Archeon bouwt Romeins schip na Weekmarkt Koudekerk naar ochtend Rijn- en Veenstreek Handtekeningen voor behoud De Kleine Oase Nieuwkoop knapt deel van Dorpsstraat op Alphense rotonde wordt veiliger Langeraar weer in ban van braderie Alphenaren vast in lift Bibliobus minder uren open in Jacobswoude Alkemade stemt in met ontwerp voor scheidings- en vergistingsinstallatie DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 Inbrekers actief in Alphen alphen aan den run Uit de slaapkamer van een huis aan de Mar ketentster in Alphen zijn in de nacht van zondag op maandag twee kluizen leeggehaald. In de kluizen zaten buitenlands geld en 15 betaalcheques. De daders hebben een raam aan de ach terzijde opengebroken. Een behoorlijke buit was het resultaat van een inbraak in een ruimte van een Parkschool aan de Raad huisstraat. Meegenomen werden twee fototoestellen, twee de- coupeerzagen, een spuitmasker, een zaag en een boor. De die ven hebben een raam opengebroken van de school. De inbraak is in het weekeinde gepleegd. Voor ongeveer 4000 gulden aan geluidsapparatuur werd gestolen uit een huis aan het Haring vliet. De inbrekers braken de achterdeur open, terwijl de bewo ners sliepen. Jongen van brommer getrokken alphen aan den rijn Een 17-jarige Alphenaar is gisteravond door de politie ingerekend omdat hij kort tevoren een 16-jarige plaatsgenoot in het winkelcentrum Ridderhof van zijn bromfiets had getrokken. De bromfietser liep een pijnlijke knie op en zijn kleding werd beschadigd. Vanuit de ouderlijke woning waar schuwde hij de politie die in de buurt van de Ridderhof enkele jongens aanhield. Het slachtoffer wees daarbij de verdachte aan die vervolgens werd ingerekend. Rugletsel motorrijder alphen aan den run Met rug- en armletsel is gisteravond een 22- jarige motorrijder uit Woubrugge overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De man kwam rond zeven uur ten val in een bocht in de Anthonie van Leeuwenhoekweg in Al phen. Waarschijnlijk heeft hij te hard gereden. De motor werd zwaar beschadigd. Boskoopse met snorfiets over de kop hazerswqude-dorpOp het kruispunt van de Ferdinand Bolstraat met de Pieter de Hooghstraat in Hazerswoude-Dorp zijn gis terochtend een auto en een snorfiets op elkaar gebotst. Een 26- jarige automobiliste uit Hazerswoude-Dorp sloeg linksaf de Pie ter de Hooghstraat in waar op dat moment een bromfiets reed. De 16-jarige snorfietsster uit Boskoop sloeg over de auto heen en liep een gebroken sleutelbeen en een borstfractuur op. Twee maal onderscheiden benthuizen A. van der Knijff-Bustaan uit Benthuizen heeft giste ren twee onderscheidingen gekregen omdat ze 25 jaar lid is van de EHBO. De vrijwilligersmedaille kreeg zij uit handen van bur gemeester M. Boelen in verband met haar activiteiten bij de EH BO. eerst in Middelburgen vanaf 1989 in Benthuizen. Hoofdbe stuurslid van de EHBO, A. van der Grijn, overhandigde haar ver volgens de Dr. C.B. Tilanus-onderscheiding. FOTO BEN DE BRUYN Rob (links) en Job uit Leimuiden met de petitie die ze morgenmiddag aanbieden aan de burgemeester. peter te lintel hekkert „Hou het zwembad open!" De ze noodkreet staat op de voor kant van een petitie die de 12- jarige Rob Fallaux en zijn even- oude buurjongen Job Boere morgenmiddag aanbieden aan burgemeester W. van Beek van Jacobswoude. In de petitie vra gen de beide jongens om het behoud van openluchtzwem bad De Kleine Oase in Leimui den. De petitie is vergezeld van 264 handtekeningen, die de twee op scholen in hun woon plaats hebben opgehaald. De gemeente Jacobswoude wil De Kleine Oase in 1994 sluiten, om dat er scheuren in de bodem komen en modernisering te duur is. „Het zwembad moet blijven, want wij zwemmen er graag", zegt Rob. Behalve tijdens het schoolzwemmen, zitten Job en Rob vooral 's zomers vaak in het bad. Als het bad sluit, moeten ze uitwijken naar Roelofarends- veen (De Tweesprong) of Al phen aan den Rijn. Dat terwijl de jongens vanuit hun woonka mers tegen het zwembad aan kijken. Een groep volwassenen heeft twee jaar geleden een actie-co mité opgericht, toen de kwestie begon te spelen. Rob en Job voeren niet alleen actie voor zichzelf en hun leeftijdgenoten, het is ook in het belang van veel volwassenen dat De Kleine Oase behouden blijft, vertellen ze. Vooral oudere mensen zwem men nog graag een baantje. „Die zitten elke ochtend om een uur of zeven met z'n twinti gen in het bad", aldus Rob. „Overdag zijn het vooral vrou wen, 's avonds komen de man nen. Die nemen na hun werk een duik." Ook toeristen van camping De Drecht dobberen geregeld in het water. De gemeente Nieuwkoop be gint volgende week maandag met het opknappen van een deel van de Dorpsstraat. Het gaat om het gedeelte tussen het Vijverhofpad en de Kolfbaan. Het werk neemt ongeveer twee tot drie weken in beslag. Tijdens deze periode blijft de Dorps straat bereikbaar. Ook de leve ranciers kunnen de winkels nor maal bevoorraden. De Dorpsstraat verkeert al ge ruime tijd in een matige staat van onderhoud. Het deel dat nu wordt opgeknapt, is er het slechtst aan toe. Doordat de berm is verzakt, zijn de klinkers los gaan liggen. De berm wordt nu verstevigd door een be schoeiing langs het water aan te leggen. Daarna wordt de weg opnieuw bestraat. alphen aan den run» De verbinding van het centrum van Alphen met de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen wordt veiliger als het Raoul Wallenbergplein is aangepast. De reconstructie van de rotonde kost ruim vier ton en wordt volgens een gemeentelijke woordvoerder volgend jaar uitgevoerd. Volgens de gemeente is op dit moment sprake van een onveilige situatie, vooral voor fietsers en voetgangers. Op het plein komen rode fietsstroken, die van de rijbaan zijn afgescheiden door een heuveltje. De situatie wordt volgens de gemeente ook veiliger als de voorrangsregeling op de roton de verandert. Na de reconstructie krijgt het verkeer op de rotonde, net als op de andere Alphense verkeerspleinen, voorrang. De wegen naar de rotonde worden ook aangepast. Die zijn op dit moment niet berekend op gro te aantallen verkeersdeelnemers uit Kerk en Zanen. De J.M. den Uylsingel wordt verbeterd en ook veiliger voor fietsers en voetgangers. Deze werkzaamheden beginnen dit najaar. De Weerd slaat eerste spijker voor reconstructie Zwammerdam 6 alphen aan den run kees van kuilenburg Voor de spanten van de Zwam merdam 6 is een houthandelaar maanden op zoek geweest naar geschikte bomen. Uiteindelijk vond hij die in Noord-Brabant, waar een perceel inlandse eiken werd aangekocht voor de bouw van de replica van het Romein se schip dat in 1973 bij.opgra vingen bij de huidige Hooge Burch in Zwammerdam werd gevonden. De zogenoemde plankboot wordt nagebouwd in het archeologisch themapark Archeon in Alphen. Hoewel de bouwploeg al eni ge tijd aan het werk is, werd gis termiddag de eerste spijker voor de Zwammerdam 6 geslagen. Dat officiële feit was voorbe houden aan dr. M.D. de Weerd, die in 1973 en 1974 de leiding had bij de opgravingen in Zwammerdam. Bij die opgravingen werden vier Romeinse schepen gevon den. De schepen dateren uit de tweede en derde eeuw na Chris tus. De Zwammerdam 6 is ge bouwd in Duitsland en werd ge bruikt voor de aanvoer van ma teriaal voor de bouw van Ro meinse nederzettingen. De boot heeft later waarschijnlijk ook nog dienst gedaan als veerpont over de Rijn. De eerste spijker is afkomstig uit het in Zwammerdam gevon den schip, dat nu in Alphen wordt nagebouwd. De spijker werd ter beschikking gesteld door het Rijksmuseum voor Scheepsarcheologie in Ketelha ven, waar de in Zwammerdam gevonden schepen werden ge conserveerd. Het schip wordt ruim twintig meter lang en 3,60 meter breed. Het heeft een diepgang van 20 centimeter. De bouwploeg van de Zwam merdam 6 bestaat uit ervaren mensen, die onder meer heb ben meegewerkt bij de bouw van replica's van de Batavia en De archeologische scheepsbouwers aan het werk bij de bouw van de Zwammerdam 6. In mei of juni wordt de plankboot te water gelaten. FOTO BEN DE BRUYN Amsterdam. De leiding heeft Dirk de Boer uit Lelystad. Sa men met Kees Sars heeft hij een hedrijf dat is gespecialiseerd in historische reconstructies. „Het schip wordt precies nage bouwd, zoals het indertijd is ge vonden. Niet alleen wat vorm en afmetingep betreft, maar we bouwen ook volgens de destijds gebruikte technieken. Archeon streeft naar perfectie. Dat past precies in onze wijze van wer ken", vertelt De Boer. Bos „De spanten van het schip be staan bijvoorbeeld uit één stuk. Een deel van de boom en een schuin weglopende brede tak. Maandenlang is er gezocht naar een aantal van die bomen. Die vind je alleen aan de zijkant van een bos omdat de takken daar wegkunnen. Tien procent van de boom kan maar voor ons werk worden gebruikt. De rest wordt elders in Archeon ge bruikt", legt Dirk de Boef uit. „Het komt op een behoorlijk stuk vakmanschap aan. Dat geeft veel voldoening. Vaak wordt er hij dergelijke projecten nogal gefalced, maar dat is hier beslist niet het geval. Alles is puur." Het is de bedoeling dat de Zwammerdam 6 de komende maanden zover wordt afge bouwd dat iedereen kan zien dat het een schip is. Vervolgens wordt het schip na de opening van Archeon afgebouwd. „Door scheepsbouwers in Romeinse kleding, die dan ook werken zoals het in die periode gebeur de. Compleet met bijl en andere historische gereedschappen. Nu wordt er nog wel eens gebruik gemaakt van een cirkelzaag of iets dergelijks, maar dat is straks wel afgelopen. Alles moet dan met de hand. Ook de tewaterla ting. Dat zal in mei of juni zijn. Hel is de bedoeling dat dat een hele attractie wordt, waarbij be zoekers een handje kunnen toe steken. Het is tenslotte een 15.000 kilo wegend gevaarte dat met handkracht te water gela ten moet worden", aldus De Boer. Wat de functie van het schip wordt is nog niet duide lijk. „Misschien is het een leuk idee om de Zwammerdam 6 weer als veerpont te gaan ge bruiken", zegt De Boer. CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 356413 De Koudekerkse weekmarkt is voortaan op woensdag morgen. De gemeente heeft besloten de markt te ver plaatsen van de middag naar de ochtend. Ze hoopt zo meer kooplieden en klanten te trekken. Het is de laatste reddingspoging voor de markt, die een kwijnend bestaan leidt. Over een half jaar bekijkt de gemeente of de proef is geslaagd. Het initiatief voor de handte keningenactie ontstond toen de buurjongens zich in de vakantie wat liepen te vervelen. „We hadden niks te doen en kwa men op het idee om actie te voeren voor een speeltuin. Toen zei mijn moeder dat we beter iets voor het zwembad konden organiseren", zegt Rob. Volgens hem deden volwassenen vaak moeilijk over het zetten van een handtekening, dus hebben ze zich voornamelijk tot kinderen gericht. Rob: „Een bejaarde dame wilde zelfs alleen tekenen als de actie voor de komst van een binnen bad was." Ruim 150 kramen, een lucht kasteel, een superglijbaan en een luchtkasteel, de Strooploop en een optreden van circus Custers. Dat staat allemaal op het programma tijdens de 15de braderie in Langeraar op 11 september. Nieuw dit jaar is de Vakantie. Sport en Vrijetijds live show. Dit evenement, met mo deshows, spelletjes en artiesten, gaat vijf uur achter elkaar door en neemt het hele Kerkplein in beslag. Circus Custers treedt om half elf op in de feesttent. Vanaf meu beltoonzaal Den Haan gaat om elf uur de Strooploop van start. De afstanden zijn voor kinderen vier kilometer en voor de ande ren 8 of 16 kilometer. Muziek vereniging Arti sluit de braderie om ongeveer 17.00 uur af met een taptoe op het Kerkplein, 's Avonds is er in de feesttent weer het braderiefeesl. Het feest wordt opgeluisterd door de countryband Savanna. De aan vang is half negen. In de feest tent is zondag om 12.00 uur een concert van Arti. Daarna be klimt Arie Ribbens hel podium. Het feest wordt afgesloten met de muziek van de boerenkapel van Arti. De toegang is gratis. Ter Aar wacht met huizenbouw Met het bouwen van huizen in Middelland 3 wordt op z'n vroegst eind dit jaar begonnen. Volgens wethouder F. Kraak moet eerst een aanvullend grondonderzoek worden ge daan, vervolgens moet de pro vincie de wijziging van het be stemmingsplan nog goedkeu ren. alphen aan den run Een \touw en een man uit Al phen hebben vannacht twee uur vastgezeten in een flat in de Castorstraat in Alphen. Door nog onbekende oor/aak Nep de lift vast. Via het alarm werd de Alphense brandweer gewaar schuwd die er niet in slaagde om de lift weer aan de praat te krijgen Dat lukte uiteindelijk wel een liftmonteur, die na twee uur de Alphenaars weer de vrij heid gaf. koudekerk aan den run peter te lintel hekkert De Koudekerkse markt bij win kelcentrum Middenwaard be staat een jaar. De markt begon met elf kramen. Omdat de be langstelling van het winkelende publiek gering was. haakten verschillende kooplieden af. De markt bestaat nu nog uit zeven kramen. Morgen wordt de markt voor het eerst 's ochtends gehouden, van 8.30 tot 12.30 uur. De ge meente hoopt dat door de ver plaatsing meer kooplieden op de markt willen staan. Eerdere pogingen om handelaren aan te trekken door middel van adver tenties mislukten. De gemeente geeft de moed echter niet op: in het vakblad voor markthandela- ren zal opnieuw een advertentie verschijnen. De markt begon een jaar gele den op initiatief van de winke liers en de gemeente. Doel was het winkelen in Koudekerk aan trekkelijker te maken Al gauw bleek dat de markt niet /o po pulair was als de initiatiefne mers hadden gehoopt De ge meente stelde daarop het voort bestaan van de weekmarkt ter discussie. In maart ondervroegen amb tenaren honderd bezoekers van de markt. Uit de enquête bleek dat de meeste mensen de markt trouw bezochten. Ze vonden wel dat er te weinig kramen stonden. Uit het onderzoek kwam naar voren dat de men sen liever 's ochtends naar de markt gaan. Ook de kooplieden drongen er bij de gemeente op aan het tijdstip van de markt te verplaatsen. Voonbestaan boekenuitleen bedreigd j acobswoude marieta kro ft Bewoners van de dorpen in de gemeente Jacobswoude krijgen opnieuw minder tijd om boeken te lenen via de bibliobus. )m- dat de kosten van de rijdende bibliotheek nog steeds stijgen, heeft de gemeente besloten het aantal uren dat de bus in de dorpen staat opnieuw te verminderen. B en W noemen het voorstel een noodoplossingen willen onderzoeken of er een al ternatief is voor de bibliobus. Mogelijk verdwijnt de boekenbus helemaal uit de dorpen. Vorig jaar werd al besloten het aantal 'sta-uren' terug te brengen van 16 naar 14. De kern Bilderdam werd vanaf dat moment helemaal niet meer werd bezocht Nu blijkt dat die bezuinigingsmaatregel niet voldoende is. Opnieuw moet la cobswoudc snijden in het aantal uren. Burgemeester en wi t houders stellen voor om 'de pijn' eerlijk te verdelen over de woonkernen. De bus staat met ingang van het nieuwe jaar een half uur korter in Hoogmade. De bus, die eens in de twee weken op woensdag in dit dorp staat, sluit de deuren om vijf uur. in plaats van half zes en gaat vervolgens, net als nu. om half zeven weer open. De sta-tijd in Leimuiden wordt ook met een half uur inge kort. De bibliobus staat iedere vrijdag tussen hall twee en vi|l uur en tussen half zeven en half negen in dit dorp. Met ingang van het nieuwe jaar gaan de deuren van de bus 's avonds om zeven uur open in plaats van half zeven. Ook Woubrugge moet een half uur inleveren. De bus sluit de deuren tussen vijf uur en half zeven in plaats van tussen half zes en half zeven. Als de raad akkoord gaat met dit voorstel, moet de gemeente Ja cobswoude in 1994 een bedrag van 128.0(H) gulden betalen voor de bibliobus. Als de openingstijden niet /ouden worden gewijzigd, is de gemeente ruim 25.000 gulden duurder uit Overigens is dit voorstel slechts een noodoplossing. De bi bliobus is en blijft een dure voorziening. B en W wij/en er op dat hel bezuinigen op uren op termijn geen oplossing biedt en dat het voortbestaan van de bibliobus zelfs ernstig wordt be dreigd. Gemeentesecretaris T. Meester verwacht niet dat ei een bi bliotheekvestiging komt. „Dat is nog duurder. En je zit hier met al die kernen. Als je een vestiging in de ene kern bouwt, dan benadeel je weer de andere kern." In welk vat het onderzoek wordt gegoten, is nog niet bekend. B en W van Alkemade stemmen in met het laten maken van een technisch ontwerp voor de scheidings- en vergistingsinstal latie (SVI). Deze aan de Voor- schoterweg in Leiden geplande SVI moet in de plaats komen van de vuilverbrandingsinstalla tie in Leiden die sinds 1990 is gesloten. Het Alkeinadesc college voelt wel wat voor de SVI omdat het afval daardoor op een milieu vriendelijke wijze kan worden verwerkt, het voor de burgers de goedkoopste oplossing is en omdat de Gevulei-gemeenten (Gemeenschappelijke Vuilver werking I.eiden en omgeving) zo nog enige invloed kunnen blijven uitoefenen op de vuil verwerking. Dit laatste zou niet het geval zijn als het afval naar de AVR in Rotterdam wordt af gevoerd Om het technisch ontwerp van de installatie te kunnen ma ken. moet er een sametnver kingscontract worden afgeslo ten met het Provinciaal Afval verwijderingsbedrijf Ziriil-Hol land NV (Proav). Ook daar heeft Alkemade niets op tegen „De l'roav is tot nu toe een betrouw - bare en loyale partner gebleken, die bovendien over voldoende middelen beschikt om (finan ciële) risico's te lopen", aldus B en VV. Een andere overweging van Alkemade is dat het technisch ontwerp toch wordt gemaakt, ook als de gemeente tegen stemt, lie gemeenten die nu bijdragen aan die kosten, profi teren in de toekomst van een gunstig tarief. Gemeenten die later alsnog willen aanhaken, moeten een hoger tarief lieta- len. Van de negen betrokken re giogemeenten hebben toe nu toe alleen Voorschoten en Was senaar besloten niet mee te l>e- talen aan het onderzoek naar «1e bouw van de m«xiernc vuilver- werkingsinstallatic

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17