'De eerste keer schrok ik me de takken' Nog nooit zoveel geld besteed aan kinderboek Cultuur Kunst Verlate première voor twee Hitchcock-films Unieke collectie Amsterdamse stadsgezichten bijeengebracht Koperblazers aller landen... WAAROM U MAAR BETER VOOR {f EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING Youp van 't Hek: best verkochte auteur Dl NSDAC 7 SEPTEMBER 1993 94! Tournee Concertgebouworkest Amsterdam Het Koninklijk Concertgebouworkest maakt in sep tember een tournee van drie weken door het Verre Oosten. Het orkest zal veertien concerten verzorgen in I longkong, Taipeh en Japan. Het KCO presenteert zich voor de zevende keer in Japan, nu met concerten in onder meer Osaka, Nagoya en Tokyo (vier concerten). Ook volgend jaar gaat het orkest naar Japan. De con certen in I longkong en Taipeh worden bijgewoond door delega ties van de gemeente Amsterdam en het bedrijfsleven van de hoofdstad. Rindert Kromhout in Silvester leiden Kinderboekenschrijver Rindert Kromhout leest op maan dag 13 september voor uit eigen werk in de Leidse jeugdboeken- handel Silvester aan het Rapenburg 17. Kromhout schrijft vooral voor kinderen tussen 6 en 10 jaar. f lij begint met voorlezen om 15.45 uur, tot ongeveer 17.00 uur. Dialezingen van Fredy Wolf-Wubben leiden» Beeldend kunstenares Fredy Wolf-Wubben verzorgt morgen en op donderdag 16 september dialezingén over 'Hoog tepunten van de renaissance in Toscane'. De lezingen vinden plaats in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Aanvang: 20.15 uur. Voor cineasten is het bericht een verrassing, voor fans van Al fred Hitchcock een kleine sen satie: 13 jaar na de dood van de grote Britse regisseur komen twee van zijn films voor de eer ste maal in de bioscoop. 'Bon voyage' en 'Aventure Maigache', beide in 1944 gedraaid voor het Britse ministerie van propagan da. waren in de Tweede Wereld oorlog Hitchcocks bijdrage aan de strijd tegen de nazi's. De films van ongeveer 30 mi nuten lang werden in Engeland gemaakt, in de Franse taal en met Franse acteurs. Doel was het Franse verzet te steunen. Maar kort na de eerste opvoe ring in Frankrijk werden de films teruggetrokken omdat en kele scenes de officieren van ge neraal De Gaulle niet bevielen als „te politiek omstreden". Ze werden opgeborgen in het ar chief van het Britse filminsti- 'Bon voyage' gaat over een boordschutter van de Royal Air Force die uit een Duits gevan genenkamp vlucht. De andere film vertelt het conflict tussen een politiechef in het bezette Frankrijk en een advocaat die werkt voor het verzet. „Ik vond het noodzakelijk een kleine bij drage aan de oorlogsinspannin gen te leveren", zei Hitchcock 20 jaar later in een interview. „Voor militaire dienst was ik te oud en te dik." Sacha Bulthuis blijft kalm na tweede Theo d'Or „Het is leuk, niet méér dan dat." Zo reageerde Sacha Bulthuis op haar nominatie voor de Theo d'Or, de be langrijkste prijs die een Nederlandse actrice kan winnen. Zondagavond kreeg Bulthuis de onderscheiding voor de beste vrouwelijke hoofdrol van het toneelseizoen '92-'93 voor haar creatie van Lotte in 'Groot en klein' van Botho Strauss, een voorstelling van De Appel. En ze reageerde nauwelijks anders. „De rol wordt mét de Theo d'Or niet mooier." den haag dirk willem rosie Ijzig kalm nam Bulthuis de on derscheiding in ontvangst. De Haagse actrice bedankte de ju ryleden voor het feit dat ze haar 'zo ontzettend tragisch' hadden gevonden en meldde dat het in middels weer een stuk beter met haar gaat. In 1974 kreeg Bulthuis de Theo d'Or ook al. Dat was voor haar rol van Jo in 'Een vleug ho ning' bij Globe. „Toen overviel hij me heel erg, héél erg. Ik schrok me de takken. Ik was nog erg jong en raakte in ver warring. Zo van: oh, je speelt niet toneel om de rol die je speelt, maar om wie er het beste is. Ik was bang dat mensen mij streberig vonden, dat ze me die prijs kwalijk zouden nemen." Volgens Sacha Bulthuis is de toneelwereld veranderd, zijn er geen overgevoelige toneeldiva's meer die elkaar doodconcurre- ren om een prijs. „Misschien ben ik krijsend naïef hoor. en spelen er zich achter mijn rug de meest wilde taferelen af, maar ik denk dat het niet meer zo is. Dijken van wijven hebben die rol van Lotte eerder ge speeld. Goddank heb ik ze nooit gezien en vinden mensen nu dat ik er misschien toch iets van heb begrepen. Ach, het is altijd leuk als iemand je goed vindt." Ontroerd 'Groot en klein' ging bijna een jaar geleden al in première. De voorstelling wordt deze maand hernomen. Omdat ze goed is ontvangen, maar ook vanwege de publiciteit rond de Theo d'Or. Zo werkt dat dus, ook in de wereld van het gesubsidieer de toneel. De moderne Duitse toneel schrijver Botho Strauss toont in 'Groot en klein' een proces van persoonlijke vereenzaming en maatschappelijke uitstoting dat zich voltrekt aan een vrouw. Sa cha Bulthuis speelt die Lotte, maar ze praat niet graag over het personage dat ze speelt. „Ik praat het liefst 's avonds om kwart over acht over een stuk. Door het te spelen. Maar ik heb wel een theorie over Lotte. Ik denk dat haar tragiek is dat ze zelf niet ziet dat ze ten onder gaat. Wat dat betreft is de zaal haar een stap voor. Daardoor raakt het publiek ook ontroerd." Saai Sacha Bulthuis viert nu triom fen met een stuk dat in 1981 bij Sacha Bulthuis: „De rol wordt mét de Theo d'Or niet mooier." foto cpd/jos van leeuwen het Publiekstheater voor protes ten zorgde. Het publiek liep weg en dat was niet omdat Petra Laseur zo slecht speelde of om dat de visie van regisseur Hans Croiset niet deugde. De taal van Botho Strauss werd als heel merkwaardig ervaren, men vond hem saai, theoretisch en abstract. En nu is datzelfde 'Groot en klein' een publieks succes. „Ik heb het daar na de première met Hans Croiset over gehad", vertelt Sacha Bulthuis. „Hij zei dat het voor ons mak kelijker is doordat we de tijd mee hebben. Ik heb drie kinde ren in de pubertijd die totaal geen moeite hebben met dit stLik. Niemand heeft nog tegen mij gezegd: waar gaat dit stuk eigenlijk over. Terwijl het thema eigenlijk niet met woorden wordt geformuleerd. Dat is ken nelijk voelbaar." Vervelend „We kunnen tegenwoordig be ter met de taal van Botho Strauss overweg. In een van zijn stukken zit de volgende tekst: 'Waar is het telefoonboek? Ach. natuurlijk, in de ijskast!' Einde scène. We gillen nu van de lach over de vanzelfsprekendheid dat het telefoonboek in de ijs kast ligt. Twintig jaar geleden dachten we: Strauss bedoelt vast iets dieps. Ik denk dal we nu meer gevoel hebben voor de absurditeit van menselijke ge woonten." 'Groot en klein' gaat over de moderne mens. Sacha Bulthuis moet het antwoord schuldig blijven op vragen over de ha chelijke positie van die mens. „Ik denk. God. een mens denkt wat afi... ik denk dat Lotte het niet weet. Dat Strauss het zelf ook niet weet. Daarom is het zo n goede schrijver. Het is een stuk over onvermogen. Daar gaan de meeste goede Stukken over. Er is geen stelling- name. Stukken met een stelling- name worden heel gauw verve lend.". nümegen Koperblazers uit Nepal, Suriname, Gha na en Nederland toeteren een week lang door Ne derland. Koperblazers aller landen verenigt U! Dat is zo'n beetje het motto van het project 'Bewogen Koper' van de Amsterdamse antropoloog Rob Boonzajer Flaes. Hij onderzocht de blaasmuziek die de westerse kolonialisten de vorige eeuw over de hele wereld hebben verspreid. Samèn met het Am sterdamse Soeterijn theater heeft hij drie wereld bands naar Nederland gehaald voor een gezamen lijke toernee. In diverse steden geven de heren con certen, vaak in samenwerking met plaatselijke straatorkesten. De manifestatie 'Bewogen Koper' is vanavond nog te zien in Rotterdam, morgen in Alk maar, donderdag in Haarlem, vrijdag in Groningen, zaterdag in Utrecht en zondag in Amsterdam. Ga bi| een Doorlopend Krediet vooral mei over één nacht ijs Vergeli|k de rentetarieven. Eis duidelijkheid Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger Onze effectieve rente behoort tot de allerlaagste van Nederland. Oordeelt u zelf. Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden ook nog 'es lekker dichtbij. U zit er zó! Welkom dus. Of belt u eerst voor informatie? H Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraal 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - tax 071-167158 amsterdam anp Nog nooit in de afgelopen ze ven jaar heeft het Nederlandse gezin zoveel geld besteed aan kinderboeken als in de periode juli 1992 tot juli 1993. Uit cijfers van de Stichting Speurwerk be treffende het Boek blijkt dot in de onderzochte periode drie miljoen kinderboeken werden verkocht met een totale waarde van 45 miljoen gulden. Dat be tekent een omzetstijging van 10 procent. II. Kraima, directeur van de Stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB), zei dat gisteren in Am sterdam tijdens een persbijeen komst over de komende kinder boekenweek. Die wordt dit jaar van 13 tot eti met 23 oktober voor de 39ste keer gehouden. Thema is 'Vriendjes, maatjes, kameraadjes'. Kraima vertelde aanvankelijk bevreesd te zijn over de aan- koopgegevens, gezien de verha len over de recessie en de som bere voorspellingen over de omzet in de detailhandel. Naar aanleiding van het onderzoeks resultaat constateerde hij dat „hei kinderboek floreert in sombere tijden." Tijdens de Kinderboeken week verschijnt traditiegetrouw ook het Kinderboekenweekge schenk voor kinderen vanaf 9 jaar. Het geschenk is dit jaar ge schreven door Joke van Leeu wen en verschijnt in een oplage van 232.000 exemplaren. Het boekje is getiteld 'liet weer en de tijd' en is gratis bij de aan koop van kinderboeken ter waarde van ongeveer twee tien tjes. Van Leewwen is de vijfde auteur die het geschenk schrijft en de eerste die ook de tekst il lustreert. Voor de lezers onder de negen verschijnt een relatief goedkoop prentenboek (3,95), gemaakt door de Engelse Helen Oxenbury In de wereld van het prentenboek behoort zij tot de allergrootsten, aldus Kraima. Speciaal voor „de tropen" zijn 34.000 extra exemplaren van het Kinderboekenweekge schenk gedrukt, die naar Suri naamse scholen gaan. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking heeft hiervoor een subsidie verleend. Dit project maakt deel uit van de activitei ten van Biblionef, een organisa tie die in 1988 in Frankrijk werd opgericht door dc toenmalige Nederlandse ambassadeur in Parijs, jhr.tnr. M. Vegelin van Claerbergen. Biblionef Neder land werd vorig jaar opgericht met als doel boeken te verza melen voor kinderen in Surina me en op de Nederlandse Antil len. Tijdens de bijeenkomst in Amsterdam werd het startsein gegeven voor een grote inzame lingsactie onder het motto „Laat ze lezen!". Het is de be doeling dat ouders in Neder land die een boek voor hun kind kopen, ook een exemplaar voor een kleintje in Suriname of de Antillen aanschaffen. Het be wuste boek wordt in de bock handel voorzien van een sticker en later verscheept naar de tro pen. Minister Pronk zei dat „het echt niet vanzelf sprak" dat hij de actie ondersteunt, omdat ontwikkelinglanden er niet mee zijn gebaat te worden over stroomd met (pulp-) boeken uit het westen. Toen hij hoorde dat Van Leeuwen het boekenweek geschenk had geschreven, deed hij mee. Joke van Leeuwen opent de Kinderboekenweek op 13 okto ber in de Staclsschouburg in Amsterdam met een vertelvoor stelling van haar hoek 'Wijd weg'. amsterdam thea van beek 'Het verleden vergeten is totaal verkeerd. Als het kan dienen om het bewustzijn van velen te ver groten, moet het opgerakeld worden', zei de filosoof H. Mar- cuse. Zijn uitspraak is toepasse lijk op de expositie 'Verande rend Amsterdam' met een over zicht van Amsterdamse stadsge zichten over de afgelopen hon derdjaar. Al als klein jongetje zwierf de Amsterdamse kunsthandelaar Frans Jacobs door zijn geboor testad en raakte gefascineerd door het veranderend stads beeld. Een architectonisch beeld dat door de eeuwen heen steeds weer ingrijpend veran derde. Niet zelden tot grote woede van de burgerij. Een woede die heden ten dage nog weinig is veranderd. De aanleg van de Amsterdamse metro leidde tot een opstand in de Nieuwmarktbuurt. De huidige plannen voor de IJ-oevers zijn minstens even ingrijpend voor het beeld van de stad. De afgelopen twee jaar werkte Jacobs aan het bijeen brengen van ruim vijftig zeer bijzondere stadsgezichten. „Een initiatief leiden/amsterdam» PAN Amsterdam, de grootste antiek- en kunstbeurs van Ne derland. heeft een plaats inge ruimd voor de Leidse kunste naar Willem van Scheijndel. Een aantal van zijn - nieuwe - werken zal van 9 t/m 17 oktober daar te zien zijn in de stand van de Amsterdamse galerie Con Tempo. Deze galerie heeft als vanuit mijn woede en emoties over de veranderingen in Am sterdam. De grote stadsdoor- braken van Sarphati waren een verkrachting van de stad. De in grijpende veranderingen van het Leidseplein, Rokin en Dam, het is allemaal vergelijkbaar." Niets beter illustreert zijn be toog dan een schilderij van Cor- nelis Springer. Het is een deel van de beroemde Westerkerk, met opzij daarvan aan de Kei zersgracht een waaggebouw. In 1857 besloot de Amsterdamse gemeenteraad, tot woede van de burgerij, het fraaie gebouw te slopen. Enkele maanden voor die sloop legde Springer de ou de situatie vast in krijttekenin gen. Zeven jaar later werd de compositie ook op doek vereeu wigd. Zo heeft elk kunstwerk op de tentoonstelling zijn eigen ver haal. Neem het doek van Jan Sluijters met als onderwerp de Schinkelkade en Overtoom. Ooit was deze plek hét uit gaanscentrum voor de Amster dammers. 'Schuitje varen, thee tje drinken, gaan we naar de Overtoom', luidde het kinder liedje. Nog slechts twee huizen resteren van die geliefde plek. Op een doek van de Mozes en Leidenaar Van Scheijndel op op PAN-beurs enige in Nederland nog oliever ven van Picasso in bezit. Ook deze schilderijen zullen tijdens PAN worden geëxposeerd. Aaronkerk zien we de toenmali ge Leprozengracht. In 1882 werd die gedempt, waarna het Waterlooplein ontstond. Kiers schilderde in 1871 het open ha venfront met zijn stadsherberg, waar later het Centraal Station zou verrijzen. Breitner legde omstreeks 1900 de Kalverstraat tijdens Koninginnedag vast. Zelfs Karei Appel is op de ten toonstelling vertegenwoordigd met een gezicht op het Prinsen eiland, geschilderd in zijn Am sterdamse academietijd. De omgeving van de Sint Ni- colaaskerk, het Rokin, Rijksmu seum, Rembrandtplein en ge zichten op de grachten. Veel is veranderd, een enkele keer blijkt de tijd te hebben stilge staan. Om het tijdsbeeld com pleet te maken kreeg de heden- tijdse kunstenaar Hans Van- horek opdracht van Jacobs het huidige stadsbeeld vast te leg gen. 'Veranderend Amsterdam', 100 jaar Amsterdamse stadsge zichten; 11 september t/m 2 ok tober. Kunsthandel Frans Ja cobs, Nieuwezijds Voorburgwal 294. Daarna te zien op de PAN- beurs Amsterdam van 8 t/m 17 oktober. Van Van Scheijndel is van 18 september tot half oktober te vens een overzichtstentoonstel ling bij galerie Bleijenberg aan de Breestraat. In totaal zullen 30 werken, die hij in een periode van dertien jaar maakte, wor den geëxposeerd. Tot 29 sep tember is nog een expositie van schilderijen van de laatste vier jaar in de Holland Art galery (Bijenkorf) in Rotterdam te zien. amsterdam «anp De cabaretier Youp van 't Flek heeft met zijn boek 'Floppic, Youri andere helden' dc eer ste plaats behaald in de Top- 100 van de best verkochte boe ken van 1992/93. Van het boek gingen 119.000 exemplaren over de toonbank. De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) maakte de Top-100 gisteren be kend. De Top-100 is samengesteld op basis van verkoopcijfers van nieuwe Nederlandse boeken in de boekhandel tussen 1 januari 1992 en 1 juli 1993. De tweede plaats in de Top-100 wordt in genomen door 'Het aanzien van 1992' (105.000 exemplaren), ge volgd door Andrew Mortons 'Diana, haar eigen verhaal' (104.000 ex.). 'Elseviers belas tingalmanak- 1993' staat op de vierde plaats met 97.000 ver kochte boeken. Met de bekendmaking van de Top-100 werd het startsein ge geven voor de Publieksprijs voor het Nederlandse Boek. Het publiek kan vanaf tot en met 26 oktober in de boekhandel of bi bliotheek een stem uitbrengen op het favoriete boek. De uitslag wordt begin november bekend gemaakt. Vorig jaar won Betty Mahmoody de prijs, waaraan een geldbedrag van 15.000 gul- Youp van 't Hek: eerste plaats. archieffoto cpd den is verbonden. De boeken in de Top-100 zijn verdeeld over tien rubrieken als (vertaalde) literatuur, spannen de boeken, informatieve boeken en vrije tijd. In de categorie lite ratuur staat Hella S. Haassc bo venaan met 'Heren van dc Thee' (83.000 ex.). Dit boek was ook genomineerd voor de AKO Literatuurprijs. 'De ontdekking van de hemel' van Harry Mu- lisch staat op de tweede plaats in deze catagorie. Bij de vertaal de literatuur is Isabel Allende koploper met 'Het oneindige plan' (81.000 stuks).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20