Moslims verhalen over gruweldaden Kroaten Buitenland Hevige kritiek op racistische uitlating premier Slowakije Israël en PLO kunnen akkoord snel tekenen Ex-Sovjetstaten terug in moederschoot DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 155 Bus belandt in rivier: zes doden maprid» Zeker zes mensen zijn gisteravond omgekomen bij een busongeluk in de Zuidspaanse provincie Huelva. Veertig men sen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde toen een cementwa- gen op een stilstaande bus botste waardoor de bus in de rivier de Odiel belandde. De bus vervoerde vrouwen die van het werk op weg naar huis waren. foto efe emilio morenatti Bijna miljard volwassenen analfabeet parus Ongeveer 948 miljoen volwassenen op deze aardbol zijn analfabeet. Verreweg het grootste deel, twee derde zijn vrouwen, zo blijkt uit een rapport van Unesco. De VN-organisatie ziet ove rigens een lichtpuntje; dankzij positieve ontwikkelingen China, 'Latijns-Amerika en het Caribische gebied zal het aantal vanaf nu tot het jaar 2000 licht dalen tot 935 miljoen. Zes doden bij Brits verkeersongeluk sowerby bridge Bij een ernstig verkeersongeval in Sowerby Brid ge, 275 kilometer ten noordwesten van Londen, zijn gisteren ze ker zes mensen omgekomen. Een vrachtwagen van de dienst wegonderhoud klapte achterop een bestelbus van British Tele com. Beide wagens ramden vervolgens de gevel van een post kantoor, waardoor het twee verdiepingen tellende gebouw in eenstortte. Onder de doden zijn vier bezoekers van het postkan toor en de chauffeurs van beide voertuigen. Langere vakanties voor scholieren VS chicaco» De vakanties van 411.000 scholieren in Chicago zijn gisteren verlengd met zeker een week wegens een tekort aan leerkrachten. De stad heeft een tekort aan 7.000 onderwijzers, ontstaan door een vacaturestop, ingesteld door het Amerikaanse Congres. De vacaturestop werd ingesteld om het tekort op de onderwijsbegroting (298 miljoen dollar) in te dammen. Algerijnse moslimactivisten gedood algiers» Een eenheid van de Algerijnse veiligheidstroepen heeft in Ziama Mansourah, ongeveer 300 kilofheter ten oosten van de hoofdstad Algiers, acht moslimactivisten gedood. De slachtoffers werden op de vlucht neergeschotenlijdens een zoekactie naar tegenstanders van het huidige bewind. De veiligheidsdienst be sloot tot de actie op aanwijzingen van de burgerbevolking. Historicus Nekritsj overleden parus De dissidente historicus Aleksandr Nekritsj is op 73-jarige leeftijd overleden in de Verenigde Staten, waar hij sinds 1976 leefde. Nekritsj, die afkomstig was uit de Sovjetunie, schreef on der meer 'De utopie aan de macht, geschiedenis van de Sovjetu nie van 1917 tot heden', een boek dat een mijlpaal betekende in de geschiedschrijving over cfe Sovjetunie. In het boek '22 Juni 1941' zette hij uiteen hoe Stalin het opperbevel van het Rode Le ger vlak voor de Tweede Wereldoorlog uitroeide. In 1967 werd Nekritsj uit de communistische partij gezet. Negen jaar later ver trok hij naar de VS na een oproep tot steun aan de politieke ge vangenen in de Sovjetunie. Duitse steun Auschwitz-stichting berlijn» Directeuren van grote Duitse bedrijven, wier voorgan gers eens de oorlogsmacWne van de nazi's gaande hielden, heb ben gisteren meer dan 70 miljoen gulden toegezegd aan de stichting die de herinnering aan de verschrikkingen in het con centratiekamp Auschwitz levend wil houden. Een van de be langrijkste donateurs isThyssen Handelsunion AG, een concern waarvan directeur Fritz Thyssen destijds gold als een van de grootste financiers van de nazi-partij. VS-troepen Somalia bestoken gebouw muqdisho» Amerikaanse elite-troepen hebben vanochtend in de Somalische hoofdstad Muqdisho een gebouw bestormd dat ver moedelijk door krijgsheer Aideed als commandocentrum werd gebruikt. Na een kort vuurgevecht arresteerden de Amerikaanse 'Rangers' 17 Somalische militieleden. Bij de actie liepen twee Amerikanen lichte verwondingen op. Aideed wördt gezocht in verband met de moord op 24 Pakistaanse VN-militairen in juni dit jaar. Gevangenen moesten urine drinken om te overleven Moslims die vorige week zijn vrijgelaten uit gevangen kampen in Bosnië-Hercegovina berichten onafhankelijk van elkaar over gruwelijke mishandelingen door hun Kroatische bewakers. De moslims zijn onder onmenselij ke omstandigheden vastgehouden, zo meldt de VN-orga- nisatie voor vluchtelingen Unhcr op basis van de getui genissen. WENEN DEN HAAG—HEIDELBERG SARAJEVO »AFP-DPA-Rtr De gevangenen waren soms da genlang verstoken van water, werden uitgehongerd, zaten dicht opeengepakt onder uiterst onhygiënische omstandighe den, werden geslagen en soms gemarteld en vermoord. Ver scheidene gevangenen zijn doelbewust met een mitrailleur gedood of verwond. De getuige nissen zijn afgelopen weekeinde opgetekend door een Unhcr- medewerkster in Jablanica in centraal-Bosnië. De VN schatten dat 7.000 tot 10.000 moslims die de afgelo pen weken door Kroaten zijn verdreven, zijn aangekomen in Jablanica, dat in handen is van het Bosnische regeringsleger van voornamelijk moslims. Voor de oorlog telde het stadje 10.000 inwoners. Onder de vluchtelingen zijn zo'n 450 mannen die zijn vrijge laten uit de Kroatische kampen Dretelj en Gabela in de buurt van Mostar. Sommige gevange nen vertelden dat ze gedwon gen waren hun eigen urine te drinken om niet van dorst om te komen. In Dretelj waren vijf opslagloodsen en twee tunnels volgepropt met gevangenen. In sommige gevallen ontbrak zelfs de ruimte om liggend te kunnen slapen. De vrijgelaten mannen schat ten dat het leger van de Bosni sche Kroaten (HVO) alleen al in Dretelj nog 2.000 tot 2.500 mos lims vasthoudt. Vijf moslims zouden in het kamp zijn overle den als gevolg van de stokslagen waaraan de gevangenen regel matig blootstaan. Dronken Kroatische militairen zouden met mitrailleurs dwars door de muren van de opslagloodsen hebben geschoten. Bij een van die voorvallen raakten dertig mensen gewond, aldus de vluchtelingen. De oude en veelal zieke man nen die zijn vrijgelaten, werden door HVÓ-militairen gedwon gen zich uit te kleden, enkele ki lometers voor Jablanica. Vier van hen zouden vervolgens zijn neergeschoten. De anderen werden opgejaagd door de Kroatische soldaten die met mi trailleurs over hun hoofden schoten. De evacuatie van gewonde burgers uit een provisorisch zie kenhuis in het moslim-gedeelte van Mostar is gisteren begon nen. Spaanse blauwhelmen hebben veertien patiënten over land naar Medjugorje, 15 kilo meter ten zuiden van Mostar, gebracht. Daarvandaan zullen ze met een helikopter yan het Bosnische regeringsleger naar Zenica in midden-Bosnië wor den vervoerd. De Turkse regering heeft be sloten nog eens 2.000 Bosniërs op te nemen, zo maakte de Turkse ambassade in Den 1 laag gisteren bekend. Ze zullen in de loop van deze maand naar Tur kije worden gevlogen. Uitspraken van de Slowaakse premier Meciar dat zigeuners ..sociaal onaangepast en achter lijk" zijn. hebben felle reacties opgeroepen. De centrale raad van Duitse Sinti en Roma (zi geunervolken) hebben gisteren de regering in Bonn opgeroe pen maatregelen te nemen te gen Meciar. Volgens voorzitter Romani Rose moet Duitsland de Slowaakse premier tot onge wenst persoon verklaren. Nazi-jager Simon YViesenthal beschuldigde de eerste minister van nazi-ideeën. Ook de Helsin- ki-federatie voor mensenrech ten heeft fel geprotesteerd tegen de uitlatingen van Meciar. In een brief aan de Slowaakse pre mier zegt ze „buitengewoon verontrust'' te zijn over het vol gens haar toenemende aantal vijandige en racistische verkla ringen en acties van de Slo waakse regering en plaatselijke functionarissen tegen de Roma in Slowakije. Volgens het Tsjechische pers bureau CTK en het Oostenrijkse agentschap APA verklaarde Me ciar afgelopen vrijdag tijdens een bijeenkomst met plaatselij ke parlementariërs in de Spisska Nova Ves dat zigeuners ..een onaangepaste en geestelijk ach tergebleven minderheidsgroep" zijn. Hij zou ook hebben gezegd de voortplanting van zigeuners een halt te willen locroepen door de familietoelages voor hen te verlagen. De Slowaakse regering heeft het ook al aan de stok met de grootste minderheidsgroep in het land, de etnische Hongaren Deze 600.000 zielen tellende ge meenschap heeft te maken met tal van discriminerende maatre gelen. met name op het gebied van de taal. Zo besloot het mi nisterie van verkeer begin au gustus tot verwijdering van alle 1 iongaarse plaatsnaamhorden in het zuiden. In de plaatsen waar districtsbestuurders de opdracht weigeren, zou de poli tie worden ingeschakeld. Rellen Panama na vrijspraak "moordenaars" PANAMA Rtr-AFP-UPI In groto delen van Panama zijn gisteren ongeregeldhe den uitgebroken. Dat ge beurde nadat een rechtbank zeven oud-soldaten had vrij gesproken van de moord zeven jaai geleden op een tegenstander van de toenma lige Panamese leider Manuel Noriega. Zeker twaalf men sen raakten gewond in de stad Chiriqui. De jury sprak de militairen wegens gebrek aan bewijs vrij voor de moord op de arts Hugo Spadafora, een groot tegenstander van Noriega, die momenteel in een Ameri kaanse gevangenis een straf van veertig jaar uitzit wegens drughandel en het witwassen van druggelden. Duizenden mensen de monstreerden tegen de uit spraak. Het geweld ver spreidde zich vervolgens snel over de rest van het land. Een uitspraak over betrok kenheid van Noriega en twee andere aangeklaagden laat nog op zich wachten. Pana- van uitgegaan dat alle ver dachten zouden worden ver oordeeld voor de moord. Spadafora's onthoofde li chaam. met duidelijke spo ren van martelingen, was in september 1985 gevonden in een postzak in een rivier bij de grens met Costa Rica. Zijn hoofd is nooit gevonden. Ook tegen Noriega wordt een proces wegens de moord op Spadafora voorbereid. De militaire leider zou de moord persoonlijk hebben gelast in een telefoontje vanuit Parijs. Dat proces zal naar verwach ting op 30 september begin- Angola wijst voorstel Unita voor bestand af LISSABON AP De Angolese regering heeft gis teren een voorstel van de rebel lenbeweging Unita voor een staakt-het-vuren afgewezen, met het argument dat Unita al leen maar tijd probeert te win nen en de openbare opinie pro beert te misleiden. Unita-leider Savimbi kwam eind vorige week voor het eerst met het aanbod voor een be stand in dc tien maanden gele den in alle hevigheid opgelaaide burgeroorlog. Volgens een woordvoerder van de Angolese president Dos Santos probeert Unita slechts te voorkomen dat de Verenigde Naties sancties af kondigen. VN-chef Boutros Ghali heeft gedreigd alle tegoe den van de Unita in het buiten land te zullen bevriezen en Uni- ta-vertegenwoordigers in Euro pa en de Verenigde Staten te la ten uitwijzen. Hij hoopt met de ze dreigementen de rebellen weer aan de onderhandelings tafel te krijgen. „Als Savimbi oprecht de strijd wil staken, hoeft hij alleen maar de vredesakkoorden te respec teren die hij twee jaar geleden heeft getekend," aldus Dos San tos' woordvoerder. De akkoor den van '91 maakten een einde aam de burgeroorlog die was uitgebroken aan de vooravond van Angola's onafhankelijkheid van Portugal, in 1975. Nadat de Unita de verkiezingen had ver loren, namen Savimbi en de zij nen de wapens weer op. Sinds de burgeroorlog weer is opge laaid, zijn al meer dan 100.000 mensen omgekomen. De Angolese nationale radio meldde het afgelopen weekein de dat de strijd rond de door Unita belegerde stad Kuito is verhevigd. Kuito ligt op 670 ki lometer ten zuidoosten van de hoofdstad Luanda. Vrees voor rellen in Jeruzalem Pf-W 'r Een jonge Palestijn schreeuwt het uit tijdens de begrafenisplechtigheid van de 16-jarige Ghazi Mattab, die gisteren in het vluchtelingenkamp El Bu- reij omkwam bij een schermutseling met het Israëlische leger. foto reuter ahmed iadallah JERUZALEM/CAIRO AP-AFP-DPA-Rtr Israëlische regeringskringen en de top van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) houden spoedberaad over wederzijdse erkenning. Dat is gisteravond in Jeruzalem en Cairo vernomen. Zegslieden van beide zijden hebben de verwachting uitge sproken dat de zaak nu binnen enkele dagen beklonken kan zijn. Een juridisch adviseur van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken, Yoel Singer, zei dat er bijna een definitieve tekst is over wederzijdse erken ning. De documenten worden mogelijk ondertekend door PLO-leider Arafat en de Israëli sche premier Rabin, aldus een Palestijnse zegsman in Cairo, waar Arafat gisteren vanuit Da mascus arriveerde. Nadat hij had gesproken met Arafat, toonde ook de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Noussa, zich optimis tisch over een snelle onderteke ning van het palestijns-Israëli- sche akkoord. Moussa gaat er van uit dat de ondertekening op 13 september (komende maan dag) in Washington plaatsvindt. Intussen menen diplomaten in landen rond de Perzische Golf dat de deur weer is open gezet naar financiële steun van de zes lidstaten van de Samen werkingsraad voor de Golf (GCC) aan de'Palestijnen. Zon dag hechtte de raad zijn goed keuring aan het Palestijns-Israë lische principe-akkoord. Dc Golfstaten hadden de geldkraan voor de Palestijnen dichtge draaid toen de PLO tijdens de Golfcrisis van 1990-1991 de kant had gekozen van Irak. In de loop van vandaag zou den joodse kolonisten uit de door Istaël bezette gebieden proberen het kantoor van pre mier Rabin in Jeruzalem te blokkeren. Een voorman van de joodse kolonisten, die tegen het akkoord met de Palestijnen zijn. heeft dat gisteren gezegd. De Is raëlische autoriteiten vrezen dat het wel eens op forse ongere geldheden zou kunnen uitlo pen. Israëlische soldaten hebben vanmorgen een Palestijn ge dood en vier anderen verwond in de bezette Gaza-strook. 'Moslims wilden Kissinger en Nixon ontvoeren' washington dpa Radicale moslims hebben plan nen gemaakt om de vroegere Amerikaanse president Richard Nixon en diens minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, te ontvoeren. In ruil voor de twee hadden ze de vrijlating willen afdwingen van de men sen die zijn gearresteerd wegens de aanslag op het World Trade Centre (WTC) in New York. Dagblad The New York Times meldde gisteren dat de van ter rorisme beschuldigde Siddig Ibrahim Siddig Ali het plan had besproken met iemand in zijn organisatie die voor de federale poiitie FBI werkte. Verder dan het allereerste stadiilm van plannenmakerij is het echter niet gekomen. Siddig Ali is volgens het Ame rikaanse openbaar ministerie een leidende figuur van de groep islamitische samenzweer ders, die in New York tunnels en verscheidene gebouwen, waaronder het VN-hoofdkwar- tier, wilden opblazen. Geestelijk leidsman is de islamitische sjeik Omar Abderrahman, die ook wegens de WTC-aanslag in staat van beschuldiging is gesteld. Bij die aanslag kwamen op 26 fe bruari zes mensen oïn. Johannesburg Veel meer dan toekijken hoe n treinwagon uitbrandt, konden deze poli tiemensen niet doen in een zwarte woonwijk bij Johannesburg. In de Zuidafrikaanse townships is het weer zeer onrustig. In het weekeinde kwamen tientallen mensen om bij geweld. De Zuidafrikaanse politie heeft blan ken gewaarschuwd dat een bezoek aan zwar te woonwijken gelijk staat aan zelfmoord. Zakenlieden die er toch moeten zijn, wordt aangeraden een lijfwacht mee te nemen. Duizenden zwarten betoogden gisteren om de eis van het ANC te steunen dat blank poli tiepersoneel wordt teruggetrokken uit de zwarte woonoordenfoto Rtr joao sil va MOSKOU-DEN HAAG Oekraïne geeft zijn marinevloot op, Azerbajd- zjan klopt aan de deur van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), Georgië vraagt Russische troepen op zijn grondgebied te blij ven. Eén voor één komen de vroegere Sovjetre publieken, ook zij die het felst voor hun onaf hankelijkheid streden, gedwongen terug in de schoot van het grote Rusland. De oude Sovjet-invloedssfeer heeft het Kremlin inmiddels opgegeven en van de Russische pre sident Jeltsin mogen Polen en Hongarije zich zelfs bij de NAVO aansluiten. Maar anders ligt het in het 'nabije buitenland', zoals Moskou de ex-Sovjetrepublieken noemt, waar het nog veel nationale belangen heeft te verdedigen. Daar wonen nog 25 miljoen Russen, voor wie Mos kou zich altijd verantwoordelijk voelt. Boven dien ziet Jeltsin niet graag dat andere landen (Turkije, China, Iran of Afghanistan) hun in vloed nabij de Russische grenzen uitbreiden. Oekraïne moest vorige week enorme concessies doen aan Moskou over zijn Zwarte-Zeevloot en de ontmanteling van zijn kernraketten. Die concessies zijn het gevolg van de n\achteloos- heid van de Oekraïense leiding, die moest in zien dat zij met louter en alleen toespraken r over onafhankelijkheid niet kan opboksen te gen de toenemende economische chaos. Rusland, dat Oekraïne voorziet in ongeveer 90 procent van zijn olie- en 60 procent van zijn gasbehoefte. beschikte over een zware troef tij dens de onderhandelingen. Moskou, dat voor de landen buiten de zogenoemde 'roebelzone' dc wereldkoers hanteert, had de leveranties aan de wanbetalers tot een minimum beperkt. Ge volg: de Oekraïense economie zakte in elkaar. In augustus moest de Witrussische leider Sjoesjkevitsj zijn vakantie onderbreken om in Moskou over de schuld van zijn land te onder handelen. De inhoud van de besprekingen werd geheim gehouden, maar Sjoesjkevitsj liet naderhand wel los met Moskou te willen 'sa menwerken'. Voor de Witrussische televisie was hij vervolgens vol lof over de 'gulheid' van het Russische volk met betrekking tot olie- en gas- leveranties. Ook de Baltische staten kregen te maken met het Russische energiewapen, en met de, welis waar wegebbende, militaire macht van het ex- Sovjetleger. Estland zag zijn gastoevoer onlangs afgesneden toen het parlement zich beraadde op de status van zijn Russische minderheid, die volgens Moskou wordt gediscrimineerd. De Russische legereenheden in Estland en Letland zijn inmiddels aardig uitgedund, maar door de terugtrekking te vertragen kan het Kremlin nog wel politiek druk uitoefenen als Tallinn en Riga zich tegenovei hun minderheden 'misdragen In Litouwen werd de terugtrekking zelfs geheel opgeschort toen Vilnius exorbitante herstelbe talingen eiste voor een halve eeuw Sovjetbezet ting, om op het laatste moment toch op het af gesproken tijdstip te worden voltooid. Tegelijkertijd moest Georgië zijn machteloos heid bekennen tegenover de gewapende mili ties die het land destabiliseren: de Georgische leider Sjevardnadze gaf officieel te kennen dat de Russische troepen op Georgisch grondge bied moeten worden gehandhaafd. Voorheen had Tbilisi herhaaldelijk met veel tamtam geëist dat de Russische eenheden onmiddellijk het land moesten verlaten. Ook Azerbajdzjan heeft zich noodgedwongen tot Moskou gewend. Het Zuidkaukazische land is volkomen uitgeput door de oorlog tegen Ar meense separatisten in Nagorno-Karabach. De Azerbajdzjaanse leider Alijev wordt komend weekeinde in Moskou verwacht om bilaterale kwesties te bespreken. Zijn voorganger, de in juni afgezette president Eltsjibey, had er juist voor gezorgd dat Azerbajdzjan afstand nam van het (iOS om toenadering te zoeken tot Turkije Volgens een soortgelijk schema maakte ook Moldavië, verzwakt door dc strijd tegen separa listen uit het Dnjcstr-gcbied. een einde aan zijn streven naar hereniging met Roemenië om zich bij de 'trouwe bondgenoten' aan to sluiten. Pre sident Snegur, die niets wil horen van de weige ring van de parlementaire oppositie het GOs- verdrag te ondertekenen, heeft aangekondigd te zullen deelnemen aan de top van het Gemene- best op 24 september in Moskou. Ook Sjevard nadze en Alijev hebben toegezegd naar de top te zullen komen. Gesterkt door deze ontwikkelingen voert Mos kou de inspanningen op om de vroegere Sovjet republieken bijeen te brengen, door op alle ni veaus banden te scheppen. Zo sloot het een economische unie met de Slavische landen (Oekraïne en Wit Rusland), creërde het een roebelzone met Ka/achstan. Oezbekistan en Ar menië. en tekende het een militair verdrag met Oezbekistan en Kazachstan. Krachtens een soortgelijke overeenkomst beschermen Russi sche grenstroepen in Tadzjikistan de grens met Afghanistan tegen islamitische strijders die de T^dzjiekse oppositie steunen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7