee. „Het lukt me hier wijndruiven te kwe ken, door de unieke ligging van de gaarde." Domaine d'Heerstaayen ruim een halve hectare groot ligt aan de rivier de Mark en is ge deeltelijk ingeklemd door bossen, die bescherming bieden tegen koude noordenwinden. Op het familiebezit heerst een microklimaat. „De gemiddelde Peter de Wit koestert in zijn wijngaard de druiven, die vorig jaar een gemiddeld alcoholpercentage van negen scoor den: „Daar kunnen ze in de Bordeaux jaloers op zijn". FOTO GPD temperatuur in de wijngaard ligt vijf graden hoger dan in de omge ving", legt de viticülteur tevreden uit. Warmte is wat wijndruiven nodig hebben. In tegenstelling tot vocht, dat helaas in veel ruimere mate voorhanden is. Vooral in de ze slechte zomer. „Kijk hier, dit doet vocht nou!", zegt De Wit als hij een rijtje laag hangende Pinot-Noirdruiven in specteert: onder aan de halfrijpe, groene trosjes, bungelen bruine, verschrompelde druiven. „Vrucht- rot. Die Pinot Noir gooi ik er vol gend jaar uit. Een compacte tros met dunne huid. Maakt de druif erg kwetsbaar voor schimmels." Ook insekten zijn een geduchte vijand. Aangezien De Wit 'een biologisch wijntje' maakt, weigert hij zijn ranken met pesticiden te bestuiven. Tegen schimmels, zoals vruchtrot en meeldauw, spuit hij regelmatig Bordeauxse pap: een mengeling van onder meer zwavel en ongebluste kalk. Grootste angst Hazen, konijnen en reeën vormen eveneens een bedreiging. Zij zijn verzot op de schors van jonge wijnstokken. Maar Peters grootste angst is van meteorologisch aard: koude. De oogst van het seizoen '91 is door een gemeen voorjaars vorstje letterlijk naar de knoppen gegaan. „In een uur tijd kunnen alle jonge knoppen bevroren zijn. In het voorjaar doe ik het daarom zes weken in mijn broek". Met een beregeningsinstallatie hoopt hij zulke catastrofes voortaan te verhinderen. De docent Frans raakte met het wijnvirus besmet tijdens een lang durig verblijf in Frankrijk. Twaalf jaar geleden, bij terugkomst in Nederland, plantte hij zijn eerste wijnstokken. Met wisselend suc ces: „De eerste vijf, zes jaar mis lukte er veel." Aangezien De Wit er niets voor voelt het wiel op nieuw uit te vinden, poogt hij de methoden van (noordelijke) Fran se wijnboeren te imiteren en proefondervindelijk aan te passen aan de koudere Hollandse om standigheden. Regelmatig steekt hij daartoe zijn licht op in Frank rijk. Vooral de snoeiwijze is van be lang. De Wit hakt er stevig in. „Ik zou drie keer zo veel vruchten kunnen plukken als ik anders snoeide. Maar dan daalt het sui kerpercentage in de druif en dien tengevolge het alcoholpercentage in de wijn. Dat gaat ten koste van de kwaliteit", licht hij een tipje van de sluier op. 'Bordeaux jaloers' Vorig jaar scoorde de Bavelnaar, lid van de Confrérie du Cep uit Dijon (een soort broederschap van wijnboeren), een gemiddeld alcoholpercentage van negen. „Daar kunnen ze in Bordeaux ja loers op zijn." De wijnboer 'sui kert' zijn wijn kunstmatig aan tot elf procent. „Dat doen ze ook in Frankrijk. Voor de houdbaarheid." Kuierend door de Westbrabant se wijngaarde wijst de viticulteur de verschillende druivesoorten aan. Hij gebruikt voornamelijk ty pes uit de noordelijke wijnstreken in Frankrijk: „Riesling en Sylvaner voor Elzaswijnen. Pinot Noir (rood) en Chardonnay (wit) voor de Bourgognetypes. Cabernet en Merlot (beide rood) voor enkele Bordeauxtypes." Vaak sleept hij nieuwe wijnstokken mee uit Frankrijk en probeert ze uit. „Het is een continu experiment." Elk jaar opnieuw moet hij ont dekken welke wijnen hij het best kan mengen. „Deze twee rijen bij voorbeeld", illustreert hij, „gaven vorig jaar een prachtig wit wijn tje." Hij duidt op twee rijen Belgi sche Saint Laurent- en Duitse Or- tega-druiven. „Bij elkaar niet meer dan vijftien flessen", geeft hij de kleinschaligheid van zijn bottelarij aan. Eikehout Alles wat uit wijnland Frankrijk komt, is niet per se goed. De Wit lagert sommige sappen graag op hout. „De eikehouten fustjes die ik daarvoor uit Bourgogne meege bracht heb, gaven een geweldige smaak. Maar die uit Bordeaux ver pestten de wijn juist." In een goed jaar levert d'Heer staayen duizend flessen kwali teitswijn. Veel te weinig om van"te leven. Vandaar dat Peter tévens wijnen importeert en docent blijft. Aan particulieren levert hij (nog) geen eigen oogst. Hij verkoopt wel eigen flessen aan restaurants en als relatiege schenken. De meeste Appellation Ulvenhout verdwijnt echter in ke len van bezoekers. Willem Klomp, directeur-eigenaar van Bakkerij Klink met vestigingen in Den Haag en Voorburg, hoeft de kranten er niet op na te slaan om te weten te komen of onze koningin hoog bezoek heeft. „Ik merk dat aan de bestellingen. Als er op paleis Noordeinde om een brood wordt ge vraagd dat normaal niet op de lijst voorkomt, dan kan ik gevoeglijk aan nemen dat er een buitenlands staats hoofd in Nederland is gearriveerd. Kijk ik dan een dag later in de krant, dan blijkt dat meestal te kloppen". Op de route die de chauffeur van Bakkerij Klink dagelijks aflegt, komen niet alleen tal van bedrijfsrestaurants in Den Haag en omgeving voor, ook Het Binnenhof en Paleis Huis ten Bosch staan steeds op de lijst met be steladressen. Zowel in de restaurants van de Eerste als de Tweede Kamer wordt brood van Klink gegeten, en koningin Beatrix en prins Claus blij ken liefhebbers van het viergranen brood van Voorburgs oudste am bachtelijke bakker. „En vaak zit er ook een casinobrood bij, waarschijn lijk voor de toost". „Kwaliteit is de sleutel tot het succes. Niet alleen de kwaliteit van het pro dukt zelf, maar ook de kwaliteit van de medewerkers in de bakkerij en in de winkels. Het directe contact met de klanten is nu eenmaal een van de sterkste punten van de ambachtelijke bakker. Want niets is zo lekker als voor het ontbijt even vers brood te gaan halen. Met name op de zaterdag is het wat dat betreft in onze winkels een feest. Vooral de mannen nemen dan de tijd om hier eens uitgebreid rond te neuzen en raken dan ook vaak met elkaar in gesprek. Brood ko pen heeft daarom ook een sociale functie: vers brood maakt het leven een stukje aangenamer", weet Willem Klomp. Willem Klomp zegt zich weinig zor gen te maken om een slag om de broodprijzen. „De consument is lek ker brood gaan waarderen en weet waar hij het lekkerste brood kan ko pen. En daarvoor heeft hij best geld over. Bovendien: waar praten we ei genlijk over? Een brood van achthon derd gram kost 2,70 gulden, dat is dus 34 cent per ons. Brood is daarmee een van de goedkoopte voedingsmid delen van ons land. De consument heeft de laatste jaren juist het grote assortiment ontdekt. De vraag naar kleinbrood en bruin is niet voor niets nog gaande". En pratend over dat unieke aantal broodvarianten, zegt de directeur van Bakkerij Klink: „Grondstoffen als gierst, haver, gebroken rogge en soja, lijnzaad, sesamzaad en zonnebloem pitten worden steeds vaker gebruikt. De consument -kan al die varianten bijzonder waarderen. Een verande ring van smaak en het bewuster om gaan met voeding hebben daar onge twijfeld alles mee te maken". De specerij die wij kardemom noemen, komt van een tropi sche plant van bijna drie meter hoog. De lange, puntige blade ren doen op het eerste gezicht wat aan een palm denken, maar daaraan is de plant niet ver want. Het is een familielid van de gember, de galanga en de geel wortel, die gekweekt wor den voor hun smakelijke wor telstok. Ook de kardemom heeft zo'n dikke, woekerende wortel stok. Maar ditmaal gaat het om het zaad. De takken van de kardemom- struik waaraan de bloesem en later het zaad verschijnt, groei en niet omhoog maar liggen vrijwel plat op de grond. De bol le zaaddozen zijn bijna twee centimeter lang, vallen na rij ping als drie kleppen uit elkaar en geven dan driemaal zestien donkerbruine zaden prijs. Het is beter om de zaden te oogsten voordat ze opengaan. Ze zijn dan lichtgroen of bruin. Na droging worden ze geel bruin: sommige soorten bleekt men in de zon en van andere soorten kardemom blijven de gedroogde zaaddozen veel don kerder bruin. Dat is niet zo be langrijk. Het is om de zaden te doen. Die moeten een beetje kleverig zijn en zeer uitgespro ken geuren en smaken. Enigszins zoet, heel warm en plezierig, te vergelijken met eu calyptus. Vluchtige olie Kardemomzaden worden ge malen verkocht. Maar in die vorm verliest de specerij heel snel alle geurstoffen, eerder dan andere soorten. De geur van kruiden en specerijen zit als het ware 'opgesloten' in vluchtige olie. Het is het beste om com plete zaaddozen te kopen en er zelf naar beljbefte een paar zaadjes uit te halen, die dan vlak voor gebruik fijngewreven Icunnen worden. De Karna Sutra, het beroem de boek met wijze oosterse les sen voor de liefde, bespreekt een mengsel van kardemom, gember en kaneel dat over ge pureerde linzen met uien ge strooid moet worden en dan de lusten zal verhevigen. Ook Eu ropese vorstenhoven kenden reeds in de 17de eeuw dergelij ke hulpmiddelen voor de licha melijke liefde. Zowel aan het Britse als het Franse hof schreef de lijfarts een drankje voor van gemalen kardemom, kaneel, gember en brandnetelzaad met honing. Verwarmend Tegenwoordig zullen we bij het bedrijven van de liefde geen kardemom meer te hulp roe pen, maar we snoepen nog wel altijd graag van koekjes, gebak en likeur waarin de specerij is verwerkt. En hoe noordelijker, hoe meer behoefte blijkbaar aan de verwarmende werking. In Rusland, Polen en het noor den van Duitsland is de specerij populair. Scandinavië impor teert zelfs ongeveer 25 procent van alle kardemom die in India wordt geproduceerd. Want daar komt de specerij vooral van daan. Kardemom vindt dan ook veelvuldig toepassing in de keu kens van India en Pakistan. In specerijenmengsels voor allerlei groente- en vleesgerechten, in bereidingen van rijst en peul vruchten. Arabieren doen bij voorkeur wat kardemom in hun koffie en koken er ook wel mee. Garam massala De basis voor gerechten uit In dia bestaat veelal uit een geurig mengsel van allerlei kruiden en specerijen, een garam massala. Om de geuren beter tot ontwik keling te laten komen, worden de ingrediënten eerst geroos terd in een droge koekepan en daarna in een vijzel fijngewre ven. Het mengsel voegt men pas tegen het eind van de kook tijd aan het gerecht toe, en er bestaan ook soorten garam massala die pas aan tafel over het gerecht worden gestrooid. Vrijwel altijd maken karde- momzaadjes deel uit van zo'n mengsel. Sinds de mistige prehistorie liep er door En geland een weg van zuid naar noord, waar langs onbekende volksstammen naar het ruige Schotland getrokken zijn. De Romei nen maakten van die primitieve weg een heerbaan voor hun legioenen die de grens met Schotland, de Hadrianus-wal, moesten beveiligen, de Roman Road. Later trokken Engelse legers erlangs om de Schotten te onderwerpen en werd het een weg voor kooplui en pelgrims, voor postkoetsen en equipages van de adel: de weg die de hoofdstad Londen verbond met kastelen en jachtgebieden in Northumberland en ver der. Er groeiden stadjes en dorpen langs deze belangrijke verkeersader met herbergen om paarden te wisselen en vermoeide reizigers warmte en voedsel en onderdak te ver schaffen, de traditionele inns die men kent van oude Engelse gravures. Er ratelen ech ter geen postkoetsen meer door de straten, geen reizigers galopperen meer langs de oude highway en men hoeft ook niet meer bang te zijn voor gemaskerde highway men, die te paard en met getrokken pistoól uit het struikgewas opduiken. Er loopt nu. vaak vlak langs de oude weg, een autosnelweg, waarlangs men snel en veilig noordwaarts rijdt. De stadjes en dor pen liggen wat ter zijde. Vele van die oude herbérgen zijn nu zeer gerieflijke hotels ge worden, waar romantische zielen kunnen dromen van een kleurrijk verleden. Men vindt ze in Stamford, in Lavenham, in Long Meiford en vele andere plaatsen. Maar een van de beroemdste is zeker The Bell in Stil ton, bij Peterborough. Bewogen historie Het plaatsje Stilton bestaat voornamelijk uit één brede straat waar postkoetsen de ruim te hadden en daar ziet men al van verre een zeer groot uithangbord in de vorm van een rode luidklok, The Bell. Onlangs zeer fraai gerestaureerd na een treurig verval, is het nu een heerlijk romantisch hotel. Op de binnenplaats ziet men een waterput die nog uit Romeinse tijd stamt, er is een chic en stijlvol restaurant en een genoeglijke pub. De herberg stamt uit 1500, het gebouw dat er nu staat uit 1652, zoals op de zuidge vel te lezen staat. Vele beroemdheden hebben hier gegeten, gedronken en geslapen. De grote Hertog van Marlborough (1650-1722), bevelheb- beer onder stadhouder-koning Willem III, en de avontuurlijke dichter Lord Byron (3 oktober 1813) en in de Tweede Wereldoor log Clark Gable en joe Louis, die in Enge land waren met de American Air Force. Maar de kleurrijkste gast was Dick Turpin, de legendarische struikrover op zijn paard Black Bess, die hier was ondergedoken voor de arm der wet. Kaas De ware roem van The Bell ligt echter bij de kaas, de blauw-dooraderde Stilton, in het begin van de achttiende eeuw uitgevonden door ene mrs. Paulet, huishoudster bij Lady Beaumont op de naburige Quenby Hall. Haar zwager was in die tijd waard van The Bell en serveerde aan wie er maar in zijn herberg kwam, van koetsier tot maarschalk, van struikrover tot markiezin, de heerlijke kaas van zijn schoonzuster, die hij naar zijn dorp Stilton noemde. Een van de eerste lief hebbers was Daniël Defoe, schepper van Robinson Crusoë, die in een reisbeschrij ving uit 1724 Stilton roemt om de heerlijke kaas. Het zijn vrij grote, cilindervormige kazen, die 4 tot 5 maanden rijpen, waarbij zich de blauwgroene schimmeladeren vormen en de rimpelige donkere bruin-grijze korst... Een vorstelijke kaas, een van de waarlijk grote kazen, met een romige volle, rijke, maar zeker niet scherpe smaak, die het best is van december tot april. Bij The Bell en andere herbergen in de buurt staat hij in het restaurant te pronken op een apart ta feltje, soms in een servet gevouwen, maar ook wel is er aan de bovenkant een plak met korst afgesneden en deze in een servet verpakt. Men snijdt om te serveren telkens een plak af en legt de plak in servet er weer op. Biscuits en port Er is maar één echt volmaakte en dus klas sieke manier om Stilton te genieten: met neutrale of soms héél licht zoete Engelse biscuits (speciale cheese-biscuits) en ja, een glas port erbij. Zo iets moois, ach, dat geniet men maar zelden. Nee, niet, zoals wel ge beurt, de kaas uitscheppen, maar in seg menten snijden. En zéér zeker niet de port in de kaas gieten en dan uitscheppen. Zon de van de port en van de kaas. Stilton met port daarvoor kan men de Engelsen vele culinaire zonden vergeven. WINA BORN, culinairpubliciste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10