Leidsch Dagblad 'WAO weer op de helling' Het extraatje van Fanta en Sprite. fanta Leidse moet negen jaar op uitspraak Hof wachten jl» Hogeschool wenst HEAO in Leiden 'Ik ben een Filipino' 'Swissair dwars bij gesprek over Alcazar' Hypotheekrente na kwart eeuw onder de 7 procent 'Steenuil' wapen in strijd tegen vervalsers Martina Navratilova gaat nog zeker een jaartje door Nu 4(jj®enhalen 3 betalen. BEL: GOED NIEUWS DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 40254 LOSSE NUMMERS 1,60 Ze was nog een tiener toen ze werd veroordeeld tot 300 gulden boete en twee weken voorwaardelijke celstraf voor het plegen van een inbraak in een Leids buurthuis. Gis teren kreeg de nu 28-jarige Leidse te horen dat haar straf niet meer geldig is. Ne gen jaar heeft het geduurd voordat het vonnis van de Haagse politierechter werd vernietigd door procureur- generaal mr. E. Meyjer van het Haagse Gerechtshof. 'Oprispingen die zich in ie- dèr lopende-band produk- tieproces weieens voordoen'. Zo noemde Meyjer de gigan tische overschrijding van de termijn, normaal zo'n twee tot drie jaar, die staat voor uitspraken in hoger beroep. Volgens procureur-gene raal Meyjer hadden deze ju ridische stommiteiten niets te maken met de gigantische achterstanden bij het ge rechtshof zelf. „Nee, in deze gevallen heeft het zo lang ge duurd omdat het hier gaat om mensen die destijds bij verstek door de politierech ter zijn veroordeeld. De ver dachten zwierven of waren juist verhuisd. Dat heeft niets met slecht functione ren van ons parket te ma ken. Het gaat hier maar om één geval op de vele honder den." Hoewel de Leidse indertijd moeilijk te vinden was, is zij vele jaren geleden toch offi cieel op de hoogte gesteld van het vonnis van de poli tierechter. Anders had zij nooit binnen twee weken in hoger beroep kunnen gaan. Het duurde echter tot maart van dit jaar, voordat de be wuste dossiers naar het par ket van het gerechtshof wa ren gestuurd. De fout zou in dit geval dus moeten liggen bij de griffie van de recht bank, die jarenlang na het instellen van het hoger be roep door de verdachte over de stukken beschikte, maar deze kennelijk te laat naar het hof stuurde. De persofficier van de Haagse rechtbank, mr. N. Zandbergen, kon daarover gisteren nog geen uitsluitsel geven, maar beloofde 'de zaak te zullen uitzoeken'. Vragen rond Oranje 2 Wat gebeurt er als prins Willem Alexander koning wordt? En, wil die blozende jongen zijn moe der Beatrix wel opvolgen? - II, Bosnië-Hercegovina 5 Moslims uit gevangen kampen in Bosnië-Her cegovina berichten over gruweldaden door hun I Kroatische bewakers. Sacha Bulthuis «ft ft Sacha Bulthuis, on- Z U derscheiden voor de beste vrouwelijke hoofd rol: ,,De rol wordt mét de Theo d'Or niet mooier." LD-Cup ft Vanavond wordt de 2 I derde ronde van de strijd om de LD-Cup ge speeld. De eerste schifting is dan aangebracht. Commissie Buurmeijer wil radicale veranderingen sociale zekerheid Alleen volledig arbeidsongeschikten zullen in de toe komst nog recht krijgen op een uitkering. Het moet dan gaan om mensen die voor meer dan 70 procent arbeids ongeschikt zijn. Andere arbeidsongeschikten moeten de werkgevers gewoon in dienst houden. Willen zij toch van deze werknemers af, dan moeten zij dat via de rechter proberen te bereiken. den haag cpd De parlementaire enquêtecom missie sociale zekerheid schrijft dit in haar vanmorgen uitge brachte eindrapport. Daarin doet de commissie vergaande voorstellen voor een toekomsti ge herziening van de sociale ze kerheid. Het gaat om Ziektewet, WW en WAO. Uitgangspunten zijn: het geven van zoveel mo gelijk verantwoordelijkheid aan werkgevers en werknemers, en De commissie zegt dat de overheid de huidige hoogte van de uitkeringen niet meer onver kort hoeft te waarborgen. Zo onderschrijft de commissie een al wat oudere CDA-wens, om de Ziektewet te laten verdwijnen. Er komt een regeling via het Burgerlijk Wetboek die werkge vers verplicht een zieke werkne mer gedurende maximaal an derhalf jaar een uitkering te ge ven van tenminste het wettelijk minimumloon. Via de CAO of anderszins kunnen aanvullende afspraken gemaakt worden. Na de anderhalf jaar ziekte wordt betrokkene öf voor meer dan zeventig procent arbeids ongeschikt verklaard, óf blijft in dienst bij de werkgever. In het laatste geval moet de werkgever eventueel maar proberen be trokkene via de rechter te ont slaan. Iemand die meer dan ze ventig procent arbeidsonge schikt is, komt in de nieuwe ar beidsongeschiktheidsregeling (de AR). Daarbij krijgt de arbeidsonge schikte, afhankelijk van de mate van ongeschiktheid, een uitke ring van minimaal 49 en maxi maal 70 procent van het laatst verdiende loon. De uitkering mag echter nooit lager zijn dan de bijstand. De AR-premie wordt betaald door de werkgevers en uitge voerd door een op te richten onafhankelijk orgaan. Er komt ook een onafhankelijke toe zichthouder voor het beleid, de Sociale Verzekeringskamer (SVK). Vertegenwoordigers van werkgevers en vakbonden heb ben niets meer te maken met de uitvoering van of controle op de AR. Aan de hoogte of duur van de WW-uitkering wordt niet ge tornd. Wel moeten sollicitatiep licht en scholing voor werklozen dwingender worden toegepast. Uitvoering van de WW wordt een zaak van de regionale be sturen arbeidsvoorziening (RBA's). Het algemeen verbindend verklaren van CAO's door de minister van sociale zaken gaat op de helling. Die bevoegdheid vervalt voor regels voor ziekte, arbeidsongeschiktheid en werk loosheid. In de opzet die de commissie heeft gemaakt, ver dwijnen de bedrijfsverenigin gen. Zij voeren Ziektewet. WW en WAO nu nog uit. De Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD), die keurt voor de WAO, verdwijnt eveneens. Dat kost tienduizenden banen, al zal een groot deel van de ontsla gen werknemers uiteindelijk weer in dienst komen bij de SVK of een particuliere verzeke raar. Pagina 2: interview Buurmeij- er, pagina 3: commissie geeft iedereen de schuld leiden herman joustra De Leidse Hogeschool vindt een HEAO in de regio absoluut noodzakelijk. Daarbij wordt in elk geval gedacht aan een vesti ging in Leiden. De school heeft daarom samen met de rooms- katholieke Technische Hoge school in Rijswijk, met welke opleiding een verbintenis be staat, een aanvraag ingediend bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen voor de stichting van een rooms-katho- liekeHEAO. A. Ouwerkerk, de voorzitter van het college van bestuur, maakte dat gisteren bekend in zijn rede bij de opening van het nieuwe studiejaar. De aanvraag van beide scholen is tot nu toe nog niet in behandeling geno- Pagina 18: 'We leiden mensen op voor de 21ste eeuw* Politieman met wapen collega in rug geschoten bunnik gpd Een 32-jarige politieman uit Driebergen is vanochtend vroeg in Motel Bunnik in de rug ge schoten met het dienstpistool van een collega. Dat was vorige week donderdag door dezelfde dader afgepakt van een politie man in Varsseveld. De gewonde is buiten levensgevaar. Samen met een collega uit Bunnik verrichtte de politieman vanochtend een routine-con trole in het motel. Eén naam trok zijn aandacht, omdat de man voor een niet-betaalde geldboete geregistreerd stond. De twee politiemannen gin gen naar de kamer van de ver dachte. Die verbleef daar met een andere man. Tijdens het ge sprek draaide de politieman zich even om. Op dat moment schoot de man hem in de rug. Beide politiemannen werden daarna ontwapend, de tweede werd geboeid. Volgens de politie gaat het om hetzelfde duo dat verleden week twee politiemensen in Varsseveld (in de Achterhoek) in hun eigen handboeien sloeg en er met hun dienstpistolen van- doorging. Zwitsers willen meer zeggenschap dan partners amstelveen bill meyer Het wordt steeds onwaarschijn lijker dat de KLM, Swissair, SAS en Austrian er nog deze maand in slagen hun samenwerkings- gesprekken onder de codenaam 'Alcazar' af te ronden. Volgens de Scandinavische vakbonden ligt vooral Swissair dwars. De Zwitsers zouden meer zeggenschap dan hun partners in de nieuwe luchtvaartonder neming opeisen. Die menen zij te kunnen ontlenen aan hun in breng in de nieuwe maatschap pij. Die zou meer waard zijn' dan die van de KLM en SAS. In de ontwerpovereenkomst, die medio september ondertekend moet worden, wordt gesproken van een 30-30-30-10 verhou ding. Dat levert de KLM, SAS en Swissair elk vier zetels op in de raad van commissarissen van de nieuwe onderneming en het kleine Austrian twee. Swissair zou nu een extra zetel opeisen. laoag Duizenden aanhangers van Marcos waren vandaag op de been toen het stoffelijk overschot van de ex-president op de Filipijnen aan kwam, bijna vier jaar nadat Marcos in ballingschap overleed. Vrouwen in het publiek begonnen te huilen en een hoorn speelde een rituele do- denwijs toen het chartervliegtuig met Marcos' lichaam in Laoag, hoofd stad van de provincie llocos Norte, aan de grond werd gezet. Het toestel was voorzien van een portret van Marcos en de woorden 'Ik ben een Fi lipino'. Het gebalsemde lichaam wordt bijgezet in een speciaal ge bouwd mausoleum in zijn geboorteplaats Batac. foto reuter amsterdam gpd-anp De 'steenuil' gaat binnen enkele jaren de 'snip' uit 1977 volledig vervangen. De Nederlandsche Bank geeft vanaf vandaag een nieuw biljet uit van honderd gulden met daarop de steenuil. In de 'steenuil' zijn de nieuwste technieken gebruikt om na maak te bemoeilijken, zo niet onmogelijk te maken. Het biljet is ontworpen door Jaap Drupsteen, die eerder het biljet van 25 gulden ontwierp. DNB-president W. Duisenberg sprak gisteren bij de presentatie van „het mooiste biljet ter we reld". Het biljet is een nieuw wapen in de strijd tegen verval sers. De kopieerders, met name diegenen die gebruikmaken van een kleurenkopieerapparaat „gaan steeds geavanceerder te werk", zei Duisenberg. Het nieuwe honderdje krijgt als schaduwwatermerk de steenuil, één van de kenmerken waarmee het publiek biljetten op hun echtheid kan beoorde len. De voor- en achterkant van het biljet zijn opgebouwd uit een raster van honderd sneeuw kristallen, met als dominante kleur legerkleurig bruin. Verder is het biljet aan één kant bedekt met nopjes van kleurloze inkt, een goed herkenningsmiddel voor visueel gehandicapten, al dus Duisenberg. Op het biljet staat in het doorzichtregister de afbeelding van een muis, de prooi van de steenuil. Die afbeelding is dia gonaal in vier parten opgedeeld, waarbij telkens twee tegenover elkaar liggende delen aan één zijde zichtbaar zijn. Wordt het biljet tegen het licht gehouden dan vormen die vier onderdelen de muis. Het biljet is gedrukt door Joh. Enschedé in Haarlem op papier van Van Houtem en Palm in Ugchelen. Ondanks de nieuw verwerkte technieken blijven de produktiekosten van de nieuwe 'steenuil' ongeveer gelijk aan die van de 'snip': een kwartje. amsterdam De rente voor spaarhypotheken in Nederland is gisteren voor het eerst sinds ruim een kwart eeuw onder het niveau van 7 procent gedoken. De verzeke ringsmaatschappij FBTO in Leeuwarden, onderdeel van het AVCB-concern, heeft met on middellijke ingang haar hypo theektarieven met 0.3 procent verlaagd tot 6,9 procent. Het gaat om spaarhypotheken met een vaste looptijd van vijf en tien jaar. Daarmee is FBTO de eerste hypotheekverstrekker die zijn new vork «gpd Het Amerikaanse publiek nam gister avond tijdens de US Open met een staande ovatie afscheid van Martina Na vratilova. De linkshandige 36-jarige, die in New York vier keer de titel won, ging in twee sets onderuit tegen Helena Suko- va: 7-5,6-4. Het was de 21ste Flushing Meadow voor de nummer vier van de wereld, die als derde was geplaatst Het zal, ijs en weder dienende, niet de laatste zijn. Ze kondigde gisteren aan dat ze nog mini maal één seizoen doorgaat. Pas volgend jaar zal ze de beslissing nemen over haar afscheid. De kans bestaat dus dat ze haar imponerende lijst van achttien Grand- Slamtitelsuitbreidt. De wedstrijd in de vierde ronde was de dertigste ontmoeting tussen Navratilova en Sukova (Tsjechië, 28 jaar, twaalfde ge plaatst). Sukova, die eerder in het toer nooi Manon Bollegraf uitschakelde, bracht haar achterstand gisteren terug tot 25-5. Ze zal haar voormalige landge note beiden werden geboren in Praag, Navratilova is inmiddels Amerikaanse niet meer inhalen. Navratilova was niet te spreken over haar prestatie. „Ik had het idee dat ik stond te golfen in plaats van te tennis sen," zei ze. „Ik was er met mijn hoofd niet bij." Sukova komt in de kwartfinale uit te gen Katerina Maleeva, die haar jongere zus Magdalena Maleeva aan de kant schoof (6-2, 6-3). In deze helft gaat de andere kwartfinale-wedstrijd tussen Na talia Zvereva en Arantxa Sanchez-Vica- rio. In de bovenste helft treffen Steffi Graf en Gabriela Sabatini elkaar. De an dere partij gaat tussen Manuela Malee- va-Fragnière en Kimiko Date. Manuela heeft aangekondigd volgend jaar na de Australian Open te stoppen met proften- Fanta, Fanta light Sprite en Sprite light fles 1.5 liter, 4 flessen naar keuze c ~7C a®0© O. O Geen krant ontvangen 071-143241 071-128030 mi lm n 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur ABOWNEÊ SERVICE-OF HET WOORD IS AAN Frederik van Eeden Wij bevinden ons temidden van een heelal dat aan alle zijden te groot is, met middelen die aan alle kanten tekortschieten. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met onweer Mi nimumtemperatuuromstreeks 14 graden Middagtemperatuur on geveer 20 graden Wind draaiend van oost naar zuid, matig, kracht 3 a 4, in het waddengebied eerst nog krachtig, 6. De KLM wil niet inhoudelijk op de onderhandelingen in gaan. Een woordvoerster zegt dat medio september als streef datum is genoemd voor onder tekening van het memorandum of understanding, maar dat die datum absoluut niet bindend is. Een voor het afgelopen week einde geplande bijeenkomst van de vier president-directeu ren is uitgesteld. Op die vergadering hadden de laatste knopen moeten wor den doorgehakt, ondermeer de waardebepaling van de maat schappijen en daaraan gekop pelde zeggenschapsverhoudin gen, de plaats van vestiging van het hoofdkantoor van Alcazar, de nationaliteit van de presi dent-directeur en de keuze van een Amerikaanse partner. Vol gens een Scandinavische vak bondsbestuurder, die niet met naam genoemd wil worden, is het uitstel een gevolg van de opstelling van Swissair. Koffie vijftien cent duurder UTRECHT. ANP tarieven voor spaarhypotheken onder het van 7 procent brengt. Volgens de Vereniging Eigen Huis is de hypotheekrente sinds 1967 niet meer structureel lager dan 7 procent geweest. Ann ui" teitShypotheken staan al enige tijd op ongeveer 6,8 procent. De Postbank is wat spaarhy potheken betreft 'op dit mo ment niets van plan', ABN AM- RO Bank 'weet het niet'. Een woordvoerder van het Bouw- fonds Nederlandse Gemeenten: „De FBTO is maar een kleintje. We gaan pas omlaag als de markt gaat, dit wil zeggen de grote hypotheekverstrekkers. De consument gaat meer beta len voor zijn kopje koffie. De stijging van de prijs van ruwe koffie en de ontwikkeling van de koers van de Amerikaanse dol lar zijn voor de grootste brander van ons land, Douwe Egberts, aanleiding de prijs te verhogen. De verhoging gaat morgen in en bedraagt vijftien cent per pak van 250 gram. Het valt te verwachten dat an dere branders spoedig met prijsverhogingen zullen volgen. Albert Heijn, een grotere aan bieder, liet weten dat er oven- eens een verhoging van 15 cent per pak in het vat zit. maar in Zaandam nam men aan dat de verhoging pas begin volgende week haar beslag zou krijgen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: Tel. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch j 28.75) I 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) i 0 automatisch (ƒ82.85) N'r. bank/giro Handtekening Aanbieding gekit t/m zaterdag 11 september as en zolang de voorraad strekt Deze week alleen bij Albert Heijn. CTl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1