'Er zal een cultuuromslag komen' Feiten &Meningen SwwmO 'Geen ruimte meer om vechtend over straat te rollen' De dood van Yuhei Kodama was geen ongeluk N|l0JtyE 0MTKVE£PE/\( VOOR 1994 ZUM UBf DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 Wat gebeurt er als Willem Alexander koning wordt? Na vier koninginnen is straks de beurt aan prins Willem Alexander. Sinds honderd jaar zal weer een man de troon bestijgen. Maar wat betekent dat voor het volk, een man aan het bewind? Zal er een cultuuromslag ontstaan als hij staatshoofd is? Kan hij het? En wil die blozende blon de doctorandus geschiedenis zijn moeder Beatrix eigen lijk wel opvolgen? HAARLEM ED BLAAUW Deze en vele andere vragen over het koningshuisworden helder behandeld in het boek 'De Koning komt! De toekomst der Oranjes en de ministeriële i>erantwoordelijkheid'.Schri)ver opvattingen", zegt Hansen, ja- het echt een groot verschil, een koning of koningin? En: waar om horen wij nooit wat van on ze kroonprins? Ik dacht bij me zelf: laat ik dat eens uitzoeken. Ik ben in mijn boek alleen maai de registrator van een aantal s Han Hansen, oud- Volkskrant-journalist. fn het boek, dat morgen verschijnt, laat een tiental deskundigen zijn licht schijnen over de mo gelijke gevolgen die de komst van de koning met zich mee brengt. 'De Koning komt!' is volgens I lansen een boek voor „kritische mensen die nou e renlang voor de Volkskrant be richtgever over het koningshuis. Een van de experts die Hansen opvoert, is staatsraad Til Garde niers, tussen 1977 en 1982 CDA- minister in drie kabinetten-Van Agt. Zij zegt over de komst van de koning: „De cultuuromslag zal groter zijn dan men denkt. Wij leven nog altijd in een man- willen weten hoe het zit met dat nenwereld. Op alle besluitni- koningshuis". Hansen is enkele maanden met zijn geesteskind bezig geweest. „Het is een journalistiek pro- dukt geworden. Alles wat maar enigszins zweemde naar sensa tie is er uit gehaald. Ik ben er e begonnen, doordat enkele veaus en zelfs daar waar vrou wen meebeslissen, wordt ge werkt met de spelregels van de mannenmaatschappij. Dat is geen kritiek maar een simpele constatering." Zij zegt ook: „Voor het meren deel van de samenleving straalt vragen mij intrigeerden zoals: is Beatrix en destijds ook haar moeder een primair gevoel van veiligheid uit. Als een man op de troon zit, zal automatisch een gevoel van verzakelijking optreden, omdat hel regeercen- trum in Den Haag nu eenmaal een mannenklimaat vertegen woordigt." Gijs van der Wiel, ex-directeur Rijksvoorlichtingsdienst en nog adviseur van het Koninklijk Huis meent: „Zou een vrouw niet geschikter zijn voor het uit voeren van representatieve ta ken? Ze kan zich leuker kleden en is derhalve fotogenieker. Dat is belangrijk voor het opvoeren van haar bekendheid en de uit straling van haar persoonlijk heid." Aan de deskundigen is onder meer de vraag voorgelegd wat straks de rol van de nieuwe ko ning moet zijn. Een louter re presentatieve of juist een meer politieke rol? Mr. Bram Stemer- dink, oud-minister en -staatsse cretaris van Defensie en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA kiest voor de eerste optie: „Je moet het koningschap ontpoli- ticeren. We moeten niet de sug gestie wekken dat de koning macht heeft. Laat die koning daarom niet zelf de troonrede uitspreken want dan lijkt het net of het zijn rede is." Professor mr. Jan Vis, hoogle raar staatsrecht en fractieleider van D66 in de Eerste Kamer: „Het zou in de 21ste eeuw met zijn totaal gewijzigde militaire traditie en de nieuwe functies van een gekortwiekt leger voor veel Nederlanders wel moeilijk te verteren zijn als hun koning bij officiële gelegenheden in ge neraalsuniform zou verschij nen. Het alternatief is dus een gewoon pak. En daarmee is de koning eensklaps een gewone meneer geworden in een drie delig kostuum." Willem Alexander is een jonge man die aan zichzelf moet wer ken. vinden alle geraadpleegde deskundigen. Van der Wiel ad viseert: „Omdat Willem Alexan der nu eenmaal niet het proto type is voor de studeerkamer en de Elfstedentocht meer op zijn lijf geschreven lijkt dan een proefschrift over de onsterfelijk heid van de meikever, moet hij proberen een behoorlijk contact op te bouwen met het meer in tellectuele deel van de samenle ving, in goed evenwicht met de aan zijn jongemannenleeftijd inherente machodrang." Jan Pronk, minister van Ontwik kelingssamenwerking vindt het voorbarig nu al een oordeel te vellen. „Er hangt zoveel af van zijn persoonlijkheid en hoe hij zich ontwikkelt. Nederlanders keken in 1980 toch ook anders tegen koningin Beatrix aan? Bij ieder nieuw staatshoofd zal het volk een tijdje nodig hebben om aan hem of haar te wennen." In het boek, dat zich laat lezen als een groot uitgevallen inter view, is diepgravend en toch populariserend aandacht be steed aan de ministeriële ver antwoordelijkheid voor gedra gingen en uitlatingen van de onschendbare leden van het Koninklijk Huis. Met andere woorden: wat moeten de minis ters doen als een lid van het Ko ninklijk Huis in de fout gaat? Met als duidelijkste voorbeeld Prins Bernhard en zijn rol in de Lockheed-affaire. Dr. Joop van den Berg, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en hoogleraar Nederlandse po litiek en parlementaire geschie denis aan de Rijksuniversiteit Leiden geeft een voorbeeld: „Stel dat een lid van het Ko ninklijk Huis tot de Centrum partij zou toetreden, dan zou de vraag rijzen wat de minister president als hoofdbewaker van de ministeriële verantwoorde lijkheid moet doen. In zo'n ern stig geval zou de ministerraad de koningin kunnen voorstellen om de betrokkene het lidmaat schap van het Koninklijk Huis te ontnemen. Dat kan bij Ko ninklijk Besluit." Nog steeds, zo tekent Hansen op, is er geen duidelijk uitsluit sel over de politieke spelregels waarmee ministers moeten werken als leden van de Oranje familie zich misdragen. Hansen: „Niemand verdiept zich er in, tot het een keertje fout gaat." Mr. Schelto Patijn, commissaris van de koningin van de provin cie Zuid-Holland, zet vraagte kens bij die almaar uitdijende leden van het Koninklijk Huis. „We hebben destijds eens opge teld hoeveel leden het Konink lijk Huis zou tellen als alle troongerechtigde prinsen gaan trouwen. Veronderstel dat die allemaal onder de ministeriële verantwoordelijkheid zouden vallen, dan is het eind toch zoek." Hansen „ik ben een tolerante monarchist" heeft eerst ge poogd Willem Alexander per soonlijk te interviewen. „Ik wil de wel weten wat voor jongen het is. Maar het verzoek werd afgewezen. Als ik hem te spre ken had gekregen, was het een ander boek geworden." De Koning komt!, Uitg. Van Ge nnep, Amsterdam; 29,50. 'X Kroonprins Willem Alexander. floifyiiEMÉr m „jjAPycvA eeM pmwcvA F/WMÜÉEL MiErmg/vK W\PEM IN TE srm> T&,&* 766- Flip Buurmeijer: TOKYO TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT Scholier Yuhei Kodama (13 jaar) is gedood, maar er valt niemand voor te straffen. Oat is de officiële uitkomst van een onderzoek dat eindigde met de uitspraak van een rechtbank. Yuhei stierf in januari dit jaar. Hij werd op school geslagen, in een gymnastiekmat gerold en ondersteboven in een kast gezet; hij kwam door verstik king om het leven. Yuhei Kodama is de (voorlo- pig) laatste van een serie slachtoffers van intimidaties, of ijime, op de Japanse scho len die bekend staan om hun strenge discipline en serieuze academische aanpak. Vorig jaar werden op de scholen 22.000 gevallen van geweldda dige intimidaties gemeld. Ver moed wordt dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. Het feit dat de plaatselijke politie van Shinjo, 300 kilometer ten noorden van Tokyo, er tijdens een half jaar durend onder zoek niet in is geslaagd erach ter te komen wie Yuhei intimi deerdein), is een vingerwijzing voor het diep gewortelde en verraderlijke verschijnsel ijime Onderwijs is een ernstige zaak in Japan. Opleidingen diplo ma van de studenten bepalen voor een groot deel hun kans op een baan, de hoogte van hun inkomen, en sociale sta tus. Scholen en beroepsoplei dingen vormen een zeer goed gecontroleerd systeem, dat hardwerkende burgers produ ceert die voorgeprogram meerd zijn voor de Japanse hi ërarchische maatschappij. Voor sommigen vermorzelt het systeem alle individualiteit totdat zij zich aanpassen. Of, in extreme gevallen, totdat zij doodgaan. „In Japan moet men tot een groep behoren", zegt Yoshiko Otsuka, een beroepskeuzead viseur die lesgeeft aan de uni versiteit van Kanagawa. „Wie een beetje anders is, wordt buitengesloten. Het onder wijssysteem versterkt het idee dat iedereen hetzelfde moet zijn." De homogeniteit in Japanse scholen is opvallend. Scholen schrijven hun leerlingen uni formen voor, identiek gekleur de schooltassen en dezelfde haarlengte. De leerlingen luis teren geduldig naar hun lera ren; er wordt niet verwacht dat zij hun eigen mening geven. Het gevoel tot een groep te be horen, zet zich voort op het schoolplein, waar iedere afwij king van de norm snel wordt afgestraft met intimidaties, verbaal of fysiek. De regering kondigde in fe bruari aan dat 14.000 in kinde ren gespecialiseerde maat schappelijk werkers zouden worden aangesteld om de kwelgeesten te beteugelen. Volgens critici worden hier mee alleen maar de sympto men bestreden, en niet de oorzaak: een veel te streng en onbuigzaam onderwijsstelsel, dat intolerantie kweekt onder de leerlingen. Yuhei is klaarblijkelijk het menselijk offerdier geworden in zijn klas: zijn familie was welgestelder dan gemiddeld, en hij doorspekte zijn Japans met minder plaatselijk dialect dan de meeste van zijn klasge noten. Na zijn dood hebben zeven jongens van zijn school bekend dat zij hem hebben geslagen en hem in de gym nastiekmat hebben gerold. Andere scholieren verklaarden de intimidaties in het gymnas tieklokaal te hebben gezien. Maar toen veranderden de ze ven jongens hun verhaal, en plotseling sloegen alle andere scholieren dicht. De politie was niet in staat door de muur van stilte heen te breken. Vori ge week maakte de rechtbank bekend niet over voldoende bewijs te beschikken om de beschuldigden te straffen. Zij werden vrijgesproken. Omdat zij minderjarig zijn kan er niet in beroep worden gegaan. „Ik ben erg teleurgesteld", zegt Yuhei's vader, Shohei Koda ma, „Het was geen ongeluk." STEVENHAGEN Een last-minute reisje naar Frankrijk heeft hem weer op de been geholpen. Flip Buur meijer (PvdA), voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie sociale verzekeringen, was vorige week 'finaal afge draaid'. „Een jaar lang iedere dag werken, ook in de week einden. Wekenlang vergade ren, redigeren van teksten. Ik moest echt even weg, het lukte gewoon niet meer. Na een jaar lang zo intensief werken, zal er een enorme leegte onstaan. Daar ben ik ook voor gewaar schuwd, voor dat grote zwarte gat". Drastisch wil Flip Buurmeijer de aanbevelingen van de enquête- geeft de voorkeur aan de type ring 'veelomvattend'. De nood zakelijke geachte forse wijzigin gen in de opzet en uitvoering van de WAO, WW en de Ziekte wet worden door de voltallige commissie (waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd) onderschreven. „Er zijn geen tumultueuze toe standen geweest. Er is niet met deuren gesmeten, niet met de vuisten op tafel geslagen. Na tuurlijk zijn er harde discussies gevoerd, maar uiteindelijk zijn de negen commissieleden tot een unaniem oordeel gekomen. En dat is zo gebleven". - De aanbevelingen staan deels haaks op de ontwerpverkie- zingsprogramma's van CDA en PvdA. Daarbij heeft uw eigen partij na het WAO-debat én na hét debat over de nieuwe Ziekte wet, geroepen dat er nu 'rust in de tent' moest komen. Zijn de aanbevelingen van de enquête commissie daarmee politiek haalbaar? „Ik ken de standpunten van de verschillende fracties. Dat is nu precies wat de commissie heeft aangewezen als het feilen van de politiek in de jaren tachtig: men was het nooit eens over fundamentele veranderingen in de sociale zekerheid, waardoor er niets gebeurde. De commis sie is wat dat betreft boven zich zelf uitgestegen. Even boven de partijpolitiek gaan staan, als deskundigen die zich een goed oordeel hebben kunnen vor men. Het zou ook van de dolle zijn als de commissie op basis van partijpolitieke standpunten tot haar conclusies was geko men. Wij houden d<j Kamer een spiegel voor: waar is het fout ge gaan in de sociale zekerheid en welke veranderingen zijn nood zakelijk". - Maar wat nu als de Tweede Kamer niet in die spiegel wil kij ken? „Ik hoop dat de Kamer dat wèl doet. Ik vind dat fracties zich wel drie keer achter de oren moeten krabben voor ze zeg gen: ho, ho, dit ziet de commis sie verkeerd, dat moet je anders zien. Ik verwacht dat er beschei den op wordt gereageerd. I let kan dus niet zo zijn dat een par tij zegt: dit en dat doen we dus deeltelijkarbeidsongeschikten in dienst te houden. Als hij dat wil aanvechten, moet hij naar. de civiele rechter". „Op dit moment krijgt iemand een WAO-uitkering en vervol gens wordt gekeken of terug keer naar de arbeidsmarkt mo gelijk is. Wij draaien dat om: ie mand heeft werk, heeft een ar beidscontract en die situatie moeten we optimaal uitbuiten". „De nieuwe Arbeidsongeschikt heidsregeling moet docfr een onafhankelijke instantie worden uitgevoerd. De bedrijfsvereni gingen met de sociale partners verdwijnen daardoor uit beeld. Dat heeft te maken met de wijze waarop de WAO in het verleden door hen is uitgevoerd". - De enquêtecommissie wijst geen schuldigen aan, maar spreekt iedereen bestraffend toe. „Het zou niet goed zijn om de één hier en de ander daar de schuld van te geven. Vragen als 'is de minister meer schuldig dan de Kamer, de bedrijfsvere niging meer dan de Gemeen schappelijke Medische Dienst' zijn oninteressant. Wij hebben het systeem blootgelegd, de ver houdingen in kaart gebracht. Niet pietepeuterig uitzoeken wiens schuld het is, maar een analyse bieden over de wissel werking tussen wetgeving en uitvoerders. Zodat de proble men uit het verleden niet terug keren". „We hebben daartoe een extern bureau onderzoek laten uitvoe ren en ruim negentig mensen informeel gehoord. De commis sie heeft tussentijds voortdu rend de resultaten doorgespro ken, zodat iedereen optimaal toegerust was voor de openbare verhoren. Vergeet niet dat een aantal commissieleden in het FOTO GPD CEES ZORN begin van toeten noch blazen wist op het gebied van de socia le zekerheid". „De openbare verhoren hebben geen 'aha-erlebnis' opgeleverd, in de zin van: dat wisten we nog niet. De verhoren waren veeleer bevestigend met wat we al wis ten. En we wisten erg veel. Uit gangspunt bij de verhoren voor ons was: natrekken of onze in formatie klopte. Daarom vroe gen we vaak niet verder". „Dat heeft ons de nodige kritiek opgeleverd: de enquêtecom missie zou onvoldoende door vragen. Dat ligt ook aan het beeld dat men van enquête commissies heeft: die moeten scherp en hard ondervragen. Wij achtten dan niet nodig, om dat het algemene beeld ons al duidelijk was. Je moet die ver horen ook meer zien als een openbare legitimatie voor de ondervraagden". „Neem het verhoor van FNV- bestuurder Henk Muller. Daar van verwachtte iedereen een grote clash met de commissie. Die bleef uit omdat wij alleen bevestigd wilden hebben dat centrale afsprakenmet de vak centrale onvoldoende doordrin gen tot de afzonderlijke bon den. Voor het sociaal-politieke element, hadden we Muller niet nodig. Daarvoor stond Kok als oud-FNV-voorzitter op het lijst je". „De enige bevinding die de commissie echt onthutst heeft, is hoe de WAO werd gebruikt voor het opschonen van de ar beidsmarkt. Beging jaren tach tig kreeg de VVW zoveel aan dacht. dat de WAO vergeten werd. De politiek focust teveel en te vaak op één item. Dat be nadrukken we ook in het rap port". üiTVi even anders, en er een krent uithaalt en daar goede sier mee maakt. Wij geven een hoofd richting aan. Als de Kamer deze kans laat lopen, dan is alles voor niets geweest - Slikken of stikken dus. „Op onderdelen is nadere ge- dachtenvorming natuurlijk mo gelijk. Maar de samenhang die het rapport benadrukt, mag er niet uit worden gehaald. Het gaat om de wisselwerking tus sen wetgever, wetgeving, en de uitvoering van de wetten door de sociale partners. Als men die hoofdmoot onderuit schoffelt, zou ik dat zeer betreurenswaar- digvinden". „Ik zie daar ook geen reden toe. De politiek is mijns inziens rijp voor deze omwenteling. Daarbij heeft de politiek ook geen ruim te meer om zwaar rollend en kissebissend over straat te gaan. Het gaat om het morele appel mensen die een uitkering echt nodig hebben iets beters te bie den, en al die anderen iets har der en scherper te beoordelen". - De voorgestelde maatregelen komen vrij drastisch over. „Veelomvattend, zou ik ze liever willen noemen. Het gaat om een andere kijk op de werkne mersverzekeringen. Het stelsel heeft tot nog toe niet adequaat gefunctioneerd. Op sommige punten is het bijgesteld, maar steeds alsof er één lade van het bureau werd opengetrokken. Wij geven een kijk in de volle breedte op het sociale stelsel. Uitgangspunt daarbij is mensen zo lang mogelijk aan het werk te houden en de verantwoordelijk heden daar te leggen waar ze horen: op de werkplek". „Te lang hebben de uitkeringen gefunctioneerd als vangnet of hangmat. Het gaat erom het aantal inactieven terug te drin gen. Dat vraagt om een over heid die geen uniforme waar borg meer geeft voor werkne mersverzekeringen op het hui dige niveau, maar werknemers en werkgevers beide aanspreekt op hun verantwoordelijkhe den". - Dat lijkt verdacht veel op een mini-stelsel. „Nee. De waarborg geldt niet meer voor het huidige niveau, de nieuwe waarborg kan dus hoger of lager zijn. Bij de Ziek tewet kan de overheid een stap terugdoen. Die wet kan worden afgeschaft terwijl in het Burger lijk Wetboek wordt vastgelegd dat de werkgever verplicht is anderhalf jaar lang tenminste het wettelijk minimumloon uit te betalen. Voor de rest staat het de werkgever volstrekt vrij aan vullingen te regelen. Ik wil wel eens zien hoe de werkgevers daar tegenaan kijken". „Bij de WAO gaat de overheid enerzijds een stap verder, an derzijds een stapje terug. De nieuwe arbeidsongeschikt heidsregeling die wij voorstel len, kent een scherpere, een harde selectie. Alleen als ie mand minder dan tweederde kan verdienen van zijn oude loon, wordt hij arbeidsonge schikt verklaard. De rest blijft in dienst van de werkgever. De nieuwe arbeidsongeschikte krijgt een betere uitkering dan onder de huidige regeling". „Het gaat om een andere ver antwoordelijkheidsverdeling. De overheid biedt een goede re geling waar nodig. Waar het be drijfsleven dat kan doen, trekt de overheid zich terug. De werkgever wordt verplicht ge Flip Buurmeijer: „De politiek focust teveel en te vaak op één item."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2